Er komt graan uit Amerika Voor den pennestrijd tusschen Czernin en Ciemenceau is te Weenen de belang stelling al aanmerkelijk geluwd. De aan dacht is veel meer gevestigd op de bewe ging van de Tsjechen tegen Czernin. De »Basler Anzeigerc schrijft»In alle redevoeringen, welke ter gelegenheid der verjaring van het intreden der Unie in den oorlog zijn gehouden, komt zeer veel voor van het ideale der eigen opofferings gezindheid en van de egoïstische machts wellust van den tegenstander, zooals pre sident Wilson zich uitdrukte in zijn rede. Een wanklank in deze schoone en wellui dende accoorden geeft echter het thans bekend wordende Hollandsche protest tegen de inbeslagname der Hollandsche schepen, waarover men merkwaardig weinig leest. Temidden der overweldigende gebeurtenis sen zal toch ook het protest van een neu traal volk, hetwelk zich van den eenen dag op den anderen meer en meer aan den honger en den nood ziet prijsgegeven het is in Amsterdam reeds tot onlus ten gekomen niet geheel onopgemerkt blijven. De kern der rede is gelegen, waar Wil son verklaart, dat hij zelfs in dit oogen- blik bereid is een rechtvaardigen, billijken en eerlijken vrede te sluiten, onder voor waarde, dat deze vrede gewild en oprecht zij en de zwakke en sterke naties daarin volgens denzelfden maatstaf behandeld wor den. Deze voorwaarden zijn eigenlijk door de tegenpartij eenigszins vervuld, tenminste wordt de bereidwilligheid daartoe .uitge sproken. Doch Wilson meent de overeen komst met Rusland niet slechts als een weigering, maar juist als een uitdaging te moeten beschouwen. Interressant is daarbij nog het feit, dat Wilson ditmaal verklaart dat hij de moeite heeft genomen met de woordvoerders van Duitschland van ge dachten te wisselen, terwijl hij vroeger, gelijk bekend, verklaarde, dat hij met de tegenwoordige woordvoerders en regeer ders van Duitschland in het algemeen niet kon onderhandelen. (Deutscher Nachrichten). Vrouwenarbeid tijdens het overgangstijdperk. De oorlog heeft dermate een verschui ving van de grondstellingen voor den vrou wenarbeid veroorzaakt, dat na den oorlog, tijdens het overgangstijdperk, zich bijzondere moeilijkheden zullen voordoen, wanneer niet tijdig maatregelen genomen worden. Te dien einde heeft in Duitschland de veree- ging voor sociale verbetering zich tot den Bondsraad en den Rijksdag gewend met een adres betreffende de behandeling van den vrouwenarbeid gedurende het over gangstijdperk. In het adres wordt er op gewezen, dat de arbeid door vrouwen ge durende den oorlog belangrijk is toegenomen met een gelijktijdige afname van den arbeid door mannen. De omzetting van de oorlogs industrie in de vredesindustrie, het inkrim pen van de eerste, het gebrek aan grond stoffen, de terugkeer der mannen uit het leger, zoomede andere oorzaken zullen na het sluiten van den vrede van grooten in vloed zijn op den vrouwenarbeid, waartegen tijdig maatregelen dienen te worden geno men. De groote slag in Frankrijk. BERLIJN. De slag bij Armentiéres blijft een gunstige loop nemen. Wij zijn in de voorsteden van Armentiéres gedron gen. Bezuiden Estaires werd de La we op eenige plaatsen overschreden. o LONDEN. De slag houdt op geheel het front van het kanaal van la Bassée tot dat van Yperen naar Koomen aan. In de buurt van de Lawe en het kanaal van de Leie ongeveer van Lestrern en Armentié res is verwoed gevochten. Onze troepen zijn van Armentiéres te ruggenomen, welke stad vol gas staat. Ten N. van Armentiéres is de toestand eenigs zins gewijzigd. BINNENLAND. Washington, 12 April. De War Trade Board heeft vergunning ver leend tot onmiddellijke verscheping van 2 scheepsladingen graan naar Nederland, terwijl er aan een derde stoomschip vergunning zal worden verleend om naar Argentinië te varen, teneinde aldaar een lading graan voor Holland in te nemen. Ernstige ongeregeldheden te Haarlem. Te Haarlem is het gisteren den geheelen dag