ynnr Sigaren-Magazij n 's-BOSCH. y u 8» asostraat nis Somnielerwaa Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden. No. 3765. Zaterdag 13 April 1918. Bij dit nr. Mort een iioepi. LAND van altena 0 y Ditjdad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. ONOVERTROFFEN ZIJN Miss Annie Promator (Vorstenlanden) Rita A T Rita B 'ie vale Rita C J prachtkleuren. 5 ct. 6 7 8 HEERLIJK, VOL AROMA, UIT DE FIJNSTE HAVANA TABAKKEN SAMENGESTELD ZIJN ONZE: Vuelta A.b%<#.. 10 ct. Carlotta T 10 Mariska12 Uitsluitend, bij ons verkrygbaar. Is een artikel duur, dan is het hoofdzaak goed op kwaliteit te letten. Wij verkoopen uitsluitend kwaliteitsmerken. Hinthamerst. 24 Tel. int. 492. 55 BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het vredesoffensiefhebben de Duit- schers den slag genoemd, die in de laatste helft van Maart is gaan woeden. Zij wilden daarmee zeggen wij hebben geen vrede kunnen krijgen in weerwil van al onze ernstige voorstellen om den volkerenmoord te doen beëindigen. Hooghartig hebben onze tegenstanders de hand der verzoe ning die wij toestaken, teruggeslagen welnu, dan zullen wij den vrede afdwingen met de wapenen. Vredesoffensief.Tot nu toe lijkt het er niet op. In plaats van de begeerte naar vrede aan te wakkeren, heeft het losgebroken offensief den oorlogswil aan zienlijk gesterkt en de verbittering toege spitst. Om een enkel voorbeeld te noemen. Mac Adoo, de Amerikaansche minister van financiën, heeft verklaard, dat hij zou doorvechten tot het laatste oordeel. Hij zelf zal wel niet vechten. Ach, dat ware te wenschen, dat de bewindslieden4 die hun volkeren naar de slachtbank voeren, zelf eens in die schrikkelijke hel een paar weken moesten doorbrengen. Meneer Adoo zou bemerken, dat het werkelijk iets heeft van het laatste oordeel, en de lust zou hem en al zijn mede-oorlogsbeminnaars spoedig vergaan om langer in zulk een ondragelijke verschrikking te verblijven. Tot het laatste oordeel. Maar begint het niet langzamerhand daarop te gelijken Kan het nog vreeselijker En waar is FEUIL L ET OgT Een maatschappelijk schipbreukeling. door A. S. H. BOOMS, Oud Luitenant-Kolonel bij het N. I. leger. het einde De geallieerden droomen nog altijd van een eindoverwinning. Zij kunnen Duitschland wel niet klein krijgen, maar Duitschland heeft hen voorloopig ook nog niet onder den voet. Rusland en Roemenië zijn wel tam gemaakt en Italië zal waar schijnlijk binnenkort ook de duimschroeven worden aangezet Maar daarmee is de oorlog nog niet uit. Een andere Amerikaan van gezag heeft voorspeld, dat het nog wel drie jaar zou duren, voor de vrede er was. Een prettig vooruitzicht Zal Duitschland het dan niet zeg binnen een paar weken of een paar maan den gewonnen hebben Nu, het gaat nog steeds vooruit. Op het oogenblik is er een slag aan den gang bij Armentières. Tot ver over de 10.000 gevangenen zijn er in de laatste dagen gemaakt. De üuit- schers hebben hun aanval uitgebreid tot het front benoorden Armentières, en wel ongeveer tot Hollebeke. Het succes, dat de Duitschers tot dusver op de nieuwe plaats van aanval hebben behaald, is nog vrij beperkt, altijd gemeten naar den maatstaf, waarmee wij door de gebeurtenissen van den allerjongsten tijd hebben leeren meten In 1917 nog zou men van een verandering van den eersten rang hebben gesproken. Maar het is toch stellig groot en dreigend genoeg, om aan zienlijke tegenmaatregelen der geallieerden gebiedend noodzakelijk te maken. De streek, waar de aanval het eerst begon, is doorsneden met kanalen en zeer drassig, maar Ploegsteert ligt op het einde van een lagen heuvelrug, en vandaar west- Majoor ik vroeg u hier tegenwoordig te zijn bij mijne biecht, omdat ik nevens de vergiffenis van een Priester, die spreekt uit naam van een lief hebbend God, ook die hoopte te verkrijgen van een man van eer 1 als u, die oordeelen kan, of ik door mijne daden 'n smet wierp op mijne eer als ridder en edelman. Deze laatste woorden werden met diepen ernst en verheven