Arbeiders De zegepraal van het revo lutionaire proletariaat van 7 November heeft in uw rijen groote geestdrift gewekt. De Fransche internationale socialisten zoo goed als de Duitsche onafhankelijke sociaal democraten en de Oostenrijksche sociaal- demokratie hebben zich met de arbeiders revolutie solidiar verklaard en krachtige hulp beloofd. In Weenen zijn reeds groote vredesbetoogingen geweest. Maar dat alles is niet voldoende. Uw pogingen moeten vertiendubbeld wordentoont daden die niet ontkend kunnen worden, die als een vuur aan den hemel den Russischen pro letariërs verkondigen dat hulp nabij is. Arbeiders in de middel- en in de en- tentelanden Snelt de Russische revolutie te hulp. Uw doortastend optreden zal alle onzekere en wankele elementen in Rusland moed geven om de proletarische voorhoede te verzamelen. Deze zal alle regeeringen nopen met de Russische revo lutie rekening te houden en hun verbie den die vogelvrij te verklaren. De tijd der woorden is voorbij I Met hun bloed strijden thans de proletariërs en soldaten van Rusland voor een volkenvrede, voor brood en vrijheid. Als Winkelried hebben zij den wapens der kapitalistische wereld hun ontbloote rebellenborst gebo den om aan het proletariaat der wereld een weg te banen. Laat het bloed der Russische proletariërs niet tevergeefs stroo men. Na - er dan op gewezen te hebben dat de arbeiders zoowel der geallieerden als der centrale landen moeten meewerken om te komen tot den langbegeerden vrede eindigt deze oproep met de woorden óf voor de arbeiders beweging dat is voor den algemeenen vrede óf voor de kapitalistische regeeringen, dat is voor den oorlog. In een tweede manifest heet het: Maar als aan den oproep gehoor wordt gegeven, dan zien wij den storm eerst waarlijk ontketend. Dan zal het worden nu ja een vrede met den buitenlandschen vijand, maar een ontketening van den strijd binnen de grenzen, een strijd die de on zaligste gevolgen moet hebben. Wat het voorstel der Russische regeering betreft, het is er haar niet om te doen een afzonderlijke vrede met de centralen te verkrijgen. Deze zouden er natuurlijk wel voor te vinden zijn als de voorwaarden aannemelijk zijn. De geallieerde-pers wijst echter met smadelijke verontwaardiging het voorstel af. Het mag ons benieuwen wat de regeeringen zullen antwoorden. Trotzky, de gemachtigde van het Russische volk voor buitenlandsche zaken, heeft toch officieel de gezanten der onderscheiden mo gendheden het voorstel tot algemeene vrede in handen gesteld. Waarschijnlijk zullen de entente regeeringen hierop een min achtend zwijgen bewaren. In het westen zijn nieuwe hevige ge vechten geleverd bij Kamerijk. Daarbij hebben de Engelschen Bourlon, ten Noordwesten van Fontaine en een bosch, dat tusschen die twee dorpen ligt, veroverd. Het kostte geweldige moeite het zoover te krijgen en vervolgens raakten zij een ge deelte van de pas vermeesterde stellingen weer kwijtReuter vertelt naar aanleiding daarvan, dat alleen het door de Engelschen behouden gedeelte van belang is. Ook om andere dorpen is vinnig gevoch ten, maar belangrijke veranderingen zijn niet ingetreden. Hoe ongehoord groot ook, voor het westelijk front het aanvankelijk succes, de voortzetting ervan blijkt thans bij Kamerijk al even moeilijk, als in het verleden elders. Met dat al zal Kamerijk als concentratie en spoorwegknooppunt voor de Duitschers niet veel meer te beteekenen hebben. De achterwaartsche verbindingen liggen onder het vijandelijk geschutvuur. Bovendien zijn de Engelschen, zoo al niet veel, gevorderd in de richting van den weg naar Atrecht, waardoor Kamerijk van een breeder front kan worden bestookt. Van het gevecht in Italië wordt weinig meer vernomen. Be Italianen houden nog altijd stand aan de Piave. Voor het overige weinig belangrijks te melden. Dat het stormt over de volken weten we. Dat het nog banger noodweer zal worden vreezen we. Mocht