CUBA, Bij or. Hoftoon sen üoegsel. feuilleton. De Kootfe Bastide. Draagt it A II li M A A Ws iilceduig. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3720. Zaterdag) 3 November 1917. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. EERSTE KLASSE kwaliteiten. »Cuba Vorsten I. 5 ct. Rita A Rita B Rita C 5 ct. 6 7 Suiiiatradek, (Lichte vale pracht- b leuren.) 99 's-BOSCH, Hinthamerstr. 24. Tel. Int. 492. BUITENLANDSCH OVERZICHT Europa hijgt naar vrede. Het is bezig te verbloeden en het loopt gevaar geeste lijk te verworden. Het een is niet minder erg dan het ander. En hoe langer het zal duren eer het zwaard in de schede zal worden gestoken, hoe waarschijnlijker het ook worden zal, dat Europa de leiding in de verdere ontwikkelingsgeschiedenis der menscbheid aan andere werelddeelen za! moeten afstaan. Wij zien nu reeds, dat op principiëel- economisch gebied Amerika de eerste plaats gaat innemen. Daarnevens komt, dat de verdelging der Europeesche grootmachten aan het gele ras, onder leiding van Japan, ten goede komt. Of Europa zich spoedig genoeg van de bekomen wonden zal kun nen herstellen om, vóór het telaat is, de verloren invloed te herwinnen, biijft een open vraag. Geheel zal dit zeker niet gelukken. Als er nu maar tegelijk met den vrede ook kwam de oude band tus- schen de volkeren onderling. Doch dit zal zeker niet het geval zijn. Wanneer het wapengekletter eindelijk zal zijn verstomd, zal tusschen de thans krijgvoerende mogendheden een nieuwe wedijver beginnen, welke alles behalve vreedzaam zal wezen. Het ziet er helaas naar uit, dat men elkander dan met eco nomische wapenen even verbitterd zal bestrijden, als men het nu doet met ka nonnen en duikbooten. Reeds nu bereidt men zich overal voor op den nieuwen strijd, welke na den oorlog volgen zal. Ook dan zal men trachten den tegenstan der de baas te worden of te blijven. In een boek, waarvan in enkele maanden 100.000 ex. werden verkocht, ontvouwt Friedrich Naumann een plan, dat ten doel heeft na den oorlog geheel Midden-Europa onder staatstoezicht te organiseeren. Han del en Nijverheid zullen komen onder staatscontrole. M. a. w. de centralen, die nu schouder aan schouder staan op de slagvelden, zullen ook in de toekomst zich keeren tegen de geallieerden. Maar om gekeerd zal dat evenzeer het geval zijn. De conferenties, door de laatsten gehouden, hebben ten doel het gevaar te bezweren, dat zij van een economisch aaneengesmeed Midden-Europa hebben te duchten. Het ziet er dus ook voor de toekomst niet zoo rooskleurig uit, De handels- en tarievenstrijd zal nog veel feller worden gevoerd dan vóór dezen. En de neutralen zullen in het gedrang komen. Ook ons land. Want beide partijen zullen eischen, dat wij ons bij hen zullen aansluiten en de bedreiging zal opklinken Wie niet met ons is, is tegen ons.« Doch zoover is het nog niet. Wij bevin den ons nog midden in den oorlogsgruwel. Wel zijn er die bij hoog en laag volhou den, dat het dezen winter nog vrede wordt. Maar het ziet er nog niet naar uit. Enge land wil eerst Duitschland klein hebben. Italië wil eerst Oostenrijk-Hongarije tot af stand van grondgebied dwingen, Bulgarije wil eerst zijn wenschen vervuld zien. En Frankrijk? Het zal zijn bloed laten vloeien, 16 Uit het Fransch »Maar dat komt er niet op aan Ik ga naar hem toe Misschien ben ik er nog, voordat men hem worgt of de keel afsnijdt »Blijf, blijf hier, Maurice of zij dooden u ook nog fluisterde Elisabeth, zich aan zijn arm vastklemmende. Maar driftig rukte de jonkman zich los en snelde de kamer uit. Elisabeth wilde hem nog terugroepen, maar de stem be stierf haar op de lippen, en zij viel in zwijm. Ondertusschen haastte mevrouw Meursanges zich, in haren verklaarbaren angst, tafels, stoelen en kasten voor de deur op te stapelen. ZESDE HOOFDSTUK. De Overrompeling. De kamer, waarin Auguste Fleuriaux den nacht moest doorbrengen, was een somber, vervallen