niet het vervolg. We wisten nog niet de berichten wilden ons trouwens laten gelooven, dat bij dit eerste offensief zoowat alle Duitschers voor den zooveelsten keer waren gesneuveld dat er een vervolg zou komen, dat de Duitschers nog krach ten genoeg hadden, om een even geweldig tweede offensief op touw te zetten, waarbij zij ten zeerste van de resultaten van het eerste offensief zouden partij trekken. En dat doen zij nu en wel zeer ge ducht. Zij kunnen aangrijpen waar ze willen, terwijl Foch bedacht moet zijn op verschillende gebeurlijkheden. Hij kan zijn troepen maar niet in hun geheel laten aanrukken op een enkel bedreigd front gedeelte. Want dan zullen de Duitschers, die aan onaangename verrassingen voor de tegenpartij zoo rijk zijn, weer op een ander punt de wig in de geaillieenle legers drijven. En dan, ja dan is het gevaar zeer groot dat zij een alles beslissende overwinning behalen. Indien dus dit tweede offensief net zoo afloopt als het eerste in Maart, dan zou dit buitengewoon nadeel g voor de ge allieerden zijn. Tot een tegenactie zijn ze van de eerste indeuking niet in staat ge weest. Na de tweede zijn ze dat natuur lijk nog veel minder. En als er dan een derde indeuking bij kwam, ja dan zij de hemel de geallieerden genadig, want dan is de kans zeer groot dat ze onder de voeten geloopen worden. Wat de bedoeling van de Duitschers met deze aanval tusschen Soisons en Reims is? Eerst dacht men Ze willen naar Parijs. Maar dat is onwaarschijnlijk. Wat willen ze dan Het leger van Foch dwingen om zich geheel in den strijd te werpen, zeg gen anderen en dan op een ander punt den beslissendsn slag te slaan. Het is niet te zeggen. Maar dit is wel zeker, dat zij een heel eind vooruit zijn geschoven, tot aan de Marne toe. De totaal indruk van de laatste berichten is dat de Duit schers krachtige pogingen doen den zak in het Frarische front te verbreeden, door op beide zijden krachtige aanvallen te doen. Dit bracht hun aan de westzijde resultaten, doch naar den oostkant konden zij niet verder dringen. Tusschen Noyons en Soi- sens wordt de Fransche linie naar de Aisne teruggedrukt. Het zal nu in de komende dagen moeten blijken of de aanvaller in staat is voldoende versterkingen aan te voeren om zijn succes uit te breiden en het front van de geallieerden te verbreken. Van de andere gevechtsfronten is niets van belang te melden. Wij werden dezer dagen getroffen door een beschrijving die een bootsman van de Breslau uit Engelsche gevangenschap gaf over het vergaan var» dit schip. »Ook ik behoor tot het hoopje van over geblevenen van de Breslau. De bijzonderheden van het gebeurde zullen U wel bekend zijri, maar de laatste 'oogenblikken van het schip en zijn bemanning wil ik toch schet sen, daar wij overlevenden tenslotte toch de eenige ooggetuigen geweest zijn. Nadat het schip twee Engelsche monitors buiten gevecht had gesteld, raakte het in een mijnveld, waar het kort na elkaar door 6 a 8 mijnen getroffen werd. Ieder deed op zijn plaats met ijzeren kalmte zijn plicht, ofschoon wij ook tegelijkertijd uit de lucht werden aangevallen. Spoedig bleek, dat liet schip reddeloos verloren was, zoodat, wij verlof kregen het te verlaten. Bij ongeveer de zesde mijn verliet ik aan het ddrde stuurboordskanon het schip, waar het water reeds overheenspoelde. Tenslotte lag de heele bemanning, voorzoover zij nog in leven was, in het water. Toen kwam het grootste oogenhlik, dat bewees, boe Duitsche zeelieden zich, met den dood voor oogen, hun vaderland nog waardig kunnen toonen. Het schip ging overeind staan, met den boeg naar boven, stond eenige oogenblikken als stil, en verdween dan onder een donde rend hoezee op het schip voor het vaderland, in de golven. Nu begonnen wij vadei laudsche liederen te zingen, en allen deden mee Het water was iets boven 6 graden Celsius, en langzamerhand begon bij de meesten de doodstrijd. Zij stierven allen stil en be rustend, men hoorde bijna geen klacht; alleen zonk nu en dan een hoofd voorover, en dan had weer een dappere kameraad het vaderland alles gegeven, wat hij te vergeven had. Ongeveer twe§ uur lang dreef