Vanaf 300 sigaren franco per post. Sigaren-Magazijn Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3747. Zaterdag 9 Februari 1918. 5 5 's-BOSCH FEUILLETON. EEN KOLONIAAL. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. ONOVERTROFFEN ZIJN: Miss Annie »Cuba" Vorstenlanden. Rita A T Rita B vale- Rita C prachtkleuren. 4 ct. 5 6 7 8 HEERLIJK, VOL AROMA, UIT DE FIJNSTE HAVANA TABAKKEN SAMENGESTELD ZIJN ONZE: Vuella Abajo10 ct. Carlotta10 Mariska12 Uitsluitend. bij ons verkrijgbaar. Hinthamerst. 24 Tel. in. 492. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Rusland voor en Rusland na. t Is altijd Rusland, 't Schijnt wel of er in de heele wereld niets meer voorvalt dat de aandacht verdient. Wat er dan ook geschiedt in en met betrekking tot het vroegere Czarenrijk is van zooveel belang, dat we het andere dat van niet veel beteekenis is er bij in de schaduw komt te staan. Nu zijn er in de laatste week wel zeer belangrijke berichten uit het oostelijk lijk van ons werelddeel. 'tMoet al heel vreemd loopen als de zaken daar niet een heel andere keer gaan nemen dan de maximalistische regeering zich had voorgesteld. Deze toch had gemeend, dat de oproersvlam zou over slaan naar alle landen van Europa en in laaiende gloed alle gevestigde regeerings- vormen zou verteren. Zoo zou er in kort- tijdsverloop een einde zijn gekomen aan den onzaligen volkerenknjg. Wij willen veronderstellen dat Lenin en Trotzky door hooge verwachtingen bezield en zuivere beginselen gedreven werden, toen zij de revolutie-machten ontketende. Doch wat zij en hun aanhang nu te aanschouwen geven is verre van begeerlijk en navolgens waardig. Het is eenvoudig een jam boel geworden in Rusland. Van vrijheid geen sprake meer. Gevangennemingen op groote schaal. Verbeurdverklaring van persoonlijk bezit. De banken geplunderd, enz. enz. Geen wonder dat wie prijs stelt op orde en vooruitgang zich tegen hen keert. Zoo allereerst de Polen. Zooais wij weten vochten vóór de wapenstilstand, Poolsche regimenten aan Russische zijde met dit ideaal voor oogen hereeniging en onafhankelijkheid van Polen, in de overtuiging, dat de overwin ning van de entente een noodzakelijke voorwaarde voor de bereiking van dit ideaal was. Immers, als de centralen overwinnen, komt het stellig niet tot hereeniging van Polen, en het schijnt geen onverdedigbare stelling, dat de zelfstandigheid zonder die hereeniging van twijfelachtige waarde zal zijn (de uitgang- naar de zee). Om deze co andere gronden streden dus die Polen vóór den wapenstilstand aan Rusland's zijde en zij waren in nationale regimenten ver- eenigd. Nu zou men zoo oppervlakkig kunnen denken, dat deze Polen den heer Trotzky veel sympathie zouden moeten toedragen, omdat hij te Brest zoo aardig over het zelfbeschikkingsrecht der Polen heeft ge sproken, en heeft betoogd, dat, dat zelf beschikkingsrecht niet zou kunnen worden uitgeoefend, als er ook maar een enkele Duitsche en Oostenrijkscbe soldaat achter bleef. Maar de heer Trotzky zegt wel, dat hij die soldaten daar weg w:l hebben, om plaats te maken voor het zelf beschikkings recht, maar hij bedoelt daarmee dat blijkt nu toch dagelijks duidelijker voor het bolsjewisme. Immers bij neemt aan, doet althans zoo dat alle volken van Europa au fond maximalistisch zijn en maar op een gelegenheid wachten zulks tot uiting te brengen. Mochten zij dat nog niet terstond begrijpen, dan is Trotzky er In den beginne zagen allen op den nieuwen cow-boy eenigszins uit de hoogte neer, doch toen het bleek dat hij voor hen niet onder deed in geoefendheid in paardrijden, schie ten en losso werpen, dat hij op verschrik kelijk handige wijze het lange en scherpe bowiemes wist te gebruiken, dat zijn moed geen grenzen kende, zijne ondervinding en kracht zoo niet de hunne overtrof dan toch zeker evenaarde en hij niemand en niets vreesde of te moeilijk vond, toen kreeg hij langzamerhand door den invloed zijner meerdere beschaving, gepaard aan eene soort flegmatische kalmte die hem nooit verliet en hem altijd den goeden weg wees zelfs te midden der grootste»gevaren, een zeker overwicht op die woeste makkers, die zich onwillekeurig door hem als door een aanvoeder lieten leiden. Dutch