vertrek, dat een huive- ringwekkenden indruk maakte. Naar de oorspronkelijke kleur van het oude, gescheurde en beschimmelde papier werd zij in de wandeling de gele kamer genoemd. De meubels waren van zwart hout en tegenwoordig zoo goed als vermolmd. In een reusachtig ledikant lag een groot, dun, hard bed de gordijnen en de sprei waren van zoogenaamd meubelchits, dat met de grilligste Chineesche poppetjes prikte, die nog grilliger schenen, dan zij waren, door de ontelbare scheuren, waarmee de tand des tijds het chits voorzien had. Kortom, de vermoeide zwever had weinig reden zich te verheugen over de gastvrij heid, die men hem in zijne vaderlijke wo ning verleende. Toen Christoffel hem met den blikken kandelaar, waarop een paar duim vetkaars walmde, alleen gelaten had, bleef Auguste Fleuriaux met de handen in de zakken in het Tnidden der gele kamer staan, en nam met een onderzoekenden blik zijne omgeving op. Langzamerhand rimpelde zich zijn hoog voorhoofd. »Duivels, moest die oude gek mij juist deze slaapkamer geven brompe hij. »Niets is er veranderd sedert het zalig afsterven van mijne arme, oude gouvernante Gene- veva, en dat is al vijf-en-dertig jaar gele den Dezelfde meubels staan nog precies op dezelfde plaats bij Brabma ik geloof haast dat het ook hetzelfde bed is met dezelfde dekens Linguard heeft zich niet geruïneerd door reparaties en verfraaiin gen Als de oude Geneveva van nacht maar niet terugkomt, om mij hare kuische sponde te betwisten Hemel op zoo'n visite zou ik niet gesteld zijn I® En in weerwil van zijne luchtige spot ternij, voelde hij eene huivering over zijn rug gaan. Maar hij herstelde zich spoedig van zijne totdat Elzas-Lothanigen is weergegeven. En Duitschland zegtnooit, nooit zullen wij dit grensgebied afstaan. Wanneer het dit moest doen, dan was het ook vleugel lam geslagen. Immers het overgroot deel aan ijzererts komt voor Duitschland uit deze provincies. »Het lijdt geen twijfel zoo heet het in een erzoekschrift door zes groote Duitsehe iatfustrieele vereenigingen tot den Duitschen ijijkskanselier gericht dat de Franseh-Duireche grens in Lotharin gen in 1870 zoo werd getrokken, dat zij al het toen bekende en waardevol geachte erts aan den Duitschen kant bracht Maar Frankrijk behield het toen versmade en sedert dien zoo wa.lrdevol gebleken Briey- district, waar zich Inog meer ijzererts be vindt dan in Lotharingen. En nu is het verzoek dier vereenigingen om de fout in 1870 gemaakt, te. herstellen 1 »Nu wij eenmaal weten, wat munitie in den oorlog beteekent, moeten wij er wel van overtuigd zijn, dat het absoluut noodig is voor het leven van ons volk dat wij zoowel voor vredestijd als voor oorlogstijd al deze bron nen van militaire ën commercieele kracht in ons bezit krijgen.Dit is maar een enkele stem, dochljzoo oordeelt een over groot deel in Duitaëhland. Waarlijk, er moet heel wat gebeuren, eer Duitschland Lotharingen afstaat en geheel afziet van het veroverde gebied; in N.-Frankrijk. Zal het ongeschonden, misschien vergroot uit den krijg te vo< rschijn treden Er zijn er, die het voorspellen. De mach teloosheid van Rusland stelt de centralen reeds in staat elders met onweerstaanbaar geweld op te treden. Italië staat aan den rand van een afgrond. Yan uit Weenen wordt bericht De opmarsch der bondgenootschappelijke legers in Italië is gisteren opnieuw door een geweldig succes bekroond. Het opeen- dringen der wijkende drommen vijanden ten N.O. van Latisana gaf de aanvoering gelegenheid sterke Italiaansche strijdkrach ten door omvatting den terugweg te ver sperren. De Duitsehe en Oost.-Hong. divi sies, die bewesten Udine de Tagliamento naderden, werden van het noorden uit in het vuur gebracht. Tegelijk drongen Oost.