iji CUBA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3712. Zaterdag 6 October 1917. 's-BOSCH, FEUILLETON. De Koude Itastide. Draagt U A IIL M A N N's Und van altena VORSTENLANDEN: SUMATRA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, anco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke ummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Uitschot 3 ct. «Cubac (Lichte vale pracht- kleuren.) Rita A 4 ct. Rita B 5 Rita C 6 be Hinthamerstr. 24. Tel. Int. 492.' d s BUITENLANDSCH OVERZICHT. -Als er eenig resultaat is van den vree- selijken volkerenkrijg, dan is het wel dit dat men hoe langer zoo duidelijker gaat inzien, dat een moderne oorlog onmogelijk de internationale geschillen kan beslechten. De leidende staatslieden gaan beseffen, dat „een duurzame vrede door het militairisme Avordt bedreigd. Het is wel eigenaardig, at het juist Duitschland is geweest, dat eze gedachte heeft onder woorden gebracht de nota aan den Paus, and door zijn geografisch >and met zijn economise gewezen is op een vreet? ■ot zijn naburen en dat vo" een duurzame vrede, die n<ei steunt, maar op recht, een levensbod is. Het moge de ironie van het lot z^ zegt Mr. Troelstra, dat zich vaak in tt genstellingen voltrekt, dat Duitschland door den loop der geschiedenis voorbeschikt is de drager van een ontwapenings- en vrij heidsbeginsel te worden. Eenzelfde meening wordt verdedigd door graaf Czernin, de Oostenrijksch-Hongaar- sche minister van Buitenlandsche zaken. Bij gelegenheid van een gastmaal heeft deze een rede uitgesproken, die zeer gun stig afsteekt bij wat wij gewoon zijn uit r1 den mond der regeeringsmannen te ver nemen. Daar klinkt een voorname toon n zijn uitspraken. De minister onthoudt c zich van zijn vijanden met smaad te overladen. Rustig, welbewust ontvouwt hij 8 Uit het Fransch ut Alleen een zachtzinnig en goedhartig b' oeisje kon op den duur met zulk een u chepsel omgaan. Elisabeth Meursanges daarentegen was en toonbeeld van bevalligheid, eenvoud af oprechtheid. Het was onmogelijk een 'deler, innemender meisjesgezicht te beden- c ken. Die fluweelachtige, zwarte oogen inder fraai gewelfde wenkbrauwen, die -ioode, hoewel thans een weinig verbleekte jvangen en de lieve, sprekende mond vorm- den een bekoorlijk geheel. In weerwil van hare droefheid en haar iialf boersch, half steedsch costuum deed zij onwillekeurig aan de schoone vrouwen I' van Arles denken. Zij droeg eene van de korte japonnetjes, die de schoone vormen der jonge Provencaalschen zoo goed doen P uitkomen. Hare gevulde, bloote armen I teekende zich mat blank tegen haar zijden Mjoeselaartje af. Haar weelderig, op het /voorhoofd gescheiden haar, deed aan de Wdonna van Rafael denken. zijn ideeën. Oosietirijk-Hongarije zoo zeide hij wil niet veroveren, maar ook niet veroverd worden. Doch daarbij kun nen zij niet blijven staan, als er vrede gesloten wordt. Europa moet ongetwijfeld na dezen oor log op een nieuwen internationalen rechts grondslag worden geplaatst, welke waar borgen van duurzaamheid biedt. Deze rechtsgrondslag moet, naar ik meen, in wezen van viervoudigen aard zijn. Ten eerste moet hij de zekerheid geven, dat er geen sprake meer kan zijn van een revanche-oorlog, en wel van geen enkele zijde. Wij willen dit eene bereikt hebben, dat wij onzen kindskinderen als erfdeel kunnen nalaten, dat zij verschoond zullen blijven van de verschrikkingen van een gruwelijke» tijd, als wij thans doorleven. Geen machtsverschuiving van de oorlog- erende staten kan dit bereiken. De weg, tot dit doel te geraken, is uitsluitend irmelde internationale wereldontwape- en erkenning van scheidsrechterlijke rssingen. Het is haast overbodig te Zoggen, dat deze maatregel van ontwape ning nooit tegen een enkelen staat of tegen een enkele groep mogendheden mag ge richt zijn en dat hij zooals van zelf spreekt, in gelijke mate de