ik rond aan eeri stuk van den -tang voor draadlooze telegrafie, toen ben ik door een Engelschen torpedojager opgevischt. Ten slotte nog meegedeeld dat niet alleen de oorlog zijn 'STachtoffeis bij duizenden eischt, maar dat ook in deze dagen zich een geheimzinnige ziekte openbaart die ver woestend om zich heen grijpt Het is de zoogenaamde gezwelziekte bestaande uit opzwelling van de huid en een verlamming van het geheele spierenstelsel Ze woedt vooral in Spanje, doch ook elders b v. in Zweden zijn er die door haar worden aan getast. Te Madrid alleen zijn er 100 000 menschen besmet en dagelijks neemt dit aantal toe. In de laatste week zijn ruim 700 menschen bezweken. Wanneer deze epidemie zich over Europa mocht uitbreiden en ook de legers aantasten zou de oorlog nog eerder tot een einde worden gebracht dan iemand had kunnen denken. Wie weet voor welke vreeselijke dingen wij nog staan. BUITENLAND. Berlijn, 3 Juni. De militaire medewerker van Wolff's bureau meldt, dat de troepen die over de Aisne trokken aan de Vesle den eersten krachtigen tegenstand vonden. Vooral op den zuidelijken oever stelde de vijand zich te weer, maar blijkbaar ontbrak het aan een algemeene leiding. De vijan delijke divisies, die bij bataljons in den strijd weiden geworpen, versmolten bij Thibant Ville Savoy. Na het passeeren van de rivier werd de vijand verdreven van de heuvels, die als coulissen achter elkander zich tot aan de Marne uitstrekken. De vijand, die in afzonderlijke troepen in de bosschen dapper stand hield, maar zonder leiding vocht, moest zich in grootere en kleinere afdeelingen aan de voorwaarts stormende Duitsche infanterie overgeven, üit de bosschen bij Fèreen-Tardenois haal den de grenadiers alleen reeds achthonderd krijgsgevangenen. In de hoop dat het vóór de Marne nog op de laatste heuvels een ijzeren muur tegen den Duitschen opmarsch kon vormen, kwam met mitrailleuse en automobielen het dappere 19e Fransche regiment aan gesneld, maar deze jagers werden neerge schoten of gevangen genomen en de terug trekkende kanonnen des vijands werden door onze aangaloppeerende artillerie onder vuur genomen en buiten gevecht gesteld. Bij Le Charnel, vlak boven de Marne, toonde een ontzettende stapel verminkte menschen, paarden eri stukgeschoten kanon nen de plek aan waar de strijd werd beslist. Na het prijsgeven van deze heuvels moest de vijand de heuvels aan de over zijde van de Marne bezetten. o De correspondent van Havas te Havre meldt, dat 20 000 bewoners van het groothertogdom Luxemburg hun ontevre denheid tegen het dure leven in een'waar- dige, tegen de Duitschers gerichte betoo- ging, hebben lucht gegeven. Den 26sten d.a.v. heeft de Kamer bij ontstentenis «Ier regeering uit zichzelve eenstemmig niet, gelijk de Duitsche overheid zou hebben gewild, tegen de recente bombardementen door Engelsche vliegers geprotesteerd, maar tegen het feit, dat de Duitschers om de hoofdstad afweerkanonnen hadden opge steld. Den volgenden dag heeft het pu bliek in het Athenaeum bij de vertooriing van een stuk van Shakespeare het En gelsche volkslied gezongen. Dc groote slag in Frankryk. Berlijn, 3 Juni. Officieel avondbericht Ten Z.W. van Soissons nieuwe vorderingen. Fransche tegenaanvallen aan weerskanten van de Ourcq. Parijs, 3 Juni. Officieel middagbericht De Fransche troepen hebben gisteravond op het heele front tusschen de Ouroq. en de Marne hun tegenaanvallen voortgezet en op onderscheiden punten verschillende vooruitgangen gemaakt. Het Fransche vuur heeft een verwoeden aanval, door de Duit schers aan hun beide zijden van den weg naar Chateau-Thierry ingezet, ten Z O. van Bouresches gebroken. Overal elders heb ben de Franschen hun stellingen gehouden. De verliezen, door de Duitschers in die acnes ondergaan, waren ernstig. De Franschen hebben een honderdtal gevangenen gemaakt. o BERLIJN, 2 Juni. Van 21 Maart 1918 tot 1 Juni, dus in 10 weken, zijn den Duitschers in da gevechten aan het wes telijk front meer dan 175 000 gevangenen en meer dan 2000 kanonnen in handen gevallen. De duikbootoorlog heeft volgens een be schouwing van Wolff, zijn invloed op deri