Maison Verhoeven, Groote voorraad Chapelleriehoedsn Rouwleveranties binnen 24 uren. ontvangen wij steeds door onze relatiën niet de voornaamste buitenland- sche huizen en door onzen eiiornieii omzet kunnen wij U steeds het nieuwste en goedkoopste leveren Pensmarkt 30 's-HERTOGESDESOSCH T@fef. 558. moede. Nadat Prins Lichtenstein en bur gemeester Weikirchner den redenaar had den bedankt werd een huldetelegram aan ieizer Karei gezonden. Duitschers (waaronder te verstaan 40 milliard en Elzas-Lotharingen) niet als be vredigd worden beschouwd. Wij kunnen Frankrijk, als het deze ei- schen hard mocht vinden, ter overweging aanbevelen, dat er vele menschen in in Duitschland zijn, die ze als buitengewoon matig beschouwen, en die gaarne bittere klachten zouden uiten, omdat men den erfvijand er zoo gemakkelijk laat afkomen. Elzas-Lotharingen wij bedoelen Duitsch Lotharingen, of met andere woorden, het bezit van Metz en een smalle strook van Lotharingen met de Vogezen en den Elzas zijn de minimumvoorwaarden, die de vredelievende Duitschers als grondslag voor de vredesvoorstellen kunnen laten gelden. Nietwaar, dat is een heel andere taal wu gaat net nu eenmaal frankrijk is nu de bondgenoot van Engeland en dus moeten de zaken anders worden bezien. Toch vinden wij hierin een aansporing om met oordeel des onderscheids te lezen wat men ons in de dagbladen gelieft voor te zetten. Maar om terug te komen op de Duitsche vaderlandsliefde. Er heeft zich in Duitsch land een nieuwe partij gevormd die zich de vaderlandspartij noemt, en die met alle mogelijke middelen propaganda maakt voor de voortzetting van den oorlog. Ze wil niet weten van een vrede zonder schade vergoeding en annexatie en valt dan ook uiterst fel aan een ieder die pacifistische neigingen vertoont. In de Rijksdagzitting van Zaterdag hebben de sociaal-democraten tegen dit drijven hun stem verheven. Krasse woorden en beschuldigingen bleven daarbij niet uit. De sociaal-democratische interpellant ver klaarde eerst, dat de lieden van de vader- landschpartij actie voeren om hun dividen den te verhoogen en klaagden daarna, dat die partij de sociaal-democraten met smaad en laster beoorloogt. De kern van de so ciaal-democratische interpellatie was, dat geestelijken en autoriteiten onder de be volking propaganda maken voor de vader landspartij en officieren onder de soldaten dito tegen het besluit van de rijksdag meerderheid. Van overheidswege bevor derde partijpolitiek bij het volk en het leger dus. Uit het antwoord van den minister van oorlog, von Stein, komt uit, dat de zaak zoo eenvoudig niet is. Er wordt onder het leger stellig propaganda gemaakt, en er mag en er moet volgens het standpunt van den minister in een oorlogvoerend land propaganda onder het leger gemaakt wor den, zoowel onder dat aan het front als onder het leger dat in het land blijft. Deze vanzelfsprekende propaganda in het leger dient volgens den minister van oorlog, om er den geest bij de troepen in te' houden, zij dient om hen te bezielen met het ver trouwen in de overwinning, zonder welken het vechten een buitengewoon moeilijk ding is. Uit het verder debat bleek dat er in Duitschland een binnenlandsche tweedracht heerscht, die zeker niet bevorderlijk kan zijn voor de kracht des volks. De strijd die op het westelijk front woedt is in de laatste dagen tengevolge van de weersgesteldheid wat geluwd. Ook op de overige gevechtsterreinen is nie van belang geschied. En zoo gaan %vlJ langzaam aan den bangen wintei Hoe verschrikkelijk het gesteld is in Belgie Aan het einde van 1916 en in het be gin van 1917, nadat suiker en vet stelsel matig door de Duitschers waren verwijden is de algemeene gezondheidstoestand van de bevolking op zeer bedenkelijke wijze veranderd. Daar het rantsoen suiker of vet van eiken bewoner zoo gering weid, trad er lichamelijk verval in, dat zich uitte door afneming van het lichaamsgewicht Andere voedingsmiddelen, als rund- of var- kensvleesch, stegen dermate in prijs (15 frank en meer per kilo) dat ze voor het volk onbereikbaar werden. De eenige eiwit- houdende stof, die door het steuncomité verstrekt werd, was spek, n.l. 750 gram per maand, Bovendien kwamen er knoeie rijen in de voedselbereiding voor, Geweten- looze