Van de bovengenoemde 119 en 82 vliegtuigen werden er onderscheidenlijk 10 en 74 op het westelijk front vernietigd Op het Itaüaansche front hebben wij 17 viiegtuigen vernield en zelf 6 verloren. De verliezen des vijands aan vliegtuigen kunnen aldus worden ingedeeld83 in lucht gevechten, 30 door afweergeschut, 1 dcor infanterievuur, 5 door onvrijwillige landing achter onze linie47 zijn in ons bezit 72 aan de andere zijde van onze linies neergekomen. De Franschen hebben voor December opgegeven76 Duitsche vliegtuigen. Na deze opgave volgt in het olficiëele Fransche bericht woordelijk: «van deze schijnen 35 die binnen hun eigen linies daalden, te zijn vernietigd. In waarheid hebben wij op het fron tegenover de Franschen 9 aan onze zijde van het front, 22 boven het Fransche ge bied verloren. De Fransche verliezen be droegen niet 20, zooals Parijs zegt, maar 44, waarvan er niet 13, maar 36 binnen hun linies vernietigd werden. Ook verloren de Franschen niet 1, maar 3 kabelballons. Een Al-Duitsch schandaal. Wie meenen mocht, dat degenen, die in den strijd voor het vaderland verminkt zijn, aanspraak kunnen maken op den eer bied en de dankbaarheid van hen die den mond vol hebben van vaderlandsliefde, be driegt zich. In Duitschland is het gebeurd, dat in een vergadering van de gaandeweg berucht geworden Vaderlandsche Partij de daar aanwezige oorlogsinvaliden zijn afge ranseld en uit de vergaderzaal geworpen. De «Vorwarts® en het Berliner Tage- blatt« protesteeren tegen dit ongehoord schandaal, dat opnieuw een schil licht werpt op de mentaliteit van een helaas nog in vloedrijk deel van het Duitsche volk. Het «Berliner TageblatU deelt omtrent het gebeurde mede, dat de secretaris van de Duitsche Vaderlandsche Partij de leden van den niet tot de politieke partij be hoorenden Bond van oorlogs-invaliden en oud-strijders had uitgenoodigd tot bijwoning van een vergadering, onder uitdrukkelijke verzekering van openbaar debat maar dat den aanwezigen het spreken belet werd De onrust in de vergadering begon, toen de eerste spreker van de Vaderlandsche Partij, de afgevaardigde Fuhrmann, de aanwezige oorlogsinvaliden uitmaakte voor «deserteurs, die de vaandels van Hinden burg en Ludendorff hadden verlaten, om hun aan het front strijdende kameraden in den rug aan te vallen«. Toen een der invaliden tegen deze ongelooflijke vernede ring protesteerde, werd hij mishandeld en met geweld uit de zaal verwijderd. Er ontstond opnieuw rumoer, toen invaliden, die volkomen parlementaire interrupjes maakten, op ruwe manier en zonder eer bied voor hun in dienst van het vaderland bekomen verwondingen met stokken wer den afgeranseld. Deze schandelijke be handeling was oorzaak, dat niet alleen de leden van den Bond van oorlogs-invaliden, maar ook tal van andere, niet tot den bond behoorende oud-strijders de zaal ver lieten. Het bestuur van den bond protes teert openlijk tegen de ruwe mishande lingen door de aanhangers van een partij die zich de «Vaderlandsche® Partij noemt. De wapenstilstand verbroken! Londen, 14 Jan. De «Daily News« verneemt uit Petrograd De Turken heb ben den wapenstilstand verbroken en ont scheepten 20.000 soldaten ten oosten van Trebisonde. Een duikboot heeft een Rus sisch transportschip tot zinken gebracht. liet mijnongeluk in Staffordshire. LONDEN, 14 Januari. Er zijn 87 man gered uit de mijn te Halmerend, waar een ontploffing heeft plaats gehad. Er zijn 23 lijken gevonden, 137 mijnwerkers zijn nog bedolven. Gisteravond beschouwde men hun redding als een wanhopige zaak. Negen-en-dertig man die Zaterdagochtend op de bodem van een schacht waren, voelden de uitwerking van de ontploffing, waarvan zij dachten dat zij op een mijl afstands gebeurd was. Zij sloegen alarm aan de oppervlakte van den grond en toen kwa men er snel dokters en ambulances te hulp. Intusschen vochten de mannen onder den grond om hun leven, waarbij zij hun makkers dapper bijstonden. Eerst kwamen er 47 boven uit galerijen, die door de ontploffing gespaard waren. Zij hadden geen hulp noodig. In de nabijheid van de plaats van de ontploffing drongen mannen, die ten deele door gas bevangen waren, naar