kust van Vlaanderen bij Duitschland en het betalen van een zware schadeloosstelling, De verliezen zijn veel zwaarder dan is berekend. Sedert het offensief is gestuit, zijn de militairisten kennelijk van meening veranderd. Zij waarschuwen althans het Rijk, dat het het wellicht noodzakelijk zal zijn, den vollen prijs te betalen. Met dat al rust de Amerikaansche re geering zich toe op een langen oorlog. o Hollaudsclie geleerden in Duitschland. In de reeks voordrachten van Holland- sche geleerden, welke de Bond van Duit- sche geleerden en kunstenaars heeft ge organiseerd, trad vorige week te Berlijn op prof. Verrijn Stuart uit Utrecht met een voordracht over den economischen wederbouw na den oorlog. De voordracht werd bijgewoond door den Pruischen Mi nister van Landbouw, Dr. Schmidt, den Nederlandschen Gezant Baron Gevers en tal van vooraanstaande personen uit de wetenschappelijke kringen te Berlijn. Prof. Verrijn Stuart betoogde, dat bij geen volk de optimistische levensbeschouwing en cons tructieve gedachte zoo sterk ontwikkeld zijn als bij het Duitsche Deze krachten, die den vroegeren opbloei van land en volk hebben gemaakt, sterkten in den oorlog en zullen het Duitsche volk zich eerder doen herstellen dan zijn tegenstanders. Maar de menschheid in één groot organis me. De kracht van den een is een steun voor den ander. Het is in het belang van de gansche menschheid, dat de levens- en arbeidskracht van Duitschland naar buiten uitstraalt. Met het volste recht zal van Duitsche zijde verlangd worden, dat de Parijsche boycotpplannen niet ten uitvoer komen en Duitschland zijn grondstoffen koopt, waar het wil. Als vrijhandelaar zou de spreker het zeer op prijs stellen, wan neer Duitschland te eeniger tijd weer tot den vrijhandel zou terugkeeren. Wanneer Duitschland daartoe zou kunnen besluiten, dan ware het bij de herstelling der eco nomische wereldverhoudingen een leidende plaats verzekerd. Prof. Stuart verkreeg met zijn voordracht grooten bijval. o De Amerikaansche brood ma ml Toen Amerika aan Zwitserland beloofde maandelijks 30.000 ton broodkoren te le veren, viel den Zwitsers 'n pak van het hart. Den redders van overzee werd warme dank gebracht voor de edelmoedigheid, waarmee zij de Europeesohe zusterrepubliek beloofden bij te staan. Dat was in De cember 1917. In dezelfde maand nog zouden de eerste 30.000 ton komen. Maai er kwam niets. Het nieuwe jaar bracht nieuwe zorgen. Januari ging voorbij, zon der dat de Ver. Staten er aan dachten, dat belofte schuld maakt. Februari en Maart nog geen koren. De Amerikaansche broodmand kwam de Zwitsers niet verras sen, In het laatste van Maart kwam het berichtAmerika heeft broodkoren voor Zwitserland klaar liggen, Verlicht heradem de men. Maar de vreugde was van korten duur, wantvoor de verzending waren de schepen bestemd, die Amerika aan de Hollanders had ontnomen. Het geheele transport zou varen onder Amerikaansche vlag. Onder de in beslag genomen schepen bevonden zich ook de schepen, die de Bonds raad gecharterd had. Voor zulke schepen had Duitschland vrijgeleide beloofd. Varen deze evenwel onder Amerikaansche vlag, dan is deze gunstige bepaling niet meer van kracht, ook al is de vracht voor Zwit serland bestemd. Achter deze kwestie zit blijkbaar een truc. Amerika wil het n 1. doen voorkomen, alsof zij bereid is, graan te zenden, maar dat haar goede wil af stuit op de tegenkanting van Duitschland. Intusschen, Zwitserland krijgt geen koren. o In de Vereenigde Staten wil men 70 millioen dollar uitgeven voor de stichting van fabrieken ter bereiding van stikstof uit den dampkring. De opbrengst zal in oorlogstijd voor de vervardiging van mu nitie en daarna van kunstmest worden aangewend. Verder heeft Wilson zijn zegel gehecht aan den bouw van hydro-electri- sche werken. Voorts zijn er fabrieken in aanbouw voor de bereiding van 30 ton salpeter per dag. Dan zullen daar 5000 man vast werk hebben. Een overval iu het Kattegat. Volgens een bericht van den opperbevel hebber der Engelsche