schen zich tamelijk goed ingericht. Een deel der huizen was echter uitgebraad de Engelschen hadden er barakken en veld kampen opgeslageneen groot deel daarvan bestond uit gegolf metaal en deze hadden de Engelschen niet zoo gauw kunnen ver nielen. De houten barakken en tenten waren echter ten deele in brand gestoken. Hier vonden de Duitschers groote voor raden geconserveerde levensmiddelen, witte brood, jam, wijn en tabak. Terwijl in Engeland zelf, blijkens de verklaringen der gevangenen, gebrek heerscht, is het leger rijkelijk van alles voorzien. Zoo is dan de slag ontbrand, grootscher en ook in zijn gevolgen waarschijnlijk ge weldiger dan eenige die de wereldoorlog tot nu toe te zien heeft gegeven. Reeds woedt hij over een front van 80 K.M. met de uiterste heftigheid en de mogelijk heid is niet uitgesloten dat ook naar andere takken de worsteling zal worden uitgebreid. Dat de Duitschers nu naar een beslissing zoeken blijkt uit alles. Reuter seinde «Het offensief is het gevolg van de wan hoop des vijands. De vijand zet het aller laatste van zijn krachten op het spel en van de eerstvolgende dagen hangt de uit slag van den oorlog af.« Wij zouden liever zeggenDe Duitschers begeeren, nu het praten over den vrede toch niet baat, dien te verkrijgen met de wapenen. En dat het hun harden ernst is, mag worden af geleid uit het feit, dat de Keizer den slag persoonlijk leidt en natuurlijk zal Hinden burg niet toestaan dat zijn Keizerlijken mees ter zijn naam verbindt aan een slag die niet beloofd beslissend te worden. Als curiosum zij nog meegedeeld, dat de Duitschers Parijs beschieten met een verdragend kanon. Men meldt dat dit mon sterwerktuig zich op 120 K.M. afstand van Parijs bevindt. Honderd twintig kilometer dat is dus een afstand als van 's-Gra- venhage naar Deventer. Denkt u wel eens inVan uit Deventer zou men over de provincies Gelderland, Utrecht en Zuid- Holland heen de residentie kunnen plat schieten. Dit belooft wat. Als de Duit schers Calais nog eens in bezit mochten krijgen, zouden zij van daaruit Engeland hun ongewenschte groetenis kunnen toe zenden. Volgens berekeningen moet het projectiel van dit kanon 35 K.M. de hoogte inge schoten worden om zulk een ver doel te kunnen bereiken. Tengevolge van het belangrijk nieuws uit Frankrijk is er hier geen gelegenheid het oog te laten gaan over het overige wereldtooneel. Allen gespannen aandacht is nu gericht op de worsteling die begon nen is op het westelijk front. Deze dagen zijn hoogst ernstig. Ook voor ons land. Mocht de Duitscher blijven voortrukken wie weet welk ultimatum de geassosieerden ons dan toesturen De overgave van Vlissingen en de vrije toegang door de Schelde, om zoo de Duit schers in den rug aan te grijpen, zouden wel eens op hun verlanglijstje kunnen staan. Maar men heeft in de vorige week kunnen merken, dat wij Hollanders niet van plan zijn ons te laten knechten door wie ook. Wie het wagen mocht onze grenzen hetzij in het Westen, hetzij in het Oosten te schenden zal ervaren dat ons leger en onze vloot gereed zijn. Maar God geve dat zij daarvan geen bewijzen behoeven af te leggen. BUITENLAND. De uitgestrektheid van de terreinwinst. Berlijn, 25 Maart. Op het slagveld tusschen Scarpe en Oise leed binnen drie dagen, vrn 21 tot 23 Maart, het Engelsche leger een der grootste nederlagen in de Engelsche geschiedenis. Onze groote over winning had een succes zooals het in de geschiedenis van dezen oorlog sinds het begin van den stellingsstrijd door de Entente nog nooit, zelfs niet" een schaduw ervan, op het Westelijk front is bereikt. Het Engelsche offensief bij Alrecht in April 1916 had een breedte van 20 K.M. de Engelsch-Fransche aanval aan de Somme in Juli 1916 een dubbele uitgestrektheid, de Fransche aanvallen aan de Aisrie in 1917 40 K. M. breedte. De aanvalssectoren in maandenlange Engelsche geweldige gevechten in Vlaan deren overschreden nimmer een ruimte van 30 K.M. De totale winst aan terrein in bijna een half jaar bedroeg slechts 100 vierkante K.M. In den driedaagschen slag in het Westen bevochten de Duitschers