dag wordt gelegd, beter achterwege. Zij wekt in Duitschland jegens ons land wan trouwen, dat ongepast is, en doet hier de gedachte opkomen, dat er wat anders ach ter deze Duitsche belangstelling zit. Ne derland heeft zich zijne positie in den wereldstrijd afgebakend. Zij is open en frank blootgelegd, en door daden beves tigd. Niemand heeft het recht ons ervan te verdenken, dat wij op slinksche manier van koers zullen veranderen niemand ook van de oorlogvoerenden behoeft dit te verwachten, of te meenen, dat zij ons door dwang of vreesaanjaging daartoe zou kunnen brengen. De geassocieerden niet, maar evenmin Duitschland. De Duitsche pers zou er daarom beter aan doen, hare krachten en belangstelling voor de eigen interne aangelegenheden van het Duitsche rijk te bewaren. En na dan den vinger gelegd te hebben op de veroveringszuchtige strooming die in Duitschland zich al meer baan breekt, ein digt het artikelBreekt deze strooming nog wat meer door, dan zal de oorlog voor jaren verlengd worden, en nog hon derdduizenden menschenlevens meer kosten. Het ware, dunkt ons, beter, dat men in Duitschland daaraan en aan de groote ge varen, die daaruit voortvloeien kunnen, zijn aandacht eens wijden ging, in stee van zich over ons angstig te maken. Het gevaar van het oogenblik schuilt niet hier, doch te Berlijn. Een alarmeerend woord, maar dat te denken geeft. Een overwinnend Duitsch land, dat als oppermachtige uit den strijd te voorschijn treedt, is een gevaar voor de zelfstandigheid van heel Europa, maar van Nederland in het bizonder. Of het echter eenmaal zijn vijanden in het stof zal doen bukken? De Entente bladen roepen om strijd dat dit onmogelijk is. Zij wijzen er op dat alle verwoede aanvallen tot nu toe niets anders uitgewerkt hebben dan dat de ge allieerden hun gevechtslinie wat hebben moeten terug trekken. Doch wacht maar eens zoo zeggen ze straks komt de beurt aan ons. Wij zullen zien. Op het oogenblik is een roffel vuur van het ergste soort losgebroken. In het land van Heusden de Allena is het van verre komende gedreun niet van de lucht. Dag en nacht hoort men den donder der ka nonnen grommen. Nog zijn geen tele grammen ingekomen waar de strijd woedt. Maar dit verwacht een ieder dat de Duit- schers opnieuw een stoot gaan toebrengen aan het Engelsche front. Zal het een doorbraak worden Een oprollen van de vijandelijke linies Een terugdrijven van den Brit naar de zee Afwachten maar. In Ierland wordt het hoe langer zoo rumoeriger. Wij weten dat de Engelsche regeering aldaar den algemeenen dienst plicht wilde invoeren en als ruil daarvoor Home Rule (zelfstandig bestuur) beloofde. Maar de Ieren willen daar niets van weten. De leiders van de Nationalisten en de Sinn- Feiners, die anders fel tegenover elkander staan, hebben zich zeer nauw aaneenge sloten om tegen de dienstplichtwet te ageeren. De bisschoppen hebben 1.1. Zondag in elke parochie vergaderingen doen houden, waar door de vergaderden de gelofte werd afgelegd Wij verbinden ons allen te zaam en elk voor zich om met de krachtigste middelen, die tot onze beschikking staan, aan den dienstplicht weerstand te bieden. En in alle kerken werden bizondere missen opgedragen »om de plaag af te wenden waarmee Ierland bedreigd werd«. Voor Lloyd George een leelijke tegen valler. Hij had zoo gehoopt de gedunde gelederen aan te vullen met Iersche jonge mannen, maar voorloopig is daar nog geen kijk op. Nu er een maand is verloopen, sedert het Duitsche offensief in het westen begon, geeft Wolff nogmaals een opsomming van buit en verliezen. Het aantal gevangenen bedraagt 117,000, 1550 kanonnen en meer dan 200 tanks zijn buitgemaaktde dui zenden machinegeweren zijn nog niet geteld. De bloedige verliezen van de Engelschen bedroegen den 5den April reeds meer dan 500,000 man en sedert dien is dat getal door den grooten aanval aan de Leie reus achtig gestegen. Ook de Franschen en de Portugeezen hebben zware verliezen geleden. De terreinwinst der Duitschers bedraagt duizenden vierkante K.M. de hoofdver bindingen der entente met de belangrijke spoorwegcentra Amiens, Doullens, St. Pol ën Hazebrouck liggen onder vuur. Wolff verzekert, dat de meeste Engel