voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de ha. 3707. Zaterdag 20 April. Vastzittend Slijm Op vergaderingen, ■—Vreest geen examen 18011 SLECHTS EEN GULDEN EEN ORGANIST IN RUIS EEK DRUK OF DE KOOP JOH.DEHEER-Rotterdam H. A. RONSEL, op de borst, Accountantskantoor van 's-Hertogenbosch, behoorende bij het BUITENLAND. Keizerlijke gift ten behoeve der terug- keerendc krijgsgevangenen In Duitschland wordt een fonds gevormd ten behoeve van uit krijgsgevangenschap terugkeerende militairen, teneinde hun tijdens hun oponthoud in de quarataine- stations versnaperingen te doen toekomen. De keizer heeft als grondkapitaal voor dit fonds een bedrag van 250.000 Mk. be schikbaar gesteld. Een nieuw geneesmiddel tegen de malaria. De Prager geneesheer Dr. Joseph Matsch- ko, die in Weenen een bijzondere studie maakt van de malaria, heeft een nieuw geneesmiddel tegen deze ziekte gevonden. De jonge geneesheer heeft uit het fonds van Graaf Lichtenstein een gift ontvangen, teneinde zijn onderzoek nog verder te kunnen voortzetten. Om den scheepsbouw in de Vereenigde Staten op alle manier te bespoedigen, is er nu een regeling ontworpen voor extra- treinen, die bij elkaar 50 millioen voet planken van de kust der Stille Zuidzee moeten vervoeren en rechtstreeksch naar die van den A.tlantischen Oceaan gaan. Daarmee zal maar een vijfde vari den tijd gemoeid zijn, gemiddeld voor het goederen vervoer vereischt. Achttien houten schepen, tesamen 53.000 ton, zullen vóór 1 Mei van stapel loopen en 20.000 ton van dezelfde soort, aan particuliere werven uitbesteed, zal vermoe delijk tegen dien tijd eveneens te water zijn. Men verwacht, dat de werven aan de Z.O. kusten volgende maand niet langer van houtverzendingen van de Stille Zuid zeekust afhankelijk zuilen zijn, daar er dan wel dennehout uit de buurt voor beschikbaar zal zijn. De terechtstelling ran Itolo. Parijs, 17 April. Na afloop van het aanvullend onderzoek in de zaak-Bolo was men er niet onkundig van gebleven dat het noodlottig einde naderde. Men ver nam in den loop van den nacht dat de terechtstelling voor den volgenden ochtend was vastgesteld. Het ontwaken van den veroordeelde was op vijf uur, het vertrek uit de gevangenis op half zes bepaald. Ver scheiden personen veronderstelden dat de ver oordeelde eenige nieuwe onthullingen zou doen van dien aard dat ze hem een uitstel van eeni ge minuten of eenige dagen zouden Jbezorgen. Anderen beweerden dat de hartziekte, waar aan Bolo lijdend was, hem zijn vonnis zou be- paren. Deze veronderstellingen, die nog in vele bladen van dien ochtend haar weerklank vonden, werden niet verwezenlijkt. Bolo heeft voor zijn misdaad geboet. Om 6.15 uur werd hij gefusilleerd. Te 6 uur was hij per automobiel aangekomen, vergezeld door officieren en een aalmoezenier. Tijdens de voorbereidingen voor de terechtstelling had Bolo zijn hooghartige houding verloren en hij liet zich gewillig naar den paal leiden, de oogen geblinddoekt. Toen de directeur van de gevangenis hem mededeelde dat zijn laatste uur had geslagen, richtte Bolo zich in zijn bed op, verbleekte lichtelijk en antwoordde vrij kalm dat is een goede tijding, die ge mij brengt. Het is beter verlost te worden, ik ben innig verheugd. Bolo kleedde zich zorgvuldig, deed een sierlijk kostuum en lichte handschoenen aan. Bouchardon vroeg hem of hij iets aan de onthullingen had toe te voegen. Bolo antwoordde kortwegneen. Daarna bleef hij alleen in de gevangenis met den aalmoezenier achter. Hij hoorde de mis aan en gaf zich aan de inkeering tot zich zelf over. Vervolgens nam hij plaats in een militaire auto, die hem naar Vincen- nes bracht, omringd door een peleton artil leristen te paard. Bij den executiepaal