IIEU WSBLAD foor bet Laad van Heusden a Altena, de Langstraat en de a. A. VOS "VAN MERSBERGEN, UTRECHT8GHEJAARBEURS ;te Mmm LAATSTE NOUVEAUTÉS Verzorg iliv haar g Bruins Teer, Kootteer, Carbolineum enz. Heusden. dit is HET Adres Accountantskantoor van H. A. BONSEL, 's-Hertogenbosch, Machine- en Cilinder-Oliën, Consistentvet, S Talk, Pakking, Poetskatoen, ei ra Ki za uwe Heeren-Jongeheeren en Kinderkleedi«g Ëngstraat, W* 88. DER FIRMA Minderbroederstraat 6 's-Bosch. Dagelij ksche ontvangst der Hinthamerstraat 52 's-BOSCH. Koopt thans stoffen en lingeries. Wij hebben grooten voorraad en de prijzen zijn nog Eiken dag worden de goederen schaarscher en duurder I BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Dc financiën van Amerika. New-York, (Havas). De uitgaven der er. Staten voor het eerste oorlogsjaar orden geraamd op ca. 85 milliard francs. voorschotten aan de geallieerden maken arvan een belangrijk gedeelde uit. Sedert t toetreden van Amerika tot den oorlog idragen zij meer dan 10 milliard fr., et medegerekend de leeningen of credieten, e vóór de interventie zijn toegestaan, aarvan het totaal 23 milliard bedraagt, et aandeel van Engeland en Canada is 2V2 milliard, van Frankrijk 6V2 milliard )k aan Rusland, Italië, België en Servië erd hulp verleend. De Ver. Staten hebben aldus de lasten in Engeland en Frankrijk verlicht, die idert het begin van den oorlog resp, 27a/2 6 milliard francs aan de bondgenooten oorschotent Deze wederkeerige voorschotten, zoo hrijft het »Bulletin financier«, roepen isschen de Entente-landen een bijzonderen estand in het leven, welke één der zekere evolgen van den wereldoorlog zal zijn. De er. Staten worden de bankiers van de eheele wereld, de Centralen uitgezonderd, zij hebben dus na het eindigen der jandelijkheden alle belang bij het bevor- eren van de hervatting van den handel j hun schuldenaars, ten einde de betaling er rente en de aflossing van het kapitaal verzekeren. Daardoor zullen zij er toe vorden gebracht voordeelen te verleenen an de geallieerden tot het aanschaffen der rondstoffen en preferentieele tarieven bij en invoer van producten. Dit zal toe- emen naarmate de oorlog langer duurt zal in de centrale wijken groote be- orgheid wekken, want bij den vrede heb- en zij dringende behoefte aan grondstoffen, aar hun voorraden, volgens hun eigen ekentenis, volkomen uitgeput zijn. Door en oorlog te laten voortduren, zetten zij utomatisch hunne groote industrie op het pel. Een lUovcrsgcschicdenis. De bekende Hongaarsche schrijver Franz lolnar verrelt in de Voss. Ztg. van een etective-roman in den oorlog »Op de tafel branden de in ledige mi- eraalwaterflesschen gestoken kaarsen. Wij itten na het avondeten in G een erlaten Galicisch dorp achter het eerste ront. Buiten valt een verschrikkelijke neeuwbui, en er heerscht dan ook de ver- ïischte stemming voor de volgende wild- omantische geschiedenis. Landstormluitenant M. Sz. vertelt haar >ns, en gedurende zijn verhaal heeft hij ijn dagboek voor zich liggen, waaraan hij le gegevens ontleent. (Ik heb nog geen enkel officier ontmoet, die er geen dag- >oek op na hield. Generaals niet uitgezon- lerd. Wat eene bibfjpjÉKsk zou hieruit te naken zijn Korten tijd voordat de Russen Kreszno linnentrokken verschenen bij één onzer commando's dat in een naburig plaatsje ag, midden in den nacht een paar Poolsche oden, die mededeelden, dat eene afdee- ing Kozakken Kroszno was binnengedron gen, en aldaar aan het plunderen geslagen was. De officieren geloofden de Joden niet, want men had met de meeste beslistheid /astgesteld, dat zelfs geen voorpostafdee- ing tot Kroszno had kunnen doordringen. )e klachten herhaalden zich echter den volgenden dag, en de Joden deelden mede lat de Kozakken onder een hoogen aan voerder met gouden kraag stonden, die in ^én der huizen was binnengedrongen, al waar hij van den heer des huizes eene lorlogsschatting van