Vanaf 300 sigaren franco per post. Sigaren-Magazij n Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3743. Zaterdag 26 Januari 1918. 3's-BOSCH ÉÉUÏLLËTÖM. EEN KOLONIAAL. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. ONOVERTROFFEN ZIJN Miss Annie4 ct. »Cuba" Vorstenlanden. 5 Rita B I Lichte va,e J 7 I Rita C prachtkleuren. HEERLIJK, VOL AROMA, UIT DE FIJNSTE HAVANA TABAKKEN SAMENGESTELD ZIJN ONZE: Vuella Abajo 10 ct. f Carlotta10 Mariska12 Uitsluitend bij ons verkrijgbaar. Hinthamerst. 24 Tel. in. 492. BUITENLANDSCH OVERZICHT In alle oorlogvoerende landen zien wij hoe langer zoo duidelijker twee richtingen zich afteekenen die van de oorlogsgezin- den en die van de vredesgezinden. Het scherpst zagen wij deze beide partijen in Rusland zich tegenover elkander stellen. Daar kwam het tot een botsing die de mannen van het oorlogsgeweld van het kussen verdreef. Maar ook in andere lan den treedt het verschil tusschen beide groepen steeds helderder aan het licht. Wij denken hier allereerst aan Oosten- rijk-Hongarije. De arbeidersstakingen der laatste dagen aldaar werden eerst wel toegeschreven aan het besluit, het meel- rantsoen te verminderen, maar het blijkt dat de oorzaak veel dieper ligt. De Ween - sche correspondent van de «Frankfurter Zeitung seinde over den toestand in Oos- tenrijk-Hongarije iets wat wel te denken geeft. »Het wordt steeds duidelijker, dat, met oogluiking van de regeering, de volkeren van Oostenrijk, met inbegrip van de (Oos- tenrijksche) Duitschers, in geen geval langer oorlog willen voeren, tot dat ook de en tente bereid is, een vrede door overeen stemming te sluiten, ja, dat deze overeen stemming op zich zelf, en de bevrijding van alle volken van hunne imperialisten voor hen een oorlogsdoel is. De ontwikkeling hier verlaat meer en meer het exclusieve nationalisme in de rich ting van demokratisch internationalisme. Men zal deze ontwikkeling in het oog moeten houden, als men geen gevaar wil Trouwens ik besef nu, dat woorden uit uwen mond, noch die brave soldaten daar, noch het Indische Leger kunnen kwetsen, want daartoe zijt gij een te verachtelijk wezen Maar toch w;l ik u dit nog zeggen, als u voortaan over de sol daten van het Indische Leger spreekt, die als mensch zoo oneindig hoog boven u staan, ontbloot dan eerbiedig het hoofd Hoed af mijnheer en voor dat de toegespro- kene het kon voorkomen, had de luitenant door eene snelle beweging der hand hem den hoed van het hoofd geslagen en ver dween dat hoofddeksel voor altijd in de bruisende golven. Diep gegriefd en vernederd maakte de beleedigde een oogenblik eene beweging als wilde hij zich om zich te wreken, op den kleinen officier werpen, doch daar deze bedaard staan bleef en hem vol verachting aanstaarde gaf hij aan dat voornemen geen gevolg, sloeg de oogen neer en vond 't beter en veiliger zich schouderophalend te verwijderen. Allen, en daaronder ook de gezagvoerder van den bodem, omringden den luitenant en hechtten blijkbaar hunne goedkeuring aan zijne woordenzijne vrouw drukte hem dankbaar een kus op de lippen en spoedde zich toen naar beneden om hare loopen, ten slotte geïsoleerd op te komen voor een overwinnings- en machtvrede, die de bestendiging van het militairisme zou meebrengen. Geen agitatie en geen vleierij van de entente beeft zoo nadeelig op de verhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland gewerkt als het optreden van de Duitsche vader- landsche partij. Hieruit wordt wel duidelijk dat het aan het gisten is in de Donaulanden. De ar beiders worden de ellende moe. Wel schijnt de staking nu gedaan te zijn, maar de geest des oproers is aan het werk en er is niet veel toe noodig, om het volk uit den band te doen springen. Minister-president Seidler heeft in het huis van Afgevaardigden ook nog eenige woorden aan de staking gewijd. Deze bad bedenkelijke vormen kunnen aannemen, ook al droeg ze geen buitensporig karakter. Krachtig kwam de minister in verzet tegen de motie over het zelfbeschikkings recht, die op 6 Jan. door de Tsjechen te Praag is aangenomen. Dat besluit om zich onder losmaking van het staatsverband volkomen onafhankelijkheid te verzekeren, achtte de