-4k uit dat zij spoedig een andere taktiek zullen volgen. Naar het eigen beweren van Lloyd George slinken de troepen der geallieerden weg, zooals de sneeuw aoor de lentezon. De eenige hoop op overwin ning is gevestigd op de hulp der Ameri kanen. Maar wanneer zal die in zulk een mate aanwezig zijn dat er een beslissende aanval gedaan kan worden op de Duitsche- troepen In dit jaar zal dat zeker niet zoo zijn. Doch de Amerikanen zeggen wij hebben den tijd, al moet het nog tien jaar duren opgeven doen wij het nooit. Over Amerika gesproken. Wilson heeft weer een rede gehouden. Nu tot een ge zelschap Mexikaansche journalisten, waarin hij o.a. zeide Op dit oogenblik mijne heeren Iaat de invloed van Amerika zich sterk gelden in de zaken van de wereld en de kleinere naties beginnen tot het besef te komen, dat het onze oprechte wensch is ja wat Wij geven het den lezer in tienen te raden wat de President geliefde te zeggen. Maar gij zult falikant verkeerd raden, al raadt gij een uur lang. 't Is ook al te krom. Dit zei de hooge bewinds man De kleine naties beginnen te merken dat het onze oprechte wensch is Schrik niet en lach niet geachte lezer haar een onzeifzuchtigen dienst te bewijzen. ïOch meneer de President toon uw on zelfzuchtigheid dan als't u belieft door onze gekaapte schepen terug te geven en als het er werkelijk meenens is met uw on zelfzuchtigheid gebruik dan de millioenen guldens, die gy en uw volk verdiend hebt met dezen oorlog, om er de ellende der wereld mee te lenigen. En honger ons dan niet langer uit. Dan zal de kleine natie aan de zee gaan gelooven aan de oprechtheid uwer beweringen, maar eerder niet. Ook Lloyd George is weer aan het oreeren geweest. Een gedaver van ge weld. Een enkel voorbeeld Wij betalen een grooten prijs voor de overwinning, een droevigen prijs voor de overwinning, een schrijnenden prijs voor de overwinning, maar de som van alle men- schelijke ellende, die voor de overwinning betaald zal moeten worden, zal niet in waarde gelijk staan met wat wijUhans ver dedigen. Wij beleven ernstige dagen. Het is, alsof gij iemand gadeslaat, voor wien gij ernstig bezorgd zijt, terwijl hij met een grimmige ziekte om zijn leven worstelt, en alsof men u zegt, dat gij stand vastig moet blijven tot de crisis voorbij is. De crisis is nog niet voorbij, maar met een moedig hart zullen wij haar te boven ko men. (Langdurige toejuichingen) en dan wee de pestilentie (Luide toejuichingen). In het belang van de beschaving, in het belang van het menschelijke ras moet zij uitgeroeid worden. Gij kunt niet toelaten, de wereld kan het niet toelaten, dat het er weer toe komen zal, dat het leven van millioenen verduisterd en hun haardsteden verwoest worden. Daarvoor vechten wij. Zou het waar zijn Of zouden wij moe ten zeggen 't gaat in dezen oorlog zoowel bij de entente a's bij de centralen om macht en geld Wij vreezen dat dit laatste meer waar is. Dat blijkt ook wel uit het antwoord dat de Fransche bond van schepelingen gegeven heeft op een oproep van den dito Engel- schen bond, om de Duitsche en Oosten- rijksche zeelieden te straffen voor hun mis daden. Daarin heet het o. a. Er zal na den oorlog geweigerd worden met hen te varen. Terwijl de Liberté schrijft »De Engelsche zeelieden hebben het on herroepelijk besluit genomen de Duitschers gedurende 7 jaren ria dezen oorlog te boy cotten. Zij zullen weigeren met Duitschers te werken of te varen of goederen naar Duitsche havens te brengen en zij zullen doen, wat ze besloten hebben, want zij zijn vrije mannen en zij zijn zeelieden. De Fransche zeelieden zulleq door een brief van hun bekenden leider Rivelli laten weten, dat zij zich bij de beslissing van hun En gelsche vakbroeders aansluiten. Weldra zullen zeker alle zeelieden van vrije landen zonder de Duitschers en tegen de Duitschers een ^Internationale van de Zee« vormen en dat zal de Inter nationale van het Recht zijn.ft Is het niet waar, dat dit alles ten doel heeft Duitsch'land voor goed te