voor lel Land van leasden ea Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3771. Zaterdag 4 Mei. Wie A. Mijnhardt BLOEDARMOEDE 1 Fantasie- Trouw- ringen j.j. me :ijer, 1 Oe kwaal Op het gebied van van liet voorjaar is wees dan op Uw hoede- Arkelstraat, GORINCHEM. l - Molenstraat GOR1NCHEM 7 5 ptt. korting a contant. Graveeren gratis. BEHOORENDE BIJ HET INGEZONDEN. Brandstoffen-Commissie Kring Heusden. Geachte Redactie Hoewel ik niet gewoon ben, om langs dezen voor mij niet officieelen weg, mij voor 't publiek te verantwoorden, geeft het ingezonden stuk van A. B. de Moor uit Heusden in Uw geëerd Nieuwsblad van Zaterdag jongstleden mij aanleiding en is dit tegelijkertijd een pracht gelegenheid om te antwoorden op klachten van per soonlijke en algemeenen aard de brand- stoffenvoorziening in kring Heusden betref fende. Aangezien het stuk van Mijnheer de Moor geheel persoonlijk tegen mij gericht is, zal ik eerst de zaak de Moor van een andere zijde belichten. Vooreerst dan spreek ik tegen de be wering van Mijnheer de Moor, alszoude door mij gezegd zijn, dat ik geen tijd had om de zaak naar behooren te behartigen. Dat is beslist onwaar of op z'n Hollands gezegd gelogen. Mijnheer de Moor schrijft en zegt veel meer, dan hij verantwoorden kan en zeker veel meer dan hij bewij zen kan. De administratie en den goeden gang vanzaken in »'t algemeen® kunnen Mynheer de Moor het tegendeel bewijzen en het kolenbedrijf in kring Heusden met een omzet van plm. f125.000 is daar ook tot groote tevredenheid van de Rijks kolen distributie beheerd, het welk ik U en ook andere overheidspersonen kunnen be wijzen met officieele stukken van verschil lende rijkscontroleurs en rijksaccountants die mijne administratie hebben onderzocht) dus geen PRAATJES maar BEWIJ ZEN zwart op wit Mijnheer de Moor Als bewijs, dat door mij steeds correct gehandeld is en rijksvoorschriften steeds door mij werden uitgevoerd kan ik nog noemen het feit, dat niet een enkele van de plm. 150 klachten die de Rijkskolen- distributie in het afgeloopen jaar hebben bereikt gegrond werd verklaardsteeds werd mijne handelwijze door Kodibu goed gekeurd. Voorzooveel noodig kunt U daar nader informeeren. Dat vele en vooral Mijnheer de Moor ontevreden zijn over de distiibutie en de kolenvoorziening in 't bijzonder, vindt zijn oorzaak alleen in het feit, dat niet altijd gegeven werd wat verlangd werd. Zoo ook verlangde Mijnheer de Moor iets wat hem rechtens niet toe kwam, n.l. 10 H. L. steenkolen tegen oude-detailprijs evenals andere huisvaders terwijl Kodibu KAMERBEWONERS ge lijk Mijnheer de Moor is zeer terecht slechts 3 H. L. tegen oude-detailprijs en in totaal 6 H. L. toekent. Dat Mijnheer de Moor 10 H.L. werden toegewezen en ten ONRECHTE reeds teveel brandstof fen heeft ontvangen, is niet aan mij en ook niet aan de administratie te wijten, maar aan Kodibu, waarvan in het afge loopen jaar meestal veel te laat voorschrif ten en beslissingen ontvangen werden. Welnu omdat ik mijn plicht deed door, ter uitvoering van het weliswaar laat ingekomen voorschrift van Kodibu inzake rantsoen Kamerbewoners, Mijnheer de Moor niet te geven wat hij verlangde en waarop hij toen en ook in de toekomst niet de minste aanspraak heeft, daarom ben ik de zondebok, daarom ben ik onge schikt en onwaardig en is het Secretariaat niet in goede handen. 