voor het Land van Qeusden en Altena, de Langstraat ea de Bommelerwaard. la. 3/60. Zaterdag 27 April, SCHOONMAAK- EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN I No. 29, 's-Hert ARNOLD HOYER Als gij begint te vermageren, Salanteriën. Kramerijen en Kinderspeelgoederen Speciaal Corsetmagaziin SCHOOL-, SCHRIJF en TEEKENBEHOEFTEN Kerkboeken en Rozenkransen, Leder- en Staal waren, Bijouteriën, Tabak- en Sigarenpijpen. Groote sorteering Mondorgels. Zeep, Toiletartikelen enz. enz. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Volgens een bericht uit Finland hebben leden van de Roode Garde hun aanvoeder Haapalainen vermoord, omdat zij hem yer- antwoordelijk stelden voor de kolossale verliezen, welke de Roode Garde in de laatste gevechten geleden heelt. lit Bulgarije. SOFIA, 23 April, Het Bulgaarsche stoomschip Bulgarie is uit Odessa te Warna aangekomen. Het s.s. Warna wordt zeer binnenkort verwacht. De scheepvaartverbinding tusschen Rus land en Bulgarije is geheel hersteld. lit Rusland. St. Petersburg, 23 April. De begroo ting der maximaiistische regeering over de eerste zes maanden van 1918 schat de uitgaven op 24 1/2 milliard roebel. De volkscommissaris van financiën heeft in een zeer pessimistische rede over de onmogelijkheid om een zoo groot bedrag bijeen te krijgen, gezinspeeld op de reus achtige sommen, die door de handen van dé plaatselijke soviëts gaan. Niemand weet waar die sommen blijven. o Landing op de Belgische kust. In het oorlogsoverzicht van het N. v. dDag lezen we Voor het eerst in dezen oorlog heeft de Engelsche vloot een landing op de Belgische kust ondersteund, al is het daarbij waar schijnlijk niet de bedoeling geweest, blij vende postities in te nemen en een brug- gehoofd te vormen in den rug van de Duitsche linie. Dat het den Engelschen evenwel mogelijk geweest is troepen aan land te brengen dat hun oorlogsschepen in staat zijn geweest de haven van Zee- brugge binnen te loopen als men de door Sir Eric Geddes ontvangen rapporten gelooven mag is dit inderdaad geschied zal in Duitschland wel eenig opzien hebben gebaard en men zal zich daar hebben afgevraagd, of aan de kustverde diging den laatsten tijd wel voldoende zorg is besteed. Blijkens de mededeelingen, door den eersten Lord van de admiraliteit gedaan, heeft de Engelsche vloot-actie een twee ledig doel gehad ten eerste de versper ring van de havens van Zeebrugge en Oostende door met beton geladen oude kruisersten tweede een landingspoging op den pier van Zeebrugge. o Washington, 23 April. In den Senaat heeft zich een levendig debat ontwikkeld over de vraag of Amerika den oorlog moest verklaren aan Turkije en Bulgarije. Se nator Brandeges diende een motie in, waarin een beroep wordt gedaan op de commissie voor de buitenlandsche aange legenheden uit den Senaat om spoedig de motie van senator King in overweging te nemen, waarin wordt aangedrongen op een oorlogsverklaring. Senator Knox diende eveneens een motie in, waarin wordt voorgesteld, aan president Wilson te verzoeken om aan den Senaat mee te deelen, wanneer zulks niet in strijd was met de belangen des lands, of er eenig bezwaar was tegen de oorlogsverkla ringen. Beide moties werden tot Woensdag uit gesteld. o Iu de lucht. Berlijn, 24 April. Uit de door den Eersten Lord der Enge'sche admiraliteit, sir Eric Geddes, afgelegde verklaring in het Lagerhuis, nopens de onderneming te gen Oostende en Zeebrugge, schijnt men te moeten lezen dat zoowel in Oostende, doch in het