voren. Toen zij anderen vonden, die al in elkaar gezakt waren, hielpen zij hen voort naar den bodem van de schacht, vanwaar zij spoedig in veiligheid gebracht werden. Mijnwerkers die 900 M. van de plaats van de ontploffing werkten, ontkwamen te nauwernood aan gasvergiftiging. Heel den nacht door werkten reddingsploegen, die telkens voor twee uur zuurstof mee namen. Zij drongen over eenigen afstand vooruit, maar konden de bedolven mijn werkers niet bereiken De meesten van dezen zijn jonge mannen en jongens. Een half dozijn jongens van dertien en vijftien jaar waren verleden week voor het eerst in de mijn werkzaam. o Van overheidswege in Oost-Friesland wordt er op gewezen, dat uit vijandelijke vliegtuigen meer dan eens spionnen zijn neergelaten, waarom bedragen van 1000 mark worden uitgeloofd voor degenen, die aanwijzingen doen, welke tot gevangeone ming van spionnen kunnen leiden. o Een pessimistisch oordeel orer de rredeskansen. Naar aan de Köln. Zt. uit Zurich wordt geseind, beoordeelt het entente-gezinde Journal de Genève de verklaringen van Wilson pessimistisch. Het blad schrijft dat het vredesprogram van Wilson zeer ver van dat der middenrijken verwijdert blijft. De vrede, die in den laatsten tijc op zichtbaren afstand naderbij was getre den, blijkt een fantoom geweest te zijn meent het blad. o De nietigverklaring der Russische schuld. St. Petersburg, 14 Jan. De opperste raad van de nationale bezittingen zal het ontwerpbesluit voor de vernietiging voor alle nationale leeningen door het keizerlijk eu burgerlijk gouvernement uitgeschreven, nader uitwerken. Overeenkomstig het plan worden alle binnenlandsche leeningen waarvan de aan- deelen zich in handen van vreemdelingen bevinden onvoorwaardelijk nietig verklaard, alleen de schatkistbiljetten op korten tijd, zullen als geldig beschouwd worden. o De Kamer van Koophandel der Ver. Staten heeft aan haar half millioen leden een referendum voorgelegd, waarin wordt voorgesteld om de Duitsche industrieele leiders te waarschuwen, dat zij er niet op kunnen hopen, de vriendschappelijke han delsbetrekkingen met de Ver. Staten te hervatten, tenzij de Duitsche regeering na den oorlog een verantwoordelijk werktuig van het volk zal zijn geworden. Hurley, voorzitter van het Amerikaansche scheepvaart-departement heeft aangekondigd dat de scheepwerven met meer spoed werk ten dan hij had gedacht. Binnen de volgende zes weken zullen 41 stoomschepen met een inhoud van meer dan 300.000 ton voltooid zijn. Drie-en-dertig er van zijn vrachtschepen. o Te Kolomna in het goevernement Moskou zijn opstootjes voorgekomen, daar er men- schen gebrek lijden. De menigte ontwapende de Roode Garde en droeg het gezag aan den gemeenteraad over. Twaalf personen werden gedood, 120 gewond. De soldaten van Petrograd, die niets om handen hebben, reizen heen en weer tus- scher» de hoofdstad en de provincies. Ze verkoopen den inwoners vleesch, meel en boter tegen buitensporige prijzen. De sol daten nemen spoorwegwagens in bezit. Ze hangen aan de treeplanken en liggen op de daken. Tal van menschen zijn dood gevroren. Gewone passagiers kunnen haast niet meer reizen. Soms moeten ze dagen en nachten aan een station wachten. De maximalisten hebben te Moskou 't hoofdbureau van den Zemstwo bond bezet. Caillaux gevangen gezet. Parijs, 14 Januari. Vanochtend om 9 uur is Caillaux in hechtenis genomen en aanstonds naar de Santé-gevangenis ge bracht. In de wandelgangen van de Kamer vertelt men, dat de gevangenneming het gevolg zou zijn van de vondst in een irandbast, die Cailiaux bij een bank te lorence had gehuurd en waarin niet alleen aanzienlijke waarden waren geborgen, die de oud-minister-president aan den Fran schen fiscus had willen onttrekken, maar jovendien nog ernstig compromitteerende stukken. Het Caillantistisch blad «Veritéa ver- ilaart, dat zich in de brandkast niets be vond, dat betrekking had op de beschul diging, dat Caillaux de bondgenootschappen van Frankrijk had willen te niet doen, ïetgeen een der redenen was voor de opheffing der parlementaire immuniteit en iet voegt daaraan toe Wanneer er mil- ioenen gevonden zijn, voor welke