Maar juist daardoor, en door de onver zettelijkheid, waarmede hij die meening en die waarheid wil doen zegevieren plaatst hij de onderhandelaars van Duitschland en Oostenrijk-Hongarye voor een heet vuur. De onderhandelingen maken den indruk dat de Russen er op uit zijn deze door het opwerpen van moeilijkheden op de lange baan te» schuiven. Zij vermijden echter ook zorgvuldig deze moeilijkheden zoo groot te maken dat daarop de onder handelingen zouden afspringen. Zij gevoelen blijkbaar weinig lust met leege handen, dat is zonder vrede, naar huis terug te keeren, wel wetend, dat het dan met hun macht in Rusland gedaan zou wezen. De heeren Maximalisten weten anders heel zonderling om te springen met de genen, die het wagen vau hun zienswijze te verschillen. Zoo b v. met de vertegen woordigers van de Oekraine. Deze zijn gelijk wij weten als gelijk gerechtigd tot de besprekingen te Brest-Litofsk toegelaten. Maar toen zij nu ook zelfstandig iets wil den besluiten, kwam Trotzky tusschen beiden met de opmerking, dat hun zelf beschikking nog niet zoo ver gevorderd was; zij mochten n.l. niet handelen in strijd met Trotzky's bevelen. Inmiddels schijnen de onderhandelingen tusschen de afgevaardigden van de centralen en die van de Oekrainische volksrepubliek flink te vorderen. De oorlogstoestand, zoo seint Wolff, zal als geëindigd verklaard worden en het besluit der partijen, voortaan in vrede en vriendschap met elkaar te leven, bekrachtigd worden. Dat de maximalisten zeer eigenmachtig optreden, blijkt ook uit het feit, dat zij de •constituance te St. Petersburg maar even tjes ontbonden hebben. De constituance is de vergadering die aan Rusland een nieuwe constitutie (grondwet) schenken zou en die is gekozen op grond van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. In deze constituance was de gedachte wel heel scherp uitgesproken dat Rusland vol komen vrijheid zou hebben over zijn eigen lot te beschikken. Doch Trotzky en Lenin denken daar nu anders over. Zoolang zij hoopten dat de constituance voor de groot ste helft bestaan zou uit Maximalisten, beweerden zij, dat de constituance Rus- lands toekomst zou helpen bevestigen. Maar niet zoodra bleek dat de meerder heid hen niet welgezind was of zij bepaalde dat deze vergadering geen recht tot zitting zou hebben, indien er niet op zijn minst 400 leden aanwezig waren. Zoo hadden zij altijd de macht in handen de zitting op te heffen. Wat ook geschied is. Toen bleek dat in de vergadering eene groote meerderheid (273 tegen 140) tegen de boljewiki waren, toen verlieten de 140 eenvoudig de zaal. Er waren er tpén minder dan 400 en dus was de vergadering on wettig. Zij werd toen door militaire ge welddadig ontbonden. De maximalisten oefenen dus een waar schrikbewind uit in Rusland en zullen te slotte voor nog krasser maatregelen niet terugdeinzen als het er om gaat hun wil door te drijven. Indien de Fransche revolutie ons hier mag onder wijzen zal het Russische volk nog banger tijden tegengaan tot een nieuwe Napoleon opstaat die orde schept in de choas. In Oostenrijk is het niet rustig. Door gebrek aan meel is er het broodrantsoen ingekort wat groote ontevredenheid geeft. Daarbij komt dat er bij het volk een wantrouwen tegen de eigen regeering bestaat, die men de schuld geeft dat de onder handelingen niet opschieten. Er is nu een vertegenwoordiger der arbeiders bij de minister voor de levensmiddelen voorziening geweest, welke dezen bewindsman vrijmoedig aangaande de stemming onder de arbeiders op de hoogte bracht en hem meedeelde dat «de eisch tot het sluiten van den vrede nog voor alle andere eischen gaatcc. Een langdurige bespreking volgde waarbij den stakenden arbeiders beloofd werd de oorzaak dier grieven zooveel als maar doenlijk is uit den weg te ruimen. Het ziet er wel naar uit, dat het de regeering gelukken zal om deze beweging, die een zeer ernstig aanzien had te bezweren. Alweer van de gevechtsterreinen weinig belangrijks te melden. De strijd duurt voort en kan nog jaren duren als er niet op de een of andere wijze wordt ingegrepen. Dat nieuwe volken aan den oorlog zullen gaan deelnemen en alzoo den evenaar zullen doen