fssi. Sproeten hij wist maar al te goed, dat, naast en kele kortzichtigen, op welker eerlijke over tuiging echter niets af te dingen viel, een aantal eer- en heerschzuchtigen liepen, die in de eerste plaats dachten aan het eigen voordeel en daar alles veil voor hadden, zelfs hunne luid uitgekraaide Belgisch-ge zinde snoeverijen van bij het uitbreken van den oorlog (zoo schreef Borms, dat de Belgische Leeuw den Duitschen balg zou openrijten Louis Franck, die zijn Vlaanderen zoo innig liefheeft, is niet moede geworden te strijden tegen deze drijvers. En het gevolg De Duitschers hebben hem gevangen genomen zeker op aandrijven van de aktivisten en hem te Bonn in de Kei zerlijke gevangenis opgesloten. Nu is de man onschadelijk gemaakt die met zooveel kracht opkwam voor zijn land en volk. Men had hem beloofd dat hij einde Mei ontslagen zou worden en voor het vervolg hem een stad in Duitschland zcu worden aangewezen om daar te verblijven. Naar wij thans vernemen zal deze be lofte niet worden nageleefd na het ver blijf te Bonn zal de heer Franck in een kamp worden opgesloten, en er aan voeding, slaapgelegenheid, enz., de behandeling on dergaan van de gewone gevangenen. Het droeve van het geval is dat Louis Franck dit te danken heeft aan de kuipe rijen der aktivisten. Men vreest dat de aktivistische terreur zal worden voortgezet en nog menig trouwe vaderlander zal worden weggevoerd. Tot slot een staaltje van het Ameri- kaansche vernuft dat zeker ook spreekt van Amerikaaansche humbug. •Als een bewijs, hoezeer de uitvindings geest van de Amerikanen geprikkeld is door den oorlog, meldt Reuter, dat het onderzoekings-comité voor de luchtvaart niet minder dan 16.000 nieuwe plannen te onderzoeken gekregen heeft. Er zal wel een eeuw verloopen zijn voor dit onderzoek als geëindigd kan worden beschouwd. BUITENLAND. Weateltyk front. De Franschen hebben zich Z. v. Ailles meester gemaakt van een bosch op den W. oever van de Oise. Een Duitsche tegenaanval leidde tot een hevig gevecht, maar de Franschen behielden hun terrein winst en maakten 70 gevangenen. Duit sche aanvallen Z. van Rollot en Z.O. van Juvincourt mislukten. Ten N. van den Kemmel hadden plaat selijke aanvalsondernemingen der Duitschers volkomen succes en leverden 120 gevan genen op. Onze aanval trof troepen, die juist werden afgelost en kostte den Fran schen zware bloedige verliezen. De artil- leriestrijd bleef levendig in de streek van den Kemmel. Tusschen de Lys en het La Bassée-kanaal aan de Scarpe en bij Bucquoy wat de vijandelijke artillerie vooral des nachts bedrijvig. Tusschen de Ancre en de Somme drongen wij aan den straat weg Corbie-Bray de Engelsche linies bin nen en hielden het gewonnen terrein tegen twee sterke tegenaanvallen des vijands. Het Duitsche offensief en de Frausche kolenvoorzieuing. Het Duitsche offensief bedreigt het Noord-Fransche kolenbekken en dienten gevolge moet Engeland meer kolen aan Frankrijk leveren. Voor het offensief be gon schoot echter de Engelsche kolenexport reeds aanmerkelijk tekort, wat blijkt uit het feit, dat de Engelsche kolenuitvoer naar Spanje in Januari en Februari 1918 daalde- tot 77.000 ton, tegen 408.000 ton in de overeenkomstige maanden van 1917. o Luchtaanval op Parys. PARIJS, 16 Mei. Om 10 uur gisteren avond werd het signaal voor luchtaanval len gegeven, om middernacht het einde. Een tweede alarmsignaal werd gegeven om 1.50 uur heden-nacht en het einde om 2.30 uur. Gedurende April hebben de Engelsche vliegers, volgens een telegram uit Londen, 23.900 bommen achter de Duitsche linies in Frankijk geworpen, de Duitsche vliegers 2033 bommen achter de Engelsche linies. Kerkklokken voor oorlogsmateriaal. Op last van den Pruisischen minister van eeredienst zullen verschillende der nog overgebleven bronzen kerkklokken voor 't vervaardigen van oorlogsmateriaal onteigend worden. De beroemde Keizerklok uit den dom toren van Keulen, welke een gewicht heeft van 27.000 K.g., heeft men ten deele laten springen maar het zal wel herfst zijn, zegt het Osnabr. Tageblatt, vóór deze kolossus geheel naar omlaag is gebracht. o In de Times beschrijft een medewerker het werk dat thans dag en nacht te Bir mingham wordt verricht. Hij zegt o.a. Een schrijver uit den tijd van Konin gin Elisabeth beschrijft Birmingham als een stad »zwermend van menschen en dreunend door het gedaver der aambeelden want er wonen daar vele smeden.