voor bet m van fieusden Mlena, de Langstraat en de Bommelerwaard. - Zaterdag 18 Mei zwakte, Als gij Ua{gemat Hoest Rheumatiek, jicht, Maagzuur,™.^,,, Enersan-tabletten Wormen biJ If. Clem. Firiek „CM C. 6. Nieuwkoop DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CRED1ETVEREENIGING TE DORDRECHT. fi Kantoor: Groenmarkt 76. Qeen ziekte of pijn Hoofdpijn Gebruik Verouderde hoest. Keelpijn, ontstoken keel Overspanning i onrust, DROJNGELEN. kan blijven bestaan, OPGERICHT I OCTOBER 1871. BEHOORENDE HET BUITENLAND. De vernietiging der U. 39. Reuter brengt het relaas, hoe de Duitsche duikboot U. 39 werd vernietigd en 17 leden der bemanning werden gevangen genomen door de opvarenden van een Britschen tor pedojager. Een Nederlandsch correspondent heeft het verhaal te Londen bekend ge maakt. De U. 39 stond onder gezag van Otto Ehrentraut, die zeer bevriend was met prins Hendrik van Pruisen en dezen vaak in diens paleis te Kiel heeft opgezocht. Alvorens Ehrentraut met de nieuwe mijn- strooiduikboot 39 Kiel verliet, kwam prins Hendrik op den steiger den mannen goede reis toewenschen. De U 39 verliet de basis te middernacht met verscheiden torpedo's en veel kanonmunitie, maar zonder mijnen, omdat dit de eerste tocht was en diende om de mannen met het vaartuig vertrouwd te maken. Allen hadden ai in andere duik- booten gediend. 's Middags maakte ze haar eerste slacht offer doordat ze het Noorsche s.s. Hans- kinck in den grond boorde, waarvan de bemanning in sloepen ontkwam. Te middernacht daarna kwam het Britsche stoomschip Hans Larsen in het gezicht, dat met bommen naar de bodem der zee werd gezonden nadat de gezagvoerder en eerste-machinist gevankelijk aan boord van de duikboot waren gebracht. Den volgenden ochtend kreeg de U, 39 het Noorsche s.s. Ida in de gaten. Ofschoon de Ida onmid dellijk bj,idraaide-._gelasHa, Ehrentraut zelf door te gaan met vuren. Toen de Duitsche kanonnier zag, dat het schip had gestopt en al veel rechtstreeksche treffers had op- geloopen vroeg hij, of hij met vuren zou ophouden, maar de kapitein zei hem, door te gaan25 projectielen werden in het geheel afgevuurd, waarvan de aller laatste op minder dan drie K.M. afstands. Toen de Duitschers werkelijk het vuren staakten, kwam een der sloepen van de Ida langszij, De inzittenden zeiden dat twee gewonden aan boord van het s.s. gebleven waren. Ehrentraut stuurde er een boot op af. De mannen die daarin zaten, vonden de twee al dood. Ze waren gedood, terwijl ze de sloepen uitzwaaiden. De Duitschers lieten de lijken, waar ze lagen en gingen door met het schip door bommen tot zinken te brengen. Twee uur daarna opende de U 39 het vuur op een stoomschip en een treiler, maar onderduikend, verloor ze die in den mist uit het oog. 's Middags onge veer één uur kwam de duikboot weer aan de oppervlakte. Ze zag een stoomschip, waartegen ze het vuur opende, doch bijna oogenblikkelijk kreeg ze volle laag van een Britschen torpedojager. De U 39 was blijkbaar op iets krassers gestooten dan onbeschermde koopvaarders. Ze dook onder, maar het was te laat. Een schot naar de diepte trof ze en scheurde een lek in den toren. Het water spoot naar binnen. De bemanning raakten in paniek. De U 39 ging steil naar boven, doch brandde de torpedojager opnieuw los. Ehrentraut en 6 andere leden der bemanning werden gedood. De Britten schreeuwden de U 39 door den misthoorn toe, te stop pen en toen daaraan gevolg wasdgegeven, werd het vuren gestaakt en werden de 17 overlevenden zoo goed als de twee Britsche gevangenen, die niet gewond waren, van boord gehaald. Wat de oorlog aan mcnscheu kost. Karl Bleibtreu, een Duitsch militair des kundige, geeft in Das Neue Europa een opgaaf van de verliezen der Duitschers van 2 Augustus 1914 tot 31 Juli 1917. De getallen hebben uitsluitend betrekking op gesneuvelden en gevangenen, zoodat de ge wonden buiten beschouwing blijven. Hij stelt de volgende cijfers Bij elkaar geteld, geven de getallen tusschen 2 Augustus 1914 en 31 Juli 1917 een totaal van gesneuvelden en ge vangenen van 2.604.691 voor het weste lijk en 1.484.550 voor het oostelijk front. Van 1 Aug. 1917 tot 3 Januari 1918 schat Bleibtreu het totaal <an de verliezen op de beide fronten op 37'-450, zoodat het geheele aantal gesneuvehen en gevangenen tot 1 Februari 1.1. 