landen de geruchten op, dat zij bezig zijn aan een «vredesoffensief.® De centralen zouden n.l. vredespogingen doen, om daar door den tegenstander te misleiden. Zoo zeide Lord Cecil, de minister van blokkade Ik heb altijd verwacht, dat er als on- middelijk gevolg van het offensief in het Westen een vredesbeweging zou komen. Het is blijkbaar slechts een deel van het vijandelijke plan, maar ik geloof dat het voornamelijk voor binnenlandsch gebruik bestemd is. Zij hopen nl. de Russische hulpbronnen tot een beschikking te krijgen en als zij die hebben dan zoo meenen zij zijn ze onoverwinnelijk. Nu staan die oogst en de aanvuliings- voorraden uit Rusland hun nog niet ten dienste. Daarom beginnen zij een vredes beweging grootendeels tegen Engeland, d.w.z. door aanbiedingen te doen die naar hun meening voor Engeland aantrekkelijk zullen zijn. Wij Engelschen zullen echter elk aanbod van de hand wijzen. Doch dan kan de Duitsche regeering zich tot het Duitsche volk wenden en van de Duitsche gematigheid gewagen, maar haar aanbod zal in de verte niet lijken op wat wij verwachten. Niet, dat de Duitschers door dat aanbod werkelijk vrede zouden beoogen, maar het vredesoffensief is erop berekend, om den moed van hun volk te schragen, tot zij in Rusland een h.i. onneembare positie hebben verkregen. Aldus Robert Cecil en met hem ongeveer de geheele pers der geaillieerden. De Pall Mall Gazette zegtDat, Groot Brittannië altyd bereid is tot een wezen lijken vrede, behoeft geen betoog, maar zoo'n vrede sluit de vereffening van de moreels kwesties in, die de oorlog op het tapijt heeft gebracht, grondige boete voor Duitschland's duivelsche misdaden en het stellen van afdoende waarborgen tegen het losbreken van den Hunschen aard in de toekomst. Uit Duitschland is niets gekomen, dat wijst op willigheid om zich dienovereen komstig te gedragen en zoo iets kan ook niet worden verwacht, zoolang de militaire klasse, die op het openbare leven daar toezicht houdt, niet door de nederlaag is lamgeslagen. De Westminster Gazettenaar onze meening bestaat er geen stevige waarborg voor den vrede, zoolang het Duitsche mi litarisme niet te velde is gefnuikt of op andere manier in zoo'n slecht blaadje ge bracht, dat het 't Duitsche volk niet meer op den kop zal zitten. Onze eerste vraag aan den vijand zou dienen te zijn, of hij te goeder trouw bereid is om een eind te maken aan het stelsel, dat dezen oorlog te voorschijn heeft geroepen. De Evening Standard het beste, wat we kunnen doen, is, om voor zulke ar gumenten (als van het verwachte Duitsche «vredesoffensief®) volslagen doof te blijven, in welken hoek en hoe vermomd ook ze mogen opduiken. Gelijk een Amerikaan het gisteren goed uitdrukte de eenige weg naar den vrede leidt door den oorlog. Weer andere bladen dat neutrale tus- schenpersonen uit naam van Kühlmann in Engeland zijn gekomen om te onderhan delen over een vrede door overleg. Maar zoo zeggen ze Engeland laat zich niet om den tuin leiden. Wij zullen doorvechten tot een gave en geen opgelapte vrede in het zicht is. Om nog een Fransche stem te doen hooren De République FrariQaise schrijftDe Duitschers hebben op onze naïveteit gere kend of op onze zorgeloosheid of op onze vermoeidheid. Zij zullen ons als Franschen en bondgenooten even vastberaden en eens gezind tegen hun z.g, vredesoffensief aan treffen als wij tegen hun wilde horden zijn geweest. Nu daar kunnen wij het meedoen. Wij kunnen niet controleeren of namens de Duitsche regeering of wel uit naam van een of andere groep in Duitschland bij de entente een balletje over vredesonderhande lingen is opgeworpen. Maar het moet den centralen nu wel heel duidelijk zijn dat de tegenpartij nog geen ooren heeft naar vrede. Al van te voren wordt elke poging met verachting teruggewezen. Vechten zullen we tot de wereld er heelemaal amechtig bij neerzinkt. Is het niet verschrikkelijk Zullen de volken dan niet in hun razenden