twintig Kronen had ïad geeischt, doch na eenig bieden en lo ven, had hij zich met tien Kronen tevre- len gesteld. Onder de Kozaken bevond zich een jong meisje in vrouwenkleeren, dat echter als heer te paard zat. De Ko zakken droegen de bekende schrikwekkende pelsmuts en zij waren met geweren en lansen gewapend. De l&ndstormluitenant M. Sz. besloot deze duistere zaak tot klaarheid te brengen, en in gezelschap van een Hongaarschen gendarme trok hij er op uit. Toen zij te gen den avond te Kroszno aankwamen, wer den zij door de Joden reeds op den land weg opgewacht. Zij verscholen zich in het stadsgedeelte, waar de Kozakken plachten in te breken. Laat in den avond kwamen zij heel kalm opdagen. Toen zij tusschen de huizen waren, steeg de luitenant met zijn gendarme* te paard, ten einde hen aan te vallen, doch de Kozakken maakten rechtsomkeert, zoodra zij de ruiters in de verte opmerkten, en als bliksem stoven zij uit de stad. Vergeefs loste men eenige schoten, vergeefs vervolgde men hen den ganschen nacht, zij waren niet meer in te halen. Het tweetal wachtte dan ook de ochtendschemering af, en hield toen krijgsraad. De luitenant zeide»Dat zijn geen Kozakken, want als eene Kozakken- afdeeling op roof uitgaat, dan trekt zij niet voor vijf guldens terug De gen darme vond het jonge meisje verdacht. Het zullen roovers zijn, en deze arme angstige Joden zien hen in het duister voor Kozakken aan. Bij het aanbreken van den morgen volg den zij de sporen der hoeven, welke nog duidelijk herkenbaar waren, en zoo ver voerden, dat het reeds middag was, toen de luitenant aan een bosch kwam, dicht waar het spoor ophield. Op een open plek kookte een troep zigeuners het mid dagmaal. In het eerste oogenblik wilde het tweetal naar Kozakken informeeren, doch na een korten blik gewisseld te hebben, legden zij in een wip op de zigeuners aan. De luitenant hield de troep met de hand aan den trekker in bedwang, terwijl de gendarme hen stuk voor stuk boeide. Daar op doorzocht men hun kamp, en vond daarbij de navolgende goederen 1. veertig paarden 2. De tuniek van een Oostenrijksch-Hongaarsch generaal 3. een heelen voorraad kozakken- en Tscherkassen-uniformen 4. eene ontelbare hoeveelheid kozakken- en Tscherkassenpels- mutsen 5. een paradehelm van een Oos- tenrijksch officier der gendarmerie 6. Lan sen, Oostenrijksch-Hongaarsche cavalerie karabijnen, Russische officiersrevolvers, en een menigte geroofde goederen, als zilveren kandelaars, eetgerei, laarzen, kleeding, enz. Ook het zigeunermeisje, dat aan de roof tochten had deelgenomen, kwam te voor schijn. De hooge officier met den gouden kraag, die de troep had aangevoerd, was de zigeunerhoofdman, die in de generaais- tuniek en met de paradehelm der gendar merie, op, voorop reed, en de Joden voor vijf gulden genade schonk. De luitenant met zijn trouwe gendarme liet de zigeuners nog denzelfden dag hun maskei adepakjes aantrekken, en voerde hen aldus geboeid naar het commando. De Joden zochten, een week lang nog in het zigeunerkamp naar de hun ontstolen have. 0 '/iWitscrsch hout. Uit Lausanne schrijft men ons Zwaar moeten onze Zwitsersche wouden het op het oogenblik ontgelden voor het leveren hetzij van brandhout, hetzij van mijn- en loopgravenhout. Tot nog toe ging djt laatste grootendeels naar Italië. Dezer dagen heeft evenwel te Rome een Zwitsersch-Fransch-Italiaansche conferentie plaats gevonden, als resultaat waarvan voor taan Italië en Frankrijk gelijkelijk profi- teeren zullen van het Zwitsersche hout. Toch is onze houtopbrengst aan zeer bepaalde grenzen gebonden, welke niet, ge lijk in Nederland, uitsluitend'Van economische of aesthetische voorwaarden afhankelijk zijn. De bebossching van Zwitserland behoort tot onzfe nationale verdedigingsmiddelen, evenals de duinen bijvoorbeeld tot de na tionale verdedigingsmiddelen behooren van Nederland. Is ginds de zee het vijandig element, hier is