„GEZEGEND NIEUWJAAR" DRINK en SCHENK GEEN alcoholhoudende dranken. 1 Cor. 10 31. Hetzij dan dat gijlieden eet, hetzij dat gij drinkt, hetzij dat gij iets anders doet, DOET HET AL TER EERE GODS. Nat. Chr. Geheelonth. Vereen., Afd. Hensden. toestand pessimistischer beschouw dan hij •werkelijk is, doch ik houd vol, dat krach tiger pogingen moeten worden ondernomen om het duikbootgevaar te bestrijden. De beste manier om hiertoe te komen is, naar mijne meening, kritiek op het beleid der Admiraliteit.® Uit Rusland. Washington. Het Staatsdepartement deelt mede, dat er bommen zijn geworpen op den 18en dezer op het Amerikaansche consulaat te Odessa. Er is groote schade aangericht, doch geen verliezen aan men- schenlevens. o Tokio. Van bevoegde zijde wordt uit Charbin gemeld, dat er strijd uitbrak tus- schen de Chineesche en Maximalistiche troe pen. De Russen gaven zich over en werden ontwapend en gevangen genomen. De Fratischc vakrereenigingen en den oorlog. Naar uit Bern aan de Frankf. Ztg. ge seind wordt, heeft het Congres der Fran- sche vakvereenigingen te Clermond-Ferrand na eene heftige discussie van drie dagen, zich ten gunste eener vredespolitiek uitge sproken, die in hoofdzaak met het program der Russische maximalisten overeenkomt. De ter zake ingediende motie werd met algemeene stemmen aangenomen, wat zeer opmerkelijk mag worden genoemd, aange zien het Congres in twee partijen verdeeld was, t. w. de regeeringingsgroepen onder leiding van Jouhaux en de Zimmerwaldsche oppositie, waarvan Merrheim de woord voerder was. De censuur heeft het aan de Fransche bladen ónmogelijk gemaakt de toespraken der oppositie weder te geven, doch daarentegen hebbende officieuse agent schappen zeer uitvoerige uittreksels uit de toespraken van die syndicalisten, welke op het standpunt der Entente-politiek staan, naar het buitenland geseind. Het feit, dat de motie ten slotte toch werd aangenomen, doet echter vefmoeden, dat de oppositie het Congres heeft beheersclit. Britschc onderdanen mogen niet aan vredesbesrekiiigen deelnemen. Naar aan de »Frankf. Ztg.« uit Bern geseind wordt, heeft de Britsche gezant te Bern aan alle Britsche onderdanen in Zwit serland verboden, aan Vredesbesprekingen van welken aard ook, deel te nemen. Aan degenen, die tegen dit verbod han delen, zal men hun pas ontnemen. Een nieuwe besluit-wet, door de Bel gische regeering vastgesteld, heeft alle Belgen, die op '21 Juli 1916 zich in het door den vijand bezette gebied bevonden, van allen militairen dienst ontslagen. Het gebeurde al te dikwijls, dat Bel gische burgers, die, na lange deportatie en gevangenschap, uit Duitschland naar Zwitserland overgebracht werden en van daar uit in Frankrijk komende, voor de Belgische wervingscommissies werden ge bracht. Dit veroorzaakte veel last en lijden aan deze personen, welke reeds zulk een zwaar leed in Duitsche gevangenschap hadden doorgebracht. Men wil hun voor taan alle nuttelooze pijnlijke formaliteiten sparen en heeft daarom een algemeenen maatregel ingevoerd, die al de burgers vrijstelt welke, om gelijk welke reden, de vijandelijke overheersching hebben kunnen ontvluchten. Ëen Engelsche tank in de straten ran Berlijn. Naar de Duitsche bladen mededeelen, wordt op het oogenblik een op het Wes telijk oorlogstooneel buitgemaakte, nagenoeg onbeschadigde Engelsche tank in de ten toonstellingszalen nabij de diergaarde te Berlijn ter bezichtiging van het publiek gesteld. De tank heeft zich op eigen kracht van Tempelhofer Feld naar de plaats der expositie begeven. Rusland en Bulgarije. Sofia, 29 Dec. Bij den aanvang van de zitting van het Sobranje heeft minister president Radoslawof een telegram voor gelezen van de Bulgaarsche afvaardiging te Brest-Litowsk, waarin wordt medege deeld, dat er gisteren aldaar een overeen komst tot stand is gekomen, waarbij de staat van oorlog tusschen Rusland en Bul garije wordt opgeheven en de handelsver dragen, consulaire