Rheumatiek, Keelpijn, garen te krijgen is behalve van de smok kelaars en woekerhandelaars tegen 4 a 5 Mark per klosje, terwijl men tot de over tuiging is gekomen, dat door dit gebrek veel kleeding wordt verwaarloosd, die bij een tijdige reparatie nog geruimen tijd gebruikt kon worden. o Duitschland en Roemenië. Berlijn. De Berl. Morgenpost verneemt omtrent de besprekingen te Berlijn tusschen v. Kühlmann en generaal Hofman, dat deze besprekingen tot een overeenstemming zul len leiden over de houding ten opzichte van de Oekraine en over den toestand aan het Roemeensche front. Zoowel met Roemenië als met de Oekraine wordt een spoedige vrede verwacht. o üc onderhandelingen te Brest-Litowsk. Berlijn, 6 Febr. De onderhandelingen te Brest-Litowsk zullen morgen weer her vat worden. Van liet Westelijk front. Berlijn. In enkele sectoren in de streek van Armentières is de artilleriebedrijvigheid gisternamiddag toegenomen. Bij Lens hadden levendige mijngevechten plaats. Aan de Scarpe en ten Westen van Kamer rijk nam het artillerievuur op vele plaatsen tegen den avond toe. Vijandelijke verken- ningsaanvallen werden afgeslagen. o De toestand in Finland. In Finland is het al een even wanhopige boel. De Finsche witte garde, die eerst na het aankomen van aanzienlijke versterkingen uit Viborg naar het Noorden gedrongen werd, is tot het offensief overgegaan. Zij dreigt ernstig Viborg, welks garnizoen maat regelen tot verdediging van de vesting ge nomen heeft. De spoorwegverbindingen zijn weer ver broken. De trein waarin Kameneff en Salkind reisden om zich naar Frankrijk te begeven, kon niet verder komen dan Hammerfors. Volgens Aftonbladet telden de hulptroepen, die den Finschen opstandelingen door de regeering der Bolsjewiki zijn toegezonden Zaterdag 7000 matrozen en 7000 soldaten. Volgens berichten van de Finsche grens is de witte garde der Finnen in een ge vecht tegen de roode garde bij Tervola overwinnaar gebleven. Te Tornea onderging te toestand geen wijziging. In Uleaborg oefenen de Russen en de roode garde nog steeds een schrikbewind met moord en plundering uit. De gezant der Bolsjewiki in Denemarken verklaart, dat de berichten over het op treden der Bolsjewiki in Finland zeer over dreven zijn en te Haparanda werden ge fabriceerd. o Een spoedig einde van den oorlog iu zicht! Berlijn, 6 Febr. De Zwitsersche »A11- gemeiner Pressedienst« verneemt uit La Chaux-de-FondsDe munitie-bestellingen bij een aantal fabrieken in de Zwitsersche Jura zijn kortelings door de Fransche re geering tegen 1 Maart opgezegd. Aange zien in Frankrijk zelf ook verschillende munitie-fabrieken het bedrijf stop gezet hebhen o. a. te Marseille eene fabriek met vijftien honderd arbeiders zou men kunnen aannemen, dat Frankrijk er op rekent, dat spoedig vrede gesloten wordt. Trotzky door de terroristen ter dood veroordeeld. Zürich, 6 Febr. Volgens via Parijs ont vangen berichten uit Petrograd heeft de Petrograder commissie van Russische ter roristen het doodvonnis over Trotzky uit gesproken. o De Vereen. Staten hebben aan Frank rijk weer 155 millioen dollar geleend. Totaal bedraagt het aan de geallieerden geleende bedrag nu 4.684.400.000 dollar. De Elzas-Lotharingers worden door de Amerikaansche autoriteiten als Franschen beschouwd. Dit blijkt althans uit een draad loos bericht uit New-York, waarin wordt medegedeeld, dat de Amerikaansche regee ring, die de inschrijving van alle Duitsche en Oostenrijksche onderdanen in de Ver- eenigde Staten heeft verordend, een bi zonderen maatregel voor de Elzas-Lotha- ringen heeft getroffen, welke voor 1871 in de geannexeerde provincies zijn geboren. Deze personen moeten zich, voorzien van een indentiteitskaart, die hun door de alge- meene vereeniging van Elzas-Lotharingers in Amerika wordt verstrekt en door de Fransche consulaire agenten is geteekend, bij de Amerikaansche autoriteiten komen melden. Zij worden dan ingeschreven als Fransche Elzas-Lotharingers en niet als vijandelijke vreemdelingen. Een Rood legerkorps. Petrogad, 7 Febr. De