zeemacht, zijn bij een overval, die den 15 April in het Kat tegat is ondernomen, tien Duitsche treilers door kanonvuur tot zinken gebracht. De bemanning is door de Britsche schepen gered. De Britten leden geen verliezen. De Ëngelschen in Frankryk. De »Berl. Lok. Anzeigert schrijft »Arniens en omgeving zijn op bevel der Engelsche legeraanvoering door de Fran- sche bevolking burgerlijke bevolking ont ruimd. Den bewoners werd geen tijd ge laten, hun vee mede te nemen. De tal rijke thans aan hun lot overgelaten kudden worden door de Engelsche troepen gevan gen. De Ëngelschen behouden het vee, slachten het en gebruiken het naar eigen goeddunken. De ontstemming der Fran- sche bevolking tegen de Engelsche bond- genooten is groot. (Deutscher nachrichten.) De groote slag in Frankryk. Berlijn De vijand liet gisteren in ons bezit groote gedeelten van het door hem in maandenlange gevechten met ongehoord groote offers gekochte Vlaamsche front. Het leger van generaal Sixt von Arnim nam, den voet voor voet terugwijkenden vijand scherp vervolgende, Poelcapelle, Lan- gemarck en Zonnebeeke af en wierp hem tot achter de Steenbeek terug. Ten Z. van Blankaertzij hield een vij andelijke tegenaanval onzen opmarsch tegen. Ten N. van de Lys wonnen wij onder krachtige artilleriebescherming terrein en zuiverden eenige machinegeweenuurnesten. De gevechten van de laatste dagen brach ten meer dan 2500 gevangenen, eenige kanonnen en talrijke machinegeweren in onze handen. Op het slagfront aan weerzijden van de Somme nam de af en toe oplevende vuur- actie bij Moreuil en Montdidier zeer in hevigheid toe. Op den O. oever van de Maas hadden kleinere ondernemingen bij Ornes en Wat- ronville volledig succes en leverden gevan genen op. BINNENLAND. Graan voor Nederland. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat de Regeering bereid is in te gaan op het jongste aanbod van de Ge associeerde Regeeringen betreffende het afstaan van graan aan Nederland, onder de voorwaarde dat gelijkertijd uit Neder land drie schepen naar Amerika zullen varen. De Nederlandsche regeering heeft goede redenen om er niet aan te twijfelen, of de veilige vaart dezer van Nederland uit te varen schepen zal van Duitsche zijde ge waarborgd zijn. Onze gezant te Berlijn is met de Duitsche regeering daarover in on derhandeling het antwoord hierop is ech ter nog niet ingekomen Schepen, die na 20 Maart in Ameri kaansche havens zullen komen, zullen niet in beslag worden genomen. o Standaardschoencii. Bij ministerieele beschikking zijn de vol gende prijzen, bij goede fabrikatie, vastge steld I. Manspantoffels en fietsschoenen f 7 50 f10.75. 2 Mansrijgbottines en derby rijgbottines f 11-f22.50. 3. Mansrijgmolières en derby rijgmolières f 13.25—f20.25. 4. Manswerkschoenen f9fll. 5. Vrouwenknooplaarzen f 11.75-fl9.50. 7. Rijg- en derbylaarzen voor vrouwen f 9.50-f 18.75. 7. Vrouwen lage rijg- en derbyschoenen f8.25—f 16.50. 8. Vrouwen bandschoenen met hak, een voudig model f 7.50—f 10.25. 9. Vrouwenpantoffels f5.50f7,50. 10. Meisjes-en kinderknooplaarsjes f4.75 f15. II. Meisjes- en kinderrijg- en derby laarzen f 4 25f 14.50. 12. Jongens rijg- en derbybottines f5.75—f 18.50. 13. Jongens-, meisjes-en kindersandalen en bandschoenen f3.75f 12.75. Bakkersactie. In een druk bezochte vergadering van den Prov. Groninger Bakkersbond werd besloten met alle ten dienste staande mid delen de regeering te dwingen toe te ge ven aan de wenschen der bakkers. Don derdag zal waarschijnlijk in den Haag wor den besloten tot algemeene staking. o Een rijwielhandelaar te Rotterdam en vijf losse werklieden zijn aangehouden als medeplichtig aan den diefstal van ruim 700 kilogram eetbaar vet uit een pakhuis in de Bloklandstraat alhier. Dit vet is voor f 1800 aan een koopman verkocht. Ver dacht van heling van het gestolene is de koopman B. K. uit de Verbraakstraat, die ook aangehouden is, terwijl op ongeveer f 700, afkomstig van den verkoopsom, be slag is gelegd. Eet maar baukbiljetteu Ze leefden met hun beiden