Hoest Geen Ook pijn beginnenden hoest en Kinkhoest en slijmhoest tallige zitting deel te nemen, waarin hem de besluiten van het viervoudig verbond zouden worden meegedeeld en de onder handelingen afgebroken. Naar van zelf spreekt is door deze een zijdige Russische verklaring de oorlogstoe stand niet opgeheven en de vredestoestand niet ingesteld. Veeleer heeft de weigering om het vredesverdrag te onderteekenen het herstel van den vrede onmogelijk ge maakt. Juist tot het verkijgen van den vrede was het wapenstilstandsverdrag van 15 December 1917, zooals in de inleiding van het verdrag nadrukkelijk wordt ver klaard, afgesloten. Door het afzien van den vrede heeft dan ook het bolzjewiksche Rusland eveneens van het voortduren van den wapenstilstand afgezien. Dit kan wor den geacht als met een opzegging er van gelijk te staan. Zal dus Duitschland nu weer de strijd beginnen tegen zijn oostelijke naburen Wij gelooven 't niet. Het zal voldoende troepen aan de grenzen beschikbaar houden om terstond bij de hand te zijn als de »roode gardelust mocht krijgen een be zoek te brengen aan de Duitsche broeders. Ja, het zal zoo veel mogelijk den voort gang der revolutionaire beweging trachten te stuiten in de grensgebieden daarom zou het ons niet verwonderen wanneer de Duitschers besloten tot een opmarsch in de Russische Oostzee-provincies. Daar is allereerst een massa materiaal te vinden (kanonnen enz.) dat de Russische troepen bij hun demobilisatie in de stellingen voor de Duitsche linies hebben achtergelaten Maar dan ook is het zoo begeerlijk deze provincies, die uitsluitend door niet-Russische volken bewoond worden, onder protectoraat te stellen of zoo mogelijk in te lijven. Als drangreden kunnen de Duitschers dan op geven dat zij de moordende en roovende plunderbenden der bolsjewiki niet dulden kunnen in hun grensgebied. En eindelijk helpen de Duitschers daardoor in niet ge ringe mate de Oekraine. Want de cen tralen begeeren voor alles voedsel uit dit Zuid-Russische rijk. Maar de bolsjewikische benden overstroomen dit rijke broodland. Hoe deze heeren huishouden blijkt uit dit bericht van Wolff »Van een groot-grondbezitter, die zoo even uit de Oekraine over Warschau te Berlijn is aangekomen, vernemen wij, dat de bolsjewiki in de Oekraine de graan voorraden in vlammen doen opgaan. Op het erf van dezen grootgrondbezitter zijn zes met graan gevulde schuren in brand gestoken. Voorts vernielden de bolsjewiki het hei fstzaaisel door uitploegen. Dit duivelsch optreden der bolsjewiki toont duidelijk, dat zij geen vrede willen, maar een wereldrevolutie. Zij hopen door een algemeeuen hongersnood een aigemeene revolutie in het leven te roepen. Als dus de centralen niet voortmaken wordt alles voor hun neus weggekaapt of vernield. Welnu, als de Duitschers op rukken op hun front, snijden zij deze plun derende troepen van hun bezit af en bieden daardoor aan de Oekrain-iclie Rada een niet te versmaden hulp. Wat dit alles te beteekenen heeft voor de toekomst is nog niet te zeggen. Maar mocht het den Duit schers gelukken in deze richting een uit weg te vinden voor hun expansiebehoeften en een invloedsfeer aan de Oostzee te ver krijgen, dan wordt Rusland geweldig ge knot in zijn macht, afgesneden als het dan is van alle rechtstreeksche verkeer met West-Europa. Een leelijk ding voor de centralen is dat zij de Puien tegen zich in het harnas hebben gejaagd. De centralen hebben hen dan ook leelijk belogen. Eerst was ge zegd Gij ontvangt hetzelf beschikkings recht om te mogen bepalen bij welk rijk gij wilt behooren. En wat doen de cen tralen nu Ze voegen een groot stuk van Polen bij de Oekraine en doen verder alles wat zij kunnen om dit lang getergde volk zijn rechtmatige eischen te onthouden. Gevolg een brandende vijandschap in het hart van al wat Pool heet. Deze vijandschap wordt misschien bij de centralen thans nog onderschat, omdat zij zich niet met de wapenen kan laten gel den. Maar de Polen kunnen wellicht de regeering in Oostenrijk het regeeren on mogelijk maken, en