Bij üii nr. behoort een üoegsel. Und van ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3767. Zaterdag 20 April 1918. SuÏtenlandsch overzicht. FEUILLETON. KlillifANYs ïlecren- en Goriiicliem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.05, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. ONOVERTROFFEN ZIJN: HEERLIJK, VOL AROMA, UIT DE Miss Annie5 cl. ™NSTE HAVANA TABAKKEN Promator (Vorstenlanden) 6 SAMENGESTELD ZIJN ONZE: Rita A T16» Vuelta Abajo10 ct. Rita B L,c 1 f, vale 7 Carlotta 10 Rita C 1 prachtkleuren. 8 j Mariska12 Uitsluitend. bij ons verkrygbaar. Is een artikel duur, dan is het hoofdzaak goed op kwaliteit te letten. Wij verkoopen uitsluitend kwaliteitsmerken. Sigaren-Magazijn fj II gtl'110SCH Hinthamerst. 24 Tel. int. 492. S-DUObn. Wat zou het toch wezen dat den Duit- schers nog immer de bovenhand doet be houden op het westelijk front Volgens zeggen van Lloyd George, de Engelsche eerste minister, hebben de ge allieerden nog steeds, wat het aantal be treft, de meerderheid, hun artillerie is ster ker en beter, de organisatie is onovertref baar, en zij zijn bovendien de meesters in de lucht. Bovendien is, volgens generaal Haig, de Engelsche soldaat in alles uit muntende boven zijn Duitschen collega, of zooals Reuter het uitdrukte alle Duitsche soldaten, die aan het offensief meedoen, zijn ongeschikt om te vechten. Maar als dit nu zoo is, hoe komt het dan, dat de Duitschers, met een minder aantal solda ten, met troepen van inferieure kwaliteit, met minder kanonnen, terwijl de vijand de lucht en de zee beheerscht, niet alleen niet worden terug geslagen, maar voor waarts rukken, gevangenen maken, voor deden behalen en maar niet gestuit kun nen worden in hun zegevierenden opmarsch Zou het misschien hierdoor komen, dat de Duitschers in de kunst van oorlogvoeren hun tegenpartij verre de baas zijn Hoe meer de geallieerden er den nadruk op leggen, dat de Duitschers in alles minder waardig zijn, des te duidelijker stellen zij in het licht, hoe knap het dan toch is, de onovertrefbare Engelschen uit hun sterke stellingen te jagen en dat maar niet een enkelen dag, maar gedurende bijna een geheele maand. De tegenstand der Britsche troepen is bewonderenswaardig, Er is nog geen be sliste nederlaag door hen geleden. Wel is hun verdedigingslinie doorbroken, maar een beslissing is nog geenszins door de Duit schers behaald. De massa's zijrt hij den verdediger ook nog veel te reusachtig. Men vergete ook niet dat het warnet van loop graven en de trechtervelden schier onover komelijke bezwaren opleveren voor den aanvaller om zijn artillerie spoedig genoeg op te brengen. Doch ook het terugtrek kende leger heeft een hovenmenschelijke taak te verrichten, Immers niet alleen de troepen, doch ook de vluchtende bevolking versperren de wegen, waarlangs de ver sterkingen moeten komen. Daarbij komt dat troependeeleri, die tijdelijk het verband zijn kwijt getaakt, onnoodig lang verloren posten verdedigen en ontzettende verliezen lijden Dat de aanvaller in het voordeel is, springt in het oog. Hij kart de plek uit kiezen waar hij zal aangrijpen. Hij kan zijn maatregelen zoo nemen, dat ze hem het meeste voordeel aanbrengen, terwijl de aangevallene maar moet afwachten en op alle gebeurlijkheden moet voorbereid zijn. Nu, de Duitschers hebben nog immer de leiding in handen. En zij winnen nog steeds terrein. Terrein van belang. Ten Noorden van de Leie hebben zij nieuwen vooruitgang gemaakt nog wel nadat de Engelschen daar hun reserves in den strijd hadden geworpen. Bailleul is gevallen. Ja de geallieerden trekken nu terug in den Een maatschappelijk schipbreukeling. door A. S. H. BOOMS, Oud Luitenant-Kolonel bij het N. I. leger. Hij droeg het aan een bandje om den hals, doch ontdeed zich nu daarvan, be schouwde het stilzwijgend eenige oogenblik- ken, drukten er met de meesten eerbied een kus op en legde het toen naast zich neder. Toen wij eens, ging hij na een oogen- blik weder voort, met eenige vrienden een bergtocht maakten, dwaalden