öpierpijn, Levetogen I Fabrikant A. MIJNHARDT, j Sisteravond schoten gewisseld zijn. Het schijnt evenwel slechts een voorval van plaatselijken aard te zijn en men heeft nog steeds hoop, dat met medewerking van den Finschen gezant te Stockholm, een vergelijk te treffen is. Een Duitsche onderzeeër en Belgische risschersschepen. Het Office Beige in den Haag bericht Het volgend verhaal werd ons van be voegde zijde medegedeeld Zeven Belgische visschersvaartuigen werden einde Januari in de Noordzee door Duitsche onderzeeërs tot zinken gebracht. Zij bevonden zich op eenige mijlen afstands van de kust, toen de onderzeeër onmiddellijk het vuur opende, drie sloepen vernietigde, waarvan de be manningen ternauwernood een schuilplaats konden zoeken in de booten. Zich ver volgens tegen een vierde vaartuig richtende, dat niet van booten was voorzien, vuurde de onderzeeër op het vaartuig tot het met man en muis onderging, zonder dat het aan de naburige booten gegund was hun landgenooten te redden. Daarna vernietigde de onderzeeër de drie overblijvende vaar tuigen. o Rusland bevestigt zijn vredesaanbod. Berlfin, 22 Febr. De Russische koerier, die eergisteren de Duitsche linies passeerde, heeft gisterenavond het schriftelijk vredes voorstel te Berlijn overhandigd. Het is woordelijk gelijkluidend aan het reeds be kende radiogram en, naar het «Tageblatt« verneemt, door Lenin en Trotzky onder teekend. Naar de »Norddeutsche« verneemt is het begin der nieuwe onderhandelingen met Rusland eerst binnen eenigen tijd te ver wachten en zal intusschen von Kühlmann als Duitsche gevolmachtigde de vredeson derhandelingen met Roemenië voeren. o Allen op klompen. Eerlang, zoodra de Belgen het paar schoenen, dat zij aan de voeten dragen, versleten hebben, zal wel een ieder in België er toe moeten overgaan houten klompen te dragen ook de dames. De helft van de bevolking te Mechelen en te Leuven, ook de gegoede stand, loopt op klompen. Zelfs de politie te Brussel draagt klompen. En de oorzaak daarvan is niet verre te zoeken. De laatste schoenen die voorhan den waren, werden tegen buitengewoon hooge prijzen verkocht: men gaf tot 300 en 400 frank per paar. KEULEN, 21 Febr. Over de kwestie betreffende de onderhandelingen met Roe menië verklaart de Kölnische Zeitung in een telegram uit Berlijn De Roemeniërs zullen ons, wanneer zij goeden wil bezitten, bereid vinden om op vriendschappelijke wijze met hen tezamen het toekomstig lot van dit door geweten- looze politici in het ongeluk gedreven land te regelen. Mochten zij echter het voor beeld van Trotzky tijdens de onderhande lingen volgen of er aan denken hun voor waarden hoog op te drijven, dan zal onze regeering ongetwijfeld zonder aarzelen over eenkomstige maatregelen nemen. H gewrichtspijn, pijn ir» de lede- 18 I maten, rheumatiek, stijve hals, 1 spit in den rug, jichtpijn, aan- 11 I gezichtspijn en kiespijn. Ge- f 9 bruik hiertegen SANAPERIN-tabletten. I Per koker 60 ct. 3 k. f 1.70. I Deze werken genezend en pijn- B stillend. f Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist. g| Bij -Apoth. en alle Drogisten. Ij BINNENLAND. Be rleeschroorzieniug. De minister van landhouw heeft aan alle burgemeesters der gemeenten in Ne derland schriftelijk opgave verzocht van alle houders van vee, van het aantal run deren ouder dan 12 maanden en wat voor eigen rekening en wat voor rekening van derden wordt gehouden, «teneinde ten spoedigste over te gaan tot inbezitneming van de voor de vleeschvoorziening in Ne derland benoodigde dieren. Heden is met de vordering van slachtvee bij de boeren in de gemeente Overschie voor de militaire étappeslachterijen voort gegaan. Ongeveer 150 stuks werden in beslag genomen of werden gevorderd. Bij de groote boeren werden 15, bij de ande ren 10 of minder gevorderd. Te Haarlem heeft één van de vleesch- houwers heden vleesch verkocht. Zijn voor raad werd echter in den loop van den morgen van gemeentewege door