ningstochten uit. Aanvallen op de vijan delijke linie ten Z.W. van Noyon en over het Oise-Aisne-kanaal bij Yaresnes brach ten meer dan 50 gevangenen op. Van het overige front niets van betee- kenis. Nieuwe vredespogingen l De »Times« meldt, dat Prins Sixtus van Bourbon Maandag een bezoek heeft gebracht aan den koning van Spanje. Volgens het Madrileensche blad dEI Sok was de prins vergezeld van zijn broer prins Xavier en het Spaansche blad ver neemt, dat hij aan koning Alfons uiteen zettingen deed omtrent zijn corresponden tie met keizer Karei. De prinsen zijn dit feit is niet zon der beteekenis uit Madrid naar het Belgische front vertrokken. Tegelijkertijd ontvangt de »Times« uit Stockholm het bericht, dat keizer Karei een nieuwe vredespoging doet en dat hij daartoe een beroep heeft gedaan op Italië om het in zijn eigen belang te overwegen. Alles wat omtrent deze geruchten kan gezegd worden is dat zij op zichzelf geno men niet ongeloofwaardig zijn. Het blad acht het waarschijnlijk, dat de jonge keizer, gezien den kritieken toestand van zijn land, poogt Italië en België over te halen, zooals hij ook tegenover Frank rijk heeft gedaan. Maar ook die pogingen zullen mislukken. o— De oorlog tot het einde! Parijs, 1 Mei. Lord Derby overhandigde heden aan president Poincaré zijn geloofs brieven, als Erigelsch gezant. In de bij die gelegenheid gewisseldde redevoeringen was het hoofdmotief de vast beslotenheid van Frankrijk en Engeland om den oorlog tot de eindoverwinning door te zetten. llcims in brand. Zurich, 2 Mei. Volgens bericht uit Frankrijk duurt de groote brand in Reims voort. Het vuur grijpt snel om zichjjheen. Tot op vele kilometers afstand van Reims komen asch, vonken enz. neder. Meer dan 1000 huizen zijn reeds vernield. BINNENLAND. De militaire verloren. Naar het Hdbl. verneemt,'worden de militaire uitzonderingsverloven weer toege staan. (iraan uit Amerika. De Rotterdamsche correspondent van het Hdbl. verneemt, dat in de plaats van de drie schepen, die uit Amerik s naar hier zullen worden gezonden met graan, drie schepen van dezelfde reederijen als waar toe de bedoelde vaartuigen behooren, van hier zullen vertrekken. Het zijn dus één schip van den Holl. Lloyd, één van de Nederland en één van de Koninklijke. Het heet, dat Duitschland de vrijheid van vaari van al deze schepen reeds heeft gewaar borgd. Op eenige vragen omtrent zekerheid over de ontvangen 100.000 ton graan, door de Heer Van Hamel van den Minister van buitenl. zaken gesteld, heeft de Min. het volgende, nog niet geheel geruststellend antwoord gegeven. Ik heb de eer te berichten, dat ik tot mijn leedwezen de vragen van het lid der Kamer den heer Van Hamel nog niet kan beantwoorden. Ik hoop echter zeer spoe dig hiertoe in staat te zijn. Op eeu in ijn geloopeii. Omtrent de ramp, welke Woensdag om streeks 9 uur nm. het vaartuig Frans Naere- bout (een mijnenvisscher) heeft getroffen, meldt men nader, dat dit vaartuig op een mijn geloopen en gezonken is bij den bui tendrempel van het Stortemelk, ongeveer ter plaatse dus, waar eenigen tyd geleden de torpedoboot G 11 op een mijn liep en zonk. Bij het ongeluk zijn 5 opvarenden zijn verdronken en nog 5 personen wor den vermist. o Onze „vrye" vaargeul. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt De nieuwe, Dinsdag bekendgemaakte maatregel van Engeland, betreffende het voor de scheepvaart gevaarlijk geworden gebied, heeft volgens deskundigen ten ge volge dat de noordelijke ingang van de Noordzee voor de neutralen practisch ge sloten is, ook in verband met het reeds door Duitschland versperde gebied. De thans door Engeland gevaarlijk ver klaarde zone loopt feitelijk van de weste lijke territoriale grens van Noorwegen tot circa 60 mijlen beoosten de eilandengroep benoorden Schotland (de Orkney's). Te Tijnje, een buurt in Opsterland heeft de