John, dit was de bijnaam waar onder hij bij zijne makkers bekend was, werd door sommigen gevreesd, door anderen ontzien, door eenige als vriend beschouwd, maar door allen geëerbiedigd. Slechts één was er die juist om dat overwicht van Dutch John een heimelijken wrok tegen hem koesterde, een wrok die Frentsel van zijne zijde niet verborg, doch openbaar liet blijken, omdat zijn gevoel hem zeide, dat onder al die wezens die hij zijne makkers noemde, deze de meest verachte lijke, de laagste en de gemeenste was. Het was een Ier, die den bijnaam Red Robin droeg, 'n ruwe onbeschaafde kerel met rood haar en eene bijzonder valsche gelaatsuitdrukking, een duivel in menschen- gedaante, hartstochtelijk woest en genot I vindende in wreedheid het was iemand die door de makkers tot alles, zelfs de laagste misdaden in staat geacht werd en omtrent wien de verschrikkelijkste verhalen in omloop waren, zoodat zelfs de ruwe cow-boys hem schuwde en blijde waren als zij voor eenigen tijd van zijn minder gewenscht gezelschap ontslagen waren. Aan den oever van een waterplas, ge voed door enkele beekjes, hadden zich eenige fortuinzoekers als voorloopers der beschaving op den grens van het gebied der cow-boys neergezet, en ofschoon die nederzetting slechts bestond uit eenige hou ten hutten, opgericht op eene in het bosch opengekapte vlakte, droeg die nederzetting toch den trotschen naam van Puddle City. Dit was een der meest gelief koosde uit spanningsplaatsen der cow-boys, daar bijna elke hut een kroeg was, waar onder het gebruik van ongeloofelijke hoeveelheden slechte Whisky en Brandy zwaar gedobbeld werd, en waar dikwerf de meest woeste tooneelen plaats grepen, waarin revolver en bowiemes mede spraken. Een dier herbergen maakte daarop eene gunstige uitzondering, daar de eigenaar, niet afkeerig van, hen door het afzenden van eenige Roode Gardes duidelijk te maken, weiken kant ze uit moeten. Wie te traag van begrip is, om zijn eigen heil in te zien wordt opgesloten of afgemaakt. De Polen echter bedankten voor de eer naar Trotzky's pijpen te dansen en dus zond de Russische regeering vaandrig Kry- lenko uit met een troepenmacht er op los om die «reactionaire Polen mores te leeten. Maar deze, ook niet mis, hebben Krylenko met zijn heelen staf gevangen genomen. Niet alleen in Polen, maar ook in de Oekraine hebben de maximalisten het on derspit moeten delven. Er is althans een bericht, meldend dat het oproer der bols- jewiki in Kiëf door de Oekrainers is on derdrukt. Zeer begrijpelijk. Want in stede van vrede te i rengen verijdelen deze heeren den vrede. Wanneer dit alles waar is tegenspraak noch bevestiging er van zijn ingekomen staan de kansen zeer goed voor een spoedigen vrede tus- schen de centralen en Oekraine. Dan heeft Duitschland tarwe genoeg. Het gevolg mocht dan ook voor ons wel gunstig zijn. Want de geallieerden weigeren toevoer van levensmiddelen naar ons land, omdat zij bevreesd' zijn dat wij van onzen over vloed uitvoeren naar onzen nabuur. Nu dit gevaar is opgeheven, daar Duitschland er veel beter voor komt te staan wat voedselvoorziening betreft, dan wij, kunnen ze onze schepen uit !ndië en Amerika toch waarlijk wel verlof geven de zoo hoog noodige produkten aan te voeren. Om nog even op den toestand in Rus land terug te komenDe maximalisten hebben beslag gelegd op de kerkelijke goe deren. Wanneer men bedenkt dat Rusland 42.000 kerken heeft en 1000 kloosters, met een grondbezit van meer dan drie millioen desjatin, is het geen wonder dat de begeerige oogen der regeering hebben uitgezien naar deze rijke schatten. Doch de geestelijkheid ziet deze berooving niet lijdelijk aan en heeft een algemeene ver maning uitgevaardigd ter verdediging dei- kerk tegen de bolsjewiki. De nood stijgt ondertusschen in Rusland schrikbarend. Zoo kosten, de aardappelen f'1.50 p. pond, boter f 14.50 p. pond, suiker f8 50 p. pond. Dan hebben wij het hier nog zoo kwaad niet. Trouwens ook elders worden de prijzen steeds hooger. Hoe men in Amerika over het verloop van den oorlog denkt, moge blijken uit zelf gewezen cow-boy doch nu verminkt, dergelijke uitspattingen niet duldde. Elkismore, zoo heette de eigenaar, bij genaamd Brutal