Wat ai vreugde EENVOORJAARSKI! (JR| lypjnhardt's Levetogen ven, om op deze wijze de eenheid in de leiding van den grooten slag te verzekeren. Haig seint, dat Britsche vliegers gisteren 30 ton bommen wierpen en dat de lucht gevechten den ganschen dag hevig waren. Twintig vijandelijke machines werden daarbij neergeschoten en twee door afweergeschut. Twaalf Engelsche vliegtuigen worden ver mist. In den nacht werden aanvallen gedaan op de vijandelijke troepen te Bapaume, Kamerijk en Péronne. De vliegers losten 252.000 schoten en wierpen 24 ton bom men. Voorts werden vier ton bommen ge worpen op het station van Valenciennes, waar de vijandelijke troepen treinen op weg naar het front passeeren. De konijnen. Hindenburg heeft dezer dagen herinnerd aan een spottende opmerking, die Lloyd George zich in Juni 1917 had laten ont vallen. Destijds na den strijd om de boog van Wytschaete zeide Lloyd George, dat de Duitschers als konijnen onder den grond waren weggekropen. Thans zijn de konijnen uit de holen te voorschijn geko men. Het uur was aangebroken de daad was rijp. Losbrekend als een stormwind en als een volkomen verrassing kwam het onheil over de vijanden. Ook dit is een niet geringe prestatie van de legerleiding geweest, dat het groote plan volkomen geheimgehouden is. Officieel. Berlijn, 28 Maart. Een poging der En- gelschen, om Albert te heroveren, is mis lukt. De Duitschers hebben weer eenige plaatsen genomen. Het leger van den Duit- schen Kroonprins is 60 K.M. vooruitge drongen. Waar de zwaarste slag viel. Door haren militairen medewerker wordt aan de Deutscher Nachtrichten geschreven »Van het gebroken Engelsche front tusechen La Fère en Arras was het zui delijk gedeelte tusschen La Fére en de noordoostelijk van St. Quentin gelegen plaats Fayet tot aan het einde van Febru ari nog door deFransche troepen bezet. Dit Fransche legergedeelte, hetwelk tot het derde Fransche leger onder generaal Humbert behoorde, werd toen teruggeno men, teneinde aan het zoogenaamde ma- noevre-leger te worden toegevoegd. In zijn plaats kwamen Engelsche troepen, die onder bevel van generaal Gough kwamen. Deze Engelsche generaal had het bevel over de stellingen tusschen Le Catelet tot aan de Oise. Hem trof de voornaamste stoot van de Duitsche bestorming, welke de Engelsche linies omverrende,« Berlijn, 28 Maart. Groot Hoofdkwartier Op de slagvelden van Frankrijk voer den de Franschen opnieuw versche, aan andere fronten onttrokken divisies tegen onze troepen aan. Ten N.W. van Bapau me wierpen wij den vijand uit de oude trechterstellingen op Bucquy en Hébuterne terug. Met bijzondere taaiheid vocht de vijand tevergeefs om de hervorming van Albert. Sterke, door pantserwagens gesteunde te genaanvallen mislukten op de W. gelegen stellingen van de stad. Ten Z der Somme baanden zich onze divisies op vele plaatsen een weg door de oude vijandelijke stellingen, wierpen de Engelschen en Franschen terug in het se dert 1914 door den oorlog niet beroerde gebied van Frankrijk. De zegevierende troepen van den Kroon prins hebben in niet tegen te houden aan vallen van St. Quentin over de Somme de vijandelijke stellingen over een diepte van 60 K.M. ingedrukt. Zij rukken gisteren voorwaarts tot Pier- repont en hebben Montdidier genomen. Onze verliezen houden zich binnen nor male perken. Op enkele brandpunten zijn zij zwaarder. Het aantal lichtgewonden wordt op 60 a 70 °/0 der totale verliezen geraamd. De lerende lijken op den bodem der zee. Een correspondent te Petregrad van de 2>Daily Telegraphs bericht, dat in de kleine plaats Gloekof, in het gouvernement Tsjer- nigof, op één nacht 500 lieden door de revolutionnairen zijn afgemaakt. In Sebastopol namen de opstandige zee lui het besluit, een algemeene moord partij te houden in twee straten, bewoond door de vermogendste lieden van de stad. Na de slachting werden de lijken in