bizonder in Zeebrugge, het beoogde doelhet afsluiten der havens, zou zijn bereikt. Hiertegenover wordt nadrukkelijk vast gesteld dat de oorlogvoering ter zee van de Vlaamsche kust uit door de Engelsche on derneming in geen enkel opzicht is gestoord. Barrevoets naar school. In Duitschland wordt officieel tot de jeugd een verzoek gericht naar vermogen mee te werken om kousen en schoenen te sparen, door gedurende het warme jaargetijde blootsvoets te loopen. Het met bioole voeten op school komen mag niet alleen van den minister van onderwijs, maar het wordt zelfs dringend aanbevolen. Den kinderen uit den gegoeden stand vooral wordt aanbevolen, hierin het voor beeld te geven. o Amerikaanscb I Te San Fransisco heeft zich een ira- gisch incident in de rechtszaal afgespeeld, waar een zaak van samenzwering werd behandeld, waarbij 32 personen werden beschuldigd van een poging tot het ver wekken van nevolutie in Indië. Bij het verdagen der zitting schoot een getuige 'n andere getuige dood, waarna de officier van justitie den moordenaar neerschoot. Er ontstond een paniek in de zaal. Russische staatsschuld. De minister vari Buitenl. Zaken deelt in zijn Memorie van Antwoord nopens de be grooting aan de Eerste Kamer mede, dat hij aan Hr. Ms. gezant te Berlijn heeft verzocht onder de aandacht van de Duitsche Regeering te brengen, dat, nu Oekrajina zich tegenover de Duitsche houders van schuldbrieven, voorzoover betreft de leenin gen welke gediend hebben voor de uitvoe ring van openbare werken, verplicht heeft tot betaling, het onrecht zou zijn aan neu trale houders dier fondsen betaling te ont houden, waar bedoelde leeningen ten deele door de Duitsche bankiers hier te lande zijn geplaatst. Hr. Ms. gezant had tevens in opdracht aan de Duitsche regeering te vragen of niet harerzijds met Oekrajina een voor Nederlandsche houders bevredigende oplos sing ten deze ware te vinden. De Nederlandsche Commissie voor de Russische Fondsen deelt ons mede, dat, blijkens de tot nu toe ingekomen opgaven, een totaal nominaal bedrag van941.905.566 Ned. gulden aan officieel genoteerde Rus sische fondsen in Nederland wordt gehouden. o Bet sneuvelen van von Richthofen. BERLIJN, 24 April. De aanvoeder der luchtstrijdkrachten, generaal von Hoeppner, heeft den volgenden laatsten groet,aan den gesneuveldee vlieger von Richthofen bekend gemaaktRitmeester von Richtho fen is van een achtervolging van den vij and niet teruggekeerd. Hij is gesneuveld. Het leger heeft een onvermoeienden, ver eerden medestrijder, de jachtvliegers heb ben hun geliefden aanvoerder verloren. Hij blijft een held van het Duitsche volk, voor hetwelk hij streed en zijn ieven liet. Zijn dood is een diepe wonde voor zijn eskader en voor alle luchtstrijdkrach ten. De wil, waardoor hij overwon, waar mede hij aanvoerde en dien hij heeft na gelaten, zal de wonde heelen. Berlijn, 24 April. Volgens den corres pondent van Havas bij het Britsche front heeft een geestelijke bij de teraarde-béstel- ling van Richthofen de godsdienstige han delingen overeenkomstig den Engelschen riius geleid. Zes Britsche vliegerofficieren droegen de kist naar de groeve. Ze leg den kransen met de Duitsche kleuren daar op uit naam van het hoofdkwartier, een brigade en verscheiden luchtsmaldeelen, o.a. een Australisch. Een dezer kransen toonde op het lint de woorden»den dapperen en waardigen vijand. o Sic roedsclquestie in Italië. De voorziening met levensmiddelen in Italië wordt iedere week minder. In som