Engelschen rubberhandel doen gelden. Bij gebrek aan scheepsruimte zouden er in de productielanden groote hoeveelheden liggen opgestapeld, die niet kunnen worden ver voerd. Er was daardoor een overproductie ontstaan, die niet worden bestreden door het feit dat de Engelsche vereeniging van planters, met instemming der Britsche re geering, de rubberproductie voor 1918 met 2 pet. beperkt. Dit zou ten gevolge heb ben gehad' dat de Nederlandsche koloniën directe handelsbetrekkingen met de Ver- eenigde Staten hebben aangeknoopt voor de levering van rubber en dus Londen, dat eens de rubbermarkt heeft beher rscht, zijn voorbijgegaan. De produceerende ko loniën streven er naar om langs het ver sperde gebied heen onmiddelijk aan da Noord-Amerikaansche havens te leveren. Ook de Japanners willen zich onafhanke lijk maken en hebben zich in de Neder landsche koloniën het bezit van groote rub- beraanplantingen verworven. Een correspondent van Wolff op het tooneel van den slag komt er nog eens op terug, hoe veel geringer de verliezen der aanvallers dan die der verdedigers zijn ge weest. Deze indiuk wordt versterkt in gesprekken met kommandanten van com pagnieën aan bet front, in welke beperkte afdeelingen het verlies van een kameraad ais een met de gemeenschap ten nauwste verbonden mensch diep wordt gevoelt De meesten, die buiten gevecht werden gesteld, zijn licht gewond, meest door toevallige treffers van machinegeweren der tegenpartij. Daar haar geschut schier op staanden voet tot zwijgen werd gebracht, komen wonden door artillerie-projectielen tot nu toe zeiden voor. De correspondent sprak den kommandant van een compagnie uit de buurt van Ber lijn. Van den Chemin des Dames af tot over de Aisne had hij onverpoosd in de voorste linie gemarcheerd en gevochten. Zijn bestormingsafdeeling telde in drie dagen strijdens en bij terreinwinst van meer dan 20 K.M. slechts vier licht gewonden. o De Fransche bladen zien twee feiten, waardoor de vijfde dag van den slag zich heeft gekenmerkt. Op den linkervleugel is de strijd tot staan gekomen, terwijl aan de Oisrie den stoot is weerstaan, zonder dat de linie is geschokt. Tevens houdt het «scharnier van Reims« liet uit, zooals de Petit Parisien het uitdrukt en houden de Franschen Thillois bezet na het te heb ben heroverd. In de Victoire zegt Hervé de resulta ten van den slag aan de Marne van 1914 worden bedreigd. Wij betalen thans het verraad van Rusland gelijk Engeland dit reeds heeft betaald. o De vrouw van den Amerikaanschen mil- lionair Philips Stokes is op grond van de spionnagewet tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. BINNENLAND. J. Stamperius. Uit Amersfoort meldt men Zaterdagmiddag is in tegenwoordigheid van tal van onderwijzeressen en onderwijzers, benevens vele autoriteiten, de heer J. Stam perius, schoolopziener in het arrondissement Amersfoort gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum. Verschillende sprekers voerden het woord en prezen den jubilaris om zijn vele goede hoedanigheden, zijn uitnemend werk voor de jeugd, ook als Redacteur van de bekende Stampei ius-Bibliolheek, en zijn humaan ka rakter. Een groot aantal stoffelijke hulde blijken, waaronder een schat van bloemen, had de heer Stamperius in ontvangst te nemen. Diep geroerd bedankte de jubilaris voor de huldehij hoopte nog lang met den zelfden ijver werkzaam te zijn in het belang van de school en het kind. Noodlottig spelletje. Onder de gemeente Koudekerke heeft een elfjarige knaap zijn broertje van 15 maanden spelenderwijs met een buks, niet wetende dal deze geladen was,doodgeschoten. Goed ingepakt. Bij het grensdorp Buertange ontmoette een rijksambtenaar een tweetal vrouwen uit Nieuwe Pekela, die er zeer welgedaan uitzagen. Hij hield de dames aan, leidde ze naar de visiteuse en toen bleek, dat de een niet minder dan zes en de ander vijf wollen hemden aan had. Proces-verbaal wegens verboden vervoer werd opgemaakt. De hemden werden in beslag genomen. o Graan uit Amerika. Reuter seint uit Washington aan de N. Rott. Ct. De Nederlandsche stoomschepen Stella en Java, welke eenigen tijd geleden mach