werpen voor de duikbooten veel grooter geworden en eischt Duitschland nu van Nederland de vrije vaart over de Schelde. Uit alles blijkt wel, dat van alle zijden de aandacht gevestigd is op wat onze re geering zal doen. We beseffen in welk een moeilijke positie zij zich bevonden heeft en nog ten deele bevindt. Zijn de concessies, die aan het Duitsche rijk wor den gedaan, te groot, dan krijgt zij het te kwaad met de enten teregeeringen. Weigert zij op de eischen van den ooste lijken nabuur in te gaan, dan dreigt het gevaar van die zijde. Wij zitten tusschen twee vuren in en menigeen heeft in de dagen die achter ons liggen gevreesd, dat de oorlogsvlam naar ons zou overslaan. Onze regeering heeft gelukkig het vertrouwen der natie. Tot onberaden stappen zal zij zich niet laten verleiden. Doch mochten de eischen haar gesteld niet in te willigen zijn, zoo zal zij de rechten en de eer van ons kleine land niet laten krenken. Men zegt welLaat Nederland toch toegeven. Wil Duitschland ons land bin nenrukken, welnu, laten we dan zeggen »Ga je gang, als je er ons maar voor betaalt met graan en staal. Vechten zul len we tegen je niet. 't Is beter een levende Duitscher te zijn dan een doode Nederlander. Zulk zeggen is onwaardig, 't Zou ons bovendien toch niet baten. De entente- landen zouden ons verpletteren te zee en te land, en van Duitschland is weinig hulp te verwachten. Laat ons hopen dat de donkere wol ken, die zich boven ons land hebben saam- gepakt, spoedig geheel mogen zijn afge dreven. Op het gevechtsterrein in het westen hebben de Duitschers zich meester ge maakt van den Kemmelberg (waarbij 7100 gevangenen, o. w. 181 officieren, in hun handen bleven). Dit schijnt een belang rijk punt te zijn bij den strijd om Yperen, wat ook de correspondenten der entente toegeven. Zij zeggen dat het verlies van deze hoogte een ernstige tegenslag is, om dat Yperen en de stellingen daaromheen nu sterk bedreigd worden door het ontwij felbaar succes van den vijand. De Times zegt echter dat hoe heviger de aanval tegen Yperen ook moge blijken nog grooter gevaar dreigt aan de linie van de Somme, omdat de vijand daar het grootste deel zijner troepen heeft saamgetrokken. Het kan zijn, aldus dit blad, dat wij in het Noorden gebied prijsgeven, maar terug tochten daar zouden niet onherstelbaar zijn. Daarentegen zou een geslaagde aanval van den vijand in de richting van Amiens, ge volgd door een vijandelijken stoot naar den mond van de Somme, ons van de hoofd macht van de Franschen afsnijden. Dat doel van de Duitschers moet tot eiken prys verhinderd worden. De tegenaanvallen, waarmee de geal lieerden hebben gepoogd den Kemmel te hernemen, zijn mislukt. Het Britsche be richt maakt melding van gevechten bij Locre, Scherpenberg en la Clytte, waaruit blijkt dat de Duitschers aan den voet van den Kemmel nog verder zijn vooruit ge komen, hetgeen trouwens ook verder naar het Noorden bij Voormezeele het geval is zoodat ook nog voor de vermeestering van de rest van heuvels, die Westwaarts op den Kemmel volgen, Yperen toch al zeer sterk in de flank wordt bedreigd. Ten Oosten van Amiens is nog wel hard gevochten de geallieerden hebben vin nige tegenaanvallen gedaan maar de toestand is niet van belang veranderd. Dat de duikbooten toch wel schrikkelijk huis houden onder de koopvaardijvloot der geassocieerden en het gebrek doen toene men, vooral in Engeland, blijkt uit een op roep door Sir Joseph Maclay, leider van den Engelschen scheepsraad, gericht tot het volk der Vereenigde Staten. Een draad loos telegram uit Duitschand meldt dien aangaande Het gebrek aan scheepsruimte is over weldigend en geen der V. S. kunnen hel pen. Weliswaar komen er voortdurend meer Amerikaansche troepen over den oceaan, maar ieder soldaat, die den over tocht heeft volbracht, heeft voedsel, klee ding en munitie noodig. De scheepsnood is nu pas zoo ernstig geworden. Onze menschen zijn door de