NIEUWSBLAD voor bet Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No, 3747. Zaterdag 9 Februari Als gij U Hoesten Bij Kinkhoest JOfl. SCHNEIDER, f Stoomb out zager ij „De Linge/' EB Ververstraat 25, 's-BOSGH- Hout- en Steenkolenhandel. lieuwe onschadelijke Haarverf SALON VOOR DAMES. la STAfSDAART Telefoon Int. 9667. Mijnliardt's Levetogen rn.QTYER.mm, Commissionnairs in Effecten. kantoorArkelstraat, tioi-iuchein AGENTSCHAP van liet Eenig Verkoopkantoor voor Nederland - van liet Rlieinisch-Westfalischc Kolilen-Syndicat. - BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. misleiding ran duikbooten. Met steeds nieuwe middelen pogen de Engelschen om de Duitsche duikbooten te misleiden. De nieuwste list bestaat daarin, dat de vijandelijke schepen bij nacht een opvallend helderen lantaarn dragen, die met zijn fel licht de duikboot een juiste schatting van den afstand en de snelheid tracht te beletten. Het in den grond boren van verscheiden aldus uitgeruste schepen bewijst de mislukking van deze poging. Onlangs werd een schip opgemerkt, op welks zijboord een torpedoboot was geschil derd ten einde de duikboot de begeleiding van een oorlogsschip wijs te maken. Ook deze list mislukte. o Minder sigaren en minder tabak. Met ingang van 1 Februari wordt in Duitschland de aanmaak van sigaren opr nieuw met een derde, die van rooktabak met een vijfde van de tegenwoordige hoe veelheid verminderd. De Parijsche bladen melden dat deze week de leiders van de Engelsche en de Fransche arbeiderspartijen een bespreking zullen houden ter voorbereiding van de aanstaande conferentie der entente-socialis ten. Henderson en twee andere vertegen woordigers worden te Parijs verwacht. o In Engeland zijn de rantsoenen voor alle troepen, met uitzondering van die welke voor het front worden afgericht, met on geveer een derde verminderd. o Padua gebombardeerd. Van de verschillende fronten geen enkel belangrijk bericht. Slechts moet gewag ge maakt van een aanval van Oostenrijksche vliegers op Padua (Italië). Zij wierpen bom men in het hart der stad, waarbij zij hui zen beschadigden en eenige menschen kwetsten. Bij alle bedrijven van de oorlogsindustrie te Berlijn werd de arbeid gistermorgen eenparig weer hervat. Evenzoo melden alle andere groote bedrijven en werkplaatsen, dat l hun arbeiders voltallig zijn verschenen Het wegblijven van enkele arbeiders is bijna uitsluitend aan ziekte of aan persoon lijke redenen te wijten. Tot rustverstorin gen is het nergens gekomen. afgemat; gevoelt en lijdt aan voort durende vermoeidheid, vermage ring, bloedarmoede of verlies van krachten, gebruik dan bijtijds Dit is een zeker geneesmiddel. Sterkt lichaam en zenuwen. Busseri v. f 0.90, f 1.75, f 4.25, f 8.25. Verkr.bij Apoth. en Drogisten. plaat 2 fr. het ons, chocoladebonbont 4/5 fr. het ons, suiker niet meer in den handel, de laatste: 15 fr. het kg., honing 6 fr. het pond, lucifers 1.30 fr. het pak van 12 doosjes, een stuk heel gewone toiletzeep 4 fr., een klosje (slecht) garen 6.75 fr., wit katoen (gewoon) 10 fr. de el, een paar schoenen 100/150 fr., een paar schoen veters 1 fr., een (slechte) gele kaars 3 fr. Minder gegoede menschen teren thans uit sluitend op brood, koolraap, aardappelen (1 kg. 300 gr. per week, per persoon) en wat rijst (100 of 200 gr. in de veer tien dagen). Geen wonder dan, dat het sterftecijfer zoo schrikbarend gestegen is. o Wolff meldt, dat de Duitsche regeering krachtig verzet heeft aangeteekend tegen het feit, dat de »Engelschen« in Nov. een transport ïernstig-zieke krijgsgevangenen op een voor vee bestemd schip in uller- smerigste lokalen ter interneering in Zwit serland, van Engeland naar Frankrijk heb ben overgebracht. 