- Hong. kolonnes langs de lagunen tegen Latisana vooruit. Tal van in volle verwar ring wijkende Itai. korpsen werden ters terkte van twee tot drie legerkorpsen bij elkaar grootendeels afgesneden. In maar enkele uren werden meer dan 60.000 man ge vangen genomen en verscheiden honderden vrees en vervolgde zacht fluitend »Bah ik kan hier wel eens eene heel andere visite krijgen Ik zou mij leelijk vergissen, als mijn waarde gastheer, alleen of met zijn hark van 'n knecht, eens kwam informeereri, of ik die verwenschte contra- acte ook in mijn vestzak heb I Hij drong er straks al zoo op aan, dat ik haast mijn mond voorbijpraatte. Hij dacht eenige oogenblikken na, kruiste de armen over de borst en ging voor het bed zitten. »Wat zit ik er nu toch duivels leelijk in peinsde hij voort. »Hoe zal dit alles nog afloopen Ik laat me spietsen, als ik er iets van begrijp Linguard is de grootste gauwdief van de wereld en ik mis het eenig noodige wapen om hem met succès te bestrijden Enfin, ik zal hem over bluffen, zoolang ik kan wie weet, wat ik ondertusschen hoor, zie of vind 1 Laten we nu eens eenige maatregelen nemen om niet overvallen te worden Dit zeggende, legde hij het van de tafel meegenomen mes onder het hoofdkussen, nam den blaker ter hand en ging naar de kamerdeur om het slot aan een nauwkeu rig onderzoek te onderwerpen. Helaas, het slot had aan de binnenzijde geen sleutelgat en evenmin was er een schuif of grendel te bespeuren, om eene nachtelijke indringing te voorkomen. Zacht fluitend, deed Fleuriaux de deur op de klink, tilde de groote, ouderwetsche tafel op en zette haar er voor. Op deze kanonnen buit gemaakt. De Oost.-Hong. en Duitsehe troepen staan overal aan de be neden- en midden-Tagliamento. In op zich zelf staande bemoeiingen trachtte de vijand aan den middenloop bruggehoofdstellingen te houden, maar hij werd door de onstuimige voortvarendheid van Duitsehe regimenten teruggeworpen. Het in het gebied van de boven-Taglia- mento opmarcheerende Oosteur.-Hongar. leger krijgt, in bergland thuis, in taaie wilskracht alle moeilijkheden van het ter rein onder de knie. Op die manier leidde de twaalfde slag. aan de Isonzo in acht dagen tijds tot een bovenmate schitterend succes. Het Oos- tenrijksche kustland is bevrijd, heele stuk ken van den Venetiaanschen bodem liggen achter de fronten der bondgenooten, de vijand moest in één week meer dan 180.000 man aan gevangenen en 1500 stukken geschut afstaan. De groote over winning bij de zuidwestelijke poort der monarchie is een nieuwe en weergalooze krachtproef der bondgenootschappelijke rijken, een verrichting, die luider zal spre ken dan alles, wat in de afgeloopen week bij vriend en vijand over heden en toe komst is gesproken en geschreven. Frankrijk en Engeland beloven hulp en zullen dit en zullen dat. En ondertusschen trekken de centralen voort. In Duitschland kanselierscrisis. Michaëlis heeft afgedaan. Als vermoedelijk opvolger wordt genoemd graaf Hertling. Moge hij beter voldoen dan zijn voorganger. BUITENLAND. Grafschennis. In het hij Boedapest gelegen Heroem, waar grootvorstin Alexandra Pauwlona, de eerste vrouw van Aartshertog Josef Pola- tin begraven ligt, heeft men ingebroken in den grafkelder. Het lijk, dat in een driedubbele metalen kist lag, is van zijn sieraden beroofd. De daders namen de in de kapel aanwezige waardevolle voor werpen mede. De politie is de daders op het spoor. Het Russische hof, dat door den Rus- sischen priester het graf liet bewaken en onderhouden, had bij het uitbreken van den oorlog het bewakingspersoneel terug geroepen, waardoor de uitvoering van het misdadig plan werd begunstigd. o China heeft Engeland negen vijandelijke stapelde hij een massieve eikenhouten leu ningstoel met de voorpooten tegen de deur, en op de lederen zitting zette hij de lam petkan vol water, die bij den minsten schok moest vallen en geluid veroorzaken. »Zie zoo,« besloot de zonderlinge bouw meester, »nu ben ik ïtaboe®, zooals de wilden van de Zuidzee eilanden zeggen. Niemand kan bij mij komen, voordat hij mij wakker gemaakt