strijdt voor het groote beginsel van een heid van leiding, en den generaal, die werd opgehitst door partij-politici, die op hun beurt weer opgehitst waren door het woord werd door den eerste-minister zelf gebezigd de radicale »cacaopers«, naar de volksuitdrukking luidt. En Lloyd George verklaarde, dat hij cacao-aftreksel was overgotenen dit is een typisch voorbeeld, zoowel van zijn manier van spreken als van zijn durf want een jaar of wat geleden behoorde de uitdrukking *cacao-bladen« thuis in het woordenboek van de volksmenners zijner tegenparty. Alles te zaam genomen bood het beeld van een opgewonden man, die diep bewogen was en die volkomen ge loofde in zijn zaak en in het feit van slecht te zijn behandeld. De kracht van zijn toorn droeg er evenveel toe bij hem het pleit van den dag te doen winnen als het ge wicht van zijn argumentatie. Met 293 tegen 106 stemmen werd dan ook het voorstel van Asquith om een com missie van onderzoek te benoemen, ver worpen. Lloyd George heeft dus het pleit gewonnen. Toch blijkt ook uit deze stem ming dat in het Lagerhuis de ontevreden heid met het bestuur dezer regeering blijft toenemen. Ook treft, dat Llyod George's toon tegenover den vijand wat lager klinkt dan gewoonlijk. Dat bewijst het slot van zijn rede Ik kom zoo juist uit Frankrijk, zei hij, waar ik eenige generaals heb gesproken. Zij vertelden mij, hoe de Duitschers thans in stilte den grootsten slag van den oorlog voorbereiden zij vroegen mij zekere hulp. Ik heb dan ook een lijst meegebracht van wat zij noodig hebben. Het lot van het land, thans en in de eerstkomende weken, staat op het spel, laten we nu een eind maken aan dit gebeuzel. Het snoeven op een zekere overwinning is nu voorbij 't wachtwoord is nu 't vader land is in gevaar. Dat men in zulke om standigheden de regeering niet in den steek laat is begrijpelijk, maar het vertrouwen er op kan niet toenemen. Men moet in Engeland wel meer en meer gaan inzien, dat de overwinning die deze regeerings- mannen telkens voorspelden steeds minder zeker wordt. Dat komt ook wel uit als men let op de verwoede pogingen, die de Engelsche doen om de havens van Zeebrugge en Oostende te versperren. Ze hebben nu voor het kanaal van laatstgenoemd duikboot steunpunt den ouden kruiser Vindictive laten zinken. Maar van Duitsche zijde wordt bericht dat de poging niet geslaagd is. Voordat het schip het doel bereikte werd het van de kust af in den grond-geboord. Het liep zinkende tegen het paalwerk van den havendam op en raakte aan den grond. Een ooggetuige schrijft: Kort daarop voeren wij met de boot langszij het schip en klauterden tegen den steilen wand op. De aanblik, die het boven dek bood, was schokkend. Niets levends, slechts dooden, overal verspreid, de meesten met blauwe matrozenkielen en eenige met khaki en stalen helm. Geen plank, geen trap was meer heel en het geheele dek was met splinters en brokstukken bedekt. Op de brug was het stuurrad uiteen ge rukt. Het schip is niet meer te gebruiken, doch onze werf zal de groote metaalstukken van dit schip met vreugde aanvaarden. Volgens uitlatingen van gevangenen was de bemanning van de Vindictive ditmaal niet uit vrijwilligers gevormd. (Naar men heeft gelezen, meldde Reuter dat allen, die zich aan boord van de Vindictive be vonden, vrijwilligers uit Dover waren. Red.) De onderofficieren en manschappen vermoedden bij het wegvaren niet, waarom het ging; pas dicht voor Oostende is hun verteld, dat er iets bizonders ging geschieden, Het nieuwe Duitsche offensief laat nog altijd op zich wachten. Eerst moeten de nachten meer geschikt worden en het leger versterkt worden door de troepen die in Roemenië vrijgekomen zijn nu er vrede geteekend is, zoo zegt men. Wat de maan betreft, ze maakt 20 Mei tot een geschikten nacht voor den aanval, zoo voorspellen de Franschen. En de Engelschen wachten op de Ameri kanen. Nu dan kan er nog wat van dei- Britten geduld gevergd worden. Baker beloofde dat er voor het einde van het jaar anderhalf millioen Amerikanen in Frankrijk zullen zijn. Maar van waar moeten de schepen komen om