opperbevelhebber van het district Petrogad beval de oprich ting van een eerste korps van het roode leger, gevormd uit boeren en arbeiders. Lerensmiddelenuood in Rusland. Londen, 7 Febr. De »Daily Mail« meldt uit Petrograd dat nog slechts voor enkele dagen levensmiddelen in de hoofdstad aan wezig zijn. De voorraden worden door de menigte geplunderd. Groote ongerustheid onder de bourgeoisie wekken de huiszoe kingen door de soldaten der Roode Garde. o Een Amerikaansch transportschip getorpedeerd Londen, 7 Febr. Off. Het transportschip Tuscania (14,348 ton) van de Anchorlijn, is in den nacht van 5 Febr. in de nabij heid der Iersche kust getorpedeerd. Het schip vervoerde Amerikaansche troepen. Er gingen ongeveer 210 levens verloren. Het totale aantal mannen aan boord be droeg 2397. Londen. Het volgend cijfer duidt het bij benadering opgegeven aantal geredden der Tuscania aan: militairen: 76 officieren, 1935 manschappen; bemanning: 16 of ficieren, 125 manschappen; 3 passagiers en 32 niet afzonderlijk vermelde personen. Van het totale aantal personen aan boord, dat 2397 bedroeg, zijn er 2187 gered. Londen. De overlevenden van de Tus cania zijn in den vroegen ochtend van Woensdag in Iersche havens binnengebracht. In een onderhoud vertelde een Amerikaansch officierWij vormden een deel van het krachtig convooi. Ik wil u niet mededeelen hoe wij in dit convooi waren geplaatst of hoe de verschillende schepen waren gefor meerd, doch ge moogt het noteeren, dat al de andere schepen, voor zoover ik weet, doorgevaren z\jn. Wat ons zelf betreft, de Duitschers zijn er in geslaagd slechts een deel van onze mannen te treffen, doch zij hebben ons gehard en wij willen het hun betaald zetten, wanneer de kans zich voordoet. Er heerschte geen enkel oogenblik een paniek aan boord. Met een scheepsroeper werd ons mede gedeeld »er bestaat geen gevaar voor zinken vóór dat alle mannen van boord zijn.« Inmiddels werden noodseinen gege ven. Britsche torpedojagers bevonden zich aan onze zijde. Ik geloof dat er een of twee reddingsbooten bij haar afvaart werden verbrijzeld. De torpedo jagers namen onze mannen op uitmuntende wijze en in stipte orde over. Nauwelijks waren wij met 500 man aan boord weggevaren of er werd een torpedo op ons afgevuurd. Hij miste doel. Een andere torpedojager ontkwam aan een neervallenden granaat. Het zinkend moreel der Engelsche soldaten. Aan het bekende Engelsche tijdschrift ïThe New Statesmanwordt het navol gende ontleend »Het onder degenen, die soldatenkennissen bezitten een welbekend feit, dat verleden winter op verschillende deelen van het Britsche front nauwelijks denkbare toestanden heerschten. Er kon den geen loopgraven worden aangelegd, en de mannen lagen dag en nacht in de modder, bloetgesteld aan de harde ont beringen van een langen en bitter kouden winter.Onder deze omstandigheden raak ten verschillende manschappen de kluts kwijt. Zij liepen weg, niet naar de Duit schers, maar naar huis. Zij werden achter haald en teruggebracht, doch niet in het hospitaal opgenomen. Zij werden dood geschoten, en verklaarden »Ik heb liever, dat gij mij neerschiet dan mij weer naar de vuurlinie te zenden. Dit waren vaak manschappen, die voor heen uitstekend gevochten hadden.Nu verlangt men van ons, dat wij zullen gelooven, dat hunne kameraden zeer gesticht zijn ge worden door het besluit om de namen der betrokkenen dag in dag uit aan hen voor te lezen, o Muiterij op een Fransch oorlogschip. Naar aan de Voss. Ztg. via Zurich wordt geseind, verneemt de Temps, dat de krijgs raad te Montpellier verscheidene leden der bemanning van de »Aversa« tot levenslange kerkerstraf heeft veroordeeld. Het vonnis werd uitgesproken wegens muiterij en aan sporing daartoe aan boord van het ge noemde schip. o Een waarschuwend woord! Naar aan de Frf. Ztg. via Bazel wordt geseind laat de bekende Engelsche publicist A. G. Gardiner in de Daily News een waarschuwend woord hooren tegen de oorlogsverblinding van het Engelsche volk. De wereld zoo schrijft hij wordt een met iederen