NIEUWSBLAD voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No, 3755. Zaterdag 9 Maart Rheumatiek -■ Verkoudheid-4 Bij Bronchitis, BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Het Zionisme. LONDEN, 5 Maart. Dr. Weiszmann is door den koning ontvangen. Een rijke Israëliet te Sjanghai heeft den leiders der zionistische beweging te Londen 10.000 pnd. st. ter beschikking gesteld voor den bouw van een hospitaal te Jeruzalem. De aan deze schenking ver bonden voorwaarde is, dat Palestina aan de joden wordt teruggegeven. Ontploffing in een munitiefabriek. LONDEN, 5 Maart. In een munitiefa briek in Zuid-Wales heeft een licht ont ploffing plaats gehad, waarbij twee perso nen gedood en vier gewond zijn. De materieele schade was onbelangrijk. Amerikaansche berichten. Het oorlogsdepartement in de Ver. Sta ten heeft de goedkeuring gevraagd van een crediet van 90 millioen voor den lucht vaartdienst. Hurley, de voorzitter van den scheeps raad der Ver. Staten in Maart 20 geheel voltooide schepen in den dienst zullen bren gen en 34 extra-schepen van stapel zullen doen loopen. De president en de wetgevende macht riemen de werven en havens van de Ham- burg-Amerika-Lijn en de Norddeutsche Lloyd te Hoboken over. De kwestie Eizas-Lotbariiigen. Twee individueele stemmen, roepend in de woestijn. Een uit Engeland Lord Lans- do wne stelt voor de kwestie Elzas-Lotha ringen, evenals den Italiaanschen eisch om trent sommige districten van Oostenrijk en de Britsche aanspraken op deelen van het Turksche rijk, aan het vredescongres, dat de oorlog beëindigen moet, voor te leggen, tegelijk met de kwestie van de Duitsche koloniën. Als de «entente cordiale® dezen wenk van een harer grondleggers volgde, zou het eind van den oorlog binnen een niet al te langen tijd te voorzien kunnen zijn. De andere stem komt uit Duitschland. De Germania bevat een artikel »Zur El- zasz-Lothringischen Frage« van dr. J. Blèsch, waarin gezegd wordt, dat de verklaring der Duitsche regeering omtrent het »niet bestaanvan een Elzas-Lotharingsche kwestie juridisch natuurlijk wel juist is, maar dat ondertusschen deze kwestie de facto als politieke kwestie nu toch wel degelijk een factor van de groote politiek is. Hij betoogt dan dat het voor Frankrijk een diepe kwestie van nationalen trots geworden is en dat Duitschland, als het nastreeft met Frankrijk in vrede te leven, een «moralische Geste® doen moet, die aan dien Franschen nationalen trots eenige vol doening kan geven. De stemming in Griekenland. Volgens de Deutsche TageZeiting« wijzen te Stockholm ontvangen berichten van de Grieksche grenzen er op, dat in alle deelen des lands in het bijzonder te Athene een sterke strooming ontstaat, die de afschaffing der dictatuur van Venizelos verlangt. De posititie van het Kabinet- Venizelos is toch reeds door het sluiten van den vrede met de Oekraine en de aanneming van het Duitsche ultimatum door de Sowjetre-regeering onhoudbaar geworden. Ingeval de onderhandelingen in Boekarest tot een overeenkomst tus- «chen Bulgarije en Roemenië mochten leiden, zal het te voorzien zijn, dat Venizelos voor de tegen hem gerichte volkstemming zal moeten wijken. De verbittering tegen de volksmenners die het land in het ver- derf hebben gestort, neemt voortdurend itoe. Alle draconische maatregelen der Atheensche regeering zijn niet in staat de beweging voor den terugkeer van Koning KV>nstatijn naar Griekenland en voor een politieke hervorming te onderdrukken. De niemw geschapen toestand heeft het vredes- verhangen onder het Grieksche volk der mate gevoed, dat de bevolking haar wil desiüoods met geweld zal doen gelden. Het Helleensche agentschap gewaagt zelfs van een paniek, welke onder de bevolking zou zijn ontstaan er. deelt mede, dat de regeering door ter dood veroordeelingen de oppositie tracht te onderdrukken. o Berlijn, 5 Maart. OfficieelOnze duik- booten hebben in het