Vredesonderhandelingen met Turkije Berlijn, 23 Jan. Volgens een bericht van de Tel. Union uit Lugano vermoeden de Italiaansche bladen dat Lord Cecil, die te Genève is aangekomen, wil trachten met Turkije in onderhandeling te treden. o—- Volgens het Petrograder Dagblad heeft de Duitsche delegatie te St. Petersburg verklaard, dat zij berichten heeft ontvan gen, dat de geallieerden geheime onder handelingen met de centrale mogendheden voeren. De geallieerden moeten het voor stel hebben gedaan een financieel protec toraat over Rusland in het vredesverdrag vast te stellen. o— De Russische soldaten in Frankryk. Berlijn 23 Januari. Omtrent het lot der nog in Frankrijk vertoevende Russische troepen, meldt een correspondent bij het Amerikaansche leger in Frankrijk, dat men aan de Russische soldaten aanvanke lijk de keuze heeft gelaten, of zij den strijd wenschten voort te zetten, dan wel naar Rusland terugkeeren wilden. Bijna eenstemmig werd tot terugkeer besloten. Later werd de vergunning hiertoe echter ingetrokken. De officieren en soldaten die weigerden verder aan den strijd deel te nemen, werden geinterneerd. Ten einde hieraan te ontkomen hebben eenige offi cieren en manschappen zich bij het Ame rikaansche leger aangesloten. De censuur. Naar gemeld, is het Berliner Tageblatt voorloopig voor een tijdperk van drie dagen, door het opperbevel in de Mark verboden. Vermoedelijk staat deze maatregel in ver band met de publicatie van berichten over de stakingsbeweging in Oostenrijk van be schouwingen daarover. Duitsche krijgsgevangenen. Donderdagnamiddag te 1 uur lag de Koningin Regentes aan den wal aan de Lloydkade te Rotterdam gemeerd. Een half uur later volgde de Zeeland en te twee uur was ook de Sindoro uit Enge land aangekomen met haar droevige lading van verminkten en krankzinnigen. Aan boord van de Koningin Regentes bevinden zich 13 zieken, 6 zieke onderof ficieren, 170 burgers en 5 leden van den medischen dienst; op de Zeeland 194 on derofficieren en 5 leden van den medischen dienst en op de Sindoro 28 krankzinnigen, onder wie 8 officieren, 369 verminkten, 26 gewonden en 5 leden van den medi schen dienst. o De Fransche socialisten en Elzas-Lotkaringen. Naar aan de Köln. Ztg. van de Zwit- sersche grens wordt geseind, heeft de so cialistische Seine-bond zich bezig gehouden met de motie der minderheidspartij, waarin de eisch wordt uitgesproken, dat tegen Albert Thomas een partij-onderzoek zal worden ingesteld wegens zijne verkiezing omtrent eene onvoorwaardelijke teruggave van Elzas-Lotharingen aan Frankrijk. Ver schillende sprekers maakten Thomas er een ernstig verwijt van, dat hij zonder opdracht der partij zich in verbinding had gesteld met de Londensche regeering. Albert Thomas verdedigde zich in eene lange rede. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt ge constateerd, dat Thomas de partij niet officeel heeft verbonden. o Wegens koningstrouw ontslagen. Naar aan de Köln. Ztg. van de Zwit- sersche grens wordt gemeld, verneemt de Agence Hellénigque uit Athene, dat korte lings een groot aantal officieren uit het Grieksche leger wegens hunne koningsge zindheid voor koning Constantijn op non- actief gesteld of ontslagen zijn. Het gaat hier om niet minder dan 68 kolonels, 49 oversten, 75 majoors, 117 kapiteins, 92 eerste luitenants en 23 tweede luitenants, behoorende tot de verschillende wapenen, waaronder ook de gendarmerie. De Bulgaarsche regeering is er na moei lijke onderhandelingen in geslaagd van Roemenië te verkrijgen, dat aile Bulgaren nit de Dobroedsja, die als grijzelaars wer den weggevoerd, onverschillig of ze Bul gaarsche dan wel Roemeensche onderdanen zijn, teruggezonden zullen worden. Met het terugzenden werd reeds een aanvang ge maakt. Dit bericht werd in geheel Bulgarije met vreugde begroet, omdat men de Bul garen in de Dobroedsja steeds als een on afscheidelijk deel van de Bulgaarsche natie heeft beschouwd. o Een belangrijke vrouwendag te Dresden. Naar de Deutsche Tageszeitung mede deelt, wordt op 25 en 26 Januari te Dres den eene vrouwendag