MAGAZIJN 's-BOSCH Grossier in Sisaren, Sigaretten, TM, Sigarenzakjes Bij dit nr. behoort een bijvoegsel. Hinthamerstraat 24, San ketst vsneuk. UND VAN ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3771. Zaterdag 4 Mei 1918. DHAAGT KA ii LM ANl's lleereit- en Kiuderkleediiig. Gorincheiu. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.05, franco per post zonder prijs ver hooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tel. Int. 492 (bedrukt) Alle soorten Sigaretten worden aan wederverkoopers tegen fabrieksprijzen geleverd. BUITENLANDSCH OVERZICHT^ Geen ding is voor een overzichtschrijver vervelender, dan telkens te moeten mel den Geen nieuws van belang. En toch kan hij niet anders doen. Men zou wel willen dat met groote dikke letters den lezer het bericht kon worden voorgezet Belangrijke tijding. De vrede is gesloten. De legers keeren weder naar hun haard steden. Alle ellende is nu uit. Maar zulk een bericht zal nog wel wat op zich laten wachten. Het zal ook niet onverwacht, als een engel uit den hemel, tot ons komen. De menschheid zal haar lijdensweg nog moeten vervolgen en nog donkerder paden moeten gaan. Zooals het er tenminste in de wereld uitziet, zal er vooreerst geen beslissing komen. Op het gevechtsterrein althans niet. Gelijk wij de vorige maal schreven, is de Kemmeiberg in Duilsche handen ge komen. Dat is de voorste van de heuve lenreeks, die zich tusschen Cassel en Kem- mel bevindt. Vóór den Kemmel ligt echter weer een reeks zwakkere verhoogingen, die om Yperen heen gelegerd is. Om die heuvelreeks is het bij het bezit van Yperen te doen. Ontzaglijk was ten vorigen jare de inspanning geweest der Britten, waarmee zij dat natuurlijk am phitheater hebben vermeesterd. Zij hebben het toen in hun macht gekregen, en zij zagen van hun stellingen neer in de wijde vlakte, waaruit Roesselaere zich verheft Schets uit het Geldersche dorpsleven. (Dialect van de Graafschap Zutphen.) door D. M. MAALDRINK. een terrein hadden zij zich verschaft, dat een voortreffelijk punt van uitgang vormde voor een verderen opmarsch in beslissende richting, een poort voor uitvallen in de flank van de gewichtigste Duitsche stel lingen. Wat is er van dit alles gekomen Niets. En dat is kenschetsend voor alles wat er op het westelijk front tot dusver is geschied. Beide partijen hebben dikwijls groote successen behaald. Dank zij de inspanning en de oorlogs productie van heele werelden, met opoffe ring van wat vroeger groote legers waren, heeft men stellingen genomen, die onneem baar schenen. Maar als eindelijk met zoo veel moeite alle voorwaarden waren verkre gen, om aan een beslissend succes te beginnen, dan kwam er niets meer van. Dit geldt voor beide partijen gelijkelijk. Nu hebben de Duitschers in de laatste dagen van Maart 'een succes bevochten, waarbij alle andere voordeelen op het Westelijk front, na het intreden van den loopgraaf- Oorlog, in het niet verdwijnen. Zij zijn niet alleen door de permamente stellingen heengebroken, maar zij hebben daarna 60 kilometer en meer kunnen opmarcheeren. En toch is ook dat krijgsbedrijf nu al zoo wat een maand tot stilstand. Inmiddels heeft zich een tweede opmarsch ontwikkeld in de streek van de Lys (Leie). Ook deze heeft aanvankelijk groote terreinwinst op geleverd ofschoon bij lange na niet zoo groot als de aanval in de richting van Amiens de vertraging is echter nog spoediger ingetreden dan verder naar het Zuiden. Nu is het oog gevestigd op Yperen. Heur Krek of een mussche sjilpt, maor toch nog een betjen andersEn de veugels zunt toch lange nao bed, want het is aovend 1 HeurDaor hei j 't wer 1Begriep ie wat 't is Niet Kiek dan is, maar veurzichtig dat ze oe niet zietNoe Jae, ik weet walie zult