front is binnen enkele weken wel te ver wachten. Of de geallieerden het offensief zullen inzetten, of de Duitschers, het is nog niet zeker. Rustig is het nu al niet meer aan het westelijk front en eiken dag ver nemen we van aanvallen van beide kanten, van zware artillerieactie, van het gevan gen nemen van enkele vijanden, nooit veel meer dan 100 tegelijk, van 't binnendringen in de loopgraven van den tegenstander, maar zonder dat men van een eigenlijke overwinning kan spreken, 't Is nog maar het kleine werk in den' oorlog, niet veel meer dan voorpostenge vechten 't lijkt, alsof men dan hier, dan daar eikaars krachten wil beproeven. Doch wie zegt, dat dit niet de inleiding vormt tot nieuwe, ontzaglijke, moordende veld slagen En ook in Italië maakt men zich gereed tot nieuwe krachtsinspanning voor 't na derend voorjaar. De Oostenrijkers schijnen al een eind op weg met hun troepenbe wegingen in het noorden van Italië. De Donaumonarchie zal nu de strijd met den vroegeren bondgenoot voor goed willen uitvechten. En zoo dreigt, al zijn ver rassingen natuurlijk mogelijk, dat het jaar 1918 een tijdperk van bloed en vernieti ging te zullen .worden op de voornaamste fronten. Van het mogelijk optreden van Japan in Siberië lekt nog niet veel uit. Volgens de dagbladberichten wordt er nog onder handeld tusschen Amerika en Engeland eenerzijds en Japan anderzijds. Vooral in de Vereenigde Staten is men huiverig voor de uitbreiding van Japansmacht in het Oosten daar dit slechts ten gevolge kan hebben dat in dezelfde mate Amerika's macht er vermindert. Ook met Finland heeft Duitschland vrede gesloten en heeft er zijn troepen heenge zonden tot »hulp verleening«. Uit Stock holm wordt n.l. geseind, dat de operaties op de Alandeilanden zijn begonnen. De Duitschers hebben een marinevlag geheschen op het douanekantoor te Eckerö. Een proclamatie aan de bevolking ver zoekt haar, het volste vertrouwen te stellen in de Duitsche troepen, die als vrienden en bondgenooten komen om de roode garde te bestrijden. Aan de vuurtorenwachters op Maerket en Saelskaer is gelast, de lichten te ont steken daaruit blijkt dat een expeditie verder op in de Bothnische Golf in het voornemen ligt. Donderdag zijn troepen naar Abö gezonden om er de roode garde der maximalisten te lijf te gaan. Naar verluidt hebben besprekingen plaats gehad tusschen de Duitsche en de Zweed- sche bevelhebbers op de Alandseilanden. De Duitschers eischten Eckerö en Lemland als etappe-stations voor hun expeditie in Finland. De Zweden verlangden Aland, het voornaamste eiland, bezet te houden. In Zweden heerscht groote bezorgdheid over het verdrag tusschen Duitschland en Finland. De Duitsche suprematie over de Oostzee wordt hier beschouwd als een ern stig gevaar voor Skandinavië en vooral voor Zweden. De Zweedsche bladen spreken niet meer over het Russische gevaar, maar over het Duitsch-Finsche. Zelfs een Duitsch- gezind blad als Nye Daglight Allehanda bevat een artikel waarin het zegt dat de Lokal Anzeiger in zijn uitingen over Duitsch- land's positie in de Finsche Golf en de Oostzee zich onderscheidt door brutale open hartigheid. Ook hier liggen dus weer heel wat voet angels en klemmen. Het is vreemd. Heel de wereld heeft voor Duitschland ontzag, maar schier nie mand sympathie. Als men daar de Duit sche bladen leest, zeggen ze dat dit de schuld is van hun diplomaten die zoo »dom« doen. Als deze diplomaten maar wat voor zichtiger optraden, zeggen ze, zou Duitsch land hetzelfde bereiken en de vriendschap der volken behouden. Geloove wie het wil. Neen, het Duitsche volk is hard, aanmati gend en heerschzuchtig. Dat blijkt nu weer in zijn houding tegenover de Polen. Het kan eenvoudig niet verdragen dat de Polen eischen dat hun recht gedaan worde. Die Polen moesten de hand lekken welke hen slaat. Doch deze hebben daar geen lust in. Ze worden liever verdrukt en gepij nigd dan nagemaakte Pruisen te worden. In een verklaring welke zij hebben afge legd in het Pruisische Huis van Afgevaar digden