Duitschland hetzij er zich in zal schikken een behoorlijke schadevergoeding te geven aan België, hetzij recht te doen wederva ren aan Elzas-Lotharingen. Evenmin zal een onoverwonnen heerschende klasse in Duitschland er in toestaan de Duitsche klauw weg te nemen van het terneerlig- gende Rusland, of de met bloed bevlekte christen-volken van Turkije een behoorlijk bestuur verschaffen. Indien het onrecht niet wordt hersteld zal deze oorlog tevergeefs zijn gestreden.* M.a.w. Eerst moet Duitschland lam ge slagen zijn en onze eischen waarmee het nooit goedschiks zal instemmen, inwilligen, eer er van vrede sprake kan zijn. In Ierland blijft het woelig. Verschei dene aanvoerders van den tegenstand tegen de dienstplicht zijn gevangen genomen. De minister van Ierland verdedigt deze in hechtenisnemingen met de bewering dat ze uitsluitend gericht zijn tegen gevaarlijke Duitsche kuiperijen, waarvan hij kennis draagt. De regeering is er zich ten volle bewust van, dat het aantal Iersche mannen en vrouwen, dat met den Duitschen vijand actief heult, zeer klein is, maar het zou kunnen dat velen er onwetend bij betrok ken zouden worden en zij gelooft daarom dat zij op den steun van de Ieren kan rekenen, zonder onderscheid van geloof of politieke opvattingen, bij de uitvoering van de maatregelen, die zij genomen heeft. De Iersche regeering is vast besloten alle noo- dige stappen te doen, ten einde het Duitsche complot uit te roeien. De inhechtenisneming van de leiders van de Duitsche samenspanning wordt elk oogenblik verwacht. De onderkoming van Ierland heeft dan ook een proclamatie de wereld ingezonden waarin hij zegtWij doen hierbij een be roep op alle trouwe onderdanen van Zijne Majesteit in Ierland om te helpen bij de verplettering van de samenspanning, de verzekering van een afdoende voortzetting van den oorlog en van het welzijn en de veiligheid van het rijk. Als middelen tot bereiking van dit doel zullen wij nog ver dere stappen doen nemen, om in Ierland de vrijwillige dienstneming bij Zijner Majes- teits troepen de vergemakkelijken en aan te moedigen, in de hoop, dat zonder dat men tot dienstplicht zijn toevlucht behoeft te nemen, het contingent van Ierland voor die troepen op behoorlijke sterkte en met de contingenten van andere deelen van het rijk in overeenstemming gebracht zal worden. Gelijk de lezer merkt is er van de ge vechtsterreinen nog niets meegedeeld. Er is ook geen nieuws. De wereld is in af wachting van het tweede Duitsche offensief en zij siddert. Want als het loskomt zal de strijd ongehoord verschrikkelijk zijn. De geaillieerden op alles voorbereid. De Duitschers tot vernietiging gereed. En het resultaat Waarschijnlijk onbevredi gend. BUITENLAND. Naar aanleiding van de vermindering van het broodrantsoen in Duitschland maakt de Vorwarts de volgende opmerking aar dappelen, tesamen met brood, vormen den grondslag der volksvoeding. Beide worden in zulke geringe hoeveelheid verstrekt dat een verdere vermindering een ernstig ge vaar is. Een ernstiger gevaar in het vierde oorlogsjaar dan in het derde of tweede, toen de voorziening van hulplevensraiddelen gemakkelijker en de algemeene voedings toestand der bevolking beter waren. De physieke en moreele kracht om ontberingen te dragen is aanmerkelijk verminderd. o Luchtaanval op Londen. Londen, 20 Mei. Vier der vijandelijke vliegtuigen, die in den afgeloopen nacht een aanval op Londen en de zuidoostelijke graafschappen deden, zijn neergeschoten. Bij den luchtaanval zijn te Londen ge dood 17 mannen, 14 vrouwen, 6 kinderen; gewond 83 mannen, 49 vrouwen, 23 kin deren. In de provincies gewond 2 man nen, 3 vrouwen, 1 kind. De schade aan huizen en eigendommen aanzienlijk. Een Reuter-telegram uit Londen geeft nog de volgende bijzonderheden Een van de vier Gotha's, die volgens het officieele bericht zijn geveld, werd over wonnen voor de oogen van een Londensch district. Het gezicht daarvan lokte bij de bevolking luide toejuichingen uit. De toe- nemening van het geschutvuur naar eene zijde van Londen toonde aan, dat de aan vallers in een hoek gedreven werden. Plot seling schitterden de zoeklichten