waardigheid uitgesproken. De Majoor kon door aandoening over stelpt niet antwoorden, en knikte alleen als bewijs van instemming. Weldra klonk uit den mond van den biechteling het »mea culpa, mea maxima calpa,« waarna hij, even een gebed pre velend, roerloos bleef liggen. Eindelijk opende hij weder de oogen, zag zijne beide toehoorders een oogenblik weifelend en met een blik vol angstige verwachting aan, en daarna bracht hij hijgend op wanhopigen toon de woorden uit, Ik heb mijne broeder vermoord waarna hij weder in tranen uitbarstte. Ontzet, doch geroerd en medelijdend zagen de beide mannen den armen berouw- vollen lijder zwijgend aande Priester j legde troostend en zegenend zijn hand op het met zweet bedekte klamme voorhoofd van den biechteling en wischte zacht de rijkelijk vloeiende tranen af, terwijl de Majoor zenuwachtig op zijn knevel beet, om eene uitbarsting zijner aandoening te bedwingen en zich onwillekeurig met de hand over de oogen wreef. Na een oogenblik was Bedoe zijne ont roering in zooverre meester, dat bij zijne biecht kon vervolgen, die door beiden met eerbied aandachtig en zwijgend werd aan gehoord. Alleen namen zij een oogenblik de blanke bijna doorschijnende fijne handen van den lijder in de hunne, daardoor ge tuigenis willende afleggen van hun mede lijden en tevens om hem kracht te schen ken tot de zoo moeielijke bekentenis van de groote schuld die zijne ziel scheen te bezwaren de met zachte, nu en dan door ontroering of diepe smart afgebroken stem uitgesproken bekentenis van den biechteling, klonk in de plechtige stilte der ziekenkamer, als werd zij gesproken in de eerbiedwek kende ruimte eener aan God gewijde en door den Godsdienst geheil'gden tempel. Ten einde u in staat te stellen mijne misdaad met juistheid te beoordeelen, zoo ving Bedoe aan, is het noodig dat ik u in 't kort mijn levensloop mededeel, doch bij enkele punten iets uitvoeriger ben de bewijzen van alles zult u in een ver zegeld pakket in een mijner koffers vinden ik sta u beiden die geheime stukken ter waarts tot ten Zuiden van Calais blijft het terrein betrekkelijk hoog. Reeds zou een afknijpen van Armentières een ernstig ver lies zijn, dat duidelijk zou maken, dat de troepenmacht der entente, die ter plaatse beschikbaar was, niet tot afweer van den aanval voldoende was en reserves zullen moeten opkomen. Daar zal het de Duit schers juist wel om te doen zijn. Want als het waar is, dat de hoofdreserve van de entente voor Amiens is opgehoopt, dan zal die moeten worden verzwakt tot voor koming van ernstige rampen op het nu verder Noordwaarts aangevallen front. En geschiedt zulks, dan wordt de verdeding van Amiens verzwakt. Trouwens een groot gedeelte van de Frar.sche reserve moet al in beslag genomen zijn door de bezetting van bet 80 kilometer lange verlengstuk van de Fransche linie, en van alle reserve troepen, die verder Zuidelijk van Amiens staan, zal het vervoer aanzienlijk worden belemmerd, althans worden vertraagd dooi de omstandigheid, dat deze stad onder het vuur der Duitsche kanonnen ligt, de ver binding Parijs-Crépy Amiens is afgesneden en die over St. Just nauwelijks meer zal zijn te gebruiken. In deze omstandigheden schijnt het ons een aanzienlijk succes voor de Duitschers toe, dat zij, geheel afgezien van de recht- streeksche terreinwinst, op een plaats ten Noorden van het slagfront bij Amiens een druk kunnen uitoefenen, groot genoeg, om den toevoer van vijandelijke reserves noo dig te maken. Daar deze plaats geheel door hen is uitgekozen, blijft het intiatief aan hunne zijde. Wij zien dus, dat het succes nog altijd aan den kant der Duitschers is. En èls zij nu kunnen blijven voortrukken. En als zij nu het vasteland van Engelschen weten te zuiveren. E11 als zij Frankrijk en Italië tot bukken dwingen. En als zij dan in staat zijn Engeland uit te hongeren dooi de duikbooten. En als Ja als. Maar er kan nog zooveel anders uitvallen. 