De kinderen en de oorlogJ gemaakt en waarin niet minder dan 90 Hoe sommige ouders hunne kinderen fopspeentjes genaaid waren met oorlogs- en haatgedachten vergiftigen blijkt uit eene anecdote, die de Daily Ex press met veel genoegen aan hare lezers vertelt- Een klein meisje zegt tot hare moeder«Mammie, ik zou een engel willen zijn Waarom, lieve schat vraagt o Vechtpartij. Een ernstige vechtpartij had te Uden plaats bij gelegenheid der jaarmarkt. De beruchte vechtersbaas J. D. ontving hierbi zulke vreeselijke steek en snijwonden, dat den. Zekere J. handen stellen. K. moest zich onder dokters de moeder En het wereldwijze veel- hij naar het gasthuis moest vervoerd wor belovende antwoord luidtOmdat ik dan bommen op de Duitschers zou kunnen laten vallen BINNENLAND. Nederlander gefusilleerd. De oud-directeur van een veiling te Rot terdam ging regelmatig den laatsten tijd naar België. Den laatsten keer bezocht hij een familielid te Oosterhout en alsof hij voelde, dat hij ditmaal niet terug zou kee- Kokeude thee gedronken. Te Colijnsplaat is een anderhalf-jarig kind, dat in een onbewaakt oogenblik uit een pot met kokende thee dronk, onder hevige pijnen overleden. o Hoog water. Uit Maastricht De Maas is sedert Woensdagmiddag 4 uur nog 92 cM. gewassen. De stand was ren, deponeerde hij daar een groote som geld. Zijn voorgevoel bleek juist te zijn, 1 Donderdagmiddag 12 uur 4.18 M. of 46.19 want nooit is hij teruggekeerd, en dezer boven N. A. P. De rivier is buiten hare dagen kreeg de familie bericht, dat hij in België door de Duitschers is gefusil leerd. Achteraf bleek, dat hij zoowel ten nadeele van Duitschland als van Engeland spionneerde, en toen de Dnitschers daar achter kwamen, was zijn lot beslist. Haagsche Ct. o De Oriflanime gezonken. Te Vlissingen is bericht ontvangen, dat de boot Oriflamme in het Kanaal op een mijn gestooten en in de lucht gevlogen is. De gansche bemaning, onder wie verschei dene Belgen waren, is gered. Het schip was met benzine en naphta geladen. Toen de schok gevoeld werd, liep de bemanning naar de booten. Nau welijks waren deze afgestoken, of de hevige ontploffing had plaats. Een der opvarenden is gewond, doch licht. Na vier uur rond oevers getreden het water stroomt door de dorpen Heugen, Limmel, Borgharen en Gronsveld. De kelders der bewoners van Wijk en St. Pieter staan onder water Donderdagavond werd uit Maastricht ge meld De Maas is sedert 12 uur nog 3 cM gewassen en staat thans 4,21. Deze stanc is ook bereikt in December 1915. De gemeenschap met verschillende dorpen is verbroken. Diefstal ran broodkaarten. In den Haag is gearresteerd een werk vrouw, wonende in de Zorgvlietstraat, ver dacht van diefstal van broodkaarten. De vrouw was als schoonmaakster werkzaam op het distributiebureau van broodkaarten en zou zich als zoodanig een groot aanta kaarten hebben toegeëigend, welke zij via gedreven te hebben, werden de schipbreu- een groenten winkel in haar buurt voor 12 kelingen door een Engelsch marinevaartuig cent per stuk verkocht. Het aantal op opgepikt en veilig aan wal gebracht. (jeze wijze verkochte kaarten zou in de 0 honderden beloopen. Het vergaan van de Westpolder. 0 Omtrent het vergaan van de Westpolder Thee en koffie. wordt nog gemeld j)e ^lg. &rbeidscorporatie »Voorwaarts« De motorreddingboot jhr. Rutgers van te Rotterdam, heeft aan het distributie- Rozenburg van de Noord- en Zuid-Holland- kantoor geseind sche Reddingmaatschappij is ruim 2 uur Hebben sedert verleden week geen thee, de Scheveningsche haven uitgegaan, omdat zitten met een paar duizend bons van en 9, wanrop door pakkers wegens voor- raadgebrek niet geleverd kan worden, deze maand voor onze 1700 leden in het geheel 27| K.G. ontvangen. Kunt U geen maatregelen treffen, dat ons van in het land in beslag genomen voorraden geleverd wordt Steenkolen. De staats- en particuliere mijnen in Lim burg hebben over 1917 een gezamenlijke kolenproductie gehad van 3,018,000 ton van den vuurtoren gerapporteerd werd, dat er