4456,961 bedraagt. Telt men er degenen bij, die aan ziekten of wonden bezweker zijn, voorts de ver liezen van den strijd in de koloniën en op zee, dan overtreft Iet algemeen totaal ver de 5 millioen. o De gevangnet' der Centrale». Tot 21 Maart 1918 bedroeg het aantal door de centralen gemaakte gevangenen 3.450,000. Hierdoor kregen de centralen een arbeidsleger, dat op het gebied van de nijverheid en landbouw waardevolle diensten verricht en een groot deel van de eigene, te velde staande arbeidskrachten vervangt. Met den duur van den oorlog wordt dit leger voortdurend grooterzoo werden in den slag aan het westelijk front reeds 125.000 man gevangen genomen. indien slechts het goede genees middel wordt aangewend. gevoelt en lijdt aan voortdurende vermoeidheid, vermagering bloedarmoede of verlies van krachten, gebruik dan bijtijds MIJNHARDT's LEYETÓGEN. Dit is een zeker geneesmiddel. Sterkt lichaam en zenuwen. ■Buss. 90c. fl.75, f4.25 f8,25 Mijnhardt's Hoofdpijntabletten ass»®®» In kokers van 45 en 80 ct. Beginwende en verkoudheid. Neem ANGA -bonbons. seassKsss Doos 35 en 70 ct. luchtpijpaandoenirtgen, bronchitis, slaapstorende hoestprikkel, hoest bij ouden van dagen, alsmede kink hoest en slijmhoest bij kinderen. Gebruik dan ANGASIROOP. azBuzassiPer flacon f 1 40, 3 fï. f4. spier- en gewrichtspijn, pijn in de le dematen, influenza, aangezichtspijn en kiespijn. Gebruik SANAPERIN-tabletten. Per koker 60ct.,3 k. f 1.70. opgezette amandelen, pijn bij het slikken. Neem> Mijnhardt's GLORIN-tabletten. össfi.'ï3ïaa Per doos 40 ct., 3 d. f 1.10 maagwater, oprisping, geen eetlust, slechte spijs verteering. Mijnhardt's Maagtabletten. Per koker 60ct., 3 k fl.65. ClUï Gil S lij 01 worden verwijderd door Mijnhardt's La- xeei'tabletten. Deze tabletten zijn bloedzuiverend, regelen den stoelgang. BBREaauBBiPer doos 40 ct., 3. d. f 1.10. Bloedvormende licht verteerbare staaltabi., tevens eetiustopwekkend. Per koker fl.3 k. f2.85 zenuwachtigheid, slapeloosheid, ge jaagdheid, Examenvrees. Mijnhardt's Zenuwtabletten. *szasmsaam Per koker 60 ct., 3 k. f 1.70 kinderen en volwassenen. Neem ENFAN-wormbonbons. xBssmass Per doos 35 ct., 3 d. f 1. Let bij koop op den naam van den fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek ZEIST. Bij Apoth. en alle Drogisten. Te 's-Hertogeiibosch Gebr. Verhees, Orthenstraat, B. 89 en Vuchterstr. 30 en Apoth. Dr. Lamers en Indemans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. De vredesonderhandelingen tusschen de Oekraijue en Itusland Kief, 16 Mei. Een der bladen verneemt dat de Russische Sovjet-regeering bij de vredesonderhandelingen met de Oekraijne tot elke concessie bereid is. Hoofdvoor waarde is de voorziening van Rusland van levensmiddelen, waartegenover weefstoffen en smeermateriaa! geleverd zou worden. o Op een vraag naar de resultaten tegen de duikbooteri rond de Engelsche kusten in de laatste drie weken weigerde Mc. Namara in het Engelsche Lagerhuis me- dedeeling te doen over de resultaten in een bepaalde korte periode. Hij zij echter, dat het verloop van de onderzeeërsbestrij ding sedert 1 Jan. zeer bevredigend is en dat van 1 Jan. tot 30 April 172 Britsche schepen zonder succes zijn aangevallen. Oorlogstuintjes. Men schrijft uit het Rijnland Uit een opgave van het Bureau van sta tistiek te Elberfeld blijkt, dat de oorlogs- tuintjes daar