NIEUWSBLAD voor bet Laad van fieusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. la 3757. Zaterdag 15 Maart Hoe erger de ziekte, Verkoudheid Bij Bronchitis, „DE KLEINE' WINST" Fransche Max Gloeikous I Fantasie» j Trouw- ringen 11 Zegel- I J. J. MEIJER, C. Gr. NIEUWKOOP. 's-BOSCIi HERSTELPLAATS C. ROMEYN, Waterpoort, GORINCHEM. Auto-Garage, Tolsteeg. Markt 29 Molenstraat GORINCHEM. 4b des te beter Zoo pas ontvangen in met besparings-Moxidstuk. Prijs f 0«69s Op hef gebied van 5 p€t. korting a contant. Graveeren gratis, TELEFOONNUMMER 114. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Amerika eu de ueutralc zeelieden. Volgens verhalen van matrozen van in Rotterdam aangekomen schepen, worden alle zeelieden der in Noord-Amerikaansche havens vastgehouden neutrale schepen dooi de Amerikaansche regeering voor de keuze gesteld hij de Amerikaansche fabrieken te werk gesteld te worden. De zeelieden, die weigeren, worden na een tijdperk van 3 maanden uit het land gezet ot in een soort vreemdenlegioen opgenomen. Zij, die daar op ingaan, moeten zich schriftelijk ver plichten lo. op neutrale of Amerikaansche schepen van de Amerikaansche kustvaart tot aan het einde van den oorlog dienst te doen 2e zich aan de Amerikaansche scheepswetten te onderwerpen 3e tegen tegen een loon van 85 dollar voor matro zen en 50 cent voor overuren aan boord dienst te nemen, slechts in een Noord- Amerikaansche haven af te monsteren en, indien dit voor het sluiten van den vrede zou geschieden, afstand te doen van de halve gage. De Amerikaansche kooplieden tegen den boycot van den Duitschen handel. De »Preuss. Ztg." maakt melding van een bericht uit Chicago, volgens hetwelk de bond van Amerikaansche fabrikanten onder zijn leden een referendum heeft uit geschreven naar aanleiding van den dooi de Kamer van Koophandel der Vereenigde Staten voorgestelden boycot van den Duit schen handel. De Bond omvat de geza menlijke takken van industrie en verheugt zich in een uitgebreid ledental, hetwelk kenmerkend is voor de stemming in de betrokken kringen. De uitslag van het referendum was, dat de meeste leden zich uitspraken tegen iedere belemmering van het normale handelsverkeer na den oorlog en het voorstel van de Kamer van Koop handel krachtig hebben afgewezen. lit Zwitserland. Volgens een telegram aan de »Frankf. Ztg.« uit Bern, heeft in een bespreking, welke de Zwitsersche regeering heeft gehad met de vertegenwoordigers van de partijen in de Kantonale Raden, df. Wettstein, regee- ringspresiaent, zeer ernstige mededeelingen gedaan over voorbereiding van socialistische acties, Volgens inlichtingen welke de re geering heeft ontvangen, zal in het midden van deze maand worden beslist, of men al dan niet de algemeene staking zal afkon digen. o Gemengd oorlogsnieuws. Een nationaal plan in Amerika zal voor de arbeiders in de oorlogs-industrie doen, wat ook voor de mannen onder de wape nen gedaan wordt, overeenkomstig de be lofte uit het internationale hoofdkwartier van den christelijken jongemannenbond. Deze bond zal evenals achter de front lijn huizen doen bouwen in de buurt van de groote fabrieken, waar aan de ar beiders vooral vreemde talen zullen worden geleerd. Bij den Duitschen rijksdag is een wets ontwerp ingediend, waarbij een nieuw kre diet van 15 milliard mark wordt aange vraagd, hetgeen het totaal der kredieten op 124 milliard mark brengt. De bekende Russische generaal Broes- silof die zich voor de revolutionnaire recht bank te Moskou te verantwoorden had, is, volgens een bericht van de Telegraph Union® vrijgesproken. Volgens de officieele statistiek van de Pruisische justitie zijn van 1 October 1916 tot 30 November 1917 alleen in Pruisen 487,726 vonnissen geveld wegens over treding van de levensmiddelenverordeningen. Naar aanleiding hiervan merkt het »Berl. Tageblatt.