* Deze beschrijving geldt ook nog voor het Birmingham van heden. De stad zelve en haar omtrek is vol smederijen en fa brieken, waar thans dag en nacht tiendui zenden mannen en vrouwen, jongens en meisjes, bezig zijn oorlogsbenoodigdheden te maken. Alles, hoe groot of klein ook, wordt hier gefabriceerd. Hier is eene firma die tanks bij twintigtallen tegelijk aflevert. Wat verder is een fabriek die zekere gedraaide koperen staafjes maakt, niet grooter dan een tandenstoker, maar zonder welke toch geen schot uit een kanon kan worden gelost. En zij maakte hiervan reeds tientallen millioenen. Ga naar den omtrek van de stad enge vindt hondenden werklieden bezig enorme vliegmachines te maken, welke elk een twintigtal inzittenden kunnen medevoeren. Keert weder terug naar het midden van de stad en ge zult een werkplaats zien waar meisjes wekelijks een dertigduizend tal buisjes voor gasmakkers maken. En buiten de stad staat een chemische fabriek die wekelijks eene ontzaglijke hoeveelheid trinitrottoduol aflevert. En elders in de stad vindt ge weer een fabriek die vroeger ledikanten fabriceerde en nu 12 c.M gra naten maakt, welke met ontplofflngsstoffen gevuld uit de vuurmonden op de Duitschers worden afgezonden. Spreek er met patroons of werklieden, praat met de werklieden die aan hun bank staan, hoor de meisjes zingen terwijl zij in een heete, overbevolkte werkplaats vol machinerieën aan den arbeid zijn, en ge zult verbaasd staan over en trotsch zijn op de geestdrift en de onvermoeibare taai heid waarmede al de verschillende groepen van oorlogswerkers vervuld zijn. Een nogal teer uitziend meisje vertelde mij dat zij vroeger in een magazijn pak- ster was geweest. Nu werkt zij in een fabriek waar allerlei machinerieën een ra zend geweld maken. Ik vroeg haar of zij van dit werk hield •Neen,* antwoordde zij, «maar ik blijf het doen zoolang de oorlog duurt. Hier hebt ge in één zin den geest welke al degenen bezielt die in de Midlands oor- logswerk doen. Of het werk zaai of be langwekkend is, of het onder ideale om standigheden wordt verricht of onder zoo danige die nog onaangenamer zijn dan het werk zelf, ook als het groote lichamelijke inspanning of gevaar oplevert, het wordt goed en voortdurend gedaan, en zoo zal het voortgaan tot het eind van den oorlog. 5 zelfs de donkerste verdwijnen door J |j een pot SPRUTOL. Bij alle goede Drogisten. n BINNENLAND. De Nederlandsche Dagbladpers. In de buitengewone algemeene verga dering van »De Nederlandsche Dagbiadpers« is gisteren de volgende motie aangenomen De buitengewone algemeene vergadering der vereenigingen »De Nederlandsche Dag bladpers* en De Nederlandsche Periodieke Pers*, 15 Mei 1918 gehouden; Overtuigd, dat het courantenbedrijf ook tot het uiterste dient mede te werken om te komen tot de besparing van gas, welke door het Kolen-distributiebureau is voor geschreven Dringt er bij de leden ten krachtigste op aan, hun gasverbruik zooveel mogelijk te beperken indien noodig zelfs verminde ring van den omvang hunner bladen. Poging tot doodslag. Naar wij vernemen werden te s'Bosch zwaar geboeid voor den Heer Officier van Justitie geleid de Gebr. W. uit Ottersum, verdacht van doodslag op de rijksveldwach ters Vogelaar te Afferden en Maagdenburg te Oeffelt. (Wij vermoeden dat de berichtgever be doelt poging tot doodslag*. De veldwachters werden door twee stroopers beschoten. Een kreeg een schot in het been, de ander een in den rug. Na verbonden te zijn werden zij naar het Gasthuis overgebracht en de beide stroopers 's nachts uit hun bed gelicht en in