NIEUWSBLAD voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3/51. Zaterdag 23 Februari V erkoudheid F. SCHRWBEI ZONEN, ÜMJSBPJ. Stoom bout zager ij „De Linge." C. ROMEYN, Waterpoort, GORINCHEM. Auto-Garage, Tolsteeg. Fabriek van Bedden en Matrassen. Hout- en Steenkolenhandel. iiantoor: Arkelstraat, Doriiicliem Bij Bronchitis, SCHILDERIJEN AGENTSCHAP van het Eenig Verkoopkantoor voor Nederland - van het Rheinisch-Westfalische Hohleii-Syiidicat - BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. De nieuwe stryd in het Oosten. Berlijn, 20 Febr. Groot Hoofdkwartier: Aan beide zijden van den .spoorweg Riga- Petrograd werden de 20 K.M. van onze tegenwoordige stellingen liggende Russische stellingen overschreden. Zwakke tegenstand van den vijand bij Inzeem, N. van den spoorweg, werd spoedig gebroken. Van Dunaberg uit rukken onze divisies in N.O. en O. richting. Tusschen Duna- burg en Loetzk begonnen zij in breede sectoren den opmarsch. De van Loetzk voortgedreven divisies rukken op Rowna aan. 2500 gevangenen, verscheidene honderden kanonnen en een groote massa rollend materiaal vielen in onze handen. o De Revolutie iu Rusland breidt zich uit. Volgens te Stockholm ontvangen tele grammen uit St. Petersburg hebben zich onder de bevolking van Astrakan, die lot dusverre tamelijk rustig was gebleven, onlusten voorgedaan, die een bloedig verloop namen en met een uitgesproken vijandelij ke houding tegen de Bolsjewiki eindigden. Onder de hongerende bavolking verbreidde zich het gerucht, dat de Sowjet groote hoeveelheden levensmiddelen verborgen. Een groote menigte trok dreigend naar het raadhuis, drong naar binnen, doorzocht alle vertrekken en vond spoedig eenige ponden suiker, ihee, meel en rijst, het geen den haat en den toorn tegen de ambtenaren der bolsjewiki deden ontbran den. Men begaf zich naar de woningen dezer ambtenaren en onderwierp deze aan een grondig onderzoek, waarbij inderdaad groote hoeveelheden levensmiddelen wer den ontdekt. De ambtenaren werden mis handeld, en eenigen hunner eenvoudig gelyncht. In een bijeenkomst werd besloten de regeering der stad aan de handen der Bolsjewiki te ontnemen. o De Fiansche pers over het Russische vredes aanbod. De Fransche bladen leggen niet de minste verwondering aan den dag en doen slechts opmerken dat de maximalisten, welbewust of niet, de zaak der Russische revolutie en die der werelddemocratie hebben verraden, waaraan zy toevoegen dat de bolsjewiki thans evenmin den vrede in handen hebben als vroeger den oorlog. Het oude Rusland verzinkt in den chaos. o De zomertijd in Engeland. In het Lagerhuis heeft Caye medege deeld dat de zomertijd den 24 Maart zal beginnen, en den 29 September zal eindi gen. De joden in Polen. Londen, 20 Februari. De voorzitter van de Poolsche Zionistische organisatie hangt een hartverscheurend tafree! op van het steeds toenemende lijden van de jood- sche bevolking in Polen. Te Warschau loopen zeventigduizend opgeschoten jongens en meisjes om eten te bedelen. De zeer ouden en de zeer jongen verdwijnen snel. Ook de joodsche middenstand is zoo goed als verdwenen. Vele menschen, die vroeger rijk zijn geweest, worden nu door liefda dige instellingen bedeeld. Te Warschau behoeven 220.000 joden onderstand, er zijn elke maand negen millioen roebels noodig om de nooddruftige joden in Polen en Lithauen te helpen. De Amerikaansche regering heeft een nieuw oorlogscrediet aangevraagd van S 286 