personeel van het slachthuis in beslag genomen. Alle Goesche slagerijen zijn voorloopig voor 8 dagen gesloten. De slagersvereeni- ging verzocht den minister telegraphisch verhooging van de maximumprijzen. o Inkoop ran bouwmaterialen. Men meldt uit den Haag Op initiatief van het Haagsche gemeentebestuur zijn er besprekingen gevoerd tusschen de bestu ren van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag over het oprichten van een gemeen schappelijk bureau voor den inkoop van bouwmaterialen ten behoeve van de volks huisvesting en andere werken in verband met de werkloosheid. Naar wij vernemen, heeft Rotterdam echter zijn medewerking geweigerd. Niettegenstaande dat, wordt, naar wij nader vernemen, de voorberei ding der zaak, in samenwerking met ver schillende openbare en niet openbare licha men krachtig voortgezet. o Varkens. De vereeniging van varkensfokkers en -mesters in Nederland heeft aan de leden der Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij zegt het ten zeerste op prijs te zullen stellen, indien er een commissie werd benoemd, waarin practische menschen zit ting hebben, ten einde vast te stellen, voor welken prijs een varken kan gemest wor den tot een slachtgewicht van 50 K.G. Uitgewisselde krijgsgevangenen. De uit Duitschland aangebrachte Engel- sche krijgsgevangenen zijn te Rotterdam op de hospitaaischepen ingescheeptaan boord van de Sindoro 28 officieren, 21 zwaar gewonden, 41 mannen op krukken, en 7 krankzinnigen op de Koningin Re gentes 53 hospitaalsoldaten, 10 mannen op krukken en 7 op stokken, en op de Zee land 11 zwaar gewonden en 51 loopende patiënten. Diefstal. Uit een perceel in de Alb. Cuypstraat te Amsterdam is een aantal dekens, blou ses, enz. ontvreemd, tot een bedrag van ongeveer f 800. Be vermiste bedryfsleidcr. Het lijk van den sedert 10 Jan. ver misten heer R. Molenaar, bedrijfsleider dei- ijzergieterij firma Koning te Martenhoek (Hoogezand) is Donderdag opgehaald uit het Winschoterdiep aldaar. Inbreker aangehouden. De inspecteur van politie J. J. de Vries van Bussum heeft gevankelijk uit Leiden naar Bussum overgebracht een 22-jarigen soldaat, verdacht van de inbraak, die in het begin dezer maand gepleegd werd in de villa van den heer A. F. Dronsberg van der Linden aan den N. 's-Graveland- schenweg te Bussum, en aldaar ontvreemd heeft autobanden, een chauffeurspak, een horloge en andere voorwerpen. De ver dachte heeft bekend zich ook te Avereest en te Ommen aan inbraak schuldig ge maakt en een fiets ontvreemd te hebben ten nadeele van een sergeant te Bussum. o Vermist? Sinds 17 Febr. wordt te Herkenbosch de 84-jarige man P. S. vermist. Sinds hij zijn familie te Posterholf bezocht, heeft men van hem niets meer gezien, 't Ver moeden bestaat dat de man verongelukt is. Zyn schipper vermoord. Voor de rechtbank te Dordrecht diende met gesloten deuren in verband met de kinderwetten de zaak contra den 15-jarigen P. V., beklaagd in den nacht van 29 op 30 Juli 1917 in de rivier de Noord onder de gemeente Papendrecht, zijn schipper, den 66-jarigen G. Vos, gedomicilieerd te Wijk bij Heusden, varende op het tjalkschip «De Twee Gebroeders®, gewelddadig van het leven te hebben beroofd. Na de mis daad had de jongen het lijk in zeildoek gebonden en het met een anker bezwaard in de rivier geworpen, waaruit het latei- door de marechaussée te Papendrecht is gevischt. Het vaartuig had hij op eigen houtje naar Zwijndrecht gebracht en eenige goederen, tot den inventaris behoorend, verkocht. In deze zaak werden elf getui gen, waaronder drie deskundige genees- heeren, gehoord. Het O. M. eischte ter beschikbaarstel ling der regeering tot aan de meerder jarigheid en 10 jaren gevangenisstraf. Bommen op Zierikzee. Op 27 dezer zal begonnen worden met de uitbetaling van de vergoedingen voor de stoffelijke schade, veroorzaakt door den bomaanslag op Zierikzee op 30 April 1917. Deze uitbetaling zal geschieden door be middeling van