een terreinwinst van rond 2000 vierkante kilometers. Keulen, 25 Maart. Volgens de Kölnische Volkszeitung bestonden de tot dusver in den strijd geworpen en deerlijk gehavende vijandelijke troepen uit 30 Engelsche en twee Fransche divisies, naast kleinere Amerikaansche afdeelingen. Het betrof' dus de helft van het in Frankrijk staande Engelsche leger. De oorlogscorrespondent van de Volks zeitung waarschuwt er voor om zich niet aan onzinnige voorspellingen over te geven en aan het verspreiden van dwaze geruch ten mee te doen. Niemand moet vergeten, aldus de corr., dat wij met den meest vastberaden en krachtigen tegenstander te doen hebben, die zijn 300-jarige wereld heerschappij bedreigt ziet. De beteekenis van den slag der laatste dagen is, dat de bevolen linie werd bereikt en wel binnen een tijdruimte, die veel kleiner is dan wij hadden verwacht. o De beroemde Duitsche vechtvlieger, eerste- luitenant Bethge, is 17 dezer na zijn 20e overwinning in de lucht, gevallen. o Berlijn, 25 Maart. Officieel avond bericht. Heete gevechten tusschen Bapaume en Pétronne. Wij wierpen *ien vijand daar in zijn oude, voor het begin van den slag in den zomer 1916 bezet gehouden stel lingen tusschen Ancre en Somme terug. Tusschen Somme en Oise rukken onze troepen strijdend voorwaarts. o In het westen en het midden van de Middellandsche Zee hebben Duitsche en Oost.-Hong. duikbooten vijf beveiligde stoomschepen van groote waarde, tezamen ongeveer 24,000 ton bruto, in den grond geboord. Ook het Zweedsche stoomschip Eros uit Helsingfors is bij Landsend door een Duit- schen duikboot in den grond geboord. BINNENLAND. De bestemming onzer in beslag genomen schepen. Reuter seint uit een haven aan den Atlantischen Oceaan, d d. 24 Maart Het eerste der Nederlandsche stoom schepen, dië door de Vereenigde Staten Donderdag in beslag zijn genomen, om onder Amerikaansche vlag zee te kiezen, is naar een andere haven uitgevaren, ten einde lading in te nemen en voor de kust vaart te worden gebruikt. Het schip heeft Amerikaansche officieren en een Amerikaansche bemanning aan boord. Dit vaartuig en nog ongeveer twintig andere van geringe kracht, zijn aan de controle der Amerikaansche scheepvaart toegewezen, om te worden gebezigd in de kustvaart of den handel op Cuba en Zuid- Amerika. De andere schepen der Neder landsche vloot zullen waarschijnlijk voor den trans-atlantischen dienst worden aan gewezen. Vitraarrcrbod opgeheven. Men seint uit Den Haag Het verbod van uitvoer van de binnen schepen naar Duitschland is opgeheven. De Bclgisch-Ncderlandsche grens gesloten. Sedert Zaterdag is de Belgisch-Neder- landsche grens voor alle verkeer gesloten. o Dorp ontruimd. Het Belgisch dorpje Middelburg, drie kwartier gaans van Aardenburg, en dat onmiddellijk aan de grens ligt, is op bevel van de Duitschers voor ongeveer de helft ontruimd voor den duur van 14 dagen. De inwoners huizen nu bij elkaar of in stallen en schuren. Sacharine onschadelyk. Er bestaat zekere afkeer van sacharine omdat men meent, dat wat veel gebruik schadelijk zou zijn voor de gezondheid. Om eens en vooral daaromtrent te worden voorgelicht, heeft het bestuur der Duitsche promologische vereeniging zich gewend tot den Rijks-gszondheidsraad en van dezen een zeer uitvoerig antwoord ontvangen, waaraan het volgende is ontleend Het is te betreuren, dat telkens weer onrust wordt gewekt door de volkomen onbewezen bewering, welke in tijdschriften is afgedrukt en waarin eenzijdige dan wel onjuiste gevolgtrekkingen uit wetenschap pelijke werken als onomstootehjke waarhe den worden ten beste gegeven. Het ligt er dik bovenop, dat de suiker-industrie hieraan niet geheel onschuldig is. In dezen moeilijken tijd, waarin er uit den aard der zaak ook een tekort is aan suiker, moest men toch nalaten het volk te blijven innemen tegen een zoetmiddel, dat suiker heel goed kan vervangen natuurlijk niet wat de voedingswaarde betreft. De Rijks gezondheidsraad heeft met de uiterste zorgvuldigheid allerlei proeven doen nemen en is thans ten volle overtuigd van de onschadelijkheid van