Wanneer wij de uitlatingen van Hert- ling en Czernin vergelijken met betrekking tot Polen, zien wij dat de laatste veel beslister is. De rijkskanselier meent dat de centralen de Poolsche kwestie moeten oplossen. Maar Czernin verklaarde Wat Polen betreft, welks grenzen voor het overige nog niet nauwkeurig zijn vast gesteld, van dezen nieuwen staat willen wij in het geheel niets. Vrij en zonder invloed van buiten behoort de bevolking van Polen hun eigen lot te bepalen. Ik voor mij hecht daarbij geen bijzonder ge wicht aan den vorm van de daarop be trekking hebbende volksstemming. Zooveel te zekerder zij den algemeenen volkswil weergeeft, zooveel te liever is het mij want ik wensch enkel de vrijwillige aan sluiting van Polen slechts in de desbe treffende wenschen van Polen zie ik den waarborg voor een duurzame harmonie. Ik houd onwederroepelijk vast aan het standpunt, dat de Poolsche quaestie het sluiten van den vrede niet éénen dag mag vertragen. Wy zien dus dat bij Oostenrijks' mi nister-president de wil heel ernstig voorzit om tot vrede te geraken. En als zij maar eenmaal met Rusland vrede hebben zoo zeide hij kan de algemeene vrede niet lang meer worden tegengehouden, ondanks alle inspanning van de staatslieden der westelijke entente-mogendheden. Wij helpen het hem hopen. Maar er zijn heel wat voetangels en klemmen op het vredesgebied, ook nog tusschen Rus land en de centralen. Als wij goed zien is het Trotzky, de Russische gedelegeerde ter conferentie te Brest-Litofsk er om te doen voorshands de onderhandelingen sle pende te houden. Als hij zijn wensch vervuld zag moest èn in Duitschland èn in Oostenrijk-Hongarije de revolutiegeest zoo doorbreken, dat ook daar de regeeringen werden verjaagd en de legers weigerden nog langer de wapens te voeren. Daarom doet hij al wat in zijn macht is om de afgevaardigden van de Oekraine tegen te werken. Gelijk wij weten is de vredeszaak tusschen de Oekraine (d. i. Zuid-Rusland) en de centralen nagenoeg beklonken. Maar wat geschiedt nu. Ook in de Oekraine is een Maximalistische partij, die het houdt met de bolsjewiki in St. Petersburg. En deze heeff haar ten ten opgeslagen te Charkof, noemt zich de ware vertegenwoordiging van de Oekraine en wenscht zich te Brest vertegenwoordigd te zien, natuurlijk om den vredeswagen te doen derailleeren. Waar nu Von Keuhl- mann en Czernin teruggekeerd zijn naar Brest-Litofsk, zal Trotzky eischen, dat de gedelegeerden uit Charkof ook een stem in het kapittel zullen hebben, wat de cen tralen niet zullen toestaan. Om dien vrede met de Oekraine te voorkomen zijn er ook al die de gealieerden aanraden om mee naar Brest te gaan. Nu, als die er bij komen is de kans op een afzonderlijken vrede geheel verkeken. 't Blijft dus, in weerwil van alle gere deneer, een voortgaan op het oorlogspad. Was er niet in Duitschland de Al-Duitsche partij, die maar immer blijft droomen van een ijveren voor annexatie, die zelfs België wil brengen onder oppertoezicht van Duitschland, en was er niet in de entente- landen de wraakgierige partij, die Duitsch- lands macht wil knotten wij zouden dichter zijn bij het einde van het oorlogs wee. Wij vreezen dat er nog heel wat geleden moet worden voor alle hoogmoed geheel murw geslagen is en de volkeren zullen eischen dat er een eind komt aan de waanzinnige verdelging van Europa. Het Duitsche offensief dat men in dit voorjaar verwacht schijnt sterk voorbereid te worden. In het Engelsche weekoverzicht over de krijgsverrichtingen leest men Er komen voortdurend Duitsche divisies uit Rusland en Italië aan. Het totaal van de Duitsche divisies in het Westen bedroeg eenige weken geleden 160. De lichting van 1919, die verleden jaar naar het Oosten gezon den was, is op het punt om in het Westen te verschijnen. Blijkbaar vindt de Duitsche bevelvoering het noodig, om van de jongere lichtingen dadelijk gebruik te maken Tot dusver bezitten de geaillieerden een nume rieke overmacht aan het Westelijke front, die