rumoerig geweest. De burgemeester had samenscholingen van meer dan 5 personen verboden. Over treding zou met geweld worden gekeerd. In het Rozenprieel werd de straat op gebroken en werden politie en militairen met steenen gebombardeerd. Verschillende charges werden gemaakt en eenige schoten werden in de lucht gelost. De bakkerswinkels blyven morgen ge sloten. Eén doode, 4 gewonden. Men seint nader Het is gisteren den geheelen dag zeer rumoerig geweest te Haarlem. Herhaal delijk is het tusschen de opgewonden me nigte, die zich brood zocht te verschaffen, en politie en militairen, tot ernstige bot singen gekomen. Daarbij werd door de burgerij met steenen geworpen, die op verschillende punten van de stad uit de huizen en muren gebroken werden om er naar de politie en soldaten mee te gooien. Het brandpunt van de onrust waren Witstraat, Gedempte oude Gracht, Klein Heiligland en Groote Houtstraat. Bij een der vele charges, waarbij met scherp werd geschoten, is in de Janstraat de 66-jarige Th. Smit, op het oogenblik dat hij zijne woning wilde binnengaan, getroffen en on middellijk gedood. Vier andere personen werden bij die gelegenheid ernstig gewond. Eerst tegen 10 uur 's avonds was de rust in de stad eenigszins teruggekeerd. Te Rotterdam. Gistermorgen zijn in verschillende stads deelten vooral te Kralingen broodwagens geplunderd. Groepjes vrouwen wierpen de wagens omver en roofden de brooden. Op het Oostplein heeft de politie een groep van ongeveer 400 vrouwen uiteen gedreven. Tegen den avond stak de onrust op verschillende punten der stad weer den kop op. De troebelen concentreerden zich voornamelijk op de Westkruiskade, op den Goudschen Singel en omgeving en op Katen- drecht en de Hillebuurt. Telkens en telkens weer moest de politie chargeeren, waarbij harde klappen werden uitgedeeld. In de genoemde buurten zijn nog enkele winkel ruiten ingegooid. Verschillende winkeliers hadden den voorzorgsmaatregel genomen, hun ruiten te blindeeren. Verscheidene mannen en jongens zijn door de politie in arrest gesteld, die op heeterdaad betrapt zijn op het gooien met steenen. Twee agenten zijn bewusteloos geslagen. Op Hillesluis stond tijdens de relletjes jnist een wagen van de R T M., geladen met iepen-blokjes, stil. In een oogwenk bestormde de menigte den wagen en, eer de politie het verhinderen kon, was hij leeggeplunderd. Met den trein van acht uur kwam een bataljon infanterie aan het station D. P. aan. Het werd onder dak gebracht in verschillende scholen. Verder kwamen ongeregeldheden voor te Enschede, Schiedam en Leeuwarden. In Amsterdam was alles rustig. In den Haag was het in den middag zeer woelig. Er werd voor bakkerijen en bakkerswinkels gemanifesteerd en ruiten werden stuk gegooid, doch de betoogers konden worden uiteengejaagd. Om 1 uur heeft een troep opgeschoten jongens door eenige vrouwen aangezet, in de Hemster- huisstraat een banketbakkerswinkel geplun derd na de groote spiegelruit met steenen te hebben ingegooid en verder met stokken tot gruis te hebben geslagen. Even later gebeurde hetzelfde bij den winkel van Paul Kaiser in de Elandstraat, doch de bakkers knechts wisten de bende te verjagen. Inmiddels was men op ander terrein flink aan het vechten geraakt. Herhaaldelijk moesten charges worden uitgevoerd met stok en sabel, terwijl ten slotte de agenten, toen zij met steenen werden geworpen revolverschoten losten in de lucht. Bij de Nieuwstraat had zich een uitwas van den stoet, van de z,g. manifestatie afgescheiden onder den uitroep Naar het Paleis naar het Paleis Het kwam daar tot een botsing tusschen betoogers en po litie. De instrumentenwinkel van de firma Tamson in de Nieuwstraat was het eerste slachtoffer. Spoedig vlogen ook in Lijnkamps kle dingmagazijn de steenen door een tweetal groote spiegelruiten. Nog bleef de politie kalm, ze liet den stoet passeeren, de Groen markt over, de Hoogstraat in, waar de ruiten