dag, ieder uur toenemende kracht in de richting van den Niagara- waterval gestuwd. Indien het wenschelijk verstand eenige controle uitoefent op de gebeurtenissen, en een groot ongeluk ver hoeden wil, dan dient thans te worden gehandeld. De tragedie van eene periode van verval, zooals thans is, dat de gebeur tenissen te snel voor ons geschieden. Het is echter de zaak der staatslieden dezen ontwikkelingsgang te doorgronden en toe zicht te houden op het verloop er van, voor en aleer het te laat is. Ten einde dit te doen, behooren de staatslieden echter te weten wat zij willen en wat bereikbaar is. jicht, spier-, en gewrichtspijn, pijrYin de ledematen, influenza, aangeziehtspijn en kiespijn. Ge bruik SAXAPERIX-tabletten. Per koker 60 ct. 3 kokers f 1.70. Fabrikant A. MIJNHARDT, ;Pharmac. Fabriek Zeist Bij Apotb. en alle Drogisten. BIXXEXLAXD. Maximumprijzen roor rundrleesch. In zake de opdrijving der vleeschprijzen heeft de minister van Landbouw, Nijver heid en Handel op een schriftelijke vraag van het Kamerlid De Jong, medegedeeld, dat daartegen maatregelen zullen worden genomen. De bekendmaking dezer maatregelen is zeer aanstaai.de, doch kan nog niet vol ledig geschieden, omdat de voorbereiding nog niet geheel is afgeloopen. In 't kort komen zij hierop neer, dat de minister voornemens is maximum-verkoop prijzen voor rundvleesch te bepalen. Als gevolg hiervan zullen de verkoopprijzen van slachtvee beneden zekere grenzen moeten blijven. Mocht dientengevolge te weinig vee voor de slachtbank worden aangeboden, dan zal tot inbezitneming van slachtvee over gegaan moeten worden. Om het geheel der maatregelen goed te doen loopen is het noodzakelijk, dat 't slachten van vee enkel met toestemming van den minister kan plaats vinden. Een voorstel van wet om het slachten zonder zijn toestemming onmogelijk te ma ken, is door den minister ontworpen en zal, naar hij vertrouwt, de Kamer zeer spoedig bereiken. o 18000 gulden gestolen. Men meldt uit Zevenbergen aan de Ned. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men zich toegang verschaft tot het bureau van de genie alhier en daar een bedrag ontvreemd van f 18.000. Het geld, dat daags te voren was aan gekomen voor 't doen van verschillende uit betalingen, was in een geldkistje geborgen en geplaatst in een houten kist op de slaapkamer van den sergeant die met de bewaking is belast. De dief, dieven, schijnen dus heel goed te hebben geweten, dat er een vrij groot bedrag aanwezig was en hebben dit gfeheel onopgemerkt kunnen meenemen. Verschillende soldaten, burgers, alsook een sergeant, zijn reeds in verhoor geweest, doch tot op heden zonder resultaat. Geen beperking van den militairen groet. Men meldt uit den Haag De Tweede Kamer heeft hedenmiddag de motie-Duys, waarin de minister van oorlog wordt uitgenoodigd een aanzienlijke beperking te brengen in het systeem van den militairen groet, met 41 tegen 31 stemmen verworpen. Een inbreker die zijn portret achterlaat. De vlugge achterhaling van den dief, die jl, Vrijdagavond bij de firma Abra- hamson te 's Gravenhage heeft ingebroken en zoo ongeveer de heele étalage leeg stal, heeft zich al en heel eenvoudig toegedra gen, op een manier, die wij aan heeren inbrekers voor het vervolg zouden willen aanbevelen. Zij zouden er de justitie een onschatbaren dienst mee bewijzen en mis schien zich zelf ook, want vroeg of laat vliegen zij er toch in en dan is het maar beter dadelijk. Wat was er bij de inbraak gebeurd De dief had kort te voren zijn portret laien maken in een van de »druk- op-de-knop« gelegenheden, wel bekend bij de dames en heeren die zich langs den weg der snel-fotografie voor een koopje laten vereeuwigen. In de hurrie van het haastig naar zich toe halen en in zijn zak ken stoppen van de gouden en zilveren sieraden was een van die portretten zijn zak ontglipt en ongemerkt als een visite kaartje blijven liggen. Een van de eerste dingen die de politie vond was natuurlijk dat portret, waarin dadelijk een oude be kende werd herkend. Een half uur