die menschen te vervoeren. En zijn die mannen alle gevechts- klaar? En wie zal hen te eten moeten geven. Bovendien eerst na 7 maanden komen ze. Indien tijd kan er nog heel wat geschieden ook ditdat de Amerikanen te laat komen. In de Oekraine is het weer haspelen. De afgezette Rada denkt er niet aan den hetman Skoerspadzki te erkennen. Er wordt zelfs al bericht dat deze dictator al weer gevangen genomen is door de troepen van de vroegere regeering. Burgeroorlog dus in de Oekraine. Dat ziet er kwaad uit voor de Duitsche graanvoorziening. Zooals vroeger al van ententezijde is voorspeld, is met Burian, den Oostenrijksch- Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, zijn Keizerlijken meester Karei mee gekomen naar het Duitsche groote hoofd kwartier. Ja, ook de Koning van Beieien reist derwaarts en de onderscheiden monar chen hebben niet slechts hun politieke, maar ook hun militaire raadgevers mee gebracht, zoodat men mag verwachten, dat er niet alleen over het Oosten, met name over het lot van Polen, gewichtige afspraken zijn gemaakt, maar dat ook zaken, die op het Westen (Elzas-Lotharingen) en op de krijgskundige samenwerking van de bond- genooten betrekking hebben, zijn of zullen worden behandeld. BUITENLAND. PARIJS, 12 Mei. (Havas). L'Echo de Paris« verneemt uit Washington, dat Baker, de staatssecretaris van Oorlog, juist heeft bekend gemaakt, dat het overbrengen van troepen naar Frankrijk nog bespoedigd zal worden. Hij verlangt daarvoor zooveel scheepsruimte dat de Shipping Board nog een grooter crediet heeft aangevraagd voor het bouwen van nieuwe schepen. De credieten van Baker en de Shipping Board zijn er op berekend, dat er minstens 4 a 5 millioen Amerikaansche manschap pen zullen worden overgevoerd en de werven jaarlijks 15 a 20 millioen ton scheepsruimte kunnen afleveren. De slag in Frankryk. BERLIJN, 12 Mei. De militaire me dewerker van het »Svenska DagbladeU van 10 Mei schrijftAlle pogingen, om de Duitsche kracht als uitgeput voor te stellen, zijn niets dan bluf. De pauze trad in wegens de noodzakelijkheid om de verbindingen voor den tweeden stoot te regelen. Tijdens de pauze hebben de Duitschers een heel aantal minder belang rijke operaties gelukkig doorgevoerd en slechts bij eenige kleine plaatselijke aan vallen kon de Entente geringe voordeelen boeken, welker beteekenis in de Entente pers kolossaal overdreven werd, met het klaarblijkelijk doel de stemming bij het leger en de bevolking op te monteren* Braustichtiiig was landverraad. Den 12en Maart j.l. brak in een grooten houthandel te Keulen brand uit. De eige naar had tevoren anonieme dreigbrieven ontvangen, die afkomstig bleken te zijn van een reeds tien jaren bij hem werkzaam zijn den werkmeester Dittrich. Deze werd nu in aanmerking genomen, dat de fabriek door den brand geruimen tijd geen leveranties voor het legen kon uitvoeren behalve voor •brandstichting tevens we gens landverraad tot zes jaren tuchthuis veroordeeld. o Een „vliegende koffer". Lord Montagu, een Engelsche aviatiek- technicus, heeft een plan ontworpen om per vliegmachine de post te verzenden van Bombay naar Londen, die 6000 mijlen langs de gewone route van elkaar verwij derd zijn. Per vliegmachine over Rusland, Oostenrijk en Duitschland is de afstand 3600 mijl, de reis kan zoo in minder dan 35 uur worden afgelegd. Maar er is een derde mogelijkheid, waarbij de weg alleen gaat over landen, onder Engeland's heer schappij, nl. van Karachi over Barra naar Alexandrië, vandaar naar Malta en dan over Gibraltar naar Londen, een afstand van 5320 mijl. Dan zou de post in 5 uur naar Londen kunnen worden overgebracht, gedeeltelijk per vliegmachine, gedeeltelijk per hydro- plaan. De Engelsche Admiraliteit maakt bekend, dat een stoomboot, die dienst doet als mijn- opruimer 6 Mei door een Duitsche duikboot in den grond is geboord. Twee officieren en dertien man worden vermist. De Duitsche regeering heeft verklaard, dat alle vaartuigen tot de Russische Zwarte Zeevloot behoorend, als vijandelijke oorlogs schepen behandeld zullen worden. Dit schijnt een gevolg te