I Tabletten I GRASGEWAS, Heinsparren, Heinpalen, Hop- en Boonstaken Treur niet Ms van GENOT te Heusden, ARNOLD HOYER, Speciaal Corset-Magazijn, Hinthamerstraat KOLPERSTRAAT 9 Ruime leuze, elegante Modellen, in alle maten en prijzen. Te koop gevraagd M. J. HOMBERGEN Gevestigd J. U. AUËR, A. DE GRAAFF, U In Huis m PIANO of ORGEL. VERPACHTING Publiek Verpachten verplaatst van naar natoij de Markt. Het Gemeentebestuur van Keusden, Het GRASGEWAS van den Noordelijken vestingwal en van de bermen langs de wegen naar lieesbeen, Herpt en Elsliout, in perceelen als van ouds uit de hand te koop bij Inzet en Toeslag VEILEN: verleend tot het oprichten van het fabrieks gebouw. Wanneer door B. W. van Hensden, deze vergunning direct verleend was ge worden, zooals het behoorde, had veel on- noodig geschrijf vermeden kunnen worden. (Ingez.) De tooneelvereeniging Kunst en Vermaak, hoopt a.s. Zondag een voordracht avond te geven in de zaal aan de Putter- straat. Het programma bevat een vijftal komische voordrachten, zoodat den leden een genoeg lijken avond te wachten staat- Naar aanleiding van de nieuwe kieswet is Zondagavond de nieuwe R. K. Kiesvereeniging opgericht, voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten. In het bestuur hebben respect, zitting de heeren H. J. zan Eggelen, L. de Mol, H. Verhoeven Lzn., S. Schreuder, en J. Carpay. Ammerzoden. Een ingezetene was dezer dagen bij avond getuige dat zittende op zijn rijwiel, met een mantel om, iemand met een kruiwagen hem naderde. Zeker denkende dat het den veldw. was kantelde hij den kruiwagen waarop een gevulde zak lag in den sloot en nam ijlings de vlucht welke zak bij onderzoek 1 H.L. tarwe bleek te bevatten. Andel. De 11-jarige J. V. viel Zater dag, doordat het paard te vroeg aantrok, van een wagen staande aan de rivier, waardoor hij in het water terecht kwam. Met den schrik en een nat pak liep het ongeval af. Beneden-Langstraat. De prijzen van het vee gaan verbazend omhoog en vooral vet vee, dat er trouwens weinig is, kent geen grenzen. Schapen zijn op het oogen- blik enorm duur en gaan van de hand voor f40 a f50 per stuk. Delwijnen, (getn. Kerkwijk.) Door de rijkspolitie werd dezer dagen bij avond een paard met kar aangehouden, waarmee frauduleus vijf H.L. tarwe werd vervoerd. Bij onderzoek bleek deze tarwe door een bakker uit Aalst te Rossum bij een land bouwer te zijn gekocht. Een en ander werd inbeslaggenomen terwijl tegen beide kooper en verkooper proces verbaal volgde. Gameren. Ten voordeele van de Geref. Zendingsbond werd j.l. Zondag in de Herv. Kerk alhier gecollecteerd de som van f 40.63 Va- Meeuwen 24 Jan. Het moet gezegd worden, de nieuwe afd. Meeuwen der Noordbr. My. van Landbouw zit niet stil. Integendeel. Ze doet wat ze kan in het belang van hare leden. Op iedere wijze. Ook door voorlichting en onderwijs. Voor gisteravond had ze als spreker uit- genoodigd den heer Bril, landbouw-onder- wijzer te Werkendam en wel om te han delen over veevoederingDe voordracht had plaats in de zaal van Jac. Heymans te Hill, de ruimte was druk bezet, een 70-tal belangstellenden toch waren opge komen. Ze deden er wèl aan, want in eens gezegd, 't was 'n mooie, belangrijke voordracht, die ze te hooren kregen. Al wat leeft zoo ongeveer begon het heeft voedsel noodig om te blijven be staan, mensch zoowel als dier. Dat geldt natuurlijk ook voor onze landbouwdieren, ('t ging voornamelijk over ons rundvee.) Als eerste en natuurlijk voedsel komen in aanmerking gras en hooi. Maar er is gras en gras,- en 't eene hooi is 't andere niet. Verre van daar. Zal het voedsel goed zyn, dan dient het te bevatten al