mige provincies is men koortsachtig aan het werk om de graanproductie te verhoo- gen. De »Giornale d'Italia« klaagt over den onvoldoenden invoer van maïs en geeft toe, dat die aan den duikboot-oorlog te wijten is. De onder-staatssecretaris voor de voed selvoorziening, Crespi, moest in de kamer toegeven, dat de ltailiaansche oogst reeds geheel was opgeteerd. De bevolking nam echter het duurder worden der levens middelen niet tragisch op, doch voor de maand Juni maakte hij zich toch ongerust. Men moest spaarzaam zijn en zich niet laten ontmoedigen. De graanoogst beloof de veel en de steenkoolvoorraden waren voldoende voor zeer beperkte eischen. Aan suiker was er gebrek en de voorra den kaas waren onvoldoende, ook voor het leger. Men moest maar geduldig zijn troostie Crespi, en er aan denken dat men in oorlog was. BINNENLAND. Rijwieldiereu gepakt. Te 's-Gravenhage is de politie er in geslaagd van een bende van drie opgeschoten jongens, die verdacht worden een groot deel van de in den laatsten tijd gepleegde rijwieldiefstallen op hun kerfstok te heb ben, er twee aan te houden. Zij zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. o Naar wij vernemen, heeft de minister maximum-prijzen voor naaigaren vastge steld. o De vetuood. De N. Ct. wijst er op, dat wij door zelf te produceeren in de behoefte aan vet moeten voorzien, eensdeels door middel van onzen veestapel, anderdeels door het ver bouwen van oliehoudende zaden, als kool zaad, lijnzaad, geel mosterdzaad, blauw maanzaad enz. Als men narekent, hoeveel vet door de teelt der genoemde zaden per H.A. kan worden voortgebracht, benevens voor vee voeder zeer geschikt afval, en men stelt daarnaast de opbrengst van vet door het weiden van melk- of slachtvee, dan zal men begrijpen hoe hoog rioodig en wen- schelijk het is, dat ook de teelt van olie houdende zaden in plaats van gras of hooi krachtig worde aangepakt op die gronden, welke daarvoor geschikt zijn. Het weidevee kan op een H.A. goed grasland produceeren ongeveer 200 K.G. botervet, terwijl bij verbouw van raapolie zaad mag gerekend worden op circa 28 11.L., waarin ongeveer 30 procent olie aanwezig is. o Brood niet uit graan Men schrijft uit Goes aan de ïStand.cc »Door de heeren V. en A., alhier, is een uitvinding gedaan, die in deze dagen van broodschaarschte voor ons land van onberekenbaar nut kan zijn. Deze heeren toch schijnen er in geslaagd te zijn, brood samen te stellen, dat zéér voedzaam is, goed van smaak en volstrekt geen graandeeien bevat. Wat er wél in zit, blijft voorloopig het geheim der uitvinders, maar de grondstof zijn en blijven in voldoende mate in ons land aanwezig. Bij persoonlijk onderhoud met minister Posthuma hebben de samenstellers dezen een monster aangeboden, en heeft ZExc. spoedig onderzoek daarvan toegezegd.ee Een opzienbarend faillissement. De Arnsterdamsche Beurs verkeerde gistermiddag in groute beroering, omdat de Arnsterdamsche fr. Erpmann en Hethey, sterk geinteresseerd bij aandeelen Handels ver. Amsterdam, Cultuur-Mij. der Vorsten landen, Ned. Indische Handelsbank en Stoomvaart Mij. Oostzee, niet in staat is de panden der door haar opgenomen pro longaties aan te vullen. Naar aanleiding hiervan heeft zich een sterk syndicaat gevormd, beschikkende over meer dan 10 millioen, dat de markt zal steunen. o Geen ultimatum. Het Haagsche Corr. Bureau meldt Hier te stede liepen in de laatste dagen hoogst onrustbarende geruchten omtrent een ultimatum, hetwelk door Duitschland tot