i HOOI. lpftrlii^Jp0^ )WaS 8ew'chtsverlies bij de Obolen T middelba,e e" d" handels- 1_Vf.el. ?rooter dan bij de kinderen zónder twijtl'^a 660 VerSC,ujnsel'. dat A,t a~ r ",eiaan is toe te schrijven, li- °0r °°k voor den zoogenaamden is toe te schrijven, kleinen middelstan,i'T z008enaara^n ei5,land de levensvoorwaarden slechter heeft gemaakt Naast den door me en en wegen geconstateerden stilstand in te ontwikkeling, werden ook bij zeer veel in eien loedarmoede, magerheid en al gemeene verzwakking waargenomen. En oor ie algemeene verslapping is het or ganisme zeer ontvankelijk geworden voor allerlei infecties en ziekten. Waarschijn- lijk zijn de schadelijke gevolgen van de on voldoende voeding nu nog goed te maken of te keeren. Wanneer de jeugd spoedig weer een krachtige versterkende voeding erlangt, gespaard blijft voor zwaren licha- melijken of geestesarbeid en vMop kan ge nieten van frissche lucht en zonneschijn, dan zullen de geschokte levenskrachten weer te herstellen zijn. Zoolang echter de tegenworrdige toestand bestendigd blijft of nog ongunstiger wordt, zooveel te grooter is het gevaar, dat de schadelijke inwerking van den oorlogsnood niet meer te herstel len is. En er bestaat, helaas aldus besluit het blad geen uitzicht, dat bin nen afzienbaren tijd een verbetering in de voeding zal intreden. Zoo lijden de ouderen en de jongeren onder de gevolgen van het toenemend ge brek, maar de jeugd wel het meest. BUITENLAND. De duikbootoorlog. Reuter seint uit Washington, dd. 5 Juni; Het departement van Marb^ i,crR offieTeel vernomen date^,,^ bij de Ameri. kaant"»' J. tust een s.s. en drie schoeners in den grond heeft geboord. Berichten uit New-York over het tot zinken brengen van de schepen behelzen, dat twee duikbooten daarbij betrokken waren. De schepen wer den blijkbaar ter hoogte van de kust van New Engeland en New-Jersey vernietigd. Onder deze tot zinken gebrachte schepen behoort ook het Nederl. s.s. Texel (3210 ton), dat door Amerika in beslag was ge nomen en onder Amerikaansche vlag voer. Het Reuterbureau heeft bijzonderheden ontvangen over de gewelddaad van een Duitsche duikboot. Toen eenige dagen ge leden het s.s. Ellaston uit Glasgow zonk, werd het gedurende drie en een half uur beschoten. De Britsche gezag voeder be antwoordde het vuur totdat de munitie was verbruikt. Daarna verliet hij het schip, dat door de bemanning der duikboot werd betreden en door middel van bommen werd tot zinken gebracht. De kapitein werd gevangen genomen. Het drinkwater in een der reddingsbooten werd door de Duit schers verwijderd evenals de mast en de zeilen, terwijl den Britten slechts twee roerriemen werden gelaten. Een andere boot werd ongemoeid gelaten en bij Las Palmas door een schoener opgepikt. De eerste reddingsboot doorstond groote ont beringen en bereikte Las Palmas pas negen dagen later. Volgens een bericht via Denemarken en Duitschland heeft Roberts, de Engelsche minister van arbeid, in een rede gezegd, dat binnenkort ook vrouwelijke vlie gers aan het Westelijke front in actie zullen komen. De oorlog Havas wijst in een beschouwing over den slag op het eerste aanmerkelijke lu wen van den strijd sinds 27 Mei en op de vinnige tegenaanvallen der Franschen in de daaraan voorafgaande dngeri. Aan de zoomen van het bosch van Villers Cot- terets, bij Faverolles en Troesnes konden de Duitschers het verzet niet breken. Het artillerie- en machinegeweervuur der Franschen maakte wezenlijke hekatomben. De vervaarlijke druk. dien de Duitschers gestadig op de linie Pernant Missy-au- bois oefenden dwong de Franschen om een beetje te wijken. Alle inspanning der Duitschers om de Franschen te ver dringen uit de verdedigingslinie, waarin ze zich stevig hebben ingericht, blijft vruch teloos, maar de tegenstanders blijven op stuwen. o Een aanvaring. Londen, 5 Juni. De Zuid-Afrikaansche mailboot «Kenilworth Castles, die met meer dan 200 passagiers op de thuisreis was, heeft