en andere overeenkom sten, die vóór den oorlog van kracht waren, weder hersteld. Het beheer over den Donau zal door een gemengde commissie, waarin Bulgarije eveneens vertegenwoordigd zal zijn, worden vastgesteld. Deze tijding werd door de afgevaardig den met levende toejuichingen ontvangen. o Een Zwitschersch oordeel over de onderhan delingen te Brest-Litowsk. In eene bespreking over de vredesonder handelingen te Brest-Litowsk merkt de Ziïricher Post op, dat de voorwaarden der Centrale Mogendheden inderdaad een brug tot den algemeenen vrede hebben geslagen, indien de vredeswil te Londen en Parijs even sterk is als te Berlijn en Weenen. Men kan er zich van verzekerd houden, dat deze voorwaarden niet naar den geest der al-Duitsche kringen zijn. Zij zijn aldus het democratisch blad niet uit den geest dezer kringen geboren, doch zij wijzen op een nieuw Duitschland. Zij z\jn de vrucht van eene erkenning, die gedurende dezen oorlog ten koste van veel leeds is verkregen. Het is geen vrede door geweld dien de Centralen met de Russen wenschen te sluiten, en dien zij thans opnieuw aan hunne tegenstanders aanbieden. Er klinkt geen sabelgekletter uit, ofschoon de toestand voor Duitschland en zijne bondgenooten werkelijk niet slecht is. Er spreekt een verzoenende geest uit, die de vrede met een eerlijken wil en eene oprechte achting voor den tegenstander tot stand wenscht te brengen. Czernin en Kühlmann hebben de besprekingen, waarbij men vele scherpe klippen ontmoette, op eene verstandige en verzoenlijke wijze geleid, zoodat zij als een grondslag voor een algemeenen en recht vaardigen vrede kunnen dienen. Het blad richt zich tot het Westen en zegt: Nog eenmaal hebben de Centraler) verklaard, dat zij tot een vrede van ver zoening en overleg bereid zijn. Zij zijn echter ook bereid, en zij bezitten de kracht er toe, om den oorlog voort te zetten. De keuze, is aan de staatslieden te Parijs en Londen. De keuze, doch ook de verant woordelijkheid o Finland. Het »Hamb. Fremdenblatt« verneemt uit Stockholm: De «Djen® meldt, dat Ka- rasjan en Joffe, vertegenwoordigers te Brest Litofsk, een onderhoud met Trotzky hebben gehad en Joffe daarbij meedeelde, dat Fin land bij Duitschland op erkenning van zijn zelfstandigheid aangedrongen en een be vestigend antwoord ontvangen heeft. Trotzky zei daarop dat Finland, had het zich tot Rusland gewend, precies hetzelfde zou heb ben gehoord. o Luchtaanvallen op Italiaanschc steden. Rome, 29 Dec. Italiaanse!) stafbericht. Gisteravond te half tien hebben vijandelijke vliegers in het luchtruim boven Treviso een bombardement ondernomen der be woonde centra van Treviso, Monte Belluno, Castelfranco en Padua, alle onbeschermde steden. In het centrum van Padua, waar de be volking het dichtst is en de monumenten het talrijkst en het fraaist, werden 8 bom men geworpen, waardoor 13 personen ge dood en 60 gewond werden. Onder de slachtoffers, voornamelijk vrou wen en kinderen, zijn slechts 6 militairen. Er is geen enkel monument beschadigd. In de andere plaatsen waren geen slacht offers en et werd geen schade aangericht. De krijgsgevangenen. Londen. Uit het Amerikaansche hoofd kwartier in Frankrijk wordt geseind: Volgens bericht uit authentieke bron stelt Duitschland zich voor de politiek te volgen van de de Amerikaansche krijgsgevangenen met veel minder consideratie te behandelen dan ten opzichte van de Britsche, Fransche en Italiaansche wordt betracht. Duitsche auto riteiten hebben onlangs verklaard, dat de domme Amerikanen geen recht hebben op een hoffelijke behandeling, wat het Ameri kaansche hoofdkwartier uit ontwijfelbaar betrouwbare bron weet. De opvatting, door een verantwoordelijke autoriteit weergegeven wijst uit dat voortaan de Amerikaansche gevangenen wellicht door den vijand zullen worden- behandeld als met de Russen is gedaan. De wereld weet, wat in hun geval is gebeurd. Ongetwijfeld zullen de Ameri kaansche militaire