Hoe erger des te beter de ziekte, Het is beter te voorkomen dan te genezen. bekendmaking. 1 de Seeadier, heeft, volgens een tele gram uit Melbourne, verteld, dat de Duit- sche kaper de volgende methode toepaste Het schip heesch noodseinen, terwijl vele leden van de bemanning, in vrouwenklee- ren vermomd, zich op het dek vertoonden, alsof zij passagiers waren, ten einde allen argwaan ter zijde te stellen. Als een sleep touw was uitgebracht, demaskeerde de Seeadier haar kanonnen. Volgens een Wolff-bericht hebben de Duitschers gedurende de laatste drie maan den op het westelijk front 864 vliegtuigen neergeschoten, waarvan er 381 in Duitsche handen zijn gevallen. Sedert 1 Januari 1917 verloren Duitschand's vijanden, aldus het bericht, op het westelijk front 1962 vliegtuigen, waarvan er 859 ip Duitsch bezit zijn. In de maand September verloren de ge allieerden op alle fronten samen 374 vlieg tuigen en 22 kabelballons. Daarvan werden er op het westelijk front alleen 374 buiten gevecht gesteld324 in luchtgevechten, 40 door afweergeschut, 6 door infanterie- vuur en 4 door onvrijwillige landing achter onze linies. Van deze vliegtuigen zijn er 167 in Duitsch bezit, terwijl er 107 aan gene zijde der linie zijn neergekomen. Dit aantal der neergeschoten vliegtuigen is het hoogste dat tot dusver in één maand werd bereikt. Russische vrtyhehlsleeiiiitg. Blijkens een rapport van den directeur der Russische Rijksbank aan het ministerie van financiën, heeft de z.g. vrijheidsleening 4043 millioen roebel opgebracht. Postkantoor van het leger afgebrand. Naar de correspondent van Svenska Dag- bladet in Haparanda den lOen October aan zijn blad seinde, is het Panajefftheater op de Admiraliteitskade te St. Petersburg in den nacht van 6 op 7 October afgebrand. In dit theater was sedert het uitbreken van den oorlog het postkantoor van het leger gehuisvest. Men vermoedt, dat ten minste 25 personen bij den brand waren omgekomen. o De Fransche minister van levensmiddelen voorziening heeft de vorige week in de Fransche Kamer, in antwoord op inter pellaties, medegedeeld, dat met de thans in Frankrijk beschikbare hoeveelheid graan het dagelijksch rantsoen brood voor iederen Franschen onderdaan van 150 tot 200 gram bedraagt. De minister had maatre gelen genomen, waardoor hij hoopte over zooveel meer scheepsruimte te kunnen be schikken, dat hij het rantsoen tot 250 gr. zou kunnen verhoogen. Wacht niet met u te behandelen, tot de ziekte u ter neer geworpen heeft. Aar zelt niet alles krachtig te bestrijden, wat u hare nadering doet vermoeden. De ziekte heeft dit goeds, dat zij niet uitbreekt zon der dat men, met een weinig oplettendheid en zelfkennis, haar aankomst bemerkt. Eerst neemt men een vertraging, een soort van traagheid der organische functies waar, daarop doen zich ongemakken voor, die eerst goedaardig zijn, maar die spoe dig verergeren. Men heeft hoofdpijnen, maagpijnen, men verteert slecht, de slaap blijft uit en men ondervindt dikwijls een gevoel van groote afmatting. Men kan zich over den aard dezer verschijnselen niet vergissen; Zij vormen, om zoo te zeggen, de benaderingswerken der ziekte. Verdrijf ze terwijl het nog tijd is, en maak daartoe gebruik der Pink Pillen die u krachtig zullen helpen. Door aan het bloed zijn be dorven rijkdom en zuiverheid weer te ge ven, door uw zenuwstelsel te versterken en door uwe organische functies te prik kelen, zullen de Pink Pillen spoedig de ongemakken waardoor gij zijt aangetast, doen verdwijnen en uw lichamelijk even wicht herstellen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Om streken bij G. Malingré, drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BINNENLAND. De zand- en grintkwestie. Naar aan de Telegr. verzekerd wordt, zal de Engelsche regeering in het