politie 36.000 stukken harde zeep in beslag genomen, blijkbaar bij iemand die zich uiterst bezorgd maakte voor de toe komstige zindelijkheid van het handjevol inwoners. Yondst in den grond. De politie heeft in het Heukelomsche bosch bij Ede in den grond verborgen ge vonden, een koffer met pelterijen ter waarde van f 4500. De koffer was gestolen aan het station Ede, met nog andere voorwer pen. Hij was van Wageningen naar Veen- dam gezonden en behoorde aan den com missionair in pelterijen O., te Amsterdam Onderzoek naar de crisismaatregelen. Het wetsontwerp van zes der zeven fraciie-leiders in de Tweede Kamer, dat een onderzoek beoogt naar hetgeen tijdens den toestand van oorlogsgevaar heeft plaats gevonden ter zake van de voorziening van het land met levensbehoeften en ter onder steuning van landbouw, nijverheid en han del, wil dit onderzoek opdragen aan hoog staande mannen, die zich tijdelijk geheel voor het onderzoek kunnen beschikbaar stellen. Dat er dertien mannen zullen zijn te vinden (voorgesteld wordt de commissie uit dertien personen te doen bestaan), be reid om dezen dienst aan hun land te be wijzen, valt niet te betwijfelen. o De Noordzee voor de neutralen gesloten. DEN HAAG, 1 Mei. De nieuwe gis teren bekend gemaakte maatregel van En geland betreffende het voor de scheepvaart gevaarlijk geworden gebied, heeft volgens deskundigen tengevolge dat de Noordelijke ingang van de Noordzee voor de neutralen practisch gesloten is, ook in verband met het reeds door Duitschland versperde ge bied. (aiftmengster. Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebracht, vrouw V., uit Hein- kenszaad, die gepoogd moet hebben haar man te vergiftigen. o Dure geit. Op de veemarkt te Groningen werd een geit verkocht voor f 452.50'. Deen hondenrleesch, De directeur van het openbaar slacht huis deelt, naar aanleiding van loopende geruchten, als zouden te 's Gravenhage honden worden geslacht en hondenvleesch worden verkocht, mede, dat tot heden in die gemeente het slachten van honden niet is geconstateerd en, voor zoover hem be kend geen hondenvleesch wordt verkocht. Er is ook geen hondenvleesch bij een of meer slagers in beslag genomen. Op heeterdaad betrapt. De agent van politie Luijten te Maas tricht, bemerkte Zondagnacht in den kel der van het huis Krekelberg, welke aan de donkere Batterijstraat uitkomt, drie mannen, die aldaar met een lichtje ge heimzinnig bezig waren. IJlings haalde hij versterking, zoodat de drie dieven werden overrompeld. Daar ter plaatse is een ma gazijn gevestigd voor den winkel in krui denierswaren, van den heer Krekelberg in de Kleine Straat. Vijf manden met wijn en winkelwaren stonden reeds ingepakt, klaar op de binnenplaats, om op een kar geladen en weggevoerd te worden. In de woning van Fr. werden c.a. 1O0 flesschen wijn en 140 dweilen verborgen gevonden De dieven hadden dus reeds kans gezien, een gedeelte van den buit weg te dragen. Het gestolene werd in beslag genomen en de drie dieven, onder wie de beruchte Fr,, werden gearresteerd. Dour Trouwen mishandeld. Woensdagmorgen tegen éénen stonden 'n 400 a 500 menschen voor den winkel van de firma De Gruijter in de le Oos terparkstraat te Amsterdam te wachten, tot zij aan de beurt zouden zijn om 'n half pondje boter te bekomen, toen plot seling de mededeeling kwam, dat de voor raad boter uitverkocht was. Dit wekte onder de wachtenden teleurstelling en ver bittering. Geheel ten onrechte keerde de woede van de teleurgestelde vrouwen zich tegen de firma en de 2 chefs der zaak, die zich even later huiswaarts wilden be geven. Beide mannen werden door de vrouwen aangegrepen en mishandeld. Met veel moeite slaagden ze er in 't O. L. Vrouwe Gasthuis binnen te vluchten om daar te blijven tot de vechtlustige vrouwen waren weggetrokken. Zijn zoon vermoord Men meldt aan de »Tel.