Hoesten Hheumatiek,»a Bij Kinkhoest geneesheer, maar de officier nam zich zelfs niet de moeite, dezen brief te lezen Dit ergerde den jongen man zoozeer, dat hij zeide »Ik ga er niet meer naar toe. Ik ga terug naar het front, a Hij ging, en overleed kort na zijn terugkeer. »Dat was mijn eerste zoon riep Mr. Small wood op dramatische toon uit en ver volgde »Zes maanden later ontving ik een tele gram om naar mijn oudste zoon te komen, die de eenige was, dien ik nog had. Ik ging. Hij was driemaal gewond. Ik sprak hem in het hospitaal op het aangegeven bezoekuur. De jongen was reeds vèr weg, en smeekte, dat ik dien nacht bij hem zou blijven. Ik verzocht het eveneens, doch na drie uur achter een gordijn verborgen te zijn geweest, werd ik door de directrice verwijderd. Zij weigerde aan ieder verzoek mijnerzijds gehoor te geven. Mijn jongen stierf dienzelfden nacht o Thomas tegen Cléinenceau. Naar de Zwitsersche Perstelegraaf ver neemt, heeft Albert Thomas in zijne toe spraak in het Alhambra te Bordeaux, hef tige aanvallen gericht op de binnen- en buitenlandsche politiek van Clemenceau. Thomas kritiseerde het diepe wantrouwen van Clemencau ten opzichte van de demo cratische ontwikkeling der socialistische massa's. Ook de politiek der Oostenrijk- sche nationaliteiten vond zijne scherpe af keuring. Elzas-Lothariugeii niet de voornaamste hin derpaal voor den vrede. In de Züricher Post wordt betoogd, dat de Elzas-Lotharingsche vraag niet meer de voornaamste hinderpaal voor den vrede is, aangezien Lloyd George een geheele reeks eischen heeft gesteld, die in beteekenis de Elzas-Lotharingsche kwestie verre over treffen. In dit artikel wordt gewezen op de omschrijving der vrijheid der zeeën, en het plan tot aanleg van een spoorweg KaïroBagdadCalcutta. Zoolang dit ge weldige plan, dat de vernietiging van Turkije beduidt, niet door Engeland en de Vereenigde Staaten wordt opgegeven, kan de wereld niet op vrede hopen. I)e stakingen in Duitschland. Berlijn, 30 Jan. Het »Berl. Tageblatt« meldtsociaal-democratische fractie heeft bij het Rijksdag-presidium onmiddellijke bijeenroeping van den Rijksdag gevraagd, wegens den verontrustenden toestand ten gevolge de gebeurtenissen der laatste dagen. Berlijn, 31 Jan. Te Charlottenburg heeft een botsing plaats gehad met de politie. Een politie-wachtmeester is door een schot gedood. Van de 400.000 arbeiders staken ongeveer 180.000. Drie tramwagens werden uit de rails geworpen, Eensgezindheid onder de stakers ontbreekt. o Duitsche schepen onder Amerikaansche vlag. Volgens een officieeie opgave zijn tot nu toe 500.000 ton aan scheepsruimte, vroegere Duitsche en Oostenrijksche sche pen, door Amerika in gebruik genomen, om troepen en oorlogsmateriaal naar Frank rijk te brengen. o Den 29en Jan. kort na het middaguur hebben Engelsche marinevliegtuigen een aanval gedaan op het vliegkamp van Coel- kerke, waarbij vele bommen werden ge worpen in de loodsen in den noordweste lijken hoek van het terrein ontstond brand, In den loop der gewone lucht-patroille- tochten werd een vijandelijk vliegtuig ver nield en één stuurloos neergeschoten. De strijd ter zee. Het transportschip Aragon, 9588 br. tons, is 30 Dec. in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee getorpedeerd en ge zonken. Een Engelsche torpedojager werd terwijl deze bezig was de opvarenden van de Aragon te redden, zelf getorpedeerd en zonk, zooals reeds op 7 Jan. is gemeld. De hulpkruiser Osmanieh, 4041, liep 31 Dec. op ongeveer dezelfde plaats op een mijn en zonk. Van de Aragon zijn vier officieren, waaronder de kapitein, 21 der bemaning, een militair officier, 166 man en 8 verpleegsters omgekomen. Dit zijn de twee schepen, waarover 23 dezer in het Lagerhuis mededeelingen wer den gedaan. o Een Zweedsch oordeel over Duitschlaudsch militaire kracht. De militaire medewerker van Svenska Dagbladet wijst er op dat Duitschland aan vele fronten een ongekend vermogen aan den dag heeft gelegd, om