Jack, noemde zijn gelegen heid dan ook een «Boarding house,daar hij in staat was, hoe primitief ook eenige gasten logies te verschaffen, terwyl hij tevens handel dreef in de enkele zaken die van eene eerste behoefte zijn voor de cow-boys. Hoewel Elkismore geen woeste drinkge lagen en vooral geen dobbelen in zijn huis duldde, was het toch een der drukst be zochten, en die aantrekking op de ruwe gasten vond zijne oorzaak in de persoon van Daisy Elkismore, de dochter van den eigenaar, een jong meisje waarvoor al die ruwe avonturiers bogen en waarop allen verliefd schenen. Daisy was een lief aanminnig kind van 17 a 18 jaren, met een regelmatig fraai gelaat waarin een paar zachte vriendelijke blauwe kijkers schitterdenhet was wel een teer schepseltje, doch een dat door den omgang met die ruwe klanten eene mate van zelfstandigheid gekregen had die ontzag inboezemde en de al te vrijmoedigen op een afstand hield, zoodat allen haar met den grootsten eerbied behandelden. De eenige aan wien den toegang tot het huis ontzegd was, was Red Robin, want zoowel vader als dochter verafschuw den dat gemeene en gevaarlijke sujet, zoo dat de woesteling hun wederkeerig een kwaad hart toedroeg, ofschoon hij zich tot nu toe van eiken vijandige daad had onthouden. een opmerkelijk artikel in de de «North- America Review« waarin de schrijver aan het slot zegt «Indien wij in oogenschouw nemen, dat het ons (V. St.) 14-maal zooveel kost om een gelijk aantal soldaten in de geveclits- liriie te onderhouden, als het aan Duitsch land kost en dat het onderhouden van één Amerikaanschen soldaat aan het front den onafgebroken arbeid eischt van vier man thuis (in de Unie) dan lijkt de te ver vullen taak nog grooter dan wij gedacht hadden. Niettemin kan zij worden volbracht, in dien wij eerst de zaak in haar ware ver houding zien. Tot dusver hebben wij enkel op grootsche wijze sprongen gedaan in het duister. Thans is de tijd gekomen om verstandiger, nuchterder en voorzichtiger te handelen in het licht der gebeurtenissen, dat den toestand overzien lijk heeft gemaakt. Te beginnen met den dag, waarop de het Congres weer bijeenkomt, dient iedere stap en iedere handeling die wordt gedaan, ge nomen te worden in de opvatting dat een geweldige oorlog op zijn minst vijf jaar moet worden voortgezet. Aanvaardt dat als basis van berekening houdt daarmee rekening bij alle plannen inzake financiën, nijverheid, transport, vliegtuigen, schepen en munitie en ons geheele plan voor een uiteindelijke doch zekere overwinning zal noodzakelijkerwijs en onmiddellijk wor den gewijzigd. Het is niet voldoende om vlotweg te zeggen dat Duitschland het niet kan winnen tegen de geheele wereld tot dusver heeft Duitschland het gewonnen tegenover een overwegend deel van de geheele wereld en het is nog aan de winnende hand. Wat ons te doen staat is, het niet enkel te beletten zijn verwoestingen voor te zet ten, maar terug te winnen wat het ge wonnen heeft en meer nog. Dat is, naar wij gezegd hebben, geen gemakkelijke taak, lang zo^ gemakkelijk niet, ais het een jaar of zes maanden ge leden zou zijn geweest. Maar sindsdien is Rusland krankzinnig geworden en heeft Italië in het zand gebeten. De noodzake lijke taak is viermaal zoo zwaar geworden. Eri daarom zeggen wij dat dit het don kerste oogenblik is sedert den slag aan de Marine. Maar wij wanhopen niet, wij zijn zelfs niet teleurgesteld. Ons geestesoog kan het wolkenfloers niet doorboren maar onze moreele visie 'zegt ons, dat de welk een Ook Frentsel, maakte als Dutch Jhon, kennis met vader en dochter, eene kennis making die gaa'nde weg een meer intiem karakter kreeg en daarom ook spoedig ein digde in een huwelijk tusschen de beide jongelieden, een verbond dat aller goed keuring wegdroeg, hoe verliefd zij allen ook op het meisje waren de eenige wien zij het schoonste en liefste meisje der plaats van ganscher harte gunden, was Frentsel. Zelfs Red Robin had daarover geen af keurend woord gesproken, doch van af dit oogenblik verdween hij uit die streken, zonder dat iemand wist waarheen hij ge stoven of gevlogen was, en niemand deed ook moeite om dat te vernemen, daar allen verheugd waren van de algemeen ge- haten woesten