zee ge worpen. De weduwe van een der vermoorden, verzocht aan een duiker, af te dalen om het lijk van haar man te bergen, teneinde het een eervolle begrafenis te bezorgen. Een paar minuten echter nadat de duiker onder de oppervlate was verdwenen, rukte deze plotseling aan het touw en werd op gehaald. Hij verkeerde in een toestand, grenzende aan krankzinnigheid, en gerui- men tijd kon hij geen woord uitbrengen. Het was hem namelijk onder water ge bleken, dat de lichamen der vermoorden in zee waren gegooid met steenen aan de beenen. Een heele menigte stond nu recht op, met de beweging van het water lang zaam heen en weer wiegelend, als het ware een leger levende lijken op den bodem der zee. Van ontzetting werd de man toen waanzinnig. BINNENLAND. De rereeuigde Staten en Nederland. Reuter seint uit Washington Heden heeft de voorzitter van den War Trade Board uit naam van de Amerikaan- sche regeering aan den Nederlandschen gezant meegedeeld, dat de twee Nederland- sche stoomschepen Maasdijk en Poeldijk over den Atlantischen Oceaan mogen komen om -levensmiddelen in te nemen voor Neder land. Zij zullen deze reis mogen doen, zonder dat ze door de Vereenigde Staten worden overgenomen of terug gehouden. Deze verzekeringen zijn het practisch effect van de voorstellen van de geassoci eerde regeeringen in verband met de over neming van Nederlandsche tonnage gedaan om ter beschikking van Nederland te stel len 100.000 ton broodkoren ten bate van het Nederlandsche volk en om vrijwaring te geven voor terughouding of opvordering van schepen, welke zouden worden gezonden om dit graan naar Nederland te brengen. Opgebracht. Bij het Min. van Buitenl. Zaken is be richt ontvangen van den Ned. consul te Emden, dat het Ned. tjalkschip »Vriend- schap« uit Groningen op 23 Maart is op gebracht te Borkum met een lading stuk goederen op reis van Kopenhagen naar Amsterdam. Lcderpr ijzen. Naar men verneemt, is binnen enkele dagen een nieuwe regeling van de maxi mum prijzen voor leder te verwachten, hoofdzakelijk wat betreft de prijzen van zoolleer, overleer en zeemleer. Een rijvvieldief gesnapt. In de omgeving van de Leuvenhaven te Rotterdam werd een ongeveer 25-jarig jongmensch betrapt op het stelen van een heerenrijwiel. Hij werd nagezet door burgers en een agent van politie en op de Wijn haven nabij de Wijnbrugstraat gegrepen, door een walbaas van een stoombootdienst. Zakkenrollers. Door de activiteit van twee soldaten is het de politie gelukt de hand te leggen op twee zakkenrollers, die reeds gedurende eenigen tijd de markt aan den Goudsche- singel te Rotterdam onveilig maakten. Gisteren trachtten zij hun slag te slaan bij den heer K. wonende Oostervanstraat. Deze betrapte hen echter en diende een hunner een slag in het gelaat toe. De twee soldaten, die zich in de nabijheid be vonden, grepen de beide zaakenrollers en leverden hen aan de politie over. Het waren J. J. B. en P. van E. Een misplaatste grap. Te Pernis was een busje aangespoeld waarin een briefje werd gevonden waarin hulp werd gevraagd voor de bemanning van een verganen logger. De burgemeester der gemeente Pernis zond hiervan schriftelijk mededeeling aan zijn ambtgenoot te Katwijk. Daar is even wel den naam van J. van Wijk niet be kend en de Katwijkstraat bestaat er niet. Ook kan het nummer van den logger niet juist zijn, omdat het hoogste nummer 177 is. Als men hier te doen heeft met een grap, dan is deze wel misplaatst. o Diefstal van haver. Men meldt uit Zaltbommel. Naar aanleiding van diefstal van groote partijen haver uit de militaire opslagplaats te Ga meren, is door den Commissaris van de Rijkspolitie te Zaltbommel een uitgebreid onderzoek ingesteld met gevolg dat een korporaal en twee manschappen zijn ge arresteerd en alhier in arrest gesteld. Door 2 der gearresteerden is reeds bekend dat zij een groot aantal zakken haver tegen lagen