Duitsche troepen eerst zullen zorgen voor een degelijke waarborg voor de uitvoering van de te stellen voorwaarden, aleer er een verdrag zal geteekend worden. Nu zij zijn al aardig op weg geheel de baas te worden in Noord Rusland en Trotzky, wil hij niet van het kussen gestooten worden, zal wel de vredesvoorwaarden moeten on derteekenen die de centralen hem zullen voorschrijven. Een bericht uit St. Petersburg zegt dat de centrale raad uit de Soviëts zijn besluit tot goedkeuring van de Duitsche vredesvoorwaarden met 126 tegen 85 stem men, bij 26 onthoudingen genomen heeft. Czernin en Von Külhmann zijn ondertusschen naar Boekarest vertrokken om met Roemenië te onderhandelen over den vrede. Dit land bevindt zich wel in een wonderlijke positie. Tegen 2 Maart hebben de maximalisten de oorlog aangezegd. Dan zal Roemenië dus in oorlog zijn ten eerste met de cen tralen, ten tweede met Rusland. Maar tegen 2 Maart zal de Russische bende die tegen Roemenië optrekken vermoedelijk al op de vlucht zijn voor de Duitschers. Voor 't overige is het mogelijk dat Roemenië voor dien tijd een verdrag met de centralen sluit. En dan zullen Czernin en Von Külh mann naar Brest kunnen gaan om de Russen te woord te staan. En dan Het offensief in het Westen Wat ware het te wenschen dat dit voorkomen kon worden want zoover wij zien kunnen haalt de heele aanstaande stormloop in het Westen niets anders uit dan dat er eenige honderd duizenden het leven bij inschieten zonder dat er een beslissing wordt verkregen. Of zijn er nog niet genoeg kostbare levens gevallen en zal men niet rusten voor men elkander vernietigd heeft BUITENLAND. Schipbreuk. ST. JAMES, (New-Founland, 24 Febr. (Reuter.) De Roode kruisstoomer Flouzel heeft schipbreuk geleden. Vermoedelijk zijn 40 personen en de bemanning (60 personen) allen omgekomen. Kusland aanvaardt de Duitsche vredesvoor waarden. LONDEN, 24 Februari. (Reuter.) Een Russisch draadloos telegram meldt Overeenkomstig het bericht van het •centrale uitvoerend comité der soviërs, hebben de volkscommissarissen den 24en Febr. om half vijf des morgens besloten Duitschlands vredesvoorwaarden te aan vaarden en een delegatie naar Bres Litofsk te zenden. De ex-tsaar. De »Figaro« meent te weten, dat het lot van den ex-tsaar en zijn bloedverwanten binnenkort zal worden beslist door den Raad van Volkscommissarissen en het cen trale uitvoerende comité der Soviets. Eenige grootvorsten en grootvorstinnen moeten een schrijven aan den Raad hebben gericht met het verzoek om Rusland te mogen verlaten, nu het republikeinsche systeem voldoende heeft wortel geschoten, zoodat de invrijheidstelling der keizerlijke familie geen gevaar voor den staat meer kan op leveren. De brief herinnert er aan, dat de oor spronkelijke Voorloopige Regeering het lot van de tsarenfamilie in handen van de Con stituante heeft gesteld. Nu deze is ontbonden, staat het aan den Raad en het Uitvoerend Comité om een beslissing te nemen. Enkele leden der familie geven hun verlangen te kennen naar Engeland en Frankrijk uit te wijken. Ook zou de groothertog van Hessen aan Von Kühlmann hebben verzocht om bij de vredesonderhandelingen de invrij heidstelling van de keizerlijke familie ter sprake te brengen. o De torpedcering van de „Tuscania". Berlijn. Er is officieel rapport ontvangen van een duikboot-commandant, dat het troepen-transportschip Tuscaniagroot 14,300 ton, met Amerikaansche troepen aan boord, kort voor den ingang van de Iersche zee is getorpedeerd. Het werd uitgepikt uit een sterk verdedigd convooi, aan het hoofd waarvan het voer. De zaak-Caillaux. Genève. Volgens »L'Heurc zal ook me vrouw Caillaux worden gearresteerd. Zij moet het voornemen te kennen hebben gegeven in een klooster te gaan. o Duitsche schepen buitgemaakt. Konstantinopel. Het Duitsche stoomschip »Biarritz van de Argo-Bremer stoomvaart maatschappij is op 22 dezer, om 10 uur 's morgens bij den Buholner-vuurtoren door een onbekend Engelsch oorlogsschip buit gemaakt en in westelijke richting wegge bracht. Volgens verklaring van de beide Noorsche loodsen die aan boord