de haven bereikt in beschadigen toe stand tengevolge van twee ontploffingen, die op een aanvaring bij nacht volgden. Een aantal der passagiers en leden dei- bemanning worden vermist. Eenigen wei den door de ontploffingen gedood, anderen verdronken door het omslaan van een red dingsboot. Berlijn, 5 Juni. In een week tijds heb ben de Duitschers tusschen de Aisne en de Marne meer dan 3000 vierkanten kilo meter gedeeltelijk zeer vruchtbare bodem bezet met meer dan 200 plaatsen, waar onder 15 steden met meer dan 1000 in woners. In deze plaatsen is slechts een gedeelte der bevolking achtergebleven on geveer 75 000 menschen zijn over de Marne gevlucht. o De beschieting rau Parijs. Berlijn, 4 Juni. De beschieting van Parijs met verdragend geschut is Maandag voortgezet. BINNENLAND. liet luchtgevecht by Terschelling. Voor de kust verschenen, buiten de ter ritoriale wateren, vier Engelsche vliegtuigen. Een ervan daalde in zee. Kort daarop verscheen een drietal Duitsche vliegers dat evenwel spoedig weer in Oostelijke richting wegvloog maar het duurde niet lang, of er waren acht Duitsche vliegtuigen present en er ontwikkelde zich in de lucht een hevig gevecht. Een Engelsch eri een Duitsch vliegtuig werden neergeschoten en kwamen in zee terecht. Een ander Engelsch vliegtuig landde noodgedwongen op Terschelling. Alle inzittenden werden gered. Omtrent het luchtgevecht bij Terschel ling wordt nog gemeld Het Engelsch vliegtuig, dat in zee daalde, was daartoe genoodzaakt door een defect aan de schroef. De bemanning er van is pjjj^Pvfrtchelling aangebracht. De officieren, Hodgson P. J Paul, uit Canada en R. F. L. Dickers, uit Engeland zijn ondergeb» acht In Hotel Nap. Eenige onderofficieren zijn on dergebracht in de kazerne. Het Duitsche vliegtuig, dat buiten gevecht is gesteld, viel in zee ter hoogte van paal 14. De beman ning is door een Duitsch vliegtuig gered. De bemanning van het naar heneden geschoten Engelsche vliegtuig is op Vlieland geland. Uraan uit Amerika. In antwoord op vragen van den heer Van Hamel, betreffende de uitzending van schepen voor het halen van graan uit Amerika, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken ten vervolge op zijn schrijven van 2 Mei, na herinnering aan de reeds aan de Kamer gedane mededeelingen, medegedeeld dat de geassocieerde regeeringen zich bereid hebben verklaard drie in overzeesche havens liggende schepen in staat te stellen om zonder belemmering ladingen graan naar Nederland te vervoeren dat de minister schriftelijke afdoende waarborgen heeft ontvangen, dat drie in ruil uit Nederlandsche havens vertrekkende schepen zonder eenige belemmering van de zijde van genoemde regeeringen graan zul len kunnen halen voor Nederlandsche voor ziening en dat de regeering van de Duitsche regeering zekerheid heeft verkregen, dat deze schepen veilig door de vrije vaargeul kunnen varen en gevrijwaard zullen blijven voor duikbootaanvallen. o De „Xijldijk" en dc „Hector" uitgevaren. De Zyldijk en de Hector zijn naar Amerika uitgevaren. o De Annie eu Arie op een myn gcloopeu. Blijkens hier ontvangen bericht is het visschersvaartuig Annie en Arie wit Vlaar- diugen in de Noordzee op een mijn ge- loopen. De kapitein en de stuurman zijn gewond naar het hospitaal te Harwich ge bracht. B.ij het ongeval werd C. de Ligt uit Vlaard ngen gedood. Drie man zijn te Londen aangekomen. Opvordering van vee. Het volgende telegram is gezonden aan den minister van landbouw De afdeelingen Dongen, Gilze, Oisterwijk, Boxtel, Haaren, Tilburg, Udenhout, Hilva- renbeek, Tilburg (Heikant) en Berkel van den N. C. B. in vergadering bijeen op 1 Juni te Tilburg, verzoeken Zijne Excellen tie in het belang van de volksvoeding, bij het vorderen van vee in onze streken, re kening te houden, dat bij de landbouwers alleen dat vee wordt gevorderd, hetwelk in gewone omstandigheden voor de slacht bank gebruikt wordt. Vermindering van den veestapel in onze streken