millioen. Aan Italië is een nieuw voor schot van 50 millioen verstrekt, waar door het totaal der aan Italië verleende voorschoten tot 550 millioen en dat der aan alle bondgenooten verleende voorschoten tot 4934 millioen stijgt. o De' Zsveedsche bladen blijven melding maken van bloedige tooneelen in Finland. Volgens Aftenbladet duren de moordpartijen der roode garde in Helsingford voort. Tal van bekende personen zijn terecht gesteld. Het bericht dat Kerensky te Kristiania verblijf houdt, wordt door een mededeeling van het comité ter bestrijding der contra revolutie aan het Stockholmsche blad Af tenbladet bevestigd. o w De luchtaanval der Duitschers op Parijs, in den nacht van 30 op 31 Januari 1.1., heeft naar Wolff meldt aanleiding tot zulke anti-Duitsche beschouwingen in de pers van alle landen gegeven, dat het agent schap.'t noodig oordeelt om er in een uit voerig betoog nogmaals den nadruk op te leggen dat het hier een vergeldingsmaat regel heeft gegolden tengevolge van de aanvallen der Franschen op open. Duitsche steden. De Duitsche -regeering had de Fransche regeering den 17den October 1917 in een draadloos bericht er voor gewaarschuwd dat zij eventueel tot zulk een maatregel zou overgaan. De «roeke loosheid® der Fiansche regeering verdiende volgens Wolff te worden gestraft. o Een neutraal oordeel. (Part. Tel.) Het te Christiania ver schijnende «Dagbladet« schrijft het vol gende «Vermoedelijk zijn de leidende Staatslieden der Westelijke mogendheden in deze dagen niet bijzonder tot het hou den van retrespectieve beschouwingen ge stemd. Wanneer zij echter in een onbe waakt oogenblik den loop der gebeurte nissen zouden willen memoreeren, zouden zij moeten ervaren hoe zij misslag op mis slag hebben gestapeld, zoodat de uitslag zoo wanhopig zou moeten zijn als maar kan. Lloyd George en Clemenceau dragen de verantwoording voor Brest Litowsk even zeer als Lenin en Trotsky. De kanonnen donderen bij Verdun, wederom gaat de stormloop, op Parijs los, opnieuw zal Frarik- rijk's schoone bodem geschonden, zijn jon gelingschap gedood en verminkt worden. Wanneer de jongelingen voor de laatste maal den blik ten hemel wenden, kunnen zij hun woorden tot Lloyd George en Cle menceau stamelen maar dat zal nauwe lijks een zegenwensch zijn. In het Lagerhuis werd medegedeeld, dat voor ongeveer 250 millioen pond ster ling aan fabrieksgoederen werd aangekocht. Engeland krijgt de beschikking over de geheele wolproductie van Engeland, Au stralië, Nieuw-Zeeland, IJsland en de Falk land eilanden. Deze week is te Londen de socialisten conferentie der geallieerden begonnen. De vergaderingen zijn geheim, maar er zal later wellicht een officieele verklaring wor den uitgegeven. Het plan is om alle Duitsche onderda nen eerlang uit Oost-Afrika te verwijderen. o Te Helsingfors zijn weer 7 bekende per soonlijkheden vermoord. o De tuberculose bestrijding iu Duitschlaiul. Voor het volgende jaar zal de rijksbij drage voor de bestrijding der tuberculose met 50.000 mark verhoogd worden in verband met uitbreiding der maatregelen tegen de ziekte door den oorlog noodzake lijk geworden. Tot voor eenige jaren strek ten zich de maatregelen ter bestrijding van de ziekte in hoofdzaak uit tot de ar beiders, vóór eenige jaren echter werden overeenkomstig het verlangen van den Rijks dag de maatregelen uitgebreid over die kringen, waarover zij zich tot dusverre nog niet hadden uitgestrekt, in het bijzonder de kringen van den middenstand. gepaard met hoesten. Neem ANGA-bonbons. Doos 35 en 70 et. luchtpijpaandoeningen, slaapsto renden hoestprikkel, hoest bij ouden van dagen, alsmede kink en slijmhoest bij kinderen, ge- bruike men ANG A-siroop. Per flacon f 1.40, 3 flac. f 4. Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist. Verkr. bij Apoth en Drogisten. BINNENLAND. Een sniokkelraart. Men meldt uit Purmerend In de Beemster is een smok kei vaart ontdekt, die reeds maanden duurde en waaraan vele personen in Noord-Holland debet waren. Verschillende personen, o. m. een militair uit Halfweg, zijn gearres teerd tegen anderen is proces-verbaal opgemaakt. Er zijn verscheidene stapel plaatsen van levensmiddelen ontdekt en vele levensmiddelen zijn in beslag genomen. o Rnndrleesch. Den Haag, 20 Febr. Heden was al hier nergens meer rundvleesch verkrijg baar. Vanwege het departement van landbouw is den slagers toegezegd dat zij aan slachtvee zullen worden geholpen in- Mien zij dit niet op de veemarkten kunnen koopen. o Onderhandelingen met Amerika eu Duitscklaud. De Rotterdamsche correspondent van het Handelsbladverneemt met zekerheid dat de onderhandelingen met Amerika om trent den afstand van tonnenmaat, en onze eigen levensmiddelen voorziening, thans de finitief tot een goed einde zijn gebracht. Ons land zal als gevolg daarvan geen graan, doch meel ontvangen in voldoende hoeveelheden. Tegelijkertijd is een aanvullende over eenkomst met Duitschland gesloten, waarbij aan oris over dezë maand een extra hoe veelheid van 25.000 ton steenkolen zullen worden geleverd tegen beschikbaarstelling van een even groote hoeveelheid Rijn- scheepsruimte voor de vaart van Ruhrort naar den Boven-Rijn. De betrokken ree- ders ontvangen daarvoor een zeer bevre digende vracht. Itïk. Het Bureau voor mededeelingen inzake dé voedselvoorziening meldt De vraag is gesteld of gecondenseerde melk een houdbaar artikel is, en met name of het mogelijk is, indien men dezen win ter blikjes overhoudt, die zonder gevaar van bederf te bewaren tot den volgenden winter. Het antwoord kan geruststellend zijn. Over het algemeen houdt gecondenseerde melk in blik zich zeer goed, mits. men ze op een koele plaats bewaart en de blikjes omkeert. Indien een blikje melk aan het bederven is, bemerkt men dit doordat het gaat opzwellen. Groot gevaar voor bederf is er echter bij goede behandeling niet. o Deen daling der sigarenprijzen. Naar aanleiding van het bericht, dat een daling van de prijzen der sigaren te ver wachten is, schrijft men van welingelichte zijde aan de «Tel.dit wel voor de hand ligt, dat de sigarenfabrikanten onder den invloed der maatregelen tegen den ketting- handel de prijsopdrijving eenigszins zullen temperen, maar dat vooreerst niet is aan te nemen, dat de prijzen der sigaren zul len dalen, omdat de maatregelen tegen den kettinghandel te laat komen om de be perkte tabaksvoorraden grooter te maken. Er in geloopen. Een smid had te Leiden op bedekte wijze in een vakblad ijzeren platen aange boden. Het mocht echter de politie niet gelukken deze te vinden. Een inspecteur belde onzen smid op en deed zich voor als koopman uit den Haag, die reflecteerde op de annonce in het vakblad. De koop van een ijzeren plaat werd per telefoon voor een som van f 560 gesloten. De koopman zou dadelijk komen, want hij was toevallig in de stad. Toen de inspecteur daarna kwam en vertelde dat onze smid zoo pas een plaat voor f 560 had