Caillaux de belasting op het inkomen heeft willen ontduiken, bewijst dat, dat Caillaux een sluw en deloyaal kapitalist is, maar geens zins, dat hij een verrader is. De »Intransigeant« bericht, dat de mi- itaire justitite een stuk heeft ontvangen, zoo ernstig van aard en zoo overtuigend, dat men Caillaux niet langer op vrije voe ten kon laten. BINNENLAND. Posthuma's zwaneiang l Nu schrijft ook de «Tijd® Naar wij vernemen lag het oorspronke lijk niet in het voornemen van den Minister van Landbouw, om zijn Memorie van Ant woord op het Levensmiddelenontwerp zóó uitvoerig te maken, als zij nu geworden is. De Commissie van Rapporteurs, be ducht voor het succes, dat de heer Posthu- ma tot nog toe steeds had met zijn mon delinge verdedigingen, deels, omdat hij dan allerlei nieuwe, niet direct te controleeren gegevens in het geding bracht, deels omdat hij een eigenaardig overtuigende wijze van zeggen heeft, schijnt er op geslaan te hebben, dat nu vooraf de Kamer schrifte lijk volledig werd ingelicht. Dit teekent duidelijk de stemming, die er in parlementaire kringen op het oogen- blik heerscht ten opzichte van Posthuma's beleid. Zijne Excellentie is zich volkomen daarvan bewust en heeft er prijs op ge steld, een zoo sterk mogelijke apologie te leveren. Zal het een gedrukte zwanezang zijn Dit wordt verwacht. Prov. Ct, Veel liefhebbers. In de gemeente Eist (Betuwe) hebben zich voor gemeente-veldwachter bij den heer Baron v. Hövell tot Westerflier bur gemeester, niet minder dan 129 sollicitan ten aangemeld. Dit groot aantal sollici tanten is grootendeels een gevolg van de mooie nieuwe salarisregeling, die onlangs is aangenomen. De bemanningen der in October jl. in de vrije vaargeul aangehouden en naar Engeland opgebrachte IJmuider stoomtrei- lers Union en Margaretha zijn uit Londen te IJmuiden aangekomen. Beide schepen komen voor het Prijzenhof. o- Aanroer rail graan door Duitschland. Eenige dagen geleden deed een bericht de ronde, dat Duitschland verschillende neutralen, ook Nederiad, graan aangeboden afkomstig uit Roemenië. Het Hbld., dat daaromtrent in kringen van den graanhandel informeerde, werd medegedeeld dat dit hoogstwaarschijnlijk werd geacht. Wel kan Duitschland zelve grootegraan- hoeveelheden gebruiken, doch dit is ten opzichte van het massa-artikel kolen even eens het geval, en toch gaan er belang rijke hoeveelheden uit. Het kolengebrek bij onze Oosterburen is nauwelijks geringer dan dat aan granen, maar de kolen worden gebruikt als ruil middel om van ons en van andere neu tralen artikelen te krijgen die Duitschland nog moeilijker ontberen kon. Doordat wij het grootste belang hebben bij den koleninvoer is de regeering te Berlijn daardoor in de gelegenheid hooge prijzen te maken en condities te stellen die onder normale omstandigheden onzer zijds nooit zouden zijn aanvaard. Het Duitsche belang brengt mee gebruik te maken van de moeilijkheden waarin de geallieerde regeeringen, speciaal de Ver- eenigde Staten, ons brengen door geen graanverscheping naar de neutralen toe te laten. In brand geraakt. In een woning in de Arsenaalstraat te Vlissingen zijn bij afwezigheid van de moeder, twee kinderen in brand geraakt. Het eene kind is reeds overleden het andere verkeert in levensgevaar. Verduistering. Een rechercheur heeft een 27-jarigen militair, die verdacht wordt van verduistering van f 4000, uit Utrecht naar Amsterdam overgebracht. De tabaksprijzen. Naar de Maasb. verneemt, zullen de tabaksprijzen binnenkort wnderom een aan zienlijke verhooging ondergaan. Rijwieldief gesnapt. In Bussum werden de vorige week een 7-tal tijdelijk onbeheerd staande rijwielen gestolen. Donderdag is het der Bussumsche jolitie gelukt bij de Amsterdamsche Poort te Naarden aan te houden den werkman uit Amsterdam, rijdende op een juist te Bussum vermist rijwiel van een officier. Zich ontdekt ziende, meende de dief zich te redden door..., in een boom te klim men De vogel zit thans in een gesloten rooi. In de «Maasbode® wordt er aan her innerd, dat kapitein von Muller bij alle vernietigingen van de koopvaardijvaarders er steeds zorg voor droeg, dat de menschen in veiligheid