strijdkrachten te land, te water en in de lucht moet omvatten. Maar de oorlog als middel van de politiek moet worden bestreden. Op internationa len grondslag onder internationale controle moet een algemeene, gelijkmatige en suc cessieve ontwapening van alle mogendhe den der wereld plaats hebben en de weer macht tot het allernoodzakelijkste beperkt worden. Zij luisterde onderdanig naar hare moe ders woorden, maar af en toe ging hare hand even naar het voorhoofd, om een paar tranen weg te vegen, die als dauw droppels aan de lange zwarte ooghaartjes parelden. Eindelijk sloeg Linguard zijne folianten toe, legde zijn bril op tafel en, zich ach terover in zijn lederen armstoel werpende, beschouwde hij een tijdlang, zonder een woord te zeggen, het schoone, jonge meisje. Vervolgens nam hij een royaal snuifje en sprak op honingzoeten toon Dus, mijne waarde mevrouw Meursanges, nog altijd even ijverig in het vormen van hart en geest uwer eenige dochter Zoo doet alleen eene goede moeder, en onze Elisabeth mag wel dankbaar zijn voor uwe teederheid en uwe uitstekende raad gevingen. Ik hoop toch, dat zij naar rede hoort en uwe lessen aanvaard Geen komediant zou in deze woorden beter den toon van welwillend beschermer en vaderlijk vriend gelegd hebben, dan de gewezen boekhouder Linguard het op dit oogenblik deed. Die zachte glimlach en dat patriarchale gebaar zou een liefheb bend vader tot eer verstrekt hebben. Jam mer, dat onder zijn half neergeslagen oog leden vonken vlogen, niet ongelijk aan die eener Leidsche fïesch, als de ontlader haar nadert. Zeker, zeker, mijn vriend, antwoordde moeder Meursanges levendig. Elisabeth is gauw negentien. Dat is de leeftijd, om Ik weet zeer goed, dat dit doel buiten gewoon moeilijk te bereiken is, en dat de weg, die derwaarts voert, vol moeilijkhe den, lang en doornig is. En toch ben ik vast overtuigd, dat hij moet worden afge legd en dat hij zal worden afgelegd, on verschillig of enkelingen dit gewenscht achten of niet. Het is een groote dwaling te gelooven, dat de wereld na dezen oor log weer daar zal beginnen waar ze in 1914 opgehouden heeft. Rampen als deze oorlog gaan niet zonder diepe sporen na te laten voorbij, en het vreesehjkste onge luk wat ons zou kunnen overkomen, zou zijn, dat de wedstrijd in de bewapening na den vrede werd voortgezet, want dat zou de economische ondergang voor alle staten zijn. Dat is dus het eerste algemeene, ge lijktijdige en successieve ontwapening te land in de geheele wereld en aanvaarding van scheidsrechterlijke beslissingen, waarbij elke staat noodzakelijkerwijs iets van zijn zelfstandigheid zal moeten prijsgeven. Het tweede punt is de vrijheid van de open zee en de ontwapenipg ter zee. Het derde vloeit uit de twee eerste ppnten voort het vervallen van territoriale waarborgen, die dan overbodig zullen zijn geworden. Ten slotte de vrije economische ont wikkeling van alle staten op gelijke voor waarden en vermijding van een econono- mischen oorlog in de toekomst. Wij hebben in dezen, aan redevoeringen zoo rijken, oorlogst^, nog geen staatsman zoo duidelijk en klaa^, zijn denkbeelden hooren ontvouwen en verwachten, dat ze niet. onopgemerkt voorbij zullen gegaan worden. Hoe geheel anders doet ons aan een rede van Churchil, den Engelschen minister van munitie. Graaf Czernin in alles beschaafd, edel, humaan. Alleen op het laatst van zijn toespraak valt hij ietwat uit den goeden toon als hij zoo ongeveer zegt«Wanneer gij nu hier geen ooreu naar hebt, zullen wij doorvechten en dan zullen wij u be handelen gelijk gij verdient.ee Maar nu Churchill's rede Eén buider- ovatie. Een roffelvuur van schetterende bedreigingen. Hij had het over Britschen wil en Britsche macht en Britschen plicht. Het was een aaneenschakeling van grove scheldwoorden «Het is geen overdrijving als men zegt, dat de leiders van het Pruisische militarisme de