spoedig vernomen worden een stem uitklinkend boven het bulderen van de orkaan, die het den volkeren tegenroeptTot hiertoe en niet verder! BUITENLAND. Zweedsche scheepsruimte voor de Entente Berlijn 26 Nov. (W. P. S. De »Rhein Westf. Zeitunga verneemt uit Stockholm, dat volgens ïDagens Nyheter», de onder handelingen tusschen Zweden en Engeland, over het afstaan van Zweedsche scheeps ruimte aan de Entente, die verleden jaar door de vorige Zweedsche regeering werden afgebroken, omdat zij de Engelsche eischen in strijd achtte met de Zweedsche nationale waardigheid, thans door de tegenwoordige Zweedsche regeering zullen worden voort gezet. Zweden zou, naar verluidt, schepen aan de Entente afstaan en in ruil daarvoor levensmiddelen krijgen. o Amerika neemt Japansche schepen in beslag! Berlijn 26 Nov. (W, P. S.) De Daily Chronicle verneemt uit Washington, dat het Amerikaansche staats-departement op 12 November alle voor Japansche rekening in aanbouw zijnde schepen op de Noord- Amerikaansche werven in beslag heeft ge nomen. o Uit Kopenhagen via Duitschland wordt bericht dat de eerste Itiliaansche gezant schapssecretaris uit St. Petersburg te Ha- paranda is aangekomen en aan een mede werker van bet blad Snellposten heeft verteld, dat zoodra de Engelschen Rusland den rug zouden hebben toegekeerd, binnen eenige dagen een afzonderlijke vrede zal tot stand komen- Een Fransch politicus diplomaatdie eveneens uit Rusland kwam, deelde den Zweedschen journalist mee, dat de gezant schappen der entente in de eerstvolgende dagen St. Petersburg zouden verlaten. Volgens berichten uit Madrid, had Gar cia Pristo Vrijdag-namiddag een onderhoud met de ministers ten zijnen huize. Vrijdag avond had hij een bespreking met den koning. De besprekingen gingen waar schijnlijk over eventueel te ondernemen stappen van Spanje om den vrede te bewerkstelligen. o Het aantal militairen en burgers, die 31 October in Zwitserland geïnterneerd waren, bedroeg 24,136, o. w. 12,376 Franschen, 8,594 Duitschers, 1822 Belgen en 964 Britten. o De fabrieken van chemische produkten te Griesneim a.Main zijn in de lucht ge vlogen. De uVolksstimmecc te Frankfort kondigt de gebeurtenis in dikke letters aan, en geeft te kennen, dat de schade onbe rekenbaar is, het aantal slachtoffers aan zienlijk, en de ontroering te Frankfort hevig. De »Nouv. Gaz.a te Zürich publiceert een particulier telegram, waarin ai deze feiten bevestigd worden. Alle Duitsche bladen erkennen dat men hier met een ware ramp te doen heeft. Frankrijk en Rusland. Naar uit Geneve aan de »Köin. Volks- zeitung« gemeld wordt, bericht de »Matin« dat de Fransche banken bevel gekregen hebben, Russische wissels en chèques tot nader order niet meer aan te nemen. In Bordeaux wordt geen toestemming ver leend voor den uitvoer van voor Rusland bestemde waren. Engeland en Rusland. Een Russisch blad meldt, dat de En gelschen alle Russische schepen in de noordelijke wateren in beslag hebben ge nomen. Ook de Russische gepantserde kruiser »Askold« in de Middellandsche Zee, is onder Engelsche bewaking gesteld. Noorwegen. Havas seint uit Christiania Onder nog geheimzinnige omstandighe den is hier te lande een nieuwe aanslag gepleegd. Een onbekende trachtte de wa penfabriek te Koningsberg in brand te ste ken, na een poging te hebben gedaan om den nachtwaker te vermoorden. Havas geeft te kennen, dat dit het werk is geweest van Duitsche spionnen. o Engeland. De Times van 12 Nov. meldt Te Southampton zijn zeven vreemde zee lieden, voornamelijk Zweden en Noren, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij weigerden naar zee te gaan. Kan het fraaier Zeven zeelieden bijna allen onderdanen van neutrale landen, wor den in de gevangenis geworpen omdat zij weigerden, hun leven ten bate van Enge land op het spel te zetten En dat in het land van vrijheid en democratie. o Duitschland eu het Russische vredesaanbod. De