gehouden, alwaar economische en sociale vraagstukken door leidende persoonlijkheden uitvoerig zullen worden besproken. Deze vrouwendag heeft ten doel de boerinnen zooveel mogelijk voor te lichten omtrent problemen op het gebied van den landbouw, en hen wenken te verschaffen ten aanzien van eventueele toebereidselen voor het werk in vredestijd. Erkenning der Oekrainische regeering. Naar aan de Köln. Ztg, van de Zwit- sersche grens wordt geseind, zou de com mandant van de Zwarte-Zee-vloot aan den secretaris-generaal der Oekraine hebben medegedeeld, dat hij de regeering der Oe kraine officieel erkent. De commandant, admiraal Nemetz heeft naat verluidt, dan ook reeds een secretaris naar Kieff gezon den met de opdracht in relatie te treden met de Rada. Amerika andermaal door koude geteisterd. Naar uit Chicago aan de Parijsche editie van de ^Chicago Tribunecc van wordt geseind, wordt Amerika voor de tweede maal binnen veertien dagen door een verschrikkelijke koude geteisterd. Te Chicago is zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer in de stad moest worden stopgezet. De menschen in den omtrek der stad zijn in hun huizen ingesneeuwd. In de wijken der armen wordt ontzettend geleden. New-Orleans heeft voor de eerste maal sinds twintig jaren een sneeuwstorm mee gemaakt. Ook in de andere Zuidelijke staten heeft het gesneeuwd. Uit alle deelen des lands komen berichten over geweldige vorst. Het spoorwegverkeer van Penncylvania tot de Rockios is gedesorganiseerd. De treinen komen met uren vertraging aan. Telefo nische en telegrafische verbindingen zijn verstoord tengevolge van het breken der draden. In de opleidingskampen hebben de troepen een voorproefje gehad van wat hun in Frankrijk te wachten staat. Alle militaire oefeningen zijn afgelast. Of er wordt geleden weet men niet, daar er geen berichten uit de kampen kunnen komen tengevolge van de storing in het telegrafisch verkeer. o In Duitschland zijn de prijzen van deug delijke fok- en gebruikte paarden in eens sterk de hoogte in gegaan, Dit geldt zoowel voor vol- als halfbloedige dieren. De Rhein- en Ruhrzeitnng vertelt o.a., dat een paar denfokker vóór twee jaar een hengst voor 6000 mark kocht, dien hij nu voor 40.000 mark aan een paarden-fokvereeniging van de hand heeft gedaan. lenschelyke oorlogvoering. Het bekende Londensche weekblad »John Bulk deelt een aardig voorval mede, waar uit blijkt, dat de verschrikkingen van den oorlog toch niet in staat zijn alle menscho- lijk gevoel te doven. Een Duitsch aviateur heeft bij Artois een tweetal zilveren mun ten laten vallen, waaraan een briefje be vestigd was met de mededeeling, dat de soldaten wier namen in de munten gegrift waren, veilig en wel in Duitsche gevan genschap waren. Door deze vriendelijke daad van den vliegenier konden de bloed verwanten van de betrokkenen worden ingelicht. o De duikboot- en mijuoorlog. Londen, 23 Jan. In het Lagerhuis deelt Mac-Namara mede, dat er tengevolge van 's vijands werkzaamheid in de Middelland- sche Zee ongeveer 484 levens op één schip en 224 levens op een ander schip, die beiden onlangs tot zinken zijn gebracht, verloren zijn gegaan, o De postduif als redder. De Engelsche bladen bevatten een verhaal van een Engelsche vliegboot en een watervliegtuig, die tijdens een storm in een moeilijken toestand waren geraakt. Men vreesde dat alle leden van de bemanning er het leven bij zouden in schieten. Een duif werd opgelaten met een briefje, waarin de hulp werd gevraagd en ondanks den krachtigen wind slaagde de bode er in het punt van bestemming te bereiken. De vogel stierf van uitputtnig na zijn boodschap te hebben afgeleverd, doch de bemanning werd gered. BINNENLAND. Nieuwe moeilijkheid in de scheepvaart. Naar het Hbld. meldt is hier ter stede bericht ontvangen van het voornemen der Duitsche regeering om alle Nederlandsche reederijen in verband met de af te sluiten overeenkomst met Amerika op de zwarte lijst te plaatsen. Hiervan zou het gevolg zijn, dat aan de schepen geen Duitsche bunkerkolen meer geleverd mogen worden