prijs hebben verkocht. Wijl nog meerdere personen bij deze diefstallen be trokken zijn is heden door den rechter commissaris te Tiel een instructie geopend, wat nog voor vele anderen leelijke gevolgen kan hebben. De drie militaren zijn naar de gevange nis te Tiel overgebracht. Dood gevallen. Toen men op de scheepswerf »Dordrechtc aan de »Staart« te Dordrecht, bezig was met het ophijschen van een ijzeren balk van pl.m. 1000 kilo, brak een schalm van de ketting waaraan hij hing, en kwam de balk terecht op de in het ruim van het schip werkzame ijzerwerker J. D., die on middellijk op de plaats doodbleef. Een inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Zomertijd. De Kamer heeft thans het wets ontwerp inzake den zomertijd voor dit jaar aangenomen en tevens den zomertijd defi nitief ingevoerd. Ieder jaar tusschen 31 Maart- en 1 October zal er dus een zomer tijd zijn. o liet vleeschrantsoen. Naar de Msb. uit goede bron verneemt, zal met de huidige vleeschrantsoeneering worden doorgegaan tot Augustus, waarna tot zeer ingrijpende maatregelen zal moeten worden overgegaan. Alsdan zal de veestape) ten deele moeten worden afgeslacht, indien niet een andere weg alsnog gevonden kan worden. Verder verneemt het blad, dat nog slechts eenmaal vet zal worden gedistribueerd. Toen het bekend werd, dat het vleesch rantsoen was bepaald op 2 ons per hoofd en per week, hadden velen nog hun hoop gevestigd op de eenheidsworst ter vervan ging van vleesch. Aan die verwachtingen echter is thans de bodem ingeslagen. Het Rijks Centraal Administratie-Kantoor voor de Distributie van Levensmiddelen heeft aan de gemeente besturen medegedeeld, dat in het rantsoen vvn 2 ons ook de eenheidsworst is inbe grepen. Diefstal met paard en vragen. Een brutale diefstal heeft te Wassenaar plaats gehad. Met paard en wagen kwam men van Den Haag aangereden en stopte men voor het koren magazijn van den heer V. aan de Waalsdorperlaan. De sluiting van dit gebouw werd verbroken en men maakte zich meester van 30 H.L. haver, welke men naar Den Haag terugbracht. De politie heeft voordat de buit was verkocht, op de haver beslag kunnen leg gen. Men had reeds de haver onderling verdeeld, doch nog niet geleverd. Op de Wadden omgekomen. De lijken der drie jongelui uit Pieter- buren, die op de mosselvangst waren ge weest op de Wadden en niet terugkeerden, zijn gisteren op de kust gevonden. o Plotselingen dood. Dezer dagen zat een 55-jarige man, die sinds 5 maanden in het ziekenhuis te Utrecht verpleegd was, op het Centraal Station al daar te wachten op den trein naar Tilburg. Plotseling echter zakte de man ineen. De geneesheer moest den dood constateeren. Vlceschloozc dagen. De bekende schrijver Bernard Schaw zegt dat alle beginnende vegetariërs te veel eten en meenen door een grootere hoeveel heid het verschil in qualiteit goed te moe ten maken. Zij maken zich ziek door dit te veel eten en zeggen dan daarna, dat zij, door vergetariër te willen worden, bijna het leven hebben verloren. De vegetarische boeken zingen den lof van kaas, havermeel, tarwemeel, ongebuild meel, maïspap, linzen, sperzieboonen, erwten pudding, rijst, enz. Vleesch (zoo zegt hij) bestaat voor twee derden uit water en zelfs niet heel zinde lijk water begint ge met iets na te laten waaraan ge gewoon zijt, onverschillig of dit vleesch, aardappelen, cognac of morphine is, dan krijgt ge aanvankelijk ees onvoldaan gevoel en meent dat het honger is naar het nagelatene. Houdt ge echter stand vastig vol, dan kan ieder dat gemis over winnen. Zonder het nu bepaald te willen, zal een ieder gedwongen worden de proef met het vorenstaande te nemen. Er zijn toch tal van vegetariërs, die er gezond onder blijven Katwijk in rouw. Het schijnt nu vast te staan dat de Y. M. 242 en de K. W. 23, 73, 61, 101, 125, 66 en 146 met man en muis ver gaan zijn. In het geheel kwamen 49 per