Marietta en ik, zonder dat wij het bemerkten, van het gezelschap af en bevonden ons eensklaps alleen te midden van de stilte en de een zaamheid der geheimzinnige en indruk wekkende bergnatuur, Of het nu de indruk dier eenzaamheid, of wel de geheime aantrekking onzer beide jeugdige en luid kloppende harten was, ik weet 't niet, maar weldrt stonden wij daar zwijgend hand in hand en onze oogen spraken een taal waarbij woorden overbodig zijntoen vleide zij vol vertrouwen het lieve kopje tegen mijn zwoegende borst, in extase drukte ik den eersten reinen kus der liefde op hare rozenlippen en zij beantwoordde dien. Toen waren wij verloofd, doch alles moest nog geheim blijven totdat ik de toe stemming zou verkregen hebben van haren vader die te Florence vertoefde. Overgelukkig keerde ik r.aar Turin terug, omdat de toekomst mij nu zoo rooskleurig en zonder wolken toescheen, want sedert lang hadden wij elkaar onuitsprekelijk lief. Helaas 1 hoe bedroog ik mij!... 't Was de laatste maal dat ik haar zag en dat ik hare lieve stem hoorde Ontroerd zweeg de lijder eenige oogen- blikken, zachtjes het bloedkoraalen handje streelende dat naast hem lag. Te Turin teruggekeerd, vervolgde hij toen hij zich hersteld had van de aandoe ning die hem overmeesterde, ontving ik van mijn Vorst eene zeer vertrouwelijke opdracht, die mij voor een half jaar naar Sicilië riep, zoodat ik in de onmogelijkheid was om terstond de noodige stappen te Florence te doen ik deelde dit mijne Marietta mede, haar verzoekende mij nu en dan uitgebreid te schrijven wat haar wedervoer, opdat ik, wetende dat zij ge zond en gelukkig was, de mij opgedragen moeilijke taak met lust, ijver en moed kon volbrengen. Daar het doel mijner reis eene diepe geheime politieke beteekenis had, was ik genoodzaakt, ook om de vele gevaren die mij wachtten en waardoor mijne zending kon mislukken, tijdelijk van naam te ver anderen, terwijl ik bovendien niet juist kon opgeven wanneer ik in de eene of andere plaats zoude zijn, daar veel van het toeval en de omstandigheden afhing; boog om Yperen. Wij kunnen ons in denken welk een ernstige tegenslag dit voor hen is als wij ons in herinnering roepen wat do Westminister Gazette schreef toen ten vorigen jare de Engelschen in den slag bij Yperen Poelcapel! in hun macht kregen. »De oorlog is nu in wezen gewon nen en de Duitsche autokratie is verslagen door de kracht der Britsche wapenen. Uit deze uitlating blijkt wel van hoe groot belang de boog om Yperen voor de Engelsche oorlogvoering was. En nu gaat men dien hoog ontruimen. Het is een bewijs dat de Engelschen geen versterkin gen bij de band hadden, voldoende om den aanvaller tegen te houden. De terugtocht gaat natuurlijk stapsgewijs en om iederen meter grond wordt verwoed gevochten. Het is nu maar de vraag waar de terug trekkende troepen het eerst weer stand zullen houden. Ook aan de Somme worden weer troe- penophoopingen waargenomen dat een teeken schijnt, volgens Reuter, dat de Duitschers de hoop, om naar Amiëns door te breken nog niet hebben opgegeven. De geallieerden hebben nu eindelijk de lang hegeerde eenheid van bevelvoering gekregen. Uit Parijs wordt gemeld: Gedurende de 25 dagen van het offen sief heeft generaal Foch achtereenvolgens de titels van »opper-verbindingsofficier« (grand officier de liaison), strategisch leider der geallieerde legers en ten slotte van opperbevelhebber gekregen. Thans zijn wij dus aan het einde der evolutie gekomen. Naar van zelf spreekt gaat het hier om wat anders dan orn een verandering van woord. De Britsche en Fransche regee- ïingen hebben Foch de meest uitgebreide volmacht verleend, zoowel wat betreft de groepeering, de hergroepeering der legers, de benoeming van aanvoerders, als de be voegdheid om aan het hoofd van de strijd krachten of van bepaalde diensten in de Engelsche en Fransche legers mannen van zijn keuze te plaatsen, Foch bezit de volle vrijheid van handelen en zijn hesluiten zullen niet worden betwist. De overeen stemming op dit punt is volkomen