van de theesalon Backer en de daarnaast gelegen zilverwinkel ingegooid werden. Een agent wilde daarop den da der grijpen, maar toen ontstond een tu mult. Een bende van opgeschoten jongens vielen den agent aan, ontnamen hem zijn sabel en gingen hem daarmede te lijf. Een vrouw, die een handvatsel van een kin derwagen als wapen had, gaf hem een klap op het achterhoofd, waardoor een ga pende wonde ontstond en de agent bewus teloos ineenzakte. Van alle kanten schoot daarop politie toe, die toen ook van haar vuurwapenen gebruik maakte. Naar alle kanten knalden de schoten, ook uit het publiek, terwijl een charche op groote schaal werd uitge voerd. Een der omstanders liep daarbij een sabelhouw op, terwijl een ander een schotwond in zijn hoofd ontving. Onder- tusschen bleef de bende met steenen gooi en, waardoor verschillende ruiten getroffen werden en een soort paniek ontstond. Toen de politie eindelijk het terrein meester was, werd de zwaargewonde agent naar het politiebureau Rivier-vischmarkt overgebracht en na aldaar voorloopig te zijn verbonden, per auto van den Eerste Hulpdienst naar het Ziekenhuis overgebracht. De twee getroffen burgers konden na ver bonden te zyn te voet naar huis vertrek ken. Een rechercheur bleek door een revol verschot uit het publiek te zijn gewond, gelukkig onbeteekenend. o Versche eieren. De minister van landbouw heeft met ingang van heden vastgesteld een maximurn- groothandelprijs voor versche eieren f 12 per 100 stuks, een maximum-tusschen- handelprijs van f 12.75 per 100 stuks, en een maximum-kleinhandelprijs voor versche eieren van 14 cent. (St.Ct.) Ïloofdstembureau-Tvrccdc Kamerverkiezingen Bij Kon. besluit van 6 dezer zijn voor het tijdperk van 16 April 1918 tot 15 April 1922, benoemd, buiten den voorzitter aangewezen in artikel 33, derde lid, der Kieswet, bij het hoofdstembureau ter ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Kieskring Itot lid jhr. rar, A. Th. Schade van Westrum, lid van den ge meenteraad te 's-Hertogenboschmr. R. W. J. C. de Menthon Bake, rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Herto genbosch II. J. van Eggelen, gemeente secretaris te Heusden A. Verdijk, hoofd commies ter provinciale griffie te 's-Her togenbosch tot plaatsvervangend lid mr. 1. A. Swane, lid van den gemeenteraad te 's-Hertogenboschmr. dr. C. M. van Leeuwen, advocaat en procureur te 's-Her togenbosch W. van Sas, hoofdcommies ter gemeente-secretarie te 's-Hertogenbosch. o Schiedam stopgezet. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meld Nu de verwachting zoo gering is ge worden, dat uit den vreemde nog brood koren zal worden aangevoerd, mag niet langer rekening gehouden worden met de overwegingen, welke tot nu toe de alge- heele sluiting der Schiedamsche branderijen als een te scherpe maatregel deden be houden. Schiedam zal dan ook geen graan meer voor zijn branderijen ontvangen, de voorraad die er nog is, mag worden op gebruikt, zoodat er nog voor een paar weken werk is. Graan uit Duitschlaiul voor de geïnterneerden. Naar het Persbureau Vaz Dias uit goede bron verneemt heeft de Duitsche regeering in principe besloten ten behoeve van de broodvoorziening der Duitsche geïnterneerden in ons land graan uit Duischland te zenden. De desbetreffende bijzonderheden zullen in overleg met de Nederlandsche regeering nog nader worden geregeld. Duurtcbyslag op pensioeneu en wachtgelden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot toekenning van een duttr- te-byslag op pensioenen en wachtgelden, waarmee in totaal 3.000,000 guldeu zal zijn gemoeid. o Schol. Woensdagmrrgen zijn te Tiel voor de distributie aangekomen 10 manden schol. De toeloop van kooplustigen was zoo groot, dat twee agenten van politie noodig waren om den verkoop te regelen. Binnen een uur was alles uitverkocht. Kan de distributie in Heusden en andere gemeenten ook geen schol machtig worden Het zou thans zeker