BEZOEKT ONZE Heeren-Maatafdeeling Heeren-Confectieafdeeling Kinder-Confectieafdeeling Tel. M Jfo. 59. BAH LM ANN 'S KLEEOINQ. Te bleek om mooi te zijn. Woorden voor vrouwen. U draagt dan voortaan uitsluitend ZIET OOK DE ÉTALAGES. Gelooft niet, jonge meisjes, dat de bleekheid de aantrekkelijkheid van uw ge laat verhoogt, noch dat een donkere rand om uw oogen de vlam ervan bekoorlijker maakt. De blik van den voorbijganger dien gij op u gericht zaagt, en waarin uwe koketterie een stille bewondering had meenen te ontdekken, was integendeel vol medelijden voor de zwakheid die uw glans- looze kleur verried. Bovendien is de bleek heid geen mode meer. Wij leven niet meer in de tijden van het romantisme toen een kwijnend uiterlijk in den smaak viel. Tegenwoordig staat het goed frisch, levendig, gezond te zijn. Onze eeuw van kracht wil niet weten van alles wat treurig, wat zwak is gij moet daaraan denken, zelfs zoo gij het betreurt. Val dus in den smaak, waarvoor gij in zoovele andere opzichten zorgvuldig uw best doet. En deze maal zal niemand u daarover iets verwijten, want het behoeft u weinig te kosten. Wat toch is er voor noodig O, heel weinig I Gij hebt er eenvoudig eenige doosjes Pink Pillen voor te nemen, die men in alle apotheken kan vinden, Zij zullen u het zuivere en krachtige bloed geven dat gij noodig hebt om uw kleur, uw gezondheid en de vroolijkheid weer te vinden die bij uw leeftijd behooren. Hebt vertrouwen in onze ondervinding, de Pink- Pillen zullen weldadig zijn voor uw teer gestelzij zullen de bloedarmoede over winnen, evenals de zenuwverzwakking die u bleek doen zijn, uwe oogen met zwarte kringen omgeven en u langzaam aan doen vervallen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Om streken bij G. Malingré, drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BINNENLAND. Een N. H. dorp in-geraar. Het dorp Berkhout (nabij Hoorn) heeft Donderdag op Vrijdag een zeer angstigen nacht doorgebracht. De alarmklok luidde want het geheele dorp werd bedreigd met overstrooming. De sluisdeuren bij Scharwoude wilden niet sluiten, welke po gingen men ook aanwendde, zoodat liet Zuiderzeewater, dat gestadig rees, naar binnen kwam, weldra de kolk overstroom de en de binnenslooten vulde. Daar het dorp T/s 1 M. beneden A. P. ligt is te begrijpen, dat mensch en vee vluchtte. Met vereende krachten slaagden de dorpelingen erin door (t aanbrengen van zeilen en zand de opening in de sluis te dichten. Zoo werd de dreigende ramp gelukkig afgewend. Waarschijnlijk was een steen tusschen de deuren gekomen. (N. v. d. D.) Jagers. Men schrijft aan het »Hbld.« Een zeer drukke wildhandel wordt tegen woordig aan het station te Stroe gedreven. Op dagen toch, dat heeren jagers in de Kootwijker Heide van het jachtvermaak profiteeren begeven de broodjagers uit deze streken zich, tegen het uur, dat de jacht liefhebbers weer zullen vertrekken, met een prachtige verzameling van allerhande wild naar het station waar de jachtbuit tegen flinke prijzen in andere handen over gaat. Al heeft de Nimrodszoon in de on metelijke heide den geheelen dag bijna geen haasje gezien en dus niets geschoten, toch valt het hem op deze wijze volstrekt niet moeilijk, om, met hazen en vliegend wild beladen, den trein te nemen, om later tehuis aan familie en vrienden te toonen, welk een uitnemend schutter hij is. Valsche Zilrcrbons. De Min. van Fin. brengt ter kennis, dat opnieuw valsche zilverbons van 2.50 zijn aangetroffen. Deze valsche bons heb ben een onduidelijke blauwachtigen ach tergrond, terwijl de cijfers 2.50 in den onderdruk niet voorkomen. Overigens zijn deze bons vrij