feit, dat na 15 November tijdelijk de doorvoer van zand en grint wordt stopgezet door de Nederlandsche regeering, geen aanleiding vinden haar represaillemaatregel automatisch op te beffen. Zoolang niet de kwestie definitief ten genoege van de geallieerden wordt opgelost, blijft het telegrafisch ver keer over de Engelsche kabels voor ons land beperkt. Dc Nederlandsche schepen in Amerika. Uit Londen wordt aan het Hdbl. gemeld De Washingtonsche correspondent van de Morning Post meent te kunnen ver zekeren, dat hoe dringend de nood aan scheepsruimte is en hoewel er 200,000 ton Nederlandsche scheepsruimte werkloos in de Amerikaansche havens ligt, de pre sident aarzelt, die schepen te requireeren, omdat hij nog op een bevredigende regeling met Nederland hoopt, zoodat harde maat regelen kunnen worden vermeden. De Shipping Board heeft bij den president op inbeslagneming van de schepen aangedron gen en volgens den correspondent is het zonder twijfel, dat voor den dienst der geallieerden zullen worden gebruikt. De eenige vraag is maar, of dat zal geschie den bij overeenkomst of door geweld. (De correspondent heeft het over het «ontwij felbare recht« van de Amerikaansche re geering om geweld te gebruiken). De pre sident wenscht echter liever niets te doen, dat in Nederland ontstemming zou wekken of in de kaart van Duitschland zou spelen, maar de schepen moeten in dienst worden gesteld en het zou dwaas zijn, ze maar voor anker te laten liggen, alleen om de halsstarrigheid van de Nederlandsche re geering, nu de nood aan scheepsruimte zoo groot is. Naar de »Tel« verneemt, is de veiling te Piet Gijzenbrug waar 80 wagons kool zijn geveild, zonder iets voor het binnenland beschikbaar te stellen, geschorst. De firma Blad en Prins te Schiedam, in deze zaak betrokken, is, naar het »Volk« meldt, door de Rijkscommissie van toezicht met twee geldboeten beboet en wel één tot een bedrag van f25.000. Naar aanleiding van de inbeslagneming van 53 zakken haver, gerst en tarwe, die men bezig was op den Haringvliet te Rot terdam in een verhuiswagen te laden zijn aangehouden de commissionnair H. O. en de handelaar A. D. beiden te Terneuzen. Zij worden verdacht aanzienlijke partijen haver, gerst en tarwe aan stalhouders te Rotterdam verkocht te hebben, in plaats van deze ter beschikking te stellen van den regeeringscommissaris. Te Anna Jacobapolder (St. Philipsland) kwam Zaterdag een brief aan, die in Januari 1917 verzonden was en eerst een reisje naar Indië maakte, omdat er o.a. op stond «Café Lombok Rijwielbanden. De minister heeft een rijksbureau voor de distributie van rijwielbanden ingesteld en maximum-prijzen voor den handel vast gesteld. Er mogen geen banden worden verkocht of in voorraad gehouden, die niet voorzien zijn van een rijkscontrolestempel. Dit geldt niet voor de fabrikanten tot 1 Nov. a.s. en voor de handelaren tot een nader te bepalen datum. Het bureau is gevestigd Parkstraat 18, Den Haag, di recteur is de heer L. C. Steffelaar. Voor rijwielbanden zijn door den Minis ter de volgende maximumprijzen vastgesteld voor transportrijwiel buitenbanden gemerkt A: f 13.70 groothandelprijs, f 14.70 tus- scheuhandelprijs, en f 17.20 kleinhandel- prijs voor rijwielbuitenbanden B resp. f9.70, f 10.70 en f 13.20, idem Cf 8.20, f 9.20 en f 11.70, idem D f6.50, f7.70 en f 10.20, idem E f4.65, f5.65 en f8.15, voor transportrijwielbinnenbanden A f5.20, f5.70 en f7.20, voor rijwiel binnenbanden B f 4.20, f 4.70 en f 6.20, idem C f3.20, f3.70 en f6.20, idem D f 1.60, f2 10 en f3.60; de levering van banden zal hebben te geschieden met 12 maanden garantie volgens de in den rij wielhandel geldende garantiebepalingen voor buitenbanden van kwaliteit A, B. C. en D en voor binnenbanden van kwaliteit A. B en C. o De medici in Roermond