later was de vogel geknipt. (N. Ct.) Paarden. Van Tiel naar Duitschland zijn verzon den 280 voljarige paarden. De prijzen liepen van f 600 tot f1000. De volgende verzendingen van Tiel hebben plaats op 13, 20 en 26 dezer. De retdistributie. De Vee- en Vleeschhandel meldt, dat de vetdistribusie vermoedelijk half Februari in werking zal treden. Een definitieve datum is nog niet vastgesteld. De prijzen voor het ruw vet zullen ge steld worden zonder rekening te houden met de hooge prijzen van thans. Ook het vet*, dat nog in den handel is, zal opge vorderd worden. o Lim leerlingen. Mej. Dekker, onderwijzeres aan de Chr. school in de Bergstraat te Leerdam, had Dinsdagmiddag eenige jongens school ge houden de medeleerlingen waren hierover zoo ontstemd, dat ze besloten met hun juffrouw af te rekenen. Eerst hebben zij, door de deurkruk vast te binden, haar een uur opgesloten in school en toen zij uit haar gevangenschap verlost was, stonden zij haar, met stokken gewapend, op te wachten. Gevolgd door een aantal dier deugnieten, werd zij naar huis gebracht Onderweg ontbrak het niet aan de noodige scheldwoorden, terwijl men ook wel lust had haar te mishandelen. Het mijnengevaar. In de maand Januari j.l. zijn op de Nederlandsche kust aangetroffen 239 mij nen, nl. 215 van Engelschen, 19 van Duit- schen en 5 van onbekenden oorsprong. In het geheel zijn daardoor sedert Au gustus 1914 aangetroffen 5392 mijnen, waarvan 3540 Engelsche, 80 Fransche, 320 Duitsche, terwijl van 452 de oorsprong onbekend bleef. Te Roermond wist Dinsdagavond een Duitscher, die wegens verboden terugkeer in het hem ontzegde gebied over de grens zou gezet worden, aan de handen van den hem begeleidenden marechaussee te ont komen. Deze loste in de niet verlichte Munsterstraat twee schoten op den vluch teling, met het gevolg, dat het daar pas- seerende acht-jarige dochtertje van den koperslager W. door een schot ernstig in den buik werd getroffen. De toestond van het kind, dat naar het hospitaal werd overgebracht, is bedenkelijk. De vluchtende Duitscher werd op het Munsterplein door twee militairen aange houden. Duitschers te Hattem. Dinsdagavond is de Duitsche kolonie te Hattem weer met honderd-dertig personen vermeerderd. Zwervers uit alle werelddee- len waren er bij, die, toen de oorlog uit brak, als Duitsche onderdanen op vijandig gebied verkeerend, gevangen zijn genomen en naar Engeland gezonden. Drie en een half jaar hadden de meesten «achter het prikkeldraad« gezeten. De nionsterkist met goud op het spoor. Te Amsterdam heeft de politie een café in de Jordaan eenige der vermoedelijde daders aangehouden. Twaalf rechercheurs met een inspecteur trokken er op uit, maar zij, die gezocht werden, waren er niet. In den loop van den avond zijn toen 5 ver dachten gearresteerd en is bij hen huis zoeking gedaan. De vermoedelijke hoofd dader woont in de Lindenstraat, dus in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de kist werd weggenomen. Bij de huiszoekingen is veel geld gevon den en ook verschillende gouden voorwer pen. De meeste gouden sieraden waren verkocht aan een uitdrager, die ze echter alweer aan vele anderen van de hand heeft gedaan. Bij de moeder van den hoofd verdachte werd een belangrijke soms gelds in beslag genomen. De gearresteerden zijn bekenden van de justitie twee van hen zijn buitendien deserteurs, In de legerplaats Harskamp heeft een ernstig ongeluk plaats gehad bij een oefe ning in het werpen met granaten. Een granaat had driemaal geweigerd en toen reserve-2e-luitenant Veltmeyer, van het 1ste regiment infanterie, de granaat nogmaals wilde probeeren, sprong deze plotseling uit elkaar, met het noodlottig gevolg, dat de luitenant zóó ernstig gewond werd aan den rechterarm, dat de hand totaal werd weggeslagen. Ook twee onderofficieren, die bij de oefening tegenwoordig waren, werden gewond en wel milicien-sergeant H. Wenter aan den buik en den rechter pols en sergeant De Groot aan den rech terarm. Na verbonden te zijn, werden de drie verwonden naar het hospitaal