afgesloten gebied rondom Engeland weer 20.000 ton bruto aan koopvaardij-scheepsruimte in den grond geboord. Onder de vernietigde schepen waren twee bijzonder kostbare gewapende stoomschepen van 6000 ton die in een handiger) aanval ondanks het krachtigste verweer van den vijand uit hetzelfde geleide werden weggeschoten. Een van de stoom schepen was met munitie geladen, twee andere diep geladen stoomschepen zijn aan de oostkust van Engeland eveneens uit een konvooi weggeschoten. o Dubbele moord. Omtrent het vreeselijk drama te Karken aan de Limburgsche grens wordt het vol gende vernomen De daderes is een 19-jarig meisje. Don derdag in den namiddag had de pastoor dat meisje bij zich ontboden om haar te wijzen op haar ergerlijk gedrag, doordat zij een passie had in liet anoniem brief schrijven. Na afloop van dit onderhoud is zij weggegaan, doch tegen 8 uur kwam ze terug, gewapend met bijl en broodmes. Het eerste slachoffer was de huishoud ster van 60 jaar, die ze met het mes een doodelijken slag toebracht. De pastoor kwam aansnellen, werd echter onverhoeds aange vallen en kreeg een slag met de bijl. Vervolgens sneed ze haar slachtoffer den hals geheel door. Den geheelen nacbt is de misdaad geheim gebleven, zoodat pas toor Fischer (een broerskind van kardinaal Fischer) en zijn huishoudster zijn doodge bloed. Reeds in den morgen om 11 uur is de daderes opgespoord. Men vond de werktuigen en zij zelf was met bloed be vlekt. Bij de lijken gebracht, bekende zij haar misdaad. Ook haar vader bevindt zich in de gevangenis te Aken. Pastoor Fischer was een ijverig herder van 42 jaar, die sedert 5 jaren te Karken werkzaam was. Ontevredenheid der Britsche Reeders. Wij lezen in de Germania. »De ontevredenheid der Britsche reeders over de geweldpolitiek van het Kabinet Lloyd George is zeer groot. In vroegere oorlogen waren de vertegenwoordigers dei' scheepvaart de dragers der Britsche expan- siestrovingen, want bijna iedere uitbrei ding van het Britsche wereldrijk verhoogde de verkeersbehoefte en deed de inkomsten uit het in de scheepvaart en den scheeps bouw belegde kapitaal stijgen. Op dien grond begroetten aanvankelijk de Britsche reeders de deelname van Engeland aan dezen oorlog als «een zaak gelijk nimmer te voren,zooals Sir Edw. Grey zich in 1914 uitdrukte. Maar de duikbootenoorlog bracht een streep door de rekening. Sedert jaar en dag moeten den reeders niet slechts ervaren, hoe hunne schoonste schepen, waarvoor geen geld hen kan schadeloos stellen, vernietigd worden, maar zij moeten zich zelfs voor het overblijvende deel hun ner vloot een in beslagname en contróle door den staat laten welgevallen. Van groote voordeelen eu vrachtprijzen is daar door thans geen sprake meer De stem ming in dezen eerst bijzonder oorlogszuch- tigen kring is dientengevolge zeer moede loos.® Engeland eu de leren. Het Engelsch weekblad »Truth« klaagt, dat de Sinn Feiners hun best doen de levensmiddelen-moeilijkheden in Engeland te verergeren. In Cork bijvoorbeeld heb ben zij een eigen levensmiddelen-Cumité gevormd, hetwelk eigenmachtig den uitvoer verbiedt van levend rundvee, vleesch en andere voedingsstoffen, terwijl zij trachten hun verbod kracht bij te zetten door de handelaars vrees aan te jagen. Het is niet aan te nemen, meent het blad, dat dit geschiedt, teneinde het voedsel voor Ierland te sparen, maar wel om Engeland te be moeilijken. Japansche interventie. Washington, 6 Maart. Er bestaat geen enkele grond voor het gerucht, dat de Amerikaansche regeering erin heeft toege stemd, dat Japan een deel van Siberie zal bezetten. Vernomen wordt dat de regee ring een nota naar Tokio zou zenden, waar in de vrees wordt uitgedrukt dat door deze bezetting Rusland zal worden vernietigd ten gunste van Duitschland. o Het spionnage in België. «Les Nouvelles® meldt dat in het Ant- werpsche spionnage-procès, dat onlangs is medegedeeld, zich onder de 8 ter dood veroordeelden bevindenVan Bergen uit AntwerpenMatties, spoorwegenployé te Braniegraaf de Rikoc, griffier aan het gerechtshof te Brussel. Twee secretarissen- generaal van het Belgische ministerie zijn mede beschuldigd. De Engelsciie hulpkruiser. Calgarian is volgens een officieel bericht uit Londen op 1 Maart aan de Iersche kust getorpedeerd. 