zeggen dat's gien neijs En dat is 't ook niet 1 Een jonge kerel en een jonge dèrne an 't vriejen, dat's al heel old, zoo old als de wèreld 1 Maor laowe is luusteren 1 Stille Hendig Hoe kom ie van aovend zoo laot, Aorend Jan Noe, Dieke, zoo niet of ik had wal veulle erder willen kommen, maor ik most erst onze Jannao nog helpen met het voeren van de beesten. Ik wol daj oe een betjen in acht nammen veur Jannao Hoe mein ie dat •Wal, toch zoo •Bie'j manges sjaloers »Jannao kon de beesten toch wal voeren zunder oe •Jaowal. Maor zi vroeg mien of ik haor efkes helpen wol. En asse mien wat vraogt daor 'k een ander plaisier met kan doen, waorumme zol 'k het dan wei geren •Zi zekt dat ze oe óveral naoleup »Wie zeg dat Allemaole •Allemaole is gien mensche. Maor als 't zoo is, zol 't mien spieten voor Jannao!« Wat kan oe Jannao schèlen »Heur is, Dieke, dat's niet knap van oe Ik hebbe eigens wal eugen in 't heufd um te zien, dat 'k een vinger hoef oet te stèken om Jannao tot vrouwe te kriegen met een mooie plaotse er bie. En daor heb'k verdriet geriog van um Jannao, niet um mien want al dut ze manges wat raor tégenover mien, het is toch een beste dèrne met een goed hart, krek als ie. Maor daorumme heb ie nog gien réden um sjaloers te wèzen Ik hebbe niet veulle van de wèreld ezien, niet mèr asdat 'k drie keere in Zutfen en èns te Dèventer bin ewestmaor dit wil 'k oe wal zeggen, dat er op de heele wèreld veur mien gien dèrne is, waor ik mèr van holde als van oe En als ik oe niet tot mien vrouwe kreeg, dan zol'k zingen als laotst op de karmse Ik neem nooit een ander, neen Maor ik denke dat er dan van 't zingen niet veulle kommen zol «Noe, Aorend Jan, ie mot oe niet kwaod t Is er den Duitschers om te doen deze sterkte te nemen en den geallieerden ze te behouden. Maar gesteld dat de eersten in slaat zijn ze te veroveren, dan zal het toch alleen van beslissende beteekenis voor den oorlog zijn als er weer een geweldig snel tempo in het krijgsbedrijf komt. Want als een van de partijen de nood zakelijkheid, dat hij bepaalde punten of linies zal moeten opgeven, al zoo lang van tevoren ziet aankomen, dan kan zij haar voorbereidende maatregelen nemen, waar door de verdediging in alle geval zoo hard nekkig mogelijk wordt, waardoor de terug tocht volgens een- vooraf beraamd plan iri zijn werk kan gaan en dus een ramp wordt vermeden, Op dit oogenblik houden in Vlaanderen de partijen elkander vrijwel in evenwicht. Al is het door een feilen stoot, den Duiischers gelukt den Kemmel te ne men, al wordt daardoor nu ook de linie der geallieerden bij Yperen en verder Noordwaarts in gevaar gebracht, dat even wicht is daardoor toch niet in beslissende mate verbroken. En dat zal ook nog niet gebeuren, ook als de Dpitschers nog eenige meer van dergelijke voordeelen bevechten. Het element van verrassing is er dan vol komen uit. Alles gaat veel te langzaam en met veel te groote moeite, dan dat de overwinnaar van zijn voordeelen party zou kunnen trekken tot vernietiging van het vijandelijke leger. I)e bekende stoot voor stootbeweging is tot dusver nog altijd op een stilstand uitgeloopen. Wil dat vermeden worden, dan moeten de Duitschers ten tweede male een slag toebrengen, even groot als die van den 21sten Maart. Zij bereiden zich daar on getwijfeld op voor. Want de Duilsche legerleiding geeft het niet gauw op. Hindenburg, die reeds zoovele malen on berekenbaar was in zijn wijze van oorlog voeren heeft waarschijnlijk weer een nieuwe verrassing gereed, die hem een eind verder brengt naai' bet begeerde doel. Tusschen Duitschland en de Oekraine wil het niet boteren. Er rno st graan komen uit de Oekraine, hoe meer hoe liever. Volgens de 30 April te München versche nen bladen had de