die stoffen welke tot opbouw en onderhoud van het individu noodig zijn alseiwit stoffen en vetten en zetmeel en zouten of hoe ze meer mogen heeten. En kijk nu reis wat 'n verschil Alleen op hooi en stroo gelet, zetten we floddergras en puik gras, rommelhooi en best hooi naast elkaar. En den vinden we aan droge stof hier 42, ginds 48%, aan eiwit 1.6 en 6%, aan vetten 0.3 en lV2°/o, aan zetmeel 372tot 22%. Nog eens wat 'n verschil En waar komt dat verschil nou vandaan? O van 'n heele boel omstandigheden als daar zijn aard, constructie en ligging van den bodem, bewerking en bemesting, het weer, de tijd en wijze van oogsten en misschien nog meer. Het gras vooral niet te laat maaien, ziedaar één wenk in dit verband gegeven. Niet te rijp laten worden. Anders toch wordt het te hard. Vele zoo nuttige be- standdeelen worden dan onverteerbaar, al- zoo onnuts. De beste tijd voor 't maaien is 't begin van den bloei. Als uitmuntende voedingsmiddelen werden nog genoemd haverstroo, roode klaver, welke tot 10 en lucerne, die tot 4272% eiwit kan bevatten. Maar dan Provence lucerne hooi. En dan, houdt in gedachten, dat eiwit die gewichtige factor in't leven der natuur l Maar let wel. Met gras en hooi, en haver- en boonenstroo, en roode klaver en lucerne en zijn we er nog niet. En komen weer niet. Zeker niet in onzen tijd. Waarom niet Wel, omdat we aan onze dieren zulke eischen stellen. Immer hoogere eischen. We vragen dat ze ons meer melk, altijd meer melk zullen geven. We vragen veel vet en vleesch in zoo korten tijd mogelijk. Dat verandert de zaak wel zoo'n beetje. Of liever niet zoo'n beetje. Dat vordert meer voer, krachtiger voer 't Is dus zaak te voederen op eene wijze, waardoor aan die eischen zoo goed mogelijk kan worden voldaan. M. a. w. te werken naar een goed, een doeltreffend voederrantsoen Maar denkt er om waar 'tdoel verschilt, moet ook 't rantsoen verschillen. D. w. z. er dient gelet op 't geen men verlangt. Iets anders is de melkgift, iets anders de vleesch- en vetvorming. Aan de hand van Starings almanak werd nu netjes uitgezocht wat in dit, wat in een ander geval noodig is en hoe daarin op de beste wijze kan worden voorzien. (Op de beste wijze, want het valt niet zoo gemakkelijk tegenwoordig, men kan niet altijd gelijk men wel zou willen. Welnu, als 't niet anders kan, dan liever een paar dieren minder om de. rest beter op peil te kunnen houden.) Op zeer eenvoudige en bevattelijke wijze werden die dingen behandeld en verklaard. Het hoe en waarom zoo mooi uiteengezet, dat iedereen het snappen kon. Ook dat onze jonge kalveren vaak zeer stiefmoederlijk worden behandeld, door ze maar in den boomgaard te jagen en te houden, werd wel gevoeld. Immers door gebrek aan licht en lucht onder die hoo rnen kan het gras daar niet van de beste kwaliteit, moet het van minder gehalte zijn. Er werd nog over heel wat meer ge sproken, o. a. gewezen op de groote voe- derwaarde van paarden- en schaperiboonen, van rnangelwortels en voederbieten soms gevaarlijk geacht en wat dies meer zij. Als we echter ten slotte nog even wijzen op het zoogenaamde voederbetalings- vermogen van onze dieren iederen landbouwer wel bekend en meegaan met den wensch des heeren Nobel, Rijks- Landbouwleeraar in Noord-Holland, den wensch n.l. dat bij keuringen ook aan dit vermogen eenige aandacht zal worden ge schonken, dan achten we dit verslag te mogen eindigen en wel met de verklaring 9de lui zijn zeker voldaan naar huis ge gaan.