minister een volstrekt vijandige uiting tegen den staat, De regeering ver wacht echter dat het volk in zijn edele gezonde kern niet zal worden aangetast door de kiemen van een zelfmoordenaars- politiek en hoopt dat de aanhangers daar van weldra de dwalingen huns weegs zul len inzien. De storm is voorloopig bedaard, maar wat zal er geschieden als de nood steeds lieveling te helpen, wiens kraaiend, om mama roepend stemmetje zij boven alles gehoord had. Dames en heeren, zoo wendde de luitenant zich tot zijne hem omringende medepassagiers, ontvang mijne excuses omdat ik mij in een oogenblik van billijke ver ontwaardiging zoovèr kon drijven, dat ik mij in uwe tegenwoordigheid niet alleen tot bedreigen, maar bijna tot handtastelijk heden liet vervoeren. Het spijt mij ge ducht, dat ik myne zelf beheerschiug niet beter wist te bewaren. Maar, mijnheer Volken, riep de ge- zagvoeder uit, ik begrijp riiet, hoe u zich over de woorden door zoo'n individu uit gesproken zoozeer 't harnas kon aantrekken, en die minachtende uitdrukkingen niet met die kalme verachting beantwoordde, zooals zij verdienden. U hebt gelijk, kommandant, ant woordde Volken, dat was misschien beter geweest maar orn heel bijzondere redenen was dit voor mij nu juist onmogelijk, 't Wondde mij dieper dan ik 't u zeggen kan, toen die man met zijne cinische levens opvattingen en zedelooze beginselen cp zoo'n verachtenden toon sprak over onze brave soldaten, die dikwerf door lust naar avon turen, maar ook menigmaal door edeler drijfveeren aangespoord de Indische militaire loopbaan gekozen hebben, ten einde in het belang van het vaderland met zelfverloo chening klimaat, vermoeienis, soms gebrek te gaan trotseeren om in die verre, voor velen onbekenden gewesten, de rust te klimmende blijft De weerzin tegen bet dry ven der Al-Duitsche partij, die van geen toegeven wil weien en slechts vrede wil sluiten wanneer Duitschland met groo- ter machtsgebied te \oorschijn kan treden is niet te sussen. Zoo schreef de Ween- sche correspondent van het »Berl. Tage- blatt« De oorzaak van de beroeringen in Oosten- rijk-Hongarije heeft men te zoeken in het sterke verlangen naar vrede en de ont stemming over den gang van zaken te Brest-Litofsk. De daar gehouden lang ademige besprekingen interesseeren de arbeiders hier volstrekt niet, zij willen dat er spijkers met koppen geslagen worden, achten het zelfbeschikkingsrecht der volken de natuurlijkste zaak ter wereld en zien dus geen reden om over Polen, Litanen en Koerland zooveel woorden vuil te maken. Vooral de inmenging van den militairen gedelegeerde (van Duitschland) te Brest- Litofsk heeft hier veel kwaad bloed gezet. De sociaal-demokratische afgevaardigde Karl Renner, in zijn partij een gematigd man, verklaart dat de onderhandelaars te Brest-Litofsk zich blijkbaar geen reken schap hebben gegeven van de stemming in Oostenrijk, anders zouden zij weten dat de volken van Oostenrijk, met inberip van de Duitsche arbeiders en het grootste deel van de Duitsche bourgeoisie, weigeren den strijd voort te zetten voor oogmerken die verder gaan dan «een vrede zonder inlij vingen en oorlogsschattingen. Dat deze afgevaardigde den toestand juist weergeeft ook voor Duitschland be hoeft ook bij den buitenstaander geen ver wondering te baren. Het gaat nu eenmaal in Duitschiand, in het bizonder in Pruisen, naar den kant van wat men noemt de «nieuwe koers«, naar vergroote deelneming aan de regeering. Wel tracht de behoudende partij deze strooming tegen te houden. Men talmt met de kiesrechthervorming, men sielt den vrede uit, houdt vast aan de inlijvings- idealen. Maar de stroom des tijds is niet te keeren. Het volk begint hoe langer zoo meer zich te verzetten tegen dn zoogenaamde vaderlandsche partij. En als de regeering niet spoedig gehoor geeft, aan de eischen over het volk kunnen er nog rare dingen gebeuren in Duitschland. Ook in Engeland roeren zich de arbeiders. De jaarvergadering van de Engelsche ar beiderspartij toch te Nottingham heeft een motie aangenomen waarin de geallieerde helpen bewaren, veelal ten koste van hun leven. Het woord «kolonialen® heeft in een Hollandschen mond heel dikwijls '11 