vijanden van de menschheid zijn (toe juiching), maar het blijft een feit, dat deze rede te verstaan. Zij begrijpt, dat zij geen kind meer is en begint de karakters en weldaden te waardeeren en de ware ge voelens te kennen. «Och, ze is nog zoo jong hervatte de grijsaard op denzelfden toegeeflijken en vaderlijken toon men moet dé ijdelheid der jeugd veel vergeven Niet waar, mijn kind, je zult wel altijd onze goede zorgen met gehoorzaamheid en zachte lieftalligheid beloonen «Dat hoop ik, mijnheer, antwoordde Eli sabeth met doffe stem, zonder te weten, wat zij zeide. «Allerliefst meisje riep Linguard luider dan eigenlijk wel noodig was, maar, snel bedwingend, liet hij er dadalijk weer honing zoet op volgen »Maar, waarom noem je mij niet vriend <t, zooals we afgesproken hadden, he Altijd dat stijve, koude bmijnheerKom hier, deugniet, sla de armen om mijn hals en sluit vrede met me, toe gauw. a Hij liet zijn hoofd op den rug van zijn stoel rusten wachtte met gevouwen handen en toegenepen oogen, Elisabeth bleef roer loos zitten. Hare moeder stiet haar driftig onder de tafel aan. Zij komt al, mijn vriend, zij komt. 't Is al laatze zal slaperig worden. Vooruit Elisabeth, zeg onzen lieven weldoener goeden nacht Het meisje sprong vlug op en gehoor zaamde, maar op het oogenblik, dat zij haar frisschen, reinen mond over dat gele, leiders op het oogenblik nog op alle hulp bronnen van vier volken de vuist houden en dat, als morgen de oorlog tot een einde kwam, na een niet beslissende» vrede, die leiders zouden zeggen, dat zij Duitschland hadden gered van de nederlaag en het op te nemen tegen een wereld in de wapenen In 't kort Duitschland moet vernietigd worden en eer houden wij niet op. Nu dan kunnen ze nog lang voortgaan eigen volk en gansch de menschheid te verderven. Want Duitschland is nog lang niet aan het einde van zijn kracht. Wel zijn de Engelschen op het westelijk front met rukjes en stootjes voor uitgegaan. Maar het doel, dat zij met hun troepen verslin dende aanvallen beoogen de verdrijving der Duitschers uit België, in ieder geval van het kustgebied, schijnt op het moment nog ver verwijderd. De tegenaanvallen der Duitschers, in plaats van te verzwakken, worden steeds heftiger. Ook hun actie in de lucht is van verwoestend geweld. Zoo is er een bericht dat de stad Duinkerken in haar geheel een prooi der vlammen is geworden als gevolg van neergeworpen bommen. Als dat waar is, zal het den geallieerden last veroorzaken, want hetgeen voor het Belgische leger over zee kwam, werd te Duinkerken ontscheept en zal nu dus langs een van de andere, reeds druk in beslag genomen, wegen moeten worden geleid, Duinkerken is een stad van 50.000 in woners, Door de nieuwe zeesluis kunnen ook zeeschepen de haven binnenloopen. Na het antwoord de centrale mogend heden op zijn vredesnota, blijft de Paus niet stilzitten. Volgens het blad Giornale d'Italia heeft hij den ententemogendheden voorgesteld, dat hij Duitschland naar de preciese voorwaarden zal vragen, waaronder het tot de ontruiming van het in het Westen bezette gebied bereid is. Als de entente- mogendheden daar nu intreden, zouden de onderhandelingen zijn geopend. Dan zou de eerste stap naar den vrede zijn gedaan. Wij hopen dat bovengenoemd blad juist is ingelicht en er dan een antwoord inkome van de geallieerden. Een begin moet er in allen gevalle ge maakt worden. Indien men het weer uit stelt tot het volgend voorjaar zal de ellende van Europa niet te overzien zijn. BUITENLAND. De vredeskwestte. BERLIJN, 4 Oct. Volgens de «Tele- rimpelige voorhoofd boog, schrikte zij van den helschen glans zijner oogen. Huiverend wilde zij zich terugtrekken, maar reeds had hij hare hand gevat en hield haar tegen. «Bekoorlijk schepsel riep hij, zoo ver liefd als een oude gek maar kan zijn, wat zou men niet geven, om door u bemind te worden Elisabeth, niet kunnende