verzekeren zij dat zy nooit vrede zullen hebben met de krenking hunner rechten en dat een vreedzaam en vriend schappelijk naast elkaar leven van het Pool- sche en het Duitsche volk in de toekomst onmogelijk is gemaakt. Zoo heeft dus Duitschland voor de vier vredesverdragen in het Oosten één oorlogs verklaring in de plaats gekregen. Wel heeft de minister verklaard, dat wat de Polen wilden en zeiden, hun koud liet, maar 't is altijd een gevaarlijk ding een vijand in den rug te hebben, al is die vijand voorloopig nog niet in staat den aanrander zijne rech ten met macht van wapenen te straffen. BUITENLAND. Parijs, 12 Maart. Maandagavond 9 uur werden in de stad de alarmseinen gegeven. Tegen middernacht passeerden 00 vijande lijke machines de buitenste Fransche linies. Het afweervuur was overal allerkrachtigst, doch een zeker aantal vijandelijke vlieg tuigen slaagde erin hun doel te naderen en wierp tal van bommen op Parijs en de voorsteden. Een aantal gebouwen zyn ver nield of staan in brand. Een van de aan vallende Gotha-machines werd neergescho ten en viel brandende nabij Chateau Thievry. De bemanning werd gevangen genomen. Berlijn, 9 Maart. Groot Hoofdkwartier. Als vergoeding voor het werpen van bommen door den vijand op de open steden Trier, Maanheim en Permasens op 19 en 20 Febr. hebben onze vliegtuigen in den nacht van 8 op 9 Maart Parijs opnieuw met bommen aangevallen en een groote uitwerking bereikt. Parijs, 10 Maart. Het juiste aantal slachtoffers van den luchtaanval bedroeg voor Parijs 7 dooden, waarvan 3 mannen 4 vrouwen, 26 gewonden, waarvan 16 mannen, 7 vrouwen en 3 kinderen, en voor de voorsteden 4 dooden, waarvan 3 mannen en 1 kind en 15 gewonden, waar van 7 mannen, 7 vrouwen en 1 kind. Een aantal bommen vielen in het depar tement Seine-et-Oise, waardoor 2 personen gedood en 9 gewond werden. Een Wolff-bericht meldt, dat bij den jongsten vliegeraantal 23,700 K.G bommen op Parijs geworpen zijn. De Fransche pers schrijft thans druk over geruchten dat de Entente den Czaar, die wel zijn fouten had maar toch nimmer ontrouw werd aan zijn bondgenootschap, op den troon wil herstellen. Japan zou niet alleen Siberië bezetten, maar ook de taak op zich nemen den Czaar te bevrijden, 't Zal wel 'n sensatie-nieuwtje zijn zonder grond. De Entente heeft met andere d'ngeri de handen al meer dan genoog vol. Bij den doodcnral. Te Nordenheim (Oostfriesland) heeft Woesdagavond in het circus Althoff een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij den »Doodenvak stortten de drie gezusters Blumenfeld, door het in het ongereede raken van het trapesium, naar beneden. Twee der meisjes waren dadelijk dood de jongste kwam er met gebroken arm af. o De keizerin van Oostenrijk heeft haar vijfde kind het leven geschonken. Het is een jongen. De derde, geboren in oorlogs tijd. De beide anderen, aartshertog Ro bert, en Felix, werden resp. geboren 8 Febr. 1915 en 21 Maart 1916. In het geheel heeft het keizerlijk gezin nu vijf kinderen. Het aantal vrouwen in beroepen in Duitschland. Hoezeer het aantal beroepsvrouwen toe neemt, dat ziet men het best aan de cij fers der verzekerden in de staatszieken- fondsen, want in Duitschland is de werk gever overal verplicht al zijn werklieden te verzekeren. Op 1 Oct. 1914 waren verzekerd 2.3 millioen vrouwen of 38.3 percent van alle leden op 1 Aug. 1916 bij het begin van het derde oorlogsjaar waren er 4 millioen vrouwen of 47.1 per cent van alle verzekerden. Tegenwoordig vormen de vrouwen de meerderheid van aile arbeidskrachtenvooral zijn er veel werkzaam bij de metaal- en machine-in dustrie, dat ziet men bijv. bij de Algemeine Elektrische Gesellschaft te Berlijn. Terwijl bij die firma op 31 Aug. 1914 het aantal mannelijke arbeiders 21.746 bedroeg en dat der vrouwelijke 9302, wisselde deze verhouding om en was op 31 Juli 1916 17.916 mannen tegen 31.508 vrouwen. En de vrouw wordt in de metaal-industrie volstrekt niet voor het lichtste werk ge bruikt, maar staat aan machines, werkt aan de draaibank, soldeert