aangekomen, stapte Bolo, ondersteund door den aalmoezenier, uit en hoorde de voorlezing van zijn dood vonnis, waarna hij naar den paal werd geleid. Hij gaf zelf den gendarmen den band van lichte blauwe zijde, die men gereed had gemaakt en die men hem om het hoofd knoopte. De commandant van I het executie-peleton liet snel zijn degen j zakken en twaalf kogels werden tegelijk j afgeschoten. Bolo stortte neer verschei den kogpls hadden zijn schedel uiteen ge- j rukt. De familie heeft het lijk van den te rechtgestelde opgeëischt. o Dc slag in Frankrijk. De Duitsche staf meldt Op het terrein van den slag in Vlaan deren van het vorig jaar zijn Poel-capelle an Langemark (ten N.N.O. van Yperen) genomen. De oorlogsberichtgever Scheuermann schrijft uit het veroverde Armentières d.d. 17 April: Armentières behoort thans ook tot de lange reeks van Fransche steden, die door dezen oorlog opgehouden hebben te bestaan. Het vormt oorlogs-geografisch gesproken, slechts een deel van het ver woeste gebied, dat reeds dicht achter Rijssel begint. Het vernielde dorp Capirichen ligt reeds binnen de Duitsche stellingen van hier uit kan men Armentières gemakkelijk aan geene zijde van de vijandelijke linies zien liggen. De stad maakte uit de verte een niet al te verwoesten indruk. Hoe meer men haar echter naderde, hoe duide lijker men kon waarnemen, dat zij nog slechts een uitgebrand geraamte was. De vernieling is in haar bijzonderheden niet zoo volkomen als het tot een vormlooze massa geworden Peronne of Bapaume. Echter komt ze met die van St. Quentin overeen, d.w.z. er is geen huis meer aan wezig, dat niet een treffer heeft opgeloopen. In de straten, waar de buitenmuren der huizen staande gebleven zijn, zijn de daken ingedrukt en de zolderverdieping ingestort. hoest, bronchitis, luchtpijpkatarrhen, asthma, slaapstorende hoestprikkel, hoest bij ouden van dagen, kink en slijmhoest Gebruik hiertegen ANGA SIROOP. Deze siroop werkt genezend, slijm,- oplossend, verzachtend, zuiverend, hoeststillend. Maakt de ademha ling ruimer. Prijs per flacon f 1.40 3 flacons f 4. bij samenkomsten, op reis of in den trein is het goed een hoest stillend middel bij de hand te hebben. Voor dit doel fabri- ceeren wij Angabonbons, ver pakt in gemakkelijk in Uw zak tnede te nemen doozen van 35 en 70 ct. Fabrikant A. MIJNHADT, Pharm. Fabriek Zeist. Verkrijgb. bij Aph. en Drogisten. BINNENLAND. Eieren. Bij telegram deelt de minister van Land bouw, enz. het Vrouwencomité voor de distributie mede, dat voor eenige weken aan de besturen van groote gemeenten werd medegedeeld, dat voor hen tesamen tien millioen kalkeieren, te verkoopen tegen 5 cent, zouden worden gereserveerd, bijal dien zij leveringen voetstoots zouden willen aanvaarden. Op deze voorwaarde kunnen zij dus bestellen. In het eind van de vorige week zijn de besturen van groote gemeenten reeds gemachtigd opgeslagen versche eieren jn beslag te nemen. o Een huiszoeking. Te Delft heeft de politie bij verschillende ingezetenen huiszoeking gedaan bij personen, waarvan werd beweerd dat zij groote hoe veelheden levensmiddelen hadden opgeslagen. Het resultaat was dat geen voorraden wer den gevonden. o Aangehouden. Bij een zekere K. te Ooltgrensplaat zijn gisternacht een 20-tal kisten zeep ontvreemd. Een vermoedelijke dader was door de po litie spoedig gearresteerd, bij wien dan ook de hoeveelheid zeep op den zolder werd teruggevonden. o Scholieren en tuinbouw. Bij het Dagel. Bestuur der gemeente Enschedé zijn plannen in bewerking om bij de bevolking der lagere en middelbare scholen aldaar belangstelling op te wekken voor de practische tuinbouwbeoefening. Het is de bedoeling om door de scholieren, onder toezicht en