alle hindernissen te overwinnen. Juist op het huidge oo- genblik kan het zoowel artillerisch als technisch zeer bijzonder zijn toegerust. Indien de Duitsche legerleiding dan ook tot een offensief in het westen besluit, kan men op een geweldiger strijd dan ooit rekenen. De oorlog iu Finland. Finland wordt hoe langer hoe heviger door burgeroorlog verscheurd. Er heerscht een ontzettend schrikbewind. De Finsche revolutionnairen hebben den Senaat ten val gebracht. Hevige gevechten worden geleverd tusschen de burgerlijke garde en de Rus sische matrozen. De Zweedsche regeering zal zoo spoedig mogelijk schepen naar Finland zenden, die de Zweedsche onderdanen naar hun vader land moeten terug brengen. Men mompelt zelfs reeds, dat Zweden zou willen ingrij pen, doch dit is zelfs een gerucht. o Bij den laatsten luchtaanval op Engeland zijn drie personen gedood en tien gekwetst. Men vreest, dat er nog zes lijken onder den puinhoop van een huis liggen. o De worsteling aan de fronten. De Italianen hebben een mooie over winning behaald. Zij namen den Centralen h.l. de Monte di Val Bella en den Col del Rosso af Daarmede is de nederlaag van 24 Dec 1917 hersteld. Meer dan 100 officieren en 2500 manschappen werden gevangen genomen, verder 6 kanonnen van verschillend kaliber, ongeveer 100 mitrail leuses, talrijke bommewwerpers, duizenden geweren en onmetelijke hoeveelheden mu nitie en materiaal van allerlei soort ver- meesterd. Dit maakt het succes zeker nog belang rijker. o De Engelsche, Amerikaansche en Japao- sche oorlogsschepen, die de haven van Wladiwostok zijn birinengeloopen, hebben troepen ontscheept, welke de stad hebben bezet. Aan de Russische autoriteiten werd een nota overhandigd, die, uit naam van alle mogendheden, wier troepen zich in de stad bevinden, door den Japanschen consul- generaal te Wladiwostok onderteekehd is. Ien verkoudheid. Gebruik ANGA-bonbons. Doos 35 en en slijmhoest, luchtpijpkatarrhen, I bronchitis, slaapstorenden hoest- PI prikkel, hoest bij ouden van |j dagen en Asthma gebruike men ANGA-siroop |i Per flacon f 1.40, 3 flacons f4. Fabrikant A. MIJNHARDT, S Pharmac. Fabriek Zeist. Verkr. bij Apoth. en Drogisten. II Naar het Engelsche ministerie van oor log meldt, is uit Egypte bericht ontvangen, dat de Arabische stiijdkrachten van Hedjaz den Turkschen post Tafile, 45 mijlen ten Noorden van Maan bezet hebben en het geheele garnizoen gevangen genomen hebben. Turksche troepen welke van uit Eiker rak 20 mijlen ten Noord-Oosten van het Zuidelijk gedeelte van Daechesa naar Tafile oprukten werden den 26en Jan. 11 mijlen benoorden Tafile door de Arabieren aan gevallen en in wanorde teruggedreven. Zij lieten talrijke gevangenen, een bergkanon en 7 machinegeweren in handen der Ara bieren. Denzelfden dag werden Turksche strijd krachten, welke Westwaarts van Maan oprukten, door de Arabieren bij Ainuheida, Westelijk van Maan teruggeslagen. BINNENLAND. Drama te Kerkrade-Rolduc. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Kerkrade-Rolduc een afgrijselijk drama plaats gehad, waardoor twee soldaten het leven verloren. Zeven smokkelaars werden ondekt door twee hulp-kommiezen namelijk sergeant H. en de soldaat v. d. M. Zich ontdekt ziende, gingen de smokkelaars op het halt-geroep der kommiezen aan den haal. Zij werden achtervolgd, waarbij een der smokkelaars een revolver trok en drie schoten loste. De soldaat v. d. M, kreeg een kogel in het hoofd en was onmiddellijk dood. De sergeant H. werd door een kogel in de borst getroffen. Het schieten hoorende kwam de grenswacht in het geweer en vond beide ongelukkigen badende in hun bloed. H. die nog leefde, werd naar het hospitaal te Heerlen overgebracht, waar hij echter, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, spoedig overleed. Zes der smokkelaars zijn door de mare- chaussées gearresteerd. Den 7en dader is men op het spoor. Msb. o Een lentebode Te Budel heeft de heer G. Verkuijlen tusschen bessenstruikjes nu reeds een keu rig afgewerkt vogelnestje gevonden waarin een eitje Koffie. De maximumprijs voor koffie is bepaald voor den tusschenhandel f 1.24 los en f 1.29 netto verpakt kleinhandelprijs f 1.40 p. pond. Koffie-extract tusschenhandelpr. 