wedloop naar het verderf worden gestuit, voor ze te zamen in den afgrond ploffen Van de gevechtsfronten geen nieuws. Op het oogenblik zijn de Duitschers in het defensief. In de Oekraine hebben de Duitschers door een krasse maatregel de bevolking er toe weten te bewegen den grond met graan te bebouwen. De kleine boeren wilden dat het groot grondbezit zou wor den onteigend. De groote boeren verzetten zich daartegen door middel van een soort staking zij lieten de akkers braak liggen. Nu hebben de Duitschers bepaald, m strijd met de besluiten der regeering, dat de akkers particulier bezit van de groote boeren zullen blijven. In Ierland nog altijd een felle strijd tegen den dienstplicht. In Finland zijn de Roode strijdkrachten (die der revolutionairen dus) totaal ver nietigd. Keizer Karei is naar het Italiaansche front vertrokken zouden daar belangrijke gevechten aanstaande zijn 1 BUITENLAND. De Jodenvervolgingen iu Rusland. Berlijn, 5 Mei. Volgens een telegram van de Petersburgsche correspondent van de «New York Herald« in de Parijsche uitgave van dit blad, verspreiden de po groms zich over geheel Rusland. Te Gluk- kow werden 150 Joden, waaronder vele vrouwen en kinderen vermoord dergelijke moordpartijen hebben plaats gehad in Kieff, Odessa, Kherson, in Turkestan te Kude- now, Gorodok, Volochin, Kletz, Radahovich, Stolotsi, Rakovum, en in tal van andere plaatsen. De bolsjewiki beschuldigen er tegen revolutionnairen en de mensjewiki van, dat zij deze pogroms hebben aange stookt de menjewiki en de revolutionnaire socialisten daarentegen verwijten de bolsje wiki, dat zij de dierlijke instincten van het volk door hun demagogisch optreden wak ker hebben geroepen en zoodoende de po groms mogelijk hebben gemaakt. o Te Berlijn is een postbeambte, die 46,000 mark in een portefeuille van het eene postkantoor naar het andere moest brengen, op straat overvallen en beroofd. De aanrander wierp den beambte peper iu de oogen en ontkwam met zijn buit per fiets. Reuter seint uit Londen Kort geleden is het eerste door electri- citeit voortbewogen koopvaardijschip op een Engelsche werf gebouwd. Het schip wordt voortgedreven volgens het Jungstrom stelsel, dat reeds op een aantal kleine schepen in het buitenland in gebruik is. Men verwacht, dat het Engelsche schip, dat ongeveer 640 ton meet, van 8 tot 10 pet. meer lading kan innemen'%lan een stoomschip van dezelfde grootte. Het schip gebruikt weinig brandstof. Amcrikaaaiischc vliegtuigen. Washington, 6 Mei. Het Ministerie van Oorlog heeft het Congres een crediet aan gevraagd van 1 milliard dollar voor den bouw van vliegtuigen, onafhankelijk van het vroeger reeds toegestane bedrag van 640 millioen dollar. o De duikbootenoorlog. Berlijn, 7 Mei. Door onze duikbooten zijn wederom 16.000 ton scheepsruimte in den grond beboord, bijna alle zwaar geladen schepen. iÏNNENLAND. Voor den vrede. Men meldt ons Het Kamerlid mr. Sannes heeft in een vergadering te Winschoten de verzekering gegeven, dat weldra afgevaardigden van arbeidersorganisaties uit alle landen te Bern zullen samenkomen om te beraadslagen over te verkrijgen vrede. De militaire verloven. De militaire verloven zullen deze week weder worden verleend. Ook zal aan de troepen de gebruikelijke bewegingsvrijheid weder worden toegestaan. llumor. (Onder dit Motto geeft het Zondagsblad v. d. Avondp. enkele bijdragen, waarvan we er een paar overnemen). 