't Is treurig Dus mijnheer de Moor niet Uw bewuste brief maar mijn plicht gebood U van verdere brandstoffenvoorziening uit te slui ten en ik verzeker U ook dat het komende jaar de kolenvoorziening voor U niet zoo gunsiig zal zijn als in het afgeloopen jaar. De rijksvoorschriften zijn thans tijdig in mijn bezit en daar zal ik stipt de hand aanhouden. Wat ik Mijnheer de Moor ook nog eens wilde vragen, is of hij in zijne kwaliteit als onderwijzer zonder kennis van zaken Neen, Mijnheer de Moor, over admini stratie en financieele zaken over de waarde daarvan kunt U niet meespreken in de klas over kinderen van 7 —13 jaar daar over kunt U oordeelen. Intusschen begrijp ik ook niet, waarom Mij nheer de Moor, indien hij meende recht te hebben, niet in hooger beroep is gegaan bij Kodibu Ik had dat stellig vooral in zijne hoe danigheid als onderwijzer, van hem ver wacht en ik had me er dan ook ai op voorbereid. Het spijt me dan ook werke lijk dat U mij niet de gelegenheid verschaft hebt om mij bij Kodibu voor den 15sten- maal te verantwoorden. Uw reclame staat blijkbaar erg zwak. Dat het enkele malen is voorgekomen, dat ik op de be paalde spreekuren niet op het bureau aan wezig was, is juist een bewijs dat de zaak zeer door mij behartigd wordt, want alsdan was ik steeds op andere plaatsen om spoedeischende zaken de brandstoffen voorziening betreffende, af te werken. Nu nog eenige opmerkingen ter beant woording der klachten van algemeenen aard. Ik zal me daarbij hoofdzakelijk be palen tot vragen en antwoorden. lo. Van waar kwamen de klachten 1 99 pet. der klachten kwamen van inge zetenen der gemeente Heusden en mees tal van dezelfde personen. 2o. En wat behelsden die klachten meestal Over het algemeen werd door Heusden- sche ingezetene geklaagd a. over het niet tijdig en te weinig ontvangen van steenkolen b. over het niet ontvangen van de gewenschte soorten, vooral deze laatste klacht was onder de ontevredenen alge meen. Wat de eerste soort klacht betreft, niet aan mij of aan de Commissie was het te wijten, dat dikwijls lang, met koude dagen te lang gewacht moest worden met een algemeene verstrekking van brandstof. Onzerzijds en dit kan ik een ieder be wijzen is alles gedaan en niets onbeproefd gelaten, om van Kodibu grootere kwantums kolen los te krijgen. Kodibu evenwel kon ook niet altijd handelen en geven zoo als noodig en gewenscht was, de treurige tijdsomstandigheden vjaren veelal de oor zaak. Bovendien kan ik zeer goed begrij pen, dat vele menschen zich niet kunnen indenkenwelk kwantum noodig is om een algemeene verstrekking van bijv. 100 K.G. te doen. Ik acht het voor de toekomst wel van belang om dit met een voorbeeld nader toe te lichten. De kring Heusden, tel p/m 1726 gezinshoofden, ongerekend de gestichten, scholen, openbare gebouwen, werkplaatsen, kantoren enz. die toch ook en zelfs zeer veel brandstoffen noodig hebben. Alleen voor groep A, gezinshoofden dus is derhalve noodig om ieder 100 K.G. te verstrekken 172 600 K.G. of ruim 17 wagons (tientonners)alleen voor Heusden zijn p/m 40.000 K.G. daarvoor noodig. Wanneer dus en dit is in het afgeloopen jaar vooral tot 1 December 1917 steeds voorgekomen, niet dit reuzen kwantum per maand van Kodibu ont vangen werd en voorradig was, dan moest uit een billijkheidsoogpunt noodzakelijk toch gewacht worden met een algemeene verstrekking ook al was de nood hoog ge stegen. De tweede soort klacht t.w. het niet ontvangen van de gewenschte soort kolen, was steeds ongegrond, immers het gaat toch niet aan en het is in praktijk toch niet uitvoerbaar, om iedereen bijv. An- thraciet te gevende slechte soorten wprden door ons ook ontvangen en die moeten toch ook weg. Als vele menschen vooral in Heusden