verkocht, viel deze door de mand. Het ijzer werd in beslag genomen en de smid kreeg er na taxatie slechts f150 voor in handen. Visschen in de Sritsche wateren. Nadat de verschillende reederijen van stoomvisschersvaartuigen kennis hadden ge nomen van den inhoud van het Britsche contract en de daaraan verbonden voor waarde betreffende het visschen van Neder- landsche treilers aan de Westkust van Groot-Brittannië hebben de reederijen van een dertigtal stoomtreilers zich in een gistermiddag te IJmuiden gehouden bijeen komst bereid verklaard eventueel aan de visscherij in de Britsche wateren te zullen "deelnemen. Onder deze reederijen zijn, behalve uit IJmuiden, ook nog die uit andere visscherijhavens van ons land begrepen, welke aan het voornemen, indien liet tot uitwerking zal komen, gevolg weuschen te geven. Daros in ons laud f Les Nouvelles meldt De beroemde Fransche vlieger Garos en de Fransche vlieger Marchal, die verleden jaar over Berlijn vloog en slechts op enkele kilometers afstand van de Russische linie gedwongen was te dalen, zijn gisteren in uitstekende gezondheid in Holland aange komen. Zij zijn uit Duitschland ontvlucht. o Zomertijd eu niidzomertijd. Men schrijft aan de N. R. Ct. Er is vroeger vóór de invoering veel over den zomertijd getwist. De geest- driftigen brachten de lichtzijden, de wei- felmoedigen de schaduwzijden naar voren. De proef is genomen en de praktijk heeft bewezen, dat de vgordeelen de nadeelen verre overtreffen. Ten aanzien van den rnidzomertijd, (het denkbeeld in den vollen zomer de klok nogmaals een uur te verzettten) verkeeren we nog in het stadium van discussie. Ook hier voor- en nadeelen ook hier zal alleen de proef kunnen beslissen. Straks zal op '1 April (of '15 April de klok één uur vooruitgezet worden. Wordt ook de rnidzomertijd ingevoerd, dan zal op 1 Mei de wijzer nog één uur vooruit springen, om op 1 September weer één uur terug te gaan 1 October zal de ge wone tijd zijn intree weer doen. Nogmaals, ook hier zijn licht- en scha duwzijden. Maar ook hier zullen de voor- deelen de nadeelen verre overtreffen en zal de rnidzomertijd naast een belang rijke gas- en kolen besparing het zomer genot van het overgroote deel van, onze landgenooten aanzienlijk vermeerderen. o- Stcfend wisselwachter. De wissel wachter A. B., te Borne, sedert 15 jaren in dienst der H. IJ. S. M. is Maandag gevankelijk naar Almelo overge bracht, verdacht van het plegen van dief stal van goederen, welke aan genoemde maatschappij waren toevertrouwd. B. heeft reeds bekend. Ranufacturen in beslag genomen. Op grond van verboden opslag hebben de rijksambtenaren bij den directeur eerier textielfabriek te Enschede, een partij manu facturen in beslag genomen ter waarde van twintig duizend gulden. o Verdronken. De echtgenoote van zekeren T. uit Val kenburg, die aan zwaarmoedigheid leed, geraakte in een put achter haar huis en verloor op noodlottige wijze het leven. o Vrijgesproken. De Rechtbank te Amsterdam sprak heden den directeur der Cacaofabriek Bensdorp vrij, tegen wien 3 dagen gevangenisstraf was geëischt wegens vervalsching van cacao poeder met aardappelmeel. o Eenc goede vangst. Te Nijmegen is aangehouden de 38- jarige W. Noorland uit Rotterdam, die in Rotterdam, Dordrecht, Zwolle, Vlissingen, Tilburg en Nijmegen oplichtingen en ver duisteringen heeft gepleegd en gesigna leerd stond voor acht maanden gevangenis straf, wegens verduistering. Hij wordt naar