hetgeen, tenzij kolen van elders waren te betrekken, zou neerkomen op het stilleggen van eventueel uitgaande schepen. Geheimzinnig moorden. Een dief sluipt op het oogenblik op Zuid- Beveland rond en brengt bij verschillende landbouwers 'n nachts zeer ongewenschte bezoeken. Reeds geruimen tijd worden op verscheidene hofsteden op groote schaal konijnen, kippen en eenden ontvreemd. Voor namelijk op Wolfertsdijk gaat bijna geen nacht voorbij of een ware slachting wordt aangericht. Bij den landbouwer K. werden in een nacht 60 kippen, bij den landbouwer van H. 30 kippen doodgebeten. Ook onder de ganzen wordt duchtig huisgehouden. Meestal vindt men de gedoode dieren des morgens dood op een hoop liggen. o Uet auuuleereii der Russische leeniugen. De Minister van Buitenl. Zaken meldt van den tijdelyken gezant te Petrograd een telegram te hebben ontvangen, waarbij be vestigd wordt, dat het bewind der volks commissarissen te Petrograd de nietigver klaring van Russische leeningen in het buitenland en alle binnenlandsohe leeningen heeft afgekondigd. Ten opzichte dezer laatste wordt uitzondering gemaakt voor obligaties welke zich in handen bevinden van minder gegoeden, spaarkassen en democratische instellingen. o Onze voorziening van overzee. Naar aanleiding van een bericht in de »Telegraaf« omtrent het ontwerp eener economische overeenkomst met de Entente, in welk bericht o.a. gezegd wordt, dat men in den Haag van de overeenkomst aanvoer verwacht van twee belangrijke levensmid delen, graan en rijst, en dat het groote voordeel van de te treffen schikking moet zijn, dat dientengevolge voor de naaste toekomst een geregelde aanvoer zal plaats hebben, wordt er ter voorkoming van teleur stelling van de meest bevoegde zijde aan dacht op gevestigd, dat men zich hiervan geen overdreven verwachtingen zal moeten maken. Uit de tot dusver opgedane ervaring is toch wel reeds afdoende gebleken dat men op een geregelden aanvoer van graan hier te lande niet te zeer moet rekenen en wat rijst betreft, zal wel ingevolge de voorloopige met Amerika getroffen schikking, een schip dat ook rijst voor Nederland bevat en in Amerika lag, de »Samarinda« hier te lande aankomen, maar voordat na de eventueele inwerkingtreding eener de finitieve overeenkomst schepen met rijst hier te lande kunnen worden verwacht, zullen nog vele maanden verloopen. Voor de naaste toekomst schijnt alzoo een gere gelde voorziening van ons land met levens behoeften van overzeeallerminstgewaarborgd. Geen carnaval. De luitenant-generaal, commandant van het veldleger, het militair gezag uitoefe nende o a. in de provinciën Limburg, Noord- Brabant en Gelderland ten zuiden van den Boven-Rijn en de Waal enz., heeft voor de in staat van beleg verklaarde gemeen ten van zijn gezagsgebied een verordening vastgesteld, krachtens welke de openbare viering van den vastenavond ook dit jaar verboden zal zijn. Een mijn opgehaald. Dinsdag heeft de garnalenvisscher K. Tuinder, van Texel in zijn net een mijn opgehaald. De visschers slaagden er in, met groote behoedzaamheid het gevaarlijke voor werp uit het net te verwijderen. Gevallen voor Frankryk. De familie Kloosterhuis te Veendam ont ving bericht, dat haar broeder Herbert op 19-jarigen leeftijd in een Fransch veldla zaret was gestorven. moordaanslag en berooving. Dinsdagavond heeft aan de Nieuwe Park laan te Scheveningen, tusschen de Neptu- nusstraat en de Stevinstraat een moord aanslag met berooving plaats gehad op den Antwerpschen juwelier, den heer Birnbaum, die met een clubgenoot, den heer Kerner, van de Diamantclub aan het Gevers Dey- nootplein op weg was naar zijn woning aan de Nieuwe Parklaan 47, Dicht bij deze woning werden beide hee- ren onverhoeds van achteren aangevallen door drie mannen, die hen met harde voor werpen ernstige verwondingen toebrachten en die gelegenheid zagen den heer B. te berooven van een portefeuille, inhoudende een waarde van f 50.000. (Hollandsch pa pier, kronen en marken en een chèque op een bank). Na hun daad namen de aanranders de vlucht. Op het hulpgeroep van