en smeedt. De ziektecijfers toonen aan, dat de vrou wen minder aan ziekte onderhevig zijn dan de mannen. De cijfers zijn voor December 1916 tot Mei 1917 Mannen 317 353 446 476 422 379. Vrouwen 315 355 410 427 405 382. Dat is telkens meer dan in het voor gaande jaar. Maar hierbij moet men in 't oog houden, dat de nu te werk gestelde mannen altijd invaliden zijn, die ongeschikt voor het front of vandaar teruggekeerd zijn. BINNENLAND. fleel-knoeierijen. Op den Goudschesingel te Rotterdam is aangehouden een bakkerswagen van een firma aan den Meent, waarin vervoerd werden twee dichtgespijkerde kisten, elk bevattende een zak met zuivere Zeeuwsche tarwe. Bij een in verband hiermede door de politie ingesteld onderzoek in de bakkerij aan den Meent vond men nog 4 balen van deze tarwe. Tevens bleek, dat reeds her haalde malen tarwe en regeeringsbloem waren afgeleverd aan banketbakkers aan de Hoogstraat, Weste Wagenstraat en in de Proveniersbuurt. Deze bloem werd ver kocht voor f 120 tot f 150 per baal van 100 K.G. Schandelijk, Door onoordeelkundige behandeling en schandelijke onachtzaamheid zijn te Deventer voor meer dan f 20.000 aan aardappelen voor de volksvoeding verloren gegaan. B. en W. hebben dienaangaande een uitvoerig rapport aan den Raad overgelegd. (Tel.) o Uijnschcpcn teruggeroepen. Naar wij vernemen, hebben de eigenaars van Rijnschepen van den minister van land bouw aanzegging gekregen, hun schepen zoo spoedig mogelijk uit Duitschland terug te roepen. Deze maatregel zou verband houden met het feit, dat vele Rijnschepen met ont duiking van het schepen-uitvoerverbod aan Duitschland moeten zijn verkocht, doch onder Nederlandsche vlag zijn blijven varen. De terugroeping der schepen zou ten doel hebben het onderzoek naar de plaats gehad hebbende overtredingen te vergemakke lijken. Te Venlo is aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht G. J. de H., commies der belastingen, tevens waarnemend ontvanger, wonende te Venlo, verdacht van het als ambtenaar aannemen van een gift, wetende, dat zij hem gedaan werd, ten einde hem te bewegen, een in strijd met zijn plicht, in zijn bediening iets te doen of te laten. De economische overeenkomst. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn de onder handelingen over de economische overeen komst met de geassocieerde landen (Entente en de Vereenigde Staten van Amerika) zoo goed als beëindigd, zonder dat tot dusver onze Regeering met deze landen tot over eenstemming is kunnen komen. o De moord op Maria Rcsscls. Het »N. v. h. Z.« te Tilburg hecht geen geloof aan het verhaal van den Oost- Indisch gediende, Luxemburger van ge boorte, dat hij den moord op Marie Kes- sels zou gepleegd hebben, noch dat hij in Den Haag de beweerde ontmoeting met een schrijnwerker zou gehad hebben. o Over de grens gekomen. Te Gastel bij Grave werden Zaterdag middag door een rijksveldwachter en twee Maréchaussees een drietal Fransche krijgs gevangenen aangehouden, die, volgens hun zeggen, reeds 2 Maart jl, uit Cleve waren ontvlucht, en zich al dien tijd hadden ge voed met wortelen, zich overdag schuil houdend in de bosschen van het »Reichs- wa!d«. Zij zijn overgebracht naar het in- terneeringskamp te Uden. Een vrouwenhater. In een der bladen lezen we een gemeente- raadsverslag van Vinkeveen »Daar de rijksveldwachter Koudijs, die het raad huis bewoont, te Westbroek is benoemd en weldra de gemeente metterwoon verlaat, wordt de vraag geopperd of men de woning weer zal verhuren aan den nieuwhenoem- den rijksveldwachter Fritschy. Bij de bespreking geeft men te kennen, dat eigenlijk de gemeente-veldwachter deze woning behoorde te betrekken, maar deze niet denkt aan een huwelijk voorloopig en het denkbeeld om een commissie te be noemen om een vrouw voor hem op te zoeken niet doorgaat. Hoewel men wel geneigd was pogingen in het werk te stellen den gemeente-veldwachter tot andere gedachten te brengen wordt besloten de woning maar weer aan den rijksveldwach ter te verhuren, doch per week met