tusschen de beide belanghebbende regeeringen. Het zal dan ook niet lang meer duien of de Duitschers zullen gewaar worden dat het éénvoudige Britsch-Fransch-Amerikaansche leger tot stand gekomen is. Van de andere gevechtsterreinen weinig nieuws. De Turken veroverden Batoem op het dit was de reden dat ik wel eenige be richten van Marietta ontving door tusschen- komst van vertrouwde vrienden, doch met recht vermoedde ik dat er ook eenige harer zoo lief geschreven brieven verloren gingen. Vooral bij het laatste deel mijner zending, waarhij ik hoofdzakelijk in de binnenlanden vertoefde, bleef ik soms geen vier uur op dezelfde plaats, zoodat het mij niets ver wonderde, dat ik in de laatste maand in 't geheel geen tijding mijner bruid meer ontving. Wel had zij mij kort te voren geschreven, dat mijn broeder Giaccomo meer bijzonder werk van haar maakte, blijkbaar met de ernstige bedoelingen en daarbij gesteund werd door zijne moeder, doch daar zij er bij voegde dat zij besloten was bij de eerstvolgende ontmoeting aan beiden onze geheime verloving hekend te maken, was ik daarover niet ernstig onge rust onwillekeurig huiverde ik echter toen ik dat bericht las, want ik begreep dat het beiden te doen was orn de bruidschat die Marietta bezat meester te worden en dat zij niets onbeproefd zouden laten om het onschuldige kind naar hunne wenschen te dwingen het was mij echter een troost te weten dat zij hen onze verhouding zou openbaren, zoodat beiden, hoe hebzuchtig zij ook waren, haar reeds als zuster en dochter zouden moeten beschouwen. En bovendien wat kon ik doen, gebonden door mijn plicht Ik kon alleen haar waarschuwen om op hare hoede te zijn, belovende spoedig bij haar te komen, om Kaukasische front. Ter zee hebben de Engelschen in het Kattegat tien Duitsche treilers tot zinken gebracht. In Oostenrijk-Hongarije is Baron Burian tot Czernins opvolger benoemd. Baron Burian is tijdens dezen oorlog reeds eerder minister van buitenlandsche zaken geweest en wel van het begin van 1915 toen graaf Berchtold was afgetreden tot einde 1910, toen hij zijn portefeuille verwisselde met die van financiën en Czeiv zin aan buitenl. zaken kwam. Burian is dus Czernin's voorganger en opvolger tevens. De correspondent van de N. R. C. schreef indertijd omtrent den nieuwen dignitaris »lk heb Burian hooren kenschetsen als een ietwat eenzelvig en stroef mensch, die wei nig contact had met de buitenwereld, meer ambtenaar dan handig, vindingrijk en plooi baar diplomaat. Hij is een stil in zichzelf gekeerd mensch, van wien men over het algemeen niets weet dan dat hij met groote toewijding en ijver zijn moeilijke taak heeft vervuld. Hij geldt voor een beschermeling van den zeer energieken minister Tisza. Burian is een Hongaar. Door deze benoeming zal de koers wel dezelfde blijven. Na de telegrammen die Keizer Karei en Keizer Wilhelm met el kander gewisseld hebben kan men ver wachten dat Baron Burion in de voetstap pen van zijn voorganger zal treden. Al leen vermoeden wij, dat hij meer aan den leiband van Duitschland zal loopen dan graaf Czernin. Nog een berichtje uit Berlijn De gemaakte buit der centralen in het laatste half jaar loopt in de miljarden. Alleen aan kanonnen en artilleriemunitie hebben ze op veel meer dan een miljard mark de hand gelegd. De waarde der vermeesterde machinegeweren bedraagt meer dan 60, van het rollend spoorweg materiaal ongeveer 250, neergeschoten vlieg tuigen en ballons zoo wat 60 miljoen mark. Daar is de ontelbare buit aan allerhande oorlogstuig nog niet bij. De geweldige voorraden van kleeren- en verzorgings opslagplaatsen in Rusland, Italië en Noord Frankrijk waren zelfs niet te schatten. De buit aan gummi en koper in Noord- Frankrijk alleen dekt de behoeften van het Duitsche leger voor een jaar. De gansche buit heeft het vaderland voor een bedrag ter hoogte van een volle oorlogs- leening van de verplichting om in de oor logskosten bij te dragen ontslagen. dan niet meer te scheiden. Ik gaf haar zelfs in overweging naar haar