een algemeen gewild artikel zijn. Fransche kinderen. Er worden onderhandelingen gevoerd om een duizendtal Fransche kinderen, van wie er velen reeds drie jaar in ons land ver blijf houden, met de drie hospitaalschepen naar Engeland te brengen, van waar zij dan de reis naar hun vaderland kunnen voortzetten. De kettinghandel. Het gebeurde op een plaatsje, laten we maar zeggen X. in de Meierij. Zeker sigarenfabrikantje verkocht aan A 100.000 sigaren 45 gulden. A. zette de partij over aan B. voor f 55 per mille, terwijl C. het zaakje weer van B. kocht voor f 70. C. komt bij eerstgenoemden fabrikant terecht en weet deze partij si garen aan hem te verkoopen voor f 75 per mille. Eenige weken verloopen en de sigaren fabrikant reclameert bij C. de partij siga ren deze klopt bij B. aan, die zich met A. in verbinding stelt, welke laatste de sigarenfabriek herinnert aan zijne bestelling. Gevolg is, dat het sigarenfabrikantje spoed moet zetten achter de aflevering van een zending sigaren, die hij verkocht voor f 45 en terugkocht voor f 75, zoodat hij op zijn eigen sigaren nog f 3000 moest toegeven De voedselnood. Het IJaagsche Corr. Bur. meldt Naar wij vernemen is de Regeering in alle opzichten ailigent ofn jjUfbevolking van het noodige te voerzien. 1. Maandag is de distributie van nuchtere Kalveren tege lijk met het slachtverbod in gang gezet. Voorts is thans een aanvang gemaakt met de verstrekking van de extra-kaas, ter aanvulling van het verminderd broodrant soen. Zoo is naar Amsterdam 80.000 K.G. kaas afgezonden, waarvan 50.000 K.G. bestemd zijn voor de stad zelf en 30.000 K.G. voor de omliggende gemeenten. Tegenover deze regeeringszorg dient men zich te doordringen van het feit, dat Nederland zich thans met het strikt noodige voor de volksvoeding tevreden meet stellen en dat men door herrie en relletjes de beschikbare levensmiddelenvoorraad niet kan vermeerderen Van de steenovens. Dit jaar zal langs de Waal de campagne op de steenovens laat beginnen en vroeg eindigen. Ofschoon de steenen zeer duur zijn, zal de productie veel kleiner wezen wegens gebrek aan steenkool. De ovens worden meest verwarmd met dennenhout. De steenen zijn er niet te mooier om. Konijnen. Ten bewijze dat bij den huidigen vleesch- nood de konijnen enorm in prijs stijgen, vermelden wij dat voor goede raszuivere volwassen moêren van Vlaamsche Reus en Zilverkonijn te Nijmegen en te Arnhem reeds tot f 25 betaald wordt. Er zijn zelfs contracten afgesloten, waarbij de ei genaar zich verbindt tot het afstaan van alle jonge konijnen ad f 3 per stuk, leef tijd 4 5 weken. Natuurlijk zijn dit de beste rassen, doch ook van het gewone huiskonijn is de prijs minstens verviervou digd. Iedereen wil konijn houden, omdat er geen vleesch meer is. o Doodgestoken. De ongeveer 50-jarige J, P., te Putten, is Woensdag door een beschonken boeren knecht zoodanig met esn mes in den buik gestoken, dat hij thuis aan de gevolgen is overleden. De dader is aangehouden. o Gesneuveld. De weduwe Koopmans te Hommerts (Fr.) heeft bericht ontvangen, dat haar zoon, die in het Amerikaansche leger als aviateur dienst deed, in Frankrijk gesneu veld is. De moord-inbraak te Norg. Te Norg is aangehonden de arbeider D., de vermoedelijke dader van de onlangs daar gepleegde inbraak met moord op den landbouwer Tiens. De verdachte heeft reeds bekend. Beschuit voor rattenvergiftiging. Op een zolder van een brood- en beschuit fabriek op de De Ruyterkade, te Amsterdam, hadden twee schilders een kist gevonden met kleine blokjes beschuit, zoo groot als klontjes suiker. Zij hebben daarvan gegeten en zijn al gauw onwel geworden. De blokjes beschuit bevatten namelijk arsenicum, en waren bestemd voor het vergiftigen van ratten en muizen op schepen. Beide schilders moesten in het Gasthuis opgenomen worden de toestand van een hunner is ernstig. Hij is thans in het Wil- helmina-Gasthuis. o De Nieuw-Amsterdam. Het