vreedzaam te Vlijmen, Ze hadden het goed en be hoefden niet bang te zijn van den vleesch- nood, want ze hadden 2 gerookte hammen en 2 gerookte schouders in den schoorsteen, benevens nog een aangesneden ham. Nu kwam de verzoeker, in de gedaante van een koopman, die voor de 4 stuks in den schoorsteen f200 bood. De vrouw was er sterk tegen maar de man kon de verzoeking niet weerstaan en, tegen den zin van de vrouw, verhuisde het gerookte vleasch, voor 20 bankbiljetten van f10. De vrouw, sprak niet meer over het ge val en gaf den man toch eiken dag zijn boterhammen met gerookt spek belegd. Edoch, aan alles komt een einde en nu was er geen vleesch meer. De vrouw klaagde niet, maar toen man lief als naar gewoonte naar den Bosch ging en in sde Paternostereen kop kof fie vroeg, en zijn boterhammen uit het papier haalde, keek hij vreemd op, want er stak papier tusschen eiken boteiham. Nader bleek, dat elke boterham met een bankbiljet van f 10 was belegd. Er was geen ham meer, en nu moest hij zich dan maar met het geld behelpen. Het slot van de geschiedenis laat zich wel denken. Bij de ontknooping werden geen buren tot getuigen geroepen. (Historisch.) o Extra rantsoenen. Minister Posthuma heeft de gemeente besturen nog eens nadrukkelijk doen weten, dat alle rijst, geen enkele soort uitgezon derd, ter beschikking van de regeering moet blijven, i.e. het Rijks Centraal Administra tiekantoor voor de Levensmiddelen en dat de gemeenten niet eigenmachtig hoeveel heden ter beschikking van de ingezetenen mogen stellen. De rijst moet, behalve voor zieken en zwakken, bestemd blijven als voedselreserve, om in tijden van zeer bij zondere schaarschte aan aardappelen, als rantsoen-aanvulling te kunnen dienen. De minister zal beoordeelen, wanneer daartoe kan worden overgegaan. Garnalen. De vorige week werden door de garnalen- visschers te Stellendam vijf dagen gevischt met vangsten van 600 tot 700 kg. ge middeld. Alles werd aan de pellerijen ge leverd tegen 20 cent per kilo. o Ondervoeding. In de Stationstraat te Hilversum is een 35-jarige soldaat van het Leger des Heils wegens verval van krachten ineen gezakt. De man had in twee dagen niets te eten gehad. Op last van dr. ten Brink is hij opgenomen in de R.K. ziekenverpleging. Er iu geloopen. Het volgende komieke geval deed zich deze week in Zaandam voor, zoo lezen we in »Het Volk« Een mevrouw miste een paar lakens en verdacht haar dienstbode ervan ze te hebben weggenomen. Zij maakte dit ook aan de dienstbode kenbaar en dreigde door de politie een onderzoek te zullen laten instellen. De dienstbode ontkende doch stelde er toch hoogen prjjs op dat door de politie een onderzoek werd ingesteld. Zij ging zelfs verder en zegde zelf de politie te laten roepen indien het nu niet door me vrouw werd gedaan. Het gevolg was, dat de politie werd ontboden en dat door deze een onderzoek in het kamertje der dienstbode werd in gesteld. Er werd evenwel niets gevonden. De agent dacht hierna weer te ver trekken, doch nu noodigde de diensbode hem uit om haar te volgen, dan zouden de vermiste lakens door haar worden aan gewezen. Zij leidde den agent naar boven waar de lakens werden gevonden, dienst doende tot afdekking van een groote hoe veelheid gehamsterde levensmiddelen. Me vrouw had alzoo haar vermiste lakens terug maar de levensmiddelen werden in be slag genomen. o Bloedvergiftiging. Een 14-jarige jongen te Dever, verwondde zich aan de knie. Hij werd naar het zie kenhuis te Groningen vervoerd en is daar na een vreeselijk lijden overleden. o Een boerenbedrieger. Te Winschoten is na verhoor door de justitie in voorloopige hechtenis gesteld J. B., 42 jaar, kwakzalver en reiziger te Groningen, die te Sellingen, gemeente Vlachtwedde, een landbouwer die in mi litairen dienst moest, voor f60 had op gelicht zeggende, dat hij hem, met mede werking van een Groninger dokter, zou laten afkeuren en ongeschikt voor den militairen dienst zou laten verklaren. De kindermoord te Prinsenbagc. Op 18 Mei 1913 werd te Prinsenhage