't ERGSTE. Ik schik mij in de distributie Gewend is reeds mijn constitutie Aan boterloos regeeringsbrood. Ik klaag niet overal mijn nood. Kon ik nu ook nog maar vergeten, Hoe fijn ik vroeger heb gegeten. o PROFESSORAAL. Professor (op het college) De afwezige heeren wensch ik er op attent te maken, dat ze de colleges trouwer dienen bij te wonen. o De verarming van het platteland en als ge volg daarvan verarming in het geheele land. Onder dit opschrift geeft het N. v. d. Dag in zijn rubriek «Land- en Tuinbouw- kunde« eene niet zeer opwekkende toe komstvoorspelling, waaruit we het een en ander overnemen. Wij kunnen medegaan met hen, die zeggen «geen ellende voor den tijde maar toch van andere zijde mogen we niet blind zijn voor hetgeen kan gebeuren. We willen allen hopen op een spoedig einde van den oorlog, waardoor veel ellende kan voorkomen worden maar als wij in verkeer met het buitenland afgesloten blij ven, moeten we leeren teeren op eigen bodem en dan zal de zand- en veengrond die door kunstmest een vernieuwden was dom verkreeg, onder de eerst getroffenen behooren. De kleistreken zullen het wel een paar jaar zonder kunstmest kunnen stellen maar bij het verbouwen van producten dient er ook op gelet te worden, dat wij voor voed sel alleen op den landbouw zijn aangewezen. «Als het den boer goed gaat, gaat het een ieder goed.« Dat hebben de laatste jaren bewezenmaar als de boer zijne rijke inkomsten ziet verminderen en minder koopgraag wordt, zal de industrieel en de kleine zakenman het ondervinden, Maar ook als de industrieel geen grondstoffen meer kan betrekken en eindelijk de nog aanwezige voorraad is uitgeput, dan zal ook daar werkeloosheid intreden. Tot welke slotsom moet nu deze zwaar tillendheid leiijen Naar onze meening voor den landbouwer om zooveel mogelijk gronden in cultuur te brengen, die den voedselnood ten goede kunnen komen, voor den industrieel en vooral den vakman, die in den laatsten tijd goede winsten maakte en hoogere loonen ontving, om zoo zuinig mogelijk met zijn geld om te springen want later zou het mogelijk onmisbaar kunnen zijn. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND: dat in de week van 6 tot 12 Mei 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 28 1 ons Rijst 29 1 Kaas. 30 Va Bruine boonen 31 Vu Groene erwten. 32 Va Bak- of Braadvet. 33 4 K.G. Aardappelen. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, maakt bekend dat gelegenheid zal bestaan tot het afha len der broodkaarten op Vrijdag 10 Mei a.s. des voormiddags van 9—11 uur voor de bewoners der wijken N. O. en des namiddags van 2—4 uur voor de bewoners der wijken W. Z. Heusden 7 Mei 1918. De Burgemees'er voornoemd, UONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's- Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende bet seizoen ook des Zondags ge opend van 10 1 uur. Heusden. Mej. M. Boll uitGenderen, die voorheen als opleiding telefoniste ter postkantore alhier werkzaam was, is thans aangesteld als kantoorbediende over alle vakken. Op de scheepswerf alhier is de kiel gelegd voor een vrachtboot van 1600 ton. Maakten we in een vorig bericht melding, als zouden de volkstuintjes aan den Bernschen Dijk, voor militaire doelein den worden in beslag genomen, thans kun nen we met genoegen melden, alsdat door de militaire autoriteiten, dit plan dusdanig is gewijzigd, dat deze tuintjes geheel vrij blijven en is hiervoor in de plaats een ge deelte van het industrie terrein geannexeerd bij den steenen beer. Uit de stemming voor Kamer-Candida- ten in de afdeeling der R.K. Kiesvereeni- ging 's-Hertogenbosch en Heusden blijkt dat aldaar de meest bevoorrechte candida- ten, in volgorde van het aantal punten, zijn de heeren Loeff, Van Sasse van Ysselt, Fleskens, Wintermans, Van Best, Deckers, Krijgsman, Swane, Vergroesen, Nivard Van Hout. Werkendam. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag is er bij den Heer W. de Waard in den Biesbosch de schuur open gebroken er werden drie rijwielen ontvreemd. Een ervan is langs den dijk teruggevonden. De Politie is den dader op het spoor. Andel. Door den heer R. alhier werd een bok verkocht voor f100. Het beest dat voor de slacht bestemd was, woog 115 pond. Van den koopman van A. werd een pink verdronken gevonden. Aalst. In de op 2 Mei gehouden ver gadering der afdeeling Beneden-Bommeler- waard van het N. O. G. werden in het bestuur gekozen de heer M. Weststrate te Brakel, voorzitter, J. van