verderen passieven tegenstand bieden en bovendien staan zij al in verbinding met de Poolsche troepen in Rusland. Te Warschau en te Krakau moet de toestand dreigend zijn. Zij hebben voorts den op den duur niet te onderschat ten zedelijken steun van de heele wereld. Tevergeefs zal het dan ook zijn, dat Oos- tenrijksche en Duitsche kranten den vrede met de Oekraine als een »modelvrede<i trachten voor te stellen, waaruit moet blij ken, hoe coulant en rechtvaardig de cen tralen ook bij een algemeenen vrede zou den zijn. Dit lezende begrijpen wij dat de geal lieerden huiverig zijn op dit oogenblik vre desonderhandelingen met de centralen aan te knoopen ja, dat zij als eisch stellen eerst moet de aanmatiging van Duitsch land worden gebroken, vóór wij aan vrede mogen denken. Want treedt Duitschland als overwinner uit het krijt, dan zijn wij aan de onmogelijkheid te willekeur over geleverd. Of zij het niet eenigszins bij het ware eind hebben bü Kinderen, Volwassenen en Ouden van dagen kan blijven bestaan, indien slechts het goede'genees middel wordt gebruikt. Neem bij verkoudheid voor U zelf en Uwe kinderen ANGA-bonbons. Deze helpen spoedig en gij voorkomt dan dat de hoest en koude zich op de borst vast zetten. &»es»hh Doos 35 en 70 ct. Gebruik echter bij verouderden hoest, bron chitis, ouderdomshoest, borst- en luchtpijpaandoeningen, slaapsto- renden hoestprikkel, alsmede voor Uwe kinderen bij en vastzittenden hoest ANG A-SIROOP. Deze siroop zuivert de longen van slijmen, welke zich in de diepere luchtwegen hebben vastgezet, werkt zeer verzach- "tend, hoeststillend, slijmoplos- send en bespoedigt de genezing, aaa» Per flacon f 1 40, 3 fl. f 4. van allerlei aard is te genezen als Illieuiliatiek, jicht, spier en gewrichtspijn, pijn in de lede maten, influenza, aangezichts- pijn en kiespijn. Gebruik SANAPERIN tabletten. iPer koker 60 ct., 3k.fi.70. K66lpijn, ontstoken keel, opgezette amandelen, pijn bij het slikken. Neem Mijnhardt's GLORIN-tabletten. Per doos 40 ct. 3 d. f 1.10. Fabrikant A MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist. Bij Apoth. en alle Drogisten. Te 's-Hertogenbosch Gebr.Verhees, Orthenstraat, JB. 89 en Vnchterstr. 30 en Apoth. Dr. Lamers en Inde mans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. BUITENLAND. De aiiiiuleering der Russische staatsschuld. PETROGRAD, 18 Febr. (R. O.) De vertegenwoordigers van 19 geallieerde en neutrale staten, bijeengekomen in de Amerikaansche ambassade, hebben een nota geteekend, waarin zij aan het bols jewikische departement van buiten!, za ken mededeelen, dat zij alle besluiten van de regeering tot annuleering van staaisleeningen, verbeurdverklaringen van eigendommen enz. als niet bestaande beschouwen voor zoover het de belangen van buitenlandsche onderdanen aangaat en verder dat hnn regeeringen zich het recht voorbehouden om, wanneer zij het noodig zullen achten, voldoening en vergoeding te eischen voor alle schade, die voor de vreem de staten in het algemeen en voor hun in Rusland verblijvende onderdanen moch ten voortvloeien uit de uitvoering dier be- slniten. De nota is reeds overhandigd. De luchtaanval op Londen, LONDEN, 18 Febr. Officieel. Bij den luchtaanval van Zaterdag zijn de volgende verliezen geleden drie mannen, vijf vrou wen en drie kinderen gedood een man en drie kinderen gewond. EIzas-Lotharingeii. KEULEN, 18 Febr. Aan de Kölnische Volkszeitu^g wordt heden uit Genève ge meld de pers te Lyon verneemt uit Parijs, dat er tusschen Renaudel, Longuet, Sembat, Thomas, Henderson en Kamiel Huysmans gewichtige beraadslagingen plaats vinden, waarvan hei doel is de Franschen tot con cessies in zake het Elzas-Lotharingsche vraagstuk te bewegen, opdat dit niet in zijn starren vorm van thans op het pro gram der Londensche conferente zal ver schijnen. De Engelsche socialisten wen- schen dat de kwestie van EIzas-Lotharingen slechts door deelnemers van twee naties zal worden geregeld, daar anders een mis lukking der Londensche conferentie te vree zen is. o De strijd der Bolsjewiki