de Nationale Bankvereeniging fe Zierikzee, tot een bedrag van ruim f 92.000. o Zomertijd. Een wetsontwerp tot invoering van den zomertijd in dit jaar is bij het departement van binnenlandsche zaken in verren staat van voorbereiding. De bedoeling zou zijn, dat de zomertijd zal loopen van 1 April tot 1 October. Geen centen meer Anonymus geeft in het «Geïll. Volksblad het volgend leekendichtje Gij klaagt: «men ziet geen centen meer Kom I kom 1 dan moet gij eens een keer Bij zulken informeeren, Die eiken Zondag in de kerk, Voor allerhande liefdewerk, Met 't zakje collecteeren 'k Weet zeker dat hun aller grief is »Wij zien meer centen dan ons lief is Inbrekersbende gearresteerd. Te IJmuiden, zijn gearresteerd J. K. en A. v. d. S van IJmuiden en J. W. P. T. Van Beverwijk, die zich hebben schuldig gemaakt aan een serie inbraken, o.m een in het pakhuis van de strandvonderij, waar een partij boter werd gestolen en een in het gebouw van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding Mij. op den Noordpier, waar voor meer dan duizend gulden aan nieuw touwwerk en ander gereedschap werd geroofd. Het gestolene, is opgespoord. sterkt zenuwen en lichaam in fi I Bussen v. f 0.90, f 1.75, f4.25, Pharmac. Fabriek Zeist. Verkr. bij Apoth. en Drogisten. BEKENDMAKING De BURGEMEESTER van Heusden, maakt bekend: dat gelegenheid zal bestaan tot het afhalen van bons voor goedkoope schoenen op Dinsdag 26 Februari a s. voor de bewoners der wijken N en O en op Woensdag 27 Februari a s. voor de bewoners der wijken Z en W, telkens des namiddags van 1—4 uur ten stadhuize, Heusden, 22 Febr. 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De Heusdensche Harmonie die tengevolge der mobilisatie eenigen tijd in kwijnenden toestand verkeerde, heeft weder blijken van leven gegeven. Enkele verdienstelijke leden zijn weder in hun vroegeren werkkring teruggekeerd, en zoo kon Vrijdag een concert op »Concordia« worden gegeven, dat goed geslaagd kan heeten. Door studie en ijverig volhouden zal het, naar wij hopen, weer spoedig de vroegere hoogte bereikt hebben. Als toegift werd een drama gegeven. Wij vonden de keuze van het stuk minder gelukkig. Een blijspel is niet alleen veel gemakkelijker uit te voeren, doch voldoet over het geheel ook beter. De rol van den huisknecht, die er uit wist te halen wat er inzit, werd verdienstelijk weerge geven. Naar wij vernemen worden pogingen aangewend om samenwerking te verkrijgen tusschen de verschillende vrijzinnige Kies- vereeriigingen in den kieskring Heusden. Het resultaat hiervan deelen wij nader mede. Het Bestuur van de vrijzinnige Kiesvereeniging voor Heusden en Omstre ken is samengesteld uit de volgende Hee- renVoorz. M. Uhl, Secr. R. Braams, Penn. P. A. Andrae, Leden J. J. Drost, en C. v. d. Mooren te Wijk. Deze vereeniging telt thans een 35-tal leden. De uitslag der in de verschillende afdeelingen van de R.K. Kiesvereeniging gehouden stemmingen voor leden van het districtsbestuur (Provinciale Kieskring Heusden) is als volgt Tot leden zijn gekozen de Heeren 1. H. J. van Eggelen, Heusden, met 581 stemmen. 2. F. Passier, Besoijen, met 453 stemmen. 3. J. J. H. Snijders, Dussen, met 378 4. C. F. v. d. Broek, Nieuwkuik, met 367 stemmen. 5. H. v. leisel, Waalwijk, met 362 stemmen. 6. E. W. Klijberg, Waalwijk, met 348 stemmen. 7. J. v. Mook, Maren, met 333 stemmen. 8. M. C. J. v. Son, Waspik, met 326 stemmen. 9. J. v. Wagenberg, Vlijmen, met 285 stemmen. Als voorzitter, secretaris en penninmees- ter van het districtsbestuur werden ge kozen. Voor het district Heusden, de heeren H. J. van Eggelen, voorzitter; E. W, Klij berg, ondervoorzitterJ. J. H. Snijders, secretarisJ. van Wagenberg, plaatsver vangend secretaris en C. F. van der Broek, penningmeester. Op 26 Februari a.s. 