uit en toonden zij de formatie van de vijandelijke vliegtuigen, die tamelyk laag vlogen, terwijl de Britsche vliegtuigen boven hen zweefden. Onder ademlooze spanning van de toe schouwers kwamen alle machines al lager en lager. Het was duidelijker dat de aan vallers in het spervuur werden gedreven. Spoedig kwam het geluid van machine geweren. Een groot gejuich steeg op, toen een Gotha brandend in spiralen naar be neden ging, totdat hij in twee stukken brak. Het grootste deel van de verwoeste machine viel in een onbebouwd veld. o Een vliegeraanval op heulen. Keulen, 18 Mei. Hedenmorgen tusschen 10 en 11 uur verschenen boven Keulen een 6-tal vijandelijke vliegers die bommen wierpen, o,a. op de Neumork. Er werden 14 personen gedood, onder wie 4 kinde ren en 40 gewond. Een der vliegers werd neergeschoten. Brand in Denemarken. Volgens een telegram uit Göteborg heeft in de wijk Huimans Holme een groote brand gewoed, die bijna het geheele stads gedeelte met gebouwen en belangrijke op slagplaatsen heeft vernield. In de pakhuizen zijn 100 ton machineolie een prooi dei- vlammen geworden. De materieele schade is zeer belangrijk. o De Duitsche Rijkskanselier heeft in zijn interview van de »Az Est* nog o.a. gezegd, dat hij nog optimist genoeg is om te ge- looven, dat wij nog dit jaar vrede zullen hebben. Men kan, volgens hem aannemen, dat de aanvallen op Lloyd George, die op een versterking der vredesgedachte wijzen, de vredesmogelijkheden verbeteren. Men verwacht dat deze week tusschen Duitschland en Zwitserland alles in orde zal komen. Het incident met den Fran- schen gezant wordt als afgedaan be schouwd. De bekende Fransche vlieger Gilbert, die onlangs uit Zwitersland is ontvlucht, is bij Villacoublay doodelijk gevallen. De Fransche regeering heeft verschil lenden Britschen zeeofficieren, die zich in verband met de aanvallen op Oostende en Zeebrugge hebben onderscheiden, ridder orden verleend. Vice-admiraal Keyes, bij wien de opperleiding beustte, kreeg het oorlogskruis met de palmen. BINNENLAND. Men meldt ons uit IJmuiden Nagenoeg alle binnengekomen schepen rapporteeren bijzondere bedrijvigheid ter zee van Engelsche oorlogsschepen en Duit sche vliegkaders. Men hoorde veel en dikwijls aanhoudend schieten en meerma len werden Duitsche vliegeskaders, soms van 13 vliegtuigen, waargenomen. Maan dagmorgen te twaalf uur passeerde te IJmuiden van Zuid naar Noord een groot convooi oorlogsschepen. Kühlmann orer de reis rau den keer Colyu naar Engeland. Een Berlijnsche correspondent seint Ik heb gelegenheid gehad, den staats secretaris (van buitenlaridsche zaken) eenige oogenblikken na zijn terugkeer uit het groote hoofdkwartier te treffen en hem daarbij over de zoogenaamde zending van den heer Colijn ondervraagd. De heer Kühlmann antwoordde mij Ik heb gehoord, dat het Nederlandsche entente-blad tweemaal heeft beweerd, dat de heer Colijn in opdracht van mij in En geland is geweest, om over den vrede te preken. Of de heer Colijn met eenige ijner vrienden in Engeland over den vrede heeft gesproken, is mij onbekend. Blijk baar wordt er op het oogenblik in Engeland inderdaad nog al wat over vrede gepraat. De bewering, als zou de heer Colijn, dien ik voor het overige uit mijn ambtstijd in Nederland ken en waardeer in opdracht van mij, op mijn wensch of in overeen stemming met mij naar Engeland zijn ge reisd om daar over vrede te spreken, is een puur verzinsel. Ik heb met den heer Colijn sinds maanden rechtsstreeks noch langs een omweg in eenige betrekking ge staan en van zijn reis pas uit de kranten vernomen. Logger Lisa 2 is te IJmuiden binnen gekomen met de bemanning van den logger Afhankelijk MA 117. De logger is Zon dagavond 14 mijl van het Haaksvuurschip door een grooten kruiser overstoomd tij dens dikken mist. Doordien de kruiser nog trachtte den logger te ontloopen, had de aanvaring gelukkig niet de onmiddel lijke zinking ten gevolge, zoodat de op varenden zich in de sleepboot konden redden. De matroos Jan Koek van Maas sluis heeft verwondingen aan hand, arm en oog. o De Landfreerherhalingsoefeningea. De oefeningen gaan door. Naar wij vernemen