ontberingen der laatste jaren overprikkeld en onbarmhartig uitput. Onze toestand is kritiek, inzonder heid tot aan den volgenden oogst. In weerwil van onze in beslag genomen schepen dus nóg een tekort aan scheeps ruimte. En de duikbooten zitten niet stil. De aanmaak van nieuwe zeebodems kan onmogelijk gelijken tred houden met wat de onderzeeërs doen zinken. Het gebrek zal dus al meer nijpend geen rooskleurige toekomst voor BUITENLAND. Een gelukte proef. Een dertigtal Belgische vrouwen en meisjes beproefden dezer dagen de grens over te komen. Reeds hadden ze bijna haar doel bereikt, toen ze een Duitsche patroelje hoorden aankomen. In plaats van door te loopen keerden ze zich op aansporing van een paar der meest ge wiekste onder haar om en liepen de Duit sche soldaten tegemoet. Wat moet jelui® riepen deze haar toe. En toen enkele stemmen antwoorden»We komen uit Holland en willen eens even kijken hoe het in ons dorp gesteld is,c joegen zij de vrouwen tot over de Hollandsche grens terug en brachten ze op die manier juist waar ze heen wilden. o EEN TEGENREVOLITIE IN RUSLAND STOCKHOLM, 28 April. Volgens een telegram uit Abö aan VftonbIadet« loopt daar het hardnekkig gerucht, dat de vroe gere troonopvolger Alexej Nicolajewitsj tot Czaar van Rusland is uitgeroepen en Grootvorst Michael Alexandrowitsj, broeder van den vroegeren Czaar, tot Regent. Koning George vraagt Indië om hulp. Londen, 28 April. De Koning zond aan den onderkoning van Indië een telegram om over te brengen aan de oorlogsconfe rentie, die heden te Delhi wordt gehouden, waarin hij zijn voldoening uitspreekt over het besluit van Indië om alle krachten in te spannen teneinde den vijand te bestrij den, die den oorlog provoceerde en hem meedoogenloos voortzet tegen de vrijheid der wereld. o De Engelsche Arbeiderspartij eu den vrede. Londen, 26 April. De vroegere arbei ders-minister Henderson hield een rede over de oorlogsdoeleinde der arbeiders klasse en zei o. a. Wij gelooven dat de Vo kerenbond slechts kan worden gesticht op den grondslag van de vrijheid, te beginnen met de vrijheid van handel en verkeer alsmede door af schaffing bij overeenkomst van den dienst plicht en de staande legers, die een be dreiging vormen voor de vrije instellingen door de gansche wereld. De politiek der arbeidersklasse is de politiek der internatio nale samenwerking. Wij willen onderhandelingen openen met alle georganiseerde arbeiders van alle oor logvoerende landen, om daardoor een inter nationaal stelsel in het leven ts roepen, waardoor, als eenmaal een vrede van ver zoening en vergelijk tot stand is gekomen, een toekomstige oorlog onmogelijk zijn. De correspondent van de »Lokal-Anzei- ger® te Weenen meldt uit Laibach, dat daar groote vaderlandslievende anti-Duit- sche demonstraties zijn gehouden. Een Sloweensche menschenmassa trok naar het Duitsche Casino, sloeg daar alle spiegel ruiten in en vernielde ook bij Duitsche zaken en hotels de vensterruiten. De mili taire macht moest ingrijpen. Toch duur den de manifestaties en vernielingen des namiddags nog voort. De menschen droe gen de Sloweensche kleuren en zongen anti-Duitsche liederen. Het volk juichte voor de Entente. o In Duinkerken, ofschoon dicht bij het front, en gestadig aan het vuur der Duit schers blootgesteld, staat het oeconomische leven niet stil. Onlangs is daar een vrachtboot te water gelaten van 19.000 ton, ter lengte van 145 meter en die 12.500 ton kan meevoeren. Havas meldt, dat de Duitschers, van de werkzaamheden op de hoogte, ze vergeefs hebben trachten te stremmen. Projectielen van ver-dragend geschut noch bommen uit vliegtuigen heb ben dat klaar gespeeld. Nu is het schip naar een haven, ver van het gevechtsge- bied, vertrokken, om geheel te worden opgetuigd. De Metzer Zeitung de draadlooze dienst van Lyon seint het de wereld rond heeft met naam en toenaam eenige menschen uit het rijksland aangewezen, die in den trein