hebben er blijk baar voor bedankt de kans te loopen hun patiënten te verliezen door hun een »be- wijsje« te weigeren, volgens hetwelk zij recht hebben op goedkoope melk. Het gevolg is, dat daar ter stede zooveel van dergelijke «bewijsjes« afgegeven zijn, dat indien aan alle ingezetenen, die aanspraak maken op melk tegen verminderden prijs, deze verstrekt werd, er tweemaal zooveel melk noodig zou zijn als gewoonlijk in Roermond wordt geconsumeerd. o Maandagmorgen omstreeks 5 uur is een 70-jarige vrouw in een vlaag van waanzin uit het keukenraam van de derde verd'e- ping van haar woning aan de Da Costa straat te Amsterdam gesprongen. Bij aankomst in het Wilhelminagasthuis bleek de vrouw overleden te zijn. Jlr. Troelstra terug. Uit Stockholm werd aan de N. R. Ct. gemeld Mr. Troelstra vertrekt Dinsdag uit Stock holm, Zaterdag zal hij in Nederland zijn. o Draadnagels. De minister van landbouw, nijverheid en handel vestigt de aandacht van alle ver bruikers van draadnagels op de schaarschte aan grondstoffen voor de vervaardiging van dit artikel, en geeft in overweging bij het gebruik de uiterste zuinigheid te betrach ten en het opnieuw gebruiken van oude draadnagels zooveel mogelijk te bevorderen. Indien aan verbruikers voorraden bekend zijn, die uit speculatieve doeleinden worden vastgehouden, zal daarvan gaarne aan de afdeeiing crisiszaken van het departement van landbouw, nijverheid en handel opgave worden ontvangen. o Geldigheidsduur rau de broodkaart. De Haagsche correspondent van de »Tel.« sohrijft Op een conferentie van christelijke ar beiders-organisaties is dezer dagen mede gedeeld, dat minister Posthuma ernstig overwoog den geldigheidsduur van de brood kaart wederom terug te brengen tot negen dagen in verband met de bijvoeging van aardappelmeel bij de bereiding van het brood. Wij hebben geïnformeerd, maar konden van dit bericht geen bevestiging krijgen, zoodat het ons onwaarschijnlijk voorkomt. Burgerlijke dienstplicht. Den Haag, 16 Oct. Naar verluidt zou hij de regeering in overweging zijn het indienen van een wetsontwerp regelende den burgerlijken dienstplicht. Een dief in de ral. De kippen van den landbouwer B, te Lutte kakelden geregeld, doch als B. de eieren wilde uithalen waren deze verdwenen. Nu is het bekend, dat bunsings vaak de eierdieven zijn en daarom legde B. op een goeden avond een bunsingsklem in het nest om den eierdief te vangen. In het holst van den nacht, terwijl alles in diepe rust ligt, doordringt plotseling een ijselijk gekerm en hulpgeroep het geheele huis, waarop B. en zijn gezin verschrikt wakker worden, hij in nachtgewaad op 't hulpgeroep toesnelt en tot zijn verbazing vindt in plaats van' een bunsing, een ingekwartierd soldaat in de klem, welker stevige tanden zich met kracht in het vleesch van den voorarm hadden vastge grepen. Zelden volgden vergrijp en straf zoo snel op elkander. Onze overeenkomst met Duitschland. Naar wij vernemen zal wellicht nog eeni- gen tijd verloopen alvorens de Nederlandsche Regeering de door Nederlandsche en Duit sche onderhandelaars voorloopig getroffen schikking over economische aangelegenheden goedkeurt. Van Nederlandsche zijde toch is het sluiten eener definitieve overeenkomst afhankelijk gesteld van tegemoetkoming aan onze wenschen op enkele punten waar over nog onderhandelingen gaande zijn. o Ëeu Nederl. voorstel aan Amerika. Central News verneemt uit Washington, dat de Nederl. regeering zou hebben voor gesteld aan Amerika toe te staan 400.000 ton Nederl. schepen, die zich thans in Amerika bevinden, buiten de oorlogszóne in de vaart te gebruiken, op voorwaarde, dat Amerika bepaalde grondstoffen aan Nederland zal leveren. Engeland en onze schepen. Onlangs deelden wij mee, dat de En gelsche regeering de Nederlandsche stoom