waren, was het schip zoo dicht bij de kust, dat men de menschen aan den wal kon zien, zoodat het zich binnen de Noorsche terri toriale wateren moest bevonden hebben. Eenzelfde lot trof het Duitsche stoomschip »Düsseldorf« dat met een lading kiezel van Norwik komende, eveneens binnen de Noorsche wateren doo reen Engelschen hulp kruiser werd buitgemaakt. Daar bevonden zich, behalve de Duitsche bemanning, vier Noren aan boord, twee loodsen en twee douane-beambten, die bij den Buholner- vuurtoren aan boord zijn gebracht. De Noorsche regeering heeft dadelijk een on derzoek ingesteld. De Elzas-Lotharingsche kwestie. In een artikel in het Deensche blad »Po- litikenoc, waarin hij zich scherpkant tegen den strijd der woorden, zegt Georg Brandes over Elzas-Lotharingen Duitschland wil deze landen behouden, die eenmaal zuiver Duitsch waren, en tot Duitschland behoor den. Frankrijk verlangd ze terug, wijl zij 200 jaren lang tot Frankrijk behoorden en slechts noode er in berustten, dat zij aan het Duitsche Rijk werden toegevoegd. In de 47 jaren, die sedert deze toe treding zijn verstreken, is de groote meer derheid der bevolking Duitsch en Duitsch- gezind geworden, eensdeels door het uit trekken der Franschen en de vestiging der Duitschers, anderdeels door de wijziging in de meeningen, welke de veranderde om standigheden en de wetenschappelijke ont wikkeling met zich brachten. o Een woedende uitval. Gustave Hervé schrijft in de »Victoire« v»n 21 Februari tegen de Maximalisten, met betrekking tot hun capitulatie voor Duitschland in een woedend artikel »Ter opluchting en om zijn afschuw dezer ge- meene kerels te spuwen, die door hunne domheid en lafheid ons gedwongen hebben minstsns een jaar langer oorlog te voeren, is men een oogenblik geneigd de verzuch ting te slaken »Leve de Czaar.« Verliezen in de lucht. Parijs 25 Februari. De Matin geeft de volgende cijfers voor de Duitsche verliezen in de lucht tijdens de laatste maanden. Na twee weken van nadenken zijn de Duitschers er toe overgegaan hun verliezen in de lucht gedurende Januari te publiceeren. Zij beweren 60 vliegtuigen in luchtgevech ten te hebben verloren, mitsgaders 4 kabel ballons. Hun opgave voor Januari maakt, in tegenstelling met die voor December, geen melding van toestellen, die van den grond af zijn neergeschoten. In werke lijkheid zijn er echter in Januari 132 Duitsche vliegtuigen vernield, 90 door de Engelschen en de rest door de Franschen. Van het gevechtsterrein iu Mesopotamia. Londen, 25 Februari. Officieel Den 20n Februari hebben onze troepen aan de Eufraat de plaats Han Abo Rayat, op '14 mijlen bewesten Ramadieh, bezet. De Turken, waarvan 30 man gevangen werdén genomen, hebben geringen weerstand bij onze nadering geboden. De opmarsch der Duitschers. Berlijn. In Estland rukten onze troepen naar het oosten voorwaarts. In Lijfland is Walk bezet. In de Oekraine hebben de Zuidelijk van Luik oprukkende strijdkrachten Dugno bezet. Het aantal binnengebrachte gevangenen is met 2 geseraals, 12 oversten, 483 of ficieren en 8770 man verhoogd. De Duitsche hulpkruiser »Wolf« is na een kapertocht van 15 maanden in een vaderlandsche haven teruggekeerd. Een tweede hulpkruiser, de »Iltis« is bij Aden tot zinken gebracht. o Een Russische Yrqheidsleeuing. Uit St. Petersburg wordt gemeld, aldus uit een bericht uit Zürich aan de Frf. Ztg., dat de Russische revolutionaire regeering besloten heeft een vrijheidsleening uit te geven, waarvan de 'obligatiën gelijk worden gesteld met de biljetten van de staatsbank. De obligaties zullen Rb. 100 groot zyn en de weigering ze als betalingsmiddel aan te nemen zal streng worden gestraft. BINNENLAND. De aunuleering der Russische Staatsschuld. Den Haag. Blijkens bij het departement van buitenlandsche zaken ontvangen tele gram bevestigt de Nederlandsche gezant te Petrograd, dat het bewind der volks commissarissen een decreet afkondigde, waarbij alle bankaandeelen in beslag worden genomen en dat het geheele corps diplo matique aan den Volkscommissaris van buitenlandsche zaken een nota overhandigde, welke de verklaring bevatte, dat