over bijna den heelen afstand tusschen twee eveneens genoemde plaatsen Fransch hadden gepraat. Dit is als een moedwillig gegeven blijk van anti- Duitschgezindheid opgevat. De buitenge wone krijgsraad van Diedenhofen veroor deelde den hoofdschuldige tot betaling van een boete van 30 mark of zes dagen ge vangenisstraf, de twee anderen tot boeten van 10 en 5 mark benevens de kosten. In Oostenrijk wordt de rookkaart inge voerd. Ieder roöker ontvangt zes sigaren of 18 sigaretten of een half pakje tabak per week. De slag in Frankrijk. Berlijn, 29 April. Groot Hoofdkwartier: Op het slagfront in Vlaanderen van des middags af levendige artillerie-actie. De buit sinds de bestorming van den Kemmel is tot meer dan 7000 gevangenen, w. o. 181 officieren, 53 kanonnen en 233 ma chinegeweren gestegen. Tusschen het La Bassée-kanaal en de Scarpe en N. van de Somme levendige verkenningsactie der Engelschen. Sterke partieele aanvallen der Franschen tegen het Hangard-bosch en het dorp Hangard werden onder bloedige verliezen afgeslagen. Voorterreingevechten op vele plaatsen van het overige front. Op den O oever der .Maas bracht een aanval op de Fransche loopgraven gevan genen binnen. o Calais gebombardeerd. Volgens dagbladberichten werd Calais in den nacht van Zondag op Maandag op nieuw door een Duitsch eskader gebom bardeerd. De malerieele schade is aan- zienlijk. BINNENLAND. Mr. Van Best, onlangs op zijn verzoek afgetreden, stelt zich weder verkiesbaar tot lid van de Tweede Kamer. o Oud-minister Coign naar Londen. Frankfurt, 29 April. Volgens den Haag- schen correspondent van den Frankfurter Zeitung zou oud-minister van Oorlog, Colijn, aan boord van een Nederlandsche torpedo boot Vrijdag naar Londen vertrokken zijn, blijkbaar om aan de Engelsche regeering den toestand en den wil van Holland ken baar te maken. Het Aardappelciiruutsoeu. In verband met de onzekerheid of de voorraden aardappelen tot den nieuwen oogst zullen reiken, heeft de Minister be sloten het rantsoen aardappelen voor de periode van 22 April tot 20 Mei terug te brengen van 16 op '13 K,G. per hoofd. Ter aanvulling worden extra beschikbaar gesteld voor die periode 1/4 K.G. groene erwten en y3 K G. rijst. o Graan uit Amerika. Naar wij vernemen zijn stappen gedaan om de ladingen aan te koopen van de Ne derlandsche schepen Hollandia, Java en Stella, die bestemd zijn om respectievelijk uit Argentinië en uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika broodgraan en (of) meel naar Nederland te brengen, waaruit kan worden afgeleid, dat deze schepen weldra zullen vertrekken en drie gelijkwaardige schepen uit Nederland zullen worden uit gezonden orn verder graan in te nemen. De minister van Landbouw heeft bepaald dat geen olie voor de bakkerijen meer beschikbaar zal worden gesteld. Uit vakkringen komt men daartegen in het Hbld. op, daar zonder olie de bakkerij moet stilstaan. Bovendien wordt opgemerkt, dat de olievoorraad in ons land den maat regel niet rechtvaardigt. o Belangrijke diefstal. Devorige nacht is ingebroken in de juwe lierszaak van de firma Lammers aan de Bakkersstraat te Utrecht. Bij het voor- loopig onderzoek is vastgesteld, dat eenige honderden gouden ringen, een groot aantal broches met bijbehoorende oorbellen met paarlen en verscheidene gouden colliers en sierspelden zijn ontvreemd. De politie doet onderzoek. o Zooals de laatste dagen met recht ge noemd kunnen worden, neemt men elke gelegenheid te baat, die kalmeerend kan werken. Zoo zagen we in het Beursover- zicht van de N. Rott. Ct. dat de meeste fondsen eene verbetering aangaven en kwam daarbij ook de volgende zinsnede voor »De markt werd later gesteund door een te beurze loopend gerucht, dat de zand en grintkwestie zou zijn opgelost®. Vttrraden. Te Oirschot is bij twee landbouwers 800 Kg. rogge en 100 K.g. roggemeel in beslag genomen, te Dongen 8000 K.g. graan, te Valkenswaard 1600 pond. spek, vleesch en