Und van altena DE NIEUWE OPVOEDING. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3756. Woensdag 13 Maart 1918. EEN TIJ GEE JAGER, Die zich voor het vol gende kwartaal abonnee- renontvangen de nog deze maiand verschijnende nummers gratis. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Eenige gedachten, genomen uit het aldus getitelde pas verschenen boek van prof. Bavinck. Slot. We zouden ditmaal nagaan op welke wijze zij, die de Nieuwe Op voeding voorstaan, de menschheid denken in staat te maken voor de groote krachtsinspanning die haar na den oorlog te wachten staat. De middelen om daartoe te geraken zijn vierderlei. lo. Door rasverbetering. 2o. Door verbeterde wijze van opvoeding. 3o. Door verandering in het schoolwezen. 4o. In het nauwlettender acht ge ven op de beroepskeuze. We willen achtereenvolgens even deze 4 punten bespreken, zooals de Nieuwe Opvoeding ze zich wenscht. Denk nu echter niet. dat Prof. Bavinck in allen deele het hiermede eens is. Waar de Nieuwe Opvoeding z. i. op het verkeerde spoor is, hoop ik zijn meening er aan toe te voe gen. Wrijving van gedachten leidt tot helderheid. Ten eerste dan de rasverbetering. Het is noodig en goed dat er ge zonde kinderen geboren worden, want alleen van. hen is te verwachten dat zij de maatschappij door groote werk kracht zullen.dienen. De wetenschap en ook onze eigen ervaring doen ons zien dat zeer dikwijls de lichamelijke eigenschappen der ouders overgaan op de kinderen. Gezonde ouders heb ben doorgaans gezonde kinderen Dit heeft de Nieuwe Opvoeding er toe gebracht om te zeggenieder menschelijk wezen heeft er recht op, wèl geboren te zijn. Voor beide is noodig een gezonde geërfde natuur en een gunstige omgeving. Kinderen door A. S. H. BOOMS, Oud luitenant-Kolonel bij het N. I. leger. 2 Aangenaam was de kapitein verrast en uitbundig was zijn welkomstgroet. Kubiek Vassers ben jij 't Kubiek 1 mordieu Kerel, wat doe jij hier?« riep de kapitein uit, terwijl hij de hand van zijn jeudigen vriend krachtig schudde en met de andere zijne sik be werkte. Hoe gaat 't?... hoe maak je't, amice Je ziet er perfect uitBen je hier geplaatst Wel dat zou prach tig zijn Tot teleurstelling van 'dHorvan deelde Vassers hem het doel hunner komst mede en dat hij dus slechts korten tijd hier kon zijn, waarop deze hem aanspoorde «om de schuit maar alleen door te laten gaan naar dat saaie Djambi« en bij hem zoolang zijn intrek te nemen. Dan praten we nog eens over den ouden tijd, kubiek ging de brave krij ger voort, en Lotzeg, Vassers, ken je Lot nog Kerelnog even dik, nog even jaloersch,jaloersch als een tijger, maar ze bakt nog even goed panne koeken als vroeger kerel, wat zullen we 'n pret maken en in dat heerlijke vooruitzicht sloeg hij uit hartelijkheid den luitenant krachtig en hardhandig op den van minderwaardigen worden steun- behoevenden, misdadigers, dronkaards Minderwaardige personen moeten derhalve van voortplanting uitgeslo ten worden. Er moet zijn een ver plichting voor medisch onderzoek vóór het huwelijk, een vereischt cer tificaat over den gezondheidstoestand moet kunnen worden overgelegd, al vorens iemand tot een huwelijk mag overgaan. Prof. Bavinck merkt hierop aan, dat de tegenwoordige opvatting der erfelijkheid veeleer deze isdat ziekten als zoodanig niet overerven, maar alleen de aanleg tot een zekere ziektedaarbij hangt het vooral af van verzorging en omgeving, of deze vatbaarheid werkelijk ziekte wordt of niet. Dwang in elk opzicht is ver keerd, maar in dit geval zeker, nu de leer der erfelijkheid op. losse schroeven rust. Rasverbetering wordt tevens ge zocht door de bescherming van het moederschap en de zuigelingen. De vrouwenbeweging kenmerkte zich in den eersten tijd doordat zij met een zekere minachting neerzag op het moederschap. Doch deze dwaling werd ingezien, en vooral Ellen Key gaf in deze richting een krachtigen stoot. Zij zegt o. a. in haar boek „de Eeuw van het Kind" de vrouw moet leven voor haar gezin en zich wijden aan de opvoeding harer kin deren Staat en maatschappij hebben