een boot met menschen op zee drijvende was. Te halfvier is de reddingboot terugge keerd in de haven met 10 man ongewond, 2 man zwaar gewond en 1 doode, vor mende tezamen de uit 13 personen be staande equipage van het stoomschip West polder van Rotterdam. Bij aankomst waren de aangebrachten te zeer overstuur om iets over hun weder varen te kunnen zeggen. Alleen wisten zij mede te deelen, dat hun schip in een I (voHgr"jaa7 ^656,000 ton), ommezien tijds gezonken was. Voorloopig werden de menschen onder gebracht in het boothuis en in het sein huis aan de Visschershaven. Ter hulpver leening was de Gemeentelijke Hulpdienst spoedig ter plaatse. Nader wordt uit Scheveningen gemeld, dat de Westpolder 15 mijlen N.W. van Scheveningen gezonken is. Bij de ramp zijn 5 hunner verdronken. Voorts is er één, zooals reeds gemeld werd, dood te Scheveningen aangebracht door de reddingboot jhr. Rutgers van Rozenburg, welke mede de 12 overlevenden, van wie o Vleesch, De Vee- en Vleeschhandel verneemt, dat de regeering van plan is maatregelen te treffen, dat behalve het bevroren vleesch, ook de voorraden gezouten vleesch in con sumptie komen. De voorraden gezouten en bevroren vleesch worden geschat op 1^ millioen K.G. Sneeuw. Uit Enschede wordt gemeld De verwoesting, hier door de sneeuw aangericht, is zeer groot. Voor duizenden er 2 zwaargewond zijn, heeft aangebracht. gUidens telegraaf- en telefoondraad ligt er De Westpolder, kapitein J. de Wit, be vond zich op v/eg van Rotterdam naar Engeland. De aangebrachte verwonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. mijnen in de Westerschelde. De H.-correspondent der Tel. te Vlissin gen meldt De kapiteins der provinciale booten der Wester-Schelde rapporteerden in de laatste twee dagen vijf mijnen, die ze op hun route aantroffen. Hoe ver de mijnen drijven, blijkt wel uit het feit, dat men er bij Margariet haven passeerde, tusschen Neu zen en Walzoorden, en anderen in de op de straten, en om te zorgen, dat be- geerige handen van het dure koper afblijven, is het politiekorps tijdelijk versterkt. Eenige duizenden meters draad zijn reeds gestolen. Door de schade, aan het electrische net toegebracht, konden eenige fabrieken gister morgen niet aanzetten, en de electrische tram moest tijdelijk den dienst staken. 0 Iu dc sluis gevangeu. Toen de polderwerker M. v. d. L. te Stellendam, met een bootje in de haven- sluis was gevaren om daarin werk te ver richten, zijn de waaideuren dichtgeslagen-. De man zat in het sluisgewelf gevangen en moest alzoo, terwijl het water steeg, Everdingen en bij Borselen. Op de booten jammerlijk verdrinken. Toen de opzichter wordt natuurlijk zeer scherp uitgekeken, hem miste, stond het water reeds tot bo- Bij donker vaart men niet. Ook voor Dom- ven de deuren en het was onmogelijk deze burg en Westkapelle lagen gistermorgen te openen. Nadat het water weer gezakt weer mynen. Een ontploffende mijn heeft was, werd het lijk uit de sluis opgehaald groote schade aangericht aan ramen en pan- en naar de woning van den verdronkene nen bij Kruishoofd, onder de gemeente vervoerd. De ongelukkige laat vrouw en Groede, op de kust van Zeeuwsch-Vlaan-1 7 deren. In den den afgeloopen nacht heeft het weer hevig gestormd. Een nachthemd. De rijksambtenaren hebben een inval gedaan bij een firma te Doetinchem. In kinderen achter. 0 Het salueeren. Te Amsterdam trekt al geruimen tijd avond aan avond een militaire patrouille door de straten om er op tp letten, dat de wandelende militaire zich van hun salueer- plichten kwijten. De onwilligen worden beslag werd genomen, naar het Hbld. meldt, aangehouden en gearresteerd, wat herhaal een nachthemd, dat voor uitvoer gereed was delijk aanleiding geeft tot relletjes, daar de burgers meest partij kiezen voor de aangehoudene. De politie moet dikwijls optreden orn de weerbarstige gemoederen tot bedaren te brengen. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, maakt bekend: dat voor elk kind beneden één jaar op aanvrage kan worden verstrekt voor elk broodkaartentijdvak eene aanvullingswitte- broodkaart, ontdaan van 400 gram aan bons Op alle bons van eene aanvullingswitte- broodkaart zal regeeringsbloem kunnen wor den verstrekt, met dien verstande, dat in plaats van 200 gram brood 125 gram bloem zal kunnen worden verkregen. Heusden, 17 Jan. 1918. Het Gemeentebestuur voornoemd Honcoop. De Secretaris, H. J. v. Eggelen. De Burgemeester van Heusden, maakt bekend dat Zijne Exc. de Minister van Landbouw Nijverheid en Handel bij beschikking van 5 Jan. j.l. heeft vastgesteld een maximum- kleinhandelprijs voor volle rauwe melk van 17 cent per Liter bij den verbruiker be zorgd en van 15 cent per Liter afgehaak aan boerderij of zuivelfabriek. Heusden, 17 Jan. 1918. De Burgemeester voornoemd, Honcoop. Het Gemeentebestuur van Heusden, maakt bekend dat gelegenheid zal bestaan tot het afhalen van bons voor goedkoope klompen voor hen, die daartoe bereids opgave hebben gedaan en aan wie nog geen bons voor klompen zijn verstrekt, en wel: voor de bewoners der wijken N en O op Maandag 21 Jannari a.s. en voor bewoners der wijken Z en W op Dinsdag 22 Januari a.s. telkens des n.m. van 2 —4 ten stadhuize. Heusden, 18 Jan. 1918. Het Gemeentebestuur voornoemd, Honcoop. De Secretaris, H. J. v. Eggelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Terwijl Maandagmiddag een fouragewagen der pontonafdeeling door de Engstraat reed, kwam hij in botsing met een handwagen, uit tegenovergestelde richting, met het gevolg, dat de hand wagen door de groote spiegelruit werd ge drukt, en deze geheel verbrijzelde. Bij de enorme hooge glasprijzen is dit voor den heer E. geen buitenkansje. Maandagmorgen ongeveer kwart over negen derailleerde een der wagens van de stoomtram nabij het molenhuis, te Elshout. De wagen die met hout geladen was doorploegde den grond en drukts de ijzeren omheining langs het terrein in. Behoudens de stagnatie, dat reizigers van en naar Heusden telkens in een andere tram moesten overstappen, wegens de ver sperring der lijn, liep alles zonder verdere incidenten af. De stoornis was eerst 's avonds opge heven. Betreffende het spionnagegeval in onze gemeente, vernemen we, dat de ar restatie van sergeant J. moet hebben plaats gehad, naar aanleiding van een koopvraag naar detachementsstukken, welke bij elke militaire afdeeling berusten en die aangeven den stand en indeeling van ons leger in oorlogstijd, volgens den staf. Toen de koop gesloten was, en nog vóór dat J. de stukken in bezit nam, werd hij door de hoogere militaire autoriteiten ge arresteerd. Zooeven werd ons door een militair een levende vlinder getoond, gevangen in de tuin van B. Timmermans alhier. Werkendam. De vorige week is al- fier op twee plaatsen, in een broodbak- ierswinkel en in een fruitwinkel, in den donker een ruit uitgesneden. Toen er voorbijgangers over de straat kwamen, gingen de bedrijvers op de vlucht. Andel. In deze gemeente wordt het spek verkocht voor den prijs van f 1. ier pond. Een prys, welke bijna niet meer is te betalen. Vette varkens worden er fijna niet meer aangetroffen. Babyloniënbroek. Vorige week Vrij dag werd alhier de ijsclub «Juliana® weder in 't leven geroepen. Een nieuw Bestuur werd gekozen en is als volgt samengesteld A. de Graaff Bz., VoorzitterW. Straver Abrz., Secretaris J. Straver Adrz., Pen ningmeester W. Branderhorst Pz. en C. Muskens, Commissarissen. Dank zij hun verig optreden, is alreeds een prachtig terrein gereed. Ruim 70 personen zijn als lid toegetreden. Mocht een spoedigen vorst hun werk beloonen (zeggen de lief hebbers van schaatsenrijden). Het bestuur der afdeeling Meeuwen der Noordbrabantsche Mij. van Landbouw deelt het volgende mede Openbare Vergadering op Woensdag 23 Januari, 's avonds 6 uur bij Jac. Heijmans alhier. Als spreker zal optreden de heer J. Bril, landbouwonderwijzer te Werkendam met het onderwerp Vee voederen. 