autoriteiten er op aan dringen dat de gevangenen behoorlijk wor den behandeld, zoo niet dan zullen middelen gevonden worden om de Duitschers er toe te dwingen. o In Rusland. Onder de kozakken-troepen heerscljt de moralisatie. Zij weigeren tegen de regee- ringstroepen op te trekken. Een devisie heeft in de omgeving van het station Alexandrowsk de wapens neergelegd en andere regimenten hebben dat voorbeeld gevolgd, o De toestand in Duitsch-Oost-Afrika. Een gedeelte der Engelsche troepen is reeds uit Duitsch-Oost-Afrika vertrokken. Er worden maatregelen genomen in het belang van den handel. Enkele districten zijn reeds voor de kooplieden geopend. Aardbeving. De stad Guatemala is voor een groot gedeelte verwoest, er zijn tal van slacht offers gemaakt. Duizenden zijn dakloos. De buitenlandsche kolonie bleef gespaard. o lit Engeland. De Daily Telegr.® schrijft over den invloed van den oorlog op de arbeiders klasse. Dit jaar, zegt het blad, is er een stijging der loonen geweest tot een bedrag van meer dan 100 millioen p.st., nadat reeds belangrijke verhoogingen plaatshadden in de beide voorafgaande jaren. De loon stijging, met de stijging der prijzen van de levensbenoodigdheden, welke zij bewerk stelligde heeft echter volkomen den econo- mischen grondslag van het Britsche bedrijf van vóór den oorlog veranderd. Elke loon stijging deed de prijzen der levensbenoo digdheden stijgen en elke prijsstijging werd gevolgd door eischen tot nieuwe loonsver hooging. In een brief zegt Lloyd GeorgeEen verklaring omtrent de oorlogsdoeleinden der geallieerden kan alleen worden gegeven in overleg met de andere naties, die samen den strijd voeren. De quaestie van het uitgeven van een nieuwe gezamenlijke ver klaring is bij de regeering der geallieerde landen in overweging, maar het is er een, over welke de Britsche regeering zich niet alleen voor zichzelf kan uitlaten. Wij hadden gehoopt, over dit onderwerp van gedachten te kunnen wisselen met de gedelegeerden, door de Russische regeering benoemd ter bijwoning van de conferentie, welke in de afgeloopen maand te Parijs is gehoudentot ons leedwezen echter was zulk een bespreking ten gevolge van het niet aanwezig zijn van een Russisch ver tegenwoordiger op die conferentie onmo gelijk. BINNENLAND. De aankomst der Britsche krijgsgevangenen. Uit Eindhoven wordt gemeld Er blijken ook enkele Duitsche officieren meegekomen te zijn. Duitsche Pickelhauben zetten het station af, maar toch dringpn er neei wat belangstellenden door om de Tommies de hand te drukken. Als de be groeting achter den rug is, gaat de heele troep naar de visitatiekamer. De officieren installeerden zich in de wachtkamer en het onthaal begint. Met gretigheid gaan de koffie en het brood inet ham naar binnen. Als er Engelsche nieuws- en illustratiebladen rondgedeeld worden, stijgt de geestdrift ten top en cheeren de mannen uit volle borst. De stemming is al dadelijk bijzonder rooskleurig. Voor alles wordt er gejuicht tot voor een fotograaf toe, die een kiek komt nemen en onderwijl verdwijnen de broodjes in een snel tempo. Ook voor de sigaren en sigaretten, die in zakjes met het opschrift Welcome in Neutral Holland« worden rondgedeeld, is de animo enorm. De eerste indruk, dien de Engelschen maken, is over het algemeen goedon danks het harde leven in het kamp zien zij er nog altijd frisch en stevig uit en zonder uitzondering voelen zij zich wonder wel in hun schik over de verandering van hun verblijfplaats, maar toch kan men hier en daar de sporen van een hard leven wel op de gezichten lezen. De meesten hebben echter hun krijgsgevangenschap goed door staan. «The Englishman is a man of exer cise® zeggen ze, wanneer men daar zijn verwondering over uitspreekt. o Voedsel voor mensch en dier. De Nieuwe Ct. geeft in een artikel over het voedsel voor menschen en voor dieren een schets van de ontwikkeling van onzen landbouw en de gedurende den oörlog ge rezen moeilijkheden