® »De kinderen weten het altijd, de onderwijzers soms, de ouders nooit.Naar aanleiding van die uitspraak van een En- gelsch bisschop hield Vrijdagavond de heer KI. de Vries van Amsterdam zijne rede over»Ons onderwijs in zijne machtige beteekenis voor de zedelijke opvoeding on zer jeugd.'t Was een pakkende, boei ende rede. Met gloed en overtuiging uit gesproken, maakte zijne voordracht te vens een warm pleidooi voor de openbare school door treffende schilderingen ge ïllustreerd, een diepen indruk op al de hoorders, waarmee de zaal van den heer Smits geheel gevuld was. Ze eindigde onder dringende vermaning aan de ouders om niet, door eenig gewin verleid, hunne kinderen te dringen tot ontijdigen dienst arbeid, met de bedede liefde voor uw kroost doe u waken ook over hun toe komst 1 Ingeleid door den heer Pruim, H. d. S. alhier, dankte deze ook den geachten spre ker voor zijne zoo schoone toespraak, ter wijl het publiek door daverend applaus bewees het hiermee volkomen eens te zijn. Nederhemert. De heer B. verloor dezer dagen tengevolge van krampvuur eene koe, ter waarde van ruim f 300 niet verzekerd zijnde, lijdt hij hierdoor groote schade. Bedoeld dier werd op de gebrui kelijke wijze onder politietoezicht begraven. Sprang. Zaterdagavond 26 Jan. trad voor de afdeeling 9Patrimonium® alhier op de heer Van Iersel uit Waalwijk, die, volgens zeggen van den voorzitter, zich geheel kosteloos gaf. De geachte spreker behandelde de nieuwe Huurwet®. Tot in de kleinste bijzonderheden werden de artikels der wet nader toegelicht. Aan het slot der vergadering werd een commissie van 3 personen benoemd die eventueele klachten, betreffende den verhoogden huur prijs, zouden aanhooren, om dan deze, zoo die naar hunne meening gegrond zijn, aan het bestuur kenbaar te maken. Mocht dan genoegzaam blijken, dat het noodzakelijk is dat ook in deze gemeente een huurcommisse werd benoemd, zou het afdeeleelingsbestuur in overleg met het be stuur der vakvereeniging bij B. en W. aankloppen om zulk een vereeniging in het leven te roepen. Maandag avond kwam het comité met de leden der pas opgerichte A. R. Kiesvereeniging in vergadering bijeen. Een voorloopig bestuur werd gekozen bestaande uit de heeren. Fred. H. Hoek le voorz. N. Bakker 2e voorz. W. M Dalmaijer le secr. G. van Wiegenburg 2e secr. Jacs de Bie Czn., A. Janson en C. van Heijst. Naar men ons meedeelde hoopt ds. Vreugdenhil op Donderdag 17 Febr. zijn afscheidspredikatie te houden. Wijk. De heer de Roon, thans te De Bildt woonachtig, heeft zijn villa verkocht aan den heer W. Hoeflaken voor de som van f 35 000. De heer de R. is dus niet meer van plan zich in onze gemeente te vestigen wat door vele inwoners wel zal betreurd worden. Van de gelegenheid tot het ver krijgen van Jbons voor werkmansschoenen (regeeringsschoenen) werd heden een ruim gebruik gemaakt, evenals van die om een extra aandeel turf te halen, nu wellicht in Febr. geen kolen ter beschikking zullen wezen. Niettegenstaande in het vorige jaar duur hooi werd gepacht levert den hooi bouw nog wel buitengewone verdiensten, en zeker voor hen die hun hooi niet te spoedig opruimden. Men besteedt thans tot f80 per 500 K G. Correspondentie. Onze berichtgever uit Genderen in ons Blad van 26 Jan. j.l. betreffende de aldaar plaats gehad he'bbende vergadering, ver zocht .ons zijn bericht aan te vullen met de mededeeling, dat de niet groote opkomst ter vergadering niet was te wijten aan minder groote belangstelling in het te be handelen onderwerp, maar wel aan een door omstandigheden onvoldoende publici teit van tijd en plaats der vergadering. Boekaankondiging. Ons gewerd een almanak 1918 in zak formaat, waarin reclame gemaakt wordt voor een bijzonder genre. Wij nemen uit de eerste pagina over wat het Instituut beoogt Meer kfclmte, minder werk, meer vrije tijd, grooter inkomen zijn de resultaten van het onderricht van Dalmeijer's Insti tuut voor zelfontwikkeling. Z^ér speciale Cursussen ter opleiding tot meesterlijk werken, vrij spreken, logisch denken en practische levenskunst, het omzetten van uwe kundigheden in materieele waarden en geheugenleer alsmede onze populaire cursussen in de beginselen van de leer der persoonlijkheid, algemeene ontwikkeling, (uitgebreid Herhalingsonderwijs) en oplei ding voor den handel. Waterhoogte Hoog Water. 