worst, te Uden een karvracht graan. o Ëlectrisehe auto's. In Den Haag begint deze week de N. V. Nieuwe Rijtuig Mij. de exploitatie van electrische stads-auto's een uitkomst bij den tegenwoordigen benzine-nood. Ze zien er niet uit als de Amsterdamsche »Atax« maar als gewone benzine-wagens met motorkap. Nederland eu Duitschland. De stemming op de effecten-beurs te Amsterdam was Zaterdag vaster naar aanleiding van het volgende ter beurze ontvangen niet-officieele bericht uit Den Haag Er zijn redenen om aan te nemen dat binnenkort een aanmerkelijke ontspan ning in den toestand zal intreden en het geschil zal worden opgelost op een wijze waarmede beide oorlogvoerde partijen ge noegen zullen nemen. De Duitsche haute-finance ziet eveneens den toestand gunstig in en gaat voort belangrijke financieele transacties af te sluiten. Naar het »Vad.« verneemt is er sedert Vrijdag iets meer kijk op dat er tusschen onze en de Duitsche regeering over de hangende kwesties overeenstemming zal worden verkregen. Dat er op het stuk van de tolbezwaren en den spoorweg over Limburg overeen stemming was verkregen is in zoover juist, dat was afgesproken, den spoorweg weer open te stellen. Maar over aard en om vang van het vervoer zoowel over dien spoorweg als langs onze waterwegen be staat er nog geschil. De »Tel.« schrijft o a. Hoewel wij geenszins geneigd zijn tot voorbarig opti misme over te hellen, meenen wij toch goed te doen met mede te deelen, dat van een ultimatum op termijn van Duitsche zijde geen sprake is geweest. De correspondent der »N. R. Ct.« te Berlijn seint dd. 28 dezer In toonaangevende kringen alhier is men heden zeer vertrouwend gestemd ten op zichte van de onderhandelingen met Neder land. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, maar men beschouwt de zaak als geregeld. Beleediging door een burgemeester. Door den heer P. Staal, lid van den Raad van Stratum bij Eindhoven, is eeri aanklacht wegens beleediging bij den Offi cier van Justitie te 's-Bosch ingediend tegen den heer J. Smitz, burgemeester van Stra tum. De burgemeester zou den heeren Staal en Van der Pas in eene vergadering van leden der Commissie voor publieke werken, toen naar den toestand wegens ziekte af wezigen wethouder, den heer Versantvoort, werd gevraagd, toegevoegd hebbensjullie zijn de oorzaak van den dood van den heer Versantvoort !<r Hierdoor ontstond een twist, die in de vergaderzaal van het armbestuur, welk college juist bijeen was, werd voortgezet. De heer Staal eischte van den burgemeester herroeping zijner uitdrukkingen, daar een en ander ook door het publiek in de gangen van het Raadhuis was gehoord. De heer Smitz wilde zulks echter niet doen. Vele andere onverkwikkelijke zaken werden nog in het debat gebracht, waaruit bleek dat de partijen ten gemeentehuize van Stratum nu niet zoo heel vriendschap pelijk tegenover elkander staan. Nieuwe smokkelaarstruc. Het gebeurde dezer dagen aan de Oost grens. Een heer komt voorbij, kijkt de grenswacht brutaal aan en groet ze heel familiarDag jongens 1 Maar de wacht was op de hoogte. Niets aan te geven, mijnheer Weineen Heelemaal niets Neen Gaat u dan even mee. De knoopen van de overjas bleken nu 20 markstukken te zijn met een stofje overtrokken, de knoopen van de jas gouden tientjes, en die van het vest gouden vijfjes. (Zw. Ct.) o Na twee jaren gepakt. Zooals men zich zal herinneren werd in den zomer van 1916 door de Amsterdam sche Rechtbank alhier tot twee jaren ge vangenisstraf veroordeeld zekere G. J. L. Tubergen, die medeplichtig was geweest bij de inbraak bij de firma Gescher en Kemper op den Nieuwendijk, waar een brandkast was geforceerd en een aanzien lijk bedrag aan geld gestolen. Terwij! de zaak in hooger beroep was bij het Hof, wist Tubergen uit het Huis van Bewaring, door verbreking van de tralies van een luchtkoker, te ontvluchten. Men hoorde sedert niets meer van hem. Dezer dagen echter is hij bij