zij echter natuurlijk zullen verliezen, als de Duitschers elke divisie, die zij bijeen kunnen brengen, naar het Westen blijven voeren. Ons dunkt, dat de geallieerden met vreeze en beving de komende maanden moeten tegen zien. Duitlandsch menschen materiaal al maar toenemend, Amerika's hulp op zich latende wachten, Frankrijks kracht uitgeput, Italië's bijstand van weinig be- teekenis. Het zal een worsteling worden van er op of er onder het resultaat Wij gelooven nog niet en hopen het ook niet dat de centralen bij machte zullen zijn hun tegenpartij op de knieën te brengen. Wat dan Wij weten het niet, maar huiveren. BUITENLAND. De strijd ter zee. De >Goeben«, die bij het gevecht was gestrand, is weder vlot gekomen en de Dardanellen binnengeloopen. Een sloep met 17 Duitsche zeesoldaten is te Houvig aan de westkust van Finland aangekomen. Een der inzittenden was be zweken. De boot is van een Duitsch oor logsschip afkomstig. Uit Ringköbing werd hun geneeskundige hulp gestuurd. De men schen werden voor den strandvoogd geleid en daar aan droge kleeren geholpen. Een der schipbreukelingen is intusschen gestor ven. Een Duitsch zeeofficier was onder hen. Hij zegt, dat de mannen tot Duit sche torpedojagers behooren, die werden getorpedeerd of op mijnen geloopen zijn. Uraan en vleesch. In een proclamatie tot het Amerikaan- sche volk heeft president Wilson aange drongen op stelselmatige bezuiniging in het gebruik van voedingsmiddelen, om zooveel mogelijk graan en vleesch aan de gealli eerden te kunnen zenden. o Ontploffing. Het Amerikaansche departement van ma rine deelt mede, dat op de werven van New-Port, Rhode Island, een ontploffing heeft plaats gevonden, waarbij zes slacht offers vielen aan dooden en eenige gewon den. De omstandigheden zijn niet verdacht. o Nieuwe uitbarsting van den Vesuvius. Volgens berichten uit Italië via Zwitser land ontvangen, is de Vesuvius, die sinds de groote uitbarsting in 1904 betrekkelijk rustig was gebleven, weer begonnen te werken. Vooral uit een dicht bij Napels gelegen krater stroomen groote lavamassa's, welke in W. en Z.W. richting naar de zee stroomen en verschillende plaatsen aan de zee, zooals Torre Annunciata, Portici, Resina, San Giorgio enz. bedreigen. Op last der regeering zijn al deze plaatsen door de be volking ontrnimd. o Het „vredesgevaar". Naar aan de Frf. Ztg, van de Zwitser- sche grens wordt geseind heeft de bekende militaire medewerker van de Fransche oor logspers, generaal Malleterre, op uitnoodi- ging van eene bekende patriotische ver- eeniging »La Ligue Fran£aice« eene rede gehouden over den oogenblikkelijken oor logstoestand. Hij vatte zijn oordeel samen in de navolgende korte, maar krachtige formule: »Het gevaar van den vrede is grooter dan dat van den oorlog.® Het Amerikaausche weekoverzicht. Washington, 28 Jan. Baker, de minis ter van oorlog, zegt in zijn wekelijkschen terugblik Daar het oogenblik nadert, waarop de vijand een beslissenden slag in het westen hoopt toe te brengen, moet er de nadruk op worden gelegd, dat hij zelf ontevreden is met de zuiver militaire operaties op groote schaal. In de afgeloopen 14 dagen zijn de vij andelijke duikbooten naar hun havens te ruggeroepen om te worden opgekalefaterd en het machtigste duikbootoffensief, dat tot nu toe ondernomen werd zal tegen de verbindingslijnen met Frankrijk loskomen met het doel, den gestadigen toevloed van manschappen en munitie voor onze legers, alsmede van voedselvoorziening voor de geallieerden te onderbreken. o De vredesonderhandelingen. St. .Petersburg, 28 Jan. (via Berlijn). Trotzky, de volkscommissaris voor buiten- landsche zaken, is vannacht naar Brest Litofsk vetrokken. (Een draadloos telegram uit Engeland bevestigt dit met de bijvoeging teneinde de onderhandelingen met de Duitschers voort te zetten.) N. R. Ct. o Ter gelegenheid van 's keizers verjaardag heeft Wermuth, de opperburgemeister van Berlijn, in het stadduis een rede gehouden waarin hij o. a. aan twee