leiding van het onder wijzend personeel, in hun vrije uren levens middelen te doen verbouwen. o Een Sniokkelhistorie. Aan hei kanaal te Kiazinaveen woont op een mooie villa de rijke Groninger boer Zwart. Zijn kapitale boerderij daar in de buurt liet bij beheeren door een zetboer. De heer Zwart was veel op reis naar Holland en Groningen en kocht in Amster dam, Leiden, Den Haag, Utrecht geregeld rubber-handschoenen en andere artikelen van dat materiaal, welke in de provincie Groningen verpakt werden in groote pak ken stroo. Voor den aanvoer van die pakken stroo had hij toestemming en nie mand verdacht hem. De zetboer was in het geheim en zoo stapelde zich in de schuur van de boerderij, onder stroo ver borgen, een belangrijke partij van dit dure goedje op. Een drietal rechercheurs, zich voordoende als Duitschers, zochten een onderhoud met den Heer Zwart. Op den afgesproken tijd stappen twee »Duitschers« uit de tram en outrnoeten den heer Zwart, met wien zij zich naar een hotel begeven. De Duit schers stellen voor, achter in de zaal te gaan en zetten zich vlak bij het gordijn. Daar begint de onderhandeling, die vrij vlot van stapel loopt. De heer Zwart te lefoneert zijn zetboer, die ook in het hotel komt. De Duitschers vragen waar de partij zit, dan willen ze die zien. Komt die waar met de voorstelling overeen, dan is de koop voor f100.000 gesloten. De zetboer vraagt nog of de heer Zwart wel voldoende vertrouwen in de heeren heeft, maar de heer Zwart koestert geen arg waan men zegt dat de partij in het stroo in de schuur is verborgen en noodigt de heeren die te gaan zien. Nauwelijks hebben ze het hotel verlaten of de derde rechercheur, die' achter het gordijn zat, geeft telefonisch aan den groepscommandant der grensbewaking last zich onmindellijk met gewapende hulp naai de schuur der boerderij te begeven en de partij rubber in beslag te nemen, die daar onder het stroo zit. Toen de heer Zwart de Duitsche koopers en zetboer in de schuur kwamen, vonden zij daar soldaten bezig de rubber van onder het stroo weg te halen. De Duitschers maken zich bekend, de heer Zwart wordt gearresteerd en is den volgenden dag naar Assen overge bracht. De partij rubber wordt geschat op een waarde van f 12.000. handelaren toegewezen wordt, in een oo- genblik verdwenen is. Honderden vrouwen moeten dan, nadat zij eerst een paar uur in een lange file gestaan hebben, teleur gesteld naar buis gaan. Geen roomboter, geen margarine meer«, is bij de meeste winkels op een stuk papier te lezen. Gaven de meeste winkeliers, in verband met den grooten toeloop, slechts hoeveel heden van een half pond per persoon, sommige hebben besloten slechts een ons te verkoopen, maar ook dan nog worden vele klanten teleurgesteld. Zij gaan on- verrichterzake naar huis, niet wetende, boe zij hun visch kunnen bakken. De vastgestelde maximumprijs voor boter is f 1.75 per pond; toch is bet opvallend, dat vrouwen, die er vroeger niet aan dachten boter te gebruiken bij het bereiden van het middagmaal, daar thans toe zijn gedwongen door den vetnood. Waarschuwing tegen afdreigers In het N. v. d. Dag lezen wij, dat een zeker soort lieden er hun werk in den laatsten tijd van maken ingezetenen op te lichten. Als zij te weten komen dat n.l. iemand iets in huis heeft, bv. nog wat vleesch of vet, waarvan het houden van voorraad verboden is, dan komen zij ver tellen, dat zij de bevoegde autoriteiten zullen waarschuwen, indien niet een zekere som betaald wordt om dit te voorkomen. Herhaaldelijk is nu gebleken, dat, wanneer door deze lieden aangifte aan distributie- bureaux was gedaan en een onderzoek ingesteld werd, er niet anders gevonden werd dan een rolhammetje of een stukje rook- vleesch. Men hoorde dau dat soms f'100 en f 200 gevraagd was om vervolging te voorkomen. Tot nu toe hebben de controleurs bij dergelijke aangiften geen reden gevonden om tot in beslagneming over te gaan, wijl er van bepaalde voorraden geen sprake was in de aangegeven gevallen. 