de gewonden kwamen eenige personen toe, die den heer B. en zijn metgezel in de woning van eerst genoemde binnendroegen. De metgezel van den heer B. is in beden- kelijken toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Nader wordt gemeld dat de heer Birn baum wien een portefeuille met een waar de van f 50.000 aan buitenlandsch bank papier werd ontroofd, vroeger bankier te Antwerpen was. Te Leiden zijn deze week niet minder dan 276 koperen afsluitdoppen van brand- kranen gestolen. Koeien naar Duitschland. Donderdag gingen 120 koeien van Tiel per spoor over Emmerik naar Duitschland. Vluchtelingen. Er is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van de begrooting van binnen- landsche zaken voor 1917. Blijkens de memorie van toelichting zal voor het onder houd van vluchtelingen nog een bedrag van twee millioen gulden noodig zijn. Het desbetreffende artikel wordt gebracht op zeven millioen gulden. o Heisje vermist. De 18 jarigen dochter van den heer J. M. de Ries te Gorinchem, wordt sedert Maandagavond vermist. Zij was dien avond te halftien (wanneer hier geen reisgelegen heid meer bestaat) nog op straat gezien, zoodat men vreest, dat zij verdronken was. Door den commissaris van politie alhier worden allerwege foto's verspreid en op sporing en bericht verzocht. De Nicuw-Ainstcrdaui. Van betrouwbare zijde vernemen wij dat het vaststaat, dat de Nieuw-Amsterdam na aankomst in Amerika, naar ons land zal terugkeeren. De Amerikaansche autoritei ten hebben daartegen, in verhand met de nieuwe voorloopige regeling inzake onze scheepvaart, geen bezwaar. De vertraging in het uitvaren zal hieraan zijn toe te schrijven, dat de directie van de Holland- Amerika-Lijn nog wachtend is op een schriftelijk bewijs, dat het schip, ongemoeid door de duikbooten, de reis naar Amerika zal kunnen ondernemen. De passagiers van de Nieuw Amsterdam hebben Donderdagochtend vergunning ge kregen het schip tot Vrijdagmiddag 12 uur te verlaten. o Duur hooi. Voor een kar hooi van 500 kilo uit de kleistreken van West-Noord-Brabant, wordt op het oogenblik f 95 betaald, tegen f 1520 vroeger. o Vriendelijk briefje! Men meldt uit Waalwijk De Brandstoffen-commissie in deze ge meente ontving dezer dagen een schrijven van den volgenden inhoud, waarin de volks psyche der tegenwoordige buitengewone om standigheden wel duidelijk tot uiting komt »Dit schijven is of ik stook kan krijgen voor afgeperste duur centen vilders en anders niets bent ge. Kun ik nu stook krijgen ja of neen- Stuurt de poliesie maar bij ons, het is zoo geen doen meer. Ik kan niet loopen anders kwam ik zelf wel, rotkoppen. (get. Vrouw X) Ned. vliegers naar Zweden. De Dagens Nyheter deelt mede, dat in Februari een aantal Nederlandsche vliegers te Ljungbyhed, in Zweden, zullen komen om de lessen bij te wonen aan de militaire vliegschool en een internationaal vliegdiplo- ma te behalen. De gemeente Schoonhoven was Woens dagavond in diepe duisternis gehuld. De gasfabriek was niet in staat, in verband met de slechte kolen, gas te leveren. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, maakt bekend dat eiken werkdag des namiddags van 24 uur ten stadhuize gelegenheid zal bestaan tot het verkrijgen van bons voor regeeringssajet, doch uitsluitend voor hen die in den hoofdelijken omslag niet, of niet dan naar een inkomen van f 1200 en min der zijn aangeslagen. De prijs der sajet bedraagt f 0.60 per knot van 100 grafn. Heusden, 24 Jan. 1918. Het Gemeentebestuur voornoemd, Honcoop. De Secretaris, H. J. v. Eggelen. Het Gemeentebestuur van Heusden, brengt ter kennis van de ingezetenen: lo dat opgave kan worden gedaan ter ver krijging van bons voor reparatieleder door hen, die in den Hoofdelijken om slag dezer gemeente zijn aangeslagen naar een inkomen van f 1200.