arrest gesteld.) o— Het vrijgeleide roor onze schepen. Onderhandelingen over een regeling met Duitschland betreffende het waarborgen van een veilige vaart aan onze schepen, voorloopig meer in het bijzonder aan die, welke in ruil voor de in Amerika gereed liggende graanschepen zullen vertrekken, hebben, zoo meldt Hdbl., thans te 's-Gra- venhage plaats. De besprekingen te Ber lijn hebben ertoe geleid, dat aan onze re geering nieuwe voorstellen zijn gedaan. o Nederlandsche rijstschepen te Saigon. Officieel. Volgens een bij het departe ment van koloniën ontvangen telegram heeft de consul van Frankrijk te Batavia mede gedeeld, dat onze rijstschepen te Saigon uitklaring zullen ontvangen. Logger vermist. Te Vlaardingen maakt men zich ernstig ongerust over den vrachtlogger Lichtstraal van de reederij Lichtstraal aldaar (directie A. H. van der Valk). Het schip is ruim vier weken geleden van Gothenburg naar Rotterdam vertrokken, waarna er niets meer van vernomen is. o Bevordering der varkensmesterij. De minister van landbouw heeft ter aan moediging van de varkensmesterij bepaalt, dat aan mesters van één varken voor eigen gebruik in het huisgezin, ontheffing van het slachtverbod kan worden verleend. Geen toestemming tot het slachten van een varken voor eigen gebruik zal worden ver leend vóór 31 Augustus. Wil iemand voor zijn gezin meer dan één varken slachten, dan zal hij voor het tweede varken, dat hij slacht, één varken van ten minste gelijk gewicht beschikbaar moeten stellen voor de algemeene distri butie, enz. De reuzeis, van deze huisslachtingen af komstig, moeten ingeleverd. Degene, wien toestemming tot huisslach ting is gegeven, wordt gedurende een be paalden termijn uitgesloten van de vleesch- distributie, in evenredigheid tot de grootte van zijn gezin. Het duikbootgevaar roor onze schepen. In de «Staatscourant* van Maandagavond is de in ons vorig nummer opgenomen aanvulling van art. 55 der Duitsche. Pri- zenordnung in den officeelen tekst bekend gemaakt. Daarin wordt gezegd, dat een neutraal schip door het Duitsche Marine- Amt. d.w.v. door de duikboot-commandan ten, waar ter wereld zij het ook ontmoe ten, beschouwd zal worden als in het be lang van de 'vijandelijke oorlogvoering in de vaart gebracht te zijn (voor zooverre »de omstandigheden* dit niet logenstraf fen), wanneer de neutrale Staat, welks vlag het schip mag voeren, met een aan Duitschland vijandelijken staat een overeen komst omtrent het afstaan van scheeps- ruimte heeft aangegaan, of wanneer het overwegende deel der zich in de vaart bevindende koopvaardijvloot van den neutralen staat voor den vijand vaart. De gespatieerde woorden kwamen in de vroegere vermelde vertaling niet voor. Zij stellen de bedoeling van het nieuwe artikel ten aanzien van onze vloot buiten twijfel. Wij zijn verlangend te vernemen wat onze regeering gedaan heeft zoo zegt de »N. C.« of doen zal ter afwending van den hoogst ernstigen aanslag dien Duitschland tegen onze schepen in werking heeft ge steld op hetzelfde oogenblik, dat het drei gende conflict betreffende den doorvoer en andere moeilijkheden werd bezworen. De inbeslagnemingen in de Haarlemmermeer. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Naar aanleiding van de scherpe protes ten uit de Haarlemmermeer tegen de in zameling van landbouwproducten met me dewerking van de militaire macht kan, op grond van te bevoegder plaatse ingewon nen inlichtingen, het volgende worden me degedeeld Volgens de laatste opgaven waren nog niet ingeleverd van de vermoedelijke op brengst, na aftrek van wat voor de zaai en, van sommige artikelen, voor veevoeder kon worden gelatentarwe 39 percent, haver 43 percent, veldboonen 60 percent, grauwe erwten ruim 83 percent, andere boonen 57 percent, koolzaad 69 percent. De schepen in ruil roor de graanschepen. Wij vernemen, dat de schepen, die in ruil voor de voor Nederland met graan geladen schepen naar Amerika zullen varen, binnen kort daarheen zullen vertrekken. Een