een poging tot inbraak te Zoeterwoude gepakt en sinds Vrijdag vertoeft hij weer in het Huis van Bewaring alhier, waar men nu wel beter op hem passen zal. Diefstal. In den vorigen nacht hebben dieven zich te Rotterdam toegang verschaft tot den goudsmidwinkel van W. van Eerden, in de Westewagenstraat 8, en een partij gouden gladde- en zegelringen, gouden horloges en kettingen, enz. gestolen, ter waarde van f 4000 A f 5000. Aan de Tielsche Ct. ontleenen wij Zondag 29 April 1917 Kale boomen, kale velden, kale weiden. Van bloesem noch blad is er sprake. Waar men brand stoffen rijk is wordt de kachel dag aan dag nog lustig gestookt. Buiten wordt nog geen vogelenlied gehoord slechts hier en daar zit een spreeuw te kwebbelen over de lieve lente, die volgens den almanak den 21 en Maart in 't land moet zijn ge komen, maar haar komst nog niet heeft aangekondigd. Zondag 28 April 1918Lenteweelde alom. »De Betuwe in Bloei® trekt reeds eenige dagen vele vreemdelingen, maar het bezoek is toch niet zoo druk als voorgaande jaren, alsmede doordat auto's en motor fietsen op stal moeten blijven wegens benzinegebrek. De Betuwe is nu mooi, maar mooier nog zal ze zijn wanneer straks de appelboomen hun kleurrijk bloesemkleed toonen. o Posttarieren. Naar de Msb. uit de beste bron ver neemt is het bericht uit het Vad. betref fende de verhooging der tarieven voor post- zendingen allervoorbarigst te noemen. Wel ligt een wijziging der tarieven in de bedoeling, doch de door het Vad. ge publiceerde bijzonderheden zijn onjuist. De Moord te Haarlem. Maandagnamiddag is het lijk van den ver misten rangeerder H. uit Haarlem door de politie gevonden op de buitenplaats Koningshof, van den heer Luden, aan den Doodweg, te Aerdenhout. Het was onder den grond gestopt. Het lijk vertoonde aan een der kaken een verwonding. Nadat de justitie gewaarschuwd was, is het lijk naar het St. Elisabeth-gasthuis vervoerd om daar geschouwd te worden Toen de Duitsche deserteur Maandag avond naar het politiebureau werd overge bracht nam het publiek een vijandige hou ding tegen hem aan. Tot laat in den avond bleef een menigte voor het politie bureau samengeschoold. A. is Maandag avond met hetlijk geconfrontreerd en bleef daarbij ontkennen, II. vermoord te hebben. Vleesch. Naar »Het Vaderlandverneemt, zal de distributie van rundvleesch eerst in Augustus aanvangen. De „Kciinemerlaud" losgelaten. Het Nederlandsche stoomschip »Kenne- merland®, dat door de Portugeesche auto riteiten te St. Vincent was gehouden, is volgens hier te lande ontvangen bericht, dezer dagen van St Vincent naar Halifax kunnen vertrekken, met het grootste ge deelte nog van de lading mais enz. welke aan boord was. Verraden. In een boerderij in den Tielerwaard werd gezocht naar achtergehouden graan. De inspecteurs vonden weinig of niets en stonden op het punt de boerderij te ver laten, toen een kleine kleuter uitriep Lekker niks gevonden, hè«. De kleine werd aari het praten gebracht en nu werd achter de bedstede een groote hoeveelheid graan gevonden. Te Beesd en te Deil zijn wagenvrachten tarwe in beslag genomen. Men vermoedt dat in verschillende dorpen in de Betuwe groote voorraden koren, spek en andere levensmiddelen in den grond verborgen zijn. Er moeten thans ook veel zg. »noodslachtingen® voorkomen. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 29 April tot 5 Mei 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no 24 lj% ons Gort. 25 1 Groene erwten. i 26 V3 j> Bak- of Braadvet. 27 4 K.G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's- Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Een vijftigtal perceelen zijn door de gemeente aan ingezetenen tegen een kleine huurprijs afgestaan, om daarop bruine boonen te teelen. Het bastion »Hollandia«, nabij de Scheeps werf, tot nu toe als grasland gebezigd, zal L Iii dagen vau spanning. 1917—1918.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2