tiging kregen om graan voor Nederland te laden, hebben nu volle lading in en zijn gereed om uit te varen. De eigenaars hebben echtei' om de een of andere reden aan beide schepen order gegeven niet te vertrekken. Dit werkt ongunstig op de maatregelen van de Amenkaansche regeering om Neder land te helpen in de onmiddelijke behoef te aan levensmiddelen, ter voorziening waarvan de Amei ikaansche regeering brood koren beschikbaar heeft gesteld in een gunstig gelegen haven, zoodat zonder opont houd geladen kon worden. Behalve de lading van de Stella en de Java liggen nog 15,000 ton al tien dagen op vervoer naar Nederland te wachten in een Amerikaansche haven en er zijn maat regelen getroffen, dat nog evenveel gereed zal zijn, wanneer een schip komt om dit in te nemen. o Nederl. officieren aau het Duitsche frout. Naar het Dbl. verneemt zijn eenige of ficieren op uitnoodiging in missie naar Duitschiand vertrokken, om het offensief in het Westen bij te wonen, waarvoor de uitnoodiging reeds eenige maanden geleden was gedaan. Eerst nu kregen zij telegrafisch bericht, dat 'hun komst zoo spoedig mogelijk ver wacht werd. De groote slag schijnt dus thans op handen. Onwillige boeren. Naar de Msb. verneemt, is in Helmond tegen bijna alle landbouwers proces-verbaal opgemaakt, omdat zij weigerden de lijst te onderteekenen van de door hen ver strekte opgaven van gewassen. Schapenscheren. Het scheren der schapen is in Friesland afgeloopen en de aflevering van de wol begonnen. De boer beurt nu evenveel voor de vacht als vroeger voor het heele schaap. o Een haarknipper. Vrijdagmorgen werd in de Otterstraat te Utrecht van een meisje door een man een stuk uit haar loshangende haar ge knipt. De dader verwijderde zich snel en bleef dus onbekend. Gistermiddag ont moette het kind den man op den Amster- damscheri straatweg zij herkende in dezen persoon onmiddellijk dengeen die haar een deel van het haar ontstolen had. De man werd achtervolgd en toen men hem een woning in een van de zijstraten van den Amsterdarnschen straatweg zag binnengaan werd daarvan aangifte gedaan bij de po litie. Deze hield den aangewezene in diens woning aan en bracht hern over naar het hoofdbureau van politie. Daar ontkende de man, zich schuldig te hebben gemaakt aan het feit. Het meisje hield evenwel vol, den verdachte positief te herkennen. o Yalschc bonboekjes. De politie te Santpoort kwam het de laatste dagen ter oore dat er levensmid delen bon boekjes door onbevoegden aan de huizen werden verkocht. Men kwam tot de ontdekking dat deze op de drukkerij van E. werden gedrukt door den meesterknecht van deze firma, die deze boekjes in handen bracht van zekeren Dikters. Er schijnen een 50-tal van deze boekjes te zijn uitgegeven. De drukker zelf schijnt vrij uit te gaan. o Moord te Alpheu. Deze week hebben terecht gestaan M. v. d. P., milicien-kanonnier, 21 jaar, en B. H. P., varensgezel, 26 jaar, beiden wonende te Bodegraven, thans gedetineerd terzake dat zij in den nacht van 17 op 18 November te Alphen a. d. Rijn zich met geweld toegang hebben verschaft tot de woning van Gerrit Verbeek, bij wien zij een bedrag van f 140 hebben weggenomen, welk feit zij hebben doen vooragaan door een daad van geweld tegen Verbeek, wien zij met geweld de armen met een touw hebben vastgebonden aan de voeten, een prop in den mond hebben gedaan en met een stuk laken den hals hebben geworgd, met het oogmerk dien diefstal voor te be reiden of gemakkelijk te maken, welk geweld den dood van Verbeek heeft ten gevolge gehad. Beklaagde P. bekent naar de woning van Verbeek te zijn gegaan om geld te stelenhet plan was geopperd door v. d. Pdie met hem het geheele plan heeft volvoerd. Bekl. ontkent echter het doel te hebben gehad, V. te dooden. Indien deze stil door was blijven slapen, was er niets gebeurd. Eerst toen V. wakker werd, hebben zij hem gebond n en een prop in den mond geduwd Toen bekl. het huis verliet, heeft hij zich nog overtuigd, dat V. nog leefde. Hij heeft toen het touw losgemaakt en de prop uit den mond ge nomen. De tweede beklaagde ontkent alles wat hem ten laste wordt gelegd. Hij heeft den