tegen de beschaviug. Theorie en practijk zijn wel nimmer zoo zeer met elkander in tegenspraak ge weest als thans het geval is bij de idealen beginselen en de werkelijkheid der roover- benden van de Russische sociaal-anarchisten. Met hunne volkomen verloochening van alle rechtsorde ondermijnen de huidige macht hebbers in St. Petersburg niet alleen de grondslagen der maatschappij, maar ver klaren zij ook de op goede trouw en ge loof steunende internationale verplichtingen van nul en geener waarde. Holland heeft in de annuleering der hier geplaatste Rus sische Staatsschulden aan den lijve een schrikkelijk voorbeeld der bolsjewikische methoden ondervonden. o De »Times« brengt het bericht uit Jo hannesburg, dat colonel Colenbrander op tragische wijze om het leven kwam. Er zou een film worden gemaakt van de Zulu-campagne in 1879 en de colonel vervulde de rol van Lord Chelmsford en nam als zoodanig deel aan de redding van de verdedigers van Borke's - Drift. Hij viel daarbij van zijn paard inde Kliprivier en verdronk. De kelders ran Balzac. Men is op bet oogenblik in alle wijken van Parijs aan het zoeken naar de meest geschikte ondergrondsclie schuilgelegenhe- den, ingeval van nieuwe luchtaanvallen. Er is een wijk, die gebleken is, bjjzonder gunstig te zijn op dit gebied, dat is het gedeelte van de wijk Passy, waar onder andere de heer Clemenceau'zijn woning heeft, en waar een tachtig jaar geleden de groote schrijver Balzac woonde. Het is het ge deelte van Passy. dat op den heuvel bij de Raynouard ligtde huizen daar toch zijn gebouwd op de plaats, waar "vroeger de groote steengroeven waren die gedurende eeuwen desteenen voor den Parijschen huizenbouw geleverd hebben. Deze huizen hebben een bijzonderheid, waar men vroeger geen acht op geslagen had, namelijk dat hun kelders eigenlijk de gangen dier vroegere steengroeven zijn, o Duitsehlaiul hervat de vijandelijkheden aan het Russische front. Berlijn, 18 Febr. Duitsch stafberiebt. Aan het Groot Russische front zijn heden middag om 42 uur de vijandelijkheden begonnen. Bij den opmarsch naar Duna- burg is de Dwina zonder strijd bereikt. Door de Oekrainers bij hun zwaren strijd tegen de groot-Russen te hulp ge roepen, zijn onze troepen den opmarsch uit de richting Kowel begonnen. o Anders geloopen dan bedoeld. Een draadloos bericht uit Stockholm aan de Engelsche bladen meldt Het uitgezette Roemeensche gezantschap uit St. Petersburg is metDiamandy, den gezant, hier na een gevaarlijke reis door Firdand aangekomen. In denzelfden trein als Diamandy reisde Smirnof, een koerier van de bolzjewiki. In een telegram, dat voor Smirnof aan de Finsch-Zweedsche grens lag, beval Trotzky hem, Diamandy, om te brengen, maar de Finnen, die wisten wat er in dat telegram stond, stelden Smirnof in het bijzijn van de verbaasde Roemeniërs terecht. De vleeschnood. Londen. Met het nieuwe jaar is Londen opeens voor een ongekende schaarschte aan vleesch komen te staan. In Smithfied, de groote vleeschmarkt in het centrum van van de stad, werden hoeveelheden aange voerd, 30, 40 pet. kleiner dan op over eenkomstige dagen van vorige jaren. De slagers, die daar hun voorraden inslaan, waren er slecht aan toe. Met de Kerstda gen hadden we de margarine-queues gehad van het gewone publiek. Nu kwam er het nog merkwaardiger schouwspel van sla gersqueues in Smithfield, zes, zevenhonderd slagers moesten er queue maken om wat vleesch te krijgen en velen konden zoo evenmin iets machtig worden. De nood werd aanstonds ook voor het publiek voelbaar. Vleesch is schaarsch. Op sommige dagen en in sommige wijken is het gewoon niet te krijgen. Een hulpkreet vau Finland aau Duitschland. De gevolmachtigden der Finsche regeering te Berlijn hebben volgens de aNordd. Allg, Ztg.