't Is wel eigenaardig. Telkens als het voor de geallieërden bang wordt, vindt men daarvan den terugslag in de Engelsche politiek. Toen Duitschland zoo machtig voorttrok in 1915—'16 werd de reusach tige Engelsche munitievoorziening en daarna de Engelsche aigemeenen dienstplicht in het leven geroepen. Thans eenzelfde verschijnsel. Duitschland maakt het zoo bar, dat de Engelsche re geering zich genoopt ziet, de dienstplicht lezing af, doch verzoek u dringend die na mijn dood te vernietigen en te verbranden, en de stof met mij te begraven. Ik zeide straks dat ik naast de vergif fenis van mijn Heiland, ook van u de verzekering hoopte te verkrijgen, Majoor, dat ik geene smet wierp op mijne eer als ridder en edelman, woorden die voor u misschien vreemd klonken in den mond van een gewoon soldaat, die den vulgairen naam Bedoe draagt, doch weet dat ik, door de omstandigheden gedrongen, met valsche papieren in Hollandschen dienst trad, want mijn naam had ik voor goed afgelegd en kan en wil die ook nooit meer dragen. Ik wil voor de wereld de paria blijven die ik geworden ben, doch een laatste gevoel van trots noopt mij u dien naam te onthullen en uw oordeel in te roepen, want al sterf ik onder een vreemden naam die mij volmaakt onverschillig is, mijn hart hecht door mijne opvoeding aan het bewustzijn van smettelooze eer. Hier hield de spreker een oogenblik op, zijne stem scheen meer vastheid gekregen te hebben en hij trachtte zich op te rich ten, doch zijne krachten begaven hem en het moede lichaam zonk weder in de kussens terug. Toch verried zijn blik de trotsch- heid waarmede hij zijne afkomst mede deelde, U ziet in mij de laatste afstamme ling van een oud en edel Piemonteesch geslacht, Markies Luigi Pancaiiere Somme- ï'iva, ridder van verschillende orden, luite- uit te strekken tot de mannen van 50 jaar en in beginsel ook tot de Ieren, die zelfbestuur zullen krijgen. M.a.w. de Britsche regeering koopt de militaire hulp van liet Iersche volk door het de zoolang gewenschte vrijheid te geven. Home Rule zal worden ingevoerd. Een eigen regeering zal Ierland ver krijgen. Maar wij weten hoeveel voetangels en klemmen bier liggen. Denk slecht aan liet feit dat de Roomsch-Katholieken en Protestanten (de Ulstermaunen) er elkander op het felst bestrijden en samen geen par lement willen vormen. In alle geval de Ieren krijgen bun Ho me Rule en hebben dit te danken aan het Duitsche offensief. Lloyd George heeft dit in een rede, in het Lagerhuis, als onafwijsbare eiseh ten krachtigste gêsteld. In diezelfde rede con stateerde de Spr. dat de Duitschers niet tegenstaande den toevoer van troepen uit Rusland, wat het aantal betreft, in de minderheid waren. En toch werden de En gelschen verslagen. Ja zegt Lloyd George dat kwam, omdat de vijand tijdens den mist aanviel, waardoor hij eerst werd be merkt, toen hij vlak bij de Britsche linie was. Bovendien hadden de Duitschers twee voordeelen ze hadden het voordeel van het initiatief èn ze wisten waar ze op los wilden gaan en kenden de afmetingen en tijd van aanval. Maar deze voordeelen hadden de gealli eerden toch ook kunnen hebben, indien zij, toen zij nog anderhalf maal zoo sterk als de Duitschers waren, zelf een krachtig of fensief waren begonnen. Uit de rede van Lloyd George klinkt een gedrukte stemming. Tegenover Amerika is zijn toon koel. Hij voelt zich teleurge steld de beloofde hulp blijft te lang uit. En de nood stijgt. Op allerlei wijze. Ook in Engeland. Denk alleen aan die vele of ficieren die sneuvelen. Ais gij in de Engel sche geillustrieerde tijdschriften de portret ten ziet van die jonge mannen, nauwelijks de kinderschoenen ontwassen, die ver van eigen land in den vreemde hun leven lieten dan wordt gij door ontroering aangegrepen. In de maand Maart (de bloedige oogst van het groote offensief' is hier bij nog niet in rekening gebracht) waren tegen 11074 minderen 1043 officieren gevallen. Het percentage der laatste is dus wel bizonder hoog. Eén officier op de elf man. Verder weinig nieuws van belang. Met betrekking tot