beteekent vernietiging van den graanoogst, daar liet vee ons de meststof fen leveren moet waar geen voldoende kunstmest geleverd woidt. o Eiereu. In 1917 heeft ons land niet minder dan 22.393 ÜUO kilo eieren uitgevoerd, waar van 16.498 ÜU0 kilo naar Duitschland, 1.838 U00 kilo naar Groot-Bnttantië en 3 4/8.000 kilo naar België. De waarde van dien uitvoer wordt opgegeven als f 28.311.217. o De vroege aardappelen. De minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden betreffende de vroege aardappelen. Na ampel overleg te hebben gepleegd met zijn adviseurs ter zake, heeft Z. Exc. gemeend, dat vroege aardappelen niet op dezelfde wijze moeten worden gedistribu eerd als met de winteraardappelen is ge schied, doch dat een systeem moet worden gevolgd, hetwelk de distributie zooveel mogelijk nabij komt. Als basis voor dit systeem dient het vervoerverbod. Het ligt in 's ministers bedoeling het vervoerverbod onverzwakt te handhaven tot het oogerihlik, waarop mag worden aangenomen, dat behoorlijke hoeveelheden aardappelen voldoende ontwikkeld zijn om te worden gerooid. De minister stelt zich voor dat zulks in het begin van de laatste week van Juni het geval zal kunnen zijn, bij zéér gunstige weersgesteldheid misschien eerder. Het vervoerverbod werkt derhalve tot dat tijdstip als een rooiverbod en voorkomt, dat de aardappelen te vroeg gerooid worden ten koste van de kwantitatieve opbrengst. Vetten en oliën. T" vëruand met de vetrantsoeneering wordt een algemeene opgave gevorderd van alle oliën, vetten en oliehoudende noten, zaden en pitten, die handelaren in voorraad hebben particulieren zijn verplicht op te Keven de hoeveelheden, die zij boven 25 K G. bezitten. Tegelijk is alle aflevering van oliën, vetten en oliehoudende noten, zaden en pitten verboden, behalve in op dracht van het Rijkskantoor van vleesch en vetten. o Opzienbarende arrestaties te Bataria. De correspondent te Batavia der Tel. meldt De politie heeft vijf Europeanen gearresteerd, onder wie Beukers, een broeder van den vroegeren hoofdagent der Handels bank de anderen zijn employé's van be kende importhuizen. Allen zijn betrokken bij een enorm wijdvertakte dievenbende, die de entepóts te Tandjong Priok onveilig maakte. De arrestaties hebben te Batavia veel sensatie gewekt, daar alle betrokken personen hier min of meer bekend zijn. Aardappelendrogerljen. De regeering is in onderhandeling met de eigenaren van stroocartonfabrieken, om deze fabrieken over te nemen, teneinde ze in te richten voor aardappeldrogerijen. De kersen veilingen zijn in de Betuwe aangevangen. Over bet geheel worden hooge prijzen besteed. Verscheidene boom gaarden brengen ongeveer het dubbele op van verleden jaar. Naar schatting 26 a 30 cent per K.G. op het bout betaald. Een ontploffing te Zecbrugge. Het Metereologisch Instituut te De Bilt meldt Van verschillende zijden ontving het Met. Instituut berichten over heftige trillingen, in den nacht van 30 op 31 Mei jl, waar genomen. Die trillingen zijn door de seis- inografen te De Bilt opgeteekend om 1/2 voor 1 uur en zijn waarschijnlijk afkomstig van een sterke munitie-ontploffing te Zee- brugge. Op de Gedempte Botersloot te Rotterdam zijn 284 eieren in beslag genomen, die door een bewoner van de Oostzeedijk voor 19 cent per stuk werden verkocht. Het Provinciaal Hooibureau voor Noord- Brabant heeft de eer namens Z.Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, het navolgende ter algemeene kennis te brengen Ervaringen van vorige jaren hebben ge leerd, dat het tot ongewenschte toestanden leidt, indien de handel geheel vrij wordt gelaten. In verband hiermede zijn met be trekking tot den hooioogst 1918 verschil lende maatregelen genomen, waarvan hier een overzicht volgt Vooreerst is vastgesteld een maximum- groothandelprijs van f80 per 1000 K.G. voor hooi van eerste kwaliteit ongeperst, geleverd franco spoor of schip bij den pro ducent. Voor hooi van mindere kwaliteit wordt naar evenredigheid minder betaald. Verder is het vervoer van hooi van den oogst 1918 vei boden. Zoodra het hooi van den oogst 1918 geschikt is voor het ge bruik, zal ook het vervoer van hooi van voorgaande oogsten worden verboden. Het vei voerverbod is niet van toepassing op het vervoer van hooi van het tand naar de op slagplaats van den verbouwer, voor zooverre dit hooi niet afkomstig is van landerijen die jaarlijks worden verpacht. Voor laatst bedoeld hooi moet dus een vervoerbewijs kunnen worden vertoond, dat wordt afge geven door het Provinciaal Hooibureau doch uitsluitend aan hen die ook in voorgaande jaren gewend waren hooiland te pachten en slechts voor hoeveelheden overeenstem mende met hun normale behoefte. In elke provincie is zulk een hooibureau gevestigd. Door het hooibureau voor Noord-Brabant is in elke gemeente eene Inventarisatie- Commissie benoemd, die den landbouwers bij de Inventarisatie de noodige inlichtin gen zullen verstrekken. Iemand, die hooi wenscht te koopen, kan op een daarvoor, verkrijgbaar formulier zijne bestellling indienen bij een erkenden handelaar of coöperatie, of bij zijne plaat selijke commissie of het Hooibureau. Alle bestellingen moeten vóór een te be palen datum bij de Hooibureau's zijn inge komen. Deze datum zal waarschijnlijk 1 October 1918 zijn. De aanvragen strekken tot 15 Mei 1919. Het Hooibureau beslist hoeveel op aanvraag kan worden toegewe zen. Ieder die hooi wil verkoopen, biedt dit aan het Provinciaal Hooibureau in Noord- Brabant aan. - De verJkftOpcT" boiVaiigt uen prijs geschat door het Hooibureau. De kooper betaait lo. de geschatte waar de 2o. de assurantiekosten, persloon, laad- kosten 3o. de transportkosten 4o. eene nader vast te stellen vergoeding voor het Provinciaal Hooibureau en de Plaatselijke Hooicommissiën5o. eene nader vast te stellen vergoeding voor den handelaar of coöperatie6o. zoo noodig een nader vast te stellen bewaarloon aan den detaillist 7o. verdere kosten, die het Hooibureau noodig acht. Voor nadere inlichtingen kunnen belang hebbenden 2ich wenden tot het Provinciaal Hooibureau, gevestigd te Zevenbergen. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend: dat Maandag 10 Juni a.s. des namid dags van 2—4 uur aan het gemeentehuis voor ieder huisgezin woonachtig in wijk N verkrijgkaar zal zijn 1 pak sago of 2 pakjes aardappelmeel naar keuze. Heusden, 7 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. De Burgemeester van Werkendam, de Werken en Sleeuwijk maakt hekend dat in het tijdvak van 8 Juni tot 14 Juni beschikbaar wordt gesteld. Op serie 2 bon rio. 11 voor de Gortkaart 4 K.G. aardappelen. 2 15 Erwtenkaart 0.15 K.G. erwten. 1 12 Havermoutkaart 0.05 K.G. havermout 3 12Zeepkaart 0.1 KG. 2 5 Varkenvleescbkaart 0.1 KG. eenheid worst. 1 4 Kindermeel. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Door de politie alhier zijn twee militairen in arrest gezet, die gerst ten verkoop aanboden, die bij nader onder zoek ontvreemd bleek te zijn ten nadeele van den landbouwer J. B. te Heesbeen. Woensdagavond trachtte een twee tal personen zich toegang te verschaffen tot den sigarenwinkel van den heer v. E. Zij poogden door het bovenlicht binnen te komen, doch werden door de huisge- nooten gehoord en in hun werk gestoord. Wegens wijziging in de treinenloop zijn de buslichtingen ten Postkantore daar mee in overeenstemming gebracht. Ze ge schieden thans als volgt5,45, 7,20 en 10 25 v.m. en om 12,35, 2,45, en 5,35 n.m. Lichting II en IV voor de richting Zwaluw, de andere voor die naar 's Bosch. De ruilhandel in werking ge treden. We zagen een visscher, meteen mooie hoeveelheid riviervisch in een netje. Hij bood ze te koop aan. «Wat vraagt ge er voor,« zei de huisvrouw, sik vraag er voor erwten, boonen, aardappelen, boter of vet. Ik heb honger en geld kan ik niet eten.