eigenschappen van den leider getuigenis heeft afgelegd hij is n.l. zijn zenuwen baas gebleven, hetgeen hij zelf eens als voorwaarde ter overwinning aanduidde, en hij heeft zich zelf meer dan eens overwonnen. Zoo heeft hij 't zich innerlijk waardig gemaakt, het rijk door de huidige beproevingen onver zwakt in waarde te houden. Hilia verbrand. Stockholm, 28 Jan. Volgens berichten uit Rusland is in den nacht van 17 Jan. de Bessarabische stad Hilia door eigen troepen verwoest. De soldaten plunderden alle voorhanden voorraden en staken daarop de stad in brand. Deze brand heeft ver scheidene dagen geduurd en het aantal slachtoffers is aanzienlijk. De pers over de jongste'redevoeringen. LONDEN, 26 Jan. De >Manchester Guardian®, de redevoeringen van Hertling en Kühlmann besprekende, zegt, dat de Oostenrijksche regeering ernstig den vrede wil en dat de Duitsche regeering besloten is tot een groot, nieuw offensief. Dit is de gevolgtrekking welke men kan trekken uit de beide redevoeringen. Hertling steunt geheel op Duitsche militaire positie, die naar hij zegt, nooit zoo gunstig is geweest. Er hebben reeds verschillende verhalen de ronde gedaan over de bewoners van Brussel, die er een soort sport van maken de Duitschers op onschuldige wijze een beetje te plagen. De »Figaro« vertelt, ditmaal hoe de jKommandantur® bevel had gegeven, dat de bewoners zooveel mogelijk hun dekens moesten inleveren. De Brusselsche meisjes hebben er echter weer wat op gevonden. Zij maken mantels van de dekens en loopen thans rond, in licht blauwe of zacht rose wol gehuld. lit de Duitsche pers. Berlijn 28 Jan. In verband met de gisteren gehouden vergadering van de hoofd commissie uit deri Rijksdag schrijft de BörsenzeilurigHeeft men aan de andere zijde eveneens de waarachtigen, ernstigen wil tot vrede Deze vraag is niet over bodig, want vele omstandigheden pleiten er voor, dat de BoPjewiki er veel meer naar streven de wereld, of laat ons zeggen de centrale mogendheden met hun theo rieën bezig te houden, dan werkelijk tot vrede te komen. Men heeft er den staats secretaris een verwijt van gemaakt, dat hij tegenover de Bolsjewiki niet toegeeflijk genoeg geweest is. Men heeft echter nooit ernstig onderzocht of niet elk toegeven van onzen kant weer nieuwe eischen aan den anderen kant oproept. De Bolsjewiki hebben er belang bij den vrede te ver dagen. Dit schijnt ons uit de uitlatingen van den laatsten tijd duidelijk op te maken. Het is den heer Trotzky om een idee te doen, niet om een daad. Daarom zijn wij het eens met wat de staatssecretaris gisteren gezegd heeft. De Bolsjewiki praten zeer mooi, maar wij mogen toch wel niet vergeten, dat verder toegeven een fout zou zijn, die wij in de toekomst bitter zouden moeten berouwen. Wij voe len ons verheven boven de verdenking,"dat wij een politiek van geweld willen drijven, maar de grens is bereikt, waar onze tege moetkomendheid niet over heen mag'ïgaan. o -- Maxim Gorki gewond. De »Tel. Unionmeldt uit Petrograd, dat Maxim Gorki op straat door een kogel licht gewond werd. BINNENLAND. H. M. de Koningin. Donderdag a.s., na vooraf een bezoek te hebben gebracht aan Tilburg, en aldaar te hebben bezocht eenige ontspanning-lo kalen en cursussen, en in de omstreken militaire oefeningen te hebben bijgewoond, zal H. M. de Kortirtgin met klein gevolg, des avonds tusschen 5V3 en 6 uur per auto te 's-Hertogenbosch aankomen. On geveer 6 uur zal H. M. in Haar salonrij tuig, dat intusschen van Tilburg naar hier is overgebracht, den maaltijd gebruiken. Na het diner, ongeveer 73/4 uur, zal vanaf het station per auto worden uitge reden tot het bezoeken van cursussen en militaire tehuizen. Ongeveer 40 uur zal H. M. van daar vertrekken, om te overnachten in Haar salonrijtuig. Of Hare Majesteit op het emplacement hier of van een der nabij gelegen stations zal overnachten is nog niet bekend. Vrijdagmorgen vertrekt H. M. naar Heusden, ook tot 't bezoeken van cursus sen en inrichtingen. In den morgen zullen te Drunen eerst militairen oefeningen worden bijgewoond en enkele kwartieren worden bezocht. Om 2 44 in den namiddag zal H. M. hier wederom terug zijn om direct naar Den Haag te vertrekken. Geen thee meer. De minister van Landbouw heeft bepaald dat met ingang van 1 Februari tot nadere aankondiging de aflevering van thee als drank of op welke andere wijze ook in hotels, café's, restaurants, wachtkamers, kajuiten en dergelijke verboden is. Koffie. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de leveranciers van koffie aan detail listen in het tijdvak van 125 Februari zullen mogen afleveren en wel op een hun door een detaillist over te leggen bon no. 12 eener thee- en koffiekaart: 0.1 K.G. koffie bon no. 14 eener thee- en koffie kaart 0.1 K.G. koffie, geldende deze hoe veelheden als voorziening in de behoeften aan koffie van den detaillist voor de ge- heele maand. Gedurende het tijdvak, aanvangende 1 Februari en eindigende op 15 Februari, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 16 eener thee- en kofGekaart 0.4 K.G. kofGe. Gedurende het tijdvak, aanvangende 16 Februari en eindigende op 28 Februari zal door detaillisten aan verbruikers mogen wor den afgeleverd op bon no, 18 eener thee- en kofGekaart 0.1 K.G. kofGe Bon 16 en 18 voor kofGe, door detail listen van verbruikers in ontvangst genomen, mogen door den betreffenden detaillist des- gewenscht dadelijk aan zijn leverancier wor den afgegeven. Nader zal worden bekend gemaakt, welke hoeveelheden kofGe de leve ranciers op deze bons na 28 Februari zal mogen afleveren aan den detaillist. o Regeeringsmeel. Naar men aan het U. D. meedeelt, is er verandering gekomen in de samenstel ling van het regeeringsmeel. Deze is van dien aard, dat, het brood, dat er van gebakken moet worden, voor taan uiterlijk het midden zal houden tus schen tarwe-en roggebrood. Het zou het best behandeld kunnen worden als rogge brood, doch daar deze wijze van bakken veel brandstof vereischt, zal men zich te vreden moeten stellen met brood, dat niet goed gerezen is, dus erg dicht gebakken. o Petroleum. De Minister van Landbouw maakt be kend, dat bon 8 der Rijkspetroleumdistri- butiekaart geldig zal zijn vanaf 1 Februari a.s. tot en met 15 Februari d.a.v voor eene hoeveelheid van 2 liter. Moord te Anna Paulowna. Te Anna Paulowna vond men Zater dagmorgen den 79-jarigeri C. Smit, een alleenwonend man aan den Zwarten weg, vermoord op zijn bed. De handen waren geboeid hij had een prop in den mond zijn hoofd was zwaar verminkt, waarschijn lijk door bijlslagen, aangezien men eene bijl in de kamer vond. Algemeen dacht men, dat de heer C. Smit een welgesteld man was, doch zeker heid aangaande de grootte van zijn bezit bestond er niet. Blijkbaar was diefstal wel de drijfveer geweest tot deze misdaad. De justitie was tijdig ter plaatsen, maar van den moordenaar(s) werd niets ontdekt. Zondag werd het onderzoek voortgezet. De hulp van politie-honden heeft tot heden niet gebaat. Het bedrag van het gestolene kon niet worden vastgesteld. o Steekpartij. De 19-jarige arbeider J. H. E., uit Haarlemmermeer, reed Zaterdagavond bij mist op zijn flets in den Hout te Haarlem tegen een meisje aan, tengevolge waarvan twist ontstond tusschen hem en den haar vergezellenden jongeling H. V. Laatstge noemde trok een dolkmes en bracht J. H. E. daarmede een levensgevaarlijke verwon ding toe. - Per brancard is de gestokene naar het gasthuis gebracht. De dader is aan de justitie overgeleverd. o Doodgestoken. Te Eygelshoven heeft, na een woorden wisseling, zekere L., een ongehuwd mijn werker, een zekeren H., eveneens mijn werker, doodgestoken. De vermoedelijke dader, die op de Speek holzerheide woont, is gearresteerd. Ned. stoomschip getorpedeerd. Uit Rotterdam bericht men Het s.s. »Folmina« van de reederij Jos. de Poorter, te Rotterdam, varende tusschen Nederland en Zweden, is getorpedeerd en gezonken. Elf man zijn te Sunderland geland. De donkeyman gedood. Vermist worden 8 man. o Geen warmte genoeg. Bij de Brandstoffencommissie te Deventer kwam dezer dagen van een gehuwde dame een aanvrage in voor huisbrandkolen ten behoeve van een kamerbewoner, waaraan de mededeeling werd toegevoegd, dat bij niet inwilliging van het verzoek dZ.E.D.