heeft het votum der Tweede Kamer nopens de motie-Ter Laan betref fende de voorgenomen zes-daagsche oefe ningen van de Reserve-Landweerbataljons, den minister van oorlog aanleiding gegeven tot een nader overleg met het departement van landbouw, teneinde dit nogmaals te verzekeren, dat de opkomst reeds op de minst bezwarende wijze was geregeld. Aangezien echter de tijdstippen van op komst reeds in overleg met den Inspecteur van den Landbouw waren bepaald, op zoo danige wijze, dat de landbouwbelangen in de streken, waar de dienstplichtigen wonen, zoo min mogelijk zouden worden geschaad, bleek wijziging niet gewenscht. In die omstandigheden blijft de oefening op den aangewezen datum bepaald, omdat het met het oog op het landsbelang en dat van de dienstplichtigen niet verant woord geacht wordt in de tegenwoordige omstandigheden oefeningen na te laten, welk beoogen troepen, die bij de tweede mobilisatie terstond een oorlogstaak zullen hebben, voor de vervulling van die taak onvoorbereid te laten. o Poging tot spionnage. Uit Den Haag wordt aan de Telegraaf gemeld Hier ter stede heeft korten tijd geleden een brutale poging tot spionnage plaat ge- die voor ons land en zijn militaire positie van zeer verstrekkende gevolgen had kunnen zijn. Wij vernemen daaromtrent de volgende feiten, die ons bij nader informatie te be- voegder plaatse volkomen werden bevestigd. Op zekeren dag kwam men aan het al gemeen hoofdkwartier tot de ontdekking, dat zekere geheime documenten werden vermist. Op verzoek van het algemeen hoofdkwartier zullen wij den aard van deze geheime stukken niet nader omschrijven, slechts merken wij op, dat zij tot de aller belangrijkste behoorden, die in het bureau van den opperbevelhebber aanwezig zijn. De recherche te 's-Gravenhage, die on middellijk van de verdwijning op de hoogte werd gesteld, mocht het reeds vrij spoedig gelukken de hand te leggen op een Hol lander van geboorte, die jarenlang in Brussel heeft gewoond, zekeren Limburg, die de stukken nog in zijn bezit had. Wel had hij ze reeds aan een vertegenwoordiger van een der belligerente mogendheden ten verkoop aangeboden, maar op het moment van zijn aanhouding was de transactie nog niet gesloten. Limburg werd in verzekerde bewaring gesteld, na vooraf aan een langdurig ver hoor te zijn onderworpen. In dit verhoor deelde hij onder meer mede, dat de stukken hem ter hand waren gesteld door zekeren Zadelhof, die bij de recherche bekend staat als agent der zoogenaamde ^Deutsche Ab- wehrstele« een dienst, die er op gericht is, de spionnage-pogingen van vijandelijke zijde tegen te werken. Zadelhof werd daarop eveneens gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht. Bezwa rend voor hem was aanvankelijk het feit, dat in een aanteekenboekje, dat bij zijn arres tatie op hem werd bevonden, de nummers waren opgeteekend van de vermiste stukken. Nadat hij vier weken opgesloten heeft ge zeten, móest men hem op vrije voeten stellen, omdat men tegen hem geen bewijzen kon aanvoeren, dat hij zich in dezen aan eenig strafbaar feit had schuldig gemaakt. Naar hij n.l. voor den rechter van instructie ver klaarde. kon hij met getuigen bewijzen, dat niet hij de stukken aan Limburg had verschaft, maar dat deze ze enkele malen aan hem ten verkoop had aangeboden. Limburg, op wien de stukken werden bevonden, zal thans spoedig terechtstaan. Naar wij nog vernamen, zal de officier van justitie verzoeken, dat deze zaak voor de rechtbank met gesloten deuren behan deld wordt. Graan in Amerika. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Veen, heeft den 7den dezer de vol gende vragen ingezonden 1. Is het juist, dat de Amerikaansche regeering tot heden aan de Nederlandsche regeering geen vergoeding heeft doen toe komen voor de granen, welke te vorigen jare door of namens de Nederlandsche re geering in Amerika zijn gekocht, betaald en in Nederlandsche schepen geladen, doch door de Amerikaansche regeering zijn ge vorderd en uit die schepen tot zich geno men 2. Zoo neen, hoedanig deel der be taalde koopsommen heeft de Nederlandsche regeering terug bekomen en wanneer heeft deze betaling plaats gehad 