n Bij dit nr. Mort een üoepl, Sigaren-Magazijn Off Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3761. Zaterdag 30 Maart 1918. 's-BOSCH. FEUILLETON. f, UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. ONOVERTROFFEN ZIJN: Miss Annie5 ct. Fromator (Vorstenlanden) 6 Rita A T16» Rita B L"*'e, vale 7 Rita C 1 prachtkleuren. 8 HEERLIJK, VOL AROMA, UIT DE FIJNSTE HAVANA TABAKKEN SAMENGESTELD ZIJN ONZE: g Vuelta Abajo10 ct. J Carlotia10 Mariska12 Uitsluitend, bij ons verkrygbaar. Is een artikel duur, dan is het hoofdzaak goed op kwaliteit te letten. Wij verkoopen uitsluitend kwaliteitsmerken. Hintbamerst. 24 Tel. int. 492. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Op den stillen Zaterdag verschijnt heden ons blad. De gansche Christenheid denkt dan aan Jezus in het stille graf. Nadat Hij het offer van Zijn heilig leven gebracht heeft mag Hij rusten, tot op Paaschmorgen de jubel weerklinkt»De Heer is waarlijk opgestaan!® De volkeren brengen nu ook hun offer. Het offer van hun jonge, dierbare levens, die wegsterven, niet aan een vloekhout, maar toch op een vloek- veld te midden van het helsch gedonder der kanonnen het gekerm der gewonden, het geschreeuw der in bloeddorstige woede ontzinden. Jezus stierf orn de wereld te redden, uit liefde voor ellendigen. En de volken sterven ja waarvoor Zal er een opstandingslied straks kunnen opstijgen uit het graf het schrikkelijk graf der natieën Zal het hier ook gelden per crucem ad lucem door duisternis tot licht, door het offer tot wederopstanding Zullen de volkeren herboren uit deze wor steling opstaan? "Wij bedoelen hier geen theodicee te geven, geen verdediging van het Godsbestuur. Maar wij hooren, dat er in dezen tijd zeer velen zijn, die niet meer gelooven kunnen aan een God, die Vader is, liefdevol zege nend zijn menschheid. Als Hij waarlijk regeerde, dan zou Hij dien gruwel op aarde niet dulden, zoo zeggen de mensehen. Maar is dat zeggen niet uiterst opper vlakkig Wie toch iets verstaat van wat Een maatschappelijk schipbreukeling. door A. S. H. BOOMS, Oud luitenant-Kolonel bij het N. I. leger. Het wachten was op den man, die met een enkel woord allen kon gerustellen, de eenige die nu reeds dadelijk zekerheid kon geven de Majoor Toen deze dan ook op de wandelplaats verscheen, werd hij aan alle zijden met vragen bestormd, die hij alle vriendelijk glimlachend aanhoorde zonder een bepaald antwoord te geven, genietende van de spanning zijner medeburgers en vooral van die zijner lieve medeburgeressen. Eindelijk legde Marie Boss, eene lieve achttienjarige schoone, van dat genre dat alles durft en wie door hare natuurlijke beminnelijkheid ook alles gepermitteerd is, haar poezele arm familiaar in die van den Majoor, zag hem met hare schitterende, zwarte kijkers verleidelijk aan en met een onweerstaanbaar lachje op de frissche kers- roode lippen, waartosschen twee reien schit terde tandjes blonken, sprak zij minzaam met van verwachting trillend stemgeluid. Och Majoor u niet langer gekheid maken U zeggen is 't waarlijk zoo, soldaat gekomen met stoomschip 2 en kan hij muziek maken met viool Lachend keek de brave krijger het lieve op Golgotha geschiedde die weet dat God zelfs toeliet dat de schuldelooze Jezus werd genageld aan een balk. Toen riepen ook Jezus vrienden en Jezus vijanden »Waar is nu God«? Eri het antwoord kwam toen de opstan ding kwam. Zullen wij dan nu niet zwijgen met ons bedillen van God en zullen wij niet getuigen Hoe duister ook de nacht, de nacht die de volkeren zelf over zich gebracht hebben, eenmaal zal toch het Licht verschijnen. Geen nieuwe Lente of eerst komen de stormen die den Winter verjagen. Geen nieuwe geboorte of er gaan geboorteweeën aan vooraf. Geen nieuwe opwaking der volken of eerst moet er zijn het lijden om o zooveel kwaad. Geen ge nezing van de volkskwalen of eerst moet de pijnlijke operatie zijn volbracht. Laat ons stil zijn op den stillen Zaterdag en hopen met blijde hope, ais de Paaschklokken luiden van nieuw Leven, voortkomend uit den vreeselijken Dood. De groote «Keizerslag® is in vollen gang. Doch het "is nog pas