reuienb$somming. De tot stoomtrawler omgebouwde sleep boot Sch. 417, liep deze week de haven van IJmuiden binnen meteen vangst, welke bij verkoop in de rijksvischhal aldaar niet minder dan 7449 gulden opbracht. Schurft. Te Eindhoven hebben zich eenige ge vallen van schurft voorgedaan. De Ge zondheids-Commissie, bijgestaan doer dr. Leopold en dr. Raupp, stelt naar aanlei ding daarvan een onderzoek in bij alle scholen van Eindhoven en omgeving. De districts-veearts te Groningen heeft onder de paarden in de stallen van Van Gend en Loos, aldaar, schurft geconsta teerd, waarschijnlijk is de ziekte uit Rot terdam overgebracht. Ook in de stallen Van Gend en Loos te Winschoten is on der de paarden schurft geconstateerd, afkomstig uit Groningen. o Een politie-agent gestoken. In de 3e Wittenburgerdwarsstraat te Am sterdam werd een aanval gedaan op een boterkar. De agent Van Etten, van het bureau Kattenburgergracht, die de kar be geleidde, trachtte dit te beletten door van zijn gummistok gebruik te maken. Daarbij werden hem door een man uit het publiek met een mes steken toegebracht in het hoofd, den hals en den rug. De gewonde agent werd naar het bureau Kattenbur gergracht gebracht en vandaar naar een der gasthuizen vervoerd. Daar werd hij verbonden en vervolgens naar zijn woning gebracht. De verwondingen zijn niet van ernstigen aard. De dader is bij de politie bekend. De boterkar bleef, dank zij het flinke optreden van den agent, voor plundering gespaard. o Geneesmiddelen. Wy wijzen onze lezers op de in dit nummer voorkomende annonce over de als deugdelijk bekend staande geneesmid delen der Pharmaceutische Fabriek A. Mijuhardt, Zeist. o In beslag genomen. Door de distributie-politie te Haarlem is een partij van 26 400 eieren in bezit ge nomen die gereed stond om naar elders te worden vervoerd. De eieren zullen over de verschillende winkeliers worden gedistribu eerd. De inbezitneming geschiedde aan het goederenbureau der H. IJ. S. M. Vergiftig snoepgoed. Maandagavond hebben eenige kinderen te Deventer in een snoepwinkeltje zuurtjes gekocht. Weldra werden zeven van hen on gesteld. Bij die kinderen deden zich ern stige vergiftigingsverschijnselen voorze moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht. Gistermiddag is het jongste, een dochtertje van den arbeider St., over leden. De beide anderen verkeeren in zorgwekkenden toestand. o Bloedvergiftiging. Bij het korfballen kreeg de 23-jarige juffrouw Swart te Harlingen een wondje aan de hand. Na een vreeselyk lijden is de ongeluk kige aan bloedvergiftiging overleden. Zonderlinge roof. Een bewoonster van de Schoterbosch- straat te Rotterdam heeft aangifte gedaan dat H. de F., wonende in hetzelfde huis, en met wie zij zich in een perceel aan de Zevenhuissteeg bevond, haar onder doods bedreiging gedwongen heeft zich geheel te ontkleeden en haar kleederen aan hem af te geven. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat bij beschikking van 30 April 1918, Afd. Crisiszaken no. 17927 de maximum- kleinhandelprijs voor kaarsen is vastgesteld op 60 cent per pak van 300 gram netto, met ingang van 15 Mei jl. Heusden, 16 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, Honcoop. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Zooals door ons werd aan gekondigd, zou op Donderdag-avond voor de kiezers optreden de Heer Drion, Lid der Tweede Kamer. Aangezien deze op het laatst verhinderd werd, trad nu voor een groot belangstellend publiek op de Heer Van Heutz, eveneens Lid der Tweede Ka mer, broeder van den bekenden Generaal. Het doel was propaganda te maken voor den Bond van Vrije Liberalen. Ingeleid door Mr. van Ommeren, begon de spreker met uiteen te zetten wat de Vrije Liberalen beoogen en in welk opzicht ze verschillen van de Unie-Liberalen. Duidelijk kwam uit, dat ze niet houden van samengaan met de Sociaal-Demokraten en aan de hand van een brochure werp geheel uiteengezet wat ze zich voorstellen. Het verkiezings-manifest werd