sche geweermunitie, die de Duitschers hebben buitgemaakt, dumdum patronen bevat. De oude stad Reims met haar schoone oude bouwwerken is een schrikkelijke puin hoop geworden. Sedert tien dagen staat de stad in brand. De Duitschers zeggen dat zij Reims bombardeeren als weerwraak voor de beschieting van Laon door de Franschen. M. a. w beweren de Duitschers dat zij hulpelooze Fransche steden mogen verwoesten om de Franschen te straffen dat zij op de indringers in hun land schieten. Aldus Reuter. Wij voor ons gelooven niet dat de be schieting van Laon iets met de beschieting van Reims te maken heeft. Reims wordt verwoest met hetzelfde doel, als waarmee Yperen met den grond gelijk gemaakt wordthet doel is dat de tegenstander zoo weinig mogelijk partij van de stad zal kunnen trekken voor het verbergen van bewegingen en concentraties van troepen, er dus zoo weinig mogelijk onderkomen zal vinden. BUITENLAND. In 1904 had de Duitsche Keizer aan de Vereenigde Staten een standbeeld cadeau gedaan van Frederik den Groote. Het was opgesteld voor de Amerikaansche militaire academie, doch thans is het vandaar ver wijderd en in een kelder geborgen. Dit, tenminste, wordt door den Parijschen Matin gemeld. In een New-Yorksch telegram aan een der Engelsche bladen Ie en wij de vol gende uitlating over president Wilson »In tegenstelling met de algemeene op vatting leidt president Wilson sinds de oorlog begon, een bijna eenzaam leven. Hij ontvangt veel minder menschen dan (vroeger) gewoonlijk en het zijn in hoofd zaak lieden die te maken hebben met het bespoedigen van de toebereidselen tot den oorlog. Hij heeft een volkomen vertrou wen in de zaak der geallieerden en een bijna bovenmenschelijk vertrouwen in de overwinning van hun rechtvaardige zaak.« De Engelsche Zondagsbladen overzien nog eens het gebeurde in het westen en komen, naar Reuter seint, tot de slotsom, dat Duitschland zijn beste kans in dezen veldtocht al achter zich heeft en dat de geallieerden in staat zullen zijn ook de volgende slagen af te weren. Zij ver wachten intusschen zeer binnenkort een derden grooten aanval der Duitschers. Reims. Reuter's bizondere correspondent heeft een bezoek gebracht aan Reims. Dd. 20 April seint hij daar het volgende over Het centrum van de oude stad is niets anders dan een labyrinth van gebroken muren en uitgebrande huizen. Het is soms zelfs moeilijk geworden, den loop van de straten na te gaan, zooals die de vorige week nog was. De stad is nu net zoo'n ruïne als Yperen of Babyion. Optelling Berlijn 20 April. Tot 1 Maart 1918 hebben de middelryken 3,450,000 gevan genen gemaakt. De rniddelrijken hebben daarmee een leger arbeiders gekregen, dat op belangrijke gebieden der volkshuishou ding deugdelijke diensten bewijst en groo- tendeels het werk doet voor de tot den oorlogsdienst opgeroepenen. Met den voort- duur van den oorlog groeide dit arbeiders- leger alsmede de aanpassing daarvan bij de oeconomische en technische behoeften der centralen. De gelukkige slag in het westen leverde in een maand 425,000 gevangenen op. o lil de Vereenigde Staten. Washington, 21 April. Het Huis van Afgevaardigden heeft met algemeene stem men het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij onmiddellijk 1312 millioen dollars beschik baar worden gesteld voor de oorlogsvloot. o Londen, 22 April. In de vergadering te Dublin, waarin de nationalistische parle mentsleden besloten hebben, niet naar Westminster terug te keeren en na over leg met hun kiezers het verzet tegen den dienstplicht te organiseeren, zijn verschei dene buitengewone heftige redevoeringen gehouden. Devlin zeide 6-v< dat de regee ring geen man uit Ierland zou krijgen zoolang die wet van kracht bleef en ver maande de menschen haar niet te erkennen. Als er rechtbanken werden opgericht, moest men er op spuwen en hen met minachting behandelen. Geen man moest zich om vrijstelling tot die rechtbanken wenden. Bovendien predikten de geestelijken overal tegen de wet en namen zij geloften tot verzet af. Vou Richthofen gesneuveld. De bizondere correspondent van Reuter in Frankrijk meldt dat de Duitsche vlieger, baron von Richthofen, in het dal van de Somme, in