Ier ontslagen te zijn. Frentsel, die een innig gelukkig lever, leidde met zijne lieve Daisy, werd na eenige jaren eigenaar van het Boarding house, daar zijn schoonvader. Elkismore op zekeren dag dood in het bosch gevenden werd, blijkbaar vermoord, want het hoofd was met een kogel doorboord en het lijk van alles beroofd. Wie de moordenaar was wist men niet uit te brengen, doch onbe stemde geruchten vermeldden dat Red Robin in de buurt gezien was. Zijne betrekking als cow-boy gaf Frent sel echter niet op, daar hij te veel aan 't vrije leven gewend was geworden en dit lief had gekregen, tetwijl zijne vrouw in staat was de zaak alleen te bestieren. Gaandeweg breidde het plaatsje, Puddle zilveren zoom moet hebben dat moet zoo zijn. En vreest niet, wij zullen dien vin den. Zijn wij bezig den oorlog te ver liezen Neen. Maar wij zijn niet bezig hem te winnen en wij hebben nog een heel, heel langen weg af te leggen. Dat belooft wat. Nog vijf jaar en dan van steeds toe nemende ellende Wij gelooven niet dat de huidige menschheid zoo'n jaren lange bezoeking kan verduren. Eerder, veel eerder zullen de volkeren zich aan de ra zernij die al lang genoeg gewoed heeft een einde maken. Wie op de teekenen der tijden let ziet een andere toekomst, dan dit Amerikaansche blad ons voorschildert. BUITENLAND. Naar de Vossische Ztg. uit Stockholm verneemt, zouden de Engelsche en de Fransche vertegenwoordigers (te St. Pe tersburg verklaard hebben, dat »de geal lieerden bereid zijn Rusland stoffelijken en zedelijken steun te bieden, indien het re volutionaire leger den strijd tegen het Duitsche imperialisme hervat. De Times verneemt uit Sydney d.d. 23 Januari De tarweboeren in alle Australische sta ten zijn zeer bezorgd over de vraag, hoe zij toekomstige oogsten van de hand zullen doen. De ministers van Victoria en Nieuw- Zuid-Wallis hebben voorgesteld, dat de boeren zich liever op de veefokkerij dan op het verbouwen van tarwe toeleggen het laatste bedrijf is voordeeliger sedert het graan zich sterk heeft opgehoopt bij gebrek aan scheepruimte. De Engelsche regeering heeft ook nog niet laten weten, of zij van plan was den oogst van dit jaar iii te koopen. De Engelsche correspondenten te St.Peters burg maken opnieuw gewag van de voedsel- schaarschte die er heerscht en in menig geval leidt tot plundering van pakhuizen. De agenten der bolsjewiki zijn bij de in woners dér hoofdstad nog meer gevreesd dan de politie onder het oude regime. Ze zijn altijd op zoek naar samenzweringen, en nemen links en rechts papieren, geld en kostbaarheden in beslag. o In Duitschland zal men binnenkort van regeeringswege overgaan tot de distributie van naaigaren, aangezien thans bijna geen City, zich even als alle Amerikaansche plaatsen meer en meer uit en in diezelfde mate nam Frentsel's bezitting in waarde toe, want de grond, die vroeger slechts voor 't nemen was, werd nu met zilver betaald, vooral in het centrum der plaats waar zijn eigendom gelegen was Gehoor gevende aan herhaalden aandrang ging hij er eindelijk toe over om een deel van zijn i?rond te verkoopen, waarvoor hij een aardig kapitaaltje ontving, dat hij, in afwachting dat hij het bij de Bank in bewaring kon geven, in zijne woning opbergde. Wel waren er in de laatsten tijd bij den aanwas der bevolking meerdere dief stallen, soms gepaaid met moord voorge komen, doch Frentsel, de algemeen bekende, geachte en tevens gevreesde Dutsch Jhon, schonk daaraan weinig aandacht, vooral omdat hij in het bevolkste deel der plaats woonde. Eens begaf hij zich als gewoonlijk naar zijn werk en bleef daarbij eenige weken afwezig, doch toen hij terugkwam vernam hij de verpletterende tijding, dat dien nacht bij hem was ingebroken en dat zijne be minde Daisy bij de verdedigng hunner be zitting vermoord was. Diep bedroefd en wanhopend stond bij haar lijk de man, d e met zooveel moed tal van wis selvalligheden het hoofd geboden had, doch die eensklaps op zoo wreede wijze beroofd werd van haar, die hij zoo afgodisch had lief gehad, met geheel zijn trouw Hollandsch hart. VI cms BLAD voir lit Laid «an linsiin en Jtltena, in Lanestraat en ie Bommelerwaard. CUBfl Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1