stoomschip Nieuw-Amsterdam van de Holland-Amerikalijn is Dinsdagnacht om lVg uur den Nieuwen Waterweg binnengestoomd. Ziekte onder de koeien. Te Renesse zijn verschillende koeien na het gebruik van lupinenpeulen, ziek ge worden en eenige dieren zijn reeds ténge- volge daarvan bezweken. o ïeisje aangeschoten. Bij poging tot verbod uitvoer werd een 16-jarig meisje te Brunssum dooreen soldaat kommies in het onderlijf getroffen. Ter verpleging werd het meisje naar het hos pitaal te Heerlen vervoerd. o Diefstal van broodkaarten. De politie te Delft is een belangrijke diefstal van broodkaarten op het spoor gekomen, gepleegd ten nadeele van het levensmiddelenbureau te 's-Gravenhage, door een controleur van dat bureau. Tegen den broodbakker H, te Hof van Delft, die de gestolen brood kaar ien had gekocht, is proces-verbaal wegens heling opgemaakt. Te zijnen huize werden 200 broodkaarten in beslag genomen. Mede is proces-ver- baal opgemaakt tegen drie personen, die de broodkaarten hadden gekocht en ver handeld. Verlaging van brandstoffenprijzen. Naar de »Tel uit goede bron verneemt zullen de prijzen voor huisbrand eenigzins verlaagd worden. Gemeentelijke verbouw voedingsgewassen. De Minister van landbonw heeft bepaald, dat gemeentebesturen, welke voornemens zijn aardappelen, peulvruchten en groenten te verbouwen op gronden, welke tot dusver nog niet voor den bouw van voedingsge wassen in gebruik zijn. met inbegrijp van grasland, zooveel van de opbrengst van dien verbouw ter beschikking zal worden ge laten, als noodig is om het Regeerings- rantsoen der verbouwde producten per hoofd van dat deel der bevolking, hetwelk niet zelf genoemde producten verbouwt, aan te vullen tot een nader vast te stellen normaal rantsoen. Opgaven omtrent de overeenkomstig deze regeling met verschillende gewassen be bouwde oppervlakte dient vóór 1 Juni 1918 aan den betrokken Regeeringscommissaris graaninzameling te worden toegezonden. Een aanranding. Toen de boschbaas van het Zeisterbosch nog laat in den avond een route maakte, hoorde hij al spoedig geritsel in zijn om geving. Twee mannen kwamen uit het hout te voorschijn, zeggende tegen elkaar daar is hij, en daarop onmiddellijk met een. knuppel den baas op het hoofd sloegen,, waardoor hij neertuimelde. De aanranders zetten zich op den loop en de baas eenigs zins tot bezinning komende spoedde zich naar een geneesheer om de wor.den, waar uit het b'oed stroomde te verbinden. In middels werd de politie gewaarschuwd, die zich de plaats liet aanwijzen waar de aan slag was gepleegd, waar de knuppel lag waarmede was geslagen de politiehond die knuppel ruikende, liep pijlsnel op een huis eenige minuten van daar staande, aan, waar gelijktijdig met de komst van de po litie het licht werd gedoofd. Toen geklopt werd kwam een oude man te voorschijn, die op de vraag of zijn zoons tehuis waren, hun de plaats wees waar zij te bed lig gende, zich in een sterke slaap hielden en bijna niet daaruit te wekken waren. Uit het verhoor bleek echter, dat de hond de rechte plaats en personen had aangewezen,. Dure boerenpaarden. Bij het boelhuis te Anna Paulownapolder werden zes paarden, vier oudere en twee 2-jarige, verkocht voor f 6471. Een dei- oudere kwam op f 1700, een der 2-jarige op f 915. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER YAN HEUSDEN, noodigt belanghebbenden uit op Maan dag 15 April a.s. van 24 uur des na middags ter secretarie opgave te doen van het aantal kinderen boven den leeftijd van 12 maanden, die volgens een over te leggen verklaring van den behandelenden genees heer kindermeel of maizene moeten gebrui ken. Heusden, 12 April 1918. De Burgemeester voornoemd,, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10'1 uur. Hensden. Naar wij vernemen worden tot nu toe ongekende prijzen voor gerookte ham besteed. Zoo wordt ons medegedeeld dat door

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2