dan ook niet verstan diger worden, dan twijfel ik niet of in het komende jaar zullen mij wederom vele dergelijke klachten bereiken, als ik kan geen gascokes of gruiskolen gebruiken, die branden niet in een vulkachel enz. Ko dibu evenwel houdt met die klachten geen rekening en zegt zeer terecht in deze benarde tijden moet men alles maar ge bruiken. Dat in het afgeloopen jaar niet altijd even regelmatig is gedistribueerd geworden, erken ik gaarne, maar ook dat was niet aan mij of aan de Commissie te wijten het beslist gebrekkige en omslachtige dis tributiestelsel van Kodibu n.l. de bestel- kaarlen en een Centraal bestelbureau, was daarvan de oorzaak en Kodibu heeft dit zelf ook ingezien en heeft daarom voor het komende jaar algemeen het bonnen stelsel ingevoerd, terwij een centrale op slagplaats een betere verdeeling der soort kolen mogelijk maakt. Vele bezwaren, zoo niet allen zullen daardoor in de toekomst ondervangen worden. Ten slotte wil ik nog opmerken dat de siechte onvoldoende invulling der' formu lieren bij 't begin van het eerste distri butiejaar vooral in Heusden wat Aekeuze van een handelaar betreft en de opgave van het aantal stookplaatsen, aanleiding heeft gegeven tot groote moeilijkheden en ook de Gasfabriek te Heusden heeft voor 1 Januari 1918 voor de Commissie vele moeilijkheden en onaangenaamheden teweeg gebracht. Hiermede hoop ik vele ontevredenen een betere kijk op de zaken gegeven te heb ben en vertrouw ik dat in de toekomst de klachten tot enkele beperkt blijven. Klachten zullen evenwel blijven bestaan, zooiang de distributie duurt en die enkele iuilen wel nader overtuigd worden. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte, met de meeste hoogachting, COUWENBERG, Secretaris. Haarsteeg, 1 Mei 1918. N. B. Aan den Heer De Moor zullen wij, desgeweoscht, gaarne de gelegenheid geven tot een wederwoord, en in dat ge val aan den Heer Couweriberg eenige ruimte afstaan vooi een slotwoord, en daarna het debat over dit onderwerp slui ten. In beide gevallen bevelen wij ons aan voor beknoptheid. De Red. een koker zenuw-tabletten koopt, waarop op het etiket de naam ontbreekt, koopt namaak en bena deelt daardoor zijne gezondheid. Eisch daarom in Uw belang uit drukkelijk een koker Mijnhardt's Zenuw-tabletten Per koker 60 ct., 3 kokers f 1.70, Onschadelijk, zuiver samengesteld Verkrijgb. bij Apóth. en Drogisten. BUITENLAND. Nog meer Amerikaanschc troepen. WASHINGTON. De minister van Oor log Baker zal heden in het Huis van Af gevaardigden een program ontvouwen tot uitbreiding van het Amerikaansche leger, om de Duitschers te verslaan. o De Paus en de oorlog. In verband met hardnekkiuge geruchten, welke in groote Duitsche bladen de ronde doen over een spoedig te verwachten nieuwe Pauselijke vredesnota, verneemt de B. Z. uit diplomatieke kringen, dat dergelijke berichten voorbarig zijn. De Paus zal voorloopig door zijn munti bij de centralen eu door vertrouwensmannen bij de entente meer en meer de overtuiging trachten te vestigen, dat het voor de menschelijke be schaving, de sociale welvaart der volken, voor zeden en godsdienst, alsmede voor de economische toekomst der naties noodza kelijk is, spoedig vrede te sluiten. De oorlog iu de lucht. De Times schrijlt In April werden 583 vliegtuigen neer geschoten, 570 door de geallieerdenen 113 door de Duitschers. Hiervan werden 286 naar beneden gehaald door Engelsche vlie gers, infanterie- en afweergeschut aan het Westelijk front. In gevechten schoten de Britsche vliegers 171 neer, terwijl 91 bui