« pogingen aangewend om de Duitsche regeering te bewegen zich den zwaren noodtoestand, waarin het land zich op het oogenblik bevindt, aan te trekken. Naar de »Berl. Ztg. am Mittags hier omtrent verneemt, hebben de Finsche ge volmachtigden den toestand, die door de bolsjewikische gewelddaden in Finland ge schapen is, schriftelijk uiteengezet en dit document aan de Duitsche regeering over handigd. De Finsche vertegenwoordiging in Berlijn heeft daarop nog geen antwoord ontvangen. o Zomertijd Duitschland. De zomertijd wordt dit jaar in Duitsch land een halve maand vroeger ingevoerd dan verleden jaar, nl. reeds op 1 April. Hij zal tot '14 October gehandhaafd blijven. Volgens een door de Vossische Zeitung aan het Giornale d'Italia ontleend bericht, zou de Italiaansche minister van buiten landsche zaken, Sonnino, voornemens zijn om in .de Kamer een verklaring af te leggen, waarin hij een wijziging in de oorlogsdoeleinden van Italië bekend zal maken. De duikbootoorlog. De ^Chicago Tribunect meldt, dat men in Amerikaansche kringen begint aan te dringen op een aanval op de Duitsche duikbootbasis om een einde te maken aan de uitbreiding der Duitsche duikbootvloot. Men is van meening, dat voor dit doel de groote risico, die zulk een aanval zou mede brengen, moet worden aangedurfd. Roemenië. WEENEN, 16 Febr. Volgens de bla den verlangt Roemenië dat de Centralen de souvereiniteit van Roemenië zullen er kennen, doch de oplossing der dynastieke kwestie aan Roemenië zelf zullen overlaten. Roemenië zal er in toestemmen afstand van de Dobroedsja te doen doch rekent dan op weiwillenden steun der Centralen in de Bessarabische kwestie. Men verneemt, dat de onderhandelingen met Roemenië goeden kans van slagen hebben. Kort na den eersten aanval op de drij vende brug tusschen Calais en Dover heb ben Duitsche torpedojagers een tweeden aanval ondernomen op de beveiligings-vaar- tuigen in het Nauw van Calais. Zij hebben daarbij slechts een enkel patrouille-vaartuig van den vijand vernield en zijn toen over haast naar hun veilige basis teruggekeerd. Dergelijke plotselinge, onverhoedsche uit vallen kunnen natuurlijk moeilijk door de Britsche vloot gepareerd worden. Een Duitsche duikboot heeft den nacht te voren een dertigtal projectielen op Dover gewor pen en een paar kinderen en vrouwen ge dood. Een dergelijk doelloos moordend en weerzinwekkend optreden is natuurlijk van alle militair belang ontbloot. Het heldere, stille weer lokt de Duitsche vliegers uit tot vluchten naar Engeland. In den afgeloopen nacht eri in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn eenige bom men op Londen geworpen. Bijzonderheden zijn nog niet gepubliceerd. BINNENLAND. Verschillende dieftsallcn. Zondagavond is ingebroken in de wo ning van den schoenmaker II. F. V., in de Vletstraat te Rotterdam. Uit een drietal kasten, die de dieven doorzochten, zijn ge stolen f 210 aan bankpapier en specie, twee zilveren horloges met dito kettingen, drie paren kinderschoenen, broodkaarten enz. Ook is Zondagavond ingebroken bij den sigarenfabrikant G. P., in de Zwaanshals te Rotterdam. Daar zijn 32 broodkaarten gestolen. In het pakhuis van den koopman II. van der W. in de Lange Lijnstraat te Rotterdam, is beslag gelegd op 22 vaten machineolie, gestolen uit een pakhuis van Pakhuismeesteren op de Scheepmakershaven aldaar. De koopman kocht deze vaten, zoo als hij zegt van een onbekende, voor f5900. Als verdacht aan dezen diefstal medeplich tig te zijn, is aangehouden de bootwerker F. O. van K., wonende aan de Schans. o Noodlottig schot. De sergeant J. T in kwartier bij den heer A. v. d. Goor te Gestel, wilde bij zijn thuiskomst zich van zijn wapens ont doen. Eensklaps ging door een ongelukkig toe val zijn geweer af en trof hem zoodanig in het onderlijf dat hij in zorgwekkenden toestand naar het Gasthuis te Eindhoven moest worden overgebracht, waar hij weldra overleed. o- De slagersactie. Een groot aantal der voornaamste slagers te Amsterdam maakt bekend, dat zij door de onmogelijkheid om vee te koopen tegen f 1.25 slachtgewicht, volgens het besluit van den Ned. Slagersbond, te beginnen met Woensdag 20 dezer voorloopig gedu rende acht dagen hunne zaken zullen sluiten. Te Hoogeloon is gearresteerd de ge meentesecretaris v. E. en naar den Bosch getransporteerd. Te zijnen huize is een groote hoeveelheid broodkaarten in beslag genomen. o Zakkenroller gesnapt. Vrijdagmiddag, zoo meldt het »Utr. Dagbl.