de roeping, om in het vervullen dier taak haar te beschermen en te steu nen. Wie zou dit streven niet toejuichen en wenschen dat er nog meer gedaan werd op dit gebied, o a. van het cijfer der zuigelingensterfte. Dan komen wij aan punt 2 ver beterde opvoeding. Hier opent zich een uitgebreid veld voor wetenschappelijke onderzoekin gen, zoo oneindig groot, da men verward blijft stilstaan als men iets leest van wat er op dit gebied ge daan wordt door geleerde mannen. Het omvat de gansche 'houding van het kind, lichamelijk en geestelijk, naar al zijn gaven en krachten, tot de school, tot den onderwijzer, tot de leerstof. Men wil het kind bestudee- ren en te weten komen welke de schouder. Terwijl de kapitein het een en ander met den gezagvoerder besprak, maakte Vassers met de andere heeren kennis en viel het gesprek na eenigen tijd, natuur lijk als naar gewoonte, op de tijgerjaehten van d'Ilorvan. Toen Vassers daarbij zijn voornemen uitsprak om eene derlijke jacht mede te maken, waren allen ten hoogste verbaasd en een ieder beijverde zich dit <jen jongen man ernstig af te raden. Of het nu de welsprekendheid der kame raden was, of dat het eerst kort geleden op eene tijgerjacht gebeurde ongeluk, dat hem medegedeeld werd, een overweldigen den indruk op Vassers maakte, is niet te zeggen, maar zooveel is zeker, dat zijn grooten lust om aan zoo'n jacht deel te nemen al spoedig aanmerkelijk bekoelde, zoodat hij zich voornam van dien wensch in t geheel niet te spreken, verwachtende dat zijn vriend er uit zichzelf niet over zou beginnen. Hij had echter buiten den aard van zijn vriend gerekend. Toen deze zich weder bij hem voegde, begon hij terstond. Zeg 's, Vassers, ik zat er wel wat over in waar ik je nou 's 'n groot pleizier mee kon doen, maar nou weet ik 't Je gaat met mij op de tijgerjachtDie lol zullen we hebben 1 Ja maar, kapitein, de ongewoonte bracht Vassers weifelend daartegen in, toen allen hem achter den rug van hunnen kommandant door wenken aanspoorden om beste wijze is om te leeren en op te voeden. Vroeger leerden de kinderen b.v. ook lezen, rekenen en schrijven, maar thans wordt hen dit heel anders, makkelijker en vlugger ge leerd. En zoo gaat het met alles wat de opvoeding aangaat, steeds wordt er naar gestreefd, wordt er nagegaan of deze of gene wijze van h eren of opvoeden zich ook beter bij het kind zou aanpasssen. Dan punt 3verandering in het schoolwezen. De Nieuwe Opvoeding zegt: de tij den zijn lang voorbij, dat alleen kin deren uit de hoogste standen onder wijs ontvingen de 19de eeuw deed de volksschool opkomende 20ste moet er voor zorgen dat het beste onderwijs gegeven worde niet aan de rijkste kinderen, maar aan hen die het meest begaafd zijn. Aan den eenen kant wil men de volksscholen met kosteloos onderwijs, een z.g. eenheidsschoolmaar aan den ande ren kant wil men dat onderwijs over zeer veel soorten van scholen ver- deelen. Men wil de meer begaafden van de min begaafden scheiden, zoo dot de eersten niet door de laatsten in het leeren tegengehouden worden. Studeeren aan de universiteit moeten dus, volgens de Nieuwe Opvoeding, niet zij, die er door stand of fortuin toe aangewezen zijn, maar zij, die er de meeste begaafdheid toe ont vangen hebben. Deze toestanden be staan in Amerika en er wordt dan ook telkens naar Amerika verwezen als men er de voordeelen van opsomt. Prof. Bavinck merkt hierbij op, dat Amerika niet Europa is en dat, waar deze eenheidsschool uit den aard van het Amerikaansche volk zelf is voortgesproten, dit bij ons niet het geval zou zijn en niet ons ware volkskarakter zou dragen. Punt 4 de beroepskeuze. Tal van ouders zijn er tegenwoor dig verlegen mede wat hun kinderen moeten worden zij kunnen niet oor- deelen over den aanleg en de be gaafdheden van hun kinderen zij zijn niet op de hoogte van de eisclien die door de beroepen gesteld worden. Er mcjpten dus komen bureaux voor beroepskeuze, die den ouders raad geven. Raad geven hierin is goed, zegt Prof. Bavinck, als het maar geen dwang wordt, zoodat men zijn kind