vernietigen Tot slot een opgave van de Britsche ver liezen gedurende de maand Mei. Deze be dragen aan dooden, gewonden, vermisten, gevangenen, overledenen enz. van het leger 7695 officieren en 154,939 man. Zij waren aan officieren en manschap pen in Januari 1484 officieren en 27,912 manschappen, in Februari 657 en 48,412, in Maart 1043 en 11,074, in April 8996 en 47,250. De meegedeelde verliezen in Mei dienen om ze volledig te maken, nog te worden vermeerderd met 54 officieren en 339 manschappen voor de vloot. o BUITENLAND. De strijd aan het westelyk front. Ten zuiden en zuidoosten van Lassigny zijn wij ver het bosch van Thiescourt bin nengedrongen. Hevige tegenaanvallen dtr Franschen werden afgeslagen. Wij hebben ongeveer 8000 gevangenen gemaakt en kanonnen veroverd. Aan het frorit van de Oise tot Reims is de toestand onveranderd. Plaatselijke gevechten ten noorden van de Aisne, ten noordwesten van Cb&teau-Thieriy en bij Vrigny leverden gevangenen op. Gisteren werden 37 vijandelijke vliegtuigen en 6 kabelballons neergeschoten. o Kolonel Egli orer het resultaat van het offensief. (Part. Tel). In de >Basler Nachrichten« schrijft de bekende Zwitsersche militaire criticus, Kolonel Egli »Het is van belang, dat wederom een Engelsch-Fransch leger door de Duitschers zóó geslagen werd, dat het als buiten ge vecht gesteld is te beschouwen. Dit ver lies is onherstelbaar. Van 21 Maart tot 1 Juni hebben de geallieerden op het Westelijk oorlogstooneel meer dan 200 000 gevangenen en 2000 kanonnen verloren. Dat beteekent een verlies van meer dan een half millioenstrijders, derhalve alleen reeds volgens het aantal meer dan de Amerikanen tot op heden aan manschap pen naar Europa konden zenden. En zelfs wanneer genoeg Amerikanen beschiNjaar waren om de verliezen in de geallieerde legers aan te vullen, waren zij toch nog maar een onvoldoende vervanging, want wat het Fransche leger sedert den 21sten Maart aan ervaren officieren en onder officieren verloor kunnen niet eens de En- gelschen, laat staan de Amerikanen, aan vullen. Zondag is een stoomschip uit Belfast in zinkenden toestand en met drie dooden aan boord in een Iersche haven aangekomen. Het schip was door een duikboot aange vallen, die eerst vruchteloos drie torpedo's lanceerde en vervolgens het schip van dicht bij torpedeerde. De bemanning verliet het schip, doch keerde er later weer. op terug. Met behulp van twee sleepbooten kon het schip uog naar de haven gesleept worden. o GriekenlaiuPs scheerr positie. Bulgarije heeft er de Centralen aan her innerd, dat Oost-Macedonië het oorlogstoon van Bulgarije zou zijn indien Griekenland uit vrijen wil aan den oorlog deelnam. De premier Radoslawof en een groot deel der Bulgarijsche pers met hem, wil nu dat de Centralen Griekenland formeel den oorlog zullen verklaren, om Bulgarije aan het be loofde stuk land te helpen. Men mag nieuwsgierig zijn, wat Duitsch- land en Oostenrijk zullen doen. Zeker nooit, werd het werkelijke doel van den strijd zoo openhartig erkend. Het Wolffbureau komt op tegen de ver klaring in Lloyd George's rede, den 25n Mei te Edinburgh gehouden, waarin de premier heqjt verklaard dat de Britten thans hebben bereikt dat zij de Duitsche duikbooten sneller vernietigen dan de Duit schers kunnen bouwen en dat de geallieer den tesamen sneller handelsschepen bouwen dan de Duitsche duikbooten ze tot zinken kunnen brengen. Wolff haalt om dit te weerleggen een mededeeling der Britsche admiraliteit aan d.d. 11 Mei, waarin wordt gezegd dat in de eerste drie maanden 1918 in alle landen geallieerden en in die der neutralenn 864,607 br. reg. ton zijn gebouwd, terwijl de officieele Duitsche op gaven melden dat 2 millioen ton tot zinken is gebracht, dus 2i/a maal zooveel dan de nieuwe gebouwde scheepsruimte. Een draadloostelegram uit Berlijn zegt o.a., dat de aanbouw van duikbooten in Duitschland zulke vorderingen maakt, dat de Duitschers het zich kunnen veroorloven dezen strijd ongehinderd door te zetten en buitendien duikbooten voor het Amerikaan- sche gevechtsterrein vrij te maken. o Vliegeraanval op Cobleni. Vliegers der geallieerden hebben Coblenz willen bombardeeren. De aanval duurde 20 minuten. 