in 1917 hebben opgeleverd 1,750,000 pond aardappelen, 172,000 pond boonen, 65,000 pond erwten en 600,000 pond verschillende groenteu, in geldwaarde uitgedrukt voor 122,50 mark aan aard appelen, 145,000 aan boonen, 35,000 aan erwten en 200,000 aan andere groenten, bij elkaar dus een som van ongeveer een half millioen mark. Deze hooge opbrengst is te opmerkelij ker, omdat in den omtrek van Elberfeld heel geen tuinbouw gedreven werd en alies van buiten af moest worden ingevoerd. Ook heette de gele leemaarde niet geschikt voor tuinbouw evenmin als het ietwat ruwe klimaat. En in de oorlogstuintjes moest wel onder zeer ongunstige omstandigheden worden gewerktStalmest is er zoo goed als niet te krijgen en aan kunstmest hapert het veelal ook, al woont men in het land van Thomasmeel en kalirijkdomrnen. BINNENLAND. Een nieuwe truc. Een rijwielhandelaar te Amsterdam heeft - zoo vertelt de Tel. een nieuwe fiets verkocht met de gebruikelijke garantie. Kort na den koop heeft de jeugdige eige naresse onderweg het ongeluk met de fiets te vallengevolg eenige spaken kapot. Dadelijk bemoeit zich het publiek met het geval en één onder 't straatpubliek verge zelt het meisje naar den rijwielhandelaar, die wel bereid is, de fiets te repareeien, doch zeer terecht opmerkt, dat deze repa ratie buiten de garantie valt. Het meisje gaat teleurgesteld iiuiawaarts... nog steeds vergezeld door den onbekende, die «Uc mogelijke raadgeving ten beste geeft. Aan de woning van de wielrijdster ge komen neemt de belangstellende (lees-heb- bende) vreemde goed den familienaam op bet naambordje op. En eenige uren later krijgt de rijwielhandelaar een brief, zoo genaamd geschreven en onderteekend door den vader van het meisje, waarin hem op hoogen toon verweten wordt, dat hij wei gert de reparatie gratis te verrichten, hij zal in de courant bekend worden gemaakt enz., enz. De verbolgen vader« zal on- middelijk iemand zenden om de fiets te laten halen en die moet dan maar onge- repareerd medegegeven worden. Inderdaad verscheen een handlanger van den oplich ter; de rijwielhandelaar vloog er in en. gaf de fiets mede. Den volgenden dag verscheen de jonge dame en informeerde hoe 't met de reparatie stond Tableau. o Smokkelen door spoorwegpersoneel. De H. IJ. S. M. heeft tot haar perso neel een waarschuwing gericht, waarin er op gewezen wordt dat 't telkens voorkomt, dat personeel der Maat chappij tracht goe deren, waaavan de uitvoer uit Nederland verboden is, over de grenzen te smokkelen. Het personeel schijnt er niet van doordron gen te zijn, dat juist spoorwegpersoneel zich wegens de daaruit voor den spoorweg dienst voortvloeiende moeilijkheden, van elke poging tot verbodon uitvoer heeft te onthouden. Ieder, van wien blijkt, dat hij in zijn betrekking zich schuldig heeft gemaakt aan smokkelen of poging daartoe, anderen daartoe hulp of medewerking ver leend heeft of toegelaten heeft dat ande ren smokkelen of daarvoor gebruik maken van den spoorweg of van het daartoe be- hoorende materieel, zal gestraft worden met niet-eervol ontslag. o- Kolengebrek. De textielfabriek »Transvaal« en de spinnerij »Oostburg te Enschedé, zijn tot nadere aankondiging wegens kolengebrek geheel stopgezet moeten worden. Ook de fabrieken van de firma Gerh Jannink en Zn. te Enschedé, zijn wegens kolengebrek niet weer aangezet. o Naaigaren. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldtHet ligt in het voornemen van de regeering, binnenkort een regeling te treffen voor naaigaren. De bedoeling zou dan zijn, dat de industrieën, die naai garen gebruiken, daarvan rechtstreeks zou den worden voorzien tegen redelijke prij zen. Voor huishoudelijk gebruik wordt een productieregeling van naaigaren overwogen, waai bij dan deze garens in distributie zouden worden gebracht. De verbinding tusschen Indië en Amerika. Officieel. Bij het departement van Ko loniën is van den gouverneur-generaal be richt ontvangen, dat de vaart op Ameri ka hervat is en dat een aanvang is gemaakt met het verleenen van uitvoervergunningen van producten, waarvan de uitvoer verbo den is. o Een onaangename buur. Te Woensel werd door een zekeren B. een vijfta1 revolverschoten gelost op zijn buurman B., waardoor deze en zijn echt- genoote werdea geraakt en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. o Een relletje te Leiden. Te Leiden heeft gistermorgen een op loopje plaats gehad. Een zestig vrouwen, van wie sommige met hare kinderen, school den onder het geroep van honger samen voor de woning van den burgemeester, waar zij aanschelden om te wachten, den burgemeester te spreken. De politie ver dreef de menigte, die zich vervolgens naar het stadhuis begaf. De politie verstrooide ook daar de vrouwen. Overigens hadden geen wanordelijkheden plaats. o Eenheidsworst. De minister van landbouw, heeft de bur gemeesters medegedeeld dat Waar het aanvragen van vervoervergun- nirigen onvermijdelijk vertraging met zich brengt, is thans door mij bepaald, dat het verbod van aflevering van vleeschwaren niet geldt voor eenheidswo.'s^, van fabrikanten van vleeschwarej exportslachterijen naar gemeentet naar levensmiddelenbedrijven of n] verplegingsdienst van land- en zet o De staking aau de Uembrug. Bij de thuiskomst der werkwilligt de artillerie-inrichtingen aan de Herrj zijn Woensdagavond weer hier en botsingen tusschen politie en stakers gekomen, waarbij verschillende chai' werden uitgevoerd en gevoelige k werden uitgedeeld. Een 20-jarig man, die onder het paard van een chaussee terecht kwam, werd met et gapende hoofdwonde weggevoerd. In Van Limburg Stirumstraat heeft een vaai drig der huzaren een man vrij ernstig ver-j wond. De politie moest in de Haarlemmer' poortbuurtsn telkenmale handelend optrede/ waarbij meermalen van de revolver gebruik gemaakt. Geen dikke wollen stofFen voor den w| Het verbod voor het maken v4 zware wollen stoffen voor den a.s. zal wel spoedig in werking tredj dit al niet het geval is. Vandaac-i meeste fabrikanten al reeds hun geheelen. wollen stoffen voorraad voor den herfst hebben uitverkocht, zoodat er alle mogelij ke kans bestaat, dat het er in dejj|g)|Ém stoffen situatie voor den herfstj |8 treurig zal uitzien. Geen enkele fabrikant in Engeland neer orders voor toekomstige levering aan, bd weerde een groot afnemer. Als ze ej kleine hoeveelheid wol ontvangen doeleinden huiten de militaire behoefter verwerken zij dit voor standqualiteiten. Uit Engeland is niets meer verkrijg!; dan wat nu nog in voorraad is en dav niet veel. (De Manufacturer Reinigt alles Beter en Goedkooper dan ZEEP. CLINOL doet Uw fornuis, pannen en potten glanzen. Maakt houtwerk, plafonds, alle metalen enz. enz., veel helderder schoon dan met Schuurpoeder. CLINOL beschadigt de verf niet. CLINOL reinigt de vuilste handen. Het reinigingsmiddel voor de Huishouding en Industrie. CLINOL bevat geen schadelijke bestanddeelen. AMSTERDAM. Vertegenwoordiger: LEO DAVIDS, Rustenbargerstraat 167, Amsterdam. marme\ ZEEP of 7? O SI 13 0> M O «fH Minne, Mr. J. Salomonson en J. J. Vriesendorp van Rk|| Directeuren C. Vriesendorp Jz. en F. F. Prager. Geplaatst Kapitaalf 2,500,000, Reserve- 291,526,30. Extra Reserve- 105.163,12i/3. VERLEENT CREDIET op Hypotheek, borgstelling, verpanding grossen le hypothee m andere zekerheid, zonder bijberekening van provisie of adminjjl tiekosten. NEEMT GELDEN a DEPOSITO 2 pCt. met een dag opzegging. 27* een maand vast 2Vs twee maanden 3 drie maanden 4 een jaar Verhuurt LOKETTEN in hare brand- en inbraakvrije kluis luiiEcm Jtavsblad co m9m Commissarissen A. J. Lebret, Mr. L. W. A. Colombijn, L. F. D. vanifi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 5