's avonds half acht, zal in de Ned. Herv. kerk een orgel bespeling plaats hebben door den heer K. van den Berg, met welwillende medewer king van Baronesse van Slingelandt, zang, en den heer Van Latesteijn, viool en hobo. De heer K. v. d. Berg, zoomede de beide andere medewerkers, zijn voorzeker geen onbekenden, zoodat wij verwachten dat velen dien avond kerkwaarts zullen gaan om te hooren wat op muzikaal gebied zal worden gegeven. Werkendam. Mej. W. S. de Jong, onderwijzeres aan de chr. school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te IJmuiden, en heeft deze benoeming aangenomen. Alhier trad voor de A. R, Kiesv. «Nederland en Oranje® op de heer J. Gras van Gorinchem met het onderwerp«De schoolstrijd van heden en de toekomst®. Op duidelijke wijze werd door den spr. den strijd van lieden voor de bijz. scholen en voor de toekomst geschetst, 't welk met aandacht werd aangehoord. Woensdag is de motor in werking gesteld, zoodat Woensdagavond voor het eerst de winkels enz. electriseh verlicht waren, hetgeen voor onze gemeente een heel vreemd gezicht opleverde, nadat we zoolang in het donker hadden gezeten. Baardwijk. Een veldartillerist alhier in de provoost, werd per auto als krank zinnig naar Vught getransporteerd. Met veel moeite slaagde de militaire wacht er in dezen persoon uit de provoost te halen, totdat eindelijk, na eene lange worsteling, het hun gelukte hem, aan handen en voe ten geboeid, in de auto te krijgen, waarna men in vliegende vaart naar Vught reed. Babilomënbroek, 20 Febr. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen (toez.) de heer A. N. Fonsbeek, cand. te Rooswinkel. Besoijen. De alhier opgerichte Chr. Hist, kiesvereeniging «Nederland en Oranje«, telt reeds 60 leden, en heeft als candida- ten op de groslijst geplaatst, de Savormin Loman, Ds J. Th. de Visser, Snoek Hen- kemans en Slotemaker de Bruine, en als afgevaardigden, naar de groepsvergadering te Amersfoort, gezonden de secr. en pen- ningm. de heeren M. van Drie! en Ant. Blok. Voorz. is de WelEerw. heer Ds. Dierkens. Drongelen. Woensdagavond jl. heeft de openbare vergadering, uitgeschreven dooi de Onderafdeeling Drongelen v. h. Groene Kruis, plaats gehad in de Openbare School te Eethen. Ondanks het minder gunstige weêr, was de opkomst zeer groot, zoodat er nog velen moesten blijven staan, bij gebrek aan zitplaatsen. De heer Bos opende de vergadering, waarna de heer Kooien zijn rede begon. Het was een duidelijke en eenvoudige speech, en dat het publiek het met spreker eens was, bleek uit het daverend applaus dat hem ten deel viel. Na de redevoering werden de lichtbeelden vertoond, nader toegelicht door den heer Kooien. Met een woord van dank aan den spreker sloot de heer Bos de verga dering. Voor de nieuwe op te richten vereeni ging v. h. Groene Kruis gaven zich reeds 25 personen aan. Moge dit goede voor beeld spoedig door vele anderen gevolgd worden 1 Dassen. Doridermorgen werd alhier de metselaar J. J. dood langs den weg gevonden. Vermoedelijke oorzaak is het veel vuldig gebruik van sterken drank. Hij schijnt ook nog in een sloot gelegen te hebben, daar hij nat was. 's-Gravemoer. Bij de gehouden stem ming voor een lid van den gemeenteraad werden slechts uitgebracht 117 stemmen, waarvan 1 blanco en 1 van onwaarde gekozen is de heer Alb. Blok Cz. met 61 st., terwijl op den heer Chr. Timmermans Lz. 54 st. waren uitgebracht. Met het oog op het gering aantal uitgebrachte stemmen zal stemplicht hier ook noodig worden. Wegens het vervoeren van rogge zonder geleidebiljet is door de maréchaussée aangehouden de landbouwer A. v. D. Het graan werd in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. Gameren, 19 Febr. Alhier had heden middag met een munitiewagen, bespannen met vier paarden een ongeluk plaats, dat betrekkelijk oog goed is afgeloopen. Het achterspan sloeg op hol, zoodat het voorspan verplicht was mee te rennen. Bij 't inslaan van een zijweg, sloeg de munitiewagen om, waardoor een daarop zittend soldaat tegen den grond werd ge slingerd en met den linkervoet beklemd raakte 't geneeskundig onderzoek consta teerde