de inleiding. De drie vreeseiijke veldslagen, sedert den eersten dag van de Lente geleverd, zijn nog maar een begin Eerste slag 21 en 22 Maart, eindigende met de doorbraak van de Britsche loopgraaf- linies bij de St. Quentin, en gevolgd door een opmarseh van de Duitschers over de heele linie. Tweede slag: 24 Maart. De slag orn het bezit van Bapaume, welke stad aan zienlijke Engelsche versterkingen (tevergeefs) trachtten te redden. Deze poging op den Noordelijken vleugel gaat gepaard met een meisje aan, terwijl allen in gespannen ver wachting het antwoord te gemoet zagen. Ik zeg 'tals ik 'n zoen krijg Marie 1 was het guitig gegeven aantwoord van den Majoor, die, hoe hoog in rang ook en niettegenstaande zijn leeftijd, ook nu zijn officiersaard niet verloochende waar het lieve meisjes betrof, en van de gelegen heid profiteerde. Vooruit Marie Zoen maar 't is niets Toe Marie plok jij maar Toe Marie vlug waren uitroepen die door de ongeduldige menigte aan alle zijden ge slaakt werden. De lieve Marie talmde een oogenblik, kreeg een hoogroode kleur die haar aller bekoorlijkst stond, en gaf kordaat de ge vraagde zoen, tot spijt van de aanwezige jongelui, en vooral van een zekeren luite nant Maroij, die meer speciaal een oogje op Marie had en niet zoozeer voor het tractement, want een krijger is onbaat zuchtig, doch vooral voor dien zoen gaarne in des Majoors plaats zou zijn geweest. Marie's opofferende daad lokte een luid »Bravouit, behalve van des Majoors echtgenoote, die eenigzins zuurzoet meê- lachte en niet nalaten kon uit te roepen. Foei man ben jij niet beschaamd Dat smaakt riep de Majoor met zelfvol doening uit, de luitenant Maroij daarbij plagend aanziende en zonder zich aan de ontevredenheidsbetuiging zijner gade te sto ren. Kom hier, Marietje, ging hij voort, dan zal ik 't jou in 't oor fluisteren. gelijksoortige onderneming op den Zuidelijken vleugel bij de'Oise. Derde slag: 25 Maart. De geaillieerden brengen nog meer versterkingen op en gaan daarmee tot den tegenaanval over. Deze heeft geen succes en een nieuwe periode van terugtocht begint. Wij noemen dit slagen, en die naam kan men niet overdreven noemen, als men be denkt, dat de minste van de drie toch nog veel geweldiger was dan bijvoorbeeld de slag bij Waterloo. Toch vormen zij alle drie te samen nog slechts de inleiding tot den manoeuvreslag die nog komen moet. Het resultaat van deze drie eerste slagen is enkel, dat het nu wezenlijk tot dien manoeuvreslag komen zal. Die slag begint nu zoo langzamerhand. En omdat hij nog maar begint, spreekt het van zelf, dat beide partijen nog even veel kans hebben om hem te winnen. Toch is het niet onverschillig welke van beide partijen de voorwaarde voor zoo'n slag heeft geschapen. Hoe vaak hebben de geaillieer den niet vergeefs getracht het zoo ver te brengen. Zij zijn er nimmer in geslaagd uit de steilingoorlog los te komen, Ook de groote terugtocht van Hindenburg van het vorig jaar bracht den bewegingsoorlog niet. Maar nu is die er, en wel door het Duitsche offensief. Dit beteekent in zoover wat, dat nu ook in den komenden slag, om te beginnen het initiatief geheel aan Duitsche zijde is, wat als een aanzienlijk voordeel mag worden beschouwd. »Het werkelijke doel van den viiand,« zegt de Times, »is niet zoozeer de ver meestering van bepaalde streken, als wel de vernietiging van onze strijdkrachten.® En in het Berliner Tageblatt schrijft generaal vori Ardenrie»Niet territoriale voordeelen zijn het operatieve doel van de Duitsche legerleiding, maar de vernietiging van het Britsche veldleger. Dat is dan ook de eenige manier om tot een einde van den oorlog te komen als dat ten minste door de wapenen bevochten moet worden Wanneer de legers zich weer gingen ingraven en tegenover elkander liggen in schier onneembare stellingen zou de strijd nog wel tien jaar kunnen duren, zonder dat er een doorslaand succes werd behaald. Daarom is het de bedoeling der Duitschers om de Engelsche en Fransche legers van elkander te scheiden en ze dan achtereenvolgens te vernietigen. Waar Enge land de gevaarlijkste en hardnekkigste