en dat het|front in het westen in stukken wordt geslagen, om ten slotte ineen te storten. Parys, 24 April. Officieel avondbericht Na de felle beschieting van de Fransch- Engelsche stellingen bezuiden de Somme en aan de Avre is een Duitsche aanval losgekomen, tegen heel dit front door aan zienlijke strijdkrachten ondernomen. Van vanochtend vijf uur gold de krachtsont wikkeling der Duitschers Hangard-en-San- terre,';de streek van Hailles en het Sénê- catbosch. De slag, die den geheelen dag aanhield, buitengewoon hardnekkig geweest is en nu nog voortduurt, is in de streek van Han- gard. Na een reeks razende aanvallen wisten de Duitschers voet te krijgen in de bosschen benoorden Hangard, evenals op den oostrand van het dorp, dat de Fran- sche troepen verbitterd verdedigden. De slag was in de streek van Hailles niet minder verwoed. Verscheiden aan vallen, door de Duitschers tegen den heu vel beoosten het dorp gericht, werden door het vuur en de tegenaanvallen gebroken Verder zuidwaarts mislukten de Duitsche pogingen tegen het Génécat-bosch en hoogte 82, die ongerept den Franschen in handen bleven, eveneens. Op den rechteroever van de Maas ta melijk drukke geschutstrijd. Op de rest van het front verliep de dag rustig. Londen, 24 April. Officieel avondbericht. Vanochtend zoowat om half zeven is de vijand na een verwoed bombardement tot den aanval overgegaan op het heele Brit- sche front bezuiden de Somme en tegen de Franschen aan onze rechterhand. Hij werd teruggeworpen. o De verbittering der Portngeczeii. Berlijn, 25 April. De verbittering der Portugeezen tegen de Eogelschen neemt volgens overeenstemmende gevangenenver- klaringen voortdurend toe. Bij hun over brenging naar de voorste linie vernamen zij van de Engelschen, dat de Duitsche aanval niet zou plaats hebben, daar de Duitschers al hun beschikbare troepenma chines aan beide zijden van de Somme had den ingezet. Hoe oorlogsmoede de Portu geezen zijn die met geweld en door stem mingmakerij in den strijd zijn gedreven, bewijzen de muiterijen van het 7e, 34e en 35e regiment voldoende. Een bloedig tooneel in Podolië. Volgens bericht van het Poolsche pers agentschap werden 3 escadrons van het vijfde regiment Uhlanen in Nienirofï, in het gouvernement Podolië, door Oekrajinische boeren overvallen en vernietigd. Het regi ment had wegens moeilijkheden met zijn proviandeering requisities uitgevoerd, waar voor de boeren contant wouden worden betaald, maar de boeren weigerden 't voor stel en omsingelden de Poolsche afdeelin- gen. De boeren beschikten over machine geweren en mijnwerpers. Alle soldaten, ook de gekwetsten, werden door de boeren gedood. BINNENLAND. Van goed ingelichte zijde verneemt de correspondent van het „Hbl." te Berlijn, dat de onderhandelingen van de laatste dagen tusschen de Duitsche en de Nederlandsche regeering, te Berlijn de overtuiging gewekt hebben, dat men tot overeenstemming zal komen, en dat er voor ongerustheid in het geheel geen aanleiding is. Zonder de moeilijkheden te onder schatten, welke bij de vernieuwing van de economische overeenkomst zich voordoen, verwacht men toch dat ze binnen een paar weken zal zijn ge sloten. Motorschip tot ziuken gebracht. De Nederl. motorboot »Meeuw», van de N.V. Motorschip Meeuw, directie Seeuwen Co. te Rotterdam, is Zondag met een lading pek op reis van Londen naar Rot terdam, door een Duitsch vliegtuig tot zinken gebracht. De bemanning is gered en te Greath Yarmouth geland. o Det graauaaubod. Naar de Tel. verneemt, komen heden de reeders te 's-Gravenhage bijeen ten einde het uitvaren van stoomschepen naar Amerika voor het halen van graan te be spreken. o Wittebrood. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Ons wittebrood, dat toch reeds niet be paald *wiu meer was, zal voortaan een wat donkerder ietwat bruine kleur hebben. De voorraad aardappelmeel is n.l. dermate geslonken, dat het percentage, dat daarvan werd gebruikt voor de samenstelling van regeeringsbloem, aanmerkelijk moet worden verlaagd. Daarmede zal echter de kwali teit van het brood niet achteruitgaan. Integendeel. Bevatte de regeeringsbloem tot nu toe 60% tarwe- of (en) rogge bloem 30% aardappelmeel en 10% Ame- rikaansche bloem voortaan zal het worden 80% tarwe- of (en) roggebloem 10% aar dappelmeel en 10% Amerikaansche bloem Het behoeft geen betoog dat dit brood dus voedzamer zal zijn daar tarwe- en roggebloem grooter voedingswaarde bezitten dan aardappelmeel. De Aardappel als hoofdvoedsel. Nu men het in Holland ook langzamer hand met de aardappelen als hoofdvoedsel moet gaan doen, zal het velen huisvrouwen interesseeren, wat de Rynlandsche corr. der N. R. Ct. over de toebereiding van aardappelen in Duitschland mededeelt. De aardappel, zoo schrijft hij, moet het ontbrekende brood, vleesch en vet aanvul len en wie 't doen kan, eet bij het tweede ontbijt aardappelen, 's middags aardappe len met toevoeging van groenten. Men ziet eruit, hoe bescheiden we geworden zijn. Daarbij is de toebereiding ook veranderd. Met het schillen der aardappelen gaat te veel verloren. Ze worden vóór het koken afgewasschen, in de schil gekookt en daarna gepeld. Dat gaat heel gauw en als men de heete vrucht met een vork vasthoudt, schaadt het de huid ook niet. Door het koken in de schchil blijft alle voedingswaarde behouden en men gebruikt minder zout. Dan volgt een veelsoortigheid 'van toe bereiding, waaraan men in vredestijd nooit gedacht heeft en waartoe men in den nood der tijden is gekomen. De saus, die het gerecht smakelijk maakt, ontbreekt meestal, dus stampt men de aardappelen tot moes onder toevoeging van water en zout, beter nog met melk. Wat fijngesneden kruiden als pimpernel of »Schnittlauch« verbeteren den smaak. Dan volgen de verschillende vormen van aardappelballen (»Klësze«) uit gewreven ongekookte en gekookte aardappelen be staande, de aardappelsoep, het dito brood en koekjes, de wafels, de salade en wie over vet beschikt, kan »ReibekucherK< bak ken, croquetjes en gebakken aardappelen aan schijven of in raapjes. o Onze scheepvaart. Het Haagsche Corr. Bureau meldt Bij navraag aan het departement van buitenlandsche zaken vernemen wij, dat de gevraagde uitdrukkelijke bevestiging van de mondelinge toezegging der regeering der Vereenigde Staten, dat Nederlandsche schepen, die na 20 Maart binnenkomen in een Amerikaansche haven, niet in beslag genomen zullen worden, nog niet is ont vangen. Wel heeft de Amerikaansche regeering zelve verklaard de wenschelijkheid in te zien eener zoodanige formeele ver klaring. Zij moest zich echter daarover vooraf verstaan met de Britsche regeering. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat gedurende het tijdvak, aanvangende 1 Mei en eindigende 11 Mei a. s. door detaillisten aan verbruikers zal mogen worden afgeleverd op bon no 28 eener thee- of koffiekaart ons koffieen ge durende het tijdvak van 16 t/m 31 Mei a. s. op bon no 29 eener thee- of koffiekaart ons koffie. Heusden 24 April 1918. De Burgemeester voornoemd, Honcoop. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat de Minister van L. N. en H. heeft be paald, dat met ingang van 27 April a.s. de broodkaarten voorloopig geldig zullen zijn van een tijdvak van 7 jiagen, terwijl van de waarde van de bons tot op de helft zal worden teruggebracht. De bons ge merkt 47e en 48e tijdvak enz. zullen der halve recht geven tot koop en verkoop van de helft van de hoeveelheid brood, welke daarop is aangegeven. Heusden, 25 April 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. RIJKSVET- en -BOTERKAARTEN De Burgemeester van Heusden, brengt het navolgende ter openbare kennis: Het ligt in de bedoeling van Z.Ex. den Minister van L. N. en H. in de toekomst ééne bepaalde soort margarine te doen ver vaardigen, die in de plaats komt van het bak- en