b.v. onderwijzer, tuinman, dokter moet laten worden. Gij ziet, veel van wat de Nieuwe Opvoeding beoogt wordt door Prof. Bavinck toegejuicht, alleen dwang is iets dat hij steeds verwerpt. Hij zegt hiervan dwang in het zedelijke werkt het onzedelijke in de hand en het recht, dat ook het zedelijke, per soonlijke, regelen wil, kweekt verzet en opstand. Was dit alles u misschien wat droog Dan tot slot even een sap pig, frisch woord, dat ineens ons plaatst voor de heerlijke, maar moei lijke taak der opvoeding. „Wij leeren onze kinderen, niet zichzeiven te zoeken, maar elkaar en anderen. Wij weten zoo alleen zullen zij gelukkig zijn. Kinderen, die het eigen-ik voorop zetten, wor den naijverig, ontevreden, ongeluk kig. Leert ons kind alles voor een ander over te hebben, het zal edel moedig, blijmoedig, mild, gelukkig- wezen. BmriMLANDSCH OVERZICHT. het voorstel niet aan te nemen. Och wat ongewoonte viel de kapitein hem in de rede, kereljij hebt wel voor heeter vuur gestaan Er is niks aanAls je voor zoo'n groote kat staat, leg je maar bedaard je geweer aan en je schiet het beest 'n kogel tusschen de beide oogen Dat is nou alles Nou, hoor je gaat mêe 'k Vind 't 'n goed ideeDat is afgesproken 't is volle maan en we gaan d'r van avond direct op uit Kubiek dat zal 'n fuif zijn 1 en de kapitein wreef verge noegd de handen in het vooruitzicht op zoo'n genot. Vassers, wien nu die manier om «iemand pleizier te doen,«c weinig scheen aan te staan, hoe gaarne hij 't ook 'n oogenblik te voren had aangenomen, zweeg en maakte zich gereed om mede naar den wal te gaan; hopende later wel in de gelegenheid te zullen zijn om zich aan dat nu in zijne oogen twijfelachtige amusement te kunnen onttreken. Na het noodige omtrent zijn detachement geregeld te hebben, begaf hij zich met den kapitein naar den wal, terwijl de andere heeren nog eenigen tijd met den gezag voerder aan boord bleven keuvelden om zooveel mogelijk de laatste nieuwtjes op te doen. Op weg naar de versterking, waarbinnen de woning van den kommandant gelegen was, ontmoetten zij een lief, aardig meisje van ongeveer 15 jaar, dat de beide heeren De algemeene toestand wordt ingewik kelder, de toekomst, zoo al niet donkerder, dan toch onduidelijker. Het lijkt al moei lijker om tot vrede te geraken. Dit is een gevolg van den vrede der centralen in het Oosten. De mannen des vredes te Stock holm, de Russische pacifisten ook vroeger, in de dagen van Kerensky, de socialisten en arbeiders in Duitschland, zij hebben bij herhaling gewaarschuwd tegen een afzon derlijken vrede, omdat die den algemeenen niet dichterbij zou brengen, maar er ons verder van verwijderen. Het lijkt er op, dat zij gelijk krijgen. De kansen op vrede worden blijkbaar minder, sinds de centralen hun zin hebben gekregen in het oosten. Nu Duitschland en Oostenrijk-Hongarije achtereenvolgens vrede hebben gesloten met de Oekraine, met Noord-Rusland, met Roemenië, met Finland, is hun werk in het oosten zoo goed als gedaan, kunnen zij al hun kracht en macht laten gevoelen in het westen en tegen Italië. Daar gaat het nu om een zuiver militaire overwin ning of nederlaag. Van een uitputting van Duitschland door honger en gebrek, die in met een vriendelijken glimlach om hare frissche lippen en eene schittering in hare donkere oogen groette de kapitein kneep het aardige, guitige kind even in de beide wangen en voegde haar minzaam toe, «dag m'n lieve Leen doch even spoedig vervolgde hij weder zijn weg, omdat hij meende te bemerken dat de dikke Lot hem uit de verte gadesloeg, welk vermoe den bijna zekerheid werd, toen hij met zijn gast te huis gekomen, door zijne huis houdster met sombere, onheilspellende blik ken ontvangen werd, terwijl zij overigens een en al de vriendelijkheid was voor den gaarne gezienen gast. Kapitein d'Hor van wist niets beters te doen, dan haar, terwijl hij aan zijne sik draaide, mede te deelen, dat hij met zijn logé voor diens pleizier dien avond op de tijgerjacht zou gaan, waarop Lot den gast meewarig aanzag en den kapitein, terwijl zij zich met den vinger tegen het voorhoofd tikte, norsch toevoegde, «ben je gek!