't Spreekt vanzelf, dat de werkelijke controleurs dag in dag uit er op uit trek ken om, waar het werkelijk noodig is, tot Dc toeloop naar de hoterwinkcls in Amsterdam. Het totaal gebrek aan vet is een der hoofdoorzaken, dat er de laatste dagen een verbazende toeloop is bij de boterwinkels, waar de hoeveelheid roomboter, welke den- citybag voorloopig maar aan hen in inbezitneming over te gaan. Deze contro leurs zijn gelegitimeerd. Zij hebben een penning, ten bewijze, dat zij onbezoldigd rijksveldwachter zijn en bovendien een schriftelijke machtiging van B. en W. om ergens binnen te kunnen gaan. o Tweede Kamer. Opcenten. In de Woensdag gehouden zitting van de Tweede Kamer verklaarde Minister Treub, nu de kosten der levensmiddelenopcenten voor dit jaar zullen stijgen van 130 mil lioen voor het 1ste halfjaar tot 201 mill, voor de eerste drie kwartalen, naast een verbooging der Oorlogswinstbelasting van 30 tot 50 pet. noodig te achten het voort duren der Verdedigingsbelasting tot en met 't belastingjaar, dat 1 Mei 1922 aanvangt en verhooging dier belastingen over het gansche tijdvak, beginnende met het be lastingjaar 1918—'19 met 50 opcenten. Stakingen. Amsterdam, 17 April. Onder de losse arbeiders, werkzaam aan de munitiefabrie ken de Hembrug is een staking uitgebro ken. Omtrent den omvang van de staking wordt medegedeeld, dat eenige duizenden arbeiders, er wordt gesproken van 1500 a 2000, het werk hebben neergelegd. Donderdagmorgen en hedenmiddag werd 'n drietal stakersvergaderingen te Amsterdam gehouden. De eerste om 9 uur, werd bij gewoond door ongeveer 700 personen. o Dc broodkaarteu. Naar wij vernemen zal met ingang van 27 dezer de broodkaart voor een termijn van 7 dagen geldig zijn thans 14 da gen doch ze zal dan ook van dien da tum af de halve waarde aan bons hebben. Aardappelen. Naar het Hdbl. verneemt, zal van re- geeringswege worden getracht in de peri ode van 23 dezer tot 20 Mei aan de ge meenten kleiaardappelen te verstrekken tot een maximum van vijftig procent van het verbruik. De dan nog resteerende voorraden van de kleiaardappelen zullen worden gedistribueerd in de laatste periode voor den nieuwen oogst. o Een 13-jarige jongen, die zich gister morgen naar een der kantoren op de Koopmansbeurs te Amsterdam begaf met een citybag, inhoudende f 2200 en een cheque groot f4510, werd daar in de corridor door eenige als heeren gekleede personen aangesproken. Zij gaven hem, volgens hun zeggen, namens zijn patroon, een effectenhandelaar, opdracht, allereerst naar de Incassobank te gaan om daar een brief te overhandi gen, terwijl zij hem tevens verzochten, bewaring te geven. De onnoozele jonger» voldeed daaraan, en kwam later tot de ontdekking, dat bij met oplichters te doen had. De politie werd met het geval in kennis gesteld. Deze stelde onmiddelijk een onderzoek in en is vermoedelijk de daders op het spoor. want er bestaat een middel, dat U geheel bevrijdt van zenuwach tigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zennwtabletten, wetenschappelijk samengesteld en beslist onschadelijk, genezen U van zenuwachtigheid. Per koker 60 ct., 3 kokers f 1.70. Let bij koop op den naam van den fabrikant A. MIJNHARDT, Pharm. Fabriek Zeist. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. Aan de Maaldrift, bij den Haag, is bij oefeningen in bet granaat-werpen een tijdgranaat ontijdig ontploft, waardoor zeven militairen niet ernstig zijn gewond aan de beerien. Bij de gewonden is één luitenant. Ze zijn naar het hospitaal in Den Haag gebracht. Jeugdige avonturiers. Op het polifieburean te Zaandam bevin den zich twee knapen van 10 tot 14 jaar die zwervende waren Gevraagd, vanwaar zij kwamen, gaven zij op reeds zes weken op stap te zijn en tehuis te behooren te Breda. De politie stelt nu een onderzoek in naar de waarheid van dit verhaal en verzoekt zoo mogelijk inlichtingen. Schieten op smokkelaars. Maandagavond loste een soldaatkommies in de Breedestraat te Maastricht twee ge weerschoten om een smokkelend vrouws persoon tot staan te brengen. Een kogel drong in een perceel, zonder evenwel on gelukken te veroorzaken. De vrouw werd in arrest gesteld. o Broodkaartendiefstal. De politie te Gorinchem heeft aange houden zekeren P. L. te Werkendam, ambtenaar ter secretarie te Rijswijk (N. Br.) als verdacht van diefstal van 700 broodkaarten, die hij uit een kast ter secretarie te Rijswijk had weggenomen. Hij heeft die kaarten verkocht aan iemand te Werkendam voor 35 cents per stuk, dus te zamen voor f 245. Ook de kooper te Werkendam is aangehouden. De ver dachte heeft reeds bekend. (Huisg.) Door de politie is te Nijmegen beslag gelegd op een partij broodkaarten, die van diefstal afkomstig zijn. Te Den Bosch werden volgens de »Tel« in verband met den diefstal een dertigtal militairen uit Nijmegen aangehouden, die broodkaarten te koop hadden aangeboden. Er wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld. Door de politie te Leiden is een vrij aanzienlijk aantal broodkaarten in beslag genomen, vermoedelijk afkomstig van het distributiebureel te 's-Gravenhage. Als verdacht van de ontvreemding zijn in voorloopige arrest gesteld eenige mili tairen in garnizoen te Noord wijk. o Ingezouten katten. Te Apeldoorn heeft de recherche een wagen aangehouden, afkomstig uit Deven ter, en die bestemd was voor een »koop- man« in eerstgenoemde plaats. Bij onder zoek bleek de inhoud te bestaar. uit 35 gestroopte katten, die reeds ingezouten waren, ten einde ze te laten consumeeren. Een uitvinding I Een Nederlandsch ingenieur, die zijn naam nog niet wenscht genoemd te zien, meent een apparaat uitgevonden te heb ben, waarmee in 24 uren tijds 100.000 K.G. veen tot turf verwelkt kan worden. Waar de bouw van dit apparaat tonnen gouds zal moeten kosten, zal eerst een kleiner proefapparaat worden gebouwd te N. Weerdinge, gem. Emmen (Dr.) Eeni ge heeren en verveners aldaar hebben het benoodigde kapitaal bijeengebracht. De minister van financiën brengt ter kennis, dat wederom eenige valsche zil- verbons van f2.50 zijn aangetroffen. Deze bons dragen als serieletters A. G. en als nummer 5008. Terwijl de echte bons van serie A. G. echter zjjn dagteekend 20 Maart 1915 en de handteekening dragen van minister Treub, komen op deze valsche bons de datum 31 Maart 1916 en de handteekening van minister van Gijn voor. Verder zijn de ondergron den blijkbaar nageteekend, doch zoo on zuiver, dat ze afwijken van die der echte bons, terwijl de druk der randen en de opdruk grof en gebrekkig zijn. ADYERTENTIEN. per maand stel ik ieder, die een Orgel beeft, in de gelegenheid te hebben, die altijd bereid, bekwaam en gezind is, om voor U te spelen. Al weet ge niets van muziek af. van het Koralion bezorgt U bet genot van 660 muziekstukken, psalmen, gezangen, christelijke en andere liederen in 4-stemmi- ge accoorden. Prijs met alle muziek contant voor slechts f 35,Ook verkrijgbaar op termijnbetaling. Vraagt toezen ding van uitvoerige prospectus met afbeelding. SCBIEKADE 210 Hertogstraat 8 en 5 Telefoon 441 b3last zich met alle accountants werkzaamheden. BIJYOEESEL Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5