braadvet, de normaal-margarine en andere goedkoope soorten margarine. Daarnaast zullen verkrijgbaar worden ge steld een tweetal mengsels van margarine met boter, en wel eene melange A., be vattende 25% boter en 75% margarine, en een melange B., bevattende 50% boter en 50% margarine Voorts zal nevens deze drie soorten ook boter verkrijgbaar worden gesteld. De prijzen, waarvoor deze artikelen de bevolking zullen bereiken, zullen de na volgende zijn normaalmargarine 50 cents en boter fl.60 beide per Va E.G. De juiste bedragen voor de margarine-mengsels kunnen nog niet met zekerheid worden genoemd zij zullen vermoedelijk worden gesteld op f 0.75 per K.G. voor wat de melange A en op fl.10 per Vs E.G. voor wat de melange B. betreft. Het rantsoen aan vetten, dat per hoofd de bevolking beschikbaar wordt gesteld kinderen beneden den leeftijd van één jaar niet medegerekend zal 2V2 ons per week bedragen. Genoemde vetten zullen uitsluitend op z.g. Rijksvet- of -boterkaarten verkrijgbaar zijn. De kaarten zijn al naar gelang der daarop verkrijgbare soort van verschillende kleur; elke kaart zal in totaal 13 bons bevatten, elk recht gevende op 250 gram van de op de kaart vermelde soort vet. De kaart is bijgevolg geldig voor een tijdvak van 3 maanden. De bevolking zal geheel vrij zijn in de keuze van de soort vet, met dien verstande, dat de eens gedane keus zal gelden voor den termijn van den geldigheidsduur eener kaart, t.w. 3 maanden. Aan een hoofd van een gezin is het toegestaan verschillende soorten vet te betrekken, zoodat b.v. voor een gezin van vier personen één kaart van iedere soort kan worden aangevraagd. Heusden, 27 April 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- eft Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10'1 uur. Heusden. De Heer Bouman, kommies der Rijksbelastingen, wordt met 1 Mei a.s. als zoodanig overgeplaatst naar Terheijden, bij Breda. Het S. S. Lifïandwaarvan we in ons vorig nummer een uitvoerig verslag gaven, is Donderdagmorgen, met goed ge volg en onder veel belangstelling te water geloopen, van de scheepswerf alhier. Raaadsvergadering op Maandag 29 April, nam. 2.30 uur. Agenda. a. Benoeming onderwijzeres M.U.L.O. school. b. Voorstel van den Heer De Moll, verhooging jaarwedde Hoofd school Gew. L. O. Werkendam Toen Dinsdagmorgen de landbouwer Kooijk van den Malta-polder onder Drimmelen zijn haver wilde gaan zaaien, kwam hij tot de onaangename ont dekking dat zijn 14 mud zaaihaver ver dwenen waren, 's Avonds tevoren waren ze door hem nog gereed gelegd voor het ge bruik. Van de daders niets bekend. Woensdagavond, ongeveer 11 uur, ontdekte een schildwacht bij een militaire opslagplaats eenige personen die bezig waren prikkeldraad te stelen. Het bleken een drietal jongens te zijn. Een er van wist hij te grijpen, nl. de 17-jarige R. P. In middels werd de rijkspolitie gewaarschuwde Die heeft Donderdag een uitgebreid onder zoek ingesteld, waardoor nog meer dief stallen van prikkeldraad, die al van ouderen datum zijn, aan het licht kwamen. Er zijn voorloopig al zes jongens van 14 tot 17 jaar aangehouden. Het draad verkochten zij bij de boeren uit den omtrek. Andel. Maandag en Dinsdag werd hier door de dames E. W. en P. S, het Em- mabloempje verkocht. Maandag werd f 39.29 ontvangen terwijl Dinsdag nog een bedrag van f 13.48 werd opgehaald, alzoo een totaal van f 52. 