het geen enkel decreet van annuleering inbeslagname etc., erkent, en zich reeds voorbehoudt volledige schadevergoeding voor geleden schade te eischen. Naar aanleiding van de vraag van het Kamerlid van Idsinga of onder de nietig verklaring der leeningen ook begrepen zijn de door de Russische regeering gegaran deerde, voor de spoorwegen bv. antwoordde de gezant op het telegraphisch verzoek om inlichtingen, dat het betreffende decreet slechts spreekt van annuleering van regee- ringsgaranties en particuliere leeningen. Een vroeger decreet verbiedt uitbetaling van coupons en obligaties. Russische spoor wegen worden dus niet betaald. Thee en koffie. De minister van landbouw, nijverheid en handel, heeft tot de gemeentebesturen de volgende circulaire gericht Het is niet mogelijk gebleken, in Maart de distributie van thee weder te doen plaats vinden. Behalve de bonnen no. 15 en no. 17 zijn voorshands niet geldig de bonnen no. 19 en no. 21. Het rantsoen koffie voor de tweede helft van Maart is vergroot met het oog op de in dien termijn vallende feestdagen. Uit dit vermeerderde rantsoen mag derhalve niet worden afgeleid, dat de verdere rant soenen de grootte van 0.15 K.G. zullen behouden. (St. ct.) De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald lo. de leveranciers van koffie aan de taillisten zullen in het tijdvak van 1 tot en met 27 Maart aan detaillisten mogen afleveren en wel op een hun door een detaillist over te leggen Bon 16 eener thee- en koffiek. 0.1 k.g. koffie 18 d 0.15 geldende deze hoeveelheden als voorziening in de behoeften van den detaillist voor de geheele maand 2o. gedurende het tijdvak, aanvangende 1 Maart en eindigende op 15 Maart, zal door de detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 20 eener thee- en koffiekaart 0.15 k.g. koffie 3o, gedurende het tijdvak aanvangende 16 Maart en eindigende op 31 Maart, zal door de detaillisten aan verbruikers mogen afgeleverd Op bon. 22 eener thee- en koffiekaart 0,15 k.g. koffie 4o. bons nos. 20 en 22 voor koffie, door detaillisten van verbruikers in ontvangst genomen, mogen door den betreffenden detaillist desgewenscht dadelijk aan zijn leverancier worden afgegeven nader zal worden bekend gemaakt, welke hoeveel heden de leveranciers op deze bons na 31 Maart zal mogen afleveren aan den detail list. Stct. o Papier. De »Kantoorboekhandel« verneemt, dat er een begin van uitvoering is gegeven aan het plan, een commissie te vormen, welke den minister van advies zal kunnen dienen inzake een billijke papierdisributie, prijsregeling, enz. Vertegenwoordigers uit verschillende groepen van belanghebbenden zijn aangezocht, in deze commissie zitting te nemen. Straatruil voor den landbouw. De minister van landbouw heeft geant woord op twee schriftelijke vragen van het Kamerlid Knobel betreffende de bestem ming van het straatvuil en den compost der steden voor den landbouw. Daaruit blijkt, dat de minister reeds de aandacht van de besturen der groote ge meenten op het belang dezer zaak heeft gevestigd. De stedelijke besturen zijn uit- genoodigd den compost uitsluitend af te leveren aan landbouwers op het zand. Een nader onderzoek wordt door den minister ingesteld omtrent de vraag, in hoeverre het mogelijk is de hoeveelheden compost en straatvuil te vermeerderen. o Struikroorers. Zaterdagavond omstreeks 9 uur zijn drie gemaskerde en met scherp geladen revolvers gewapende jongemannen binnengedrongen in de woning van mevrouw de weduwe De Boer, die met haar dochter woont aan de Spanjaardslaan te Leeuwarden. De dochter des huizes werd in de gang over vallen en met touwen gebonden een prop werd haar in de mond gestopt, waarbij zij eenigszins aan het gelaat werd gewond. Vervolgens werden drie vuurwapens op het meisje gericht om haar geld af te persen. Nadat de touwen losgemaakt waren, gaf het meisje eenig bankpapier, doch het drie tal was daarmee uiet tevreden zij eischten thans den sleutel van de brandkast. Het meisje ging toen zoogenaamd den sleutel zoeken. Terwijl een der inbrekers op den uitkijk ging staan, snuffelden de twee an deren