— en minder en aan wie nog geene der gelijke bons zijn verstrekt, te weten Voor bewoners der wijken N. en O. op Maandag 28 Jannari a. s. des namiddags van 2—4 nar; en voor bewoners der wijken Z. en W. op Dinsdag 29 Jannari a. s. des namiddags van 24 nnr. 2o dat alsdan tevens gelegenheid zal be staan tot aanvrage van bons voor goed- koope schoenen, onder opgave van naam en leeftijd der personen, waarvoor deze worden gewenscht. Voor het ver krijgen dezer bons komen eveneens alleen zij in aanmerking, die zijn aan geslagen naar een inkomen van niet hooger dan f1200. Heusden, 24 Jan. 1918. Het Gemeentebestuur voornoemd, Honcoop. De Secretaris, H. J. v. Eggelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Wij mogen het Departement Heusden van het Nut wel dankbaar zijn voor den leerzamen, genotvollen avond ons Woensdag 1.1. bereid. Waar wij in deze streek zoo verstoken zijn van veel, waar de bewoners van groote steden dagelijks van kunnen genieten, is het dubbel welkom wanneer de gang der gewone dagen eens onderbroken wordt door een avond van kunstgenot. Want kunst was het, die de heer Alt ons gaf. »Tannhaüser« zou hij ons doen zien en hooren. Na eerst met een enkel woord er op gewezen te hebben, hoe Wagner, de com ponist van de opera Tannhaüser, een zware strijd had te voeren tegen verouderde kunst opvattingen zijner dagen, verhaalde de heer Alt op zijn, van verleden jaar reeds, be kende pakkende wijze, de sage van Tann haüser. Op den Wartburg leefde een kunstminnend vorst, die in zijn hallen bij- eenvergaderde al wie den zang liefhad. Hij zelf en zijn nicht Elisabeth woonden de wedstrijden bij, die in de hooge feest zaal gehouden werden. Vooral twee der mededingers naar den prijs muntten uit Wolfram en Tannhaüser, welke beide ook hun hart verloren hadden aan Elisabeth. Toen Wolfram den prijs verkreeg, trok Tannhaüser baloorig heen, want zoo meende hij, ten onrechte echter Elisa beth heeft Wolfram lief. De dolende rid der wordt nu gedreven in de armen van het lage zingenot. Een jaar lang zoekt hij vergetelheid bij Venus, de godin der wellust. Tot hij, walgend van wat zijn ziel niet kan bevredigen, weerkeert naar den Wartburg. In een nieuwen wedstrijd be zingt Tannhaüser nu den lof der lage liefde en bekent in den Venusberg te heb ben vertoefd. Verstooten wordt hij door allen, gespaard alleen op voorspraak van Elisabeth. Hij trekt met bedevaartgangers naar Rome om vergiffenis te erlangen, maar deze wordt hem geweigerd. »Eer zal deez' dorre staf groenen en bloeien, eer gij vergiffenis ontvangt.De pelgrims kee- ren weder, maar Tannhaüser is niet bij hen. Elisabeth heeft dus tevergeefs gebeden voor hem, die zij meer liefhad dan het leven O, dan zal zij zichzelf geven als zoenoffer voor zijn ziel. Zij sterft. En tot haar lijkbaar strompelt een man, die ge broken is naar geest en lichaam, 't Is Tannhaüser. Hij kan het leven niet langer dragen. Hij zinkt neer bij het lijk van haar die hem minde tot den dood en sterft. Maar stervend verneemt hij nog het won der, te Rome geschied de staf heeft groene bladeren uitgeschoten. Tannhaüser heeft genade ontvangen. Wat wij hier kortelijks weergaven werd ons in keurige, beeldrijke taal door den heer Alt geschetst, terwijl onvergelijkelijk schoone lichtbeelden het geheel nog meer deden leven. Vooral na de pauze, toen het vioolspel op de piano begeleid door den heer Andrse in aangrijpende toonen het lijden en worstelen van Tannhaüser en Elisabeth, het koor der pelgrims enz. enz. weergaf, was de ontroering, die allen aan greep, wel bizonder. Van harte sluiten wij ons aan bij het woord van den voorzitter van het Dep. Heusden, den heer Hilwig, die den heer Alt uit naam van alle aanwezigen hartelijk dank zegde voor alles, wat hij ons deed genieten door beeld en woord en muziek. Naar wij vernemen is alhier op verschillende plaatsen lood van daken ge stolen. Bij Kon. besluit van 23 dezer is aan mr. C. W. van Ommeren, de alhier benoemde Kantonrechter, op zijn verzoek, met ingang van 25 dezer eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Arn hem, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. Hedenmorgen werd in openbare terechtzitting door den heer G. van Ever- dingen, waarnemend kantonrechter, de heer C. W. van Ommeren als kantonrechter

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2