het achtjarige zoontje v. d. Broek vermist. Den volgenden dag werd het lijk gevon den en uit het onderzoek bleek, dat zekere M. v. H een gepensionneei d mil tair, die werd aangehouden, d ch na \ei hoor weer in vrijheid gesteld. Deze man heeft thans uitlatingen gedaan, welke tot zijn arrestatie leidden. Bij zijn eerste ver hoor heeft hij alles bekend. Er wordt een onderzoek naar zijn geestvermogens inge steld men meent, dat hij ontoerekenbaar is. o Om de uitgaven in zake de posterijen te dekken, overweegt de Minister van waterstaat ernstiglijk een ingrijpende her ziening der posttarieven. -o Te Stratum is deze week bij afwezig heid der bewoners ingebroken bij v. D in de Laagstraat en een bedrag van f 600 ontvreemd. Ongelyk verdeeld. De eenheidsworst die op vele plaatsen voor vele gezinnen nog onbekend is, wordt, schrijft het »N. v. d. D.« in onderschei dene dorpen van Groningen bij 5 ponden tegelijk aan doorvarende schippers en an deren verkocht, omdat de boeren van vleesch en spek ruim voorzien en van deze worst niet gediend zijn. Als 'n staaltje hoe 't slachtverbod werkt diene, dat te Haren door één slager in 14 dagen 70 koeien geslacht zijn, terwijl op een half uur afstand te Groningen geen kilo vleesch verkrijgbaar was. Op iedere koe is f 150 verdiend. o Een verdwaald oudje. De bewoners der hofstede Esveld te Barneveld, vonden een fatsoenlijk gekleede oude vrouw geheel verkleumd voor de deur liggen. Toen de landbouwer de on gelukkige flink verwarmd en een stevige boterham had gegeven, vertelde het vrouwtje te Apeldoorn woonachtig te zijn, waar zij den vorigen avond haar woning had ver laten, om bij een bakker een broodje te gaan halen. Wegens haar slecht gezicht, had zij den winkelier echter niet kunnen vinden en weldra was zij nu geheel ver dwaald. Zoo lang haar krachten dit toe lieten, was zij maar steeds doorgewandeld, totdat zij eindelijk bij genoemde boerderij, op ruim 6 uur afstand van haar huis, van uitputting in elkaar was gezakt. Nog deelde zij mede mej. Pannekoek te heeten, ongeveer 25 jaar vroedvrouw te zijn geweest en reeds 75 jaar te tellen. Vervolgens werd het oudje naar het station gebracht, waar men haar in den trein hielp, die haar weer huiswaarts voeren zou. Dieven. Bij een weduwe te Achttienhoven Utrecht, vervoegden zich twee jongens uit Utrecht om lompen te koopen. Toen de zich weer verwijderde om de lompen te halen, sloop een der jongens in een zijkamer, forceerde een kastlade, en kaapte f 40. Bij haar terugkomst bemerkte de vrouw het en waarschuwde den veldwachter, die de jon gens achterna zette en hen terugbracht naar de weduwe, waar ze hun buit moes ten terug geven, vervolgens werden zij aan de Justitie overgeleverd. o Oorlogsbcgrootiiig. (Buitengewoon krediet, enz.) Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Oorlogsbegrooting voor 1918. Toegevoegd wordt een nieuwe afdeeling: ^Uitgaven wegens het buitengewoon onder de wapenen roepen van de dienstplichtigen der militie enz.« waarvoor in totaal wordt uitgetrokken f 158.500.000. De meeste van de uitgaven waarop ge rekend moet worden tot instandhouding van het gemobiliseerde leger of wel als rechtstreeks en onvermijdelijk gevolg van een toestand van mobilisatie, verschillen niet aanzienlijk van de voor de tweede helft van 1917 genoemde bedragen. Er is gerekend op aanschaffing van 600 paarden voor aanvulling van het geschatte verloop bij de artillerie en treinen en op 411 paarden voor aanvulling van rijpaarden bij de cavalerie, waarvoor met inbegrip van reis- en verblijfkosten, een bedrag wordt vereischt van f 1.090.000. Voor fou- rage wordt geraamd f 5,744,000. De verhooging van het maximum der vergoeding wegens kostwinnerschap tot f 3 per dag zal een niet onbelangrijke styging van deze uitgaven ten gevolge hebben; het bedrag der verhooging is naar globale schat ting te stellen op f 1.500,000. o Manufacturen in beslag genomen. Op de Eindhovensche Stoom- en Hand weverij »de Ires« te Stratum is door den burgemeester op last van