Bruchem te Aalst, 2e voorzitter, A. A. van Dommelen te Zui- lichem, secretaris, mej. W. Duel te Brakel, penningmeesteres en H. Ruger te Aalst. Besoijen. In de nacht van Zondag op Maandag is R. Pijnenburg uit Waalwijk door den alleen wonende caféhouder E. B. T. met een jachtgeweer doodgeschoten. Het lijk is per militaire brancard naar het gasthuis te Waalwijk vervoerd. Men zegt dat T. uit zelfverdediging heeft gehandeld. De verslagene is weduwnaar en vader van drie kinderen. Drnneu. Aan het verslag der veiling «de Langstraatontleenen wij het volgende: Over het geheel genomen is alles prach tig gegaan. De vereeniging heeft met een batig saido de boeken kunnen sluiten. Aangevoerd werd van Haarsteeg voor f50447.74 zijnde 321959 K.G. of 13 pet. van Nienwkuik voor f 47750.68 zijnde 273152 K.G. of 12 pet. van Drunen voor f55321.54 zijnde 335983 K.G. of 14 pet. van Elshout voor f 30267.91 zijnde 211973 K.G. of 8 pet. De rest van den aanvoer kwam in kleine hoeveelheden uit omliggende andere ge meenten. Op de ranglijst van veilingen in Noord-Brabant staat de veiling na Breda en Bergen-op-Zoom. 's Gravemoer. Op Hemelvaartsdag nam. 7 uur zal vo >r de Anti-revolutionnaire Kiesvereeniging «Vreest God, eert den Koning® in de Ned. Herv. Kerk optreden de weleerw. heer ds. J. G. Klomp, Her vormd predikant te Wassenaar, met het onderwerp«Anti-revolutionair en Her vormd.® Ook vanwege de Sociaal-Democr. Arbeidersparty zal alhier eene politieke lezing worden gehouden, nl. op Maandag 13 Mei nrn. 7 uur in het Wapen van 's-Gravenmoer, door den heer G. F. Lindeijer, lid van den gemeenteraad te Viissingen. Herpt. Zaterdagnacht hebben dieven getracht op een driefta! plaatsen in te breken. Zij werden telkens door de be woners gestoord en op de vlucht gedreven doch bij zekere J. v. O. werd in het bak huis ingebroken, waar een der bewoners sliep. Intijds kon hij zich met een flink wapen verdedigen en wist een tweetal onbekende soldaten op vlucht te jagen. Men zij dus op zijn hoede Meeuwen. In verband met en naar aanleiding van de plannen der regeering, om te voorzien in den vleeschnood der be volking, kwam de afd. Meeuwen der N.- Brab Mij. van Landbouw alhier in buiten gewone vergadering bijeen. Tegenwoordig waren 35 leden. Welken weg wil onze afd- op Is ze voor vrijwillige dan wel voor gedwongen levering was de vraag. Gelet op de voordeelen, zeer zeker aan deze wijze van levering verbonden, ver klaarde de vergadering zich met algemee- ne stemmen op ééne na voor vrijwillige aanbieding. Tot het regelen van een én ander werd nu een commissie gekozen van 3 leden Ze bestaat uit de H.H. K. M. Dirkzwager, D. v. Campen en P. W. de Raad, terwijl de H.H. Adr. Vos Cz. en L. v. d. Kolk als plaatsvervangers zullen optreden. Ter levering van deze week wat mede was verzocht werden ook dadelijk 3 runderen aangeboden. Naar wij vernemen is door onzen dorpsgenoot den heer C. Vos dezer dagen een konijn verkocht voor de kolossale som van f 11. Nederhemert. Het was de politie alhier ter oore gekomen, dat een land bouwer alhier de vrijmoedigheid had, zon der ontheffing van het daarop gestelde verbod) een varken te slachten. Bij een huiszoeking door de rijks- en gemeente politie werd de krulstaart gevonden en in beslag genomen, en daarna onder de in gezetenen gedistribueerd. Bij een inwoner, van wien men ver moedde ook een varken geslacht te hebben, werd eveneens door de rijks- en gemeente politie huiszoeking gedaan. Een varken vond men niet, doch wel een hoeveelheid van circa een halve H.L. tarwe, welke in beslag werd genomen. Raamsdonk Ds. P. 