2 Officieren en 46 man zijn omgekomen. De bemanning bestond uit 400 man en 150 matrozen. Er wer den verschillende torpedo's afgeschoten. Ook de paketboot Ceumars is getorpe deerd. 29 Opvarenden zijn verdronken. o Belfast, 6 Maart. De overlevenden van ds Calgarian, waaronder zich 20 gewonden bevinden, zijn te Larne geland. De toe stand der gewonden gaat goed vooruit. De overlevenden verklaarden dat er drie kwar tier verliepen tusschen de eerste en tweede torpedo, die het schip troffen. De eerste richtte betrekkelijk weinig schade aan, doch de tweede outplofte in de machine kamer en het is te vreezen dat slechts eenige mannen, die daar arbeidden, er het leven hebben afgebracht. De geredde be manning, evenals de gezagvoerder en de officieren hebben schitterend werk verricht Vrijwel alle dekbemanning is gered. Er zijn 146 man in een andere noordelijke haven aangekomen en zullen Zaterdag naar hun haardsteden terugkeeren. koude en pijn in de ledematen, spierpijn, gewrichtspijn, stijve hals, spit in den rug, influenza, jicht, pijnlijke menstruatie, hoofdpijn, oor pijn, aangezichtspijn en kiespijn. Gebruik hiertegen SANAPERIN-tabletten Deze werken genezend en pijnstillend. Per kok t 60 ct. 3 kokers f 1.70 Let bij koop op den naam %an den Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist. Bij Apoth. en alle Drogisten BINNENLAND. Tc sterk gedroogd. In de Coöp. Brood bakkerij »Vooruit« aan de Van der Werffslraat te Leiden, is een partij sigaren ter getale van ruim 15 000, welke in den oven te drogen stonden en toebelioorende aan verschillende tabakshan delaren, verbrand. De sigaren vertegen woordigden eene waarde van ongeveer f 1000. o Hoeve verbrand. Door onbekende oorzaak verbrandde de hoeve van N. Ehrensteun in de nabijheid van Kerkrade gelegen. Het vee werd, behalve eenige eenden, gered. Hooi en stroo en 80 zakken graan werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Rijst. De Samarinda, geladen met ruim 7700 ton rijst, en sedert half September in Ame rika opgehouden, zal haar lading overladen in de Nieuw-Amsterdam. Het hoedenpeiinenvcrkod. Verleden week heeft de Haagsche politie honderd processen-verbaal opgemaakt we gens overtreding van het hoedenpennen- verbod. o De Heenvlict. Hit nadere inlichtingen, van den consul- generaal te Londen, den heer Maas, bij het departement van buitenlandsche zaken ontvangen omtrent de vernieling van het Nederlandsche stoomschip Heenvliet, blijkt, dat het tot zinken is gebracht door kanon vuur van een Duitsche onderzeeboot, op 28 Februari j.l. ten 10 ure voormiddags, op 15 mijlen ten Zuiden van Swarte Bank. Een lichte scheepsboot met 7 man werd, nadat de inzittenden 50 uren lang aan weer en wind hadden blootgestaan, te Sout hend geland een andere boot met kapi tein Roos, den 2en stuurman Dierndonk, den machinist v. d. Velde, de matrozen Kroegrnan en van der Plas, den kok Gerla, en den donkeyman Cassa worden vermist er bestaat weinig hoop op hun behoud. Ook de scheepspapieren gingen verloren. De messroom-bediende ligt met een gezwollen voet in het hospitaal te Sout hend. (N. R. Ct.) De rleeschvoorzieuiiig. De drie vleeschhouwerspatroons-vereeni- gingen te Arnhem hebben in een zeer druk bezochte vergadering hesloten opnieuw ge durende een periode van acht dagen geen rundvleesch te slachten. In tegenstelling met de bepaling van de thans afgeloopen periode, gedurende welke Ook de zieken huizen niet bediend werden, is thans be sloten dit wel te doende slagers, die gewoon zijn aan de ziekenhuizen te leveren, zullen dat nu ook doen. o De zand- eu grindquaestie. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mede Door tusschenkomst van Hare Majesteits Gezant te Berlijn heeft het Ministerie van de Duitsche Regeering een mededeeling ontvangen ten antwoord strekkend op het door den gezant in opdracht der Neder landsche Regeering gedane voorstel, dat een commissie van Nederlandsche deskun digen zich naar het bezette België en Noord- Frankrijk zou begeven om een onderzoek in te stellen naar de behoefte van zand en grind voor burgerlijke doeleinden. Blijkens deze mededeeling acht de Duit sche Regeering de toelating van zoodanige commissie in dat gebied onder de tegen woordige omstandigheden ondoenlijk. Ten einde de Nederlandsche Regeering nieuwe moeilijkheden te besparen is zij evenwel bereid voorloopig van den doorvoer der genoemde materialen door Nederland af te zien, hoewel zij daardoor in de nood zakelijkheid komt, langs anderens weg te te voorzien in de niet militaire behoeften van het bezette gebied. Zij handhaaft echter haar rechtsstandpunt en behoudt zich voor op de aangelegenheid terug te komen, in dien bijzondere en op dit oogenblik niet te voorziene moeilijkheden mochten rijzen. Met klein verlof. Officieel. Behoudens onvoorziene omstan digheden zullen in het genot van onbeperkt (klein) verlof worden gesteld in het tijd vak van 813 April 1918 de dienstplich tige korporaals en manschappen van de militielichting 1915 der infanterie die in het tijdvak van 15—17 December 1914 zijn ingelijfd; op 1 Juni 1918 de dienst plichtige korporaals en manschappen van de militielichting 1915 der pontonniers, die in het tijdvak van 1819 Januari '1915 zijn ingelijfd. Corr. Bur. Onze marine. De bij de Rotterd. Mij. van scheeps- en werktuigb. Fijenoord in aanbouw zijnde kruiser krijgt den naam Celebes. o Verduistering van 48.000 gulden. Te Arnhem is aangehouden zekere K., handelsreiziger uit Amsterdam, verdacht, van verduistering van f 48 000 ten nadeele van een Arnhemsche instelling. o Een Ityk gevonden. Te Apeldoorn is in een weide aan den Zutphenschen straatweg het lijk gevonden van den 60-jarigen horlogemaker A. J.N die Zondagavond onder den invloed van sterken drank in een sloot was geraakt en na zich daaruit te hebben gered, vervol gens door de koude op het weiland is omgekomen. gepaard met hoesten. Neem ANG A-bonbons. Doos 35 en 70 ct. luchtpijpaandoeningen, slaapstoren- den hoestpi ikkel, hoest bij ouden van dagen, alsmede kink- en slijm hoest bij kinderen, gelTruike men ANG A-siroop. Per flacon f 1.40, 3 flacons f 4. Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist. Verkr. bij Apoth. en Drogisten. Sigaren en tabak. De minister van landbouw, nijverheid en handel noodigt alle fabrikanten van siga ren, cigaretten en/of gekorven tabak, uit, vóór den 15den dezer schriftelijk opgaaf te verstrekken van hun vermoedelijke pro ductie van deze artikelen gedurende het tijdperk, loopende van 1 dezer tot 31 December 1918 en van de hoeveelheden dezer producten en onverwerkte tabak, welke zij op 1 dezer in voorraad hadden. Al deze hoeveelheden zullen moeten worden verstrekt in K.G. Deze opgaven zijn noodzakelijk met het oog op de voorziening van het publiek van bovengenoemde producten tegen een rede lijken prijs en ter vaststelling van de hoe veelheden, in verband met hun vermoede lijke productie, waarvoor de fabrikanten in deze voorziening hebben bij te dragen. o De veepryzen. De prijzen van het slachtvee zullen gelijk De Veehandel meldt naar alle waarschijnlijkheid worden vastgesteld naar den maatstaf van fl.60 per K G. slach gewicht voor eerste qualiteit, fl.40 voo tweede qualiteit, f 1.25 voor derde quali teit en fl.10 voor vierde qualiteit. o De Provinciale Noord-Brabantsche Bon van Veehandelaren, zetel 's-Hertogenbosch. secretariaat Woudrichem, telef. in tere. 3, noodigt belanghebbenden uit tot bijwoning der algemeene jaarvergadering op Woens dag 13 Maart 1918, 's middags 12 uur, in een der zalen van Hotel »Noord-Bra- bar.t®, Markt, 's-Hertogenbosch, alwaar za! optreden als spreker de WelEd. Heer J. Turksma van Leeuwarden, Voorzitte/ van den Ned. Bond van Veehandelareji Loggers opgebracht. Volgens te IJmuiden ontvangen berichten, zouden een aantal zeilloggers, waarschijnlijk zeventien, naar Engeland zijn opgebracht Deze loggers zijn dan waarschijnlijk dooi den oostenwind te dicht onder de Engelsche kust gedreven. Een holbewoner. Men schrijft aan het »Hbld.