lsten bekl. dien avond wel gezien en gesproken, maar is niet met hem naar de woning van V. gegaan. Alles, wat P. daaromtrent zegt, is gelogen. De officier van justitie, mr. del Campo, wees er op, dat de instructie in deze zaak lang beeft geduurd door de houding van bekl. v. d. P., die steeds ontkende. Wat de straf betreft, deze zal zeer ernstig moeten zijn. Het feit getuigt van zulk een wreedheid, brutaliteit en cynischen aanleg, dat spr. den lust gevoelt, de ma ximumstraf te eischen. Hij vraagt beider veroordeeling tot een gevangenstraf van 12 jaar. o Zilrergeldopkaoper aangehouden. De politie te Utrecht heeft een zekeren M. aldaar aangehouden, wegens het koopen van zilver (guldens) boven den maximum prijs. Het betrof een bedrag vari ongeveer f 3000. De politie heeft de overdracht verijdeld en het geld in beslag genomen. Laffe moord Men meldt uit Roermond: De 17-jarige dochter van zekeren T. is gisteren, toen ze uit de kerk huiswaarts keerde, op een eenzamen weg aangevallen en door mes steken vermoord. De dader is onbekend. o Smokkelaar doodgeschoten. Uit Sittard meldt men Soldaat-komrnie- zen hebben den smokkelaar v. V. van hier doodgeschoten. Een andere smokkelaar werd in de beenen getroffen. o BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend, dat de Minister van L. N. en H. heeft goedgevonden te bepalen le. De leveranciers van thee aan detail listen, die bons no 19 van detaillisten in ontvangst genomen hebben en van deze detaillisten opgave ontvingen van hunne voorraden, zullen onder aftrek van deze voorraden vanaf 1 Juni 1918 zooveelmaal 015 K.G. thee aan detaillisten moeten afleveren als het aantal bons no 19 bedraagt, dat zij ontvangen hebben, tenzij de afleve ring aan detaillisten geheel of gedeeltelijk voor het Rijksdistributiekantoor voor thee en koffie aan een anderen leverancier wordt opgedragen 2e. gedurende het tijdvak van 15 Juni tot en met 15 Augustus 1918 zal voor detaillisten 0.15 K G. thee moeten worden afgeleverd tegen inwisseling van bon 21, uitsluitend aan die verbruikers, van welke zij h«t lichaam der thee- koffiekaart hebben gewaarmerkt voor ontvangst van bon 19 3e. gedurende het tijdvak sub 2o ge noemd, zullen tijdelijk zijn ingetrokken de beschikkingen van 26 Jan. en 5 Febr. j.l., waarbij het schenken van thee in hotels, cafés, sociëteiten en dergelijke werd ver boden. Aan de oude (eerste) thee- en koffiekaart, zullen nadat op 15 Juni op bons 21 van i deze kaart 0.15 K.G. thee aal zijn ver kregen, noch slechts de bons 23 en 25 aangehecht zijn. In verband met de on gelijkheid, dat aan deze bons wellicht nog eene bestemming zal gegeven worden, ver dient het aanbeveling deze bons alsmede het iichaam der kaart voorloopig te be waren. Heusden, 1 Juni i91€. De Burgemeester voornoemd. HONCOOP. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 3 tot 9 Juni 1918, op de navolgende bi?«s verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde vegeerinvgsgoede- ren Bon no. 52 2 ons Rijst. 53 I Kaas. 54 l1/, Groene erwten. i 55 lli Bak- of Braadvet, j» 56 3 K.G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat. 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10'1 uur. Heusden. Aan het postkantoor en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd, gedurende de maand Mei 1918, Inge legd f24.820.67, Terugbetaald fl 4.441.135. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6301. Bij Kon. besl. is Mr. C W. van Ommeren, kantonrechter alhier, benoemd tot Schoolopziener in het Arrondissement Schoonhoven. Naar wij vernemen is het voornemen van den Heer Van Ommeren deze nieuwe functie naast die van kantonrechter uit te oefenen zoodat deze welwillende Ambtenaar voor Heusden behouden blijft. Nu met de nieuwe dienstregeling van spoorwegen en van de tramdienst Heusden's Bosch het verkeer tusschen beide laatstgenoemde plaatsen zeer bemoei lijkt wordt, meenen wij geen ondienst te doen met het publiek in herinnering te brengen, dat men bij vertrek uit Heusden met de stoomboot x>Maasstroom's mor gens 7.30, te ruim 9 uur te 's Bosch kan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2