't Zandt te Ede heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente bedankt. Onder onze gemeente is door par ticulieren ongeveer 40 H.A. grasland ge scheurd. Hoofdzakelijk zullen bruine boo- nen geteeld worden. Door S. D. Lankhuijzen en Cos Bank is een algeraeene Spaarbank inge- steld, waardoor een ieder in de gelegen heid gesteld wordt een klein bedrag af te zonderen van zijn verdienste om alzoo een j spaarpotje te krijgen. De rente is 3°/0 j Sprang;. Onze dorpsgenoot, de schoen maker C. van Heijst, herdacht dezer dagen den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij den schoenfabrikant H. van Box tel te Kaatsheuvel. Als huldeblijk werd door zijn patroon, aan dezen trouwen en ijverigen arbeider, een prachtige gouden horlogeketting, benevens een kist fijne si- garen aangeboden, en werd hem een extra loonsverhooging van f 1,50 per week toe gekend. Na des voormiddags door Ds. Van Kooten uit Zevenbergen, met een predicatie uit Openb. 6 2 tot het ambt te zijn bevestigd, deed Ds. Groeneveld des nam. zijn intrede bij de Ned. Herv Gemeente alhier. Voor deze plechtige gelegenheid had Z.Eerw. tot tekst gekozen Jes. 40 6-8. Na de gebruikelijke toespraken, richtte de consulent, Ds. Kolkert van Loon-op- Zand, het woord tot den jeugdigen leeraar, en verzocht de gemeente staande te zin gen psalm 20 1. Benevens den consu lent waren nog de navolgende ringpredi- kanten aanwezig Ds. Dierkens, Ds Koster, Ds. Jonkers en Ds. Vermeer. Beide malen was het kerkgebouw tot in alle hoeken gevuld. Morgen, Donderdag, hopen de ech telieden H. van Dongen en A. van der Hoven hun 62-jarig huwelijksfeest te her denken. Dat het deze oudjes aan belang stelling wel niet zal ontbreken, laat zich begrijpen. Ook in deze gemeente wordt ge tracht, tegen hoogen huurprijs, grasland gehuur d te kr ijgen, om dit te doen scheu ren voor de teelt van bruine boonen. We zullen hopen, dat er landbouwers gevonden zullen worden, die voor den verbouw van dit voedsel ziende op de tijdsomstan digheden eenig land in huur afstaan en onze gemeente, evenals de omliggende gemeenten, in staat gesteld wordt dit voedingsartikel te verbouwen. Jammer echter, dat voor den goeden loop van za ken, de oproep tot verhuring niet een 14 dagen vroeger heeft plaats gevonden. INGEZONDEN Beleefd verzoek ik U een klein plaatsje in Uw blad. Van verschillende zijden hooren we tegen woordig beweren, dat er 'n ontevreden geest onder de menschen heerscht. Ik wil niet ontkennen, dat voor deze bewering mis schien wel eenigen grond bestaat, maar mijns inziens is het toch de taak van de overheid, om in den tegenwoordigen tijd van voedselschaarschte, geen voet aan deze ontevredenheid te geven. Dit gebeurt in onze plaats maar al te vaak. Ziehier we der een voorbeeld. Reeds twee weken achtereen is in onze gemeente regeeringsvisch aangevoerd, het geen* waarschijnlijk aan een groot deel van de burgerij onbekend is, want publiek ge maakt wordt zoo iets niet. In plaats van deze visch, zooals behoort, te distribueeren, wordt hij aan den eersten den beste, die er om komt, verkocht. Sommige gezinnen kregen 3 a 4 pondll terwijl andere, die een goed uur na aan-ll komst, toen ze hiervan toevallig gehoord hadden, kwamen vragen, niet eens een pond konden krijgen. Is dit geen ontevredenheid kweeken Kan de aankomst niet bekend gemaakt en met den verkoop zoo lang gewacht wor den Kan, indien de voorraad niet groot genoeg is, niet, evenals op andere plaatsen gebeurt, deze week de eene wijk en de volgende week een andere wijk bedient worden Dan heeft niemand iets te zeg gen en bestaat er geen reden tot ontevre denheid, want waar niet is, verliest de keizer zijn recht. Hopende, dat dit schrijven mag mede werken tot verbetering, verblijf ik met dank, Uw Abonné Heusden, 5 Mei 1918. X. Brandstoffencommissie Kring; Hensden. Zeer gaarne maak ik van de mij gebo den gelegenheid gebruik om den heer Cou- wenberg van antwoord te dienen. Terzake: De heer C. is niet gewoon «om langs dezen voor hem niet officiëelen, weg, zich voor 't publiek te verantwoorden.® Een vraag Op welke wijze is de heer C. dat dan wel gewoon Door een ver achtelijk stilzwijgen Te spreken is hij Mijnheer de Redacteur Geachte Redactie

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2