zijn vliegtuig is neergeschoten en gedood werd. Zijn lijk is gevonden en zal met militaire eer worden begraven. Het is te voorzien dat deze plechtigheid zeer indrukwekkend zal zijn en waardig aan het opmerkelijk record van dezen gesneuvelden vlieger. o Een Zivitsersch oordeel over het lot van Yperen. De »Tages Anzeiger« van Zürich schrijft met betrekking tot den oorlogstoestand Wanneer de Engelsche veldheer niet in staat is in het allernaaste oogenblik den opmarsch der Duitschers door aanvoering van nieuwe krachten op te houden, dan wordt het hoog tijd, het om redenen van prestige en ten koste der militaire veilig heid tot het uiterste verdedigde Yperen prijs te geven. De slag voert hier tot een zelfde crisis als bij den eersten slag in het Somme-gebied, toen de Duitsche aanval in de richting van Montdidier het front der geallieerden dreigde uiteen te rukken. Daar waren de voorwaarden tot het aanvoeren der reserve beter dan in het huidige ge- vechtsgebied.t Ontstemming in Italië. Volgens een telegram uit Lugano aan de »Frankf. Ztg.« is de ontstemming in Italië naar aanleiding van de Fransch-Oosten- rijksche polemiek algemeen en dringt men bij de regeering aan op een nadere ver klaring. De Romeinsche correspondent van de »Corriera della Sera« stelt vast dat de beweerde Fransch-Ooster.rijksche onder handelingen uitsluitend tusschen Parijs eri Londen zijn besproken en Italië eerst later, toen de besprekingen geëindigd waren met den uitslag werd in kennis gesteld. Het blad is over deze terugzetting van Italië door Engeland en Frankrijk zeer ontstemd. BINNENLAND. Ouze broodkaart. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Van meer dan één zijde is er op gewe zen, dat het zeer bezwaarlijk is, het brood rantsoen zoo over veertien dagen te ver- deelen, dat niet aan het eind der periode een tekort ontstaat. Men meent, dat het gemakkelijker zou vallen een rantsoen van 1400 gram brood te verdeelen over één week. De regeering heeft nu besloten, aan dezen practischen wenk gehoor te geven. Intusschen zou er geruimeri tijd mede gemoeid zijn, wanneer gewacht moest worden op het drukken van broodkaarten die op een rantsoen van 4400 gram voor zeven dagen zouden zijn ingericht. Daarom is de volgende regeling getroffen Tot en met Vrijdag 26 April blijft de thans loopende broodkaart voor het 46ste tijdvak op de gewone wijze geldig. De broodkaart voor het 47ste tijdvak, die aan de beurt komt, zal echter slechts dienst doen voor de week van 27 April tot en met 3 Mei, maar de bakker zal steeds een dubbel aantal bons in ontvangst nemen, dus voor 200 gram brood, die hij afgeeft, bons voor 400 gram, voor 400 gram brood bons voor 800 gram, enz. Op dezelfde wijze zal gehandeld worden met de broodkaart voor het 48ste tijdvak, die dus gelden zal van 4 Mei tot en met 10 Mei en zoo vervolgens. Er komt dus geenerlei verandering in het broodrantsoen, dat 200 gram per dag blijft, maar de huismoeders kunnen nu de broodkaart over één week, in plaats van over 14 dagen verdeelen. o De ryst van de Nieuw-Amsterdam. De centrale commisie uit de arbeiders beweging voor de levensmiddelenvoorziening heeft in antwoord op haar telegram van 12 dezer aan den minister, waarin zij ver zocht de met de Nieuw-Amsterdam aan gekomen lading rijst onmiddelijk ter be schikking te stellen der bevolking, een telegram ontvangen van den volgenden inhoud sLading rijst in Nieuw-Amsterdam niet ten volle voldoende om geheel de Neder- landsche bevolking gedurende 1 week 1 K. G. rijst te verschaffen. Bedoelde rijst moet worden bewaard als reserve in tijden van uiterste voedselschaarschte bij gebrek aan aardappelen. Kan dan ook geen aan leiding vinden deze rijst beschikbaar te stellen. Mocht beschikbaarstelling noodig zijn in periode ter aanvulling aardappelen, dan zal verstrekking plaats vinden tegen 20 cents per K.G.