tegen- Maar niet meer zoenen De Majoor is zoo ondeugend opperde Marie, zich eenigzins terugtrekkende, wellicht omdat zij Maroij's gelaat had zien betrekken. Nadat zij ten dien opzichte gerustgesteld was, fluisterde de kommandant haar iets in 't oor, waarop zij een juichkreet slaakte. Is waarlijk zoo hij is gekomen riep zij zegevierend uit. Alles juichte en klapte in de handen. Het scheen alsof Muntok's ingezetenen een groot geluk deelachtig werden. Aller gelaat straalde van vreugde, en luitenant Maroij waagde het zelfs met de lieve Marie Boss al dadelijk neuriend een toertje rond te draaien. Als de Majoor er niets op tegen heeft, sprak de Resident, en de muzikant niet te vermoeid is van de reis, noodig ik allen uit van avond bij mij te komen, om eens ver de bekwaamheid van den nieuwen kunstenaar te oordeelen. De Majoor had er niets op tegen, en allen waren overtuigd dat de violist even begeerig zou zijn om te spelen, als het publiek om hem aan te hooren. Des avonds om negen uur waren allen ten Residentiehuize aanwezig niemand ont brak en allen waren vol verwachting om den artist te zien en over zijne bekwaam heid te oordeelen. Plotseling zweeg het-gejoel der stemmen, want een bejaard soldaat betrad met den viool onder den arm de binnengalerij. Aller oogen vestigden zich op den bin- stander van Duitschland is, is de vernieti ging van het Engelsche leger dan ook zeker het hoofddoel van deze geweldige operatie. Wij begrijpen dus waarom het nu pas een voorbereiding is tot het eigenlijke doel. De doorbraak is nog niet gelukt. De ge allieerde legers werken nog samen. Eerst wanneer dit verhinderd is, kan worden overgegaan tot den vernietigenden slag tegen het Engelsche leger. Of het echter zoover zal komen is de groote vraag. Immers, hoe verder de Duitsche troepen oprukken en zij zijn reeds een aardig eind op weg daarbij meer dan 1000 kanon nen buit makende des te moeilijker wordt het in hetzelfde tempo voort te gaan. De zware batterijen worden niet zoo mak kelijk verplaatst. Maar dan ook hoe langer de tijd der doorbraak wordt uitgesteld des te meer tijd heeft de tegenpartij reserves te doen aanrukken. Wij zien dan ook al dat de Duitsche opmarseh vertraagd wordt vooral naar den Engelschen kant terwijl het reserveleger der geallieerden nader rukt. 't Is wel eigenaardig dat waar men van Duitsche zijde steeds een ondoordringbaar zwijgen bewaart om den vijand vooral niets te verraden, maar van de andere zijde niets kan nalaten op ontworpen operaties te zinspelen. Daardoor geeft men onwille keurig zijn tegenpartij niet onbelangrijke aanwijzingen. Zoo heeft nu weder, blijkens een tele gram van 27 Maart uit Parijs, in de wandel gangen van de Kamer, Abram, de onder minister van oorlog, de volgende uiteen zetting van den militairen toestand gegeven. Na zware gevechten, die zij met de En gelsche troepen geleverd hadden, zijn de Duitsche troepen gestuit op een machtig Franseh leger, dat geheel versch is en met licht te bevroeden offervaardigheid bezield. Het wordt beschermd door een gordijn van artillerievuur, waarvan men zich moeilijk eene voorstelling kan maken. Dit leger dat met spoortreinen en langs alle groote wegen naar het terrein van den strijd is gevoerd, heeft nog geen schot, uit zijn ge weren en machinegeweren gelost. Tot dusver hebben slechts enkele onafhankelijke divisies den voortgang van den vijand vertraagd. Aan den anderen kant komen geduchte en ervaren Engelsche reserves aan, zoodat de terreinwinsten, die de vijand lot dusver behaald heeft, slechts van tijdelijken aard zijn. De Duitschers zijn nu gewaarschuwd en hebben nog slechts te ontdekken, waar dat nentredende, die, het verzamelde gezelschap ziende, zijn eenigzins gebogen gestalte op- richte, en met een hoffelijke en bepaald gracieuse buiging het publiek groette daarna speelde hij achtereenvolgens, niet zonder eenige verdienste, een paar stukken, waar voor hij met een luid applaus beloond werd. Een der oudere dames gaf zelfs luid haar genoegen te kennen. Mijn hemel wat is dat mooiBijna als een gamelang riep zij uit in de volheid van haar gemoed. Terwijl de musicus zich in de voorga lerij afzonderde om zich te verfrisschen, stak het jonge volkje de hoofden bijeen en schenen zij iets af te spreken toen daarop Marie, blijkbaar namens de anderen den Majoor en den Resident op haar lie ven toon iets vroeg, antwoordde deze laatste. Vraag 't hem zelf, lief kind Marie begaf zich daarop aan den arm van Maroij naar de voorgalerij en naderde den soldaat, die in sombere gepeinzen ver zonken scheen, doch bij hunne nadering beleefd opstond. Vriendelijk lachend trad zij op den een zame toe. 