sonen om, onder wie 30 gehuwd en velen van talrijke gezinnen. Een voorrecht is 't dat bij alle rouw en droefheid althans de ellende der armoe de woningen niet binnentreedt. De weduwen ontvangen 30 pet. en 15 pet. voor ieder kind beneden den leeftijd van 18 jaar tot een maximum van 60 pet. van 't gemid delde weekloon, bedragende ten hoogste f 24. Onze schepen in Amerika. Het Hbl. verneemt, dat enkele reederijen, zoowel te Amsterdam als te Rotterdam, uit Amerika door bankaanwijzing betaling hebben gekregen voor het gebruik hunner schepen, die in de afgeloopen maanden in timecharter zijn geweest tegen 35 sh. per ton per maand. Het ligt naar het schijnt, in de bedoeling van Amerika, de thans in beslag genomen schepen ook als in time charter te beschouwen naar het tarief van 40 shilling, hoewel daaromtrent nog niets is vastgesteld. Een eigenaardige moeilijkheid schrijft het Hbl. die bij eventueele overéénkomst onder de oogen moet worden gezien, vormt de betaling der bemanning. Bij gewone timecharter heeft de reeder, die zijn schip verhuurt, uit de door hem bedongen vracht voor de kwjjting van de gages der bemanning te zorgen. Thans heeft men het geval, dat niet slechts de vreemde vlag op onze schepen wordt ge- heschen, maar tevens als gevolg daarvan ook de equipage in vreemden dienst over gaat, als zij dit tenminste wil. Geschiedt dat niet, dan zal Amerika zelve voor de voldoende bemanning hebben te zorgen. In beide gevallen heeft meri dus, tenzij daarin op andere wijze wordt voorzien te rekenen met de mogelijkheid, dat voor reedersrekening, zonder dat daarop zijnerzijds eenige invloed kan worden geoefend, equi pages worden aangenomen. Onder zulke omstandigheden wordt een toezegging van een huurcijfer per ton per maand vrijwel fictief. Onbepaald klein verlof. Men meldt uit Den Haag Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen in het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld op 10 April 1918 de dienstplichtige onderofficieren der militie lichting 1914 der onbereden korpsen met uitzondering van hen, die als telegrafist belast zijn met het bedienen van het toe stel Op 29 April 1918 de dienstplichtige onderofficieren der militielichting 1915 der Infanterie, die in het tijdperk van 15—17 Sep. 4914 zijn ingelijfd Op 10 Juni 1918 de dienstplichtige onderofficieren der militielichting 1914 die als telegrafist belast zijn met toesteldienst. o Dure grond. Te Den Haag is onlangs voor een per ceel aan de Spuistraat f 1015 per M2. be taald, bij de Dinsdag gehouden openbare veiling van huizen aan de Veenstraat en aan de Gorststraat zijn prijzen besteed voor het pand Veenestraat 54 f '1052 50 per M2 en Veenestraat 56 f1518 per M2. Volkssigaren. In een te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering van de Vereeniging van Klein- fabrikanten in de Sigarenindustrie, heeft een der afgevaardigden van het hoofd bestuur meedegedeeld dat het in de be doeling der regeering lag maximumprijzen vast te stellen voor de zoogenaamde volks sigaren, welke dan op bons verkrijgbaar worden gesteld. De regeering zou dan het tekort op de ruwe tabaksprijzen bijbetalen, hetgeen zou vergoed worden door de hooge prijzen, gesteld op den export. o De Petroleumnood. Naar de Haagsche bladen melden is de voorraad petroleum, die aan de lichtlooze gezinnen werd verstrekt met 1 April op. Aan die gezinnen, 8000, zullen dan kaarsen worden gedistribueerd. o Vrijgelaten schepen. Bij het departement van buitenlandsche zaken is bericht ontvangen uit Singapore, dat de aldaar vastgehouden Ned. schepen Daendels, Speelman en Schouten van de Engelsche regeering vergunning hebben gekregen om te vertrekken. o De kolen. Wij vernemen dat niettegenstaande de sluiting van de grens, de aanvoer van kolen zal worden voortgezet. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van HEUSDEN, maakt bekend dat op Dinsdag 2 April a s. des n.m. van 24 uur ten stadhuize gelegenheid zal bestaan tot het verkrijgen van bons voor reparatieleder. De aandacht wordt er op gevestigd dat niet in aanmerking komen zij, die in den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente zijn aangeslagen naar een inkomen van hooger dan f1200.evenmin als degenen aan wie reeds dergelijke bons werden verstrekt. Heusden 29 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. brengen de Lente en de aanstaande Zomer. Hoevelen, die thans lijden, zouden nog deze Lente genezen kunnen wnrden, indien zij slechts beseften, welke kracht Mijnhardt's Levetogen hun geven kan. met is niet alleen voor zwakken en zieken, maar ook voor gezonden meer dan aan te bevelen. Door het gebruik neemt het aantal roode bloedlichaampjes toe, de bleeke gelaatskleur maakt plaats vooreen rooden blos, terwijl gelijktijdig alle organen worden gevoed en gewerkt. Rugpijn, voortdurende vermoeid heid, hoofdpijn en duizeligheid ver dwijnen, zoodat het leven met een gezond en sterk lichaam genoten kan worden. Bus. v. f 0.90, f 1.75, f4 25, f8.25. Bij Apoth. en alle Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10'1 uur. Hensden. Donderdag-middag viel de dekknecht v. d. Amsterdamschehoot M. v. O. bij het aan wal gaan van de loopplank en geraakte te water. Door nabjj zijnde personen werd hij op het droge gebracht, hetgeen zonder hulp vermoedelijke treurige gevolgen zou gehad hebben. Het is nog niet met zekerheid be kend of de Heer van Andel, benoemd tot Rijks-Ontvanger te Roosendaal, zijne be noeming aanneemt. Indien geen geschikte woning gevonden wordt, zal verzocht worden de aanstelling in te trekken. Werkendam. Dinsdagavond is aihier in een openbare vergadering, uitgeschreven door de Vrijzinnige Kiesvereen., een lezing gehouden door den heer Jhr. De Muralt, lid van de Tweede Kamer. Op een duidelijke wijze werd door den spreker het stelsel der Evenredige Verte genwoordiging verklaard, terwijl na de pauze een propaganda-rede werd gehouden voor de Liberale Unie met het oog op de keuze, die de Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier zal hebben te doen. Donderdagavond trad voor de Antirev. kiesvereeniging alhier als spreker op Ds. Akkerhuis van Sleeuwijk met het onderwerp tegen de Revolutie het Evangelie, op deze vergadering was niet veel publiek aanwezig. Aalbnrg. Wegens het bedanken door den heer Andr. de Waal Hz., voor de herbenoeming als notabel, is als zoodanig gekozen den heer P. Michaël. Andel. Met het contracteeren van suiker bieten is hier heden een begin gemaakt. Voor levering voor 19 October is de prijs f 27.50, van 21 October tot 23 November f 26.en na 23 November wordt f 24.50 uitbetaald. Tot leden van den Gemeenteraad (waarvoor heden herstemming plaats had) werden gekozen de heeren J. G. Schouten en P. van Houwelingen. Baardwijk. 26 Maart. Hedenmorgen is alhier een veld-artillerist, die sinds enkele dagen in de provoost zat, waar hij werd bewaakt door een dubbele militaire wacht, per auto naar 't Krankzinnigesticht j>Voor- burg« te Vught vervoerd. Dit is nu in tijdsverloop van één maand reeds de tweede militair. Beneden-Langstraat. De riethandel, sedert eenige jaren lusteloos, is thans bij zonder levendig, doordien het riet thans in de plaats van stroo wordt aangewend voor de fabricatie van carton. Voor de scheeps vaart, waarvoor anders thans weinig te verdienen is, is dit een buitenkansje, daar vele schepen bevracht worden naar Gro ningen. De rietprijzen staan ook bijzonder hoog. Elshont. In de alhier gehouden ver gadering van den Gemeenteraad, werd, na ingekomen schrijven van Gedep. Staten, besloten het tractement van het hoofd der school in plaats van met 5 verhoogingen a f 50, aan te vullen met 4 verhooogingen f 75 en verder aan onderwijzers, met ver- i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2