15 Bommeu vielen buiten de stad. Daarna werden de vliegers ver dreven. De Vesuvius. Uit Italië wordt gemeld, dat de Vesuvius steeds oproeriger wordt en dat de nachte lijke hemel boven den berg door vuurgloed hel wordt verlicht. o Een telegram uit Washington behelst, dat de heele tarwe-voortbrengst 931.000.000 bushels zal bedragen, d. w. z. 30 pet. meer dan in 1917. Te Washington is een proces begonnen tegen zes beklaagden, die terechtstaan we gens het voeren van Duitsche propaganda en belemmering der recruteeririg. Een van deze is een Duitsche zee-officier. Kischt afsluitband niet onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de meeste drogisten. Te Wijk bij Heiisden bij SCHOUTEN Dussen bij J. J. PAESGiessen bij W. v. HERWIJNEN Andel bij SCHOUTEN Nieuwendijk bij DE BOK; Werkendam bij CORNET Besoijen bij v. HELVOORT. BINNENLAND. De ondergang van de Koningin Regentes Wij lezen in de Deutscher Nachrichten. Van ambtelijke Duitsche Marine-zijde ont vangen wij de volgende officieele verklaring De Duitsche zeestrijdkrachten hebben de strengste orders de schepen welke bij de uitwisseling der gevangenendienst doen, geheel ongehinderd te laten. In eenige Hollandsche bladen is het vermoeden geuit, dat de Koningin-Regentes opzettelijk door de torpedo van een Duitsche duikboot vernietigd zou zijn, waarbij boven dien een aanslag op de zich aan <boord bevindende Engelsche Commissie in het voornemen zou hebben gelegen. Deze onderstelling is onhoudbaar. Het is buitengesloten, dat het een Duitsche duikboot bekend zou hebben kunnen zijn, dat de Engelsche commissie op een hospi taalschip en wel juist op de Koningin Regentes den overtocht maakte. o Het cotirooi naar Netl -Iiidië. Met den datum der aanvaarding van de reis naar Oost-Indië zullen Hr. Ms. pant serschip Hertog Hendrik en Mr. Ms. hulp kruiser Tabanan tot eene divisie voor buiten- landschen dienst worden vereenigd daarbij is het bevel over bedoelde divisie opge dragen aan den kapitein ter zee A. C. de Joncheere, commandant van Mr. Ms. pant serschip Hertog Hendrik. o Het gebrek aan zilverbeus en pasmuut. Zaterdagmorgen openbaarde zich aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam het gebrek aan zilverbons en pasmunt. Gedurende drie k wartier kon de afdeeling postwissels niets dan groot geld uitbetalen, wat voor menig een veel ongerief veroorzaakte. Inmiddels kwam een kleine hoeveelheid pasgeld van de Nederlandsche Bank, zoodat de beta lingen weer voortgang hadden. Indien men er echter niet in slaagt grootere hoeveelheden te verkrijgen, wordt gevreesd, dat de uitbetalng van kleinere of niet-afgeronde bedragen eenigen tijd wederom gestaakt zal moeten worden. »Het Volk a ontving gisteren een mede deeling van een werkgever, dat het hem niet mogelijk was zijn arbeiders uit te be talen wegens volslagen gebrek aan zilver geld. Niet alleen guldens en rijksdaalders, maar ook het kleingeld, dubbeltjes eu kwartjes worden vastgehouden. Ook aan de Nederlandsche Bank was men van zilver-kleingeld niet voorzien. Koord. Voor de Rechtbank te Breda heeft te rechtgestaan de 26-jarige kommies Gerrit de Boer uit Echten, die op 13 Februari den sigarenwikelier Uitdewilligen in Elten, met wiens vrouw hij in ongeoorloofde ver houding stond, verradelijk met een dienst revolver doodschoot. Beklaagde bekende, doch wierp alle schuld op de vrouw, op wier aandrang hij de daad gepleegd zou hebben. Het O. M., mr. Couvée, eischte twaalf jaar gevangenisstraf wegens moord. Daarna had zich te verantwoorden de 34-jarige Franciska Jacobs, weduwe Uit dewilligen. De sierlijk gekapte vrouw, die uitdagend naar de tjokvolle trikune keek, gaf hartstocht als het motief harer daad op. Volgens haar was de Boer de ver leider. Ook tegen haar werd twaalf jaar geëischt ter zake