ten onze controle tot dalen werden gedwon gen 23 werden door afweergeschut ver nield en 1 groot bombardementsvliegtuig van den vijand daalde in onbeschadigden toestand achter onze linies. Op één dag, 12 April, werden door Engelsche vliegers en afweerkannonen 62 Duitsche vliegtuigen onschadelijk gemaakt. Sedert hun aankomst aan het Italiaansche front, in November 1917, hebben de En gelsche vliegers den vijand van 101 vlieg tuigen beroofd. De Pogroms te Krakau. De »Jüdische" #Rundschau« geeft uitvoe rige mededeelingen over het Pogrom, dat den 17en en 18en April te Krakau heeft plaats gevonden. Dinsdag begon het on rustig te worden op de Scezepanskyplatz. De winkels van Joden werden geplunderd, die der andere burgers bléven gespaard en de Joden zeiven werden op straat overval len. De raddraaiers waren in hoofdzaak Poolsche soldaten, studenten en spoorweg- n ne conducteurs hielpen mede ambtenaien. werfe« om de Joden het »prachtige werk», o aan uit de trams te halen en gruwelijk te mis handelen. De 51-jarige P. Moller, die pas uit den landstormdienst ontslagen was, vader van 1? kinderen werd zoo toegeta keld door de menigte, dat hr, nog denzelfden avond aan de gevolgen overleed. De po- Iitie bleef rustig toezien of vergenoegde zich met schijnmanoeuvres. Er heeft zich thans een Joodsch verdedigingscorps ge constitueerd. Het zionistische Centraal- Comité heeft reeds de noodige stappen gedaan bij de regeering. Ook in Alt-Sandec (Galicië) werde vele Joodsche grijsaards en vrouwen verwond. Een aantal soldaten overviel hen, toen zij op weg waren naar het graf van hun rab bijn. De menschen, die zich in den trein bevonden werden er uit gehaald en van hun geld en kleedingstukken beroofd Het spoorwegpersoneel was nergens te vinden. De Poolsche pers tracht deze gebeurtenis sen dood te zwijgen of te loochenen. Berlijn, 1 Mei. In een artikel »De wedloop naar de zee« schrijft de militaire medewerker van de sVossische Zeitung», von Salzmann Tot nu toe heeft de vijand een groot ter rein achter zich, dat de terugtocht moge lijk maakte, zoodat hij kon beweren, niet beslissend te zijn geslagen. In Vlaanderen blijft hem echter geen keus over. De zee ligt te dicht achter de Engelsch-Fransche linies elk strategisch doel moet hij daar om opgeven en zich vastklemmen waar het maar mogelijk is. Het initiatief is den vijand geheel ontgaan hij kan den slag slechts met menschen voederen. De boog van Yperen is als een groote veelarmige polyp, die .de Engelsche divisies best grijpt, uitzuigt en bloedloos laat vallen. Er komen hier verschillende factoren samen, die de Engelschen en Franschen noodzaken, al wat zij aan materiaal bezitten in deze hel te werpen, die door de Duitschers thans reeds van drie kanten wordt gestookt. Tactische, politieke en moreele redenen en de quaes- tie van het prestige hebben de Engelschen en Franschen alle vrijheid van besluiten ontnomen. Wij kunnen de ontwikkeling der dingen vol vertrouwen tegemoet zien. Deze oorlog, die zoolang voorveleri een verschrikking scheen te zijn, zal ten slotte een verschrikking voor den vijand worden. Ditmaal zal hij aan de greep van Hinden burg niet ontkomen. De zee, die zij zelf van de vrijheid hebben beroofd, diezelfde zee zal hem nu noodlottig worden. BINNENLAND. met het geval bemoeide en constateerde, dat het vleesch zoo spoedig mogelijk moest worden verkocht, dat het in elk geval niet meer kon worden verzonden, omdat he} dan waarschijnlijk in bedorven toestand zou arriveeren. Dan maar weer naar de sla gers En nog dezelfden