goed nagemaakt en dikwijls voorzien van een, hoewel niet onberispe lijk, met vet nagebootst watermerk. De valschheid der bons is intusschen aanstonds te onderkennen aan een drukfout in de W. van het woord »Twee«. Terwijl bij de echte zilverbons de binnenste beenen van de WT. gekruischt zijn, is dit bij de be doelde valsche bons niet het geval. Valsche zilverbons worden niet door het Rijk vergoed. Te vondeling gelegd. Te Tiel is Maandagavond in den tuin van den president der Rechtbank een meisje van 8 10 weken gevonden, dat daar te vondeling was gelegd. Uit de lichamelijke gesteldheid en de kleeding valt af te leiden, dat het kind, dat in een om slagdoek gewikkeld was, een goede ver zorging gehad heeft. Het kind is op last van de politie in het ziekenhuis »Bethesda« aldaar ter verpleging opgenomen. Een onderzoek naar de herkomst wordt inge steld. o Geen duurder chichor ei. De minister heeft afwijzend beschikt op het verzoek der vereenigde cichoreiver- bouwers in Friesland, om den maximumprijs van de gedroogde cichorei met f 5.per 1000 K.G, te verhoogen. Vrouwen dienen haar eigen gezondheid beter te begrijpen. Zij wijten haar slechte gezondheid zeer dikwijls aan verkeerde oor zaken en onderschatten het gevaar dat zij loopen door verwaailoozing van verschijn selen van nierzwakte, als Rugpijn, Hoofdpijn, Duizeligheid, Bleekheid, Bloedarmoede, Vermoeidheid, Terneerdrukkende pijn en onzuiver bloed. Deze leiden mettertijd tot ernstige nier aandoeningen als rheumathiek, ischias, wa terzucht, en zelfs tot ongeneeslijke ziekten. Vrouwen hebben behoeften aan meer lichaamsoefening in de buitenlucht, minder huishoudelijke zorgen, en meer rust en slaap. Licht verteerbaar voedsel is het beste, met weinig of geen opwekkende middelen, maar overvloedig melk en water. Dit zijn ver standige gezondsregels, die met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen leiden tot het voorkomen en duurzaam genezen van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Pillen heelen zachtjes de ver moeide, overwerkte nieren en zoodra deze gezond zijn, verwijderen zij de niergiften, die bovenstaande verschijnselen veroorzaken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden. Alleen echt, wanneer voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn verkrijgb. bij alle goede drogisten af 1.75 p. doos of f10.p. zes doozen. Petroleum. Het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft bij de com missie van bijstand inzake de uitvoering der Distributiewet aangedrongen den minis ter van landbouw te verzoeken den maxi mum-prijs voor petroleum te verlagen of anders beschikbaar te stellen tegen een prijs, waarin rijk en gemeente bijdragen. Aardappeleu. Van 1 November af zullen tot nader order dagelijks extra-treinen rijden voor aanvoer van aardappelen van Groningen en Assen naar Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis, Leiden, Woerden en tusschengelegen stations. Belgische kinderen. Te Maastricht zijn ongeveer 100 kinderen uit Luik en omstreken aangekomen, die over verschillende gezinnen in het land verdeeld zullen worden. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bepaald dat Gedurende het tijdvak van 1 t/m 15 November a.s. door detaillisten aan ver bruikers zal mogen worden afgeleverd Op bon no. 3 der thee/koffiskaart Va ons thee. 4 Va koffie En gedurende het tijdvak van 16 t/m 30 Nov. a.s. Op bon no. 5 der thee/koffiekaart Vs ons thee. »»»6» 1» koffie Heusden, 1 Nov. 1917. Het gemeentebestuur voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. v. EGGELEN. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bepaald dat bon no. 2 der Rijks-Petroleum- Distributiekaart geldig zal zijn van 1 tot en met 15 November 1917 voor eene hoe veelheid van 2 Liter Petroleum. Heusden, 1 Nov. 1917. Het Gemeentebestuur voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. v. EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. o Heusden. De keuring van ingeschre venen voor den landstorm, jaarklasse 1898 en 1899 uit deze gemeente zal worden gehouden op Maandag 3 Decr. a.s. voorm. 10 uur ten gemeentehuize alhier. S/S. »Thistedc( gebouwd door de Firma De Haan Oerlemans, alhier, voor rekening van de Nord osters Rederiet te Kopenhagen, heeft met goed gevolg proef- gestoomd in den Nieuwen Waterweg. Na gehouden proeftocht werd het schip terstond door de Reederij overgenomen. Door de Godshuizen alhier zijn aan de minder vermogenden kaarten met coupons uitgereikt, waardoor ze bij hunnen leve rancier petroleum, a 20 cent per liter kun nen ontvangen, wanneer daarbij de regee- ringsdistributiekaart op den aangegeven tijd wordt aangeboden. Ook zullen op dezelfde wijze kaarten wor den afgegeven ter verkrijging van een hec toliter of 100 Kilo steenkolen met eene reductie van een gulden op genoemde hoe veelheid. Door G. Baaijens wordt ons een kolossale mangelwortel getoond, wegend 16 pond, op zijn terrein op de stadswal gegroeid. Heden Zaterdagmorgen ongeveer tien uurhalf elf zal op de Scheep werf van de Heeren de Haan Oerlemans te water worden gelaten het stalen schroef- stoomschip »Primula«. Wie belang stelle in onze, steeds hoogere vlucht nemende industrie, verzuime niet een kijkje te gaan nemen. De bemanning van de stoomboot »Vechel's Koophandel 2«c verkeerde heden morgen in den hoogsten nood. De ma chinekamer vulde zich, door een lekkage in den ketel, met kokend water. De stoom kwam uit alle openingen te voorschijn. Een visscher redde de varenslui, die luide om hulp riepen. Later toen er geen gevaar meer bestond voor het springen van den ketel keerde de bemanning naar het vaartuig terug. De rampen, zouden, indien een ketel ontploffing had plaats gehad ook voor onze stad, zeer ernstig zijn geweest. Werkendam. Woensdagavond vierde de Jongelingsvereeniging 3>Andreas« alhier het 4e eeuwfeest der Hervorming. Het gebouw der Openbare School was voor deze gelegenheid feestelijk ingericht. Een voor dracht werd gehouden van Luther te Worms. Vele belangstellenden waren bij deze ver gadering tegenwoordig. Capelle. Ds. Kostèr alhier heeft voor het beroep naar Groot-Ammers bedankt. In verband met gebrek aan brand stoffen en verlichting zullen de schooluren aan de O. L. scholen alhier worden ge wijzigd. Meeuwen Dinsdagavond had in het café Smits, alhier de aangekondigde Nuts- vergadering plaats. Een talrijk gehoor was opgekomen. Als spreker trad op de heer A. Pruim. Hoofd der School alhier. Met belangstelling werd de spreker in zijn onderwerp, neen vruchtbaar arbeids- veld« n.l. de opvoeding van het kind in de school en in het huisgezin, gevolgd. Na afloop van het leerrijke en op een aangename wijze besproken onderwerp, werden door den spreker nog eenige voor drachten ten beste gegeven die dan goed in den smaak vielen. Tevens werd gele genheid gegeven toe te treden als lid van de afdeeling Meeuwen van de Mij. tot Nut van het Algemeen, alsmede van het volks onderwijs. Ter besparing van brandstof zal in navolging vari andere gemeenten aan de openbare lagere scholen alhier slechts on derwijs gegeven worden gedurende 4 dagen per week terwijl in verband daarmede tevens ook de dagelijksche schooluren ge wijzigd. Naar wij vernemen is Mej. F. Straver te Babiloniënbroek benoemd tot onderwij