van uitlokking tot moord. Brutale inbraak. Het N. v. d. D. meldt, dat te Amsterdam een inbraak ontdekt is, waarbij het bedrag van het gestolene, ongeveer 6000 gulden beloopt. Van verleden week Zaterdag af was het huis van de familie Pappenheim, in de Vossiusstraat 10, onbewoond. Toen Donderdag de heer des huizes even thuis kwam, om te zien of er brieven gekomen waren, kwam hij tot de ontdekking, dat inbrekers op zulk een wijze hadden huis gehouden, dat zelfs de onmiddelijk ge waarschuwde politie er verbaasd van stond De inbrekers zijn een paar dagen bezig geweest met het leegplunderen van het geheele huis. Alle kasten werden leeggehaald, verschil lende deuren, die niet gemakkelijk open gingen, stukgetrapt. Een groote hoeveel heid tafelzilver, byouterieën en goud werd meegenomen, ook verscheidene kleedingstuk- ken. De inbrekers namen uit een kast van den heer des huizes 700 sigaren en 3000 sigaretten mede. Verder lag in de gang nog een massa koper, als: gewichten, vij zels en kronen, ingepakt, gereed om mee te nemen. Alles wees er op, dat de die ven langer dan één nacht aan het »werk« zijn geweest en ook het plan hadden nog eens terug te komen. Er zijn ook vele antieke voorwerpen ge stolen, waarvan de waarde moeilijk is op te geven. De recherche-lijst, waarop al het gesto lene vermeld staat, is vier vel folio-papier groot. M ij tien. In de maand Mei j.l. zijn op de Neder landsche kust aangetroffen 41 mijnen, waar van 39 van Engelschen, 1 van Duitscheri en 1 van onbekenden oorsprong. Dit brengt het totaal der sedert het uitbreken van den oorlog aangetroffen mij nen op 4559, onderverdeeld als volgt 3682 Engelsche, 80 Fransche, 335 Duit sche en 462 van onbekenden oorsprong. Tandrubber in stoelen. In verband met de door de rijksambte naren in beslag genomen stoelen, waarvan de zittingen waren aangevuld met tand rubber, zijn door de politie gearresteerd J. Strffel te Enschedé en J. H. Meijer en M. van Soest, beideu te Lonneker. De stoelen kwamen uit Amsterdam en waren aan Stoffel geadresseerd. Van Soest, wo nende nabij de grens, moest voor de expe ditie zorg dragen. Afschuwelijk. De man die Vrijdagnacht te Amsterdam gearresteerd werd, toen hij een kinder lijkje in het water gooide, blijkt de vader van het kind te zijn. Ook de 47-jarige moeder is opgespoord. Een knoeier. Er is procesverbaal opgemaakt tegen De V., klerk bij het Zand voor tsche distri butiebedrijf, die te Haarlem brood- en vetkaarten verkocht voor onderscheidenlijk 70 en 50 ets. aan iemand, die de kaarten weer verkocht voor fl.50 en f2. De V. heeft al gedurende 16 weken kaarten, als hij die moest inpakken, verduisterd. De laatste maal verduisterde hij 125 brood- en 30 vetkaarten. Johan dc Witt-tentoonstelling. In het Haagsche Gemeentemuseum is een kleine tijdelijke tentoonstelling geopend, aan Johan de Witt gewijd. Men vindt er, behalve een afgietsel van zijn buste, door A. Quellirius, verschillende portretten, o.a. dat door A. Hanneman uit 1653. Voorts tal van gravures, portretten zoowel als afbeeldingen van gebeurtenissen, waarbij De Witt betrokken was. Een collectie penningen, waaronder zeer zeldzame, en andere curiosa, waarbij origineele zakboek jes, door De Witt als raadpensionaris ge bruikt, zijn er bij geplaatst. Zeer merk waardig zijn eenige origineele brieven van De Witt aan zijn vrouw, aan Beverningh, aan zijn broeder ook merkwaardige ont werpresoluties (die van het eeuwig edict bijvoorbeeld) en het groote keurig gehou den kasboek van de Wit's vermogensad ministratie. Voorts is er een verzameling pamfletten tegen de Witt en zijn regeering gericht. Het museum is kosteloos te bezichtigen van 10—5 uur. o Suiker op bons. Na het Vad. verneemt, heeft de Re geering het voornemen in October een suikerdistributie op bons in te voeren. Gaat het publiek voort op dezelfde schaal suiker op te koopen als den laasten tijd geschiedt, dan zouden de Regeeringsmaat- regelen reeds vroeger te wachten zijn. Luitenant Sallinckrodt. Zijn de