ruim on der de aanwezigen verspreid, in de ver wachting ze dit nog eenstête reposé zullen willen overlezen en overwegen. Mr. van Ommeren sloot in goedgekozen bewoordingen, met een woord van dank aan den spreker, waarmede de vergadering geheel instemde. In een der buitenwijken der stad is een geval van Roodvonk geconstateerd.' Moge de ziekte tot dit eene geval blijven. Nu de zand en grindkwestie weer geheel is geregeld, varen onophoudelijk heele convooien van groote Rijnschepen weer op waarts, langs onze stad. Zoo passeerden gisteren een sleep van niet minder dan tien groote rijnkasten, getrokken door 3 sleepbooten. Een en ander brengt een mooie afwis seling in het scheepvaartverkeer voor onze plaats. Werkendam. In de afgeloopen week is ten nadeele van den landbouwer J. Prins uit den Biesbosch onder Werkendam uit de wei een varken ontvreemd van ±150 pond. Ook worden er kippen en verscheidene eenden vermist. De dader(s) is nog onbe kend. Op Woensdag 15 Mei had alhier een feestelijke vergadering plaats van het Nut van 't Algemeen Departement Werken dam, tot sluiting van het Winterseizoen. Mevrouw Solser Wellemsens trad op met eenige levensliedjes (eigen repertoire) ter wijl de Heeren Kühn en Teune humoris tische voordrachten ten beste gaven. Het geheel was een gezellige bijeenkomst. Andel. Donderdagavond 23 Mei om halfacht (zomertijd) zal in het gebouw der openbare School ahlier voor de antirevolu tionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje," Ds Klomp uit Wassenaar spreken over het onderwep Hervormd en toch antirevolutionair Bij de gehouden veetelling bleken alhier 375 runderen boven de 2 jaar aanwezig te zijn. Aangezien door een firma v. d. Berg uit Rotterdam nu voor de zoete melk aan de boeren 12 cent wordt uitbetaald is ook de prijs voor particulieren 1 cent per liter afgeslagen en alzoo op 14 cent gebracht. In de afgeloopen week werden hier voor de regeering 8 beesten afgeleverd, naar we vernémen zal zulks voortaan elke week gebeuren. Aalburg. Naar wij vernemen hoopt onze geachte Predikant, Ds. H. Ewoldt, te Heesbeen 2 Juni nm. 3 uur en te Aal burg 9 Juni nm. 3 uur afscheid van zijne gemeente te nemen, om den daaropvolgen- den Zondag te Gameren, na des voormid dags door Ds. C. J. Leenmans uit Ooster- wolde (Gld.) bevestigd te zyn, in de na middaggodsdienstoefening zich aan zijne nieuwe gemeente te verbinden. Donderdagavond ontstond bij den landbouwer D. Kolf alhier een begin van brand, hetwelk gelukkig spoedig gebluscht werd, anders ware het onheil niet te over zien geweest, daar het een dichtbebouwde buurt is. Beneden-Langstraat Het zal ditmaal in deze streek wel geen overvloedig fruit- jaar 7ijn. Alleen de goudreinetten staan hier en daar in vollen bloesem, maar de bellefleurs laten weinig van vrucht zien. Ook de pereboomen geven geen uitzicht op een ruimen oogst. Babiloniënbroek, 15 Mei. Bij de Ned. Herv. Gemeente is beroepen (toez.) de heer W. A. Weijdner, cand. te Den Haag. Drunen. Onze algemeen geachte Pre dikant, Ds. J. C. van den Hoff, gaat ons verlaten en hoopt op 2 Juni a.s. des na- midd. 2 uur (zomertijd) afscheid te nemen van zijne gemeente. Drongelen. Door enkele ingezetenen dezer gemeente is in de afgeloopen week aan ieder mannelijk lidmaat der Ned. Herv. Kerk een lijst aangeboden, om daarop voor een willekeurig bedrag in te teekenen, om zoodoende te komen tot verhooging van het predikantstractement. Op genoemde lijst werd ingeieekend voor f 102.50. Een woord van dank aan hen, die dit werk hebben volbracht, zij hier zeer zeker op zijn plaats Heesbeen. Wegens ongesteldheid van het hoofd der school is tot tijdelijke onder wijzeres benoemd Mej. de Graaf uit Ba biloniënbroek. Kaatsheuvel. De cultuurcommissie heeft al druk werk gemaakt. Verschillende perceelen grond aan den Loonschen Dijk, in Kaatsheuvel, onder Loon-op-Zand en de Moer zijn gehuurd voor rekening van de gemeente en worden met boonen beplant.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2