't Was mooi 1 zeide zij met haar liefste stem. Hoe heet u Jan Bedoe was 'top beleefden toon gegeven antwoord. U kan ook dansen spelen Bisa Bisa lachte de soldaat het lieve leger zal ingrijpen. Zoo zien wij dus dat over den slag in het Westen nog niets met zekerheid is te zeggen. Voor het overige is er weinig nieuws. We zullen besluiten met een bericht uit de Kölnische Zeiting inhoudende, dat vol gens een Reuter-bericht de Engelsche gezant in Den Haag aan den Nederlandschen minister van huitenlandsche zaken een nota heeft overhandigd, waarin wordt ge zegd, dat de thans in de havens der ge associeerden liggende Nederlandsche schepen niet geheel voldoen aan de hoeveelheid scheepsruimte, waarop de geassocieerden, krachtens de bepalingen van de voorgestelde algemeene overeenkomst, aanspraak hoopten te kunnen maken. De scheepsruimte in Nederland of op weg naar Nederland zou de voor de voor ziening van Nederland en koloniën benoo- digde hoeveelheid tonnenmaat overtreffen, die bij de oorspronkelijke overeenkomst onder voorbehoud door de Nederlandsche vertegenwoordigers was goedgekeurd. In dien echter kon worden aangetoond, dat dit niet het geval was, zouden de geasso cieerden de ontbrekende hoeveelheid ton nenmaat aanvullen. Door de geassocieerden wordt dus ge tracht om de Nederlandsche regeering te dwingen nog meer scheepsruimte binnen het bereik der verbondenen te brengen. Hoe groot deze hoeveelheid zijn zal, mag niet door Nederland in verband met zijn behoeften worden bepaald, maar wenschen Engeland en zijn bondgenoóten voor te schrijven. Het gaat hier dus niet om het angarie-recht (de inbeslagneming van neutrale eigendommen in het gebied van den oorlogvoerenden staat), maar het be treft een inmenging in de Nederlandsche souvereine rechten. Engeland en Amerika laten dus schaamteloos en openlijk ook den laatsten schijn van recht varen. Wij zijn er van overtuigd, schrijft de Kölnische Ztg., dat de Nederlandsche re geering hierop het juiste antwoord zal weten te geven. BUITENLAND. Volgens de Victorie het blad van Hervé, zouden Clemencean en Lloyd George naar van de Zwitsersche grens aan de Köln. Ztg. gemeld wordt overeengeko men zijn aan de Fransche en Engel-che legers een enkelen, oppersten leider te ge- kind tegen U wil ook dansen spelen Ja Si Signorita, antwoordde Bedoe, als de majoor toe staat. Majoor kassi riep Marie juichend uit, en toen den eenvoudigen soldaat de hand reikende ging zij voort, dank u U is goed Een oogenblik stond Bedoe het lieve kind verbaasd aan te zien en toen kwam er 'n trotsche, dankbare uitdrukking op zijn somber door de zon gebruind gelaat hij nam hare kleine hand in de zijne en sprak met tranen in de stem, doch met een houding en een gebaar als die van iemand gewend in de hoogste kringen Vous me tendez ia main mademoiselle, a moi, le pauvre soldat si souvent méprisé Vous êtes aussi bonne et généreuse que vous êtes gentille Vous êtes digne d'être aimée Le pauvre soldat vous adore et vous venère 1Waarna hij knielende en haar eerbiedig de hand kus sende er bij voegde et le pauvre sol dat prie Dieu qu'ii vous benisse et vous tienne dans Sa Sainte Garde Ofschoon Marie geen fransch verstond, voélde zij als 't ware wat de dankbare man uit de volheid van zijn gemoed tot haar sprak erj zij ruimde hem een plaatsje in haar hart in zij knikte hem vriende lijk toe en begaf zich naar de binnengalerij, van waar allen vol verbazing uit de verte de scène hadden gadesiagen. Het en Altena. He Lasiostrai! en ie erwaard. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1