14 cent, kleinhandelprijs 20 cent per deciliter, exclusief flesch. De extract mag niet min der dan 10 pet* koffie bevatten. Deze beschikking treedt op 1 Febr. a.s. in werking. De verkoopers zullen voortaan aan de T. K. D. voor distributiekosten te betalen hebben 5 cent per K g. thee, 36 ct. per K.g. ongebrande en 45 cent per K.g. ge brande koffie. o De vet-rantsoeneering. Naar de wethouder voor de distributie zaken in Dordrecht, de heer v. Zanten, in de raadszitting mededeelde, is het de be doeling der regeering om bij de rijksrant- soeneering van vet per hoofd per maand 3i/2 ons beschikbaar te stellen. Acht knoeiers gearresteerd. Te Utrecht heeft de recherche gisteren drie werklieden aangehouden zoomede een opzichter, een portier en een baas van de gasfabriek, wegens het plegen van onrecht matigheden bij de aflevering van brand stoffen. Reeds geruimen tijd was er bij de directie der gasfabriek geklaagd over handelingen van een deel van het perso neel bij de aflevering van steenkolen. Ver der werden herhaaldelijk klachten ontvan gen over het dwingen van het pnbliek om aan het personeel fooien te geven en ook was bekend, dat diefstallen van kolen, zink enz. op de terreinen van de gasfabriek plaats vonden. Personeel met toezicht be last stopte den mond van hun werklieden door voor hen overuren in rekening te brengen, hoewel in het geheel geen over werk was verricht. Deze zaken waren aan de directie be kend, terwijl ook B. en W. ingelicht waren. Op verzoek van B en W. heeft de politie zes personen gearresteerd, terwijl een groot aantal werklieden en ambtenaren in ver hoor werd genomen. Van de zes aange houdenen hebben reeds enkele bekend. Gisteravond zijn nog twee brandstoffen- handelaars aangehouden, die zich hebben schuldig gemaakt aan het opkoopen van gestolen brandstoffen, voornamelijk briketten. o Een ongewone huwelijkvoltrckking, had te Haarlem voor den ambtenaar van den burgerlijken stand plaats. De bruidegom, zekere H., afkomstig uit Voe- rendaal, was n.l. gedetineerd in de straf kolonie Veenhuizen. Om bepaalde redenen had hij den wensch te kennen gegeven, dat zijn voorgenomen burgerlijk huwelijk zou worden voltrokken. Deze wensch was door de betrokken autoriteiten ingewilligd en dientengevolge was H., onder begelei ding van een paar marechaussees, naar Haarlem getransporteerd. Na de huwelijks voltrekking, welke plechtigheid eveneens door de gendarmen werd »opgeluisterd«, is de bruidegom weer onder hetzelfde ge leide naar Veenhuizen op transport gesteld. Het bruidje bleef treurend achter 1 Achterhaald. Gistermiddag is door kommiezen uit Neu zen even voorbij Bath op de Westerschelde het tjalkschip De goede Hoop uit Krab- bendijke achterhaald. In het schip bleken 1000 K.G. planten vet geborgen. Deschip- per P. B. werd gearresteerd. Engeland en Nederland. Naar in welingelichte kringen vernomen wordt, zijn binnenkort maatregelen te ver wachten van de zijde van Engeland, waar door de represailles betreffende het han delsverkeer met Nederland zullen worden opgeheven. (Prov. Gron. Ct.) Ons natuurschoon. Een particulier wilde aan den berm van den Rijksstraatweg tusschen Velsen en Beverwijk 90 prachtige boomen vellen. Een aantal omwonenden wendden zich tot den minister, met het resultaat dat na overleg de helft der boomen blijft staan. Bij na een jaar vastgehouden. Dezer dagen is te Oldenzaal een serge ant van het Nederl. leger, tevens buiten gewoon commies, aangekomen, die op 10 Maart 1917 door de Duitsche grenswacht nabij Beek (Geld.) werd gevangen genomen, toen hij zich zooals zoo vaak gebeurde, even over de grens begaf. Sinds dien tijd had hij te Paderborn in een gevangenkamp moeten verblijven. Nu eerst was hem toe gestaan, naar