met den invoer van veevoeder, die ten slotte geheel is opge houden. Het blad wijst er op, dat men voor de voedselvoorziening van mensch en dier thans op de restanten en op de eigen oogsten is aangewezen. De vliegtuigen boven Breskens. De Britsche regeering heeft haar leed wezen aan de Nederlandsche betuigd over de schending van ons grondgebied op 2 October j.l., toen Britsche vliegtuigen zich boven Breskens bewogen. o Br. Xs. Zeeland. Blijkens ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip »Zeeland«, onder bevel van den kapitein ter zee F. L. Rambonnet, te Yokohama aangekomen. o Carl Minster. Uit Den Haag wordt gemeldt, dat de Nedei landsche regeering aan de Duitsche verzocht heeft geen maatregelen tegen Carl Minster te nemen in afwachting van het resultaat van een door de Nederlandsche justitie ingestelde onderzoek naar de vraag of de in hechtenisneming van dien persoon inderdaad zooals beweerd wordt, met schen ding van Nederlandsch grondgebied is ten uitvoer gelegd. Brand te Weesp. Te Weesp brak brand uit in de Salmiak- fabriek van de firma v. d. Eist en Mattos. De brand ontstond, doordat de vlam in een pot met teer sloeg. Het schaftlokaal, be nevens het zuiveringslokaal brandde geheel uit. De drijvende stoomspuit J. v. d. Heyden, welke van Amsterdam vertrok, behoefde geen hulp meer te verleenen, daar de brand met de stoomspuit van de firma van Houten gebluscht werd. o Onvoorzichtige ouders. In de woning van J. Verhoeff op Urk onstond brand, vermoedelijk doordat een doek te dicht bij de kachel hing te drogen. De bewoners waren echter afwezig, zoodat door buren de deur dier woning operige- trapt, en een kindje, dat lag te slapen en bewusteloos was, eruit gehaald werd. Toen de hulp van een geneesheer werd ingeroepen, bleek het kind reeds overleden te zijn. Twee jonge mannen gedood. De Dreischor (Schouwen) hebben de beide gebroeders De Waal, 25 en 28 jaar oud, een vreeselijken dood gevonden, doordat zij een contactmijn, die zij hadden gevonden, hebben willen sloopen, om het zich daar aan bevindende koper te bemachtigen. De mijn ontplofte en doodde beide jonge mannen. o Diep treurig. Een alleenwonende juffr. S. te Kampen had sinds lsten Kerstdag niets van zich laten hooren, zoodat de buren de politie waarschuwden. Na zich door openbreking toegang tot de woning verschaft te hebben, vond men de bewoonster met een jenever- flesch dood achter de kachel liggen. Ge constateerd werd verstikking door den drank. o Varkens. Het verbod om varkens door de vleesch- fabrieken te doen slachten is in zijn uit werking zoo gunstig dat hoogstwaarschijn lijk binnenkort het percentage tedistribueeren varkens zal worden verhoogd. Ëen smokkelschip Gisteren is te Millingen, de Maria, Ruh- rort varende in ballast naar Duitschland, te Lobith aangehouden. Het schip had een tank onder de kiel en is naar de Millingsche werf gesleept om daar te worden onderzocht. o NederlandEngeland—Amerika. Van de heeren, die te Londen de Ne derlandsche belangen bij de Britsche en de tijdelijk in Engeland vertoevende Ameri kaansche autoriteiten zijn gaan bepleiten, worden Jhr. mr. Snouck Hurgronje, refe rendaris bij het Departement van Buiten landsche Zaken en de heer Broekema, directeur van het Landbouw-Export-Bureau, eerstdaags hier te lande terugverwacht. De heer Valstar, secretaris van de N. O. T., die ook deelnam aan de bespre kingen, en de heer Joost van Vollenhoven, die na zijn terugkeer uit Amerika naar Londen vertrok in verband met bovenbe doelde besprekingen, zouden nog eenigen tijd in Engeland blijven.. o De bomaanval op Goes. H. M. de Koningin heeft een krans naar Goes doen brengen, welke zal worden neder- gelegd op het graf van den heer Visser, die aan de gevolgen van de verwondingen door hem bekomen bij het ongeval dat de stad Goes getroffen heeft, is overleden. o Tegen paebtopdrijring. Er zijn maatregelen in voorbereiding om de opdrijving der pachtprijzen der