ingang van 1 April tegen een huurprijs van f75 per jaar. o Treurig verschijnsel. De strafgevangenis te 's-Hertogenbosch is zóó vol gevangenen, dat dezer dagen een aantal personen, aangehouden wegens strafbare feiten, voorloopig op vrije voeten werden gelaten, omdat de gevangenis ze niet meer kon opnemen. Verbrand, De werkman Kn. uit de gloeilampen fabrieken te Eindhoven heeft zich dermate verbrand, dat hij onder de smartelijkste pijnen in het gasthuis is opgenomen. Zijn toestand is ernstig. o De misdadigheid der jeugd. In het politiebureau aan het Martinikerk hof te Groningen zaten in afzonderlijke cellen drie jongens van ongeveer 13-jarigen leeftijd opgesloten, wegens diefstal. Zon dagmiddag ging de electrische bel van een der cellen. Men ging kijken en men vond een der jongens hangende aan zijn bretels. Die bretels had hij echter om zijn kin en niet om zijn hals bevestigd, zoodat hij zich nooit kon ophangen. De jongen hield zich echter bewusteloos. Vermoedelijk heeft hij zelf op de bel gedrukt. Dadelijk hierna werd bevel gegeven, dat de cellen minstens om de tien minuten moesten worden gecontroleerd. Maandagmiddag om 12 uur begon no. 2. De agent, die de cellen controleerde, zag hem aan een veter in zijn cel hangen. Hij werd losgesneden en eerst na een kwar tier mocht het gelukken hem weer bij te brengen. Die jongen had er echter nog niet ge noeg van. Hij vroeg Dinsdagmiddag ver lof naar het privaat te mogen gaan. Hij kreeg verlof en ging, vergezeld van een agent, die voor de deur de wacht hield. Het duurde wat lang, de agent ging kijken en de jongen hing weer, thans aan een afgescheurde lap van zijn broek, aan de gaspijp. Weer was hij bewusteloos en weer werd hij bijgebracht. Volgens verklaringen der jongens was no. 1 de chef. Hij had hard geroepen (de cellen zijn zeer gehoorig) »Hang je maar op, ik doe het ook.« Toen de jongens nu Zondagmiddag de agenten hoorden loopen en roepen, hadden ze gedacht, dat de aanvoerder zijn plan volvoerd had en dat ze hem nu moesten volgen. o Twee politieagenten in burger te Den Haag bemerkten bij avond, dat van een woning de deur open stond. Ze plaatsten hun rijwielen in den gang en stelden in de woning een onderzoek in. Ze vonden geen dieven, maar wel kregen ze de over tuigendste bewijzen van de aanwezigheid van dit soort volk, want toen ze weer beneden kwamen, bleken hun rijwielen gestolen. Opliclitcrstrncs. De firma K. te Amsterdam werd dezer dagen telefonisch opgebeld uit Haarlem. Men zei dat men sprak met de firma v. d. B. aldaar, en verzocht ten spoedigste 60 pak draadnagels te zenden. Toen deze te Haarlem per boot aankwamen, zijn ze door een onbekende afgehaald. Uit een onderzoek is gebleken, dat de firma v. d. B. van de heele zaak niets afweet, en ook niet getelefoneerd heeft naar Amsterdam. Kerkdiefstal. Te Kerkdriel is een jeugdige Rotter dammer F. F., aangehouden, die er zijn werk van maakte offerbussen te ledigen. Hij werd op heeterdaad betrapt. Volgens zijn bekentenis was hij, behalve te Kerk- Driel, niet zonder succes, ook bezig geweest te Veld-Driel, Alem, Rossum en Dreumel, in welke laatste plaats hij ook uit de pas torie f10 ontvreemdde. o Belangrijke vondst. In den St. Pietersberg zijn gevonden 3 voorwereldlijke schildpadden (Chelonia) elk ter lengte van ongeveer een meter. Zij zijn aangekocht door het Natuur-Historisch Genootschap in Limburg voor het Museum. o Smokkelaar doodgeschoten. Een zekere M. H. woonde te Herzogen- rath, vader van een talrijk gezin, is te Spekholzerheide bij een smokkelpartij, door een grenskommies doodgeschoten. Het lijk is door de justitie uit Maastricht, gerech telijk geschouwd. Bloem voor de bakkers. Naar men ons meldt heeft de minister van landbouw bepaald, dat voortaan de vanwege de regeering verstrekte bloem door de distributie-bureaux aan de bakkers tegen f 7.50 inplaats van f 10 per 50 K.G. in rekening mag gebracht worden en wel met terugwerkende kracht tot 27 Oct. 1917. VAN ALLES EN NOG WAT! Wat zijn de Bolsjewiki en wat zijn de