's-Bosch. In de gehouden vergadering van de Provinc. Staten had eene verkie zing plaats als Lid van Gedeputeerde Staten ter aanvulling van de Vacature, ontstaan door de ontslagname van den Heer C. L. Biessen. De Heer Mr. van der Biessen werd gekozen met 28 stemmen. Het lid Dr. van Loon had 19 stemmen op zich vereenigd. Baardwijk. 46 Jan. Door uitsnijding van een ruit der afdeeling stanzerij der stoomschoenfabriek der Firma O. A. Don kers is hedennacht ingebroken. De politie, hiervan direct in kennis gesteld, stelde een uitgebreid onderzoek in. Na onderzoek van den magazijn voorraad wordt het gestolene geschat op circa f 8000, waaronder 8 pak ken box-calf ieder groot 24 vellen, enkele pakken chroom, enz. Het schijnt toch wel in Baardwijk voor dieven goed te zijn Deze fabriek der firma Donkers belendt nog wel aan de woningen der politie. Ook staat naast het huis de militaire schildwacht. Treurige toestanden in ons dorpje. Van daders nog geen spoor. f 500 zijn uitgeloofd, voor dengene, die eenige aanwijzingen kan geven, die kunnen leiden tot aanhouding der dieven. Drongelen. Dinsdag des avonds half zeven zal de Edelachtbare Heer Brune, burgemeester dezer gemeente, in de O. L. school alhier een openbare lezing houden over het onderwerp De nieuwe kieswet en de evenredige vertegenwoordiging. Met het oog op de a.s. verkiezingen wordt een ieder in zijn eigen belang ten sterkste aangeraden, deze nuttige vergade ring bij te wonen. Drnnen. Eenige onzer boeren-melkver- koopers meenden in de courant gelezen te hebben, dat de kleinhandelmelkprijs gebracht was op 47 c.t. per L. Als een loopend vuurtje verspreidde zich dit nieuws onder hun collega's en in een minimum van tijd was geen litertje melk meer voor minder dan 17 ct. te koop. Helaas, de bittere ontgoocheling kwam dra een uurtje later stelde de omroeper de bezorgde burger huismoeders weer gerusthij bracht de blijde boodschap rond, dat officieel de oude prijs van 15 ct. per L. gehandhaafd moest worden. Door een schoenfabrikant hier ter plaatse zijn een drietal huizen aangekocht die tot een moderne schoenfabriek znllen worden ingericht. Waarlijk het mag gezegd worden, dat er in deze industrie hier een verblijdende groei valt waar te nemen. Hardnekkige geruchten doen hiel de ronde, als zoude in onze gemeente eer lang een conservenfabriek worden gebouwd. Het terrein nabij de remise der tram, zou hiertoe reeds aangekocht zijn. Het plan gaat utt, van een in den fruit handel niet onbekende persoonlijkheid. Dassen. Alhier is op 13 Jan. 1.1. in de parochie O. L. V. Geboorte opgericht een R.K. Kiesvereeniging. Genderen. Op Woensdag 22 Januari zal de A. R. Kiesvereeniging alhier een openbare vergadering beleggen, waarin als spreker hoopt op te treden, de Edelacht bare Heer Brune, Burgemeester, die de «Evenredige Vertegenwoordiging® zal be handelen. Verleden week werd alhier op ini tiatief van de landbouwvereeniging «Een dracht® eene lezing gehouden over het scheuren van weiland. Na inleiding door den Voorzitter der vereeniging, den Heer E. J. Branderhorst met een kort, keurig en kernachtig woord, behandelde de spre- ier van dezen avond de heer Fraklage van Waalwijk op eenvoudige, zaakrijke wijze zijn onderwerp hetwelk aanleiding gaf tot gedachtenwisseling. Met een woord van dank aan spreker en hoorders sloot de Voorzitter deze vergadering welke uit oor zaak van 't ongunstige weder niet druk was bezocht. Gameren, a.s. Zondag hoopt in de Herv. ierk op te treden ds. P. Zand uit Ede. 's Gravemoer. Donderdagavond is het Huis van den heer L. Vermeulen te Rot terdam, bewoond door den heer B. Rolf, afgebrand. Van den inboedel kon niets worden gered. Door het ijverig optreden der brandweer bleef de schuur behouden, doch nadat alles was ingerukt, raakte deze ook nog even aan het brander», Assurantie dekt grootendeels de schade, die aanzien- ijk is. Herpt. Wegens te hooge petroleum- prijzen heeft hier deze winter geen straat verlichting plaats. Meeuwen. Naar wij vernemen zal door onzen geachten Burgemeester den heer D. F. Brune op Donderdag 24 Jan. a.s. in de zaal bij den heer D. E. A. Smits alhier, eene lezing worden gehouden over de evenredige vertegenwoordiging inzake het nieuwe kiesstelsel. Aangezien voor velen de evenredige ver tegenwoordiging en de nieuwe wijze van verkiezingen nog onbekend zal zijn, twijfelen wij niet, of deze lezing, die ten doel heeft een duidelijke uiteenzetting van het nieuwe kiesstelsel, zal door velen met ingenomen heid begroet worden. Sleeuwijk. De verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vac. B. van Krug- ten) zal plaats hebben Vrijdag 25 Jan. a.s. Loop der bevolking over 1917. Bevolking 31 Dec. 1916. 