vernederende beteekenis, zooals die ver waande kwast daaraan hechtte, en dat geheel ten onrechte, want het is 'n eere- naam voor die braven, die zoo belangeloos, zoo trouw en zoo dapper hun moeielijken dienst vervullen. Ik heb ze aan hun gevaarlijk werk gezien, diezelfde kolonialen aan een hunner ben ik mijn leven verschuldigd en dank ik mijn gelukkig te huis daarom trok ik de partij van die dapperen die zich zelf niet konden verdedigen, door die minachtende aantijging tot zwijgen te brengen en te straffen. Zoo als u ziet heb ik speciale redenen om mij persooonlijk gekrenkt te gevoelen, redenen die ik u gaarne wil verklaren, opdat ge allen begrijpen zult, dat 't mij onmogelijk was om mij in te houden, daar ik over tuigd ben dat gij allen, in mijne plaats zijnde, evenzoo gehandeld zoudt hebben. Allen schaarden zich om den luitenant, gretig om zijn verhaal te hooren en luister den aandachtig, terwijl het schip op de lichtende golven van den Indische» Oceaan zacht wiegende, als een machtigen ijzeren reus zijn weg vervolgde. Op een zekeren dag, zoo begon de lui tenant Volken, verraste mij de heugelijke tijding, dat ik overgeplaatst was bij een der bataljons die bestemd waren om naar het oorlogsterrein te vertrekken. Ik zeide daar «heugelijke tijding® want niets is den militair meer welkom dan het regeeringen dringend worden uitgenoodigd hun oorlogsoogmerken bloot te leggen. Zij willen weten waarvoor zij arbeiden en vechten en begeeren dat er een einde komt aan het bloedbad. In Rusland wordt het steeds onbehagelijker voor degene die er nog een andere meening op na durven houden dan Trotzky en Lenin zijn toegedaan. Op het oogenblik zijn alle leden van de sociaal revolutionaire organi satie gevangen gezet. «Vrijheid, gelijkheid en broederschapEen fraaie leus, alleen geldig voor wie met de heerschers mee praat. Maar wee dengene die van hen verschilt. Achter slot en grendel mag hij nadenken over de onverdraagzaamheid der volksbevrijders. Gelukkig reikt Trotzky's arm niet zoover dat hij ook de Oekrainsche vredesafgevaardigden ie Brest Litofk kan bereiken, anders stopte bij hen ook maar in de doos. Nu heeft hij openlijk met hen gebroken omdat zij met von Kühlmann over de grenzen der bezette gebieden heeft onderhandeld zonder medeweten van de Russische afvaardiging. De kans is dus grooter geworden dat er binnen niet te lang tijdverloop een afzonderlijke vrede met de Oekraine wordt gesloten. Wat het resul taat der beidere besprekingen te Brest Litofk zal wezen weten wij nog niet. Maar Trotzky heeft gezegd, dat waar de centrale de veroverde gebieden voorloopig bezet hou den er verder niets van de onderhandelingen te wachten is. Van de fronten geen nieuws. BUITENLAND. Engelsche oorlogsmoeheid. Naar wij in de «Morning Post« van 14 Januari lezen, hebben de district-comité's van de Clyde van de organisatie, welke behooren tot het verbond van werklieden in den scheepsbouw en de machinefabrieken, den 13en een vergadering belegd, waarin de voorstellen der Regeering, om opnieuw eenige tienduizenden mannen op te roepen voor den militairen dienst, aan een scherpe critiek werden onderworpen. De vergade ring nam ten slotte een motie aan, waarbij het bestuur werd uitgenoodigd, de noodige stappen bij de regeering te doen, ten einde deze te bewegen, het wetsontwerp in te trekken voor het einde van Januari. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zouden zij de leden hurmer organisaties uit- noodigen het werk neer te leggen. Ten werkelijke oorlogsleven, hoe groot de geva ren ook zijn zullen en hoe men ook de oorlog op zich zelf moge veroordeelen, want gedurende vele jaren is hij voor 't gevaarlijke oorlogswerk opgeleid, zoodat hij eindelijk wel eens verlangt om het geleerde in toepassing te brengen Ook ik verlangde daarnaar en ik voelde mij gelukkig dat ik eindelijk, evenals mijne kameraden die mij voorgegaan waren, nu ook eens kon toonen dat ik als echte Hol- landsche jongen geen gevaar, hoe groot ook, schuwde, terwijl, dit moet ik eerlijk bekennen, ook de mogelijkheid om het kruis der Militaire Willemsorde te kunnen verwerven aan mijne blijdschap niet vreemd was, want van 't begin af