3. Zoo ja, welke stappen heeft de Nederlandsche regeering gedaan om tot betaling van die gevorderde granen te komen en wat is de reden, dat deze tot heden geen succes hebben gehad De minister van buitenlandsche zaken heeft daarop den 17den dezer geantwoord De Amerikaansche regeering heeft geen ladingen gevorderd, welke door of namens de Nederlandsche regeering in Amerika waren gekocht, betaald en in Nederland sche schepen geladen. De Nederlandsche regeering is, waar de Amerikaansche regeering uitvoervergunnin gen weigerde voor bovenbedoelde ladingen noodgedwongen tot verkoop moeten over gaan. Distributie ran rarkensmeel. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Door de Toewijzingscommissie voor vee voeder zal nog in deze maand een aanvang worden gemaakt met de distributie van varkensmeel, dat onder toezicht van een daartoe aangestelde commissie naar het systeem van prof. Van Calcar bereid wordt, in een twaalftal fabrieken, met welke een contract is afgesloten om dit varkensmeel te bereiden en tegen een over eengekomen prijs aan de Regeerig af te leveren. De prijs voor dit varkensmeel is door de Regeer ing vastgesteld op f24 per 100 K.G. inclusief zak, boord- of spoorvrij plaats van afzending. Voor de volle zakken moet een leege zak van 1 H.L. op de gebrui kelijke wijze worden teruggegeven. De Commissie verwacht, dat door de landbouwers, fokkers en mesters van de gelegenheid om dit varkensmeel te ver krijgen, een druk gebruik zal worden ge maakt, opdat langs dien weg binnen en kele maanden het gemis aan varkensvleesch, spek en vet, dat zoo ernstig door de ge heele bevolking wordt gevoeld, althans ten deele zal worden verholpen. Doch wil de poging, om in het groote vetgebrek te voorzien, met succes bekroond worden, dan is in de allereerste plaats noodig de absolute medewerking van de geheele bevolking 4ot verzameling van de grondstoffen. Het meel n.l. wordt bereid uit allerlei grondstoffen als aardappelschil len, groentenafvallen, enz. Deze in te zamelen is een omvangrijk werk, dat echter zeer vergemakkelijkt wordt, wanneer alle schillen enz. afzonderlijk worden gehouden van huisvuil, asch, papier e.d. De Commissie roept daarom ieders mede werking in. Men beware dus zijn schillen en andere afvallen afzonderlijk en sta deze af aan de ophalers of aan den reinigingsdienst, ten behoeve van de Commissie. Daardoor alleen kan de Commissie haar doel bereiken, namelijk de geheele bevol king weder van varkensvleesch te voorzien. o Te Valkensburg is Zaterdag zekere P. ■uit Katwijk van een schuit gevallen en verdronken. Te Maastricht is Zondag de officier v. T., die met nog een vriend in de Maas was gaan baden op St. Pieter, door den stroom medegevoerd en verdronken. De verdronkene is luitenant Van Term, een zoon van den hoofdredacteur van de Limb. Koerier. Zuid-Afrika eu Nederland. De Boeren in Zuid-Afrika, gegaan met den voedselnood in ons land, hadden het plan gevormd, een groote inzameling mais te houden, om die naar het oude land te zenden. Door gebrek aan transportmid delen is aan dit plan geen uitvoering kun nen gegeven worden. Het Zuid-Afrikaansche blad Spectator schrijft' naar aanleiding hiervan Wij houden ons er van overtuigd, dat onze nieuwe stamverwanten in het zoo zwaar beproefde Nederland, bij het ver nemen van deze goed bedoelde poging den wil voor de daad zullen nemen en zich dankbaar gestemd zullen voelen over het feit, dat voor een dergelijke poging zoo veel enthousiasme was te vinden in Zuid- Afrika.* Bommen op Axel. In den nacht van 20 op 21 dezer was vliegeractie boven Gent waarneembaar. Om 2 uur is een vliegmachine over Axel gekomen. Er is een groot aantal bommen gevallen. Voor zoover is na te gaan is er geen noemenswaardige schade aangericht. Scheepvaart stopgezet. Naar wij vernemen is de vaart uit Ne derlandsche havens van Nederlandsche schepen stopgezet, uitgezonderd voor de zeil en kustvisschersvaartuigen. o Verduistering. Van het detachement Leerdam is eeri militair naar Gorinchem overgebracht en onder strenge bewaking gesteld. Hij wordt verdacht gelden te hebben verduisterd. Geheime bergplaats van gestolen