omslaan is niet te verwachten. Dat een der tegenstanders den ander de knie op de borst zal kunnen zetten is evenmin te denken; óf spoedig onderhandelen tot een algemeene vrede óf BUITENLAND. Vredesvoorstellen der geallieerden ZURICH, 21 Jan. Naar de bladen uit Washington melden, heeft Wilson het plan om binnenkort een conferentie der geallieer den bijeen te roepen, waarin gemeenschap pelijke beslissende vredesvoorwaarden zul len worden opgesteld. Een neutrale staat, waarschijnlijk Spanje, zal ze aan de oor logvoerenden overleggen. —O Hospitaalschepen. MADRID, 20 Jan. Een officieuse ver klaring weerspreekt de onjuiste Duitsche berichten over aanwezigheid van troepen op Engelsche hospifaalschepen in de Mid- dellandsche Zee. Alle berichten, welke de Spaansche re geering ontvangen heeft stellen haar in staat, in strijd met de beweringen van bovengenoemd blad, te verzekeren, dat geen enkel Britsch hospitaalschip, waarop zich Spaansche officieren bevinden, ooit misbruik maakte van onze bescherming of ooit troe pen of oorlogsmateriaal van eenigerlei aard vervoerde. o De keizerlijke familie voor den rechter. ST. PETERSBURG. De Nowa Dzjisjn meldtDe Duitsche afvaardiging had ver zocht om de vroegere Tsaritsa en andere leden van de keizerlijke familie, die met den Duitschen Keizer verwant zijn, ver gunning te geven, om naar Duitschland te gaan. Dit verzoek is afgewezen en heeft geleid tot een besluit, om de leden van de keizerlijke familie voor den rechter te brengen. o De koning van Koenieuië. ST. PETERSBURG. Het bericht in de bladen, dat de volkscommissarissen last hebben gegeven, om den koning van Roe menië in heéhtenis te nemen, wordt be vestigd. Het revolutionnaire comité van het 9e Russische leger heeft een ultimatum met een termijn van twee uur aan de Roe- meensche militaire overheid gezonden, waar bij voor de Russische troepen vrije door tocht naar Jassy verlangd wordt. Persstemmen over de zaak-Caillaux. Gelijk bekend heeft het Giornate d'Ita- lia opzienbarende mededeelingen gedaan met betrekking tot een in de brandkast van Caillaux te Florence gevonden porte feuille, welke documenten bevatte, waarin een uitvoerig politiek program was uitge werkt, dat zou worden verwezenlijkt, in dien Caillaux Ministerpresident mocht wor den. Het zou alsdan in zijn voornemen hebben gelegen verscheidene hooggeplaatste regeeringspersonen, o.w. president Poincaré en zijne omgeving, Briand incluis, te laten arresteeren, terwijl zijn geheele plan veel van een staatsgreep had. Ook de Petit Parisien doet onthullingen van gelijken aard. Naar aanleiding hiervan schrijft de Frf. Ztg. «Indien Caillaux werkelijk een der- gelijken onzin heeft neergeschreven, dan zou men hem voor een dwaas moeten houden, en de Franschen zouden verstan diger doen hem naar het gekkenhuis over te brengen, dan zich bloot te stellen aan het opwindend rumoer van een hartstoch telijk politiek tendenz-proces. Doch het is voldoende om de jongste verdedigingsrede van Caillaux in de Kamer van Afgevaar digden na te lezen, om tot de overtuiging te komen, dat Caillaux niet dwaas is, en dat het bij dit politiek program waarschijn lijk om eene vervalsching gaat. Dat van eene vervalsching sprake kan zijn, moge blijken uit het feit, dat de medewerking der Amerikaansche politie noodig was, om Caillaux in verbinding met Graaf Luxburg te brengen. In de Fransche pers hebben tot dusver althans de organen der uiterste linkerzijde tegen het ophitserswerk der nationalisten geprotesteerd, doch onder de heerschappij van Clemenceau, is de geheele regeerings- pers door de Action Franpaise op sleeptouw genomen. Men kan dan ook moeilijk zeg gen hoe de roman-Caillaux zich verder'zal ontwikkelen. o Alle Fransche banketbakkerijen één maand gesloten. De Parijsche editie van de «New-York Heraldvan 2 Januari meldt, dat de Fran sche minister van bevoorrading, de heer Victor Boret, order heeft gegeven, dat alle banketbakkers en suikerbakkers in Frank rijk deze maand hun winkels gesloten moe ten houden. Hij heeft hun een termijn toegestaan om hun voorraad uit te ver- koopen en hun suikerresërves te verbrui ken, maar als deze termijn verstreken is, zal er geen