zijn van een aanval op een Duitsche duikboot. o De burgeroorlog in Finland is geëindigd. De twaalf leden van de Roode regee ring bevinden zich met een menigte vluch telingen te Petrograd. De uitlevering van dezen is gevraagd het Russische gouver nement zal hieraan waarschijnlijk geen ge volg geven. o Geeu erfrecht in Rusland. Volgens een bericht uit Petrograd aan de Zweedsche bladen heeft de Russische regeering een decreet uitgevaardigd, waar bij het erfrecht wordt opgeheven. Na den dood gaat alle eigendom, zoowel los als vast, over aan de republiek. o Het N. T. A. seint uit Berlijn De keizerin-weduwe van Rusland, groot vorst Nicolaas Nicolajewitsj en Peter Ni- colajewitsj zijn op het landgoed Djulbar, ten zuiden van Sala, in Duitsche handen gevallen, Zij werden tot dusverre door 25 matrozen bewaakt en waren geheel van de buitenwereld afgesneden. BINNENLAND. Coliju rredesbemiddelaar 1 Van bevoegde zijde deelde men aan de »Tel.« op deze vraag, hoe de zaak nu toch eigenlijk stond, mede, dat noch de verklaring van den heer Colijn, noch die van Balfour veel ophelderen. De heer Colijn is voor particuliere doel einden naar Engeland geweest en kwam niet met officieuse vredesvoorstellen. Men gaf ons echter te kennen, dat de beteekenis, aan de reis van den oud-min. van Oorlog toegedacht, niet onjuist of uit de lucht gegrepen was. Trouwens de di plomatieke uitlating van dezen, dat hij zich geheel aansloot bij de verklaring van min. Balfour, doet den veronderstellingen vol komen recht wedervaren. Kort gezegd komt de zaak hierop neer De heer Colijn hield ruggespraak met zijn committant (i. c. Von Kuhlmann) en gaf der Engelsche regeering een en ander den vrede betreffende in overwe ging. Hierop kreeg de heer Colijn het bekende antwoord, dat vrede door ver gelijk niet meer voorkwam in het Engel sche woordenboek« en dat de entente be sloten was, den oorlog, hoe ook, te winnen. De zending van dezen oud-minister met een opdracht van Von Kuhlmann, is dus als mislukt te beschouwen. Doch een zending was het o De onderhandelingen met Duitschland. Uit Berlijn wordt d.d. 10 Mei aan de »Koln. Zeitungd geseind, dat men ieder oogenblik de onderteekening van de Duit sche overeenkomst met Nederland kan verwachten. Aan de grens. Dezer dagen werden nabij een grens plaats aan den overweg van het spoor, nabij het station van Geleen, in de rich ting van MunsterGeleen, aangehouden drie smokkelende dames van zeer deftige familie. Zij waren te Geleen aangekomen met den sneltrein uit Amsterdam. Zij behoorden in het dorpje Munster Geleen thuis. Even voorbij deri overweg gekomen, werden zij aangesproken door den burger ambtenaar uit Geleen, en werden verzocht mede te gaan naar de visiteuse op .den Rijksweg. Aldaar werd op hen bevonden een waarde van bijna f18000 aan goud geld, verborgen onder de kleederen, kousen enz. Dit goudgeld hadden zij te Amster dam ingekocht. Het geld werd door den ontboden inspecteur uit Sittard in beslag genomen en de dames per rijtuig vervoerd naar de maréschausséekazerne te Sittard, waar zij zullen worden voorgebracht bij den Officier van Justitie. o Dc Russische coupons en de inkomstenbelasting. De hoefijzer-correspondent van het Hbld. schrijft hieromtrent Er schijnt nog steeds twijfel onder het belastingbetalend publiek te heerschen over de vraag, hoe men moet handelen met zijn Russenbij het op handen zijnde invul len van het beschrijvingsbiljet voor de In komstenbelasting. Aan Financiën h.eeft daaromtrent eenige aarzeling geheerscht. De opvatting is daar thans zoo (ze is wel bekend, rnaar ze blijkt nog niet tot onze lezers te zijn doorgedrongen) Dat men geen inkomsten behoeft op te geven als zoodanig, wanneer men ze niet heeft genoten, spreekt vanzelf. Coupons, die oninbaar bleken, vertegenwoordigen geen inkomsten meer. Doch ook wanneer een stuk over een deel van het vorige belasting jaar (geëindigd op 30 April) nog wel rente heeft afgeworpen maar de coupons daarna niet meer betaalbaal* zijn verklaard, behoeft men zoo'n stuk als bron van inkomsten in 't geheel niet meer in aanmerking te brengen. Zoo