Oekraine zich verbonden om den middenrijken in de maand April zes millioen k.g. koren te leveren. De regeering heeft nu laten weten, dat ze haar verplichtingen niet kan nakomen, omdat de Oekraiensche boeren er zich met hand en tand tegen verzetten om hun producten at te staan. Gevolg is dat de Duitschers maoken, umdat'k dat zoo zei »Kwaod maoken doe'k mieri zoo ligte nietDaar kump gien mensche wieder met Maor aj' zoo begint, mot'k wal ant woorden. Ik bin maor een boerenknecht met betjen geld, dat vaoder mien hef nao- ëlaoten, en daor bin'k altied zuunig op ewesten ie bint een boerendochter »Aorend Jan, zu'j is oetscheijen Zoo meinde ik het niet «Laot mien efkes oetsprèken Het is er te béter umme!» •Jao maor niet wèr zóó Noe dan, ik heur het mien vaoder nog zeggen daags veur zien dood, toe'k nog maor een jongen van dartien jaor was Aorend Jan noe heij straks niks gien famielje mèr op de wèreld want oew moeder heij nooit ekend en met mien leup het ende Ie blieft onder vremden allennig achter met een klein betjen geld dat'k oe naolaot. Maor dat's zoo arg niet, mien jongen aj' altied maor oprecht bint tégen God en de menschen, dan zal het oe wal goed gaon Dieke Dieke schreit. »Dieke Snikkend svergèf het mien, beste Aorend Jan, vergèf het mien Dieke 1 Wi hebt makare van kinds af ekend Heb'k ooit elogen of bedrogen Nooit, mien lieve, beste, trouwe Aorend Jan, nooit Laowe dan niet mèr van Jannao prao- ten krachtdadig hebben ingegrepen. Zij zijn met forsche hand het werk op den akker gaan leiden, hebben de levering van het beloofde graan georganiseerd en hebben het den Oekraienische boeren doen verstaan wilt ge niet goedschiks dan maar kwaadschiks, doch leveren zult ge. De Duitschers zullen er wel voor zorgen dat zij het graan krijgen. Uit louter vriendschap hebben ze waarlijk de Oekraine niet geholpen. En waar zij de baas zijn in dit land treffen zij de noodige maatregelen, om hun wil door te zetten. Ook in Ierland is het nog geen pais en vrede Duke de staatssecretaris van Ier land is afgetreden, ook Wimborne als Lord- Lieuteriant, waaruit schijnt te blijken dat deze beide mannen die aanhangers van de zelfregeering in Ierland waren, weigerden mee te werken aan de invoering van dienst plicht voor de leren. In de Engelsche pers wordt de houding der Iersche bisschoppen, die vooraan staan in den strijd tegen dienstplicht, scherp ge hekeld. Verscheidene Engelsche katholie ken toonen zich gebelgd over de houding van de Iersche hiërarchie. Sommigen gaan daarbij zoover dat zij verklaren zich in deze dagen te schamen over den naam van katholieken. De Engelsche regeering zal wijs doen de Ieren de langbegeerde zelfregeering te verleenen en voorts de eisch van dienst plicht te laten vallen, want 't is slecht vechten met onwillige soldaten. Ook in het Pruisische Huis van Afge vaardigden heeft het gestormd. Het gaat daar over het kiesrecht in Pruisen. Gelijk men weet zijn, wat het stemrecht betreft, de adel en de vermogenden aldaar hoog bevoorrecht boven de anderen. Men begeert echter nu gelijk kiesrecht voor allen. Maar daar willen degenen, die tot nu toe het heft in handen hadden, niet aan. De stem ming in het huis der Afgevaardigden was uiterst gespannen. En die strijdlustige stemming werd nog opgezweept ioor een sensationeele verras sing vlak aan het begin van de zitting, toen de centrumafgevaardigde graaf Spee voorstelde om de heele beraadslaging over het kiesrechtontwerp uit te stellen tot na den oorlog. Dat werkte een vonk in een ruimte, die gevuld is met knalgas. Bijna een uur lang was het geen spreker mo gelijk, een polemisch woord te uiten, zon der een razenden storm van verontwaar diging te ontketenen. Heur Krek of een mussche sjilpt, maor toch nog een betjen anders »En laat'k oe noe is wat neijs vertellen, dat mien bovenste best aanstaat De olde Lusink wil met zien vrouwe naor Amèrikao!