bakkers, die dan ook gestraft zijn door de gemeentelijke overheid, vervalsch- ten het brood. In kaas werd talk of krijt of een andere schadelijke stof verwerkt. Worst werd van vleesch van zieke dieren bereid. Toen er eenige Duitsche soldaten door deze vleeschwaren vergiftigd waren, werd er een fabrikant aangehouden. Hij leverde dagelijks duizenden kilo's van dit verdachte produkt. Melk ontbrak, daar het veevoeder ondeugdelijk was. Kinderen en zieken leden zeer van dezen staat van zaken. In December 1916 waren de aard appelen van de markt verdwenen. In Mei waren groenten en fruit, hoewel viermaal meer kostend dan in normale tijden, een groot hulpmiddel. De treurige bestaansvoorwaarden hadden ernstige gevolgen. Het geboortecijfer daal de bijkans op nul, terwijl het sterftcijfer toenam. Over de geheete stad gerekend stierven er per dag gemiddeld 16 of 17 men schen en daar stonden 2 of 3 geboorten tegenover. Er werden maatregelen ge nomen om de hulpbehoevende moeders te hulp te komen en de kindersterfte is be streden door verscheidene spontaan opge- j richte vereenigingen. Ernstige epidemieën van kinkhoest en mazelen woedden in 1916 '17 onder de kinderen. Deze ziek ten gingen meestal met long verschijnselen gepaard. In het begin van 1917 is er een roodvonkepidemie geweesttuberculose en rachitis richtten eveneens verwoestin gen aan onder de kinderen. In 1916 hadden er van de 300 kinderen, die de geneesheer onderzocht, 150 nekgezwellen. Hoe is het mogelijk om met zulke om standigheden nog rustig te blijven Arm België dat zoo wordt geteisterd. BINNENLAND. BUITENLAND. Ken rede van Erzberger. Aan de N. Rott. Ct. ontleenen wij Erzberger, de man, die niet slechts op dit oogenblik een hoofdrol speelt in de vredesbeweging in Duitschland, maar on der den boelen oorlog voor een verzoening heeft geijverd, heeft op 23 September te Ulm een rede gehouden, die als brochure verschenen is. In deze rede heeft hij een samenvatting gegeven van de meeningen en wenschen der vredespartij. Het is misschien nuttig, daarvan een overzicht te geven. Erzberger begint met op te sommen wat Duitschland en zijn bondgenooten in de drie jaren van den oorlog hebben tot stand gebracht. Maar waarom is er, na al die groote daden, dan nog geen vrede zoo vraagt hij. En hij antwoordtOmdat deze oorlog geen zuiver militaire oorlog meer is, maar een strijd der volken, met al hun macht en al hun kunnen. Op mi litair gebied heeft Duitschland schitterende resultaten bereikt, maar op andere gebie den vallen schuduwzijden en verliezen waar y 4V evenals het leger, wonderen volbracht. Zonder dat ware het land toch verloren geweest. Maar hoe staat het verder oeco- nomisch? De koloniën zijn, op een klein gedeelte na. verloren gegaan. Duitschland is afgesneden van de wereldzee. De uit voer van 10 milliard, die bij normale ont wikkeling, het rijk in 1917 op de eerste plaats onder de exporteerende landen zou hebben gebracht, is weg, en evenzoo de miljoenen, die de Duitschers in overzeesche ondernemingen hebben gestoken. De nijvere middelstand is ongeveer geruïneerd En welke financieele lasten brengt de oorlog mee! Tegenwoordig kost iederen dag van mobilisatie. 100 miljoen mark. De oorlogsuitgaven bedragen reeds 140 mil liard. In het slot van het betoog erkent Erz berger, dat in het Westen nog vele moei lijkheden uit den weg geruimd moeten worden. Maar de vrede is op weg. Hij hoopt, dat de komende winter geen volle winter van oorlogsellende meer zal zijn. »Als de vredesonderhandelingen met Kerst mis beginnen, zal ik zeer tevreden zijn Overal dezelfde ontevredenheid. Te Parijs wordt op 15 dezer de brood kaart ingevoerd. Het Journal du Peuple vraagt dan wat voor soort brood Parijs met de invoering van de broodkaarten te eten zal krijgen. Volgens het blad is het brood te Parijs zeer slecht, buiten Parijs overal zeer goed. Het Journal du Peuple dringt er bij den levensmiddelen-minister op aan, dat hij in deze wanverhouding snel en afdoende verbetering brengt. 