is thans, naar de inlichting die wij ten Departemente ontvingen, daar de op vatting omtrent de Russen». Dat men voor de Vermogensbelasting de Russen wèl moet aangeven (naar de koers waarde van 1 Mei) spreekt vanzelf. o Graan en meel uit Amerika. Volgens hier te lande ontvangen berich ten, zal de lading van de ïJavac bestaan uit 1500 ton maïs, 2000 ton meel en 2600 ton graan, en de lading van de sStella» uit 2000 ton tarwe en 1600 ton meel. Verwacht kan worden, zegt de N. R. C., dat deze schepen nu dezer dagen gereed zullen zijn om de reis naar Nederland te aanvaarden. o Begraven ham en spek. Te Barneveld maakte de 24jarige W. ter M. zijn buurman, een eenvoudig man netje, wijs, dat ook het reeds gerookte spek door de militairen in beslag zou wor den genomen, waarna laatstgenoemde be sloot de nog aanwezige hammen enz. in een zak te doen en in den grond te stoppen, bij welk werkje ter M. behulp zaam was. Den volgenden morgen was echter alles verdwenen. Bij onderzoek vond de politie nu den geheelen voorraad op ?t erf van den gêdienstigen raadsman. Ter M. is gearresteerd en vervolgens gevankelijk naar Utrecht overgebracht. o Lijk opgehaald. Uit het Eindhovensche kanaal is onder Stratum uit het water het lijk opgehaald van een 19-jarig meisje van den arbeider J. uit Stratum, welk meisje reeds vier dagen uit de ouderlijke woning werd ver mist. Het lijk werd opgemerkt door voor bijvarende schippers. o Een krankzinnige. Zekere koopman Br. uit Utrecht had zich gistermorgen door stad en omgeving van Nijmegen laten toeren, doch toen het op betalen aankwam, bleek hij platzak. De politie liet er den gemeentedokter aan te pas komen, daar de man zich aller vreemdst aanstelde. Toen bleek, dat de koetsier een kraukzinnige de schoonheden van Nijmegen had vertoond. De man is naar Utrecht overgebracht. o Waar onze eieren heengaan. Toen vóór eenigen tijd verschillende levensmiddelen uit ons land naar Duitsch land werden verzonden, en wij in ruil daarvoor andere artikelen kregen, ging er in ons land een Indianengeschrei op. Naast eenige onzer eigen landgenooten schreeuw den onze overburen, de Engelschen het hardst, alsof het een voetbal-match gold. Aan de overzijde van de Noordzee zijn onze buren plotseling opvallend stil geworden. Dit heeft natuurlijk een reden, want de Engelschman doet nooit iets zonder eenige bedoeling. En wat blijkt Een betrouwbaar han delsman deelde ons mee, dat de blaadjes verhangen zijn. Naar Duitschland wordt niets meer verstuurd, doch onze heerljjke hoogst noodige levensmiddelen gaan in de zen hongerigen tijd naar Engeland. Zoo zijn de vorige maand met een der Engelsche konvooien alleen al 2.000.000 eieren, waaraan op het oogenblik voor Nederlanders geen aankomen is, naar En geland gezonden. De Maatschappij voor Nationaal grondbezit te 's-Gravenhage, sterk betrokken bij de geinterneerde En gelsche soldaten, heeft kort geleden reeds tweemaal aan één persoon een opkoo- per een bestelling gedaan van 40.000 stuks eieren elk. (Huisg.) Inzameling te plnttclande. Het bureau voor de mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt Met medewerking van het departement van oorlog zijn in de laatste dagen maat regelen genomen om de hand te leggen op voorraden, die door verschillende boeren nog niet zijn ingeleverd. Daartoe gaan, onder leiding van burger-controleurs, mili taire patrouilles rond, die niet-ingeleverde producten, welke door hen worden aange troffen, aanstonds wegvoeren. Bovendien zyn militairen beschikbaar gesteld voor de bewaking van wegen en veren. Het spreekt vanzelf, dat deze strenge maatregelen alleen bedoeld zijn tegen die boeren, welke, ondanks alle aanmaningen, weigerachtig zijn gebleven, aan hun wet telijke verplichtingen tot inlevering te vol doen. Zij worden hoofdzakelijk toegepast in die streken, waar, blijkens de resultaten, de inlevering inderdaad veel te wenschen heeft gelaten. Zoo nauwkeurig mogelijk is nagegaan, waar en bij welke boeren dit het geval is, zoodat de landbouwers, die behoorlijk hebben medegewerkt aan de voedselvoorziening van het geheele