schepen Antenor, Elve, Kelbergen, Sarpe- don, Veenbergen en Veghtstroom had ge- requireerd met een totalen inhoud van bijna 21.000 bruto tons. Nu zijn ook de Ne derlandsche stoomschepen Eibergen (4767 bruto tons), Rijsbergen (3658) en Ubber- gen (1877), behoord hebbende aan de N. V. Furness Scheepvaart-Maatschappij te Rotterdam, onder Engelsche vlag gebracht. De Nederlandsche vloot verliest hiermee opnieuw 10.000 bruto tons aan scheeps ruimte. Roofmoord. Met een wisselijzer heeft men heden nacht te 4 uur in de remise te Kralingen den nachtwaker v. d. V. op het achter hoofd geslagen, dat geheel verbrijzeld werd. In de remise bevonden zich ongeveer 80 trommels van de conducteurs der tram, welke eiken avond worden afgegeven. Een 30-tal dezer trommels werden opengebro ken. In totaal wordt een bedrag van 6 a 700 gulden vermist. o Om een kind Een echtscheidingsproces, waarin bij von nis van den president der rechtbank een kind toegewezen was aan den vader, heeft Vrijdag in de Balthazar Florisstraat, te Amsterdam, waar het gezin woonde, tot een dramatische scène aanleiding gegeven, daar de moeder het kind niet wilde af geven. Teneinde het vonnis uit te voeren begaf een deurwaarder, die de assistentie had ingeroepen van de politie, zich naar het huis. De deur was gesloten. Een smid moest deze openbreken. Ondanks alle onderzoekingen in het huis ingesteld, werd het kind niet gevonden, zoodat de deur waarder onverrichterzake moest terugkee- ren. In de buurt veroorzaakte het geval eenige opschudding, vooral toen de buren zagen, dat het kind achterom de verandah's aangegeven werd, ten einde het ergens te verstoppen. o Jenever. Er kornt een distributieregeling voor jenever enz. o Duurdere borrels. Naar wij vernemen, zal de prijs van het gedistilleerd binnenkort aanzienlijk worden verhoogd. Limbiirgsche kolen. De prijzen der Limburgsche kolen zijn aanzienlijk gestegen, teneinde met het oog op het groote prijsverschil met de buiten- Jandsche kolen een egalisatie van prijzen te doen plaats hebben. Er zal deze maand een centraal verrekenkantoor van brand stoffen worden opgericht. Stijfsel. De verkoop, aflevering en het vervoer van stijfsel is verboden behalve bij hoeveel heden onder de 5 K.G. Ontheffing kan verleend worden. De burgemeesters moe ten opgaaf doen van de op 20 dezer in hunne gemeenten aanwezige hoeveelheden stijfsel. o Verpletterd. Men meldt uit Aarle-Rixtel, d.d. 16 October Heden had alhier een treurig ongeluk plaats. Terwijl de landbouwer A. Kanters zijn middagmaal gebruikte, hadden 2 kinderen uit de buurt de onvoorzichtigheid zich te vermaken aan de kar, welke met een ge vulde beerton was belast. Plotseling sloeg de kar op, met het treurig gevolg dat een der kleinen, het 7-jarig zoontje van J. Martens, onder de beerton terecht kwam en levenloos er onder vandaan werd ge haald. o Eergistermiddag werd door een vis- schersman te Vollenhove het lijk aange bracht van een Duitschen vlieger, behoo- rende tot liet 7e regiment. Een gedeelte van den zetel van het vliegtuig was nog met een riem aan het lijk bevestigd. Op de borst een plakkaat, waaruit bleek, dat hij tot het vliegcorps behoorde. Identiteit kon niet worden vastgesteld. dient het geneesmiddel te zijn. Wie bij lichaam- en zenuw zwakte en hare gevolgen als Afgematheid, Gebrek aan energie, Duizeligheid, Bloedarmoede, Pijn in den rug, Voortdurende vermoeidheid, Zenuwachtigheid, Zoo nu en dan hoofdpijn, Hartkloppingen, Lusteloosheid, Bleekzucht, Algemeene zwakte, Geen levenslust, Vermagering, Nimmer trek in eten, een goed geneesmiddel wenscht te gebruiken neme MIJNHARDT's LEVETOGEN waarbij men verbaasd zal zijn over de uitnemende uitwerking op uw geheele lichaamsgestel. In bussen van 90 ct. f 1.75, f4.25, f8.25. Bij Apoth. en Drogisten. Wegens