zeres aan de O. L, School te Aalst. Nederhemert. Op de groote jacht partij, gehouden op de landerijen van Bar. Van Wassenaer van Nederhemert, werden niet minder dan 50 hazen, 3 patryzen en 1 faizant geschoten- Een zestal jagers was tegenwoordig. Bij Kon. Besl. is aan onze gemeente boven en behalve de bijdrage bij art. 48 der wet op het L. O., eene subsidie van f1000 verleend tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs. De jaarwedden van de hoofden van scholen zijn met ingang [van 1 Jan. 1918 met f 50, en die van het onderwijzend personeel met f100 verhoogd, volgens besluit der j I. gehouden vergadering van den gemeenteraad. Nieuwendijk. Voor het herhalings- onderwijs aan de openbare school alhier hebben zich 4 jongens en 4 meisjes op gegeven. De heer D. Wijnands, machinist aan het stoomgemaal, rooide dezer dagen een biet van 20 pond. Veen, Werd voor eenigen tijd 8 a 9 gulden betaald voor 1000 Kilo voederbieten, thans zijn deze zoo hoog in prijs gestegen dat men hiervoor meer dan f25 per 1000 kilo besteedt. Wat dit soort bieten betreft, ze zijn dit seizoen flink gegroeid eri komt dit voor het zoo duur ingekocht hooi goed te pas. Sprang. Ds. Ph. J. Vreugdenhil, pred. bij de Herv. Gemeente alhier, heeft het beroep naar Leerdam aangenomen en bij gevolg voor Schoonhoven, Wierden en Hoo- geveen bedankt. De schoenmaker J. S. geraakte op de stoomschoenfabriek van den heer Z. te Kaatsheuvel met zijn hand onder de hak- kenpers bekneld, waardoor deze geheel werd plat gedrukt. Onmiddellijk moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Wijk. Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad verkregen de H H. Michaël 53, C. Poorter 50, G. v, d. Pol 48, en B. v. Wijk 44 st. van onwaarde 9. Alzoo herstemming tusschen de beide eersten. Vergadering van den Raad der ge meente Heusden op Dinsdag 30 October des voormiddags 11 uur. Voorzitter Burgemeester Honcoop. Secretaris: de heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig de leden v. Andel, de Jongh, de Moll, Prins, Vos en Veerman. Afwezig de Wethouder v. Everdingen wegens ongesteldheid. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. Ingekomen is het Proces-ver baal van Kasopneming bij de Gemeente-Ontvanger waaruit blijkt dat boeken regelmatig en ordelijk zijn bijgehouden. Als commissieleden tot onderzoek der Rekening en Begrooting der Godshuizen over 1918 werden door den Voorzitter benoemd de heeren v. Andel, Moll en Vos, welke deze benoeming aannamen. Uit de aanbevelingslijst voor een Regent der Godshuizen, waarop voorkomen de heeren F. H. Verhoeven en L. de Moll, wordt met algemeene stemmen het aftredende lid Verhoeven herkozen. Voor het onderzoek der Gemeentebegroo- ting 1918 wordt een commissie samenge steld bestaande uit de heeren Moll, Prins en Veerman. Daarna komt aan de orde hét voorstel van B en W. tot verhooging van den gas- prijs op 16 cent per Ms Voorgelezen wordt een schrijven van het Bureau voor Rijkskolendistributie met be geleidende tabellen A. B. C. en een schrij ven van de Directie der gasfabriek te Hellevoetsluis, waarin voorgesteld wordt de gasprijs te brengen op 16 cent per M3. en de cokesprijs te laten op f 1.43 of de cokesprijs te brengen op f 2.43 en de gas prijs te laten op den tegenwoordigen prijs van 12 cent per M*. Vos Een gulden drie en veertig is dat per H.L. of per 100 K G. Voorzitter. Dit is per H.L. Het voor stel van B. en W. is de prijs van het gas te brengen op 16 cent en de cokesprijzen te houden op f 1.43. Veerman. Ik zou er voor zijn de gas prijs te houden op 12 cent en de cokes prijs te verhoogen. Niet dat ik tegen ver