waren gebracht? Van «rück sichtslos® hield deze Duitscher niet. De Engelsche regeering heeft deze nobelheic in hem gewaardeerd en hem de onder scheiding verleend, dat hij zijn degen mocht behouden. De vraag is nu, hoe de Neder landsche autoriteiten tegenover deze onder scheiding zullen staan. Te interneeren militairen en von Müller wordt ook geinterneerd moeten immers hun wa pens afgeven. Zoover de informaties te bevoegder plaatse van het blad konden gaan, bleek, dat men daar nog niet in dit geval voorzien had. Uit de bescheiden, die met de schepen meekomen, kon deze bij zonderheid trouwens pas officieel aan onze autoriteiten bekend worden. Fraude met bestelkanrten voor bloem. Als een waarschuwend voorbeeld voor anderen moge dienen, dat bakker L B te Helmond wegens verandering op bestel- kaarten voor inlandsche bloem van de 20e 21e en 22e week respect, van 250 in 350 K.G., van 350 in 450 K.G. en van 250 in 350 K.G., is uitgesloten voor den tijd van twee perioden van vier tijdvakken (11 dagen) van de verkrijging van nieuwe grondstoffen. Een ingezetene van Utrecht, die meende dat hem niet spoedig genoeg brandstof verstrekt werd en daarover, naar zijn be wering, herhaaldelijk bij de brandstoffen- commissie had geklaagd, heeft, toen hi den heer Kettlitz, wethouder dier gemeente, niet thuis trof, een paar groote steenen door de ruiten van diens woning geworpen om op die wijze de aandacht op zijn zaak te vestigen. In een bijgevoegd schrijven beklaagde deze persoon zich over de on voldoende brandstoffenlevering en, we vermoedende, dat hij den wethouder niet te spreken zou krijgen, zooals hij schreef, had hij maar besloten om op deze manier met den wethouder te telefoneeren. De man werd door de politie aange houden. De Russische couponbetaling. Het bestuur van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel iri de Provincie Gelderland deelt het volgende mede Evenals in 1914, bij de vlucht der Belgen, de zoogenaamde financieele hyena's van het slagveld uit alle hoeken opdaagden, om de arme vluchtelingen voor een appel en een ei hun geld afhandig te maken, door lage koersen te bieden voor bankpa pier en coupons van effecten etc., waarvan de verdere rentebetaling onzeker was, da gen thans, na de verschillende ongecontro leerde berichten omtrent de Russische ef fecten, deze hyena's weer op, teneinde kleine lniden hunne Russische coupons af handig te maken voor prijzen ver beneden de waarde. Waar nog niet absoluut vaststaat, dat de Russische coupons waardeloos zijn, late men zich toch niet door die lieden verlokken zijne rente tegen lage prijzen af te staan, vooral, waar men zich tevens aan het gevaar blootstelt, dat de bij die coupons behoorende stukken onleverbaai- zullen worden, door het ontbreken van die coupons. Een gunstig moment dan voor die opkoopers, om degenen, die zich heb ben laten verleiden, hun coupons te ver koopen, ook hunne stukken afhandig te maken, waarvoor dan eveneens een lage prijs zal worden geboden. Een ieder zij op zijn hoede 1 Het is zeer zeker hard, vooral voor kleine luiden, en die zijn er velen, dat de Russische coupons momenteel niet betalen, maar men weride zich liever tot ter goeder naam en faam bekendstaande kan toren om inlichtingen. Wanneer de overige bladen dit advies zouden willen overnemen, zou misschien menig klein man voor eventueel verlies gespaard blijven. T. Ct. Iweedsche en Noorsche haring. Het bestuur der Vereeniging Handels belang te Scheveningen deelt mede, dat het Zaterdagmorgen een conferentie heeft gehad met den Minister van Buitenlandsche Zaken, ter invoering van Zweedsche en Noorsehe haring, waarvan de z.g. spekbok- king gemaakt wordt. De Minister heeft 't bestuur alle mede werking toegezegd en zou zich onmiddel lijk in verbinding stellen met onzen gezant te Zweden. o Opgepast. Verschillende personen trachten in Am sterdam en omliggende plaatsen vergulde halve-gulden-stukken voor gouden tientjes in betaling te geven of wel ze in den vorm van een broche te verkoopen. Reeds meer malen is hun dat gelukt. o Korte nietten. In de Bierstraat in Den Haag heeft iemand geschoten op eenige lieden, die zijn