te Arnhem overgebracht, waar de luiteant en sergeant H. ter verpleging zijn opgenomen, terwijl sergeant De G., na verbonden te zijn, naar Harskamp kon terugkeeren. De toestand der verwonden was bevredigend. o Ouderdomsrente. Bij de heden bij den aanvang van de vergadering der Tweede Kamer te houden regeling van werkzaamheden, zal een voor stel worden gedaan tot onderzoek in de afdeelingen van het wetsontwerp tot toe kenning van ouderdomsrente. ontstoken keel, opgezette aman delen, pijn bij het slikken. Neem Mijnhardt's GLORIX-tabletten. Per doos 40 ct. 3 doozen f 1.10 Fabrikant A. M1JXHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist. Bij Apoth. en alle Drogisten. BEKEXDMAKIXG. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat de broodkaarten voor de volgende 4-wekelijksche periode zullen moeten wor den afgehaald ten stadhuize en wel voor de bewoners der wijken X en O op Dinsdag 12 Februari a.s. en voor de bewoners der wijken Z en X op Woensdeg 13 Februari a.s. telkens de namiddags van 14 uur. Heusden, 8 Febr. '18. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK XIEUWS. Heusden. Bij Kon. besluit van 2 dezer is, met ingang van '16 dezer bevorderd tot hoofdcommies der telegrafie de Heer L. M. Lugten, onze vroegere stadgenoot, die te Heusden zijne eerste opleiding genoot. Een zoontje van Toethuisen, dat voor een fiets wilde uitwijken, kwam onder een wagen terecht en moest met gebroken been huiswaarts gebracht worden. Donderdagavond had eene brutale berooving op den openbaren weg plaats. Een meisje met 3 brooden bij zich in een zakje, liep achter om de Prot. Kerk naar huis, toen een haar vreemd persoon haar op eens het zakje ontnam en er mede aan den haal ging. Afgescheiden van de schade, zit nu ook het gezin zonder brood. Op Dinsdag 12 Febr. a.s. des avonds half zeven, zal de Gemengde Zangvereeniging »Crescendo«, directeur de heer M. J. van Heijst te Engelen, met welwillende mede werking van de heeren J. Defais, tenor 's Bosch en A. E. Jansen, pianist te Orthen, eene uitvoering geven in de zaal »Concordia«. Het programma belooft een genotvollen avond. 7 Febr. Mej. Niet, als organiste, en Mej. Van Delft, als zangeres, werden op heden gedecoreerd met de medeille van 25jarig lidmaatschap van het Zusterkoor. Ten gerieve van het publiek, dat niet geheel daarvan op de hoogte blijkt te zijn, wordt nogmaals in herinnering gebracht, dat de buslichting ten postkantore alhier is: voorm. 6,15 en 10,25; nam. 12,35 en 5,25. Werkendam. De Militairen alhier zijn al druk in de weer met het aanleggen van het electrieschlicht. Donderdag kwam de motor daarvoor bestemd alhier aan. Aalst. Door de politie alhier werd Dinsdag voerman V. aangehouden, welke eene vracht van ongeveer 6 H. L. kolen vervoerde. Deze werden ih beslaggeno men en tegen den vervoerder een proces verbaal opgemaakt. Andel. Door den landbouwer A. de L. alhier, werd een paard verkocht voor de kapitale som van 1450 gulden. Baardwijk. De schade, die door een paar schepen of stoombooten aan de brug over den Maasmond bij Drongelen (militaire noodbrug) door aanvaring is aangericht, moet eenige duizenden guldens bedragen. Wij vernemen, dat de schade reeds door de eigenaars dier booten gedekt is. De brug wordt op het oogenblik niet meer gebruikt. In verband met de diefstallen van leder te Baardwijk is heden weder iemand K. genaamd, door de politie opgebracht. Doeveren. Maandagavond hield onzen geachten Burgemeester eene lezing over Evenredige vertegenwoordigingen «het nieuwe kiesstelsels: in het schoollokaal te Heesbeen. De opkomst was talrijk, en dat de spreker door zijne duidelijke uiteenzet ting, de aanwezigen boeide getuigden de onverdeelde aandacht die aan het gespro kene werd geschonken. Hoogst voldaan keerden men huiswaarts. Zondagmorgen werdt door onzen herder en leeraar aan de gemeente bekend gemaakt dat zijn Eerwtoezegging van beroep heeft ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente Vrouwenpolder.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2