® op, dat een groot deel dezer overtredingen te wijten is aan den over vloed van wetten en verordeningen, waar van niemand een overzicht kan krijgen. Naar aanleiding van een bezoek van den gouverneur-generaal van Warschau, von Beseier, aan den rijkskanselier, werden de vorige weken geruchten serspreid over een Duitsch-Poolsche «verzoeningsbeweging*. Het hoofdorgaan van de Po Ische activisten, de te Warschau verschijnende »Kurjer Polsjki®, bevestigt thans dit bericht en verklaart nadrukkelijk, dat binnen zeer korten tijd een nieuwe oplossing van de Poolsche quaestie te wachten is. De onveiligheid te Berlijn neemt, zooals wij reeds mededeelden, in den laatsten tijd onrustbarend toe, Ter verbetering van den toestand zullen nu voortaan militaire pa trouilles des nachts de politie bijstaan. dient het geneesmiddel te zijn. Wie bij lichaam- en zenuw zwakte en hare gevolgen als Afgematheid, Gebrek aan energie, Duizeligheid, Bloedarmoede, Pijn in den rug, Voortdurende vermoeidheid, Zoo nu en dan hoofdpijn, Hartkloppingen, Lustloosheid, Bleekzucht, Algemeene zwakte, Geen levenslust, Vermagering, Nimmer trek in eten, een goed geneesmiddel wenscht te gebruiken neme IlSJMLUtDTs Levetogcu1 waarbij men verbaasd zal zijn over de uitnemende uitwer king; op uw geheele lichaams gestel. In bussen van 90 ct. f 1.75, f4.25, f8.25. Bij Apoth. en Drogisten. Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees, Orthenstraat, B. 89 en Vuchterstr. 30 en Apoth. Dr. Laruers en Indemans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. Vreemdelingen in Amerika moeten vech ten of werken, schrijft de Parijsche uit gave van de «Chicago Tribune« boven een telegram uit Washington, waarin wordt gezegd, dat het Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp heeft aangenomen, waar bij alle onderdanen, van verbonden Staten, die dienstplichtig zijn en vrijstelling vragen, van bet staatsburgerschap worden uitge sloten en de regeeririg machtiging krijgt, die te deporteeren. Voorts wordt de re- geering gemachtigd, uit de overige vreem delingen bij loting een voldoend aantal aan te wijzen voor arbeid op het land of in de fabrieken. o lit Japan. In antwoord op een vraag, in het Huis van volksvertegenwoordigers gesteld, heeft Motono, de min. van Buitenl, Zaken, ge zegd, van de Geallieerden geen verzoek te hebben ontvangen om troepen naar Siberië te zenden. Er wordt echter nog van ge dachten gewisseld en het zou geen pas geven, zich daarover uit te laten. De leider van de oppositie bepleitte een militair ingrijpen. De eerste-min. antwoord de, dat er nog geen beslissing is gevallen aangaande liet zenden van troepen, maar dat de regeering met de meeste zorg te werk gaat. BINNENLAND. Provinciale Vereeniging van Brandstoffen-Commissies. Op Woensdag 1.1. waren een aantal Brandstoffen-Commissies te 's-Boscb bijeen, waaronder ook die van Andel, Baardwijk, Dussen, Heusden, Loon-op-Zand, Vlijmen en Waalwijk, ten einde de oprichting eener Provinciale Vereeniging te bespreken. Wrij zullen de verschillende sprekers niet op den voet volgen en merken alleen op, dat de afgevaardigde van Hensden ten volle deelt in de vele klachten en mededeelt, dat door onderwichten de commissie te Heusden voor een tekort van f 1500 staat. Hoe zal dat gedekt worden Verder wenscht hij nog op te merken, dat hij geen blaam heeft willen werpen op het K. D. B, Hij heeft door zijn klach ten alleen willen aantoonen, dat een ver eeniging beter dan het K. D. B. de toe standen kan beoordeelen. Daarna wordt bij opstaan en zitten met overgroote meerderheid tot oprichting van een Provinciale Vereeniging van Brandstof- fencommissies besloten. De heer VAN MEERWIJK verklaart onder applaus de vereeniging voor opgericht. Voor de beëindiging der vergadering er kent Heusden het belang der