sacharine voor de gezondheid. o Bedrog met goudgeld Twee menschen, die er op uit togen om te Utrecht gouden tientjes op te koo- pen, werden door een der verkoopers be drogen. Voor 11 gulden per stuk kochten ze n I. twee vergulde halve guldens aan een speldje bevestigd. In «De Liggende Os* aldaar verteerde Dinsdag een klant voor eenige dubbeltjes. Hij betaalde met een «gouden tientje*. De kellner had reeds geld terruggegeven toen men gewaar werd dat het tientje een eenvoudige gedenkpenning was. De klant gaf voor dat hij het «tientje* zelf had gebeurd in een ander café en betaal de daarop met echt geld. De politie oordeelde het nochtans noodig hem in be waring te stellen't bleek dan ook dat hij nog twee van die penningen bij zich had. o Een toespraak ran den Engehchen gezant. Zaterdagavond zijn te Scheveningen weer een kleine 500 Engelsche krijgsge vangenen en burger-gevangenen uit Duitsch land aangekomen. Bij de officieele ontvangst sprak de Engelsche gezant Sir Walter Townley hen toe. Zijn jullie bij je komst in Holland niet hartelijk ontvangen vroeg de gezant, waar op allen antwoordden Ja, hartelijk, zeer hartelijk I Welnu, ging de generaal voort, ik kan u verzekeren dat overal waar Engelsche soldaten zich in Holland vertoonen eenzelfde hartelijke ontvangst ten deel valt, en daar om stel ik er prijs op heden avond hier eens te verklaren hoe zeer wij Engelschen het betreuren dat de geassocieerde regee ringen dezer dagen gedwongen waren, maatregelen te nemen tegen Holland, welke spr. erkende het volmondig, Holland zeer onaangenaam waren. Spr. wilde thans niet uitweiden over de noodzakelijkheid der genomen maatregelen; Hij wilde slechts de ernstige hoop koesteren dat de vriend schap tusschen Holland en Engeland welke de hier geïnterneerde krijgsgevangenen zeer ondubbelzinnig ontvingen er niet door zal verminderd worden. Het Engelsche volk heeft zeer veel sympathie voor het Neder landsche volk en kent ook geen ander ver langen dan in de toekomst met het Hol- landsche volk in hartelijke vriendschap te leven. Met three cheers op Koningin Wilhel- rnina beantwoordden de aangekomenen deze woorden. Een protest vau Engelsche officieren. Naar men aan de Ned. mededeelt, heb ben de te 's Gravenhage vertoevende En gelsche officieren, gezamenlijk met de elders vertoevende collega's een scherp protest gericht tegen de regeeringen der Geasso cieerde Mogendheden, in verband met haar optreden tegenover het neutrale Holland. Met een beroep op de groote welwillend heid, die de Engelsche onderdanen in ons land allerwege ondervinden, de vriendschap pelijke verhouding, die er bestaat tusschen het Nederlandsche volk en de geïnterneer den van alle geassocieerde rijken, spreken de Engelsche officieren hun verontwaardi ging uit over een daad van Engeland en Amerika. Wij vernemen voorts, dat dit protest aan de Engelsche en Amerikaansche re geeringen zal worden toegezonden, o Monsterachtig. Naar de Tel. uit Dordrecht verneemt is aldaar een kindermoord gepleegd, op een wijze, die gelukkig tot de allerzeld zaamste uitzonderingen behoort. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat sedert eenige dagen een kind vermist werd. Als gevolg dier aangifte werd de moeder van dit kind, de 25 jarige koopvrouw C. M geboren te Tilburg, gedomicilieerd te Gorinchem, die in een logement aan de Torenstraat te Gorinchem verblijf hield, aan een streng verhoor onderworpen. Hier door kwam aan het licht, dat bedoeld kind zeventien dagen geleden met medëweten der moeder verdronken is. Als medeplichtige aan deze monsterachtige daad is aange houden de 34-jarige lompenkoopman L. B. eveneens te Gorinchem gedomicilieerd. Als plaats waar de misdaad is gepleegd werd opgegeven de Mattensteiger. Niet alleen daar ter plaatse, doch de geheele Voor straatshaven is door de politie afgedregd, tot nu toe echter vruchteloos. Het ver dronken kind was een ongelukkig, ruim 2-jarig jongetje, dat o.m. lamme beentjes had. Als reden harer daad gaf de vrouw op, dat de verzorging van het ventje haar te zwaar viel. Zoowel de vrouw als haar