het de bergsneeuw, de lawine. Het eenige middel om deze alles verwoestende verschrikking te voorkomen, is de bergen zoo hoog mogelijk in voldoende mate met dennenboomen te beplanten. Zoo verhindert men de sneeuw zich samen te pakken in ongebroken, compacte massa's in de streken, waar het woud staat, terwijl de sneeuw, die zich verzamelt op de hel lingen boven de boomgrens door het woud veelal gestuit wordt vóór de vaart der ver glijdende lawine te wild geworden is. met ihX dan wordt het zacht, glanzend en golvend.0 (/m versterkt haar en hoofd} hu/d. voorkomt het uitvallen, v breken en splijten der harenj x verwijdert stof, roos en onrein. ,4 K K R Verkrijgbaar bij SCHOUTEN te Wijk bij Heusden J. J. PA ES te Dussen; W v. HERWIJNEN te Giessen SCHOUTEN te. Andei DE BOK, te Nieuwendijk COR NET te Werkendam v. HEL- VOORT te Besoijen. Me fflcthusalcmboom. De Mexicanen beweren den oudsten boom der wereld te bezitten. Dit is een cypres, die den trots uitmaakt van het dorp Santa Marta de Tula, tusschen de steden Mexico en Queretaro De boom moet door Alexander von Humboldt voor het eerst algemeen bekend zijn gemaakt. Deze zag hem in het jaar 1803 en achtte zijn ouderdom niet vast te stellen. In het algemeen varieeren de schattingen tusschen 4000 en 6000 jaar. Desondanks moet deze Methusalem nog steeds groenen. 0 Wat niet schepen verdiend «vordt. Een reeder te Bergen kocht onlangs een contract voor een bij de North West Steel Co., Portland (Oregon) besteld stoom schip van 8000 ton, in Augustus te leveren voor 175 dollar per ton. Thans heeft de kooper het contract weer verkocht aan een andere reeder te Bergen voor 250 dollar per ton, dus met een winst van 660.000 dollar. Een wcrcldbevolkcr. Een sinds den oorlog als soldaat dienende kleermaker uit Ahlhoek heeft onlangs aan gifte gedaan van de geboorte van zijn vierendertigste kind. De man is voor de tweede maal getrouwd. Vijftien kinderen zijn van zijn eerste vrouw en negentien van de tweede. 0 Dc koers van het Russische geld te Londen. De koers van het Russische geld bereikte deze week een stand, die geheel zonder voorbeeld is, schrijft de »Times«, en zegt, dat op dien dag voor 257 (papieren) roe bels 10 pond moesten worden betaald, waardoor de waarde van den roebel, die nominaal f 1.25 is, daalde op even 47 ct. en 38 pet bedroeg van die van vóór den oorlog. Het blad merkt hierbij op, dat op het oogenblik te Petrograd de Beurshandel door de regeering wordt geregeld en dat geen geld naar het buitenland kan worden gestuurd zonder de toestemming van den min. van Financiën, zoodat de waardeda ling van den roebel inderdaad de meening weergeeft, welke men in financieele krin gen koesterde van den politieken toestand in Rusland en in geen enkel opzicht is toe te schrijven aan eenige zuiver finan cieele reden. BINNENLAND. Diefstal. Te Melick-Herkenbosch hebben Zondag nacht twee Duitschers ingebroken bij den vlak bij de Duitsche grens alleen wonenden landbouwer C. Jansen, die door de dieven in zijn bed aan handen en voeten werd gebonden een prop werd hem in den mond geduwd. Onder bedreiging met een re volver werd hij gesommeerd de plaats aan te wijzen, waar het geld geborgen lag. Op de bewering, dat geen geld aanwezig was, werd het huis met een zaklantaarn afgezocht. Een portefeuille, inhoudende vierhonderd gulden, werd niet gevonden. Kleeren, schoenen, alle voorraad levens middelen werden ingepakt en meegenomen. Van de gelegenheid, dat de onverlaten in een ander vertrek zoekende waren, maakte Jansen gebruik, om zich los te werken, door het raam te vluchten en de in de onmiddellijke nabijheid zijnde Duitsche grenswacht te waarschuwen. Toen deze mee terugkwam en een onderzoek instelde, waren de vogels met hun buit gevlogen. 