enkele overtreding van deze bepalingen worden geduld. De Engelsche directeur voor levensmid delenbezuiniging deelt het volgende mede Dezer dagen zijn drie Britsche torpedo jagers verloren gegaan, terwijl zij boter- schepen uit Nederland begeleidden. Laat dit wreede feit ons er voortdurend aan herinnerenlo. Terwijl wij mopperen, omdat wij geen boter en margarine kun nen krijgen of omdat wij queue moeten maken, om ze te krijgen, de manschappen van de vloot zonder morren hun leven laten, om ze aan ons te brengen2o. Daarom worden geïmporteerde boter en margarine en alle andere geïmporteerde levensmiddelen, waarom wij plukharen, zeer dikwijls gekocht met het bloed van onze eigen menschen3o. hoe minder voedsel wij elke klasse van het publiek trachten te krijgen, hetzij in queues of hotels en restaurants, hoe minder wjj het leven van anderen wagen. »Dit moet een sterke prikkel zijn tot voedselbezuiniging. Denkt er aanDie mannen hebben hun leven gegeven voor onze boter. Wat het derde punt betreft de gegoeden die in hotels en restau raties eten, behoeven niet in boter-queues te wachten. Laten zij bedenken, dat, zelfs als zij zich nauwgezet aan de rantsoenen houden, hun middelen hen daarvoor vrij waren, en dat hoe meer zij op hun boter- rantsoen bezuinigen, hoe meer boter er zal zijn voor de winkels, waar de armen in de koude op staan te wachten Zeegevecht bij de Dardanelles Londen, 21 Jan. (Officiëel). De Britsche admiraliteit meldt Volgens bericht van den opperbevelheb ber van de vloot in de Middellandsche Zee, zijn de Duitsche slagkruiser »Göben« (de Turksche naam is «Sultan öSelim«), de lichte kruiser »Breslau« Turksche naam »Midilli«) en torpedojagers Zondagochtend 20 dezer slaags geraakt met Britsche strijdkrachten aan de Dardanelles De »Breslau« is gezonken. Den Göben« ontkwam, maar is, blijk baar zwaar beschadigd, op het strand geloopen bij Nagara, een kaap in de zee engte. De «Göbend werd door vliegers aange vallen. Naar gerapporteerd wordt, hebben wij de Raglan (een monitor, commandant viscount Broome) en een kleine monitor «M, 28 (commandont Donald P. Mc. Gregor) verloren. o Dc stakingen in Oostenrijk. Londen, 22 Jan, Groote spontane op standen van arbeiders worden uit verschei dene industrieele centra in Oostenrijk bericht. Men schat dat 1.200.000 personen het werk hebben gestaakt. De duikbootoorlog. Berlijn, 21 Jan. Naar wij vernemen is er in December 1917 door de Duitsche duikbooten ongeveer 100.000 ton scheeps- ruimte méér tot zinken gebracht dan in November. In Nov. bedroegen de verliezen 607.000 ton, zoodat die van December circa 700.000 bedragen. Dit brengt het totaal-verlies aan scheepsruifhte sedert het begin van den verscherpten duikbootoorlog op ten naasten bij 9 mill. ton. o Het Oekrainische blad Djelo meldtde Oekrainische regeering heeft al bankbil jetten van 3, 10, 100, 500 en 1000 kar- bowanzi uitgegeven. Op de eene zijde daar van staat de Oekrainische tekstserienum mer. oekrainische volksrepubliek. staatskrediet-biljet, het getal van de kar- bowanzi- handteekening van den direc teur en van den kassier. Op de andere zijde is de waarde in het Russisch, Poolsch en Jiddisj aangegeven. BINNENLAND. Een dijk verschoven. Te Ouderkerk a.d. Amstel is Zaterdag morgen 8 uur de dijk langs den molentocht achter het stoomgemaal van de Bullewijker polders over een afstand van ongeveer 60 M. verschoven. Even te voren was nog een rijtuig den over den dijk loopenden weg gepasseerd. De molentocht is over de halve breedte versperd. Ruim tien jaar geleden, heeft zich, kort na den bouw van het stoomgemaal, een dergelijk geval voor gedaan. Toen heeft men de tocht aan weerszijden geschoeid en tusschen deze schoeiingen stutbalken geplaatst om den drang van den grond te weerstaan. Som mige van deze balken zijn thans als rietjes doorgebroken, andere een heel eind in de aarde gedrukt. De bemaling van den Nieuwe Bullewijk kan nu niet plaats hebben, hoezeer die na den overvloedigen sneeuwval en den sterken dooi ook noodig is, want men vreest nog meer verschuivingen, indien de waterstand in de tocht wordt verlaagd. De Nieuw-Amsterdam. De directie van de -Holland-Amerika-lijn is