« uit Apeldoorn, dd. 2 Mei Te Nunspeet heeft zich een zeer ge heimzinnig drama afgespeeld, waarbij het uiterst moeilijk zal zijn uit te maken of men met zelfmoord dan met moord te doen heeft. De slager Klaas van Zalk aldaar, heeft twee zoons, die gehuwd zijn, Lammert en Jan genaamd. De derde zoon, Klaas, woont bij zijn vader, die weduwnaar is, te Nun speet in. Een der gehuwde zoons, Jan, was dezer dagen uit zijne woning gezet. Na vergeefs een ander huis te hebben gezocht, wendde hij zich tot zijn vader met het verzoek, ook bij hem te mogen inwonen. Den inwonenden zoon Klaas was dit allesbehalve naar den zin en hij gaf dan ook zijn misnoegen over dit verzoek meer malen te kennen. Maandagavond nu, kwam de derde zoon, Lammert, bij zijn vader, om te trachten hem te bewegen zijn zoon Jan toch in huis te nemen. Er werd lang en breed over geredeneerd en toen Lammert zich verwijderde, riep zijn vader hem plotseling terug met de mededeeling, dat zijn zoon Klaas zich een messteek in de borst had toegebracht. Bij onderzoek bleek Klaas inderdaad ten gevolge van een steek in de borst te zijn overleden. Onmiddellijk heeft daarop de justitie een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het voorgevallene en zij vond termen aanwezig den slager Klaas van Zalk Sr. te arres teeren. Het vermoeden is n.l. gerezen, dat hij zijn zoon heeft vermoord. Heden werd de verdachte ter beschik king van de justitie te Zwolle gesteld. Tot nu toe blijft hij echter ontkennen den moord te hebben gepleegd. o Smokkelaarstrucs. Dat er ook in de Residentie smokke laars zijn, blijkt uit het volgende Hedenmorgen viel het een tweetal keur meesters aan het Bezuidenhout op, dat een daar wandelende dame en heer wat moeite hadden om hun kinderwagen, van gordijn tjes en zuigfleschje voorzien, voort te duwen. Keurmeesters zien in dezen distributietijd meer dan andere menschen en zoo stapten zij op den kinderwagen toe, schoven de gordijntjes weg en wat bleek nu Dat de baby. een geslacht varken van 75 kilo was »Ma« en »Pa« werd verzocht de keur meesters te volgen naar het Slachthuis, waar inbeslagname en procesverbaal volgde. Dit is wel een van de meest vermake lijke inbeslagnemingen der laatste dagen. Verleden week werd een draaiorgel met dubbelen bodem, waarin vleesch verborgen was, leeggehaald Verder zijn nog vond sten gedaan in een roeibootje met dubbelen bodem, in waschmanden op een wasscherij- wagen, in een auto, en ook in een wagen met dubbelen bodem, waarin pluimvee was verstopt, met paard en al in beslag geno men, zoodat deze smokkelaar een »strop« had van f 800 o Draau uit Amerika. Den Haag, 2 Mei. Naar wij uit goede bron vernemen, zal het s.s. »Hollandia« vermoedelijk binnen 10 dagen uit Buenos- Ayres vertrekken met 4500 ton meel aan boord. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, MAAKT BEKEND: dat ter gemeente secretarie eiken werk dag des nam. van 24 uur verkrijgbaar zijn bons voor maizena en kindermeel ten behoeve van kinderen beneden den leef tyd van één jaar. Genoemde bons zijn ook verkrijgbaar voor kinderen ouder dan een jaar, die vol gens een over te leggen geneeskundige ver klaring maizena of kindermeel moeten ge bruiken. Heusden, 3 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleedirig is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10'1 uur. Heusden. Bij het plaatsen van een ijzeren laadmast op een schip, aan de scheepswerf, brak een ketting van den bok, waardoor de mast naar beneden viel op het schip. Behoudens eenige beschadiging aan de boot liep dit incident gelukkig zonder per soonlijke ongelukken af. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op een ingezonden stuk, betreffende de Brandstoffen-commissie, Kring Heusden, voorkomende in het Bijvoegsel. Werkendam. De schippersknecht H. A., uit deze gemeente, is van het aan de Steenplaat te Rotterdam liggende Rijnschip S H V 18 te water gevallen en verdronken. Tevergeefs is naar zijn lijk gevischt. Woensdagmorgen haalde A. van Rijswijk alhier uit de Merwede een kabel op van de telefoon die van de militaire opslagplaats werd vermist. Ook is er 18 kilo koperdraad van de telefoonpalen ont vreemd. Daders niet bekend. Op Hemelvaartsdag zal des namid. te half drie ure, op het sportterein een openluchtsamenkomst plaats hebben van de Jongelingsvereeniging met medewerking van de fanfare uit Sleeuwijk en de Chr. Ge mengde Zangvereenigirig van hier. Besoijen. Naar wij vernemen heeft de gemeente 6 H.A. bruine boonen en 4 H.A. aardappelen geteeld op gescheurd grasland. Voor de inwoners zal het ongetwijfeld een verblijdend bericht zijn. Er wordt dan ook van gemeentewege alle mogelijke moeite gedaan om de bevolking in deze benarde tijden in alle opzichten tegemoet te komen. Drongelen. Onze dorpsgenoot, de heer A. J. Lagendijk, leerling van de Rijks kweekschool voor Onderwijzers te Maas tricht, is bevorderd 'van de 3e naar de 4e klas dier inrichting. Op het verzoek van de Baardwijksche Zangvereenigirig om een uitvoering te geven in de Ned. Herv. Kerk, alhier, is afwijzend beschikt door het Kerkbestuur. Drunen. In den loop der volgende week zal met het veilen alhier een aan vang gemaakt worden. Men is n.l. druk bezig met het maken van toebereidselen en voorbereidingen en verwacht reeds rui men aanvoer van jonge groenten als spinazie, sla, asperges en dergelijke. Geertruidenberg. Bij de alhier ge houden verpachting van grasland om te scheuren voor de bruine boonen werd van f'320 tot f 470 per H.A. besteed. De regeeringspremie is voor de pachters. Genderen. Op de gehouden jaarver gadering der Coöp. Boerenleenbank aange- slotun bij de centraler) Raiffersenbank te Utrecht en geopend in Juni 1917 was de rekening als volgt Ontvangen spaargelden f 22160.30 in loopende rek. -14338. gegeven voorschotten - 9000. uitgaven in loopende rek. -23120. rente spaargelden - 133. Ontvangsten f 38927.94H Uitgaven - 38927.94H Balans. Uitstaande voorschotten f 6820. saldo's der spaargelden - 16300.20 winst - 20.445 Actief f 16520.445 Passief f 16520.445 De Chr. Zangvereenigirig »de Lof- stem" stelt zich voor op Hemelvaartsdag des n.m, te 6.30 (zomertijd) in de Geref. Kerk eene uitvoering te geven, onder be geleiding van orgel. In de deze week alhier gehouden vergadering der anti-rev. kiesvereeniging werd het program van actie behandeld en en onder algemeene goedkeuring besloten op de deputaten-verhadering te Utrecht er voor te stemmen. Giessen. In het bestuur van het wa terschap »St. Romboutspolder« is herkozen tot voorzitter de heer H. Verhoeven, alhier. Op Zaterdagavond 4 Mei a.s. hoopt in café Westerlaken alhier de heer De Muralt een lezing te houden over nEven- redige vertegenwoordiging. De vergadering vangt aan des avonds 7 uur (N. T.) Toegang vrij. 's-Gravemoer. In eene gecombineerde vergadering van den gefneenteraad en het burgerlijk armbestuur werd besloten, dat burgerlijk armbestuur zal overgaan tot het scheuren van weiland tot den verbouw van bruine boonen. Bovendien zullen gemeente en armfonds tot ruiling van twee pereee- len hooiland overgaan om gelegenheid te krijgen, dat er in deze gemeente op rui mere schaal dan tot dusverre turf kan ge maakt worden. De gemeenteraad besloot nog tot het aangaan eener overeenkomst met den heer Taselaar, ter zake het uitdiepen der haven. Hedel. Dinsdagavond heeft een brutale diefstal met inbraak plaats gehad in de R. K. Bijz. School. Door het forceeren eener deur hebben de dieven zich toegang verschaft tot de lokalen, hebben met een pook een der lessenaars opengebroken en ongeveer f 7 aan zilvergeld daaruit ont vreemd. Gelukkig was men spoedig de daders op 't spoor. Het bleken drie jeug dige belhamels, die, zullen we hopen, hun gerechte straf