inmiddels in verschillende vertrekken rond en maakten sieraden van goud en zilver, juweelen ringen en een horloge buit. Ook werd geprobeerd de brandkast te for- ceeren. De dochter des huizes was in- tusschen in de voorkamer gekomenzij heeft daar een raam opengeschoven en is in den tuin gesprongen, om hulp te roepen. Twee daar in de buurt surveilleerende agenten snelden op haar geroep toe. De op den uitkijk staande inbreker nam de vlucht, en de agenten konden hem niet ach terhalen. Er kwam spoedig meer politie, en na een uur zoeken vond men eindelijk een der inbrekers verborgen onder heesters in een nabijgelegen tuin. Dit was de 19-jarige S. E., een loodgietersknecht. Bij zijn ver hoor liet hij niets uit over zijn mededaders, maar Zondagavond zijn als zoodanig aan gehouden de 18-jarige J. I. en de 18- jarige D. P., beiden ook loodgietersknecht. Zomertijd. De leden der Tweede Kamer de heeren Gerritson en Van Doorn hebben den 21 sten dezer de volgende vragen ingezonden Is het den minister bekend, dat naar de couranten berichten dit jaar in Duitsch land de zomertijd reeds op 1 April zal worden ingevoerd Acht de minister het niet gewenscht, ook voor ons land dit jaar te doen ingaan en kan de Kamer dus spoedig een daartoe strekkend voorstel te gemoet zien Acht de minister het niet gewenscht, dan tevens de vraag in overweging te ne men, of niet ook naast den zomertijd een mid-zomertijd ware te bepalen De minister van binnenlandsche zaken heeft daarop gisteren geantwoord Naar aanleiding van de gestelde vragen heeft de ondergeteekende de eer mede te deelen, dat een wetsontwerp tot invoe ring van den z. g. zomertijd gedurende den aanstaandenden zomer zijn departement reeds heeft verlaten. De te berde gebrachte punten zullen, voor zoover zij verband houden met de strekking van de ontworpen regeling, te zijner tijd onder de oogen kunnen gezien worden. Een rleeschlooze dag. DEN HAAG, 23 Febr. Een commissie uit het hoofdbestuur van den Nederlaudschen Bond van Veehandelaren heeft heden bij adres aan den minister van landbouw ver zocht maatregelen te doen treffen, dat bij de huidige vaststelling van maximumprijzen voor rundvleesch de veehandel intact blijve, zoodat èn het het bedrijf van den veehan del de minst mogelijke bezwaren worden in den weg gelegd, èn de rundveestapel niet met ondergang wordt bedreigd. De Bond verzoekt den minister niet over te gaan tot onteigening van vee bij veehan delaren en dat wordt overgegaan tot in stelling van één vleeschloozen dag per week en dat de aanwezige voorraad gezouten vleesch, ongeveer 1.500.000 K.G., volgens den directeur der vleeschvereen. ten spoe digste in consumptie wordt gebracht. o De Caledonia en de Niobe. Wolff seint uit Hamburg Het Prijzenhof heeft uitspraak gedaan omtrent het Nederlandsche stoomschip Caledonia. Daarbij ging het alleen om het bepalen van schadevergoeding voor verschil lende onderdeelen van de lading. Aan de eischers zijn overeenkomstige schadeloos stellingen toegewezen, Het geding van het naar Zeebrugge opgebrachte Nederlandsche stoomschip Niobe is geëindigd met een beoordeeling van 't Duitsche Rijk om aan een eischer f 38.242 en een anderen 3257 Mark schadevergoe ding uit te keeren. Aan andere eischers zijn kleinere bedragen toegewezen- o Eenheidsworst. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt Het Rijks Centraal Administratiekantoor heeft thans aan de gemeentebesturen be richt, dat zij met ingang van 1 Maart e.k. bestellingen op eenheidsworst kunnen in zenden, berekend naar een hoeveelheid van 100 K.G. per 1000 inwoners per week en voor een behoefte van 2 weken. Voor het vervolg zal de bestelling kunnen ge schieden per vierweeksche periode. De be stellingen zullen wekelijks voor het vierde deel worden uitgevoerd Indien de wekelijks gefabriceerde hoeveelheid dit vordert, zal het aangevraagde quantum tot een zeker percentage worden teruggebracht. De worst, die gefabriceerd wordt in be paalde toegelaten fabrieken onder behoorlijke hygiënisch toezicht, zal voorzien zijn van een loodje, houdende den naam van den fabrikant. De