gisterenochtend te 's Gravenhage geweest om met de Nederlandsche en Amerikaansche autoriteiten te confereeren. Een spoedige oplossing van de moeilijkheden voor het vertrek van de «Nieuw-Amsterdamc ma§ worden tegemoet gezien. Een noodkreet uit Beers. Daar zitten we weer tot over de oorén in de Beersche Maas. Voor 2 dagen nog geen drop water te zien nu alles blank. Meer dan 400 huizen en schuren, waar de Maas rondom heen, óf onmiddellijk tegenaan staat, óf erin, zoodat de bewoners genoodzaakt zijn, hun vee een paar Meters omhoog te zetten, op hout, of in de keuken of elders in veiligheid te brengenzoodat sommige gezinnen, wier keukens of woonvertrekken óók onderloopen, op zolder een toevluchtsoord moeten zoeken. En dat midden in den winter! Alle communicatie verstoort met Haps, Mill, Gassel, Grave en Lindenal wat er nog bloot is, is de weg naar Cuyk met hier en daar een smal strookje hooge grond ernaast. Wat dat voor een toestand is, kan niemand begrijpen, die het nooit heeft meegemaakt. o Gras scheuren. In de Betuwe is niet minder dan 4008 H.A. grasland gescheurd en in Maas en Waal 460 H A. Over 't algemeen zal deze grond bezaaid worden met haver en gerst. Voor de tarwe is men wat laat begonnen. In elk geval krijgt men dus meer dierlijk voedsel uit de kleistreken. Een rijksveldwachter doodgeschoten. In den nacht van Zaterdag op Zondag waren de rijksveldwachters J. Michielsen en Kievits met twee marechaussees op survillance in een Bolberg onder Gilze, toen zij tegen half drie eenige stroopers op het spoor kwamen. M. verschool zich in een boschje, waar hij de stroopers, wanneer zij langs kwa men, zou aanhouden. Spoedig naderden twee personen, M. riep halt en sprong te voorschijn. Op hetzelfde oogenblik ging een schot af en trof den veldwachter midden in de borst. De twee stroopers namen terstond de vlucht, zoodat de msrechaussees M. daar alleen vonden met doorboorde borst. De ongelukkige was reeds overleden. De twee stroopers bleken te zijn P. H. en Fr. Sch. Uit het geweer van P. H. is het noodlottige schot gelost. Door de marechaussee werd hij na verhoor des middags geboeid naar Rijen vervoerd. Toen Zaterdagmorgen ongeveer halfzes de dienstwagen van de posterijen van het station Breda naar de stad terugkeerde, dreigde de wagen in botsing te komen met de Zuid-Nederlandsche stoomtram, die naar Oudenbosch vertrok. De brievenbe steller Bakker, het gevaar ziende, sprong uit den wagen, met het noodlottige gevolg, dat hij onder de tram terecht kwam en hem het hoofd afgereden werd. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht A. A. van L., landbouwer en wethouder van. Overslag, die poogde 700 kilogram rogge uit te voeren en bij betrapping eerst met f 500, toen met f5000 trachtte de ambtenaren om te koopen en dezen beleedigde. Een vrnuw verbrand. Door 't wegwerpen van een brandende lucifer, is brand ontstaan in een hoop vodden in de woning van den schoenmaker J. t. B. te Dieren. De 66-jarige vrouw, die de brand wilde blusschen, geraakte zelf in brand. Hoewel de buren op het hulpgeschrei toeschoten, had de vrouw reeds zulke ernstige brandwonden, dat zij spoedig overleed. Vliegmachine geland. Onder Ossenisse is Zaterdagmiddag een Engelsche tweedekker geland. De inzittende vliegenier, James Brand geheeten, stak de machine in brand. Hij had deelgenomen aan een vliegeraanval op Zeebrugge. o Diefstal van booinen. Uit een bosch aan den Soestdijkerstraat- weg bij Hilversum zijn ten nadeele van den steenkool- en houthandelaar F. te Hil versum, door dusver onbekend gebleven dieven 70 a 80 boomen gestolen. o Drijfriemendiefstal. Uit de houtzagerij van den heer D. te Heerlen zijn Vrijdagnacht een half dozijn drijfriemen gestolen. De riemen vertegen woordigen een aanzienlijke waarde en wegens de schaarschte in dit artikel is bovendien de zagerij stop gezet moeten worden. Een paar verdachte vreemdelingen werden in verband met dezen diefstal door de politie aangehouden. De was van de Jlaas' Te Mechelen a/d Maas (België) was het water zoo spoedig komen opzetten, dat de Duitsche wacht in haar wachthuis de vlucht naar boven nam en weldra met 44 man op het dak zat. Alle pogingen werden