«... Toen zij zich verwijderd had, poogde Vassers zich nog door allerlei redeneerin gen van de uitnoodiging af te maken, doch de kapitein, die zijn gast «een bijzonder genoegenwilde doen, bleef op zijn stuk staan. Niks daarvan Zeg, Vassers, je bent immers geen oud wijf geworden 't Blijft er bij Je zult 's zien hoe lollig 't is en ga je nou maar gauw baden en lekker maken sloot hij, zijn gast naar binnen duwende, alle verdere drie en een half jaar oorlog niet is gelukt, kan moeilijk meer sprake zijn. Het groote, rijke Rusland, dat slechts gereorganiseerd behoeft te worden om aan de middenrij ken voldoende voedsel te geven, staat voor Duitschland en de Donau-monarchie open. Daaraan zullen de geallieerden weinig kun nen veranderen, zelfs wanneer ze, zooals geopperd is, hun plan uitvoeren om de Russische havens te blokkeerenRusland is op zichzelf reeds een te rijke voorraad schuur, daargelaten nog, dat Roemenië ook een vrij groot overschot van graan heeft. Uithongeren kunnen de geallieerden Duitsch land dus niet meer, terwijl daarentegen het duikbootengevaar voor hen geenszins is afgewend. De centralen staan dus tegen hun vijan den sterker dan ooit. Dat voelt men voor al in Duitschland, en zoo men er nog tot den vrede geneigd is, men vreest er niet meer zoo voor voortzetting van den krijg als voor eenige maanden. Het kan niet anders, of het succes in 't oosten en daar is een groot succes behaald, moet Duitschland meer moed geven voor den strijd in het westen. En tegelijkertijd dat is wel het bedroevende in den tegen- woordigen toestand de geallieerden minder geneigd maken om het oor te lee- nen aan hen, die den vrede prediken. Engeland vooral zal er moeilijk toe kun nen besluiten om in de huidige omstan digheden een einde aan den oorlog te ma ken, want het ziet zich nu bedreigd in Azië ook. Duitschland, dat aan Rusland vrijwel zijn wil heeft opgedrongen, heeft met dit land ook een economische overeenkomst gesloten, waarbij het zich o. a. een vrijen doortocht door Rusland heeft verzekerd en nu in rechtstreeksche verbinding kan komen met Perzië en Afghanistan. Het zal daar uit de Russen wel spoedig verdringen en Duitschers zullen er wedijveren met En- gelschen, misschien dezen overvleugelen, 't Gevolg daarvan zal zijn, dat de eersten steeds grooter invloed krijgen in Azië, in de richting van Britsch-lndië, en dat zal voor Engeland een onduldbare toestand wezen. Engeland kan dit gevaar alleen bedwin gen door een overwinning in het westen, een overwinning, waardoor het Duitschland den vrede kan voorschrijven. Het zal dus waarschijnlijk den bloedigen strijd met de hulp van Amerika willen voortzetten en hervatting van den oorlog aan het Wester tegenwerpingen af. Ofschoon de woning van kapitein d'Hor- van geheel uit planken was samengesteld en met bladeren van den Nipha-paltn ge dekt, en ofschoon het meubilair wel com fort doch volstrekt geen luxe vertoonde, wat ook op zoo'n afgelegen post te mid den der wildernissen geheel overtollig is, zoo waren er toch twee kamers, die hij trotsch zijn museum noemde, zoodanig in gericht, dat zij het meest trotsche paleis tot sieraad zouden gestrekt hebben. Daar spreidden, naast eene weelde van fijne Perzische tapijten en indische drape rieën, overal tijgerhuiden in de meest ver schillende soorten hunne pracht ten toon, terwijl de wanden bedekt waren met jacht- tropeën en wapens, waartusschen hier en daar kunstwerken uit het Hindoetijdperk prijkten, schatten die de ijverige onver schrokken jager in de door hem afgejaagde wildernissen gevonden had, en waarvoor menig Europeesch museum zeker gaarne het gewicht aan goud zoude hebben betaald. Overal waar men in die vertrekken den voet zette, betrad men de schoonste tijger huiden en overal waar het oog van den bezoeker in het rond blikte, zag het be wijzen van des kapitein behendigheid op de jacht. Wordt vervolgd.) Hot Usljan Mia a Aitena, Lanastraat en kBeimelermari

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1