« uit Zeve naar Te Didarn werd de geheele week door politie-mannen een klopjacht gehouden om zekeren Dorus Driessen, de hoofdman van de beruchte «gebroeders Driessen«, die eenige jaren geleden deze streek door roof en strooperij onveilig maakten, in handen te krijgen. Driessen had nog van oudsher straf te goed bovendien werd hij verleder jaar wegens smokkelarij uitgewezen. In plaats daarvan bleef hij nabij zijn woon plaats en groef zich een hol in het bosch bij zijn woning. Ondanks de felle koude en regen toefde hij daar maanden lang. 's Nachfs begaf hij zich in stilte in zijn huisje aan den rand van het boscli, Zijn vrouw zit gevangen wegens smokkelarij de oudste dochter toeft ook reeds een paar jaar in de gevangenis. De kleine kinderen worden half verwaarloosd. In een derge- lijken staat is Driessen min of meer ver wilderd. Hij voedde zich met te veld staande gewassen en liep overdag te jagen met de karabijn aan den schouder. Van tijd tot tijd achtervolgd door de politie als een wild beest werd bij schuw en angstig. Thans, na een vruchtelooze achtervolging van eenige maanden, had de politie tot taak om hem levend of dood in handen te krijgen. Er werden op hem eenige schoten gelost. Vrijdag werd hij, in 't nauw gedreven, ongewond gearresteerd en naar de strafgevangenis te Arnhem overgebracht. Onlangs werd zijn broer, een jonge kerel, eveneens gearresteerd, na zich ook in een hol te hebben ingegraven. o Zomertarwe. De Minister van Landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat naar alle waarschijnlijkheid niet voldoende zaaihaver zal kunnen worden beschikbaar gesteld om alle aanvragen te voldoen. In verband daarmede wordt nogmaals de aandacht gevestigd op de teelt van zomertarwe, zoo wel op bouwland als op gescheurd grasland. Niet alleen op gescheurde kleigraslaoden kan zomertarwe met succes worden ver bouwd, ook op vruchtbare de teelt van dit gewas wordt aan hen, hebben, ernstig in waar mogelijk in plaats van haver zomer tarwe te verbouwen. zandgronden is mogelijk. Daarom die grasland gescheurd overweging gegeven, De Kamerverkiezingen. De candidaatstelling in den Rijkskies kring 's-Hertogenbosch. Bij het stembu reau te Heusden zijn voor de groslijst voor de Tweede Kamer in den Rijkskieskring 's-Hertogenbosch lijsten ingeleverd ten be hoeve van de aftredende leden de heeren Loefl, Van Sasse van Ysselt, Kooien, Fles- kens en Van Best, en verder voor de hee ren A. J. Vergroessen, inspecteur der posterijen Den Bosch, Henri Hermans, secretaris van den arbeid te Maastricht, J. J. Wintermans, zuivelconsulent te Stra tum, A. E. Albera, lid der Prov. Staten en burgemeesters te Aarle-Roxtel, J. Schoen- makes, voorzitter van de Hanze te Geer- truidenberg, dr. Deckers te Eindhoven eu P. M. Vismans te Rotterdam. o Versche kippeneieren. Versche kippeneieren zullen geen distri butieartikel van de regeering meer zijn wel kalkeieren. Daarvan blijft de maxi mumprijs lOVs cent. Men zal de versche eieren niet in koelhuizen en daarmee ge lijkstaande inrichtingen mogen opslaan be houdens toestemming van de Rijkcommis sie van Toezicht op de Eiervereeniging. 0 Wegens gebrek aan zwarten drukinkt heeft de minister bepaald, dat de paarden tuigen voortaan genummerd moeten worden met roode of witte verf. IIJVOECSEI

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5