gemeenten bij een goede brandstoffenregeling, maar vreest dat niet alle gemeentebesturen ge willig zullen zijn om voorschotten te ver- leenen als zij er niet van hooger hand toe worden aangespoord. Daarom zou hij gaarne zien dat door de vereeniging aan Gedep. Sjaten een schrijven werd gezonden, ver zoekende dat deze de gemeentebesturen zullen aansporen om in dezen voorschotten te verleenen of borg te blijven. o De rykskolcndistributie voor i April 1918 1 April 191» Men meldt uit Den Haag Het Bureau voor mededeelingen in zake de levens middelenvoorziening meldtDe Rijksko- lendistributie heeft voor het tijdvak van 1 April 1918 tot 1 April 1919 de rantsoe neering vastgesteld. De distributie zal over het algemeen hetzelfde systeem als in de voorafgaande periode zijn. Enkele wijzigingen zijn er echter in gebracht. De distributie betreft thans een geheel jaar, in tegenstelling van het vorige jaar, dat van November tot April liep In verband hier mede is het rantsoen verhoogd en bedraagt voor bet minimumrantsoen 11 eenheden, vorig jaar 10. Klasse I ontvangt dus 11 eenheden, de klassen II en VIII ontvangen een on gunstige wending in de brandstoffen voor ziening voorbehouden boven het mini mumrantsoen een aanvullirigsrantsoen, over eenkomstig het aantal haardsteden, zoodat de rantsoenen aldus worden Klasse I, woningen met 1 haarstede, 11 eenheden, klasse II, woningen met 2 haarsteden, 14 eenheden, klasse III, wo ningen met 3 haarsteden, 18 eenheden, klasse IV, woningen met 4 haarsteden 22 eenheden, klasse V, woningen met 5 haarsteden, 26 eenbeden, klasse VI, wo ningen met 6 haarsteden, 30 eenheden, klasse VII, woningen met 7 haarsteden n meer 34 eenheden, klasse VIII, wonin gen met centrale verwarming, 50 pet. van de zoo zuinig mogelijk vast gestelde nor male behoefte. Een geheel nieuwe bepaling is dat voor kookdoeleinden 20 c.M8. gas zal worden beschikbaar gesteld, vermeerderd met 2 M3. voor eiken bewoner der aangesloten woning 1 c.M3 gas zal weder ingeruild kunnen worden voor 4 K.W.U. electrici- teit, men zal echter niet meer dan 30 M3. gas mogen afstaan. Een nieuwe bepaling, die veel voldoening zal schenken, is die betreffende studeer-en leskamers. Voor verwarming daarvan zul len personen, die de werkzaamheden aan hun ambt of beroep verbonden, geheel of voor een aanzienlijk gedeelte in hun woon huizen verrichten, een extra rantsoen van 4 eenheden kunnen ontvangen. Extra regelingen zijn bovendien nog ge troffen voor spoorwegpersoneel schippers, bewoners van woonwagens, zieken, kraam vrouwen en pasgeborenen, geneesheeren en tandartsen, alsmede voor plantenkas sen en -serres. Een algemeen gas- en electriciteitsrant- soen is nog in bewerking maar zal wel spoedig verschijnen. Een ongeluksdag. Dinsdagmorgen kwam een aardappel handelaartje te Amsterdam met paard en kar van den Haarlemmerdijk af en wilde de Korte Prinsengracht oprijden. Bij het nemen van den draai kwam bet paard terecht in de groote spiegelruit van de Fa. Vroom Co., op den hoek van de Haar lemmerstraat. Het arme dier werd letterlijk de buik opengeretenhet moest, om het lijden niet onnoodig te rekken, op staanden voet worden afgemaakt. Het publiek bad deernis met het arme dier, en zeer terecht, maar ook de eige naar was te beklagen, want deze had het beest eerst den vorigen dag van met moeite bijeengegaarde spaarcentjes, voor de som van f 500 gekocht. Het was de eerste rit, dien hij er mee deed en toevallig was 't vandaag zijn verjaardag ook. De man was zoo ontdaan door de ramp, die hem getroffen had, dat hij in de eerste oogenblikken als wezenloos naar het geval stond te kijken. Hij zou heden zijn paard, waar hij zoo trotsch op was, tegen ongelukken verze kerd hebben o Brandstoffen. Op een vergadering van brandstoffen- commissies te 's-Bosch, heeft de heer Van Woerden, van het Rijkskolenbureau, mee gedeeld, dat ook voor het volgend stook- seizoen een minimum prijs voor het mini mum rantsoen en een hoogere prijs voor hoogere rantsoenen zou blijven bestaan. De vijf brandstoffen-eenheden van het zomerrantsoen zullen waarschijnlijk tegen den minimumprijs worden beschikbaar ge steld. —o Haiimuiupryzen slachtvee. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 11 Maart voor slachtvee de volgende maximumprijzen in den groot handel en den tusschenharidel vastgesteld I. Klasse A Maximumprijs op markt per K.G. levend gewicht. Maximumprijs op stal per K.G. geschat levend gewicht. Ossen eri vaarzen resp. 96 en 93 ct. per K.G.koeien en stieren resp. 93 en 90 ct. per K.G. Klasse B: ossen en vaarzen resp. 77 en 74 ct. per K.G. koeien en stieren resp. 74 en 71 ct. per K.G. Klasse COssen en vaarzen resp. 63 en 60 ct. per K.G.koeien en stieren resp. 60 en 57 ct. per K.G. Klasse D Ossen en vaarzen, koeien en stieren alles 50 ct. per K.G. II. Onder slachtvee der klasse A is te verstaan slachtvee waarvan de verhouding levend gewicht tot slachtgewicht is als van 100 K.G. tot ongeveer 60 K.G, Vóór klasse B is die verhouding als van 100 K G. tot ongeveer 55 K.G. Voor klasse C als van 100 K.G. tot ongeveer 50 K.G. Voor klasse D als van 100 K G. tot ongeveer 45 K G. De maximumprijzen op stal per K.G. geslacht levend gewicht voor de klassen A, B en C zullen worden betaald onder aftrek van de gebruikelijke korting. Veevocdcrartikclen. De Minister van Landbouw maakt be kend dat veevoederartikelen die in de maand Maart worden toegewezen, tegen de na volgende prijzen door de Regeering zullen worden afgeleverd. Mais, haver en erwten en boonenpiksel f21 per 100 KG,; kana riezaad f 26 per 100 K.G. voergerst f 21 per 100 K.G. voerboonen en voer- erwten f26 per 100 K.G. Amerikaansche lijnkoeken f30 per 100 K.G. en inlandsche raapkoeken f29 per 100 K,G. Een adres aan de Koningin. Het bestuur van den Bond van Onpar tijdige Nederlanders heeft in verband met den algemeenen voedselnood en de komende broodschaarschte een adres aan de Koningin gericht, waarin aan H. M. het verzoek gedaan wordt te bewerken le. dat een verbod wordt uitgevaardigd van de verstrekking van meel-pijzen in café's, enz; 2e. dat de jeneverstokerijen en bierbrou werijen worden gesloten 3e. een algemeen verkoop-verbod van koek gedurende de vier eerste dagen der week 4e. verscherpte rantsoeneering van alle levensmiddelen, ten eiride ontduiking der distributiewet te voorkomen 5e. een algemeen uitvoer-verbod van die levensmidddelen, die niet in ruil voor an dere artikelen aan bet buitenland behoeven te worden afgestaan 6e. schadeloosstelling voor hen, die be nadeeld zouden worden door bovengenoemde maatregelen. gepaard met hoesten. Neem AN G A-bonbons Doos 35 en 70 ct. luchtpijpaandoeningen, slaapstoren- den hoestprikkel, hoest bij. ouden van dagen, alsmede kink- en slijm hoest bij kinderen, gebruike men ANGA-siroop. Per flacon f 1,40, 3 f flacons f 4, Fabrikant A MIJNHARDT, Pbarmac. Fabriek Zeist. Verkr. bij Apoth. en Drogisten. O een uitkomst voor de ze n duren tijd 42 en 60 procent gasbesparing Passen op alle bestaande branders. Reeds in gebruik bij verschillende Gasfabrieken, j j vindt U de grootste verscheidenheid b\j voor Rijwielen en Motoren, waarvoor steeds voorra dig ruime voorraad onderdeelen en toebehooren, aan billijke prijzen, Aanbevelend, Vertegenwoordiger OPEL en HUDSON AUTOMOBIELEN. EXCELSIOR, O K. en READING STANDARD MOTORRIJWIELEN. FONGERS, BURGERS en RALEIGH RIJWIELEN. Levering van elk gewenscht merk. Verhuren van Automobielen, ook tot vervoer van zieken. Vnlcaniseeren van Autobanden. Laadinricbting voor Accumulatoren, Benzine, Olie en Banden voor Auto's en Motorrijwielen. ülESSEL Ppijn „CE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5