geruchten die ons bereiken juist zoo schrijft het U. D. dan is lui- luitenant Mallinckrodt, de bekende Neder landsche avontuur-zoekende infanterieofficier, in ons vaderland teruggekeerd. Zooals men weet, is luitenant Mallinckrodt, (één van de officieren met het toezicht op de Belgische geïnterneerden in het kamp van Zeist belast) eenige jaren geleden gedeserteerd naar het Oostenrijksche leger. Hij zelf schijnt van oordeel, dat het géén desertie was, dat hij integendeel volkomen vrij was in zijn beweging, wijl hij indertijd tijdens de troebelen in Albanië, ontslagen was uit het Nederlandsche leger. Hij is na dien wel weer in dienst getreden, maar schijnt niet opnieuw ie zijn beëedigd. Hoe het zij, hy heeft dienst genomen in het Oos tenrijksche leger en de laatste berichten omtrent hem zijn geweest, dat bijgewond werd. Ook in het Oostenrijksche leger heeft hij het blijkbaar niet kunnen houden. De geruchten vertellen althans, dat hij in Finland is terecht gekomen, waar hij heeft gestreden in de gelederen van de Witte Garde. Daarna is hij naar Zweden getrok ken, waar hij op een of andere vrachtboot dienst nam als matroos, om zoodoende het vaderland te bereiken. Hier te lande aan gekomen meldde hij zich aan bij den com mandant van het kamp van Zeist waar men hem vanwege zijn desertie in arrest heeft gesteld. o—- Kiddel tegen nachtvorsten. Twee landbouwers te Wiessel waren niet ten onrechte bevreesd voor de uitwer king der mogelijke nachtvorsten in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Zij sjouwden zoo bericht het »Hbl.« aan de windzijde hunner boekweitakkers eene hoe- veelhout en bleven den nacht een waakzaam oog houden. Toen het vriespunt bijna ge naderd was, staken zij de vuren op en dikke rookwolken dwarrelden over de teere planten heen en verdreven de rijpende mistwolken. Hun waakzaamheid zagen zij met succes beloond, want hun boekweit bleef gespaard, terwijl de aangrenzende deerlijk gehavend werd. Ock in den nacht van 5 op 6 Juni werden weder uitgebrei de maatregelen genomen, doch men be hoefde gelukkig de vuren niet te ontsteken. Dc graanschepcu. Het stoomschip Hollandia, dat 18 Mei van Buenos Aires met 45G0 ton meel ver trok, zal, naar wij vernemen, in een Noord- Amerikaansche haven de lading aanvullen met nog 500 ton mais. Schepen uit Amerika. Te Rotterdam arriveerden de Belgische stoomschepen »Escaut« en »Gantoise« van Philadelphia met stukgoederen en het Bel gische stoomschip aAlgeriei, van Baltimore met graan. De ladingen dezer schepen zijn bestemd voor het Belgische Hulp- Comité. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 10 tot '16 Juni 1918, op de navolgende bons verkrijgbaar zyn de daarbij vermelde regeeringsgoede- ren Bon no. 57 1 ons Rijst. s 58 Va Havermout. 59 Va 39 Kaas. 60 1 Groene erwten. 61 1 Bak- of Braadvet. 62 2 K.G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's-Bosch het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Zondagmiddag kwam tot ons het bericht dat de Heer Arthur van de Poel, na een geduldig lijden van enkele maanden, was overleden. Het bericht werd algemeen met deelneming ontvangen. De Heer v. d. Poel, die slechts een leeftijd van 33 jaar bereikte, kwam circa vier jaar geleden uit België tot ons als Hoofd en leider van de Heusdensche Conservenfabriek. Met belangstelling sloeg een ieder zijne werken gade, toen hij een groot personeel aan zich verbond en de aangekochte fabriek tot eene hoogte wist te brengen, waardoor zijn fabrikaat zoowel buiten- als binnen lands een naam van groote beteekenis verkreeg. Altijd werkzaam wist hij zijne connecties met zeldzaam talent uit te breiden. Bemind en geëerd door zijn personeel, maar 25 cent LAX is onmis baar voor schoolgaande kinderen daar het mogelijke onreinheid op het hoofd onmiddellijk doodt, stof en roos verwijdert en een mooie glans aan hel haar geeft. I Vergeet niet een doosje LAX bij Uw drogist te koopen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1918 | | pagina 2