1752 m. 1685 vr. 3437 totaal Vermeerderd d. geb. met 47 m. 48 v. tot. 95 vest. met 81 m. 65 v. tot. 146 Totale vermeerdering 128 m. 113 v. tot. 241 Verminderd d. overl. 50 m. 20 v. tot. 50 «vertrek 79 m. 84 v. tot. 163 Totale vermindering 109 m. 104 v. tot. 213 De bevolking is derhalve vermeerderd met 19 m. 9 vr. tot. 28 en bestaan op 31 Dec. 1917 uit 1771 m. 1694 vr. samen 3465 zielen. Levenloos aangegeven 5. Aantal huwelijken 29. Sprang. De bevolking dezer gemeente vermeerderde in 1917 met 25 m. en 4 v. Het bevólkings cijfer bedroeg op 31 Dec. 11. 942 m. en 841 v. totaal 1783. Voor de betrekking van onderwijzer aan de chr. school alhier hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. Door het bestuur der afdeeling «Pa trimonium® is, in overleg met een ge vormde commissie om te komen tot op richting eener kiesvereeniging, rnet genoo- digden een buitengewone ledenvergadering belegd, welke zal gehouden worden a s. Maandagavond om 7.30 uur in het gebouw der Geref. Kerk alhier. Als sprekers zul len optreden de heeren: Fred. H. Hoek, met het onderwerp »Wat willen de Anti revolutionairen en de heer W. Strijbis Pzn. van Amsterdam met het onderwerp «Waarom lid der kiesvereeniging?® in verband met de evenredige vertegenwoor diging, algemeen kiesrecht en stemplicht. Aan het einde der vergadering bestaat er gelegenheid tot het stellen van vragen. Maandagavond vierde de Ned. Herv. Jongel. vereen, op Geref. grondslag haar 43e jaarfeest. Ds. Vreugdenhil, eere-voorz. der vereen., nam de leiding op zich en sprak een ope ningswoord naar aanleiding van de eerste 16 verzen uit den 149 Psalm (onberijmd). Na de aanwezigen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen wees spr. op de groote weldaden die we nog uit 's Heeren milde hand mogen ontvangen, doch hief waarschuwend den vinger op, voor de groote gevaren die ons omringen. Vooral in onzen jongelingstijd (aldus spr.) zijn de gevaren zoo groot. Alleen de bewandeling dei- wegen, volgens 't heilig blad, waarvan den dichter getuigd, dat kan hem bewaren. Met den wensch, dat dit aller keus mocht zijn, besloot spr. zijn boeiende rede. Door den secretaris en penningmeester werd verslag uitgebracht, die de goedkeu ring der vereen, mochten wegdragen. In de vacature B. de Rooij werd W. Nieuwenhuizen Jzn. tot secretaris gekozen. Goor Jac. de Bie Hzn. werd behandeld het onderwerp«De Jongeling en de Maat schappij®. Het overige gedeelte werd op gezellige wijze doorgebracht en werden de aanwezigen op flinke wijze onthaald op verschillende versnaperingen. Nadat den 2e voorzitter, met het oog op het vertrek van Ds. Vreugdenhil, een woord gesproken had, wat met dank be antwoord werd, sloot Z.Eerw. met dank zegging. Uitwijk. Tot ouderling en diaken der Herv. Gem. zijn herkozen J. Kant en K. J. Ruis. Waalwijk. 15 Jan. Binnenkort zal voor hen, die niet aangeslagen zjjn in den Hoofdelijken Omslag, een toeslag op den petroleumprijs gegeven worden tot ongeveer een derde van den kostenden prijs. De datum van begin dezer regeling zal nog nader worden bekend gemaakt. 16 Jan. Door den inspecteur van politie dezer gemeente is vandaag in 's-Bosch een persoon gearresteerd, die door de ge meentepolitie van Oss opgespoord wordt wegens oplichting en die vermoedelijk ook als heler betrokken is bij lederdiefstallen in deze gemeente. Wijk. De vorige week is de pasge-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2