den minister van Landbouw de geheele voorraad manufac turen, welke een waarde van minstens f 500.000 vertegenwoordigt, in beslag ge nomen. De firma heeft de fabiiel.stop „ezel. Circa 200 arbeiders en arbeidsters zijn werkloos en zonder verdiensten. Zij hebben zich per adres tot den munster gewend. o Het broodrantsoeu. Met den meest mogelijken nadruk, schrijft de »N. Rott. Ct.c, moet er op worden gewezen, dat, naar alle waarschijnlijkheid of de oorlog nog voortduurt of niet, om het even wat onze graan voorziening aangaat, niet de komende maanden, maai de lente en de zomer van het volgende jaar de moeilijkste maanden zullen zijn. Het is absoluut noodzakelijk, te trachten voor die maanden, althans eenigen reserve- voorraad veel zal het in geen geval kunnen zijn te maken. Bespottelijke opjaging. Te Lobith zijn bij een landbnuwer 70 boerenkippen publiek verkocht voor f 1006.50 d. i. gemiddeld circa f 15 per stuk. Ze werden twee aan twee verkocht, de laatste exemplaren golden f22 per stuk zonder de ongelden. Het bakkersbedrijf, Eenige bestuursleden van het comité van de Vereenigde bakkerspatroons-organisaties, von den Haagschen Bestuurdersbond van Coöperatieve Vereenigingen en van het Centraal Comité van Arbeiders-cooperaties hebben eergisteren gesproken met" eenige leden van de Tweede Kamer, om hun hulp in te roepen, teneinde stopzetting van het bakkersbedrijf te voorkomen. o Aardappelen. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Nu en dan wordt de indruk gevestigd, alsof er nog uitvoer van aardappelen plaats vindt. Zoo berichtte Het Centrum, dat via het station Venlo een aantal wagons klei- aardappelen den grens zouden zijn overge gaan. Met stelligheid kan echter worden verzekerd, dat sinds 4 Augustus 1917, toen het met de nieuwe aardappelen gedaan was, de uitvoer is stopgezet en geen en kele uitvoervergunning meer is uitgereikt. o Duitsche kinderen. Volgens de Telegr. heeft de Verein für Pflege Deutscher Kinder voorloopig haar werkzaamheden gestaakt, met het oog opï den economischen nood in Nederland. Er I zou nog slechts een transport Duitsche 1 kinderen in ons land komen. Brood zonder bons. In een circulaire doet de minister van H Landbouw, naar aanleiding van het ge-1 rucht dat nog steeds in enkele streken 1 door bakkers brood wordt afgeleverd zon-fl der teruggave van broodbons, alsmede dat f er graan door de landbouwers wordt ach- i tergehouden, een beroep op de medewei'- king der burgemeesters om iederen mis- ij stand met kracht uit den weg te ruimen 1 en grondig te doen controleeren of graan 1 achtergehouden, hetzij frauduleus vervoerd I of gemalen wordt, of door de bakkers brood f- zonder inneming van broodbons wordt af- J- geleverd, in welk geval onmiddellijk pro- fc ces-verbaal wegens overtreding van art. 1 25 en 21 der Distributieregeling van brood, S bloem, meel en rogge moet worden opge-1 maakt. Voorts verzoekt de minister bij de bak- i kers te doen nagaan, of zij meel en bloem F van andere dan de voorgeschreven samen- II stelling in voorraad hebben. Ten slotte is den Regeeringscommissaris- sen verzocht om voor die streken, waarvan j het algemeen bekend is, dat ernstig wordt geknoeid, nog beter dan tot heden wellicht l het geval was, een organisatie in het leven s te roepen, waardoor het hun mogelijk zal zijn bij alle molenaars, bakkers, handelaren en andere daarvoor in aanmerking komende personen huiszoekingen te doen en te blij- ven doen plaats hebben. Gebleken frau-| dnleuze handelingen zullen met strenge, administratieve maatregelen gestraft wor-s den. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10'1 uur. Heusden. Vrijdagmorgen ten 10.15 passeerde boven de gemeente in de noor delijke richting een vliegmachine, vermoe delijk van eigen nationaliteit. Ook denzelfden dag, ten 3.45 passeerde weder een soortgelijk vliegtuig, nu in z.w. richting. In de examen-commissie voor cand. a a \n het srel was Verdacht werd misdaad m het spei was

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2