25 Jan. 3.17 3.13 2.96 2.92 26 27 28 M. 9 H e u s d e n. Laag Water. 3.16 M. N.A.P. 3.11 2.95 d s 2.94 Rivier berichten. Op 29 Jan. in meters in cM. 's-Hertogenbosch 4.15 -f N.A.P. val 43 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 4.13 9 9 val 14 (Maas) 3.92 9 9 val 16 Crévecoeur (Dieze) 4.09 9 9 val 16 Crévecoeur (Maas) 4.01 9 9 val 17 St. Andries (Maas) 5.49 9 9 val 19 St. Andries (Waal) 5.60 9 9 val 26 Grave 9.66 9 9 val 29 Venlo 13.11 9 9 val 48 Maastricht 43.21 9 9 val 30 Keulen 3.27 9 9 val 25 ADVERTENTIEN. Heden morgen, omstreeks vier uur, behaagde het den Heere van leven en dood, van ons weg te nemen, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ANNEKE VAN HELDEN, Weduwe van Antonie van Wijk, na een langdurig, smartelijk, doch geduldig lijden, in den ouderdom van ruim 79 jaren. Diep bedroefd geven wy U hiervan kennis. Jan van Wijk. Cornelis van Wijk. Adriana van WTijk- geb. Groeneveld en Kinderen. Philippus van Wijk. Anneke van Wijk- geb. Tameris en Kinderen. Gijsbert van Wijk. Zalt-Bommel, Arie van Wijk. Adriana van Wijk- geb. Bouman en Kinderen. Maria van Ooijen- geb. van Wijk. Arie van Ooijen en Kind. Anneke Post- geb. van Wijk. Jan Post. Antonia Maria van Wijk- geb. van Wijk. Wouter van Wijk en Kinderen Gerdina van Wijk. Cornelia de Haan- ge b. van Wijk. Jan de Haan. Aalburg, 17 Jan. 1918. a contant, een gebruikte Brieven, met opgave van merk en prijs onder no. 50 Bureau van dit blad. VAN zal op DONDERDAG 31 JANUARI 1918, des voormiddags ten 11 uur precies, ten STADHUIZE, te DRÜNEN. Desverlangd FRANCO tliuis bezorgd. te HEUSDEN, Breestraaat W. 67, (in het huis vroeger bewoond door den Heer G. VOS) Med. Docts. Arts. Spreekuur: 9—10 en ll/9—2}/t uur. zal op Dinsdagen 5 en 19 Feb. e.k telkens v.m. 10 u. precies, ten herberge van Mej. Wed. v. d. MA ADEN te WIJK, ten verzoeke van den heer W. C. den Dek ker cs. bij Een perceel uitmuntend weiland in het Hakkeveld onder Wijk groot 2 55.30 H.A ZIE BILJETTEN. omdat ge geen Auto of Motor meer moogt rijden, doch koop direct het beste RIJWIEL wat ge krijgen kunt. »Ger- maan« en »Babilonia« rijwielen voldoen aan de hoogst gestelde eischen. Neem eens proef', stel het niet uit, daar de prij zen steeds stijgen, doch vraag aanstonds inlichtingen bij Bondsrijwielhersteller Babilonienbroek. Vertegenwoordiger van eerste klas Rij wielen, leverancier van elk gewenscht merk tegen fabrieksprijzen. Babi- lonia's sijn steeds voorradig. Rijwiel banden in reuzenvoorraad in alle merken tegen <»regeeringsprijzen. In kettingen, pedalen, staren, carbidlampen, ven- tilen, pompslang en alle mogelijke on- derdeelen enorme voorraad, tegen concur- reerende prijzen. BELEEFD AANBEVELEND. behooren steeds W>beri-ia- |1| bietten bij de hand te zijn, om s ze bij hoesten, verkoudheid of s HH katarrhale aandoeningen direct §H§ te kunnen aanwenden. Zij sma- ËjËi HH ken aangenaam en hebben veel uitwerking. Bij alle apothekers en drogisten I Wyberi Aalburg, Rotterdam, Oosterhout, Aalburg, Aalst, Rotterdarr\, Nieuwaal, Aalburg Flensden,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 3