Nederland terug te keeren. Visehsmak gezonken. Den Haag, 30 Jan. Bij het departe ment van buitenl. zaken is bericht ont vangen, dat de vischsmak »Antonius Sch, 234» op 20 Jan. gezonken is na aanvaring bij de Haaks met een Engelsche torpedo jager. De bemanning is te Harwich ge land en bevindt zich thans te Londen. Van de bemanning is een man licht gewond. Het s s. Herwede gezonken. Den Haag, 30 Jan. Het depart, van buitenl. zaken ontving uit Londen bericht, dat het Nederl. s.s. »Merwede« uit Slie- drecht gezonken is. De geheele bemanning is gered en te Newcastle geland. o Doodgeschoten. Woensdagmorgen in de vroegte is door de Duitsche grenswachten nabij Achel een Hollandsche smokkelaar doodgeschoten. Zijn lijk is naar Achel overgebracht. o Zachte zeep. Wegens gebrek aan grondstoffen zal de periode van 128 Jan. vervallen en de voor die periode ingezonden zeeporders ge rekend worden bestemd te zijn voor de periode 29 Jan.27 Febr, De maximum- inkoopprijs voor gemeenten is bepaald op f55.60 per 100 K.g. I jicht, spier- en ^gewrichtspijn, I pijn in de lendenen, influenza, I aangezichtspijnfen kiespijn.' Ge- fl bruik SANAPERIN-tabletten. Per koker 60 ct.;3 kokers f 1.70. I Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist. Bij Apoth. en alle Drogisten. II BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN IIEUSDEN maakt bekend: dat gedurende het tijdvak van 1 t.m. 15 Februari 1918 door detaillisten aan verbruikers zal mogen worden afge leverd op Bon no. 16 eener thee/koffiek. 1 ons koffie, en gedurende het tijdvak van 16 t.m. 28 Februari 1918 op bon no. 18 eener thee/koffiek. 1 ons koffie. De aandacht wordt er op gevestigd dat de eerstvolgende aan de beurt zijnde bons nos. 15 en 17 voorshands niet geldig zjjn. Heusden, 31 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. Koiiinklyk bezoek aan de pontoiiafdecliiig te Heusden. Vrijdagmorgen, circa 9 uur, arriveerde alhier H. M. de Koningin, met gevolg, in een 3tal auto's, om een bezoek te brengen aan de Pontonafdeeling. Met gejuich van het publiek ontvangen, maakte H. M. met de medegekomen au toriteiten en onder geleide van den Com mandant van Heusden, de Heer De Koff, le Luitenant der Veldartillerie, eene wan deling over het Wilhelminaplein, de stads wallen tot nabij de Oude Haven. Aldaar werden door pontonniers oefeningen ge houden. Een aanleghoofd werd in een minimum van tijd aangebracht, een vlot, dat in de Maas gereed lag, werd met een zestal paarden bezet, waarmede een tour nee op de rivier werd gemaakteen veer tiental poutonwagens trokken over een in der haast gereed gemaakte brug. Na een wandeling door de gemeente, waarin elk huis met de nationale vlag was versierd, werden nog een .paar kwartieren en de cantine bezocht, waarna H. M. zeer voldaan wederkeerde en hare tevredenheid over het geziene te kennen gaf. Het publiek van hier en uit de aan grenzende gemeenten hief langs den af te leggen weg een algemeen gejuich aan, dat door de Vorstin naar alle zijden beantwoord werd, en te circa 10.30 ure vertrok de Hooge Gast, om de inspectiereis te Drunen voort te zetten. Het publiek alhier in bestemming achterlatend. Het water is geregeld vallende. De loodsen op de aanlegkade staan weder geheel vrij zeer ten gerieve van het vervoer van goederen. Donderdagmiddag, ongeveer kwart voor een, vloog een Nederlandsche vlieg machine over onze stad, op zeer goote hoogte. De machine koerste in Zuidwes telijke richting. Aalburg. Terwijl een schip met brand hout geladen, de Bergsche Maas afkwam, en in de richting Aalburg wilde varen, nam het hoogstwaarschijnlijk een te korten draai, kreeg een hevige schok op 't sleep touw, zoodat een groot gedeelte van de bovenlading te water gleed en met den sterken stroom werd meegevoerd. Een groot gedeelte van het hout, is echter na bij de groote brug tegen een heining blij ven hangen. Bij den molenaar P. V. alhier is door den Controleur 2 H.L. rogge in be slag genomen. Babylouiënbroek. Dinsdag