commissie voor Buitenlandsche Zaken uit den Duitschen Bondsraad zal morgen onder voorzitterschap van den nieuwen Beierschen premier von Dandl te Berlijn bijeenkomen. Het Berl. Tagebl. verneemt uit München, dat de aanleiding tot deze zitting waarschijnlijk het Russische aanbod in zake het sluiten van een wapenstilstand is. Het personeel der spoorwegen in het Zuiden van Argentinië heeft plotseling het werk neergelegd. De stations worden be waakt. De Stad Mainz heeft stedelijke haring sla laten bereiden. Ze bestaat uit aardap pelen, bieten, wortelen, komkommers, ap pelen, pompoenen en specerijen. Op elke honderd pond worden tien haringen gebruikt, die met kop, graat en al worden fijn ge malen. Deze delicatesse kan men tegen 80 pfennig per pond koopen. o Het Havas-agentsc'nap ontleent aan de Neue Freie Presse de verzuchting, dat de 22 milliiard van de Oostenrijksche begroo ting voor 1917-18 ongeveer een vijfde deel van den totalen rijkdom van het Oos tenrijksche volk vertegenwoordigen. Indien de oorlog nog een jaar zou duren, klaagt het blad, zou het Oostenrijksche fortuin dermate geplukt zijn, dat zelfs nog de kinderen der Oostenrijkers dag en nacht zullen moeten werken om den arbeid te herstellen, welke door hun voorouders ver nietigd is. binnenland"" De storm. Vlijmen, Zaterdag en Zondag heeft de storm alhier zoo verschrikkelijk huis gehou den dat het woonhuis en boerderij van R, Scheij geheel is ingewaaid. Ook heel vele daken, reclameborden en schuttingen moesten het ontgelden. In Amsterdam richtte de storm zulke beschadiging aan de daken aan, dat de brandweer 18 maal moest uitrukken, om stukken zink en lood, die gevaarlijk h:n- gen, weg te nemen. Van een woning in de P. C. Hooftstraat woei een 7 M. lange schoorsteen om. Een gedeelte viel door het dak van een belendend perceel en kwam in een slaapkamer terecht. Doordat boomen op de electrische draden vielen was te Rotterdam het geheele tram verkeer in de war. In den dijk tusschen Enkhuizen en Andijk is een gat geslagen van bijna 30 M. breedte. Met man en macht was men dadelijk bezig om het gevaar te keeren. De Eempolders zijn geheel ondergeloopen. In de Javastraat te Den Haag woei een schutting om juist op het oogenblik dat een juffrouw passeerde. Zij geraakte onder de schutting en bekwam een breuk aan een der armen en een vrij ernstige ver wonding aan het hoofd. Volgens een mededeeling van het Kon. Ned. Meteor. Instituut behoort de storm van Zaterdag-middag tot Maandag-ochtend tot de langdurigste en zwaarste, die be kend zijn. Zaterdagavond omstreeks 8 uur sprong op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam ter hoogte van de Gouvernestraat, een jongmensch, F. B. genaamd, van 21-jari- gen leeftijd, van het voorbalcon van een bijwagen van lijn 8 van de Electrische tram. Hij viel op de rails en werd ge grepen door een motorwagen van lijn 8, die van andere zijde kwam, In zorgwek- kenden en bewusteloozen toestand is het jongmensch, wien beide beenen zijn afge reden, naar het Ziekenhuis gebracht. Te Nieuw Pekela is gisteren het acht jarig dochtertje, eenig kind, van den ar beider D. Gerringa, verdronken. Vermoe delijk is het van de brug gewaaid. o Vier politieagenten veroordeeld. De Roermondsche rechtbank veroordeel de in haar zitting van Dinsdag één agent van politie uit Venlo tot 8 maanden en drie anderen ieder tot 6 maanden gevan genisstraf, allen wegens smokkelarij. o Noodlottige twist. Woensdagnacht om halftwaalf is te Wormerveer een hevige twist onstaan Een jong paartje stond voor het huis van het meisje, toen een paar personen voorbij kwamen, en een van hen voegde het vrijend paartje ongepaste woorden toe. De jongen ging hen te lijf. Het meisje hief een angstgegil aan, waarop haar vader en beide broers den jongen te hulp snel den. Een algemeen gevecht ontstond, waarbij van messen werd gebruik gemaakt. De vader van het meisje riep plotseling »0, ik