maximumprijs van deze worst, ver vaardigd uit 10% varkensvleesch en 90% rundervleesch, wordt in den kleinhandel fl.10 per K.G. o Eeo nieuwe truc. Gisteravond kwam bij den heer D. wo nende aan den Schiedamschesinge! te Rot terdam iemand, die aan de dienstbode een pakje afgaf, dat dadelijk aan mijnheer ter hand gesteld moest worden, want er was haast bij. Toen de dienstbode hem zeide, dat mijnheer niet thuis was, drong hij er bij haar op aan dat zij hem even zou op bellen. De meid gaf hieraan gevolg, en van het korte oogenblik, dat zij zich verwijderde, maakte de onbekende gebruik zich met een heerenrijwiel, dat in de gang stond, uit de voeten te maken. Het pakje bleek oude couranten te bevatten. o De Kieuw-Amsterdam. Van Hr. Ms. gezant te Washington is per telegraaf bericht ontvangen, dat, zooals vanzelf spreekt, aan het onmiddelijke ver trek van het s. s. Nieuw-Amsterdam geen bezwaren in den weg zullen worden gelegd maar dat, wegens groote binnenlandsche transportmoeilijkheden, op het oogenblik geen lading beschikbaar is. De reis in bal last te aanvaarden zou met het oog op de buitengewone weersomstandigheden gevaar kunnen opleveren. Intusschen wordt getracht, zoo spoedig mogelijk de benoodigde lading voor het schip te verkrijgen. Scheuren van grasland. Het aantal H.A. grasland, dat in Januari gescheurd is in Gelderland en voor premie in aanmerking komt, is voor den verbouw vanhaver 1079.49.08 H.A., rogge 9.63 40 H.A., tarwe 6.03.80 H.A., gerst 18.4461 H.A., erwten 7.47.49 H.A,, bruine en witte boonen 9.07.80 H,A. en aardappelen 8.30.10 II.A., totaal 1138.46.28 H.A. Typhus. Het aantal typhusgevallen te Vlaardingen breidt zich aanmerkelijk uit. In de afge- loopen week kwamen 37 gevallen voor waarvan 3 met doodelijken afloop. Zaterdag waren er niet minder dan 17 nieuwe gevallen. Verwonding. Zaterdagavond kregen te 's Gravenhage in de lunchroom »De Beijenkorf« eenige jongelui twist. Op straat gekomen heeft de met verlof en in burgerkleeding zijnde milicien L. van B. twee anderen met een mes gestoken. De eene kreeg drie steken, de ander één steek in den rug, waardoor niet ernstige verwondingen ontstonden, zoo dat de getroffenen na door een dokter van den Eerste-Hulpdienst te zijn verbonden, te voet huiswaarts konden gaan. De dader werd door de politie gearresteerd. Relletjes te Alkmaar. Vrijdag zullen voor den krijgsraad te 's-Gravenhage terechtstaan de vier pricipieele dienstweigeraars, die schuldig zijn aan het relletje te Alkmaar, waarbij een officier en een sergeant bijna het leven hadden verloren. Veemarkt te Rotterdam. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de veemarkt een treurigen aanblik opleverde. Er waren slechts 38 runderen aan gevoerd, meerendeels van inferieure quali- teit. De regeering, aldus het N. v. d. D., heeft doen weten, dat thans geen inbe slagnemingen meer op de markt zullen geschieden. Naar aanleiding van dit be richt wordt een ruimere aanvoer te Rot terdam verwacht. Een nieuwe prijsstüging I Nu de slagers in Friesland geen koeien meer slachten, loopen de prijzen van de nuchtere kalveren enorm op. Op de markt te Heerenveen werd Zaterdag voor drie kalveren, 80 pond zwaar, 40 gld. be taald. keen haring in een haringstad. De Lemster visschers hebben in de af- geloopen week zeer veel haring gevangen. De haringen zijn kleiner van stuk dan gewoonlijk. Alles wordt naar Duitschland verzonden, in De Lemmer is geen haring of bokking te krijgen. Er zijn Lemster visschers, die in de afgeloopen week f2000 met haringvisschen besomden. Het gestolen heiligenbeeld. Bij een opkooper in de Langebaanstraat te Rotterdam is het uit een R. K. kerk getolen beeld van den heiligen Antonius van Padua teruggevonden. De opkooper had voor het beeld, dat een waarde van f300 gulden bezat, fl.50 betaald. Schending ran onze neutraliteit Justitie en politie hebben te Souburg (Z.) een huiszoeking gedaan in de woning van een raadslid aldaar, die te Vlissingen is aangehouden, verdacht van het plegen van met de neutraliteit strijdige handelingen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2