4-o Vredesdemonstratie. Weenen, 7 Oct. In de feestzaal van het nieuwe raadhuis had dezen middag een imposante vredesdemonstratie der Christelijk Sociale partij plaats. Duizenden waren aanwezig in! de feestelijk versierde zaal, waar de busten van Keizer Karei en den Paus prijkten. Prins Lichtenstein opende de vergadering met een rede, waarna Kunschal (?en groote rede hield, waarin hij er op w<ees dat de vergadering was bijeen geroepèn om Keizer en Paus te danken voor hetgeen zij hadden gedaan om den vrede te dioen wederkeeren. Hij legde er den nadruk op dat alle aanwezi gen van harte instelden met de woorden die Czernin in Boedjadest had geuitWij verlangen naar vrë den strijd moede, de, maar al zijn wij wij zijn niet strijdens- Gasrantsoeneering. De Rijks-kolendistributie heeft voor de rantsoeneering van gas voor het tijdvak 1 Oct. 1917 tot en met 31 Maart 1918 de volgende regelen vastgesteld. Aan alle particuliere verbruikers moet worden verstrekt als minimumrantsoen le. voor verlichting in Oct. 16 kub. M. Nov. 22 s> Dec. 26 Jan. 24 Febr. 19 Maart 13 2e. voor bij-koken (waterverwarming) 10 kub. M. per gezin per maand vermeer derd met 2 kub. M. voor elke persoon waaruit het gezin bestaat. t'Is nu niet de kwestie van de plaat selijke fabriekmaar het Rijk verleent slechts steenkolen naar een vastgestelc plaatselijk verbruik. In verschillende plaatsen worden alle winkels om 7 uur voor het publiek geslo ten en wordt verlichting verboden. Dat geeft alreeds eene groote bezuiniging. Ook ten 10 uur des avonds de hoofdkraan aan de fabriek sluiten, tot den volgenden morgen 6 uur, zou mede zeer veel gas besparen. o Beroepsofficieren. Men meldt uit Breda Nu de lessen aan de Kon Mil. Acade mie weder een aanvang hebben genomen blijkt het, dat van de 83 plaatsen, die er dit jaar voor de verschillende wapens waren opengesteld, er slechts 30 bezet zijn geworden, zoodat er 53 plaatsen open zijn gebleven, waarvoor geen sollicitanten op zijn gekomen. De lust om beroepsofficier te worden schijnt niet groot meer te zijn. Verkoop ran fruit ran gemeentewege, Naar wij vernemen zal de gemeente Utrecht de volgende week beginnen met den verkoop van fruit. De prijzen die daar door den handel od dit oogenblik V8or inirt woroen gevraagd zijn zoo hoog dat de gemeente besloten heeft dien ver koop zelf ter hand te nemen. Daarenboven stelt de gemeente zie! voor óók fruit in voorraad aan te koopen dat langen tijd bewaard kan worden, met de bedoeling die vruchten dezen winter als winterprovisie aan de ingezetenen te verkoopen. Ontlasting <lcr spoorwegen. Het militair vervoer zal voor een zéér groot deel naar de waterwegen worden overgebracht, wat dus ten goede zal komen aan de binnenlandsche beurtvaart. Met buitengewoon militair vervoer langs de waterwegen wordt bedoeld het tran sport van alle goederen, manschappen dieren, enz. die voor het leger noodig zijn en dit is een zeer belangrijk vervoer daar door de beide spoorwegmaatschappijen aan gezamenlijke vrachten f 50.000 per maand wordt geboekt. o Gocdkoope klompen. In overleg met het Koninklijk Nationaa Steuncomité is besloten dat de verstrekking van goedkoope klompen zal geschieden te gen inlevering van bons. De daar voor in aanmerking komende personen kunnen zich voor de verkrijging dier bons aan melden bij het ter plaatse arbeidende steuncomité of eenig ander plaatselijk or gaan, dat zich voor deze distributie be schikbaar stelt, waarin echter ook de ar beidersorganisaties dienen te zijn verte genwoordigd. Op deze bons zullen de ter plaatse wonende winkeliers één paar gewone klompen kunnen afgeven. Deze leverantie zal kunnen geschieden door tusschenkomst van die winkeliers die zich bereid verklaren voor de volgen de, door den houder van den bon te be talen prijzen een paar klompen van nor maal model te zullen leverenvoor een paar mansklompen 60 ct. vrouwenklom pen 50 ct. jongensklompen 40 ctkin derklompen 30 ct. Door het Kon. Nat. Steuncomité za voor elk, tegen afgifte van de bons afge leverd paar klompen aan den winkelier worden betaald voor genoemde klompen soorten, resp. 60, 55, 45 en 35 cent. De Minister wenscht vooralsnog slechts één paar klompen per gezinslid verkrijg baar te stellen. De zaak Schroder. Voor het gerechtshof te VBosch werd Maandag 1.1. deze zaak nogmaals behandeld. Nadat rapport over deze zaak was uit gebracht en geen getuigen waren gehoord neemt de advocaat-generaal zijn requisitoir en geeft te kennen het te moeten betreu ren dat deze zaak zulk een