aangewend om de menschen uit hun ha chelijke positie te redden. Een bootje, dat te hulp werd gezonden, sloeg om. Tever geefs trachtte een vliegtuig de redding te volbrengen. Er werd om hulp getelefonerd naar Maastricht. Maar wegens den hoogen waterstand kon er niet geschut worden. Eindelijk gelukte het Vrijdagnacht met een motorbootje, dat men over den dijk had getrokken, de manschappen te redden. De Beersche Maas werkt, waarschuwings schoten zijn gelost. Steenkolenstormers. In den laatsten tijd moet de polite bij zonder het oog houden op de steenkolen- treinen, die aan den Linker Maasoever te Rotterdam rangeeren, en zich van de S. H. V. naar het Handelsterrein begeven. Telkenmaien staan een twintig-dertigtal opgeschoten jongens, vrouwen en kinderen gereed de deuren der wagens open te schuiven en zooveel mogelijk van de kost bare brandstof te bemachtigen. Zaterdagmiddag had zich den Breeden Hilledijk, toen daar een trein passeerde, die naar den Parallelweg moest, een menigte van een honderdtal mannen, vrouwen en kinderen opgesteld met het doel de gewone bestorming van den trein te wagen. Voor dit doel bereikt was, trad de politie op. Een agent van politie loste een schot in de lucht en dit joeg den op een brandje belusten zooveel vrees aan, dat ze van hun voornemen afzagen. o Nederlander in Frankrijk gefusilleerd. Uit Berlijn seint Wolff Volgens een bericht uit Genève is door den krijgsrraad te Lyon de Nederlandsche onderdaan Otten, die onder merkwaardige omstandigheden in handen der Fransche grenspolitie gevallen was, ter dood veroor deeld en doodgeschoten. Otten was 3 Maart 4880 in Nederland als Nederlandsch onderdaan geborenhij was koopman te Hamburg en reisde vaak naar Zwitserland. Zijn Nederlandsch staats burgerschap heeft hij niet verloren en hij is nooit Duitscher geworden. De arrestatie van Otten door de Fransche grenspolitie geschiedde als volgtOp 1 Augustus 4947 verdween Otten spoorloos uit Genève. Het bleek spoedig, uit na sporingen door zijn vrouw ingesteld, dat Otten op een motorboot door Fransche politieambtenaren, met chloroform verdoofd en bewusteloos door Fransche gendarmes in Hermoes over de grens werd gebracht. Hij werd eerst in de gevangenis te Tho- non, later in die te Lyon opgesloten. Thans is hij ter dood veroordeeld gefu silleerd. Gebruik vau kalkeiereu. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Bij gebrek aan voldoende versche eieren worden door de gemeente thans geconser veerde (z.g. kalkeieren) gedistribueerd, welke in het algemeen zeer goed de versche eieren kunnen vervangen, indien op het volgende wordt gelet. Voordat deze kalkeieren door de stempel- huizen worden afgeleverd, worden zij ge schouwd, doch niettemin is het noodig, dat zij, alvorens te worden gedistribueerd, op nieuw nauwkeurig worden geschouwd en gesorteerd. De regeling is thans zoo opgezet, dat de grossier, die de kalkeieren ontvangt, door zijn winstmarge in staat gesteld is, een klein percentage minderwaardige eieren, die voor directe comsumptie ongeschikt, doch voor industrieele doeleinden zeer goed bruikbaar zijn, tegen lageren prijs te plaat sen. Indien de gemeenten zelf de distri butie op zich hebben genomen, dienen zij eveneens voor deze sorteering zorg te dra gen. Tevens zij er op gewezen, dat kalkeieren zich uitstekend leenen voor keukeneieren en voor het bakken van spiegeleieren. Ze zijn echter minder geschikt om gekookt te worden. Wanneer men ze evenwel toch wil koken, is het noodzakelijk, dat in het stompe einde van het ei met een stopnaald een gaatje wordt geprikt, opdat de lucht uit het ei kan ontsnappen. Doet men dit niet, dan springen kalkeieren gedurende het koken. o— Diefstal te Rotterdam. Gisternacht is in de autogarage van den heer T. P. aan den Oostzeedijk alhier aangehouden den losse werkman J. A. H. die zich, na over den tuinmuur te zijn geklommen, toegang had verschaft. Hij was in het bezi» van onderdeelen uit een auto gestolen, terwijl vijf auto-binnenbanden, een pels en een regenjas gereed gelegd waren om mede te nemen. Aan den Houttuin zijn 768 blikken ge condenseerde melk gestolen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2