« Hij is ten slottte geslaagd bij iemand die hem aardappelen in ruil gaf. Zou dat nu ons voorland zijn Werkendam. Met ingang van 16 Juni a.s. is benoemd tot postbode en kantoor houder in den Biesboch onder Werkendam A. A. Bouwman, thans postbode in de Haar steeg. Woensdagmiddag is door de Bur gemeester en de rijksveldwachters uit Wer kendam huiszoeking gedaan bij V. v.d.K., inzake een diefstal, gepleegd bij Groe- neveid, uit een keet op den Middenwaard onder Nieuwendijk. Vermist werden o.a. een bed en huishoudbenoodigheden. Verschillende vermiste voorwerpen werden bij V. gevonden. Hij is Vrijdag naar den Bosch overgebracht. V. heeft bekend aan den diefstal schul dig te zijn. Andel. Maandag werd door den heer V. alhier een fiets verhuurd aan zekeren R. V. Tot heden is echter de fiets niet terugbezorgd, zoodat aan oplichterij gedacht wordt en de zaak in handen der politie is. Jl. Dinsdagavond vergaderde de An- tir. Kiesv. «Nederland en Oranje*. Ver schillende zaken werden besproken. Voor de functie van secretaris werd in de vacture H. J. \oorz. Johs. de Fijter en als algemeen adjunct P. van Houwelingen. Verder werd besloten, de propaganda voor de a.s. verkiezingen met kracht te t voeren. A.s. Woensdag hoopt de knapen- vereeniging, onder leiding van hun directeur, een uitstapje naar Rotterdam te maken. Van den landbouwer A. de F. werd een best lVa jarig paard verdronken gevonden. Deze week werd van den voerman C. R. een paard geslacht. Dat door deze noodslachting velen een stukje vleesch in hun bezit kregen, laat zich begrijpen. Drongelen. Bij de Dinsdag jl. gehou den aanbesteding voor het bouwen van een boerenwoning met schuur, voor den lieer Donkers, was de laagste inschrijver de heer De Later, te Nieuwendijk, voor de som van f13,000. Het werk is aan hem gegund. Eethen. Werd kortelings door vrij willige bijdragen van de leden der N. H. Gemeente te Drongelen onzen geachten Predikant een belangrijke gift, als blijk van waardeering, geschonken, heden over-^ handigde het Kerkbestuur der N. H. Ge meerite Eethen denzelfden Predikant eene gave van f100.als duurtetoeslag en blijk van waardeering van zijn herderlijk werk. Te Utrecht is geslaagd voor het kerkelijk voorbereidend examen de heer E. van Asch, alhier. Herpt. Bij den koffiehuishouder J. Buijs ji11 alhier is gisterennacht door een kelderraam ingebroken. Enkele flesschen wijn worden vermist. Kaatsheuvel. Het 8 jarig zoontje van den landbouwer M, K. is spelende onder een zandafschuivirig geraakt en gestikt. Raamsdcnksveer. Bij A. K. zijn een fiets en twee paar schoenen gestolen. Tegen de slagers B. en L. is proces verbaal opgemaakt wegens ontduiking van van het slachtverbod Het vleesch is in beslag genomen. Bij den Naaikrans voor arme zieken van het Groene Kruis bestaan plannen binnen korten tijd weder een bazar te houden. Tegen grossier M. is proces-verbaal opgemaakt, daar hij harde zeep boven den maximumprijs verkocht. Raamsdonk. De Antir. Kiesvereeni- ging te Raamsdonk en Geertruiden berg hoopt op Donderdag 13 Juni des avonds te half acht in de Oude Openbare School te Raamsdonksveer een openbare vergadering te houden waarbij als spreker zal optreden de Heer Mr. J. A. de Wilde van 's-Giavenbage. Onderwerp «De Antir, Partij en de Ver kiezingen. Er is vrije toegang en gelegenheid tot debat. Sprang. J.l. Donderdagavond werd alhier in de Chr. School de z.g. ouderavond gehouden, welk 3 op de gebruikelijke wijze door den voorzitter Ds. Groeneveld werd geopend. Na de aanwezigen het welkom te hebben toegeroepen wees spr. in zijn openingswoord op onze Christelijke roeping ook jegens het Chr. onderwijs. Het hoofd, de heer Kool, sprak over het Ge schiedenis-onderwijs terwijl den onderwijzer Vreugdenhil in een mooi refraat een ge deelte van de Gesch. van het Chr. Onder wijs schetste. Ter afwisseling werden door kinderen eenige liederen gezongen, terwijl eenige dames zorgden voor de toediening van versnaperingen. Hoogst voldaan keerden allen huiswaarts.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2