gebrek aan brandstoften zullen aan schepen van vreemde nationaliteit hier te lande voorloopig geen bunkerkolen wor den verstrekt. Het GEMEENTEBESTUUR vèt> HEUSDEN maakt bekend dat op Maandag 22 October a.siSdes na middags van 24 uur, voor belangheb benden de gelegenheid zal zijn opengesteld tot het verkrijgen van bons voor kaarden, uitsluitend ten behoeve van bedrijven \en voertuigen, derhalve niet voor pai ticuliere doeleinden. Heusden, 17 Oct. 1917. Het Gemeentebestuur van Heusden, HONCOOP. De Secretaris, H. J. v. EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Van het reliefcommité pas seerden Vrijdagmorgen nog een lading levensmiddelen voor België. De huidige crisis in de voedselvoorzie ning werkt echter ook hier op merkbare wijze. De schepen waren slechts drie in getal, respect, genummerd 777677777778, tegen anders zes en zeven stuks. Volgens het laatste door Ministe Postuma uitgevaardigde verbod tot vervoei van ijzer en staal, vreesden velen, dat hier door eenigerlei stagnatie zoude ontstaan in het scheepsbouwbedrijf alhier. Wij ver nemen evenwel, dat dit verbod gelukkig geen direkte uitwerking heeft op de ar beiders aan de scheepswerf alhier werk zaam. Aalburg. Hier heeft zich een com missie gevormd met de bedoeling om Ds Ewoldt een stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden, dewijl Z.Ew. bedankte vooi het beroep naar Ooltgensplaat. Beneden-Langstraat. In den fruit handel is zeer weinig gang en wordt al leen voor den binnenlandschen handel ge kocht, waardoor de prijzen gedrukt zijn Men besteedt momenteel voor de best soorten appelen tot 10 cents per K.GV Capelle Dinsdag j.l. daalde in de buitenpolder alhier wegens defect aan der motor een vliegmachine, waarin gezete de 2e luitenant vliegenier Leonie. Nada de machine den volgenden dag was ge repareerd, steeg de vliegenier weer op e verdween in de richting Gilze Rijen. Da de belangstelling van het publiek groot wa laat zich behrijpen. Ds. Koster alhier heeft een beroe ontvangen naar Groot-Ammers. Voor he' beroep naar Waddinxveen heeft ZEw bedankt. Drunen Een tweetal personen me een dosis vaderlandsliefde, weigeren sinds een week dienst te nemen bij hun regi ment. Zij loopen nu den geheelen dag onder strenge bewaking door 't dorp er 't is voor velen een niet alledaagsch gezicln de moderne deserteurs te zien rondgeleid De heeren weigeren absoluut dienst t< nemen en zich in 't militaire pak te steken Zij behooren bij het 16e Regim. Infanterie thans evenwel pogen zij nog hardnekkig den burgerstand zoolang mogelijk gestanr te doen. Wanneer zullen ze hun «col bertje« moeten uittrekken? Gameren. J.l. Zondag nam ds. A. J W. v. Ingen afscheid van de Ned. Herv gemeente alhier. Voor een talrijke menigtf ook van elders opgekomen sprak ds. v Ingen naar aanleiding van Rom. 15: IC een afscheidswoord tot de gemeente welks hij nu ruim 4 jaar bearbeid heeft. Na afloop dezer plechtigheid werd ZEw Ps. 134 't laatste vers toegezongen. 's Gravemoer. De heer A. Beunis lid van den gemeenteraad, Maandagmorgen ten gemeentehuize zijnde, werd aldaar dooi eene beroerte getroffen, tengevolge waar van hij reeds den volgenden dag overleed Wel een treurig verscheiden Donderdagavond werd alhier eene vergadering gehouden van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gem. tot vast stelling ondermeer van de begrooting over 1918. Herpt. Thans is alhier definitief een R.-K. kiesvereeniging opgericht. Een 40 tal personen traden reeds als lid toe. De gezamenlijke tuinders alhier leverden in de afgeloopen week aan den commissionair L. J. Bax te Heusden voor meer dan f 3000.af aan selderieloof en prei. 3 .'«ÖKasCBHMUjW Meeuwen. Als correspondent voor d« arbeidersbemiddeling in deze gemeente is

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2