wandeling lar^gs den rechterlijken weg heeft moeten makenV Op het publiek moet dat geen gunstigen indruk hebben gemaakt. Door den Hoogen Raad is thans opge- egd te bewijzen dat de onzijdigheid van den Staat werkelijk in gevaar is gebracht. En was het zoo, was dan eene veroordee- ing noodig en was eene voorwaardelijke veroordeeling niet voldoende geweest om voorloopig te straffen en andere te doen terugschrikken Hij heeft daaromtrent zijne eigen meening eu zal die voor zich houden. Spr. treedt thans in beschouwingen om trent het vonnis van den Hoogen Raad. Vervolgens ging Z.E.G.A. na in welken toon het bewuste artikel is geschreven. Die toon, zoo merkte spr. op, was niet van vandaag of gisteren, en heeft meer malen de gemoederen in beweging gebracht. Had nu Duitschland al eens op die artike len gewezen, zou ten slotte kunnen zijn gezegd als Nederland daartegen niet op komt, zullen wij daaromtrent maatregelen nemen. Dat nu is niet gebleken, en hei O. M begrijpt dan ook niet het arrest var den Hoogen Raad in deze, en verwijs daaromtrent naar eenige wetsartikelen. Naast de juridische vraag omtrent he gevaar, staat het opzettelijk in gevaai brengen. Hoewel de droeve ondervinding heeft geleerd dat er verschillende Neder landers zijn, die met een duitje te verdie nen ons land in den oorlog zouden doei wikkelen, gelooft hij niet dat beklaagde hoewel hij ien niet kent, daartoe in staa is. Spr. vraagt ten slotte bevestiging va het vrijsprekend vonnis van het Hof t Amsterdam, met wijziging der gronder waarmede hij zich niet geheel kan vei eenigen. De Amsterdamsche Inktwerper ontdekt. Aan de 's-Hertogenb. Ct, wordt g< schreven Dezer dagen las men in d dagbladen, dat te Amsterdam wederot een inktwerper zijn snoodelijk bedrijf ha uitgeoefend door een damestoiletje te b< smeuren. Keeds veie jaren Jarig heett men dé gelijke berichten van tijd tot tijd verme! gezien en wie zal kunnen nagaan, hoeve moeite de Amsterdamsche recherche gedaa heeft en hoeveel uren zij besteed hee om den dader te ontdekken Wanneer z echter haar archief eens zoude willen nt pluizen, zou zij tot de ontdekking komei dat de gevallen steeds op denzelfden tij van het jaar voorkwamen, en dit tijdper overeenkomt met den tijd, waarop c vruchten van den vlierboom (Sambucc nigra) tot rijpheid komen. Het sap deze zwarte bessen is donker van kleur e neemt in de maag der vogels een no donkerde kleur aan, tot zwart toe. War neer nu dames onder de boomeri wande lend ongemerkt door de uitwerpselen die vogels worden besprenkeld, komen zij nic op de gedachte, dat haar vijand zich i hoogere sferen heeft opgehouden. Onde de vogels, die zich met de bessen de vlierboomen voeden, kunnen op de eerst plaats de lijstersoorten genoemd worder Met klein verlef. DEN HAAG, 8 Oct. (Part.) Officieel Behoudens onvoorziene omstandighede zullen in het genot van onbepaald (klein verlof worden gesteld omstreeks 1 Dec a. de dienstplichtige onderofficieren van d lichting '1910 en de dienstplichtige korpc raals en manschappen van de lichting 191 der bereden corpsen b. de dienstplichtig onderofficieren van de lichting 1912 de infanterie, hieronder begrepen wielrijders vestingartillerie, genie, pontonniersc dienstplichtige onderofficieren van de lich tingen 1911 en 1912 der pantserfortartil lerie en der torpedisten en omstreeks 2' Dec. de nog onder de wapenen zijnd* korporaals en manschappen van de lichtir 1914 der infanterie, pontonniers, pantsj fortartillerie en torpedisten (de dienstplii tige korporaals en manschappen van najaarsploeg 1914 der vestingartillerie zullen eerst in de 2e helft van Febr. 191 f in het genot van onbepaald klein verlo kunnen worden gesteld.) Het streven is er op gericht de dienst plichtige onderofficieren van de lichting 1913 en van de voorjaarsploeg der lichting 1914 en de infanterie, vestingartillerie, genie (wellicht met uitzondering van hel telegraafpersoneel) en pontonniers onder scheidenlijk 1 Maart en 15 Juli 1918 in het genot van onbepaald (klein) verlof te stellen. b.v., blijkt uit wat een geneeskundige uit Brussel, die er kortgeleden in geslaagc is uit België te ontsnappen, meedeelt over de gezondheidstoestand van de Brusselsche e volking.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2