ons eigen land mag nant-kolonel adjudant en vertrouwde van den koning van Piemont. Daarna nam hij den zegelring van zijn vinger en toonde hen het daarop gegra veerde wapen. Ziedaar mijn familiewapen, ging hij voort met het fiere devies, »Piu alto, spero onesto x»Steeds hooger, doch op eer lijke rechtvaardige wijze. Onder de indruk dier met waardigheid uitgesproken voorstelling, bogen de beide toehoorders zich onwillekeurig, alsof die plaats had in eene zaal van 's konings pa leis en met ernst en diepe aandacht volg den beiden het verhaal van den man, die zich eensklaps uit een ander gezichtspunt aan hen voordeed. Mijn vader, die zeer hooge staats betrekkingen bekleedde, zoo vervolgde Bedoe, was, vooral in de onrustige tijden vóór en tijdens mijne geboorte en gedurende de eerste jaren mijnër jeugd, een man van groote beteekenis en invloed, die vooral nog toenam toen het kolossale fortuin dat mijne moeder mede ten huwelijk bracht, den naam van ons oud maar verarmd ge slacht met nieuwen luister omgaf, en wij daardoor vermaagschapt werden aan de edele geslachten »DelleTorre« en»Durazzo«, die eertijds Milaan en Genua beheerschten. Mijne moeder, eene gravia Bianca Or- ganasco, was, voor zoover ik mij herinneren kan door de mededeelingen van anderen, een zachte, lieve vrouw van groote schoon heid zij stierf reeds een paar jaar na DR44GT BAIILMANVs Heeren- en Kimleikleediiig. («oriiicliein. als curiosum worden vermeld dat Schie dam gesloten is. Het zal geen graan meer voor zijn branderijen ontvangen. Dat had al veel eerder moeten geschieden. Reeds veel te lang is het onmisbare voedzame graan misbruikt om er een drank uit te fabriceeren, welks gebruik nog nooit waar achtig geluk maar wel onbeschrijfelijk veel onheil stichtte. Wat ons betreft bfijve Schiedam gesloten voor immer. BUITENLAND. TrotzUy en Finland. Een merkwaardig bericht brengt de Voss. Ztg., dat Trotzky van plan is Finland te heroveren met behulp van de Entente. Er schijnen reeds besprekingen te zijn aange knoopt en mag men de verschillende be richten gelooven, dan zou de Entente hel pen in ruil voor de Entente-eigendommen in Rusland. 0 Volgens den Weenschen correspondent van het Berliner Tageblatt maakt het mi nisterie van buitenlandsche zaken geen ge heim van de pogingen die van O.-H. zijde zijn aangewend om tot een aigemeenen vrede te komen. Ook keizer Karei heeft aan die pogingen deelgenomen. Algemeen bekend is bv., dat de Ame rikaansche hoogleeraar Andersen ongeveer 3 maanden geleden Czernin heeft bezocht om met hem de mogelijkheid van een be middeling door Oostenrijk en de Ver. Sta ten te bespreken. mijne geboorte en ik bezit niets dat mij hare trekken in herinnering zou kunnen brengen. Ik ben geboren te Turin, doch het grootste deel mijner kindschheid bracht ik door op een der landgoederen mijner moeder in de nabijheid van Ivrea, in de wandeling »het kasteel genoemd, waar zij ook stierf en begraven werd. Mijne opvoeding was toevertrouwd aan een priester, die men pater gobernore» noemde en mijn vader had geen betere keuze kunnen doen, want Pater Agostino was hoogst bekwaam en bezat, nevens degelijke en eerlijke be ginselen, een groot ontwikkeld gevoel voor de schoone edele kunsten. Hij wist mij op verstandige wijze te leiden, zoodat ik niet alleen een christelijk, degelijk en ridderlijk karakter, zoomede vele kundig heden verkreeg, maar ook flink, gezond en sterk werd. Tot mijn twaalfde jaar leefde ik rustig en kalm in die heerlijke streek, gevormd door de uitloopers der bergen aan de Zwitsersche grens, die voorloopers van de Mont-Blanc, welke men bereikt langs een prachtigen, verrukkelijken doch moeielijken weg door het romantische dal van Aosto welks gelijke in natuurtooneelen ik nog nergens aantrof. Uren lang doolden wij onvermoeid rond, onze kennis vermeerde rende, mijne spieren versterkende en mijne bewondering voor het natuurschoon ver- grootende. 6 r- Wordt vervolgd i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1