ben gestoken,en zakte zwaarge wond ineen. Hierop namen de daders de vlucht. Hun namen zijn echter bekend. De ontploffing te Rotterdam. Gisteren is met het lossen van het schip, waarin de carbid-ontploffiing is gebeurd, voortgegaan. Gistermiddag is ook een der lijken gevonden. Het was echter zoodanig verbrand en onkenbaaidat men het over schot van den stuurman Rietdijk of wel dat van den kok Huizinga niet heeft kun nen herkennen. o Schadevergoeding. Naar wordt vernomen heeft de Duit sche Regeering de getorpedeerde Neder- landsche schepen »Blommersdijk« en »Rijndijk« vergoed, naar de Tel. meldt voor 1.000.000 en 1.300.000 gulden in Hollandsch geld. o Worst, rookvleesch enz. Het bureau voorMededeelingen inzake de Voedselvoorziening, kan naar aanleiding van dagbladberichten als zou binnenkort een distributieregeling van worst, rookvleesch en dergelijke vleeschwaren te verwachten zijn, verzekeren dat daaraan althans voorloopig niet wordt gedacht. Zaterdagmorgen omstreeks half acht had aan de brug van het Mariniersplein aan de Handelskade te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats, Bij het ophalen van de brug werd deze zoodanig opgeblazen, dat de bruggewachter C. den slinger niet meer machtig was en eenige slagen ontving, waardoor hij bewusteloos neerviel en per autoziekenwagen naar het Binnengasthuis werd overgebracht. Zijn toestand is ern stig. Hetzelfde feit heeft zich den zelfden middag omstreeks halfdrie wederom voor gedaan. Gelukkig ontving de brugwach ter ditmaal geen ernstige klappen. Door het omslaan van een melkboot in De Linde zijn een vader en een zoon uit Ossenzeil, Braad geheeten om het leven gekomen. Het lijk van den zoon is reeds gevonden. De derde inzittende, de heer Pauw van Oldemarkt, directeur der zui velfabriek, wist zich zwemmende te redden. o Steenkolen. Naar het Vaderl. verneemt, hebben en kele bezwaren, over de uitvoering van de in het begin van October tusschen onze regeering en de Duitsche gesloten overeen komst, aan de zijde van ons land gerezen waren, geleid tot nieuwe onderhandelingen en een aanvulling van de overeenkomst. Duitschland heeft zijnerzijds, zonder dat, zoover het blad weet, dezerzijds concessies zijn gedaan, de hoeveelheid steenkolen, die het maandelijks uit zijn mijnen aan ons levert, te beginnen met 1 December met eenige tienduizenden tonnen verhoogd en nog een extra-levering voor eenmaal toegezegd. Zondagavond ongeveer negen uur sprong een mijn onder Raptazijl (Fr.) Het huis van den paardenfokker Van der Laan werd ernstig beschadigd. Van een boerderij, die een twintig minuten verder stond, werden de dakgoten afgeslagen. Dit is binnen eenige weken de tweede mijnont- ploffing die verwoesting aanbracht. Aan het Noorderstrand van Vlieland zijn ongeveer 20 mijnen aangespoeld. Eenige ontploften waardoor schade aan de in de nabyheid staande gebouwtjes werd aange richt. Achter de Zuidpier te IJmuiden is met een geweldigen slag een mijn ontploft. Aan de pier is eenige schade toegebracht. Bij Oostkappelle is een mijn ontploft, waardoor heel wat ruiten zijn gesprongen. Bij Wissenkerke, op Noord-Beveland, sprong ook een mijn, waardoor aan het dijkverloop schade werd toegebracht. Op de kust van Ameland zijn 20 mij nen aangedreven, tusschen IJmuiden en Noord wijk 68. o Smokkelaar gedood. Men meldt ons uit Gennip, d.d. 26 Nov. Gisternacht werd door de ambtenaren te Heumen op een troepje smokkelaars, die aan het haltgeroep geen gevolg gaven geschoten. Een der smokkelaars werd later dood gevonden. Het bleek, dat hij slechts een schot door het been had, en dus moet zijn doodgebloed. o Thee en Koffie. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald lo. De leveranciers van thee en koffie aan detaillisten zullen in het tijdvak van 4 tot en met 28 December aan detaillisten thee en koffie mogen afleveren en wel op een hun door een detaillist over te leggen bon no. 3 eener thee- en koffiekaart 0,05 K.G. thee, bon no. 4 eener thee- en koffiekaart 0,05 K.G. koffie, bon no. 5 eener thee- en koffiekaart 0,05 K.G. thee, bon no. 6 eener thee- en koffiekaart 0,1 K.G. koffie, geldende deze hoeveelheden als voorziening in de behoeften van den detallist voor de «reheele maand 2o. Gedurende het tijdvak aanvangend* i December en eindigende op 15 Decern ber zal door detaillisten aan verbruiker: mogen worden afgeleverd op bon no. 7 eener thee- en koffiekaar 0,05 K.G. thee, bon no. 8 eener thee- en koffiekaar 0,05 K G. koffie, 3o. Gedurende het tijdvak aanvangend* 16 December en eindigende op 31 Decern ber, zal door detaillisten aan verbruiker: mogen worden afgeleverd op bon no. 9 eener thee- en koffiekaar 0,05 K.G. thee, bon no. 10 eener thee- en koffiekaar 0.1 K.G. koffie. 4o. Bons no. 7 en 9 voor thee en no 8 en 10 voor koffie, door detaillisten vai verbruikers in ontvangst genomen, kunne* door de betreffenden detaillist dadelijk aai zijn leverancier worden afgegeven nadei zal worden bekend gemaakt, welke hoe veelheden de leverancier op deze bons ni 31 December 1917 zal mogen afteverei aan den detaillist. (Stct.) BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusdeu MAAKT BEKEND dat in de week van 26 Nov. tot 2 Dec 1917, op de navolgende bons verkrijgbaar zij de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 28 I ons Rijst. 29 J/2 Gort. 30 V2 Havermout. 31 1 Zeep. 32 1/i Bruine boonen. i 33 lk Bak- of Braadvel 34 4 K.G. Aardappelen. Het Gemeentebestuur van Heusden, maakt bekend: dat op Woensdag 28 November a.s. dc namiddags van 24 uur, voor hen, di daartoe eertijds opgave hebben ge daan de gelegenheid zal bestaan tot hc verkrijgen van bons voor de verstrekkin van reparatieleder klompen. Heusden, 26 Nov. 1917. Het Gemeentebestuur voornoemt HONCOOP. De Secretaris, H. J. v. EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS, Voor Dames- en Kinderkleeding is d Firma TAVERNE DE MEERE, Hinl hamerstraat 69 te 's-Bosch het be* gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags gc opend van 101 uur. Heusden. Door den storm zijn Maar dag alle uiterwaarden langs de Bergsch Maas overstroomd. Het vee kon mc moeite gered worden. In den nacht van Zaterdag op Zonda werd van een woning aan de Wijksch straat het halve dak weggerukt. Bij ee paar andere woningen werden door de storm de ruiten vernield. Door de gemeente- en onbezoldig veldwachter v. d. Wiel is hedennacf proces-verbaal opgemaakt tegen^een pei soon die bezigwas op den stadswal met hc afbreken van heiningen om de palen voc brandstof te gebruiken. Werkendam. Door het schrikken va het paard geraakte Vrijdagmiddag het paar en rijtuig van den stalhouder Sprenge uit Sleeuwijk van den dijk. De inzittend passagier, een ambtenaar van de Rijks kolendistributie bekwam daarbij licharne lijk letsel. De koetsier en het paard kwa men met den schrik vrij. Het rijtuig wa beschadigd. Door den hevigen storm van Zater dag en Zondag is het water in de Merwed erg gewassen, ook zijn de binnen watere in den biesbosch zeer hoog gestegen zooda verscheidene laag gelegen polders ondei geloopen zijn. Op den Jodenpolder is ee koe verdronken van den landbouwer Glerui alhier. Aalburg. Heden Woensdagavond hal zeven hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhie op te treden Ds. Kraay uit Gorinchem Tevens zal er dan een collecte worden ge houden voor het Geref. Leerstoelfonds. 's Gravemoer. Als president-kerk voogd van de kerkvoogdij der Ned. Hervï Gem. is herkozen de heer D. Smits. Tot Notabelen zijn herkozen de heere: J. H. A. van Willigen en P. Rutters, aftr. terwijl de heeren A. Blok Cz., Vaart, ei R. van der Dussen zijn gekozen als ledei van het kiescollege. Bij onderzoek is gebleken, dat ii deze gemeente reeds ruim 24 H.A. boom gaard bestaat en 14 H.A. voor tuinderi wordt gebruikt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2