gras- en hooilanden, als ook de prijzen van het hooi tegen te gaan. De aard dezer maatregelen zal binnen enkele weken worden bekend gemaakt. Bij deze maatregelen zal geen rekening worden gehouden met hooge prachtprijzen die intusschen mochten worden besteed. Aan belanghebbenden wordt ernstig aan geraden aan deze bekendmaking de volle aandacht te schenken. o De minister van landbouw heeft bepaald lo. dat de gemeentebesturen op aanvrage van efen gezinshoofd voor elk kind beneden één jarr tot zijn gezin behoorend, voor elk broodkaartentijdvak een aanvullingwitte brood kaart kunnen verstrekken, ontdaan van 400 gram aan bons. 2o. dat op alle bons van een aanvullings- wittebroodkaart regeeringsbloem zal kunnen worden, met dien verstande, dat inplaats van 200 gram brood 125 gram bloem zal kunnen worden verkregen. BEKENDMAKING. HET GEMEENTEBESTUUR VAN HEUSDEN MAAKT BEKEND dat door Zijne Ecxellenjie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald dat gedurende het tijdvak van 1 t.m. 15 Januari 1918 door de detaillisten aan verbruikers zal mogen voorden afgeleverd Op bon 11 eener thee/koffiek. 0.05 kg. thee. 12 0.1 koffie. En gedurende het tijdvak van 16 t.m. 31 Januari 1918 op bon 13 eener thee/koffiek. 0.05 k.g. thee 14 0.1 koffie. Heusden, 31 Dec. 1917. Het Gemeentebestuur voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. v. EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- li a m e r s t r a a t 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Zaterdag-avond passeerde alhier een trein van tien vrachtauto's, koers- zettende naar 's-Bosch. Ze hadden te Dron- gelen een vaartuig, dat niet tegen het drijfijs in de Maas kon opvaren, van zijn inhoud ontlast, n. 1. levensmiddelen voor militairen en paarden. Een particulier zou zich nog wel eens moeten bedenken, alvorens op deze wijze te doen transporteeren. De Bergsche Maas is weder zonder drijfijs en de stoombooten blijven geregeld doorvaren. Deze ommekeer wordt door den handel en door hen, die gebrek aan brandstof hebben, gaarne gezien. De jeugd, op schaatsenrijden belust, zou liever een wedstrijd in het verschiet gehad hebben. Vrijdag-avond trad de Heer Hulle- man uit Amsterdam op voor de Leden van het Nut. Het was een aangenamen avond, met veel belangstelling van de zijde der Leden. De voordrachten waren bijna uitsluitend van vroolijken aard, waarbij de lachspieren werden opgewekt. Het meest sloeg in »Schakels« van Heyermans. Aan verscheidenheid ontbrak het niet. Drongelen. Bij de Zaterdag j.l. ge houden verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk was zeer veel animo. Dit blijkt hieruit, dat voor sommige plaat sen f15 werd besteed, die vorige jaren voor f 2 en minder werden verhuurd. Daar hierbij een bank was, waarvan de opbrengst ten bate kwam van den predikant, hebben de gemeenteleden op deze wijze gemeend, te moeten demonstreeren tegen het kerk bestuur, dat afwijzend beschikt heeft op het adres van de lidmaten, om het tracte- ment van den predikant met f 100 te verhoogen. Vrijdag 28 Dec. j.l. is alhier in het Café Nieuwkoop op last van de Land- bouwafdeeling «Drongelen en Meeuwen een openbare lezing gehouden. Als spreker trad op de heer Bril, land- bouwieeraar te Werkendam, met het onder werp «Het scheuren van weiland«. Een talrijk publiek, waarvan velen van elders, was opgekomen. De heer Dirkzwager, voorzitter van ge noemde Landbouwafdeeling, opent te ruim 6 ure de vergadering. Spreker begint met te wijzen op het voordeel van het scheuren van weiland voor mensch en dier in den huidigen voed- selnood. Maar ook voor den landbouwer is het voordeeliger, omdat de landbouw producten meer opbrengen dan een weiland. In een oude weide kan soms zeer veel kracht zitten, omdat door het gras veel humus in den grond wordt gebracht en humus bevat veel stikstof. Weiden, waar op geen gras meer groeit, moeten gescheurd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2