77. Verleden jaar was de opbrengst ruim f34. Dinsdag werd door de muziekver. eeniging Andels fanfare* haar 25 jarig bestaan feestelijk herdacht. Eerst werd een muzikale optocht door de Gemeente gedaan en daarna den avond verder ge zellig onder het drinken van melk met versnaperingen doorgebracht. Voor melkcontroleur is geslaagd de heer C. Redert alhier. Beneden-Langstraat. Biggen zijn ontzettend duur. Deze worden verhandeld van f40 tot f60 per stuk. Jonge lammeren gelden f 16 f20. Dassen. Ook hier kwam een graan- controleur op onderzoek, vond bij A. v. d. P. 120 K.G. groene erwten en 80 KG. tarwe, alles werd in beslaggenomen. Drunen. De gemesnteraad heeft een voorschot van f27.000 verleend voor den bouw van een nieuwe vakschool voor de schoenmakers. Doeveren. Ds. Bastiaanse hoopt Zon dag a.s. des nm. 2 uur, (wettel, tijd) af scheid te nemen van onze Ned. Herv. gem. Gameren, 't Kan verkeeren zegt v. Breèro. Zoo ook heden ten dage. Voor enkele weken werd hier tevergeefs f 70 voor hooi geboden, per 500 kilo. Doch de prijzen hebben zich niet staande kunnen houden en nu zag men dezer dagen 't zelfde hooi afleveren tegen f 40. Nederhemert. Bij de gisteren ge houden herstemming voor een lid van den gemeenteraad verkreeg de heer de Gaaij 77 en de heer van Balleooijen 48 stem men, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Kaatsheuvel. Zondag werden in de Moer en te Loon-op-Zand vergaderingen gehouden in verband met de circulaires van den Minister inzake voedselvoorziening en bruine boonenteelt. Beide vergaderingen waren druk bezocht. In de Moer was de heer J. Tuerling, Secr der Tuinbouwver. te Kaatsheuvel en in Loon-op-Zand de heer J. J. Leenaarts, landbouwonderwijzer alhier, de inleider. Als resultaat van de gehou den besprekingen zullen heel wat bruine boonen geteeld worden zoowel op bouw land als op gescheurd gras'and. Verschil lende perceelen werden reeds ter scheuring opgegeven. Woensdagavond zal een der gelijke vergadering te Kaatsheuvel in den R.K, Gildenbond gehouden worden. Een vergissing, welke in meerdere gemeenten heeft plaats gehad, heeft ook ons dorp in rep en roer gebracht. Waar om De veldwachters brachten per fiets bij alle landweermannen van het 42 Land weer Bataljon een brief waarin bevolen werd zich onverwijld te begeven naar in hun zakboekje aangegeven plaats van op komst met spoed. Er was dus oorlog. Huilende vrouwen en schreiende kinderen hielpen vader zijn soldatenplunsje in orde brengen. Eenige uren later zag men al reeds landweermannen met den rol op den ran sel, onder zeer gedrukte stemming, naar het station marcheeren. De meesten be sloten echter wijl in Waalwijk geen op roeping had plaats gehad, om eerst morgen te vertrekken. 's Avonds om 11 uur echter kwam het bericht dat ten stadhuize een vergissing had plaats gehad en dat iedereen kon thuisblijven. De onderwijl vertrokken soldaten keerden ook terug wijl men in hun plaats van op komst van geen oorlog af wist. Of er toen gelachen is. Maar vergissen is menschelijk N. v. N. Raamsdonk. Door de firma Simonis van Bavel is thans het derde schip ge charterd voor een reis met hoepels naar Noorwegen. Het is de zeeschoener »Lora«. Verleden week werd hier gezouten vleesch gedistribueerd, dat bedorven was. De verkoop der Emmabloem heeft ruim f140. opgebracht. Woensdag had de installatie plaats van den nieuw benoemden burgemeester. Na de receptie waar vele notabelen en ingezetenen gebruik van maakten, werd de gemeente bezichtigd. Te Geertruidenberg ontspoorden drie goederen-wagens der staatsspoor. De schade is aanzienlijk. Ongelukken kwamen niet voor. Donderdagavond half zeven trad voor de Ned. Herv. gemeente op de Weleerw. Heer P. 't Zandt beroepen predikant alhier. Zijn Eerw. koos tot tekstwoorden Rom. 3 vers 23 en 24. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Bij den landbouwer M. de B. moest een koe afgemaakt worden daar het beest glas gegeten had. Voor de huismoeders een buitenkansje. Sprang. Zondag 5 Mei a.s. hoopt de heer S. Groeneveld, cand. tot den H. Dienst te Garderen, zijn intrede te doen als pre dikant bij de Ned. Herv, Gemeente alhier. J. L. Donderdagavond traden alhier in het Chr, Prot. militairen tehuis voor een flink opgekomen publiek op de heeren Dr. de Vries van Tilburg met het onder werp Het groote verlangen en de heer Tabak van Amsterdam met het onderwerp Drieërleiopvoeding. Veen De in deze gemeente gehouden collecte met het