onze regeering zou zijn gericht en waarbij Duitschland zou gedreigd hebben onze havens te bezetten, indien wij niet aan zekere Duitsche eischen toegaven. Van een zoodanig ultimatum is te be- voegder plaatse niets bekend. o Moordpoging te Maastricht. Gistermiddag omstreeks 5 uur, heeft in de Groote Straat te Maastricht, een zekere vrouw K. getracht haar man te vermoorden. Zij beklaagde zich nu en dan dat hij zoo weinig verdiende en liet door schemeren dat ïhij er maar tusschen uit moest«, dan had zij tenminste f 5000 van de verzekering. Zij loste zelfs op haai man een revolverschot, maar dit trof niet doodelijk. Daarop heeft zij zichzelf van het leven beroofd door zich een kogel door de slaap te schieten. De man is met een weinig gevaarlijke schotwonde naar het gasthuis vervoerd. o Verhoogiug der oorlogswiustbelasting. Men meldt uit Den Haag Er is een wetsontwerp bij den Raad van State inkekoraen, dat verhooging van de oorlogswinstbelasting beoogt van 30 tot 50 procent. Afzetters. De keuringsdienst te Leiden heeft Maan dag bij een winkelier 400 pakjes sontbijt- voedsek in beslag genomen, die bij on derzoek tarwemeel bleken te bevatten en verkocht werden tegen f 4.20 per pakje van K.G. Nieuwe wetsontwerpen. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend de wetsontwerpen tot wijziging der wet op het vervoerverbod en tot aanvulling van regelen, gesteld in de Boterwet. Deze wetsontwerpen zullen 25 dezer in de af- deelingen der Kamer worden onderzocht. Voorts bevinden zich bij den Raad van State de wetsontwerpen tot wijziging der Distributiewet 4916 ftot bestrijding van het hamsteren, den kettinghandel, enz.), tot wyziging der N.V.U- wet en betreffen de crisis-rechtspraak. Aan de op 23 Maart van regeerings- wege gedane toezeggingen is dus met grooten spoed voldaan. Als Uw lichaam gaat verzwakken, Als gij lijdt aan bloedarmoede, Gebruik dan ■ypjnhardTs LeVetOgeil. Bij het gebruik hiervan kunt gij van succes verzekerd zijn. Buss. v. 90 ct. f 4.75-f 4.25-f 8.25. Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek Zeist. Bij Apothekers en Drogisten. Nuchtere kalveren. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de taxatie van nuchtere kalve ren (tot een ouderdom van circa één maand) zal geschieden naar den volgenden maatstaf Klasse acirca 40 K.G. en liooger, f 0.60 per K.G., levend gewichtklasse b circa 30 tot 40 K.G., t'0.55 per K.G., levend gewicht klasse c berieden 30 K.G., levend gewicht f 0.50 per K.G., levend gewicht. De bepaling van den prijs is mede af hankelijk van de qualiteit der dieren. In het belang van de leveranciers wordt er op gewezen, dat zieke en lijdende dieren, alsmede die welke men direct vóór de af levering te veel gevoederd heeft, gewei gerd kunnen worden. Hetzelfde is het ge val met dieren waarmede men op andere wijze de commissie van overname tracht te misleiden. (St.ct.) o Paardcnrlcesch. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Paardenslagers en vleeschhouwers meldt, dat het in de bedoeling van de regeering ligt, de geheele paafdenvïeesch- houwerij tot een staatsbedrijf te maken. Bij de regeering heeft de overtuiging post gevat, dat een goede distributieregeling van paardenvleesch niet wel mogelijk is, indien daaraan niet verbonden worden maximum prijzen voor slachtpaarden. o Vereeniging van ambtenaren in dienst der gemeente 's Hcrtogcnbosch. Dinsdagavond hield bovengenoemde ver eeniging in Hotel Noordbrabant een spoed- eischende vergadering, waarop namens