« »Wat zeg ie daar?« »Jao, ik kon 'took haoste niet leuven. Hi hef een stormken elejen wér een brief ehad van zijn zeun dèn gaat het zoo best en hi scheidt maar niet oet of zien olders mot bie hum kommen. En noe zunt ze daor dan endelijk toe besloten.® Zulke olde menschen en dan nog zoo'n verre reis te maokenEn toch, ie kunt het oe best begriepen Ik kon er ook niet óver als vaoder en moeder zoo wied van mien waoren Noe wollen ze, en daar hebt ze geliek in, maor liever van dage dan morgen op reize. En zoo kwamp Lusink gisteren- aovend bie oris volk.« Bie oew volk Um mien te spréken. Hi zei wol te wéten dat wi beiden al lange een plaatse zochten. Noe, daor had de olde man ge liek an. En noe wolle zien plaatse liefst oet de hand verkoopen. Wat ze mien werd was Dat kon er naor wèzen, zei ik, wat offe der veur vroeg Noe, als het dan is vieftien doezend gulden was «Vieftien doezend gulden •Jao met het vee en alles. Ie weet dat de plaotse er in de laatste jaoren niet béter op is eworden en dat zei'k hum ook. Noe, daar was wal wat van an, Zelfs de vice-president van het staats- ministerie, Friedberg, kon slechts met de uiterste inspanning van zijn stemmiddelen het lawaai overschreeuwen, maar ook hij was toch nog herhaaldelijk gedwongen te zwijgen. Graaf Spee motiveerde zijn voor stel in een lange redevoering, waarvan heele stukken niet te verstaan waren. Rustiger werd het eerst, toen minister president Hertling op zijn zachte verzoe nende wijze het woord over het kiesrecht- ontwerp voerde. Hij plaatste zich nadruk kelijk op den grondslag van het gelijke kiesrecht, maar het tevens doorschemeren, dat hij niet ongeneigd was, voorstellen in welwillende overweging te nemen, die ge richt zouden zijn tegen al te radikale ge volgen van de invoering van dit kiesrecht. Tot heden is men niet tot een stemming kunnen komen, maar mocht het gelijke kiesrecht worden afgestemd dan kunnen er nog onaangename dingen gebeuren. BUITENLAND. De slag in Fraukryk. Berlijn, 1 Mei. Groot Hoofdkwartier. In Vlaanderen leefden de vuurgevechten in de sectoren van Loker en Dranoutre met groote kracht op. Versch in den strijd geworpen Fransche strijdkrachten trachtten tevergeefs tegen Dranoutre voorwaarts te dringen. Hun herhaalde stormloop werd door ons vuur afgeslagen. Op het slagveld aan weerszijden van de Somme voerden wij wel geslaagde verken- verklaorde Lusink eigens. En dan is er ook nog vrie wat hei bie. Maor als wi ons beste doet, dan is er met hard warken op den doer wal wat van te maoken.® «Dat leuf ik met oe Eri wi hoeft ook niet zoo groot te beginnen. Awwe maor rèdelijk ons brood hebt, niet waor, mien jongen, dan binnen wie allebeide mèr als tevrèjen «Dan wol'k der gien keuniuk veur wèzen Noe weet ie, Dieke, dat'k zoo wat um de zeuven doezend gulden hebbe en als noe oew vaoder der negene bie wil dosn....« Dat heffe altied belófd Als het maor onder de tiene bleef!® Ligte dut Lusink het nog wal minder, al heb'k daor niet zoo heel veulle hope op, want hi hölt ze nog al vaste Maor als oew vaoder ons negen doezend gulden veur- schiet, dan wi het er op waogen •O, maor dat dutte stellig, want hi mag oe gerne liejen Wi hebt in de acht jaoren, dat we verkeerings met makare hebt, nog gien zoo'n best oetzicht ehad •Dat is zoo. Zal het dan endelijk eens is wézen »En, Dieke, dan •Noe Dan konden wi van 'tnaojaor trouwen!® Heur krek of een mussche sjilpt, maor toch nog een betjen anders NIMJWSBLAB voor Hst lui fan Heusden en itltsna. is Lamstraal en de Honelerwnard, CUBA i wmm% Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 1