heeft en boven dien zullen we met één oog dicht slapen Ten slotte ging hij nog eens de kamer rond om te zien of er nog een andere uit gang was, en, dit onderzoek naar wensch afgeloopen zijnde, trok hij alleen zijn jacket en zijne laarzen uit, trok zijne gevoerde muts over de oogen en legde zich ter ruste. Twee uren zijn verloopen. Drie mannen beklimmen voorzichtig de* trap, die Maurice Longpré zooeven opgesneld was en sluipen op de teenen door de breede gang in de richting van de gele kamer. Hij, die vooropliep, had een lantaarn in de hand en zag er met zijne galgentronie en zijn zeemanscostuum als een echte zee- roover uit. Wrevelig over deze stoornis in zijne nachtelijke bezigheden en kokend van ongeduld, bromde hij vreeselijk vloekend tusschen de tanden. Het was de kapitein van den kleinen smokkelaarskotter, die op dit oogenblik in eene naburige kreek voor anker lag. Op hem volgde zijn stuurman Sampi- nelli, een klein, mager kereltje, maar voor zien van eene groote mate van sluwheid en Gorincheiii. schepen (samen 30.000 tori) ter beschik king gesteld, ten dienste der geallieerden. o In de afgeloopen week vielen 2285 schepen Engelsche havens binnen er ver trokken 2321; 18 schepen zijn tot zinken gebracht. De strijd in het Westen. Terwijl aller aandacht geboeid wordt door het machtige gebeuren op het Ita- liaansch oorlogstooneel, wordt de worsteling in het Westen om het bezit van Laon met onverminderde hevigheid voortgezet. Ofschoon van geringere afmetingen en minder schokkend, verdient het verloop van den strijd aldaar toch zeer de aan dacht, en wel omdat de gevechten in het Westen min of meer als een terugslag van hetgeen zich in Italië afspeelt, mogen wor den beschouwd. De reis van den Itali- aanschen koning naar Frankrijk, zoomede de weigering van Cadorna om troepen voor het Fransche front af te staan, zijn beide factoren, die er op wijzen, dat het in Italiaansche regeeringskringen reeds gerui- men tijd bekend was, dat de centralen iets in hun schild voerden. Ondanks het ko- ningsbezoek heeft het Cadorna niet mogen gelukken van zijne bondgenooten recht- streekeche hulp in den vorm van man schappen te verkrijgen. Thans, nu het te laat is, zegt Frankrijk steun toe, doch het is duidelijk, dat een uiteengerukte leger macht wat de Italiaansche troepen op het oogenblik zijn zelfs door den aan voer van een groote hoeveelheid nieuw menschenmaterieel niet licht tot staan te brengen is, om nog niet eens van een herstel der slagvaardigheid te spreken. vlugheid. En Linguard was de derde, die hel minst in de onderneming te doen zou heb ben en toch het bleekst zag van de drie. Versta me wel, vrienden,® sprak hij met gedempte stem en zeer voorzichtig loopende. »Als het eenigszins kan, geen ongeluk ken. Ik houdt niets van politiebezoek en wat daarop gewoonlijk volgt. Gij moet u eenvoudig van de papieren meester ma ken en ze mij onmiddelijk ter hand stel len. Maar voorzichtig, voorzichtig want als hij ontwaakt, zal hij zich geducht ver weren want hij is sterk. »Des te beter!® bromde de kapitein. »Des te ergerzuchtte Sampinelli. »Terwijl hij te bed ging,« vervolgde Linguard, »zag ik door de reten van hei beschot, dat hij de deur barricadeerde met eene tafel, een zwaren leuningstoel en een lampetkan vol water. Zijn mes heeft hij onder zijn hoofdkussen gelegd en hij is bijna geheel gekleed te bed gegaan, een zeker bewijs dat hij de papieren in zijne kleeren verborgen had. Het eindje kaars, dat ik hem meegegeven heb, moet al lang opgebrand zijn, zoodat hij geheel in het donker is. Luister nu, wat jelui doen moeteerst onhoorbaar de klink oplichten, dan langzaam de deur openen, zoodat de meubels zacht achteruitgaan. Met wat ge duld en behendigheid is dat niet onmoge lijk. 3UWSBLAD voor Hst Land van Hsusien en Altena, is Langstraat en ie Bommelerwaari. Wordt vervolgd 'OÊ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1