9e brand in Hrupp's fabrieken. Naar aanleiding van Wolffs tegenspraak van het bericht over een brand door kort sluiting in Krupp's fabrieken te Essen, schrijft onze berichtgeverNiet wij, maar Wolff grijpt de berichten uit de lucht. Pertinent is ons door tal van betrouwbare personen, die ooggetuige waren van het onheil, verzekerd Op Woensdag 19 Dec., 's avonds circa 6 uur, ontstond door kort sluiting in de draaierij van Presbau IIIB van Krupp's fabrieken een ontploffing en brand. Alle electrische lichten waren eens klaps gedoofd en de vuren in de ovens moesten uitgehaald worden. Alle houtbe timmering in dit groote complex verbrand de met uitzondering van Ardage III en IV, die onbeschadigd bleven. Brand en water schade worden op minstens enkele millioe- nen Marken geschat. Meer dan 200 electr. motoren zijn totaal onbruikbaar geworden. Verschillende Nederlandsche arbeiders heb ben enkele weken vacantie gekregen ten gevolge van dien brand. En wanneer de werkzaamheden in de uitgebrande gedeel ten hervat kunnen worden, is nog niet Bekend. N. li. Ct. o Noorwegen en Amerika. Noorwegen heeft antwoord gegeven op het voorstel van het Amerikaansche minis terie van Handel omtrent den Noorschen uitvoer naar Duitschland. Daarin geeft de Noorsche regeering te kennen, dat zij, zonder gevaar le loopen van inbreuk op haar neutraliteit, ja, zelfs van oorlog, geen verdrag kan sluiten ten gunste van een der oorlogvoerende partij en, en zij gewaagt van de hulp, welke Noorwegen reeds aan de gea!liëer<^n bood en nog biedt door hun een zeer groot deel van zijn uitvoer te zenden, met opoffering van menschenlevens en schepen. Sinds Zaterdagochtend is een afdeeling geniesoldaten bezig, bet Louvre, te Parijs, met zandzakken tegen luchtaanvallen te be schermen. De duikboot- en inijnoorlog. Londen, 6 Febr. De admiraliteit maakt over de afgeloopen week bekendbinnen- geloopen 2339vertrokken 2373 schepen; tien van boven en vijf van beneden de 1600 ton in den grond geboord 13 vruch teloos aangevallenvier visschersvaartuigen in den grond geboord. o Hoe duur het leven in Brussel is, blijkt uit eene opgaaf, die we aan de N. R. Ct ontleenen Gehakt 10/12 fr. het kilo, ossenvleesch tot 25 fr. het kilo, ei (geconserveerd) 1 fr. (gaat nu dalen), braadkip 16 fr., een gerookte ham (jambon d'Ardennes) 300 fr., aardappelen 2 fr. het kilo in den herfst in den grond; thans 1.50 fr., aardappel schillen 5 ct. het kg., boonen en erwten 12/15 fr., een boeking 1.75 fr., spek 35 fr. het kg., boter 28 fr. het kg., vet 35 fr. het kg., een busje gecondenseerde melk 9 fr., koffie 50 fr. het kg., thee niet meer te krijgen, thans: het laatste kg. kostte 150 fr., een stukje kwatta 2/2.50 fr., borst- neemt het Reuter-agentschap uit welinge lichte kringen, dat dit bericht onjuist is. BINNENLAND. Het te kort aan beroepsofficieren. In de zitting der Staten Generaal deelt de Minister van Oorlog mede Het tekort aan beroepsofficieren is spre- ker's aandacht niet ontgaan. Voorloopig is verbetering te verkrijgen door versnelling van de opleiding, verbetering van salarissen en het wegnemen van alles, wat het be roep minder aantrekkelijk zou kunnen maken. Daarom wordt beter toezicht ge houden op de toelating van reserve-officie- ren. Maar wilde men voor dezen dezelfde eischen stellen als voor de beroepsofficieren, dan zou men niet de helft van het tegen woordige aantal verlofsofficieren hebben. Spreker zal het zijne doen om verbete- tering te brengen in de positie van de onderofficieren. Men zal het gehalte ervan door hoogere eischen moeten verhoogen. Ook zal betere bezoldiging noodig zijn. Noodeloos belemmerende bepalingen moeten worden weggenomen Het dragen var» het burgerpak voor de oudere onderofficieren moet worden toegelaten. Otten, die zich te Genève aan spionnage ten gunste van Duitschland heeft schuldig gemaakt en daarbij de Fransche grens is overgegaan. Zwitserland interesseert zich echter zoo ver voor het geval, dat Otten onder Zwit- sersche staatsbescherming stond en dat se wee rd zou zijn, dat hij op weder/echte- ijke manier over de grens zou .zijn gelokt. Buiten eenige berichten over zijn veroor deeling in de Fransche bladen, waarbij sprake was van een Zwitser, weet de Bondsraad niets over Otten. Is er voedsel voor Mei eu Juni I De heer M. van Zanten, wethouder te Dordrecht, leider van het distributiebedrijf aldaar, afgetreden lid van de Rijkscommissie van Toezicht op de vleeschvereeniging, heeft een open brief gelicht aan de leden der Staten-Generaal, waarin hij erop aandiingt, dat de volksvertegenwoordigers den minister van