Soviets, waarvan men geregeld in de Russische berichten leest Voor velen is dat geheel duidelijk, maar er zijn ook nog krantenlezers die niet juist weten wat met die namen wordt aangeduid. Welnu voor hen deelen wij mede, dat de Bolsje wiki, de Marxistische revolutionairen zijn, die in Rusland het communisme practisch willen toepassen. De Soviets zyn raden van afgevaardigden van verschillende ver- eenigingeri, ook die der soldaten en matro zen, door welke afvaardiging alle volks kringen stem in de regeering hebben. Wy kalrne Nederlanders zouden zeggen, »het een is even dwaas als het ander en niet geschikt om van langen duur te zijn.t Met de zeevisch ziet het er vooreerst treurig uit. Over de maand Maart kan geen aanvoer -van groote zeevisch worden verwacht, om aan de vraag te kunnen voldoen. De stoomvisschersvloot kan voor eerst hare werkzaamheden niet hervatten doch de zeiltreilers zullen vermoedelijk op ruimer schaal kleine schelvisch, wijting en gul kunnen aanvaren Distributie van Noordzeeharing kan als afgeloopen beschouwd worden. De reederij-vereeuiging Vuurbaak te Katwijk aan Zee heeft in een Zaterdag gehouden algemeene vergadering de vol gende motie aangenomen De vergadering, overwegende de vele verliezen, die de Katwijksche vloot in de laatste week heeft geleden, besluit, alle visschersvaartuigen voorloopig op te leggen, aangezien de Kat wijksche reederijen verdere verliezen niet kunnen dragenvoorts de minister van landbouw te verzoeken, maatregelen te treffen tot overneming door de regeering van het molestrisico, opdat voortzetting van de visscherij mogelijk worde. Het verbod tot uitvaren uit Nederland naar de Scandinavische rijken is opge heven. Met de kalkeieren loopt het ten einde. Met 1 April loopt de overeenkomst met de kalkers af. Tot half April zullen ze nog te bekomen zyn en dan maar gehoopt op versche en niet te dure eieren. De verbouw van haver nemen de sleepers te Rotterdam zelf ter hand. Ze zullen grasland huren en zelf scheuren om haver op te verbouwen De voedselvoorziening wordt lang zamerhand eene ernstige zaak en een ieder wordt gewaarschuwd in zijn gebruik vooral zuinig te zijn en zich te gewennen om dat gene goed te keuren, waarvoor men vroe ger min of meer den neus optrok. De moeilijkheden met de vleeschvoor- ziening zijn nog altijd niet tot een op lossing gekomen. Slagersvereenigingen ver gaderen steeds. Mogen ze het |ot een goed einde voor alle partijen kunnen bren gen doch als er te weinig vee ten slotte is, zal zoowel slager als verbruiker zijn wenschen moeten matigen. De tweede Nederlandsche Jaarbeurs is afgeloopen en de exposanten schijnen zoozeer tevreden, dat men nu reeds gaat spreken over een derde jaarbeurs maar daartoe een vast gebouw wil inrichten. Met onbepaald (klein) verlof, waar mede velen zullen ingenomen zijn, zullen worden gezonden I. Tusschen 25 en 27 Maartvan de bereden wapens a. de onderofficieren der militielichting 1911 en b. de korporaals en manschappen der militielichting 1912. II. Tusschen 8 en 13 Aprilde kor poraals en manschappen van de militie lichting 1915, die omstreeks 15 December 1914 bij de infanterie werden ingelijfd hieronder begrepen zij, die nader weiden bestemd voor de compagnie administratie troepen dan wel voor hospitaalsoldaat, zie kendrager of wielrijder. III. Op 1 Juni: de korporaals en man schappen der militielichting 1915, die om streeks 26 Januari 1915 bij de pontonniers werden ingelijfd, alsmede de manschappen van de lichting 1913 der cavalerie, die in Maart 1913 werden ingelyfd, bestemd voor paardenoppasser of paardenverzorger. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 11 Maart tot 17 Maart 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no 119 1/2 ons Gort. 120 1 Bruine boonen. 121 1 Groene erwten. 122 1 d Bak- of Braadvet. 123 4 K.G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Heden Woensdag avond om 7 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier voor i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2