« Vlak by de beek en nog vau dorst versmachten. Dit is de geschiedenis van Geertruiden- berg. De Prov. Electr. Centrale op eigen terrein en zelf in de duisternis Alleen het station is electrisch verlicht. Vóór 3 jaar kon men voor f30,000 aansluiten, dat was te véél. Een halfjaar later moest het f 40,000 worden. Nu nog veel minder. Thans zal het f 100,000 of meer bedragen en nu in het geheel niet. Er is echter nog gas, tegen den minimum prijs van f 7,50 per Kub. Meter. Wie kan dat betalen o Bewolking iu het Oosten. Ook de Nieuwe Courant maakt eenig alarm. Er loopen geruchten over inter nationale moeilijkheden, die voor ons land komen opzetten ditmaal van Duitschen kant. Die berichten $ijn niet zonder grond. Het zand en grind, waaruit we verlost schenen, door Engelands welwil lende zwenking eenerzijds, en anderzijds door Duitschlands welwillende verklaring, dat het na 15 Maart van zijn aanspraken op hervatting van den doorvoer voorshands geen gebruik zou maken, is weer begon nen te knarsen. En de mogelijk spoedige herontwaking van die ingeslapen kwestie is het eenige niet. De geweldige militaire gebeurtenissen in Noord-Frankrijk zouden ons land binnen kort voor de noodzakelijk heid kunnen stellen antwoord te geven op verlangens of verzoeken, waarbij onze neu traliteit direct betrokken is. De stemming in Duitschland is er in den laatsten tijd niet op verbeterd. Er is een zekere ontstemming over de wijze van be handeling door onze Regeering van de schepenkwestie met de geassocieerden en over de beantwoording van het ultimatum dat aan de beslaglegging voorafging. Dat heeft zelfs aanleiding gegeven men werd het gewaar uit halfbedekte waar schuwingen in de Duitsche pers der laatste weken tot twijfel aan de oprechtheid van onzen wensch tot voortzetting van de strikte neutraliteitspolitiek van totnutoe. Een volkomen ongerechtvaardigde twijfel dat behoeven wij niemand, die de bui- tenlandsche politiek van onze Regeering gedurende de bijna vier jaren van den oorlog met een eenigszins onbevangen oor deel heeft gevolgd, te verzekeren. Maar het is de vraag of de strooming, die na de politieke en miiitaire successen van de laatste maanden in Duitschland in toene mende mate de overhand herkrijgt, wel vatbaar en geneigd is tot een gelijke waar deering van de eerlijke Nederlandsche staat kunde als daaraan te beurt valt van de zijde der gematigde Duitsche staatslieden, diplomaten en persorganen, voor wie de Nederlandsche belangen (hoezeer ook uiter aard na de Duitsche) nog eenig gewicht in de schaal leggen De N. Crt. herinnert aan de van re-, geeringzijde gedar.e toezeggingen, het Parlement in vertrouwen te nemen, wan neer zich moeilijkheden voordoen, en be sluit dan De toekomst waarin deze belofte vervuld behoort te worden, schijnt ons aangebro ken. Zij is h e d e n geworden en laat dralen niet toe. Wij alarmeeren niet en hebben trouwens geen reden om aan on middelijk dreigend militair gevaar te ge looven. Wel echter (met volle eerbiediging van de zelfstandige verantwoordelijkheid der regeering) aan de urgentie van nati onaal beraad en overleg. o Verhooging van port. Het »Vad.« verneemt, dat een verhoo ging der port voor brieven, drukwerken enz. met 50 pet. in overweging is. Dit percentage is echter nog niet vastgesteld. Dat het tot een belangrijke verhooging zal komen, staat nu vast. Een moordaanslag. Een zekere De H., uit Hendrik-Ido-Am- bacht, had geruimen tijd verkeering gehad met een meisje, C. L. genaamd, te Zwijn- drecht. Het meisje had de verkeering af gebroken en later verkeering aangeknoopt met een ander. Toer» zij Zaterdagavond omstreeks 10 uur met dezen op weg was naar de ouderlijke woning, werd zij door haar vroegeren geliefde aangevallen. Nadat deze haar metgezel een eind weggeduwd had, bracht hij het meisje vier messteken in nek en schouder toe. Nadat het meisje op den grond gevallen was, gaf hij haar nog een snede van 5 centimeter in den nek. Toen haar metge zel haar wilde ontzetten, zette De H. het op een loopen. Het meisje werd in een woning gebracht, waar dr. S. de eerste geneeskundige hulp verleende. Hij stelde vast, dat er geen levensgevaar bestond. Intusschen werd De H. gevonden, ba dende in zijn bloed, in de onmiddelijke omgeving van de plaats, waar hij het meisje gesneden had. Zijn levensgeesten waren reeds geweken. Bij onderzoek van de politie en den officier van justitie bij de rechtbank te Dordrecht, werd vastgesteld, dat De H. met hetzelfde mes, een schoen makersmes, waarmee hij