ontsnappen, wendde het gelaat van hem af, maar hij zag eene groote traan op haar witten hals doek vallen. «Wat! altijd nog tranen riep hij on geduldig. Maar onmiddellijk zijn wrevel weer ver bergende, trok hij haar met vaderlijke goedheid naar zich toe, sloot hare beide handen in de zijne en sprak «Zeg toch eens, mijn kind, zou je nu werkelijk ongelukkig zijn in dit huis, bij mij en bij je moeder Wat ontbreekt je Kan je niet tegen onze afzondering Dan zal ik nu en dan eens vroolijk gezelschap uitnoodigen ik ben rijk, wij kunnen doen, wat wij willlen Voor u zal ik mijne gewoonten veranderen en mijne smaak wijzigen. Wil je mooie japonnen, nieuwe sieraden, je hebt het maar te zeggen Wensch maar wat, begeer maar wat, al is het nog zoo'n gril, ik zal er aan voldoen «Ik begeer niets, mijnheer Linguard, snikte Elisabeth. «Meisje, hoe kun je zoo antwoorden op zulke edelmoedige aanbiedingen !c riep me vrouw Meursanges toornig uit. «Zotcrea- graph Unionwordt de mededeeling vai de «Giornale d'Itala«, dat de Paus aai de Entente-Mogeneheden een bemiddelings aanbod gedaan heeft, daar hij over di plannen der Centralen voldoende is onder richt, van Berlijnsche officieele zijde nie bevestigd. De »Germania« ontving echter vai goed ingelichte zijde een bevestiging vai het bericht. Duinkerken. BERLIJN, 3 Oct. (Wolff.) Niet-officieel Hedennacht kwamen vliegers melden da geheel Duinkerken ten gevolge van bom aanvallen een prooi der vlammen is ge worden. Daarmede is de hoofdopslagplaats vai het Belgische leger, een der groote haven voor het verkeer tusschen Engeland ei Frankrijk, vernietigd. o Dc toestand in Italië. Naar aan de «Frf. Ztg.« uit Lugam geseind wordt, neemt de binnenlandscb spanning in Italië zienderoogen toe. Ca dorna vertoeft te Rome, en had aldaa met verschillende ministers besprekingen De oorlogspers is geenszins tevreden me het feit, dat Lazzari wegens zijn beker» schrijven niet vervolgd zal worden, en zi gaat voort met hare aanvallen op de re geering, die zij zwakheid ten opzichte vai de «oorlogs sabotaged verwijt. Anderzijds noodigen de sociaal-demo craten hunne partijgenooten uit, in open bare bijeenkomsten besluiten tegen di voortzetting van den oorlog te nemen, ei de regeering hiermede in kennis te stel len. tuur, zoo ondankbaar te toonen jegens eei weldoener, een engel, op aarde «Ho, ho, lieve vriendin, viel Linguan de opgewonden spreekster met gemaakti bezadigdheid in de rede, laten wij daarvai niet spreken, jelui zijt mij geen van beidei iets schuldig. Een gerust geweten is mij» eenige belooning Hét arme meisje was er ondertusscher in geslaagd, hare handen los te maken ei zeide, terwijl zij hare tranen met gewelt inhield «Mijnheer Linguard en ook u moeder beschuldig mij toch niet van ondankbaar heid. Maar ik heb u immers al mijn< gedachten gezegd mijne dankbaarheid vooi onzen weldoener is vriendschap, anders kaï het niet zijn «Waarom niet, lieve meid hernan de grijze weldoener, de oogen vroom tei hemel heffende, «de hemel is getuige vai de zuiverheid mijner bedoelingen. Als il op een anderen titel, dan die van vrien< bij je aandring, dan heb ik alleen je eigei geluk en rust op het oog. Ik ben oud, de zorgen van mijn bestaan hebben mi uitgeput, maar voordat ik sterf, zou il. gaarne mijn zuur verdiend goed aan u en uwe moeder verzekeren. Dat plan zou eens voor al een einde maken aan alle booze praatjes van de buitenwereld, en mij een maal het hoofd gerust doen neerleggen. Wordt vervolgd.) MEIWSBLAB lm Hit laid «ai Heusden ei Alteia, is Lanostraat an it Bonielerwaard. o - S<"' i Is Eene groote, breede sjaal bedekte hare aagere schouders onder kolossaal ruime looien hare muts vol kleurige linten had «en vervaarlijken omvang en haar gouden torloge, laatste overblijfsel van vroegere vel vaart, verliet nooit hare ceintuur.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1