« haar anders ging verlaten, om elders meer warmte te zoeken. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat deze kamerbewoner de echtgenoot van de aanvraagster was. o De Mammon. Men meldt uit Loosduinen aan het Vad. Een welgesteld tuinder alhier lag op ster ven. Aan zijn neef en erfgenaam verzocht hij het kussen, waarop hij nu lag, hem mede te geven in de doodkist. De man stierf en aan zijn wensch werd voldaan. Intusschen moet gebleken zijn, dat in dat kussen nog vier duizend gulden verborgen was 1 o Maatregelen tegen vliegeraanvallen. Met goedvinden van de militaire over heid zullen op de St. Jacobskerk te Vlis- singen electrische booglampen met glazen in de nationale kleuren worden aangebracht om vreemde vliegeniers te waarschuwen, dat zij boven neutralen bodem zijn. Eugelsche steenkolen. Zondag zijn twee Nederlandsche stoom schepen met steenkolen uit Engeland te IJmuiden aangekomen. Verhooging kolenrantsoen. Naar wij vernemen is bij de Rijkskolen- distributie een plan in overweging aan klasse I en Ia alsnog 2 brandstoffeneeri- heden boven het bepaalde rantsoen te ver strekken, doch uitsluitend tegen de ver hoogde prijzen. Centrum. Amsterdam in gevaar. Onder dit opschrift bespreekt het N. v. d. Dag een misdadige kwajongensstreek van een vijftal rekels van 17 tot 23 jaar, die niet minder in het zin hadden, dan in den nacht van Zaterdag op Zondag het kruithuis te Amsterdam in de lucht te laten vliegen. Hun boosaardig pogen werd gelukkig tijdig verijdelt, waardoor een groote ramp voorkomen is. Vier van hen zijn lid van eene kleine anarchistische jeugd-organisatie, die Vrijdag avond nog vergaderde. BEKENDMAKING. Mededeeliugen van hetLevcnsmiddelenburcau. In antwoord op een desbetreffend schrij ven van de Directie van het Rijkscentraal Administratiekantoor van de Distributie van Levensmiddelen te 's Gravenhage, is bericht ontvangen, dat, zoolang door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geene regeling is getroffen omtrent de beschik baarstelling van rijst of andere artikelen ten behoeve van zieken of zwakken, het onmogelijk is deze waren voor dat doel te verstrekken. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 28 Jan. tot 3 Febr. 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no, 85 Va ons Gort. 86 1/2 Zeep. 87 1 Groene erwten. j 88 Id Bak- of Braadvet. 89 4 K.G. Aardappelen. De Burgemeester van Heusden, maakt bekend dat bon no. 8 der Rijkspetroleurndis- tributiekaart geldig zal zijn vanaf 1 Fe bruari t/m 15 Februari a.s. voor een hoeveelheid van 2 Liter. Heusden, 30 Jan. 1918. De Burgemeester voornoemd, Honcoop. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Naar wij vernemen zal onze geliefde Koningin op Vrij dag a.s. onze gemeente een offici eus bezoek brengen, op eene in spectiereis over militaire zaken in en om Heusden. Het spreekt echter vanzelf, dat degeheele gemeente doorvlaggen- tooi het bewijs zal geven van hare gehechtheid aan het Konink lijk Huis. Eene aanmoediging daartoe achten we overbodig. Gedurende den loop van het jaar 1917 is de bevolking dezer gemeente ver meerderd door vestiging met 337, en door geboorten met 54, totaal 391 terwijl ze is verminderd door vertrek met 253 en door overlijden met 34, totaal 287. De bevolking der gemeente bedroeg mitsdien op 1 Jan. j.l. 2052, waaronder niet is begrepen het aantal in deze ge meente vertoevende Belg. vluchtelingen en geïnterneerden. Het aantal ingeschrevenen voor de militielichting 4919 bedraagt in deze ge meente 8. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de Kroon het beroep van B. W. vernietigd, zoodat aan de Fa De Haan Oerlemans, thans definitief vergunning is

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2