hooging van den gasprijs ben, doch volgens het voorstel van de Directie zou deze ver hooging voor het grootste gedeelte druk ken op de firma Keunen, v. d. Poel en mij, de personen die industriegas gebruiken, deze verhooging kost mij minstens f 280.ver minderde de directie den prijs van het ge wone gas met 20°/0 voor het industriegas even als vroeger, toen de prijs voor gewoon gas 10 cent en industriegas 8 cent was, dan kon ik mij er mede vereenigen. Voorzitter. We gebruiken toch allemaal gas en dragen dus allen aan de verhooging bij. Zij die het gas gebruiken voor hunne industrie, hebben daarvan ook het voordeel, die zijn dus nog het beste af. Het Dagelijksch bestuur meent den gas prijs te moeten verhoogen en de cokesprijs te houden, opdat hij onder het bereik van de armen blijft. v. Andel. Deze willen tegen dezen prijs, dien natte cokes toch niet hebben. Prins. Ik zou voor willen stellen om de prijs voor 30 of 40 M3 te brengen op 14 cent en boven 40 op 20 cent per M8. Voorzitter. Wij hebben er niets over te zeggen. De Directie der gasfabriek zegt dat zij tegen dezen prijs kan blijven leve ren en tegen een anderen niet, Als we zelf fabriceerden, dan was het een ander geval, dan konden we dit regelen zoo we zelf wilden. Als nu de fabriek zegt dat zij tegen minderen prijs niet kan blijven leveren, dan zou je voor het geval komen, dat zij de fabriek sluit en dan zat je er mede. Moll. Ik vind den prijs buitengewoon hoog, 't is allemaal maar verhoogen. De Limburgsche kolen moesten verhoogd wor den, omdat ze niet meer in overeenstem ming waren met der» prijs der buitenland- sche kolen. Het sluiten der fabriek is onmogelijk. Voorzitter. Dat moet je niet zeggen, bij den hoogen prijs der kolen, die thans zeker 50 k 60 gulden per ton bedraagt, kunnen ze geen winst maken en zoo ze te veel moeten gaan toegeven dan sluiten ze. v. Andel. Ik stel voor de gasprijs op 12 cent te laten en de cokes te brengen op f 2.43. de Jongh. Wie zal de cokes tegen de zen prijs accepteeren Voorz. De raad kan beslissen zoo hij wil. de Jongh. De Gemeente zal de schade moeten lijden. Veerman. Kan de tusschenpersoon niet wegvallen en de cokes weer door de fa briek rechtstreeks geleverd worden by de handelaars was zij de laatste keer erg nat. v. Andel. Ik vind het onbillijk de cokes alleen verkrijgbaar is bij van Dijk. De eenen handelaar krijgt meer kolen dan deze ander, maar v. Dijk is het geliefde kind van de Brandstoffencommissie. Voorzitter. Ik denk niet dat de Directie met uw voorstel genoegen zal nemen, de gaskolen zijn veel hooger in prijs, de laatste maal bedroeg die f 40.per ton en thans is hij zeker weer veel hooger. Uw verzet zal niet helpen en we zullen ons naar de Directie moeten voegen. v. Andel. Het is geen verzet. Ik ben blij dat de gasfabriek er is, doch den vori- gen keer hebhen we den gasprijs verhoogd, laat ons nu de cokesprijzen verhoogen, dan kunnen we zien wat het beste is en wij gaan niet buiten het voorstel der Directie. Moll. Maar in 's-Gravenhage dan Daar is de prijs toch veel minder. Voorzitter. Jawel, maar daar is het eigen exploitatie en betaalt de gemeente bij. Ik geloof echter niet dat de raad den goeden weg uit gaat en blijf bij het voor stel van B. W. v. Andel. Het is geen oppositie tegen de fabriek, als zij er niet mee uit kunnen, zullen ze wel met een nieuw voorstel komen. Voorzitter. Ik heb gemeend den raad te moeten waarschuwen, maar als U met een vooorstel komt, zal ik het in omvraag brengen. Eerst zal ik het voorstel van B. W. om de gasprijs op 16 cent te brengen Bahltnatui (o.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2