het bestuur de heer H. van Alfen als voorzit ter plannen uiteenzette, die in de naaste i toekomst direct de leden, en indirect ook de stad van groot belang zullen zijn. Het plan betreft de voedselvoorziening voor den komenden winter. Het bestuur heeft de heeren Meijsing, Hammecher en Drijvers, die voor een kleine combinatie ambtenaren in de laatst gehouden raads zitting een akker in pacht hadden gekre gen tot teelt van boonengewas weten te overtuigen, dat een dergelijke onderneming in grooter opzet meer allen ambtenaren kon ten goede komen, die voor verreweg het grootste gedeelte tot genoemde ver eeniging behooren gelijk genoemde heeren, en dat zulks ook voordeeliger in het bedrijf zou zijn. Kees voor de klas. Op het dorp O. zullen we maar zeggen, in de Meierij, is een postbode, die bij allen en vooral bij de dorpsjeugd goed staat aangeschreven. Dezer dagen kwam hij bij het hoofd der school een kwitantie innen, en verzocht hem het hoofd, terwijl deze het verschuldigd bedrag in zijn woning ging halen, een oogenblik toezicht te hou den op zijn klas. Nauwelijks was het hoofd weg of onze snaken wisselden blik ken van verstandhouding met Kees den postbode en riepen hem aan bij zijn naam. 't Werd wat rumoerig en onze bode dacht hoe houd ik orde onder de klas. Hij wist raad, trad naar voren en stelde de jongens voor, eens uit volle borst het volkslied te zingen. Dat was naar den zin der knapen. »Ik geef een maat cadeauzei de post- bode-meester-plaatsvervanger, en met de liniaal de maat slaande, vielen de jongens in koor in en klonk het lied daverend door het schoollokaal. De onderwijzers in de andere klassen, die van de tijdelijke plaats vervanging onkundig waren, dachten na tuurlijk dat er iets haperde in de boven kamer van het achtbaar hoofd, om zulk een ergerlijke stoornis te veroorzaken. Toen het lied geëindigd was met een daverend hoera voor de koningin besloot de postbode zijn plaatsvervnngerstaak met te zeggen dat hij de jongens vrijaf zou geven dien middag. Maar hij werd in de volvoering van zijn opzet verhinderd door den terugkeer van het ontstelde hoofd, die zijn klas in zulk een ongewone stemming vond. Zoo gewonnen, zoo geronnen. Een bekend Smokkelaar van de Gronin ger grens, die voor 'n paar maanden nog over eenige duizenden guldens beschikte en zijn geld voor allerlei ormoodige zaken uitgaf, is na heel wat brasserijen van zijn bezit afgekomen. De smokkelaarsjas, die voor 300 gulden was ingekocht, ging nu voor 300 centen in andere handen terwijl ook andere goe deren goedkoop werden verkocht. De baronis nu weer arbeider ge worden. is beslist het beste en goedkoopste adres voor Ziet cle prjfjzen in cle etalage. KOLPERSTRAAT 9, 's-HERTOGENBOSCH. Ontvangen nieuwste modellen Corsets, in alle maten en prijzen. Directoire, lage Buste, lang van onder vanaf 3.70, 4.25, 4.90, 5.25. Extra lang vanaf 5.50, 5.90, 6,25, 6.90, 7.50 en hooger. Heupcorsets 3.90, 5.40 en 6.40, daarbij passende Bustenhouders 4.70, 2.40, 2.90. 3.25. Reform-Corsets 3.40 en 5. Positie- en Voedster-Corsets 7.50 en 5.90. Prima systeem Buikgordels vanaf 8.50. Speciale sorteering voor zware figuren, met en zonder elastieken band 8.50, tailles 70 tot 130 c.m., jarretels 60 ct., 1.1.20. Kinderplooilijfjes en Corsets, in alle maten. Bij aangifte taillewijdte, franco door geheel Nederland, na ontvangst postwissel. Rembours 10 cent hooger. BIJVOEGSEL }fietiw$btad o DE KLEINE WINST" JL11 i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5