het meisje ge stoken had, aan het rechterdijbeen ernstig was verwond o Ecu noodlottig schot. Zondagavond te acht uur werd een Duitsch meisje met een pak bij zich te Vaals door kommiezen toegeroepen om stil te houden. Toen zij hieraan niet voldeed, werd er op haar geschoten. Zij werd niet geraakt, doch wel een vrouw, Peters ge- heeten, die met haar driejarig dochtertje op den arm huiswaarts keerde. De vrouv kreeg een schot in de long, waardoor zij gedood werd. Het kind werd in het on derlijf getroffen en ernstig gekwetst naar het hospitaal te Heerlen vervoerd. Hbl. o Laud huren voor rolhsvoedsel. De gemeenteraad van Vrijhoeve-Cappel heeft in eene spoedeischende vergadering besloten om 2 H.A. land te huren en daaarop volksvoedsel te verbouwen. Het gemeentebestuur van Waalwijk heeft in voorbereiding een plan, om zg. volks tuintjes ter beschikking te stellen, in ver band met de bizondere omstandigheden, Vermoedelijk zullen deze alleen beplant mogen worden met voedingsgewas, als boo- nen enz. De aandacht is gevallen op en kele terreinen aan de Mr. v. Coothstraat en aan de St. Ant.oniusstraat. In den loop der a.s. week zal vermoedelijk gelegenheid worden gegeven zich aan te melden. Van de grenzen. Bewoners van de Belgische dorpen langs de grens weten mede te deelen, dat zij meer brood en van betere samenstelling krijgen dan wij, zoodat het gebrek in ze keren zin hier nog nijpender is dan in België. o Geiten. In Noord-Brabant worden er vele geiten geslacht. Er wordt f 2 en meer voor een pond geitenvleesch betaald, en het is geen zeldzaamheid meer, als er f80 of f100 voor een geit wordt geboden. liet geslachte varken. Te Delft hoorden Vrijdagmiddag twee ambtenaren dat eenige bezoekers in een café geheimzinnig spraken over een pas geslacht varken dat zich bij een anderen kastelein zou bevinden. Zij lieten er geen gras over groeien en deden dra huiszoeking. De krulstaart werd echter niet gevonden. Op de vraag van de ambtenaren, waar het geslacht varken was, bracht de kaste lein hun naar de huiskamer. Op den schoorsteen werd het beest gevonden een groen varken, spaarpot van de kinderen, dat gebroken was en gerepareerd o Tragisch. Een 80-jarige vrouw, wonende in de Amstelstraat te Amsterdam, was Vrijdag nacht om 1 uur van de tweede etage var de trappen gevallen. In het huis woonde nog een 50-jarige commensaal, die niets van het ongeluk bemerkte, zoodat de arme vrouw geen hulp geboden werd. Zaterdag morgen werd de hulp van den Geneesk Dienst ingeroepen, doch deze kon de straat deur niet openen, weshalve men assistentie verzocht aan de brandweer. Door eer ladder voor het huis te plaatsen, wist deze door een raam binnen te komen en ver volgens de vrouw te bereiken. Het arme mensch was echter reeds overleden. Eenheidsworst. Terwijl men in ons land overal zit t< snakken naar de eenheidsworst, verneem» »De Tijd« dat over de grens reeds de la onzer eenheidsworst gezongen wordt11 Kleef en elders wordt ze reeds gegeten Smokkelaars zullen aan dezen export nie vreemd zijn. Maar hoe kwamen zij e aan vraagt het blad. En waar blijft A toegezegde »overvloed« Eenheidsworst? o Kleiaardappelen. Naar het Hbl. verneemt zal van regee rings wege worden getracht in de period van 23 April tot 20 Mei aan de gemeerm ten kleiaardappelen te verstrekken tot ee maximum van vijftig procent van het vee bruik. De dan nog resteerende voorrade= van de kleiaardappelen zullen worden ge distribueerd in de laatste periode voor de nieuwen oogst. Smokkelen. Zaterdag is aan de Persoonshaven tz Rotterdam aangehouden kapitein J. van de H., van de stoomboot »Stad 's-Herioger~ bosch«, die 65 zakken haver uit deze boe liet vervoeren naar den stal van de firn» J. en A. v. d. S. aan die haven zonde vervoerbewijs. De haver is afkomstig vaa E, B. te Wijk bij Heusden, van wien c= firma reeds eerder partijen van 20 en 4= hectoliter heeft ontvangen. Voor de laats* partij is f 0.70 per kilogram betaald. Cl de stoomboot en de haver is beslag gelegm Bommen op Zierikzee. (Officieel). Het ministerie van buitec: landsche zaken deelt het volgende meds De Britsche regeering heeft, behalve hm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2