«, bevond zich een kantoorbediende in de hal van de nationale Bankvereeniging aan het Oudkerkhof te Utrecht, om daar een som van eenige duizenden guldens in ontvangst te nemen. Even nadat hij deze geldswaarden in zijn jaszakken had gestopt, trok het de aandacht, dat een ander be zoeker meer dan noodig was tegen hem opdrong. De kantoorbediende voelde ter zelfder tijd, dat iemand met de hand in zijn jaszakken kwam. Hij draaide zicli om en riep den onbekende toe: »Dat is mis. Eer men gelegenheid had de deuren te sluiten, was ds zakkenroller verdwenen. Terstond werd de politie gewaarschuwd. De verdachte was blijkbaar in gezelschap geweest van een handlanger, want twee hadden de vlucht genomen. De recher cheurs zien op weg naar het bankgebouw op het Oudkerkhof een heer, die een sjaal over zijn overjas draagt, en een kappers winkel op de Stadhuisbrug binnengaat. Als de politiebeambten hooren, hoe de verdachte er uitziet, constateeren zij, dat deze dezelfde moet wezen, die iri den kap perssalon is binnengegaan. Daar vindt men den gesignaleerde, die onmiddellijk wordt meegenomen naar het hoofdbureau van politie. Het bleek een vreemdeling, ver moedelijk een Pool van geboorte, die vroe ger in het Duitsche leger had gediend. Hij was als deserteur eenigen tijd in een kamp fe Nunspeet geweest. De andere werd niet meer ontdekt. Cement. Volgens de Telegr. zullen er dezer dagen tusschen onze regeering en de Duitsche regeering onderhandelingen aanvangen over den invoer in ons land van 50 millioen K.G. cement. Hooi- en grasland verpachtingen. Aangezien in versehillende deelen des lands de jaarlijksche verpachtingen van hooi- en grasland eerlang een aanvang zullen nemen, brengt de minister van landbouw, nijverheid en handel ter aige meene kennis dat bij het nemen vari maat regelen als het vaststellen van prijzen voor melk, zuivelproducten, vleesch, enz., geen rekening zal worden gehouden met hooge pachtprijzen, die op bedoelde verpachtin gen mochten worden besteed. Naar vader terug. De politie te Vlissingen heeft aange houden een 17-jarigen jongen uit Groningen, die onder valschen naam te Vlissingen ver toefde en bij een verboor eindelijk bekende f 300 van zijn vader te hebben weggeno men en daarmede op reis te zijn gegaan. De jongen is naar Groningen teruggebracht. Tabak. Naar aanleiding van de door den minister van landbouw ingestelde commissie voor het Rijksbureau van Tabak hebben verschillende tabakshandelaren te Rotterdam een tele gram gezonden aan den minister, waarin gezegd wordtondergeteekenden, hande laren in tabak, gezien de samenstelling der commissie van het Rijksbureau vour Tabak betreuren ten zeerste dat daarin niet vertegenwoordigd zijn alle categoriën van handel en industrie, reden waarom zij beleefd in overweging geven bedoelde com missie alsnog uit te breiden met verte genwoordigers van midden-, klein- handel en industrie. o De vliegtiiigenplaag. Men meldt uit Terneuzen dat het aantal in de buurt van Mauritsfort geworpen bom men niet minder dan 6 bedroeg. Het vliegtuig kwam uit het zuidoosten en ver wijderde zich daarop ijlings in noordweste lijke richting, nog een bom werpende in de weide van den landbouwer O. Dieleman in den Koudspolder. Het vloog bij Mau ritsfort zeer laag, De bommen zijn op één lijn kort van eikaar gevallen en ver nielden slechts een telefoonlijn van de »Zeeuwsch-Vlaamsche«, zij veroorzaakten trechters van ongeveer een halven nieter diepte en middellijn. De op korten af stand staande woningen werden wonder boven wonder niet beschadigd. Het is vreemd, dat de bommen neer geworpen zijn bij het helder door electrisch licht verlicht dorp Hoek. Die lichten zijn mijlen ver te zien. Bij Ameland passeerden Maandagmorgen ettelijke vliegtuigen. Ëeii opzienbarende arrestatie. Aan den Parijschen »Matin« wordt uit New-York d d. 40 Febr. gemeld, dat de —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2