huis niet wilden verlaten. Een hunner werd gewond in een arm, een ander in de -borst. De gewonden werden in het ziekenhuis opgenomen, doch hebben die inrichting korten tijd later weer verlaten. De personen waren gekomen om geld te vragen, dat zij beweerden te vorderen te hebben. o De ontvangst der uit Engeland teruggekeer de Duitsche krijgsgevangenen te Rotterdam. Rotterdam, den 13 Januari. In de sociëteit de Doelen alhier, had hedenmid dag te vijf uur de officieele ontvangst der uit Engeland teruggekeerde Duitsche krijgs gevangenen plaats. De zaal was met groen en vlaggen versierd, en op het podium prijkte een borstbeeld van den Duitschen Keizer en de Keizerin. Tal van over heidspersonen hadden van hunne belang stelling blijk gegeven. Onder de aanwe zigen merkten wij o.a. het Hoofd der Af- deeling Interneering, generaal-majoor On- nen op «verder de Garnizoenscommandant van Rotterdam de Overste van Torenburg, de commandant van het gebiedscommando der geïnterneerden «Majoor Engelbert van Bevervoorde, de burgemeester van Rotter dam «Mr. Zimmerman en de Voorzitter van den Rotterdamschen Kamer van Koop handel, de heer de Monchy. Van Duit sche zijde waren o.a. aanwezig de gezant- schapsraad Baron von Maltzan en de Vertegenwoordiger van het Ministerie van Oorlog te Berlijn, Hauptmann von Sche ven. Te circa kwart over vijf nam het officieele gedeelte der plechtigheid een aanvang. Bij afwezigheid van den Duit schen gezant Dr. Rosen heette de Legatie- Raad Baron von Maltzan de krijgsgevangenen met eene toespraak welkom Verkeer met Engeland. De schepen Notts, Marylebonne en Princes Irma hebben Zaterdagnacht te Hoek van Holland aangebracht 255 zakken mail, 161 zakken binnenlandsche en 46,845 zakken buitenlandsche post. o— Uitwisseling van krijgsgevangenen en geïn terneerden. Het is een behagelijke gedachte, dat al die arme kerels, die de Duitsche ambulan- cetreinen naar Rotterdam hebben gebracht, daar nu zonder eenige stoornis binnenge dragen en binnengeleid zijn in 't uitnemend ingerichte hulphospitaal aan de Lloydkade, waar 't alles even goed, rustig en zoo ge zellig mogelijk voor hen is geschikt, om er een paar dagen en nachten te verblij ven. Want, o, wat wekken zij onze deer nis, die zwaar gewonden, die blinden, die voor hun leven verminkten, die krankzinnigen, wanneer zij daar langzaam in een einde- loozen stoet van de gruwzaamste ellende voorbijtrekken door 't kille regenweer, uit den somberen ambulancetrein de loopbrug op, tastend en strompelend, met hun witte leedgezichten, zooals Steinlen ze geteekend heeft op die ontstellende prent in de Gil Bias voor Zola's Lourdes. En wat een ontstellende gedachte voor wie deze enkele transporten aangezien heb ben, dat dit alles nog maar een druppel is in den oceaan van oorlogsellende (N. Rott. Ct.) Geen brood meer. De bakkers van Tiel en omstreken, on geveer 80 in aantal, hebben besloten met ingang van het 38e tijdvak voor de brood taarten geen brood meer te bakken, indien de bloem niet wordt geleverd voor f 7.50 >er 50 K.G. (thans f 10.30.) Doodeiijke val. Op de Philipsgloeilampen-fabrieken te Eindhoven, viel de 44-jarige L. S. uit Strijp van een aanzienlijke hoogte en overleed tengevolge daarvan. Een vrouw met 9 eugdige kinderen blijven achter. Op een mijn gcloopen. Het Nederlandsche stoomschip Caledonia van Metail naar Rotterdam met steenkolen, iwam te Rotterdam aan en rapporteerde op een mijn te zijn geloopen. Kunstmest. De Kunstmest-commissie maakt bekend, dat een aanvang zal worden gemaakt met de verdeeling der bestelde ammoniak super, ten behoeve van de bemesting van den oogst 191718, en wel tot een hoeveel- leid van 50 pCt. van iedere door haar goedgekeurde aanvrage. Beschikbaar zal zijn ammoniak super 4x11, waarvan de prijs, door bestellers te betalen, is vastgesteld op f 20 per 100 C.G., bruto voor netto, in zakken, vrij uit schaal aan het pakhuis der fabriek, waai de aflevering plaats vindt. Tevens zullen beschikbaar zijn kleine artijtjes ammoniak super 7x9, waarvan de prijs is vastgesteld op f24 per 100 K.G., overigens dezelfde condities.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2