helper zijn in het Huis van Bewaring opgesloten. o Verkoop geen ree zonder noodiiuk. Onder dezen titel geeft het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw aan de landbouwers in de provincie den vol genden raad «Door de sterke inkrimping van den veestapel komen bij het bestuur reeds mededeelingen, dat de bezetting van het weiland met vee onvoldoende zal zijn. Het gevolg is dat er meer hooiland komt. Het volgend najaar heeft men dus wel hooi maar geen vleesch en vet, terwijl hieraan juist groot gebrek zal zijn. Ver koop dus geen vee, maar tracht het vee dezen zomer vet te krijgen. De omzetting van gras in vleesch en vet moet moet zoo spoedig mogelijk geschieden er raag geen jaar over verloopen, want dan is het te laat. o Gearresteerde onderofficieren. Dezer dagen werd melding gemaakt van de arrestatie van onderofficieren, verbonden aan de handgranatenschool te Bergen op Zoom. Gemeld wordt, dat zjj niet alleen zich hebben toegelegd op het smokkelen van diverse ten uitvoer verboden goederen, doch zich ook hebben schuldig gemaakt aan diefstal van koperen afsluiters der hand granaten. Na een streng verhoor, door den commandant der Kon. Mar. aldaar af genomen, hebben zij bekend den diefstal te hebben bedreven. Verschillende hoeveel heden dezer afsluiters en andere hulpstuk ken van deze handgranatenschool afkoms tig zijn bij opkoopers aldaar ter stede in beslag genomen. Het blijkt, dat zij met deze overtreding reeds geruimen tijd bezig zijn, zoodat niet is vast te stellen, hoe groot de schade beloopt, die deze personen het Rijk hebben toegebracht. Nog meerdere personen moeten in deze zaak betrokken zijn, doch het onderzoek is zeer lastig, omdat de thans in arrest gestelde onderofficieren, waarvan 2 gehuwd zijn, zeer achterhou dend zijn in hunne mededeelingen. Een brutale diefstal. Eenige weken geleden vervoegde zich bij zekeren K. te Overschie een persoon, die hem vroeg of hij zijn fiets eens mocht leenen. Na de fiets te gebben afgestaan heeft K. de fiets niet meer teruggezien. Zaterdagavond vervoegde zich de fietsendief wederom bij K. Een woordenwisseling ontstond, welke eindigde in een vechtpartij, De fietsendief koos het hazenpad, achter volgd door K. De dief werd door de politie aangehouden. o— Rantsoen peulvruchten. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat van 25 Maart tot 21 April het vier- wekelijksch rantsoen van peulvruchten zal bedragen een half K.Gr. per hoofd der be volking. o Dezer dagen is aan het licht gekomen, dat een der directeuren van een te Gorin chem bestaand begrafenisfonds, welke ruim 7000 leden telt, sinds jaren knoeierij heeft gepleegd. Naar men verneemt, moet hij overlijdens akten vervalscht hebben om zich daarmee uitkeeringen te verschaffen en die gelden zich heeft toegeëigend ook moet hij aan merkelijke bedragen minder uitbetaald heb ben, dan sommigen verzekerd waren. De fraude moet over groote sommen loopen. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Hensden, MAAKT BEKEND dat in de week van 25 Maart tot 31 Maart 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no 1 V2 Gort. 2 I Bruine boonen. 3 1 Groene erwten. 4 1 Bak- of Braadvet. 5 4 K.G. Aardappelen. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat door zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in verband met eene eventueele hervatting der thee-distributie bij beschikking van 21 Maart j.l. o.m. het navolgende is bepaald De houder van eene thee- en koffiekaart levert, uiterlijk tot en met 28 Maart 1918, bon 19 van zijne kaart in bij den detail list, bij wien hij zijn rantsoen thee wenscht te koopen uit den nog voor het publiek beschikbaar te stellen voorraad, hetzij ineens, hetzij in gedeelten, gelijk nog nader zal worden bekend gemaakt. Hij over handigt daarbij zijne kaart aan dien de taillist, welke de rugzijde van het lichaam dier kaart met zijn firmastempel of op andere wijze duidelijk voor ontvangst van bon 19 waarmerkt en de kaart daarna weder terstond aan den houder ter hand stelt. De detaillist, die van een verbruiker bon 19 in ontvangst neemt, verplicht zich daardoor, voor zoover hij daartoe in staat zal zijn, dien verbruiker te zullen verkoo- pen het rantsoen thee, hetwelk voor dien verbruiker nog beschikbaar kan worden gesteld, te leveren ineens of in gedeelten, gelijk nog nader bekend zal worden ge maakt. Ten bewijze van het aanvaarden van deze verplichting voorziet hij de rug zijde van het lichaam der thee-en koffie- kaarten van een duidelijke aanduiding als hierboven omschreven. Heusden, 25 Maart 1918 De Burgemeester voornoemd, Honcoop. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleedirig is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Bij een twist tusschen twee losarbeiders, waarvan de een met een em mer, de ander met een zandschop gewa pend was, liet de laatste zich zoo zeer door drift vervoeren, dat hij zijn tegen stander met de schop een slag in den nek gaf en hem te water duwde. Van een en ander werd proces-ver baal opgemaakt. Met welwillende toestemming van het gemeentebestuur, zal alhier een bloemen dag met collecte plaats vinden, ten behoeve der noodlijdenden in België. In verband met de groote nood aldaar doet het comité een dringend beroep op de bekende weldadigheid van de bevolking van Heusden, om hunne gaven zoo ruim mogelijk te doen vloeien. De bloemendag staat onder leiding en controle van Mevr. Keunen, Hoogstraat alhier. Amerzoden. De landbouwer J. S. had dezer dagen de vrijmoedigheid een tweetal varkens te slachten zonder daar voor ontheffing te vragen van het daarbij gestelde verbod aan den voorzitter der Rijkscommissie van toezicht op de vleesch- vereeniging. Door de gem. politie werden de ge slachte krulstaarten in beslag genomen en op last van den Burgemeester aan de inwoners gedistribueerd. Beneden-Langstraat. Als een bewijs, dat er zeer weinig meer wordt gefokt, kan zeker wel dienen, dat bij de geringe vraag jonge biggen worden verhandeld aan f 40 a f 48 per stuk, Waar moet dat toch heen Besoijjen. In de vergadering van den Raad der gemeente op 22 Maart 1.1. werd medegedeeld, dat de buitengewone subsi die van f 700 voor onderwijs van rijks wege dit jaar niet wordt verleend dat de Heer Vine Cleirdin, Provinciaal Are'"va«( ris, de inventaris der gemeente heelr. dend en werd goedgekeurd dat dt>r Van der Hammen zal worden uitgered die te beschrijven en daarvoor eenei- ficatie zal ontvangen, benevens een- lijksche tegemoetkoming van f25. Nog werd besloten aan het R. K. Ge Kruis voor dit jaar eene subsidie t kennen van f 75 en dat de weg Besoijensche steeg zal worden her^ wijl de geraamde kosten van f 3000 een fietspad te hoog worden. 's Gravemoer, 25 Maart. Het ni gekozen raadslid de heer A. Blok wi beëedigd en geinstalleerd. Vervolgens \vi eene regeling getroffen omtrent het gebi ft van het voorste lokaal der openbare lag school voor vergaderingen als anderz alsmede het electriciteits-contract met gemeente Dongen bekrachtigd, zooals door die gemeente is vastgesteld. I ingang van 5 Mei a. 's. wordt als gemeen arts benoemd de heer Dr. Rijkman Nijmegen. De heer W. Versteeg, tijdel wethouder, wordt als zoodanig voor vi I benoemd. Tot bestrijding van hare kost wordt aan het plaatselijk steuncomité ov 1918 eene bijdrage verleend van f50. Eindelijk wordt er nog eene uitvoerige bespreking gehouden in zake het turvea in dit jaar. Kaatsheuvel In de jongste vergade ring van den Gemeenteraad is besloten een «grondbedrijf* op te richten om aan den woningnood te gemoet te komen. Dit zal bestaan uit eene commissie, die buiten den Gemeenteraad belast is met land aan te koopen en daarop woningen te bouwen. Verder werd besloten aan den eersten ambtenaar ter secretarie een salaris toe te kennen van f 1200, met eene jaarlijk- sche verhooging van f 50 tot een maximum van f 1500 en f100 extra voor bezit van een diploma. Meeuwen, 24 Maart. Ten besluite van dit seizoen trad j.l. Vrijdagavond voor het dep. Meeuwen van het «Nut* alhier als spreker op de heer W. J. Giel, oud kolonel te 's-Gravenhage met «de Euro- peesche cultures in Ned. Indië.*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2