landbouw enz., catagorisch de volgende vragen zullen stellen en kort en bondig antwoord verlangen a. Zijn er voor de maanden Mei en Juni a.s., voldoende (eetbare) aardappelen óf brood, vleesch óf vet, rijst óf peulvruchten beschikbaar b. Zijn of worden alle praktische maat regelen genomen om door de voortbreng selen van eigen bodem Nederland te doen ontkomen aan den wereldhongersnood? Het antwoord, schrijft hij, hierop is niet te vinden in de memorie van antwoord van den minister. o De Tabaksbelasting. Het hestuur van den Nederlandschen Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen, waarbij zijn aangesloten 26 plaatselijke ver- eenigingen, heeft den minister van Finan ciën telegrafisch verzocht, liet ontwerp- tabaksbelasting in te trekken en meer re kening te houden met de belangen der sigarenwinkeliers. Het gluiten der Nederlandsche grens. Naar aanleiding vau een bericht in de »Telegraaf« dat aan de Londensche bladen was overgeseind, waarin werd vermeld, dat de Entente aan de Nederlandsche re geering had verzocht, om de Nederlandsch Duitsche -grenzen geheel te sluiten, ver- en verkoudheid. Gebruik ANGA-bonbons. Doos 35 en 70 ct. en slijmhoest, luchtpijpkatarrhen, bronchitis, slaapstorenden hoest- prikkel, hoest bij ouden van dagen en Asthma gebruike men ANGA-siroop. Per flacon f 1.40, 3 flacons f 4.-. Fabrikant A. MIJNHAB.DT, Pharmac. Fabriek Zeist. Verkr. bij Apoth. en Drogisten. Platanen en escbdoorus Krachtens bevel van den opperbevelheb ber van land- en Teemacht is in voorbe reiding de vordering van platanen en esch- doorns. De burgemeesters zijn uitgenoo- digd, een opgaaf te verstrekken van deze in hun gemeente staande hoornen. Voor vordering komen alleen in aanmerking, de hoornen, waarvan de stammen gemeten op manshoogte hoven den grond, ten minste 1 meter omtrek hebben. Treurig ongeluk. Een tweetal personen, die uit Amster dam per fiets naar Hilversum reden, hoor den, toen ze op de Weesperzijde waren, eensklaps hulpgeroep uit de Keulsche vaart. Een der twee mannen, zekere Dorland, koetsier uit Hilversum, begaf zich te water en zwom naar de plaats waar het hulp geroep was gehoord. Hoewel de kranige man herhaaldelijk dook, mocht het hem helaas niet gelukken de drenkeling op te halen. De Watergraafsmeersche politie werd geroepen en na anderhalf uur dreggen werd de drenkeling opgevischt. Het was een jong meisje van ongeveer twintig jaar Op het lijk werd nog bevonden een por temonnaie, inhoudende ongeveer f 14, vier gouden ringen en een zilveren horloge met ketting. Een woesteling. In het laatste trammetje dat vanuit Middelharnis op Ooltgensplaat aansluiting geeft, bevond zich Maandagavond, bij een aantal passagiers, een militair, die steil onder den invloed van Bacchus verkeerde Hoe dichter genoemde militair bij zijn gar nizoensplaats O. kwam hoe brutaler en wilder hij zich ging aanstelleu tegenover trampersoneel en passagiers. Toen het station Achthuizen was be reikt, achte de conducteur 't het beste dat alle passagiers zich uit den wagen ver wijderen zouden, aangezien eerst de »wilde« moest worden verwijderd. Er was toen geen ruit meer heel in den bewuster) wa gen. De tram bleef zoolang staan tot een overste uit Ooltgensplaat, die aanwezi; was, zou trachten de militair te sommee ren doch ook dit hielp niet. Zelfs dreigde hij zijn superieur te dooden, zoo hij het durfde wagen om in zijn onmiddellijk nabijheid te komen. Door moeheid eri door bloedverlies tengevolge van wonden veroorzaakt door het drukken der tramruiten zakte de wildeman in hoek ineen, waardoor men met behulp van derden er in slaagde, den woesteling te binden, waarna de trein zijn reis kon voortzetten. Eeu Nederlander ter dood veroordeeld. Uit Bern wordt aan de Tel. gemeld Naar de Neue Züricher Zeitung mede deelt, heeft de Nederlandsche Regeering zich reeds tot Frankrijk gewend inzake de terdoodveroordeeling van den Nederlander Een ingewikkelde geschiedenis. TeJUtrecht werden een fabrikant in aarde werk ten verkoop aangeboden kranen.... die jij hem zelf gestolen waren. Hij de politie opgebeld. Deze arresteer de dengene, die de kranen ten verkoop aanbood. Doch