j.l. hield onzen geachten Burgemeester, den heer D. F. Brune, eene lezing over »Evenredige Vertegenwoordiging# en »het nieuwe kies stelsel#, in het schoollokaal alhier. De tal rijke opkomst getuigde dat er veel belang stelling was, de zaal was stampvol. Op een zeer duidelijke wijze zette spreker dit onderwerp uiteen en boeide de vergadering met het geven van voorbeelden omtrent de nieuwe wijze van verkiezingen en doelde in t bijzonder er op dat verkiezingen voort aan om de vier jaar geschieden en tusschen- tijdsche verkiezingen niet meer plaats heb ben. Dit trok vooral de aandacht der. aanwezigen bij eventueele gemeenteraads verkiezingen, waarbij de heer A. Dekker nog even in debat kwam en de vraag stelde: »maar als er dan eens 6 van de 7 raadsleden intusschen sterven?# waarop spreker direct liet volgen: welnu, dan zijn ze alle 6 dood (Luid eri daverend applaus). Ten slotte behandelde spr. even dit vraagstuk, ofschoon een juiste ophelde ring voor zulk een onwaarschijnlijk geval natuurlijk niet te vinden was. Hierna keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. B esoijen. De vijf militairen, behooren- de tot de infanterie, gedeeltelijk alhier in gekwartierd, die verleden Zaterdag, begun- stipd door zwaren mist uit het cachot wisten te ontsnappen, en waarschijnlijk de wijk naar de grenzen hebben genomen, zijn nog niet gesnapt. Bij den heer Chr. Klerkx, meester timmerman alhier, zijn de laatste dagen alle drijfriemen, ter waarde van pl.m. f 400, die hij bij zijne nevenbedrijven ge bruikte, ontvreemd. Van de daders is nog weinig bekend, In de kade aan de Capelsche zijde van den Sprangschen sloot is door het hooge water een gat geslagen ter breedte van ongeveer 20 Meter. Ten gevolge daarvan blijft de polder onder water staan de schade wordt geraamd op circa f2000. Heesbeen. Onze Burgemeester, de Heer Brune, hoopt Maandag 4 Februari des avonds ten 7 ure in de Öpenb. School eene lezing te houden over Evenredige Vertegenwoordiging. Herpt. Het aantal leerlingen op de O. L. School is de laatste weken zoo sterk gerezen, dat de school weldra te klein zal zijn. Eenige maatregelen zijn reeds ge troffen, een tiental nieuwe banken zijn bij geplaatst, om zoodoende de jeugd een behoorlijk zitplaatsje te verschaffen. Loon~op-Zand. 31 Jan. (Part.) He den half 11 passeerde H. M. de Koningin met gevolg te paard alhier en begaf zich naar de heide, tusschen Loon op Zand en Kaatheuvel om een wapenschouwing te houden. Té half één keerde Zij per auto naar Tilburg terug. Nieuwendijk. a s. Zondag hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Èskes emeritus-predikant te Leiden. Door de afdeeling der V. P. N. al hier zijn over het jaar 1917 ruim 100.000 eieren naar de Rotterdamsche veiling ver zonden. Sprang. In deze gemeente bedraagt het aantal ingeschrevenen voor de Nat. militie lichting 1919 15 personen. Den WelEd.gest. heer A. Hazen- broek 1ste luit. werd heden, (Donderdag) tot kapitein bij zijn Compagnie bevorderd. Op heden is door het bestuur van het Chr. Prot. militaire tehuis, een dam- wedstrijd uitgeschreven, waaraan door een 20-tal militairen wordt deelgenomen. Rectificatie. In het bericht, be treffende de afscheidspredikatie aan Ds. Vreugdenhil, opgenomen in ons vorig no., leze men in plaats van (Donderdag) Zon dag 17 Febr. Veen. De broodbakkers alhier hebben van regeeringswege bericht ontvangen, dat voortaan het meel, dat zij voor hun beroep noodig hebben, aanmerkelijk in prijs is ge daald. Een mededeeling, welke voor hen zeer welkom was. Van ministerieele zijde is voor belang hebbenden bericht ontvangen, dat de ver goedingen der in dienst zijnde militairen voor hunne echtgenooten zijn verhoogd, en is dit in dezen duren tijd zeer welkom. Op een verzoek van den gemeente veldwachter Swarts alhier om verhooging werd gunstig beschikt. Hem zal van ge meentewege een duurtetoeslag worden toegekend van f75.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2