aan dat ik den soldatenrok droeg, had ik met ongeduld en verlangen naar dat eereteeken uitgezien. Bij mijn korps aangekomen en ingedeeld bij 'n kranige Europeesche compagnie, trof 't mij dadelijk, dat er telkens gesproken werd van «den Amerikaan,waarmede een der soldaen dier compagnie bedoeld werd, doch die bijnaam werd altijd gebezigd als die van iemand die aller achting en vertrouwen genoot en van alle markten te huis scheen. U begrijpt dat, hoewel overstelpt door bezigheden, mij die bijnaam interesseerde, niet alleen uit bloote nieuwsgierigheid, maar ook omdat 't voor een officier van 't hoogste gewicht is, dat zijne ondergeschikte sol daten hem met al hunne goede en slechte eigenschappen bekend zijn, wijl hij van die kennis dan het meeste nut kan trekken, slotte noodigt de motie de regeering uit, een internationale conferentie bijeen te roe pen, ter bespreking van het vredesvraagstuk. 0 Zij mogen niet zooveel in huis hebben. De Engelsche rechter maakt korte metten met de menschen, die levensmiddelen bijeen schrapen. Een man in Folkestone, die 662 Engelsch pond suiker in huis had, waarbij 28 pond van voor den oorlog, die hij om der merkwaardigheidswille in een valies bewaarde, kreeg 25 pd.st. boete en 50 pond wei den hem afgenomen. Een juffrouw te Hoxton, die 34 pond suiker bezat en van wie men vertelde, dat zij wachtte in iedere queue om suiker, thee, reuzel, rijst en boter machtig te worden, beiiep een boete van 5 pd.st. en verbeurde 25 pond van haar suiker. Dergelijke vonnissen zijn in Engeiand aan de orde van den dag. 0 Schip opgebracht. De Duitschers hebben het Zweedsche s.s. Luna met 500 ton suiker voor Goteborg naar Swinemunde opgebracht. De Zweedsche regeering heeft haar gezant te Berlijn op gedragen daartegen te protesteeren. Drie diiikbootcn vernietigd Madrid, 23 Jan. De gouvèrneur der Canarische eilanden meldt dd. 17 Jan: Twee Duitsche duikbooten en een Engelsch oorlogschip leverden slag voor de kust van het eiland Hiarro. Gendarmes vonden twee Duitschers, die verklaarden te behooren tot de U 295 en de U 294, wier lot onbe kend was. Een niet officieel telegram zegt Een Engelsche torpedojager viel 3 Duitsche duikbooten aan. Twee gelande Duitschers verklaarden te behooren tot de U 426, die door het Britsche vuur zonk. Zij waren niet in staat inlichtingen te verstrekken over de beide andere duikbooten. 0 Het draadlooze station te Nauen maakt gewag van groote stakingen in Engeland, vooral in de mijnen van Wales en New castle, in de oorlogsnijverheid van Sheffield en Birmingham. Behalve ontevredenheid over de nieuwe rekruteeringsplannen der regeering is ontstemming over het toene mend gebrek aan levensmiddelen de oor zaak. Te Sheffield zouden 70.000 arbei ders staken, te Birmingham 40.000 om allen tot een zelfde dos! te doen samen werken, terwijl daardoor de leiding veel gemakkelijker gemaakt wordt. Al dadelijk kwam ik te weten, dat die bijnaam gegeven was aan den Europeeschen soldaat Frentsel, die de gewichtige positie bekleedde van Magazijnsknecht en .in die betrekking de rechterhand was van de fourier, die zich met recht geheel op hem kon verlaten. Hij was 'n man, die veel werkte en weinig sprak, terwijl zijne beschaafde uit spraak en zijne beleefde wijze van handelen aantoonde, dat hij in zijn jeugd zeker eene goede opvoeding genoten had. Niet alleen door zijne kalmte, zijn zelf standig karakter, zijne hulpvaardigheid, zijne handigheid en zijn gezond oordeel had hij 'n overwegenden invloed op zijne makkers gekregen, maar vooral door zijn groote lichaamskracht, die allen 't grootste belang inboezemde, doch die hij nooit misbruikte. Als er in de compagnie een twist voor kwam, of als 't gebeurde dat er twee handgemeen waren, dan was gewoonlijk de verschijning van «den Amerikaan® vol doende om er een eind aan te maken en onderwierp men zich aan zijn scheidsrech terlijke uitspraak, want degenen die dat niet deed,pakte hij eenvoudig beet en bracht hem met zijne reuzenkrachten naar tene plaats waar hij geen kwaad kon doen. NIEUWSBLAD voor Het Lui yir Hsisdoo ga Altena, is Lanptraat en it Boismeterwairn. „CUBA Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1