volk, van deze maatregel weinig of geen last zullen ondervinden. Moogt dit toch wel licht een enkele maal voorkomen, door misverstand of door onjuiste opgaven, laten de goedgezinde landbouwers dan bedenken, dat zij lijden onder de verdenking, die op den geheelen boerenstand is komen te rusten. Intusschen zal het aan hen, die wel hun plicht hebben gedaan, niet moeilijk vallen, aanstonds te bewijzen, dat het bij hen iri orde is. In het algemeen zal er trouwens naar worden gestreefd, den land bouwers onnoodigen last te besparen. Een duikboot gestolen l Men zendt aan de »N. R. Ct., een uit knipsel uit de ïChicago Daily Mail» van 23 Maart jl. waarin een fantastisch ver haal voorkomt over den roof van een Nederiandschen onderzeeboot door opvaren den van een Duitschen koopvaarder. Een Ned.-Indisch ambtenaar van Su matra, Frits von Ebelshon, op weg naar Nederland in San Francisco aangekomen, vertelt, dat een Nederl. duikboot, patroulle- dienst verrichtende in de Indische wateren, een goeden avond te Batavia was achter gelaten alleen ouder de bewaking van een ankerwacht. De geheele verdere bemanning was naar een haar aangeboden feestje. Matrozen van den geïnterneerden Duitschen koop vaarder Graf von Luttwitz roeiden langszij, beklommen de duikboot, doodden na een gevecht den Nederiandschen wacht en na men bezit van het vaartuig We zijn benieuwd, of ons ministerie van koloniën of van marine de moeite zal ne men het ongelooflijke verhaal tegen te spre ken. o De bedreiging aan de greus. Men schrijft aan de Middelburgsche Ct. uit Zeeuwsch Vlaanderen 5Dat de wachtposten tijdens den ge spannen toestand^tusschen Duitschland en Nederland algemeen versterkt waren, is reeds gemeld. Nu de moeilijkheden weer zijn opgelost, zijn de Duitsche militairen aan de grens wat mededeelzamer, omtrent hetgeen te gebeuren stond, indien het tus- schen Nederland en Duitschland tot een conflict zou zijn gekomen. Zij waren daar op al ten volle voorbereid en rekenden er al op, bij ons op bezoek te komen. Om trent vele zaken was door hen al eens geinformeerd. Zij deelen thans mede, dat het in de bedoeling lag, op het eerste teeken Zeeuwsch Vlaanderen binnen te rukken om den Scheldeoever te bezetten. Op verschillende plaatsen langs de grens stonden daartoe duizenden militairen gereed. Alleen te Gent waren er volgens hun be weringen 80.000 geconcentreerd, waaron der cavalerie en artillerie. Ook lagen te Gent met kanonnen bewapende vaartuigen gereed, om het kanaal naar Ter Neuzen op te stoomen.« BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 13 tot 19 Mei 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 35 1 ons Rijst. 36 i/s Gort. 37 7, Havermout. 38 V8 Kaas. 39 V, Bruine boonen. 40 lVs Groene erwten. 2 41 1 Bak- of Braadvet. 42 4 K G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10'1 uur. Heusden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de Politieke Lezing, te houden door den heer Drion, Lid van de Tweede Kamer, op Donderdag a.s. Men zie de desbetreffende advertentie in dit Blad. 7- De uitvoering van de Heusdensche Harmonie op Vrijdag 1.1. kan in alle op zichten als geslaagd genoemd worden. De opkomst der leden was groot, waaronder mede de eerste stand vertegenwoordigd was. Het concert werd goed uitgevoerd. Bizonder voldeed no. 3, Voix Roumaines, Valse, no. 5, La Dame de coeur, Ouver ture, no. 6, Vollewind, Marsch. Als naspel was gekozen het kluchtspel »De tante van CharleyNu traden nieuwe krachten ten tooneele en wel een viertal dames, die goed haar spel begrepen maar ook de mannelijke medewerkers waren geheel in' hun rol. Onder deze muntte bizonder uit William,, zoowel in zijn ge wone rol, als later die van Tante maar de werkelijke Tante, Donna Lucia, speelde niet minder ongedwongen, al trad zij voor het eerst op. Over het geheel werkten allen verdien stelijk en de keuze van een Kluchtspel bleek ook meer in den geest van het pa- bliek te zijn, dat, door zijn telkens weder keerend applaus daarvan bewijzen gaf. Eene aangename en opgewekte stem-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2