hij zei slechts voor een derde, een zinkwerker, den boel te ver soopen. Spoedig zat nu ook de zinkwer- ser op het politiebureau. Die evenwel lad de kranen gekocht van een 18-jarigen ongen. Ook die werd gearresteerd en naar het politiebureau gebracht. De jongen verzekerde, dat iedereen stond te liegen. Inmiddels werd het ook nuttig geacht den meesterknecht van de fabriek waar de kranen gestolen waren, te arresteeren. Toen volgde een onderzoek in den stal, waai de 18-jarigen jongen werkte. Daar vond men echter geen kranen, maar een groote partij sigaren, welke een knecht van een sigarenfabriek aan de Oude Gracht van zijn patroon had gestolen en den meester knecht had gegeven die ze weer gaf aan den 18-jarigen jortgeling, die ze in den stal verstopte. Daarna is|ook de sigarenma ker gearresteerd. Uit het verdere verhoor bleek dat uit de aardewerkfabriek nog meer werd gestolen in verband waarmee ook nog een timmerman is aangehouden, ten wiens huize aardewerk werd in beslag genomen. Daar is het voorloopig bij ge bleven (»Msb.«) Branderij stopgezet. De/branderij De Verkeerde Wereld van de Delftsche Distilleerderij en Roorngistfa- briek v./h. J. Vlek Co. te Delft is Dinsdag wegens gebrek aan grondstoffen stopgezet. Verongelukte loggers. Uit een telegram van den Nederlandschen consul-generaal te Londen aan den minister van buitenlandsche zaken biijkt, dat de op varenden van de Scheveningsche loggers Voorwaarts*, ïGeertruida* en oAdrianac goed en wel te Londen zijn aangekomen, en dat zij zoo spoedig mogelijk naar Ne derland zullen vertrekken. o De lachende erven. Eenige weken geleden is te Schiebroek overleden zekere C. v. P., die sedert 20 jaar onderstand had genoten van het arm bestuur. Zijn vrouw, die een paar weken na haar man is overleden, van gebrek omgekomen, heeft naar men thans heeft ontdekt een bedrag van f12.000 nagelaten, in de bedstede verborgen' o Inbraak iu de kazerne. Te Doesburg is ingebroken in de infan- teriekazerne. Op het bataljonsbureau is f 19.ontvreemd, benevens naar men vermoedt, geheime stukken. Jl. Zaterdag werd uit hetzelfde bureau een bedrag van f 36. ontvreemd. De justitie stelt een uitgebreid onderzoek in. De staking. In de meeste plaatsen behoort de dooi de revolutionnaire socialisten uitgeroepen staking reeds weer tot het verleden, zooals te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De leerdiefstal te Waalwijk. De politie te Waalwijk heeft voor ruim f3000 aan overleder gevonden, verborgen onder eën stroomijt. In verband met de zen diefstal zijn thans 7 militairen, 1 leder handelaar, 1 schoenfabrikant, 1 caféhouder en een koopman gearresteerd. Allen heb ben bekend. o Dc oiigercgelniatighedcii aan dc Utrechtschc gasfabriek. Een opzichter, een baas, de portier en een werkman, allen gearresteerd in verband met de bekende knoeierijen aan de Utrecht- sche gasfabriek, zijn gisteren ter beschik king gesteld van den officier van Justitie en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Twee werklieden zijn uit de voorloopige hechtenis ontslagen. vlekt noch huid., noch linnen. Prijs fl,25— per flacon, II 11©!®» 1111! I! 1WA1S» welke kleuren ook op ROOD HAAR zijn toe te passen Fosticheur - Hinthamer straat 49-50 's JtJosch. Tientallen kerkorgels met schitterend succes door geheel Nederland geplaatst. In de omgeving geleverde instrumenten te Woudrichem, Rijswijk, Veen. Twintig jaar absolute garantie voor soliditeit Telegram-adres: DELMONASTI. Int. Tel. No. 443. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten op binnen en buiten landsche beurzen. Verzilveren coupons, buitenlandsch bankpapier en munt. Koopen en verkoopen wissels op binnen- en buitenland, tot de meest concurreerende prijzen. Openen Rekening Courant met rentevergoeding. Nemen gelden k deposito met onderpand van Effecten. Geven voorschot op soliede Effecten. Sluiten prolongatiën. Vestigen speciaal de aandacht op hunne noteering van GE- MEENTEGELDLEENINGEN en INCOURANTE WAARDEN, welke Woensdag- en Zaterdagavond verschijnt. TELEFOON INTERCOMM. No. 49. tUïlES'EL ftrkorplfairêk, Van Leeuwen Co.,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5