bekend Emmabloempje heeft opgebracht de som van f 17.10. Op enkele hoekjes kwamen de aard appelen reeds voor den dag de vorst heeft hen evenwel benadeeld. Men vermoedt dat ook de vruchtboomen reeds door den vorst hebben geleden. Verschillende arbeiders, welke ge woon zijn voor enkele weken naar Haarlem mermeer te gaan hebben van hunne boeren bericht ontvangen om maar niet te kernen, want ze kunnen nu hun niet bijstaan in hön onderhoud, Voor betrokkenen, welke daar een ruim werkgeld verdienen, een aanmerkelijke schadepost. Wijk. In de vacature van den Heer M. J. de Roori is door schaargerechtigden tot schaarmeester van het Wijkerzand ge kozen de heer A. A. v. Bergeijk met 50 stemmen. Zalt-Bommel. De politie heeft in den laatsten tijd een viertal in het Politiebladc< gesignaleerde personen aangehouden pro ces-verbaal opgemaakt tegen een drietal jongens op heeterdaad betrapt op diefstal van daklood van een der scholen alhier tegen een knaap, die de eieren bij zijn buurman uit het kippenhok haalde en tegen iemand, die zijn zwager mishandelde. Ver der stelt zij een onderzoek in naar bal- dadigen, die in den nacht van Zaterdag op Zondag een plank voor een der ramen van de drukkerij der firma Van de Garde Co. afgerukt en daarna een hoeveelheid letters uit de drukkerij weggenomen en op straat geworpen hebben. Vergadering van den Raad der gemeente Heusden, op Woensdag 24 April 1918, des namiddags 2 30 ure. Voorzitter Burgemeester Honcoop. Secretaris de heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. Nadat de voorzitter deze spoedeischende vergadering, belegd op verzoek van de heeren Prins, Veerman en Van Andel, heeft geopend, leest de secretaris de no tulen der vorige vergadering, welke on- varanderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. Ingekomen a. Brief van Ged. Staten houdende goedkeuring wijziging gemeente-begrooting. b. Idem betreffende beslissing bouw verordening. c. Idem houdende goedkeuring geld- leening. d. Idem betreffende herziening jaar wedden Burgemeester, Secretaris en Ont vanger, respectievelijk f 1250.f 1250. en f500.--. e. Verslag Teekenschool 1917 met bij lagen. f. Circulaire van Ged. Staten bevat tende provinciale commissie voor monumen ten en gebouwen. g. Verzoek van het gemeentebestuur- van Krommenie, om adhaesie-betuiging ter aansporing van de regeering, om zoo spoe dig mogelijk schepen uit te zenden, om d» beloofde 100.000 ton koren uit Amerika- te halen. h. Schrijven van de directie der gas fabriek, om het gasverbruik op 90 pet», van verleden jaar te stellen. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. De voorzitter zegt, algemeen wordt d» wensch uitgesproken, om zooveel mogelijk- grasland te scheuren, teneinde dit met bruin» boonen te betelen. Aan den Raad wordt, een kaartje aangeboden, waarop het niet. verpachte grasland in teekening is gebracht. De voorzitter laat het geheel aan de leden over of de verpachting in groote of kleine- perceelen zal geschieden. De heer Van Andel vraagt of het ter rein, waar de vaten zuurkool van de= de conservenfabriek hebben gelegen, wel in aanmerking kan komen. Daarop z 1 niet veel meer groeien. Die grond is doortrok ken van het zout. De voorzitter deelt mede, dat nog met is uitgemaakt wie de eigenaar van dezen grond is. De conservenfabriek heeft hem voor haar bedrijf noodig. De heer Van Andel stelt voor het ter rein van den strekdam er bij te nemen en liever het terrein bij het veer voor het paard der gemeentereiniging te bestemmen. Het voorstel wordt aangenomen. De heer Veerman wil den te betelen grond ter grootte van 1 H.A. verdeelen In verband met het vorenstaande wor den de ingezetenen dezer gemeente uit- genoodigd om op Dinsdag 30 April a.s. n.m. van lVg 4 uur ten stadhuize op gave te doen van de voor hen en hun gezin benoodigde vet- en boterkaarten van elke soort.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2