Rotterdam overgebracht. Dc moord in den Anna i'auiowuapoldcr. Door de politie is te IJmuiden aange houden zekere P. E., in verband met den moord in den Anna Paulownapolder. Of schoon hij ontkent, heeft de reeds vroeger aangehouden V. bekend met P. E. en nog een derde schuldig te zijn aan den moord op den hoogbejaarden landbouwer C. Smit, in den Anna Paulownapolder. o Van een humorist en een kommies. Wat wij hier gaan vertellen is his torisch, zegt het >Volk«. Het gebeurde in een onzer grensplaatsjes, broeinest van smokkelarij in alles en nog wat. Een bekend Amsterdamsch humorist liep daar met zijn bagage-tasch in de hand en werd aangesproken door een meneer, die reeds geruimen tijd achter hem had ge- loopen. Quasi onverschillig vroeg deze Hoeveel heb jë bij je Driehonderd, antwoordde de humo rist. Goed, sprak weer de onbekende ik geef je. een dubbeltje per stuk. Ze gingen naar een café, dronken een glaasje bier, én toen werd de humorist uitgenoodigd maar uit te pakken. Neen vriend sprak nu weer de humoriss. Ik heb me al zoo vaak door tnenschen van jullie soort laten beetnemen, eerst betalen. De onbekende ging daarmede accoord en in de portefeuille van den humorist verdwenen drie bankbiljetten van tien gul den. Toen overhandigde hij den inhoud van zijn tasch aan den kooplustigen onbe kende, die een allerzotst gezicht trok toen hem driehonderd coupletten werden overhandigd, die de humorist verkocht in plaatsen, waar hij optrad. Ik dacht, dat je Kwatta's in die tasch had stamelde de verblufte onbe kende. 't Zou echter nog mooier worden. De onbekende maakte zich n.l. bekend alskommies, die een smokkelaar- dacht te snappen Zoodat de koop na tuurlijk niet gesloten werd en de humorist er op zijn beurt tusschen zat I o Hollanders door Duitsche grenswacht aangehouden. Twee beruchte smokkelaars B. en M. uit de gemeente Losser, bevonden zich dezer dagen even over de grens, toen daar vier ontvluchte Fransche krijgsgevangenen passeerden. Toen de Duitsche grenswacht op dezen eenige schoten loste, gingen B. en M. ook aan den haal, waarop de grens wacht nu op hen schoot. B. werd in 't eene been en M. een paar keer ter zijde in den buik getroffen. Op vermoeden van het verstrekken van hulp aan ontvluchte gevangenen zijn ze daarop door genoemde grenswacht gearresteerd en gevankelijk naar Bentheim overgebracht. o Naar het volk verneemt, heeft de bur gemeester van Amsterdam Dinsdagavond een telegram gezonden aan den minister van landbouw, met het verzoek, vee in beslag te nemen en het te Amsterdam beschikbaar te stellen tegen f 1.25 per K.G. Vertegenwoordiger OPEL en HUDSON AUTOMOBIELEN. EXCELSIOR, O. K en READING STANDARD MOTORRIJWIELEN. FONGERS, BURGERS en RALEIGH RIJWIELEN. Levering van elk gewenscht merk. Verhuren van Automobielen, ook tot vervoer van zieken. Vulcaniseeren van Autobanden. Landinrichting voor Accumulatoren, Benzine, Olie en Banden voor Auto's en Motorrijwielen. TELEFOONNUMMER 114. Magazijnen van Dekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Stoelen, Kasten, Tafels en volledige Slaapkamer-ameublementen. (uit de hand geschilderd) op TEGEL, op PANEEL of op DOEK met EIKENHOUTEN, GOUDEN of ZWARTE lijsten, rijke keuze, prachtige Landschappen (echte kunst) vanaf f 2.|0 tot f 19,25. Iedereen wordt tot vrijen toegang aan onze magazijnen, beleefd uitgenoodigd. F. SCHREUDER EN ZONEN. TELEFOON INTERCOMM. No. 49. f BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5