niet ontgaan. Nederhemert. Jl. Woensdag was het 35 jaren geleden dat de heer van Wijnen, het onderwijzersambt aanvaardde. Wegens de tijdsomstandigheden werd aan dezen dag geen feestelijk cachet gegeven. Moge het den heer Wijnen gegeven zijn nog zeer vele jaren met zijne jeugdige opgewektheid en zijn nauwgezetten ijver zijn moeilijke taak te vervullen. Sleeuwijk. Voor beroeping van een predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier is het volgend viertal gesteld Ds. Van Meer te 's-Gravenmoerds. Louwe-Kooij- mans te Baardwijk ds. Van der Kooij te Reeuwijk ds. De Bel van Vuren. Sprang. De heer D. Vos Jzn. onder wijzer met hoofdakte, is benoemd aan een der O.L. scholen te 's-Gravenhage. Als bevestiger van de heer Groene- veld, cand. tot den H. D. hoopt a.s. Zondag morgen in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. van Kooten van Zevenbergen. Vlijmen. Door een graancontroleur werd de kar van G. de J. alhier, die op weg was naar den Bosch, aangehouden en bij controleering gevonden 50 K.G. haver en 50 K.G. roggemeel, hetwelk in beslag genomen werd. Vrijhoeven-Capelle, 2 Mei. In eene gisterenavond alhier gehouden raadsverga dering is besloten te huren bij de land bouwers N. Voordepoorte te Sprang en H. P. Stam alhier ca. 1% Hectare grasland tegen f500 p. H.A. schoon land om te scheuren voor bruine boonenteelt terwijl de werkzaamheden er aan verbonden nog voor rekening der gemeente blijven. Veen* Door de Rijkspolitie werd Maan dagmiddag bij enkele personen huiszoeking gedaan en werd bij een er van circa 100 pond spek in beslag genomen, dat naar het raadhuis werd getransporteerd. Ook alhier hebben zich in de woning van den koopman V. een paar ge vallen van roodvonk voorgedaan doch ge lukkig van geen ernstiger) aard. In de café Z. maakten Maandag een paar onhekende militairen een grove vertering. Toen het op het betalen kwam, werden zij zeer brutaal en dreigden zelfs den caféhouder met het geweer en wisten ze op deze wijze te verdwijnen. Er werd nog getracht ze te achterhalen, doch dat ging niet. 't Is wel gemakkelijk zoo. Wijk. Door den Heer District School- 1 opziener is 26 April j.l. de openbare school te Aalburg goedgekeurd en zal binnen en kele dagen in gebruik genomen worden. Zaltbommel. Bij de gehouden Rijks Stierenkeuring in de Bommelerwaard moest de keuringscommissie groote ontevreden heid uitspreken de fokdieren maakten over 't geheel een slechten indruk in de Zandstreken werden heel wat betere exem plaren aangevoerd. Te Kerkdriel werden slechts 2 van de 6 aangevoerde stieren goedgekeurd, te Ammerzoden 3 van de 8, te Zuilichem 1 van de 6. Kantongerecht te Heusden. Uitspraak 3 Mei '18. Overtr. visscherijwetJ. v. B. te de Werken c a. Berisping C. V. Czn. te Woudrichem f 5 of 5 d.F. v. d. P. te Dussen Berisping en f5 of 3 d. N. v. O. te Heusden (verzet) nietigverklaring dag vaarding. Overtr. leerplichtwetW. D, te Alm- kerk f 0.50 of 1 d. L. J. d. J. te Wou drichem f 5 of 3 d. Overtr. wapenwetW. v. N. te Andel f 5 of 3 d. Riet snijden J. V. te Werkendam f 5 of 3 d. Hout hakken J. v. B. te Almkerk f 1 of 1 d.H. N. te id. f2 of 2 d. Rijwiel zonder lichtC. R. te Andel,. K. B. en J. G. V. te Wijk, elk fl of 1 d. Overtr. prov. wegenregl.T. V. te Aalburg f2 of 2 d. Trekdier onbeheerd P. C. D. te Wou drichem f 2 of 2 d. Nachtrumoer verwekkenJ. A. de V. en W. S. te de Werken c.a. f3 of 3 d. Straatschenderij C. A. v. B. te Wer kendam f3 of 2 d. Overtr. art. 435 Sr. C. M. te Wer kendam 1 md Tsch. met 1 j. proeftijd. Trekhondenwet (verzet)D. M. V. te Veen vervallen. Strooperij (verzet) S. V. te Veen ver vallen. Burgerlijke Stand. Werkendam. Geboren Frans, z. v. B. de Haan en M. C. Biesheuvel. Overleden L. H. de Keijzer, wed. van J. v. Oord 70 j.A. Bogers, wed. van P. L. Schoddelee, 68 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2