breuk bij den enkel. Het achter- span kwam door den disselboom te vallen, waardoor de berijder belangrijke hoofd wonden bekwam ook hier was heelkun dige hulp noodzakelijk. De voorrijder kreeg enkele kneuzingen aan de hand. Dr. v. d. Giesen verleende de eerste hulp, waarna de beide eersten per ambulance-wagen naar 't hospitaal te 's-Bosch zijn vervoerd. Herpt. De 10-jarige v. P. viel met het aangezicht in een puntdraad. Spoedig zwol het gezicht op en werd bloedvergif tiging geconstateerd. Dr. Auër uit Heusden verleende direct de eerste geneeskundige hulp, zoodat erger werd voorkomen. Meeuwen. Donderdagavond hield de coöperatieve boerenleenbank alhier haar jaarvergadering onder leiding van den voor zitter van het bestuur, den heer K. M. Dirkzwager. Deze vereeniging bestaat nog slechts 10 maanden toch is reeds duidelijk gebleken, dat hier werkelijk behoefte was aan een dergelijke instelling. Anders toch zou ze nooit in zoo korten tijd gegroeid zijn tot wat ze nu reeds is. Om dit te laten zien ontleerien we het volgende aan het Jaarverslag en aan de Rekening en Balans. Op 31 Dec. 1917 bedroeg het aantal leden 48, waaronder 3 vereenigingen en 3 gemeenten. Het aantal inleggers in de spaarbank was 32. Jngel. werd f38901.50, terugbetaald f 8700, en aan rente betaald f505.16. Aan 4 leden werden gewone voorschot ten verleend tot een bedrag van f 2550, waarop f1550 werd terug betaald. Verder werden verleend 12 voorschot ten in loopende rekening tot een bedrag van f 19320.83s, terwijl 3 leden een te goed in loopende rekening hadden tot een bedrag van f5202.17. Uit de Balans blijkt dat het 1ste boek jaar sluit met een verlies van f17.99. Neemt men in aanmerking, dat de op richtingskosten alleen reeds 275.46® be droegen, dan is dit resultaat zeer gunstig te noemen. De totale omzet der bank klom tot een bedrag van f 182,280,74®. Uit deze cijfers blijkt voldoende dat de vereeniging nu reeds een vlucht heeft genomen, die nie mand zal hebben verwacht. Als bestuurslid werd herkozen de heer Adr. Vos te B.-Broek; als lid van den raad van toezicht de heer W. Lankhaar, en als plaatsvervangende bestuursleden de heeren D. van Buuren en B. Vos. Verder werd het salaris van den kassier gebracht op flOO, met een toeslag door bet bestuur te bepalen, terwijl tevens aan het bestuur machtiging werd verleend, de rente voor spaargelden en voorschotten, weke 3.36 pet. eri Al/% pet. bedraagt, zoo dit noodzakelijk blijkt, te wijzigen. Sprang. Raadsvergadering alhier ge houden den 21 Febr. 1918. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd en enkele ingekomen stukken meegedeeld, die voor kennisgeving worden aangenomen. Aan de orde van behandeling komen de volgende punten 1. Salaris-regeling onderwijzers. De Voorzitter zegt dat de op 19 Nov. vastge stelde salaris-regeling van Gedep. Staten is teruggekomen, met het verzoek deze regeling, aan de hand van een rapport van den districts-schoolopziener, in nadere overweging te willen nemen, In verband met een bij de Tweede Ka mer in behandeling zijnd wetvoorstel tot salarisverhooging, stellen B. en W. voor, de regeling van 19 Nov. 11. in te trekken en de nieuwe wettelijke regeling af te wachten, omdat het anders te voorzien is dat binnen enkele maanden weer een nieu we regeling moet gemaakt worden. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 2. Verhooging van het maximum van den hoofdelijken omslag yan f 4000 tot f 5000.Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 3. Adres van het hoofdbestuur van de Ned. R.K, Schoen- en lederbewerkersbond en van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Chr. fabrieks-, haven- en transport arbeiders, verzoekende te willen toetreden tot het rijkswerkloozenfonds. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stem men daartoe besloten. 4. Verhooging verzekerde bedragen tegen brandschade. Tot verhooging van *J 7

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2