0 Aanvullingsbrooilkaarten. Bij circulaire van 27 Augustus j.l. van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is medegedeeld, dat voor een eerste aanvullingsbroodkaart in aanmerking kan komen ieder, die door spierarbeid den kost verdient. Na ingewonnen advies van de Commissie van deskundigen is door Bur gemeester en Wethouders de onderstaande lijst vastgesteld van personen, die op dezen voet aanvullingsbroodkaarten kunnen ver krijgen, na aanvraag daarvan bij het Be volkingsregister, op dagen en uren als hier onder worden medegedeeld Arbeiders bij hooge temperatuur (b.v. koks, chocoladewerkers), nachtarbeiders (b. v. bakkers, politieagenten), transportarbei ders (b.v. koetsiers, chauffeurs, voerlieden, personeel van laden en lossen), arbeiders in chemische industrie, baggerlieden, bank werkers in de metaalindustrie, (die geen machinalen arbeid verrichten) betonwerkers, boekdrukkers, brievenbestellers, couranten bezorgers, fabricage en reparatie van rij wielen, auto's en rijtuigen, glazenwasschers, grondwerkers, houtbewerkers (die geen machinalen arbeid verrichten), houtzagers, karrijders (o.a. brood- en melkbezorgers), kellners, ketelmakers, kistenmakers, kleeren- persers, klinkers, knechten by de expeditie, koffermakers, kruiers, kuipers, landbouwers, loodgieters, machinisten, metselaars, meubel makers, opperlieden, pleisteraars, scheeps volk bij de binnenvaart, schilders, schoen makers, schuitenvoerders, schijvenschuur- ders, sjouwers, slagers, stalbedienden, steen drukkers, steenhouwers, stokers, straten makers, suikerraffinadeurs, tegenhouders, telegrambestellers, timmerlieden, tramper soneel, treinpersoneel, tremmers, straatven ters, verplegers, voorslagers, vuurwerkers, warmoezeniers, wegpersoneel bij de treinen, ijzergieters, ijzerwerkers bij den scheeps bouw, zadelmakers en zeelieden, bakers, courantenbezorgsters, ienstboden, kellne- rinnen, loopmeisjes, schoonmaaksters, straat- ventsters, verpleegsters,vroed vrouwen, wasch- vrouwen en werkvrouwen. 0 Kolenaanvocr uit Duitschlaiid. De Wirtschaftliche Pressestelle im Haag deelt mede, dat het bericht in de dagbla den, dat Duitschland den Kolenaanvoer naar Nederland zou hebben stopgezet, onjuist is. Een dergelijk besluit is niet genomen. Indien de aanvoer tijdelijk hapert, is dit te wijten aan locale, voorbijgaande moei lijkheden, waarvan aan te nemen is, dat zij in de eerstvolgende dagen uit den weg zullen worden geruimd. (Avp.) Door de gemeente Enschedé zijn een tiental varkens aangekocht om deze bij wijze van proef, vet te mesten met voeder dat bereid wordt uit 't door de Gemeente reiniging bij de ingezetenen opgehaalde keukenafval. Mocht de proef succes hebben, dan zal het aantal varkens belangrijk worden uit gebreid. Een nieuwe Staatsleening. Naar wij van de meest betrouwbare zijde vernemen is in den loop van dit najaar te verwachten een wetsontwerp tot het aan gaan eener nieuw.e Staatsleening, met con versie van het nog niet afgeloste gedeelte der 5 procents Staatsleening van 1914 in eene 4y2 pet. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de nieuwe leening, met inbegrip van de 250 millioen van de conversie, waarschijnlijk een 400 a 500 millioen bedragen. Het moet echter in de bedoeling der Regeering liggen de uitgifte der nieuwe leening niet voor einde December e.k. te doen geschieden. (Ned.) ADVERTENTIEN. voor Rookbenoodigheden. Verkrijgbaar alle soorten fijne sigaren van 3 a 10 ct. tot en met 20 ct. per stuk. Alle soorten sigaretten van 7 tot fl,30 per doosje, Tabak van de be kendste fabrikanten. Groote sorteering tabakspijpen, siga- renpijpen, sigarettenpijpjes, sigarenkokers en aanstekers. Rookt 5- -10—15 20 ct. per stuk. Aanbevelend, ALS BOVEN. Hertogstraat 3 en 5 Telefoon 441 belast zich met alle accountants werkzaamheden. Telefoon 151. Zichtzendingen alsmede stalen voor kleeding naar maat worden op aanvraag gaarne toegezonden. BIJVOEGSEL Prijs per doos 15 centen, voldoende voor/4 Liter. '"•'SA P. M. Veltman Zonen L ill VAART

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5