avond hadden dezen hun varkensvleesch terug. Den vol genden morgen werd het aan de ingezete nen verkocht en deze hadden, door de vergissing in de verzending, thans .een stukje spek in de pan De moord te Haarlem. Nader verneemt »De Tijd.c dat de slag op het hoofd van H. werd toegebracht met een bijl, waarvan de steel een lengte van 75 c.M. had. A. heeft vervblgens den getroffene, terwijl hij nog leefde, met veel zorg gekleed en zelfs zyn schoenen gepoetst. Volgens A.'s verklaring heeft H. vermoedelijk nog een dag geleefd en over leed eerst tijdens het vervoer op den wa gen. Een liefdesbetrekking tusschen den dader en de vrouw van H. -was de aanleiding tot deze misdaad. De verschijnselen zijn een voort durend gevoel van vermoeidheid, rugpijn, zwaar en loom gevoel in de ledematen en bleeke gelaatskleur. Wanneer deze verschijnselen zich bij U voordoen, Men beginne direct zijn bloed te verbeteren door het tijdig gebruik van een goed, bloedvormend lichaam- en zenuwsterkend middel. Geen beter middel bestaat er dan MjinhardTs Levetogen Dit doet bloedarmoede en zwakte verschijnselen spoedig verdwijnen en schenkt U hernieuwde kracht. Buss. v. f0 90,;f 1.75, f4.25, f8.25. Bij Apoth. en alle Drogisten. Voor den Haag bestemd eu in Guuda opgegeten. Te Gouda was van gemeentewege be kend gemaakt, dat voor de ingezetenen één ons varkensvleesch per hoofd verkrijg baar zou zijn. Ongeveer 2400 K.G. werd ónder de siagers verdeeld, 's Avonds kwam evenwel uit Den Haag bericht, dat het vleesch niet mocht worden gedistribueerd, doch moest worden doorgezonden naar Den Haag. Met sleeperswagens werden de doode varkens weer bij de slagers weg gehaald en onder het stadhuis opgeborgen hetgeen door een groot publiek met leede oogen werd aangezien. Door de slagers werd alles in het werk gesteld om te trachten het vleesch te be houden, terwijl de rijksveearts zich ook Geen vleesch meer in de restaurants. Nu met ingang van heden een zeer strenge controle op de restaurants wordt uitgeoefend, wat het vleeschgebruik aangaat, was er in .de meeste groote zaken nage noeg geen enkel vleeschgerecht meer op het menu. 't Was dan ook opvallend, stil in de groote restaurants, waar 't anders tijdens de lunch nog altijd vrij druk ge noemd kan worden. Als het slachtverbod lang van kracht blijft zeer zeker tot in Augustus naar algemeen verzekerd wordt dan wordt het een groote schadepost in de exploitatie rekening in vele zaken en ook een geduchte klap voor kellners. Er zal echter niets aan te doen zijn. Moord. De justitie te 's Hertogenbosch heeft de opgraving gelast van het lijk van C. Ver- huylen, te Uden, dat aldaar Zaterdag j.l. begraven werd. In verband met een mis handeling, die V. vóór een paar weken onderging, zal het lijk opnieuw geschouwd worden. Vitrages, Gordijnstoffen, Karpetten, Tafelkleeden, Linoleam, Cocos, Theekasten, Kapstokken, Ledikanten Matrassen enz. vindt U de grootste verscheidenheid by 4$> I IIJVOECSEL Nieuwsblad en als buitenstaander, wel beoordeelen kan DE WAARDE van administratie en fi- nancieele verantwoordelijkheid Ik durf hem in dit opzicht als onderwijzer wel een brevet van onbekwaamheid uitreiken. Alleen van de al dan niet ruime aan voer van steenkolen hangt in het komende jaar het welslagen der brandstoffenvoor ziening af en zoo Kodibu ons steeds het benoodigde kwantum kolen kan toewijzen dan twijfel ik niet of alles zal veel beter gaan. 1 Voordeelig inkoopenbij A. v. d. PLANK j voorheen Silkrodt. 4> av f I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5