goed ontdekt. Een schoenmaker, wonende op de Prin sengracht te 's-Gravenhage, werd reeds lang door de politie verdacht gestolen goed op te koopen. Herhaaldelijk werd reeds huiszoeking gedaan, doch steeds zonder succes. Zondag nu werd in een pakhuis van een behanger qp den Olieberg ingebroken en voor een groote waarde aan karpetten en matten ontvreemd en nadat er gegronde vermoedens waren gerezen dal het gestolene bij S. was opgeborgen deed de commissaris van politie der le Afdeeling met een in specteur en eenige rechercheurs daar Dinsdagochtend een inval en werd na lang zoeken en tasten een geheime bergplaats ontdekt, die totaal aan het oog onttrokken en door op een veer in den muur aange bracht te drukken te openen was. Daar werd al het gestolene gevonden, zoomede een menigte goed van vroegere diefstallen afkomstig. Alles werd op twee wagens naar het politic-bureau op de Riviervisch- markt gebracht en S. in verzekerde bewa ring genomen. o Voedsel voor maaiers en hooiers. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de gemeentebesturen de volgend^ circulaire gericht Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik, evenals zulks te vorigen jare heeft plaats gehad, ook dit jaar met het oog op het bijzondere karakter van de werk zaamheden bij den hooioogst, gemeend heb aan de bij dien oogst betrokken maaiers en hooiers eenige aanvulling van het le vensmiddelenrantsoen te moeten toekennen. Te dien einde zal worden verstrekt een extra-rantsoen peulvruchten van s/4 K.G. per week, zoolang de voorraden zulks toe laten. Verder zal in stede van het te vorigen jare verstrekte rantsoen gort een extra-rantsoen boekweitmeel worden be schikbaar gesteld van 1 x/2 K.G. per vier weken. Aangezien in de maand Juni door de hooiers zwaarste werk verricht wordt acht ik een verstrekking slechts voor één vier- wekelijksch tijdvak en wei voor die maand voldoende. Ik verzoek u, indien noodig, uwe aan vragen voor de deswegen te verstrekken levensmiddelen zoo tijdig mogelijk in te zenden aan het Rijks-Centraal Administra tiekantoor voor de Distributie van Levens middelen, onder opgave van het juiste aan- ,tal daarvoor in aanmerking komende per sonen. Smokkelaars doodgeschoten. Zondagmorgen goed half vier zagen 2 soldaat-kommiezen te Weert, twee perso nen, die een pak smokkelwaar vervoerden. Op hun haltgeroep gingen de mannen aan den haal, waarop hen een paar schoten werden nagevuurd. Toen de commiezen naderden vonden zij een pak met 120 stof fen. Een kwartiertje later kwam een der smokkelaars, zekere H. Schumann pools hoogte nemen. Hij werd aangeroepen, om halt te houden, doch zette het weer op een loopen. Thans trof hem een kogel in de zij, waaraan hij na een kwartiertje over leed. Sch. is dezelfde die eenige jaren geleden zijn broer doodstak. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. Te Schijf is de 23-jarige P. Koreman uit Dordrecht door ambteuaren op smok kelen betrapt. Toen hij op het haltgeroep niet staan bleef, losten de ambtenaren een schot, waardoor K. in den rugwervel en den buik getroffen werd. Naar het gast huis te Roosendaal overgebracht, is hij aldaar overleden. Patroon gesprongen. Vrijdagmiddag vonden de kinderen van A. Maas te Seters bij Oosterhout een on- ontplofte patroon in de bergen. Zij wilden die in het ventiel van een fiets zetten en sloegen en daarvoor met een steen op, waardoor de patroon uit elkaar sprong. De drie kinderen werden met verschrikkelijke wonden aan hoofd, beenen en borst tegen den grond geslagen. Het oudste kind lijdt bovendien vermoedelijk aan bloedvergiftiging. Er zijn weer 36 groote tanks smeerolie uit Oostenrijk-Hongarije hier te lande aan gekomen. Uitroer rau reulens. Binnenkort zal volgens het Hbl. worden overgegaan tot uitvoer vari 8000 veulens naar Duitschland. De export was een van de vraagstukken, welke zullen worden op gelost alvorens de onderhandelingen over nieuwe economische overeenkomsten met Duitschland beginnen. o Groote brand te Zandroort. Maandagochtend, om half elf isteZand- voort het Zaterdagavond feestelijk geopende

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2