vader te Florence te gaan, doch helaas mijn brief kwam te laat Door de vele gevaren aan mijne zending verbonden en door de menigvuldige bezig heden, vooral tegen het einde mijner werk zaamheden, vergat ik die bijzonderheden en keerde weldra te Turin terug, trotsch op den verkregen uitslag, daar ik als negen en twintig jarig jongeling den weg had gebaand, waarlangs Garibaldi later overwin nend zou voortgaan, voor het geluk, de een heid en de vrijheid van Italië. Toen ik later dien zegetocht vernam, kon ik zeggen, »dat is mijn werk, want ik heb het voorbereid en het slagen ge makkelijk gemaakt,maar toen was ik reeds een vergeten soldaat ergens in een der woeste binnenlanden van Indië. Te Turin aangekomen, begaf ik mij rechtstreeks naar mijn Koning om hem mondeling rapport te doen omtrent mijne opdracht, daar ik wegens gevaar voor ver raad bijna niets op papier had staan en dat weinige nog in geheimschrift. Gelukkig en gestreeld door de loftuigingen van mijn Vorst en trotsch op de hooge be looningen die mij wachtten, keerde ik huis waarts, voorzien van een koninklijk verlof van vier weken, zoodat ik naar Florence zou kunnen gaan, en, niet twijfelende aan de toestemming des vaders, hoopte ik ook in dien tijd mijne Marietta als bruid huis waarts te voeren. DRAAGT liiiHlei'kleediiig'. buitenland. BERLIJN. De mil. »Voss. Ztg." mede werker zegt, dat Foch, afgezien van de zelfstandig niet bruikbare Amerikanen, nau welijks meer over de helft van zijn opera- tieleger ter afweer van den dreigenden aanval op Parijs beschikt. Onderwijl heeft hij nu het opperbevel ook over de Britten gekregen en is honoris causa opperbevelhebber, maar de facto ech ter is stilzwijgend vooropgezet, dat hij slechts één taak heeft, n.l. het bruggehoofd Calais en daarmede de Britten te redden. Vervult hij dien taak niet dan kan Lloyd George zijn verantwoordelijkheid op hem en Frank rijk, den falenden bondgenoot schuiven en daarmede zijn eigen reusachtiger! schuld' dekken. o Desnoods 1.5 millioen man. LONDEN. De Daily Mail« verneemt uit New-York, dat, volgens inlichtingen uit Duitschland, Hindenburg bereid is, voor de overwinning een prijs van anderhalf milli oen gesneuvelden en gewonden te betalen. Het is bewezen, dat, eer het offensief begon, de militaire en de polieke leiders hun toe stemming gaven en verklaarden, geen te genwerpingen te zullen maken op de voort zetting van het offensief tenzij het maximum van het geschatte verlies zou worden over schreden. De militairisten moeten den politieken leiders hebben verzekerd, dat zij er ten volste op vertrouwen, hun doel te zullen bereiken, dat onder meer omvat inlijving van Fransch grondgebied en de De oude voedster mijner verloofde wachtte mij bij mijne te huiskomst op en reeds aan de uitdrukking van haar gelaat zag ik, dat zij mij een voor mij verpletterend bericht bracht. Doodelijk ongerust voerde ik haar rnede naar mijne kamer en gelastte haar mij alles, wat het ook zijn mocht, kort doch omstandig mede te deelen. Voor zij echter met weifelende stem haar verhaal begon, vroeg ik haar, leeft Marietta nog waarop zij slechts met een enkelen hoofdknik antwoordde. Dit was mij voorloopig genoeg Zij leefde Al het andere was naar mijne meening bijzaak, want ik had nog niet het minste vermoeden van de ongehoord laag hartige misdaad mijner bloedverwanten. Verontwaardigd en bedroefd verhaalde zij mij wat ik reeds wist, en voegde er bij dat mijne stiefmoeder en mijn broeder zich, na de mededeeling onzer geheime verloving, eenigen tijd teruggetrokken had den en allen omgang vermeden eindelijk hadden zij haar weder bezocht, schijnbaar berustende in het onvermijdelijke en door hun gedrag als liefhebbende bloedverwanten het vertrouwen van het argelooze kind gewonnen, dat de reinheid zelve, geen lage monsterlijke bedoeling kon raden achter schijnbaar hartelijk aangeboden vriendschap. NIEUWSBLAD «oor Hst Lay yii HeisQBi en Aliens, ie Langstraat en de Bommelerwaaril. 8 Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1